Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

298
Το παρακατω χωριο το επικαλεστηκε ο Κυριος για τους Εβραιους της εποχης εκεινης. Στη συνεχεια στο στοιχο 11 γινεται φανερο οτι θα ελθει εποχη οπου θα παψουν να ειναι πνευματικα τυφλοι οι Εβραιοι. Και την εποχη αυτη ο Θεος, ο οποιος ομιλει εκεινη τη στιγμη, τη συσχετιζει με μια τεραστια ερημωση. Ειναι προφανως η στιγμη που οι Εβραιοι θα καταλαβουν τα λαθη τους. Στο στοιχο 12 ομως γινεται φανερο οτι δεν προκειται για το τελος του κοσμου.
Ησ. 6,8 καὶ ἤκουσα τῆς φωνῆς Κυρίου λέγοντος· τίνα ἀποστείλω, καὶ τίς πορεύσεται πρὸς τὸν λαὸν τοῦτον; καὶ εἶπα· ἰδοὺ ἐγώ εἰμι· ἀπόστειλόν με.
Ησ. 6,8 Και τότε ήκουσα την φωνήν του Κυρίου, που έλεγε· “ποίον να αποστείλω; Ποιός θα πορευθή προς τον λαόν αυτόν;” Και εγώ είπα· “ιδού, εγώ είμαι πρόθυμος να πορευθώ· στείλε με, Κυριε”.
Ησ. 6,9 καὶ εἶπε· πορεύθητι καὶ εἰπὸν τῷ λαῷ τούτῳ· ἀκοῇ ἀκούσετε καὶ οὐ μὴ συνῆτε καὶ βλέποντες βλέψετε καὶ οὐ μὴ ἴδητε·
Ησ. 6,9 Η φωνή του Κυρίου μου είπε· “πήγαινε και είπε στον λαόν αυτόν· Συνεχώς και καθαρά θα ακούετε και δεν θα εννοήτε, θα βλέπετε με τα μάτια του σώματός σας θαυμαστά και καταπληκτικά γεγονότα, αλλά δεν θα τα προσέχετε.
Ησ. 6,10 ἐπαχύνθη γὰρ ἡ καρδία τοῦ λαοῦ τούτου, καὶ τοῖς ὠσὶν αὐτῶν βαρέως ἤκουσαν καὶ τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτῶν ἐκάμμυσαν μήποτε ἴδωσι τοῖς ὀφθαλμοῖς καὶ τοῖς ὠσὶν ἀκούσωσι καὶ τῇ καρδίᾳ συνῶσι, καὶ ἐπιστρέψωσι, καὶ ἰάσομαι αὐτούς.
Ησ. 6,10 Και τούτο, διότι η καρδία του λαού αυτού έγινε χονδρή και σκληρά. Με τα αυτιά του σώματος και της ψυχής ήκουσαν βαρειά τα θεία λόγια· έκλεισαν τα μάτια της διανοίας των, δια να μη ιδούν με τα ματία των τα θαυμαστά πράγματα, να μη οικούσουν τα λόγια μου με τα αυτιά των, ώστε να τα εννοήσουν, να μετανοήσουν και να επιστρέψουν εις εμέ, εγώ δε να τους θεραπεύσω”.
Ησ. 6,11 καὶ εἶπα· ἕως πότε Κύριε; καὶ εἶπεν· ἕως ἂν ἐρημωθῶσι πόλεις παρὰ τὸ μὴ κατοικεῖσθαι καὶ οἶκοι παρὰ τὸ μὴ εἶναι ἀνθρώπους, καὶ ἡ γῆ καταλειφθήσεται ἔρημος.
Ησ. 6,11 Εγώ τότε ηρώτησαν· “έως πότε, Κυριε, θα παραταθή αυτή η κατάστασις και η δικαία οργή σου;” Και εκείνος μου είπε· “μέχρις ότου ερημωθούν αι πόλεις, διότι δεν θα υπάρχουν οι κατοικούντες εις αυτάς· ερημωθούν και οι οίκοι, διότι δεν θα υπάρχουν άνθρωποι· η δε γη θα εγκαταλειφθή έρημος και ακαλλιέργητος”.
Ησ. 6,12 καὶ μετὰ ταῦτα μακρυνεῖ ὁ Θεὸς τοὺς ἀνθρώπους, καὶ πληθυνθήσονται οἱ ἐγκαταλειφθέντες ἐπὶ τῆς γῆς·
Ησ. 6,12 Και μετά ταύτα θα απομακρύνη και θα στείλη εις εξοριαν ο Θεός τους αμετανοήτους ανθρώπους, θα πληθυνθούν δε εκείνοι, οι οποίοι θα μείνουν οπίσω εις την χώραν της Ιουδαίας.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

