Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ

1
   
Εικόνα
  
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
 
Εικόνα
Πολλά έχουν λεχθεί για την παλιά κατασκήνωση της φανερωμένης στην Σαλαμίνα που πλέων στέκι σαν κουφάρι να θυμίζει στους πιο παλιούς της ξεχωριστές στιγμές .Σήμερα αποτελεί έναν χώρο που περιβάλετε από θρύλους και μυστήρια. Όπως κάθε τόπος που δεν λείπει το αρχέτυπο ότι τον χώρο το χρησιμοποιούν ομάδες που ασχολούνται με τις μαγικές τελετές.
Κάτι που ο αναγνώστης αν κάνει μια σοβαρή έρευνα στον χώρο να είναι σίγουρος πως θα βρει πράγματι αντικείμενα που μπορούν να ταυτίσουν με παρόμοιες πράξης .Προσωπικά δεν θα ξεχάσω ότι ένας άνθρωπος της εκκλησίας, ( το όνομα δεν το αναφέρω για ευνόητους λόγους ….) μου είπε πως στο σημείο του τοίχου της μονής και του δάσους πάνε πολλά μέντιουμ και αφήνουν τα μαγικά απομεινάρια τους .Επίσης σε μια από της παλαιότερες επίσκεψη μας ,σε ένα μικρό εκκλησάκι που φιλοξενούσε ο χώρος, βρέθηκαν ανάποδη σταυροί και αλλά πράγματα που θα μπορούσαν να ταυτιστούν με σκοτεινές λατρείες.

Αφήνοντας πίσω την όποια ανθρώπινη παρέμβαση και μπαίνοντας στους χώρους της μεταφυσικής , θα βρούμε πολλές αναφορές για μια γριά μου σταματά τους οδηγούς με μηχανάκια και τους ζητά να την πάρουν μαζί. O αδαείς οδηγός που θα την πάρει λίγο μετά διαπιστώνει ότι η γριά δεν είναι πάνω στο μηχανάκι επιστρέφοντας την βρίσκει στο ίδιο σημείο και εκείνη αν έχει σταυρό πάνω του ,του λέει με αγριεμένο ύφος- αν δεν φόραγες σταυρό θα σε έπαιρνα μαζί μου στην κόλαση!

Kαι να χάνετε ως δια μαγείας .Μια άλλη ιστορία του χώρου είναι αυτή με το μωρό που ακούγετε στον χώρο τα βράδια να κλαίει .όταν ο αδαείς το πλησιάσει και αναρωτηθεί ποιος άφησε ένα μωρό στην μέση του δάσους εκείνο με ανδρική φωνή λέει και μόνος μου ήρθα και κέρατα έχω και οπλές .Όπως έχετε καταλάβει ο θύτης το βάζει στα πόδια κακήν κακός . Ωστόσο υπάρχουν αναφορές για οπτασίες που έχουν καταγραφή από κάμερες μυστηριώδες και ανεξήγητους ήχους που μοιάζουν με τραγούδια και τύμπανα που παραπέμπουν σε ιστορίες με νεράιδες του παλιού καιρού.

Ο χώρος ωστόσο έχει ταυτιστεί και με τον μυστηριώδης θάνατο από κάποια άστεγη οικογένεια που βρέθηκε νεκρή στον χώρο από την αστυνομία η επίσημη εξήγηση αν ψάξει ο αναγνώστης ήταν ότι δηλητηριάστηκαν από αναθυμίασης! Αυτό που δεν μας λένε η επίσημες αρχές είναι πώς πέθαναν από αναθυμίασης σε έναν σχεδόν ανοιχτό χώρο? Χωρίς να σχολιάσω συνεχίζω στην επόμενη αναφορά που θέλει έναν μαυροφορεμένο άνδρα να ακόλουθα με τα ποδιά αν και αυτά έχουν μεγάλη ταχύτητα από πίσω .Προσωπικά θα έλεγα πως η περίπτωση μου θυμίσει αρκετά της ιστορίες για τους αράπηδες τον παραδόσεων και τους μαυροφορεμένους άνδρες που ταυτίζονται πολλές φορές με τους μάρτυρες τον ΆΤΙΑ .Όπως και να έχει η παλιά κατασκήνωση έχει ένα κομμάτι του πάζλ του μυστηρίου για κάθε λάτρεις του παράξενου. Το πλήθος τον θρύλων και τον ιστοριών τον μετατρέπει σε γνήσιο τόπο δύναμης .γιατί ένας τόπος με τόσες αναφορές και θρύλους νομίζω πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από εκείνου τους σκοτεινούς χώρους που μπορεί να βρει ο αναγνώστης στα έργα της φανταστικής λογοτεχνίας .Το αν οι ιστορίες έχουν ψήγματα αληθείας η αποτελούν μια ακόμα νεομυθολογία στο χάρτη του μυστηρίου το αφήνουμε στον κάθε επίδοξο εξερευνητή που θα τολμήσει να διαπίστωση αν ο χώρος αποτελεί σύνορο του κόσμου μας με το αλλόκοσμο…………..


ΓΡΑΦΕΙ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ


https://enterstarcircle.blogspot.com/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”