Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

19
ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

Καταρχήν ακόμα και ο τίτλος είναι λάθος.


Όσον αφορά όμως για τον εν λόγο πόλεμο,το σίγουρο για μένα είναι,ότι είναι προαποφασμένος εδώ και πολλά χρόνια.

Όσοι λοιπόν πιστευετε ότι όλα αυτα έχουν αποφασιστεί εδώ και πολλά χρόνια απο τις Σιωνιστικές δυνάμεις,τότε για ποιες προφητείες μιλάτε?

Όλοι οι "προφητες" πριν γράψουν κάτι πατάνε επάνω σε προηγούμενους "προφητες" και πάει λέγοντας μέχρι που φτάνουμε στον Δανιήλ.

Δηλαδή θέλουμε δεν θέλουμε θα πρέπει να επαληθευσουμε λίγο πολύ τα αναφερθέντα του Δανιήλ πριν απο χιλιάδες χρόνια...... και ήδη στα τόσα χρόνια έχουν επαληθευτεί κάποια ...... και αυτό διότι οι εβραίοι δουλέυουν πάνω σε αυτό ασταμάτητα μέχρι να φέρουν την πλήρη κυριαρχία τους επάνω στον πλανήτη..... και ήδη τα καταφέρνουν πολύ καλά.

Τι να την κάνω λοιπόν την Πόλη όταν δεν θα έχω ίχνος ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ?

Γιατί να ζώ σε έναν πλασμενο,ψευτικο κόσμο απο κάποιους και να παίζω κομπάρσος στα δικά τους σχέδια?

Γιατί λοιπόν ο π.Παισιος προωθούσε σε όλους τους επισκέπτες του, το θέμα της Πόλης σε σημείο ώστε να τους κάνει πλύση εγκέφαλου?

Γιατί τόση χαρά για την Πόλη ο π.Παισιος λοιπόν?
Ίσως να ήξερε κάτι που δεν το ξέρουμε εμείς,ισως...ίσως

Δεν θα κάτσω να το αναλύσω παρά μόνο θα περιμένω τι θα γίνει..... και μετέπειτα θα βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.....άσχετα αν είναι αργά...<καλιό αργά παρά ποτέ>.


Ας γυρίσουμε όμως στο θέμα μας.
Ο κάθε πόλεμος έχει και τα συμφεροντά του.

Ποιο το συμφέρον αυτού του πολέμου λοιπόν?

Και μόνο απο το τίτλο του θέματος καταλαβαίνει κανείς την προπαγάνδα!!!

Βάζουν την λέξη Ορθοδοξοι διότι ήδη ξέρουν όλοι οτι η Ρωσία θα βγεί νικητής απο αυτόν τον πόλεμο.

Άρα με λίγα λόγια θα νικήσει η Ορθοδοξία.

Βλέπεται τι γλυκά που μας την φέρνουν?

Οι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΝΑΤΟ..... λες και θα πολεμήσουν όλοι οι ορθοδοξοι ενωμένοι ενάντια σε όλο το ΝΑΤΟ,στο οποίο ανηκουμε και εμείς οι Ορθόδοξοι-νατοικοί κτλ κτλ

Ο καθένας τον μακτύ και το κοντό του!

Μας βορβαδίζουν με χίλιες δυο διαφορετικές θεωρίες που στην ουσία είναι ένα και το αυτό με διαφορετικά λόγια,έτσι ώστε άμα θα σε ελκύσει το ένα να σε ελκύσει το άλλο και πάει λέγοντας.


Όσο για βασιλιάδες,βυζάντιο,Ιωαννηδες,Παλαιολογοι και πράσινα άλογα που θα φέρουν τον νεοχριστιανισμό(αντιχριστιανισμό) εμένα θα με βρούν απεναντι τούς!

Και να θυμάστε ότι μετά τον πόλεμο όλοι θα γίνουν δια θαυματος "χριστιανοί" και θα κυνηγάνε όσους πάνε ενάντια σαν αιρετικούς!!!