299
Απορω george1 και gladiator πως δεν κάνετε μεταξύ σας αντίλογο εφόσον λέτε δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν βλέπει ο ένας αυτα που λέει ο άλλος,τα οποια έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους :blue
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

300
george1 έγραψε:Πριν λιγες μερες αναφερθηκε απο καποιο μελος, (νομιζω ο GLADIATOR ) οτι ο προφητης Ηλιας ειναι αναμεσα μας , ειναι αναμεσα στο κοσμο. Προσωπικα την αποψη αυτη τη θεωρω σωστη. Πανω σε αυτο το θεμα αναφερω μια μαρτυρια απο κυρηγμα του Δημ. Παναγοπουλου, και η οποια υπαρχει στο βιβλιο απανθισμα ομιλιων στις σελιδες 163-164. Προκειται για ενα πραγματικο γεγονος που συνεβη το 1979 και το οποιο το καταγραφει με λεπτομερεια ο Παναγοπουλος. Απο τα στοιχεια της περιγραφης φαινεται οτι ηταν αληθινο. Επειδη ειναι σχετικα μεγαλο και δεν εχω το χρονο να το πληκτρολογησω, αν καποιος εχει scaner και το συγκεκριμενο βιβλιο καλο θα ηταν να βαλει τις συγκεκριμενες σελιδες. Με δυο λογια αναφερω οτι εφανιστηκε με τη μορφη καλογηρου, και αφησε το μηνυμα,

Μετανοειτε, Επιστρεψετε, Κλαψετε, Εξομολογηθειτε,


Ερχεται, Ερχεται, Ερχεται καταστροφη στην ανθρωποτητα και στην Ελλαδα
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 19&t=12787
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

301
Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ Δ. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ...

Το Άγιο Όρος (θα το δείτε αυτό, εγώ δεν θα ζω), με τις πρεσβείες της Θεοτόκου, μια μέρα θα...
«δώσει» τούς Ευαγγελικούς κήρυκες, προκειμένου να Ευαγγελίσουν όλη την ανθρωπότητα,
ύστερα από τον μεγάλο σπαραγμό και την μεγάλη καταστροφή, πού μας περιμένει και την οποία θα φτιάξουμε μόνοι μας...

Και έτσι ή Ορθοδοξία θα επιπλεύσει παρά τα εμπόδια και τον πόλεμο πού θα κάνουν οι Εβραίοι σέ αυτήν.

Σημαντικό ρόλο στην διαδικασία αυτήν θα παίξουν οι Έλληνες μετανάστες του εξωτερικού, τούς οποίους ό Θεός θα τούς αξιοποιήσει. Θα τα δείτε όλα αυτά!

