Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

11
Να πω και εγώ την γνώμη μου σε αυτό το σημείο.

Με αυτήν την νοοτροπία που έχουν οι φανατικοί <<χριστιανοι>> να συνδέουν κάτι αρχαιολεεληνικο με τον δωδεκαθεισμο και κατα συνεπεια με τον παγανισμο-ειδολολατρεια το μόνο που κερδίζουν είναι να οδηγούν τους έλληνες χριστιανους μακρια απο την ιστορία των προγονο μας,όπως επίσης όλους τους υπολοιπους να βλέπουν με κακό μάτι τους χριστιανούς που στην τελική στους μόνο που κάνουν πολεμο είναι στους αρχαιοελληνιστες και στο αρχαιο ελληνικό πνευμα.

Το αποτέλεσμα ξέρετε όλοι ποιο είναι :blue .και ΦΑΙΝΕΤΑΙ καθημερινώς!!!


Οσο για τις ενεργειες που δεν πιστευετε .....μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι όπου υπηρχε αρχαιος ελληνικός ναός γκρεμίστηκε και ακριβώς στο ίδιο μερος χτιστηκε εκκλησία :blue
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

12
Kοιτα υπάρχουν πολλοι που ασχολουνται με τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο,αλλα υπάρχουν πολλοι που σε παραμυθιαζουν με σκοπο να σε κάνουν δωδεκαθειστη,για αυτο πολυ προσοχη,γιατι το ολο κινημα αρχιζει και παιρνει διαστασεις με φρασεις οπως μονο αν πιστευεις στην αρχαια θρησκεια εισαι Ελληνας και οποιος πιστευει στον Χριστο δεν μπορει να ειναι Ελληνας.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

13
exkalimper έγραψε:Αναρωτιέμαι άραγε αντρέα εάν καταλαβαίνεις τα νοήματα ένος κειμένου και αυτό το λέω γιατί μίλησες για 12θεο.Γιατί θα πρέπει απαραίτητα κάποιος που αναφέρετε σε ένα αρχαίο ιερό και την ιστορία του να είναι και δωδεκαθειστής.Η ομάδα ΕΞΚΑΛΙΜΠΕΡ θεωρί την ιστορία της Ελλάδας ενά και όχι χωρισμένοι σε αρχαία βυζαντινή σημερινή η Ελλάς είναι μία απο το παρελθόν της εώς σήμερα.Με βάση το δικό σου σκεπτικό θα πρέπει να χαρακτηρίσουμε και όλους τους αρχαιολόγους δωδεκαθεοιστές γιατί αναφέρονται σε αρχαίους τόπους και παραδόσεις μέσα απο τα κείμενα τους.'Οσο για το γεωμαγνητικό πλέγμα που πάλι λανθασμένα το τάυτισες με τον μυστικισμό εάν θέλεις μπορώ να σου γράψω μία λίστα απο βιβλία που μάλλον δεν έχεις διαβάσει απο ακαδημαικούς επιστήμονες που μιλάν για αυτό και που ούτε έχουν σχέση με το μυστικισμό ούτε με κάποιο παρόμοιο κλάμπ και που έχουν ασχολήθη σοβαρά μέσω της επιστήμη με το πλέγμα της γης.Μέσα στης μελέτες τους θα βρείς και τους Δέλφους εώς μέρος αυτού του πλέγματος.


Και επειδη ενα στοιχειο του πολιτισμου μας ,ειναι μεσα απο τις μικρες η μεγαλες διαφωνιες να μην υπαρχει φανατισμος ,αλλα γεφυρες που να ενωνουν κι οχι να χωριζουν τους ανθρωπους και ακομα
κι οταν οι ιδεες τους δε συμπορευονται ή δεν ταυτιζονται,
θελω να εκφρασω τη λυπη μου ,ή καλυτερα ,την απορια μου γι αυτα που μου καταγραφεις .
Βιαστηκες φιλε μου ,
το ψυχογράφημά σου ,με το οποιο με στολιζεις , δεν ειναι αντικειμενικο.Δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο που τοσο πολυ σε πονεσε και με δριμυτητα σφοδρη μου καταφερεσαι.
Αναφερεσαι σε καποιες μελετες ειδικων επιστημονων.Ισως... αργοτερα ,βρω το χρονο που απαιτειται.
Ομως θα χρειαστω πολυ μα πολυ χρονο να σπουδασω και να εντρυφησω σε βαθος πανω στις αληθειες και τα ναματα τα θεια ,που μας προσφερει η Μια ,Αγια ,Καθολικη ,Αποστολικη και
Αιματοβαμμενη Ορθοδοξη Εκκλησια μας .Και ειναι τοση η χαρα και η Ζωη που νιωθει ο καθενας εκει,και
που σαν τρελα ερωτευμενος,δε θελει τιποτα αλλο.
Επαινω τη σταση τη διακριτικη του Clobal Mod και του KostasL,που περα απο τη δυναμικη των στοχων των ,προσεχουν για να μη ξεφευγουν.Καταλαβαν πολυ καλα τα γραπτα μου και απαντησαν
οπως επρεπε.Ποτε οι ανθρωποι δε συμφωνουν σε ολα,αλλα εκει δοκιμαζεται και ο πολιτισμος μας
τον οποιο κληρονομησαμε και που οφειλουμε να συνεχισουμε χωρις τυμπανοκρουσιες αλλα νηφαλια και δυναμικα και πατριωτικα και εθνικα και χωρις σωβινισμους και υστεροπατρολαγνειες.
Δε θελω να συνεχισω αλλο.
Σκεψου μονο ,αν αυτα που κατα βαθος πιστευεις ή νιωθεις,πρωτον σε αναπαυουν ψυχικα και δε σε αναστατωνουν και δευτερον αν περα απο εμενα δεν βρισκουν συμφωνους κι αλλους ανθρωπους που μπορει και να ειναι πολυ, μα πολυ κοντα σου.


Καληνυχτα.

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

14
Καταλάθος εχθές αντί να κάνω Quote στην δημοσιευση της dominique έκανα edit με αποτελεσμα τα γραφομενα μου να φαίνονται οτι ειναι της dominique.Τωρα το διορθωσα και το βάζω εδω.


Kοιτα υπάρχουν πολλοι που ασχολουνται με τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο,αλλα υπάρχουν πολλοι που σε παραμυθιαζουν με σκοπο να σε κάνουν δωδεκαθειστη,για αυτο πολυ προσοχη,γιατι το ολο κινημα αρχιζει και παιρνει διαστασεις με φρασεις οπως μονο αν πιστευεις στην αρχαια θρησκεια εισαι Ελληνας και οποιος πιστευει στον Χριστο δεν μπορει να ειναι Ελληνας.

Αυτά ειναι προβοκάτσια και τελείως αναληθη και αβασιμα.
Είναι αυτό που είπα ακριβως στην παραπανω δημοσιευση μου.

Οι δωδεκαθειστές είναι τόσοι λίγοι στην Ελλάδα που είναι ανύπαρκτοι...

Οσο για τα παραμύθια,αυτά τα λένε το βατικανό,το αγιο όρος και το πατριαρχείο που με το έτσι θέλω κρατάνε εδω και πάρα πολλά χρονια όλα τα αρχαία έγραφα της ελληνικής ιστορίας και όχι μόνο.......... και προωθούν την ιστορία όπως θέλουν και όπως τους βουλευει-συμφερει αυτούς!!!


Και όπως είπε ο Ιησούς Χριστός δεν θα ξεχωρίζεται την αριστερά απο την δεξιά οδο......τώρα σε ποια οδό ανήκει η σημερινή εκκλήσια και οι εκπροσωποί της,ιδού η ρόδος,ιδου και το......... :ex4
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

15
Αυτά ειναι προβοκάτσια και τελείως αναληθη και αβασιμα.
Καθολου προβοκάτσια ,μονοι τους τα λενε,δεν ειναι δικά μου....

Ερώτηση: Είναι σωστό να πολεμάμε τους αδελφούς μας χριστιανούς;

Απάντηση: Βεβαίως διότι αυτή είναι η εντολή των Θεών. Και ουδείς λογικός άνθρωπος παραβαίνει τις εντολές των Θεών. Επιπλέον ο όρος χριστιανός δεν είναι δηλωτικό εθνικότητος. Χριστιανός, μουσουλμάνος, κομμουνιστής, καπιταλιστής είναι δηλωτικά κοσμοπολιτικών, διεθνιστικών και αντεθνικών ιδεολογιών. Συνεπώς ο όρος χριστιανός δεν υποδηλώνει εθνικότητα. Υπάρχουν χριστιανοί γερμανικής, ρωσσικής, βουλγαρικής καταγωγής, μήπως είναι αδέλφια μας και δεν το ξέρουμε; Έλλην και χριστιανός είναι δύο έννοιες αμοιβαίως αποκλειόμενες.
απο

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.hellenicreligion.gr/doc/faq1.htm
κανε τον κοπο και διαβασε και τα υπόλοιπα..και θα βγαλεις συμπερασμα.
Οι δωδεκαθειστές είναι τόσοι λίγοι στην Ελλάδα που είναι ανύπαρκτοι...
μπορει προς το παρον,αλλα ετσι λεγαμε με ολες τις παραθρησκειες και τωρα εχουν μεγαλη αναπτυξη.

Και εχουμε βγει εντελως off topic....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

16
Παιδια ηρεμια ολοι στο ιδιο στρατοπεδο ειμαστε...μην παρεξηγιεστε τωρα..
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

17
dominique έγραψε:Kοιτα υπάρχουν πολλοι που ασχολουνται με τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο,αλλα υπάρχουν πολλοι που σε παραμυθιαζουν με σκοπο να σε κάνουν δωδεκαθειστη,
Τι λες βρε, και να κυκλοφορώ ντυμένος με σεντόνι ? :no
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: TO MANTEIO TΩΝ ΔΕΛΦΩΝ

18
dominique έγραψε:Kοιτα υπάρχουν πολλοι που ασχολουνται με τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο,αλλα υπάρχουν πολλοι που σε παραμυθιαζουν με σκοπο να σε κάνουν δωδεκαθειστη,για αυτο πολυ προσοχη,γιατι το ολο κινημα αρχιζει και παιρνει διαστασεις με φρασεις οπως μονο αν πιστευεις στην αρχαια θρησκεια εισαι Ελληνας και οποιος πιστευει στον Χριστο δεν μπορει να ειναι Ελληνας.
Πίστεψε το, πίσω απο τον νέο δωδεκαθεισμό υπάρχει, ο κουμμουνισμός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”