Ἐμπειρίες ἀπὸ τὸν Πατέρα Παΐσιο

1
phpBB [video]



Αντιγράφω την αρχή του βίντεο,την θεωρώ πολυ σημαντική για την σημερινή γενιά,την ίδια γνώμη έχουν πάρα πολλοί σήμερα ,βασιζόμενοι στην ίδια προπαγάνδα.
Φυσικά ακούστε το όλο!


Όταν γνώρισα τον Πάτερ Παίσιο δεν πίστευα,δεν ήμουνα μέλος της εκκλησίας και είχα αμφιβολίες ετσι για την ύπαρξη του Θεού.
Μάλιστα τους Χριστιανούς τους θεωρούσα έτσι,μικρής νοημοσύνης ανθρώπους,που είχαν κάποια προβλήματα ίσως ψυχολογικά και δεν θεωρούσα άξιο να μιλήσω με αυτούς.

Αυτό το πράγμα το είχα πάρει απο μια προκατάληψη,αυτή η προκατάληψη είχε δημιουργηθεί μέσα μου απο μια προπαγάνδα,την οποία εισέπραξα μέσα απο βιβλία και εφημερίδες,γνωστούς ...και όταν για πρώτη φορά πήγα στο Άγιον όρος και είχα την τύχη να συζητήσω και να γνωρίσω τα πρόσωπα απο κοντά,κατάλαβα,άρχισα να καταλαβαίνω,να συνειδητοποιώ οτι δεν ήτανε τα πράγματα έτσι οπως τα φανταζόμουνα,έτσι όπως μου τα είχανε πει..οτι υπάρχει μια ποιότητα....

Re: Ἐμπειρίες ἀπὸ τὸν Πατέρα Παΐσιο

2
Eύγε Γκρέκο! :good

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος;

Είναι ο συγγραφέας του βιβλίου " Οι γκουρού, ο νέος και ο Γέροντας Παϊσιος " αποσπάσματα του οποίου έχει παραθέσει η φίλη Ντομινίκ στο φόρουμ. Το βιβλίο όπως έχω ξαναπεί είναι ένα διαμάντι και πρέπει να διαβαστεί από όλους, ειδικά αυτούς που τρέφουν συμπάθεια για τις ανατολικές θρησκείες. Θα το βρείτε σε όλα τα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία, αλλά και σε πολλές ενορίες και μοναστήρια.

Εννοείται ότι πρέπει να δείτε και το βίντεο, εδώ και τώρα. Ευχαριστούμε Γκρέκο!

:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Ἐμπειρίες ἀπὸ τὸν Πατέρα Παΐσιο

3
Δεν το ήξερα οτι αυτός το είχε γράψει.
Πάντως όταν άκουσα την αρχή και μένα εκεί μου πήγε το μυαλό.
Αυτό που με λυπεί,είναι οτι δυστυχώς αυτή η προπαγάνδα που αναφέρει ,ακόμα είναι πολύ διαδεδομένη και δυστυχώς δεν υπάρχει ενας πάτερ Παίσιος για όλους αυτούς εκει έξω.

Ελπίζω όσοι το ακούσουν το βίντεο και ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία,που θεωρούν τους Χριστιανούς ως χαζούς και πρόβατα ,να το ξανασκεφτούν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιντεάκια για την θρησκεία.”