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ. ΑΠΑΝΘΙΣΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ.
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΚΥΨΕΛΗ.
Εικόνα

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

302
george1 έγραψε:Μη ξεχναμε για αναλαμπη εχει μιλησει και ο ιερομοναχος Ισαακ ο οποιος ηταν ισως ο πιο κοντινος του ανθρωπος. Για αυτον τι θα πουμε ;
εφοσον ανεφερες τον ιερομοναχο Ισαακ θα σε ενδιαφερει κ αυτο:

http://tinypic.com/view.php?pic=ct353&s=8#.Uzb711cjqWw
http://tinypic.com/view.php?pic=29cv09v ... zb9LlcjqWw
http://tinypic.com/view.php?pic=30m1tw5 ... zb-Z1cjqWw

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

303
emman έγραψε:Απορω george1 και gladiator πως δεν κάνετε μεταξύ σας αντίλογο εφόσον λέτε δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν βλέπει ο ένας αυτα που λέει ο άλλος,τα οποια έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους :blue
εφοσον συμφωνουν στη πλανη δεν εχει σημασια ποια πλανη :132
αναλαμπιστης ο ενας, αναλαμπιστης κ ο αλλος, ειναι αδερφια, εμεις ειμαστε οι εχθροι τους κ θελουν να το κλεισουμε χρονια τωρα, φτανει να πιστεψουν ολοι στην αναλαμπη (του αντιχριστου...)

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

304
emman έγραψε:Απορω george1 και gladiator πως δεν κάνετε μεταξύ σας αντίλογο εφόσον λέτε δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν βλέπει ο ένας αυτα που λέει ο άλλος,τα οποια έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους :blue
Το αστείο είναι ότι επικαλούνται π.χ. τον ιερομόναχο Ισαάκ (όπως ανέφερε πιο πάνω το μέλος άστα να πάνε), ή τον Αθαν. Ρακοβαλή, που ξεκάθαρα έχουν μιλήσει για αντίχριστο στις μέρες μας και όχι για αναλαμπή!

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΡΑΚΟΒΑΛΗΣ. Η ΕΡΗΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΨΑΛΑΣ. 2013

ΓΕΡΩΝ ΣΑΒΒΑΣ ΚΑΨΑΛΙΩΤΗΣ Μου είπε «ζούμε στον καιρό του Αντίχριστου, εγώ δεν θα τον προλάβω, εσύ όμως θα τα ζήσεις αυτά»............................................................

Την ευχή σου να έχουμε όλοι μας γέροντα Σάββα, τώρα πού φαίνεται να βρίσκεται στην πόρτα μας ό Αντίχριστος. Αμήν.

http://www.pentapostagma.gr/2013/08/zou ... istou.html
Alea jacta est.\nΟ κύβος ερίφθη.

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

305
otikatsei έγραψε:
emman έγραψε:Απορω george1 και gladiator πως δεν κάνετε μεταξύ σας αντίλογο εφόσον λέτε δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν βλέπει ο ένας αυτα που λέει ο άλλος,τα οποια έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους :blue
Το αστείο είναι ότι επικαλούνται π.χ. τον ιερομόναχο Ισαάκ (όπως ανέφερε πιο πάνω το μέλος άστα να πάνε), ή τον Αθαν. Ρακοβαλή, που ξεκάθαρα έχουν μιλήσει για αντίχριστο στις μέρες μας και όχι για αναλαμπή!

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΡΑΚΟΒΑΛΗΣ. Η ΕΡΗΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΨΑΛΑΣ. 2013


ΓΕΡΩΝ ΣΑΒΒΑΣ ΚΑΨΑΛΙΩΤΗΣ Μου είπε «ζούμε στον καιρό του Αντίχριστου, εγώ δεν θα τον προλάβω, εσύ όμως θα τα ζήσεις αυτά»............................................................

Την ευχή σου να έχουμε όλοι μας γέροντα Σάββα, τώρα πού φαίνεται να βρίσκεται στην πόρτα μας ό Αντίχριστος. Αμήν.

http://www.pentapostagma.gr/2013/08/zou ... istou.html
Πιστευω μου ειναι οτι μιλησε και ο γερ.Παισιος.Μαλιστα εδωσε και ενα μεγαλο σημαδι για τα επερχομενα.Λιγο μετα τον ''ναο''(ειδωλων),ο οποιος θα γινει σε λιγες ημερες, θα ξεκινησουν τα χοντρα.

Re: Η ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

306
Για την αγία Γραφή και τις προφητείες της ΠΔ,θα τα δούμε σε άλλο θέμα,επειδή βλέπω οτι δεν γίνεται καποιος κόπος να διαβαστεί πως τις έχουνε εξηγήσει τις προφητείες αυτές άγιοι και τις βάζουμε αβέρτα,δίνοντας έμφαση ,ενώ εννοούν εντελώς διαφορετικά πράγματα.
GLADIATOR έγραψε:Το αψευδές στόμα του Ιησού Χριστού μας κάνει γνωστό
ότι,
πρώτα θα κυρηχθεί το ευαγγέλιο(ορθόδοξο)και τότε θα έλθει το τέλος.
καὶ κηρυχθήσεται τοῦτο τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας ἐν ὅλῃ τῇ οἰκουμένῃ εἰς μαρτύριον πᾶσιν τοῖς ἔθνεσιν, καὶ τότε ἥξει τὸ τέλος.
(Κατά Ματθαιον 24/14)
Φυσικά,όπως ακριβώς τα λες,δεν λεει για καμιά αναλαμπή και βασιλιά Ιωάννη.Αρα;

Και το στόμα του αγίου Χρυσοστόμου λέει ακριβώς το ίδιο,οτι θα κηρυχθεί,δεν θα πιστευθεί και θα κηρυχθεί για μαρτυρία όσων δεν πίστεψαν,οχι για να πιστέψουν όλοι.
GLADIATOR έγραψε:
Παράλληλα με τα ανατριχιαστικά αυτά φαινόμενα θα συμπορεύεται και το ακράτητο κήρυγμα του Ευαγγελίου. Τίποτε δεν θα μπορεί να φοβίσει και ανακόψει τον αποστολικό ζήλο των αληθινών Ιεραποστόλων. Αυτό το Ευαγγέλιο της ουρανίου Βασιλείας θα κηρυχθεί σέ όλο τον κόσμο εις μαρτυριών πάντων των λαών. Αληθινοί άνθρωποι, έχοντας διαφυλάξει μέσα τους την σφραγίδα του “Αγίου Πνεύματος, θα μεταφέρουν τη διδαχή του Χριστού σέ όλες τις πλευρές του κόσμου, ενάντια στους ψευδομεσσίες, στους ψευδοπροφήτες και ψευδαδέλφους, ενάντια σέ όλους τούς σκανδαλοποιούς, διώκτες και δημίους.


Και πάλι Μονομάχε,μιλάει για κήρυξη,βλέπεις να λέει οτι θα πιστευθεί απο όλους,βλέπεις να λέει για αναλαμπή;
53. Ότι δε αμέσως μετά κατέρχεται ο αρχιερεύς από το σύνθρονο και το ότι ευλογεί υπέρ των βασιλέων, σημαίνει ότι ο Χριστός αφού κατέκτησε τον κόσμο με το κήρυγμα, κάλεσε από την απιστία στην πίστη και συνέστησε την ευσεβή βασιλεία και την ευλόγησε και συνεχίζει να την ευλογεί μέσω της αρχιερωσύνης. Μετά γίνεται η απόλυση των κατηχουμένων, που δηλώνει τον χωρισμό των αμαρτωλών από τους δικαίους μετά την διάδοση του κηρύγματος κατά το τέλος των αιώνων(141). Γιατί όταν θα κηρυχθεί το Ευαγγέλιο σ’ όλον τον κόσμο «προς μαρτυρία σε όλα τα έθνη, τότε », λέγει, «θα έλθει το τέλος»(142).
Όπως και εδω μιλάει για κήρυξη!

Γιατί συγχέετε την αναλαμπή με την κήρυξη;
Αμα όντως ήταν αναλαμπή και πίστευε ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων,δεν θα το έλεγαν;
Γιατί δεν το λένε και μιλάνε για κήρυξη μονο;
Δεν σας κανει εντύπωση;

Ειναι η κηρυξη του ευαγγελίου σημείο έλευσης του Αντιχρίστου ή προστάδιο;
Όμως ιδιαίτερα και ξεχωριστά Αντίχριστος ονομάζεται αυτός που θα έλθει στα τέλη των αιώνων. Πρώτα, δηλαδή, πρέπει το ευαγγέλιο να κηρυχθεί σε όλα τα έθνη, όπως είπε ο Κύριος, και τότε (ο Αντίχριστος) θα έλθει για να ελέγξει την ασέβεια των Ιουδαίων. Διότι ο Κύριος τους είπε: «Εγώ ήλθα απεσταλμένος από τον Πατέρα μου, και δεν με δέχεσθε· θα έλθει όμως άλλος από δική του πρωτοβουλία, και εκείνον θα τον δεχθείτε».
Ιωάννης Δαμασκηνός

Είναι η αποστασία επίσης προστάδιο;
3 μή τις ὑμᾶς ἐξαπατήσῃ κατὰ μηδένα τρόπον· ὅτι ἐὰν μὴ ἔλθῃ ἡ ἀποστασία πρῶτον καὶ ἀποκαλυφθῇ ὁ ἄνθρωπος τῆς ἁμαρτίας, ὁ υἱὸς τῆς ἀπωλείας,
Προς Θεσσαλονικεις Β'


Εφόσον εσεις(δεν εννοοώ εσενα αιτωλέ) λέτε οτι η κήρυξη-αναλαμπή θα γινει με ταυτόχρονη παρουσία του Αντιχρίστου ,των δυο προφητών,πως είναι δυνατόν να γίνει ταυτόχρονα και αναλαμπή και αποστασία;

Αυτό διαφωνεί με τόσους αγίους.
Και υπονοεί κατι σαν να ειναι ο μισός κόσμος στην αναλαμπή και υπο Ιωάννου και ο μισός κόσμος στην αποστασία και υπο Αντιχρίστου.

Το οποίο πέραν του οτι διαφωνεί με την Αγία Γραφή και τους αγίους ,γιατί πουθενά δεν αναφέρεται κατι τέτοιο,μου θυμίζει κάτι παρόμοιο με αυτό που λένε οι Πεντηκοστιανοί.
Ἡ Βασιλεία τοῦ Χριστοῦ καί οἱ δύο Προφῆται κατά τούς Πεντηκοστιανούς

Ἀλλά λένε καί κάτι ἄλλο. Ἡ Βασιλεία τοῦ Χριστοῦ θά εἶναι ἐπίγειος· καί θά πραγματοποιηθῆ εἰς τό ἀνατολικόν ἡμισφαίριον τῆς γῆς, διότι εἰς τό δυτικόν ἡμισφαίριον θά ὑπάρχη ὁ Ἀντίχριστος. Θά γίνη ἀνάμεσά τους κάποιος πόλεμος· θά συνθηκολογήσουν ὅμως τελικά, καί τότε θά ποῦν: «Γιατί νά μαλώνουμε; Κάτσε ἐσύ ἀπό ’κεῖ, κι ἐμεῖς ἀπό ’δῶ.»! Συνεπῶς θά βασιλεύση ὁ Χριστός εἰς τό ἀνατολικόν ἡμισφαίριον, καί εἰς τό δυτικόν ἡμισφαίριον –συμπεριλαμβανομένης καί τῆς Γερμανίας– θά εἶναι ὁ Ἀντίχριστος. Θά φύγουν οἱ Πεντηκοστιανοί καί ὅλοι οἱ ἄνθρωποι οἱ δικοί τους καί θά πᾶνε εἰς τό ἀνατολικόν ἡμισφαίριον, κι ἐκεῖνοι πού δέν θά ἔχουν πιστέψει θά πᾶνε στό δυτικόν ἡμισφαίριον. Ἔτσι θά ὑπάρχη ἕνα εἶδος συνυπάρξεως πάνω στή γῆ !
http://www.arnion.gr/keimena/p_auanasio ... vn.html#12
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron