Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

10
Με την αναγνωση του κειμενου, ειναι ευκολο στον καθενα να καταλαβει τη νοητικη συγχυση του ατομου
Αχ φιλε μου και να ηταν μονον αυτος...η τρελα δεν παει στα βουνα.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

11
Καντε επιτελους κατι με τους ανορθογραφους βιαστες της Ελληνικης γλωσσας μεσα στο φορουμ

Ειναι εντελως γελοιο για καποιον που μολις εγινε μελος στο φορουμ, να κανει μια δημοσιευση τοσο προκλητικη απο πολλες αποψεις
και με ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ (χωρις να αναφερω την ελλειψη ορθης συνταξης και τα σημεια στιξης)!!!

Με την αναγνωση του κειμενου, ειναι ευκολο στον καθενα να καταλαβει τη νοητικη συγχυση του ατομου
Συμφωνώ μαζί σου,μόνο που παρέλειψες ν'αναφέρεις και τους τόνους οι οποίοι βλέπω ότι απουσιάζουν και από σένα.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

12
Οι Αρχαιοι Ελληνες εγραφαν χωρις τονους και με κεφαλαια γραμματα. Εγω λογω βαρεμαρας, γιατι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να γραφεις με τονους στον υπολογιστη, τους παραλειπω.
Εχω συνηθισει να γραφω ετσι... Επισης τα κεφαλαια τα χρησιμοποιω μονο οταν θελω να τονισω κατι.
Οταν η αδικια γινεται νομος, η αντισταση γινεται καθηκον

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

13
Προσωπικά δεν με πειράζει η ανορθογραφία,πολλών οι παππούδες και οι γιαγιάδες,ακόμα και οι πατέρες και οι μητέρες είναι ανορθόγραφοι,δικαιωμα γνώμης πιστεύω οτι έχουν.(Τα greeklish ειναι πολύ χειρότερα)

Και τωρα ξεφεύγω απο το θέμα,αλλα η ελληνική γλώσσα ειναι ηδη καταστραμμένη και δεν φταίνε οι ανορθόγραφοι,μάλιστα όλοι μας ειμαστε ανορθόγραφοι χωρις να το ξέρουμε.
Για παράδειγμα θα λέγαμε ο Γιώργος θέλει να βάλει νόμους και να καταλύσει το σύνταγμα.Ελα που δεν είναι σωστό..γιατι το να βάλει και το να καταλύσει είναι υποτακτική και στα σωστά ελληνικά ,επρεπε να είναι.....Ο Γιώργος θέλει να βάλη νόμους και να καταλύση το σύνταγμα.(με υποδιαστολή κατω απο το η).

Και μιας και ανέφερε τους τόνους ο giannaras,oι τόνοι μπήκαν για να γίνεται περισσότερο κατανοητή η τονικότητα των λέξεων και να αποδίδονται οι λέξεις ηχητικώς σωστά ωστε να γίνονται και νοητικώς πιο αντιληπτές,κάτι που επίσης καταστράφηκε αφου τους καταργήσανε,μάλιστα στα αρχαία ελληνικά που τα γράφανε με κεφαλαία χρησιμοποιούσανε το Η μπροστά απο μια δασυνόμενη λέξη,π.χ. ΗΕΛΛΑΣ,κάτι το οποίο κράτησαν και στο λατινικό αλφάβητο για αυτό γράφουν Hellas,hour,horoscope κ.τ.λ.

Με συγχωρείτε ξέφυγα πολύ απο το θέμα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

14
dominique έγραψε:Προσωπικά δεν με πειράζει η ανορθογραφία,πολλών οι παππούδες και οι γιαγιάδες,ακόμα και οι πατέρες και οι μητέρες είναι ανορθόγραφοι,δικαιωμα γνώμης πιστεύω οτι έχουν.(Τα greeklish ειναι πολύ χειρότερα)

Και τωρα ξεφεύγω απο το θέμα,αλλα η ελληνική γλώσσα ειναι ηδη καταστραμμένη και δεν φταίνε οι ανορθόγραφοι,μάλιστα όλοι μας ειμαστε ανορθόγραφοι χωρις να το ξέρουμε.
Για παράδειγμα θα λέγαμε ο Γιώργος θέλει να βάλει νόμους και να καταλύσει το σύνταγμα.Ελα που δεν είναι σωστό..γιατι το να βάλει και το να καταλύσει είναι υποτακτική και στα σωστά ελληνικά ,επρεπε να είναι.....Ο Γιώργος θέλει να βάλη νόμους και να καταλύση το σύνταγμα.(με υποδιαστολή κατω απο το η).

Και μιας και ανέφερε τους τόνους ο giannaras,oι τόνοι μπήκαν για να γίνεται περισσότερο κατανοητή η τονικότητα των λέξεων και να αποδίδονται οι λέξεις ηχητικώς σωστά ωστε να γίνονται και νοητικώς πιο αντιληπτές,κάτι που επίσης καταστράφηκε αφου τους καταργήσανε,μάλιστα στα αρχαία ελληνικά που τα γράφανε με κεφαλαία χρησιμοποιούσανε το Η μπροστά απο μια δασυνόμενη λέξη,π.χ. ΗΕΛΛΑΣ,κάτι το οποίο κράτησαν και στο λατινικό αλφάβητο για αυτό γράφουν Hellas,hour,horoscope κ.τ.λ.
Με συγχωρείτε ξέφυγα πολύ απο το θέμα.
:down :down :down :down :down :down :down :down


Όσον αφορά το θεματογράφο, καλό ταξίδι και προσοχή μην λήξουν τα τρόφιμα……. :dirol:
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

15
ΦΙΛΕ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΕ.
ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ,ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ .
ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΟΥ,
ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΗΣ ΑΥΤΟ.
7002. και 9027.
ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ,
ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ .

ΚΑΤΟΠΙΝ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ,ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ,ΕΔΩ 1924.
ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟΝ ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡΑ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ,
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΔΑΝΙΗΛ .
ΕΑΝ ΕΠΙΑΣΕΣ ΕΠΙΑΣΕΣ.
ΑΛΛΟΙΩΣ ΣΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ,
Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΕΓΓΥΣΙΣ ,ΔΙΑ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΝ ΤΟΥ,ΧΡΟΝΟΥ.

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

16
Πιστεύω , πως ο φίλος που έβαλε το θέμα αυτό
είναι μπερδεμένος, με τις διάφορες παραπληροφορείες που υπάρχουν μέσα στο νετ και στην τιβί.

Με αποτέλεσμα να μη γνωρίζει ούτε ο ίδιος τι γράφει ή τι λέει.

Εμένα με λυπεί αυτό .... είναι ακριβώς ένας απ τους ανθρώπους που περπατώντας στους δρόμους,
παραμιλά μόνος του.

Όσο για την ορθογραφία , δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό να κάνει κάποιος λάθη, πως θα μπορέσει να γίνει καλύτερος αν δεν κάνει; Όσο για τον συνφορουμιστή που έκανε *παράπονο* για την ορθογραφία δεν είμαστε όλοι Φιλόλογοι.
Είμαι τυφλός,δώσε μου τα μάτια σου να δώ.\nΕίμαι μουγκός,δώσε μου τη γλώσσα σου να πώ.\nΕίμαι κουφός,δώσε μου τα αυτιά σου να ακούσω.

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

17
Εγώ πιστεύω οτι εννοεί οτι είμαστε κοντά στον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο,και την εμφάνιση του βασιλέα Ιωάννη.....Είναι μια πλάνη που έχει διαδωθεί ευρέως στο Διαδίκτυο και έχει προσηλυτίσει χιλιάδες χριστιανούς.......Τον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο τον περιμένουν καθημερινώς απο το 2005.....Φτάσαμε 2011 και ακόμα λένε.....Το πότε, όμως, ποτέ δεν μας το λένε,διότι ούτε και αυτοί το ξέρουν.......

Re: ΕΚ ΠΕΝΗΣ

18
Απο ότι θυμάμαι πιο μικρός είχα διαβάσει τότε που ασχολούμουν με την Μαύρη μαγεία, καθώς έχουν πολλά
μυστικά και παπύρους που κρύβουν, ότι το αληθινό ημερολόγιο χρονολογικά δεν είναι αυτό που ξέρουμε,
το 2011, αλλά αν υπολογίζω σωστά, τώρα μπαίνουμε στο 2000 με την αρχή του 2012.
Είμαι τυφλός,δώσε μου τα μάτια σου να δώ.\nΕίμαι μουγκός,δώσε μου τη γλώσσα σου να πώ.\nΕίμαι κουφός,δώσε μου τα αυτιά σου να ακούσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ας γνωριστούμε!!!”

cron