Αυτά τα ολίγα ήθελα να πω,διότι το έν λόγω θέμα με έχει κουράσει τελευταία!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

20
Συμφωνα μ αυτα που λεει η προφητεια η τουρκια θα νικηθει στο σουεζ και θα υποχωρισει...
τεσπα εγω βρηκα κατι αλλο ενδαιφερον στα λεγομενα σου, οτι και καλα δεν ειναι προφητειες απλα μια προγραμματισμενη ζωη που ακολουθει την πορεια της.
Ηθελα να ρωτησω κατι...Μηπως και η αποκαλυψη ειναι μια προπαγανδα τοτε? μηπως ολα αυτα περι θρησκειας τα λενε οι εβραιοι για να κυριαρχισουν απο τα πολυ παλια χρονια ?? Μηπως τελικα δεν υπαρχει τπτ και ολα ηταν φαντασιες ενος λαου??
ελπιζω πως οχι γιατι τοτε δεν εχει νοημα η ζωη μας.

Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

22
Εχουη αλλαξει πολλα πραγματα..αρα στην ουσια τι να πιστεψεις..? Δεν μπορουν ολα να εχουν βγει στην φορα και οι μασωνια να τ επιτρεπει αυτο... θα πρεπε να χαν δολοφονηθει αρκετοι για αυτο τον λογο, αλλα δεν νομιζω οτι εγινε κατι τετοιο.
και εγω πιστευω οτι οι πραγματικοι χριστιανοι θα εκδιωχθουν απο την μαζα και αυτο προσπαθουν να καταφερουν..

Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

23
παιδια εχουν γινει τοσα θαυματα και πρωσοπικα μιλαω (καπιεσ ασ πουμε τρομερεσ συμπτωσεισ)οπωσ σε καθε χριστιανικη οικογενεια μαρτυριεσ ονειρα και λοιπα...εχουν γινει θαυματα σε αγιουσ τοπουσ υπαρχουν μαρτυριεσ για το αγιο φωσ για τισ μεταθανατιεσ εμπιριεσ εχουν γινει ερευνεσ...υπαρχουν αγιοι που ματρυτησαν...η ζωη συνεχιζεται η ορδοδοξια ειναι αληθινη απλα μασ εχει αφησει τρομερη ελυθερια με αποτελεσμα να χανουμε τον προσανατολισμο μασ...ολεσ αυτεσ χιλιαδεσ πληροφοριεσ μασ εχουν κανει δυσπιστουσ η εποχη μασ ειναι τησ λαμογια...εδω ακουω οτι ο παισιοσ αφηνεται εχμεσ μηπωσ ειναι νεοταξιτησ...υμαρτον ενασ νεοταξιτησ θα εκανε αγιοριτικη ζωη???τι απολαυσε τα κοτερα ην μεγαλη ζωη???ηρεμηστε υπαρχει ορθοδοξια η δυναμη ειναι μεσα μασ...απλα ο θεοσ μασ δοκιμαζει δεν μασ θελει παρτακηδεσ πιστευτε θα δειτε πολλα και θα τα πειτε και στουσ αλλουσ...δεν ξερω αν ειμαστε η τελευταια γενια(ειμαι 28)αλλα ελπιζω να μην γινει τιποτα ακομα να ξεπερασουμε την κριση και να μην μαλακιζονται αλλο οι εβραιοι και οτι αλλο ειναι μασονοι αλλοεθνεισ υπαρχουμε και μπορουμε να συνυπαρχουμε ολα τα εθνη για παντα μην μασ τρωει η μαλακια...δουλεια δεν ειχε ο διαολοσ ...μαμουσε τ απαιδια του....με πολεμουσ και προφητειεσ......ειναι δυνατον η αποκαληψη του ιωαννη να την εχουν φτιαξει εβραιοι για το χαραγμα και λοιπα???ωστε να κυβερνησουν τα 100δισεγγονα τουσ???εδω καταρευσαν αυτοκρατοριεσ και αυτοκρατοριεσ μην τα βλεπουμε ολα πλεχτανεσ δεν θα υπηρχε ορθοδοξια για τοσα χιλιαδεσ χρονια αν ητνα ψευτικη....απλα ανοιχτε το μυαλο σασ ο θεοσ ειναι διπλα μασ ...να ειστε καλα συνελληνεσ αδερφια χαιρομαι που προβληματιζομαστε μαζι... :006

Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

25
xrisos έγραψε:Εδωσες πνοη κουραγιου δημητριε!
σε ευχαριστω χρυσε αλλα καπιεσ φορεσ τυχαινει και σε μενα αυτο συμβαινει να μονολογο και να λεω μηπωσ ολα τα εχουν φτιαξει καπιοι και μετα καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαστημοσ ειμαι και αχαριστοσ ενω εχω τα σημαδια ,μου εχουν τυχη πολλα.εχω ερευνησει εχω μιλησει και με αλλουσ και καπιεσ φορεσ προβληματιζομαι μηπωσ ειναι ολα ματαια....ειναι οι πληροφοριεσ που περνουμε και ξεχναμε την βαση μασ αφου η απαντηση ειναι μεσα μασ...ολοι ειμαστε κατασκευασματα του θεου το θελουμε η οχι...αυτο ειναι...κοιτατε και καντε ενα απλο τεστ ανθρωπινα συναιστηματα κακα =μισο.φθονοσ ,ζηλια.θυμοσ, καλα= γελιο χαρα και δυνατοτερο ολων αυτο που διδαξε ο κυριοσ αγαπη...κλειστε τα ματια σασ τωρα και σκεφτηται μια στιγμη τησ ζωησ σασ που δεν θα λεγατε οτι περασατε και τισ καλητερεσ εμπιριεσ...π,χ στρατοσ θα σκεφτηται αμεσωσ αμεσωσ μονο τισ καλεσ στιγμεσ που περναγατε με τοση νοσταλγια ενω ο θυμοσ εχει μηδενιστη απλα τον θυμαστε σαν κακια αναμνηση ομωσ τισ καλεσ στιγμεσ παντα τισ θυμασαι...ειναι λοιπον δυνατο το καλο να μην υπερυσχυει???και να μην ειναι διδαγμα του πολεμου θεου-εωσφορου??? μεσα μασ ειναι και τα δυο μανη μανη....η αποκαληψη ειναι ζωντανη και ολα οσα λενε εχουν βγει τηλεωρασεισ και λοιπα δεν πιστευω οι μασονοι του μεσαιωνα ξερανε για τισ κεραιεσ ....τι αλλο να πω να πειστειται...ο μεγασ κωσταντινοσ ειδε ενα σημαδι επειδη εδειξε ανοχη στουσ χριστιανουσ και ασ ηταν αθεοσ ομωσ τελικα πιστεψε και τα καταφερε ο μακροβιοτεροσ στον θρονο αυτοκρατορασ λοιπον τι αποδειξεισ ψαχνεται???οτι και να γινει μην απελπιζεστε ελληνεσ υπηρχαν χιλιαδεσ χρονια και θα υπαρχουν...μονο οι ινδιανοι τον ηπιαν απο τα τερατα τουσ καταχτητεσ....ειμαστε ευλογημενοι που εχουμε τοσεσ αποδειξεισ για τον θεο...τον δημοκρατη θεο βασιλια για μενα...γιατι απλα κοιταχτε τισ αλλεσ θρησκειεσ καθε 3 και λιγο κανουν προσευχεσ σε τζαμια και ζουνε και στην φτωχεια....εμεισ δνε υποφερουμε απο πεινα και παρολα αυτα μια προσευχουλα δεν κανουμε που ελεγε και ο πατερασ παισιοσ.... :0607

Re: ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΤΟΪΚΟΥΣ

26
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω θα προσπαθήσω να τα κάνω λίγο πιο απλά.Καταρχήν όσον αφορά στον γέροντα Παίσιο θέλω να διαφωνήσω το ότι είναι διφορούμενη προσωπικότητα,το αντίθετο μάλιστα. Φαίνεται από το τεράστιο πλήθος των προσκυνητών που καταφθάνουν από όπου μπορεί να φανταστεί κανείς,στο μοναστήρι που έχει ταφεί για να πάρουν ακόμη και σήμερα την ευλογία του.Βεβαίως αν κάποιοι αδιάβαστοι χριστιανοταλιμπάν θέλουν σώνει και καλά να τον αγιοποιήσουν αυτό εμένα μ'αφήνει παγερά αδιάφορο.Άλλωστε η Ορθοδοξία μας προβλέπει την παρέλευση 120 ετών (χωρίς να είμαι σίγουρος) αλλά και κάποιων άλλων προυποθέσεων έτσι ώστε κάποιος φωτισμένος να ονομαστεί "άγιος".Στο θέμα του Βαρθολομαίου τώρα.Αν δεχτούμε ότι ο Παίσιος μετάφραζε την βούληση του Θεού μας,τότε τι καλίτερη υπόδειξη απ'αυτήν,που αποτέλεσμά της έχει τα παραπάνω που διάβασα άρα και την αυτόματη αφύπνισή μας;
Και συνεχίζω.Ένός έθνους η πορεία χαρακτηρίζεται από κάποιες παραμέτρους,όπως η γεωπολιτική-γεωστρατηγική της δράση(εξωτερική πολιτική,εκμετάλευση ευκαιρειών σε παγκόσμιο επίπεδο,στρατιωτική ετοιμότητα και δραστηριότητα κλπ),η κοινωνική(νόμοι,κοινωνική συνοχή,αίσθηση δικαίου,οικονομία κλπ) και το "φαντασιακό" κάθε λαού(θρύλοι,παραδόσεις,προφητείες,συνομωσιολογία κλπ).(Φυσικά ίσως υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες,αλλά ας μη το κουράσουμε).
Στις δύο πρώτες μπορούμε να δράσουμε,να επηρεάσουμε και να αλλάξουμε τα πράγματα.Βεβαίως δεν είμαι καθόλου έτοιμος να πάρω κανενός συνανθρώπου μου το κεφάλι,άλλωστε ο αγώνας μου είναι να μεγιστοποιήσω την αγάπη μέσα μου με δάσκαλο τον Ιησού.Για την τρίτη κατηγορία, άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να αναμένουμε τον Μεσσία κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας όπως οι Ιουδαίοι.Κανένας ΕΛ και καμία ΕΨΙΛΟΝ δε θα σώσει τους νεοέλληνες που μισούν και καταστρέφουν τον τόπο τους με τέτοια μαεστρία.Ο πόλεμος που μαίνεται γύρω μας είναι πρωτίστως πνευματικός,και μόνο με όπλο το καθαρό πνεύμα μπορούμε να ελπίζουμε για το μέλλον.Με όλες τις παραπάνω απόψεις εν μέρει μπορεί να συμφωνώ.Να σας θυμίσω την αρχαία Ελλάδα,όπου διάφορες φιλοσοφικές σχολές,που πολλές φορές η μία ακύρωνε την άλλη,συμπορεύτηκαν για αιώνες δημιουργώντας ΦΩΣ.Μη "τσιμπάτε" στην λογική του "άσπρου ή μαύρου",αυτό είναι κάκιστης ποιότητας Δυτικό προιόν.Το νόμισμα έχει παραπάνω από δύο όψεις.Είμαι υπέρ της σύνθεσης-ένωσης,παρά στον διαχωρισμό και την διάλυση.Συγγνώμη για το μακροσκελές....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron