Ας μετρηθούμε...

1
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας :wave
Είμαι νέο μέλος στην παρέα και έτσι ξεκινώντας θα ήθελα να γράψω μερικά πράγματα ώστε κι εσείς να ξέρετε με ποιόν συνομιλείτε.

Καιρό τώρα έψαχνα να βρώ ανθρώπους να μοιραστώ μαζί τους τις ίδιες αντιλήψεις χωρίς μισαλλοδοξίες και εθνικιστικές κορόνες, άλλωστε ούτε το ένα ούτε το άλλο με εκφράζουν, θεωρώ τον ευατό μου ένα απλό Έλληνα που αγαπά την χώρα του, αυτή την υπέροχη χώρα που έχω την τιμή και την ευτυχία να είμαι γέννημα θρέμα της, δεν μισώ τους ξένους... με μικρές εκρήξεις αντιπάθειας -και δεν θα κρύψω πως καθόλου δεν συμπαθώ τους κατοίκους στα βόρειοδυτικά της Βαλκανικής, στην χώρα που ονομάζεται Αλβανία, καθώς επίσης και τα τελευταία 4-5 χρόνια τους ανύπαρκτους Σκοπιανούς - δεν συμπαθώ επίσης τους Γερμανούς, τους Εγγλέζους, πολύ τους Ολανδούς, και εντελώς τους Εβραίους, όμως πέρα απο την αντιπάθεια προς αυτούς, δεν θα προέβενα σε παράνομες πράξεις χωρίς αιτία, μόνο και μόνο επειδή δεν μου είναι συμπαθείς ( Βλ. ξυλοδαρμούς, και φόνους ) εκτός ίσως απο τους πρώτους τους δεύτερους, και τους τελευταίους :dirol:

Όσο για τους γείτονες Τούρκους αν και οι Στρατιωτική πτέρυγα που είναι αναπόσπαστο κομάτι της επίσιμης πολιτικής της Τουρκίας, ο λαός της σπανίως - με εξαίρεση τους Γκρίζους Λύκους- καταφέρεται Εναντίον των Ελλήνων, ωστόσο αναγνωρίζω τα εγκλήματα που έχουν κάνει και που προτίθενται να κάνουν στο άμεσο μέλλον εναντίον μας , και για αυτό τον λόγο καθώς τους θεωρώ πολεμοχαρείς, ευχαρίστως θα συμμετείχα σε οτιδήποτε θα ανέτρεπε και θα τους χάλαγε την σούπα και τα σχέδια, άλλωστε τους θεωρώ πολύ ''κατώτερους'' σε σχέση με μας σε όλλα, και άσχετα αν υπερτερούν αριθμητικά, την ώρα εκείνη θα θυμηθούμε τον Λεωνίδα και τους 300 του, και μάλλον οι αριθμοί δεν θα έχουν μεγάλη σημασία.

Δεν είμαι φανατικός Χριστινός - με την έννοια πως δεν πηγαίνω κάθε κυριακή στην εκκλησία, και δεν κάνω κάθε μέρα τον σταυρό μου, επίσης δεν εμπιστεύομαι πολλούς απο τους ιερείς ( εκροσώπους της Ελληνικής εκκλησίας -) ωστόσο παραμένω, και θέλω να λέγομαι χριστιανός Ορθόδοξος, και μάλιστα θέλω αυτό να αναγράφεται στα προσωπικά μου δεδομένα ( Βλ. Ταυτότητα ) δεν μπορώ να παραγνωρίσω πως η Εκκλησία και η Ορθόδοξη πίστη έπαιξε έναν καθοριστικό ρόλλο στην Ιστορία του Ελληνισμού, βοηθώντας τις διάφορες επαναστάσεις και μάλιστα με ιδιαίιτερα μεγάλη και ξεχωριστή συμμετοχή, απο την άλλη, επίσης δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω πως κάποιες φορές λοξοδρόμισε και ενεπλάκει σε μορφές αγώνων που κατά την άποψή μου δεν είναι και πολύ τιμητικές ( βλ σταυροφορίες, καθώς και δοσολιψίες ιερέων με τα στρατέυματα κατοχής και την προδοσία άλλων Ελλήνων )

Απο πολιτικής και ιδεολογικής ταυτότητας βρίσκομαι στο στρατόπεδο του απλού Έλληνα Δημοκράτη, Ξεκινώντας απο τα αριστερά ( λόγο και οικογενειακού διαποτισμού ) και με αρκετά ενεργεί δράση στα νεανικά μου χρόνια, - χωρίς να ενταχθώ όμως ποτέ σε κοματικούς μηχανησμούς οποιασδήποτε αριστερής η άλλης παράταξης - επέλεξα εδώ και 20 χρόνια να απέχω απο κοματικές και άλλες δραστηριότητες καθώς και να αποσσύρω την στιρήξή μου αφού διαπίστωσα- οψίμως ίσως - πως στερούνται Δημοκρατικού πνεύματος απο κάθε άποψη, αλλά στερούνται επίσης και κοινής λογικής και λειτουργούν πάντα με βάση τα κοματικά και προσωπικά συμφέροντα τους, τους θεωρώ ακριβώς ίδιους με τους ....άλλους, ίσως όχι τους απλούς ιδεολόγους, αλλά σίγουρα όλους όσους έχουν σχέση με το κοινοβούλειο.

Όσον αφορά τώρα το Σοσιαλιστικό κόμμα και οτι αυτό πρεσβεύει ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ και στα κρυφά, ποτέ δεν με έπεισαν τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα του λαοπλάνου Ανδρέα, καθώς και πολλών απο αυτούς που θεωρούν εαυτούς Δημοκράτες και που εδώ και 30 χρόνια λυμαίνονται την Χώρα σε βάρος του ''λαού'' που σε κάθε εκλογική αναμέτρηση θυμούνται, και πάντα είχα μια μόνιμη διαμάχη με πρόσωπα στο φιλικό και συγγενικό μου περιβάλλον για τον Δημόσιο και κομματικό τομέα που αρνιόμουν πισματικά να ενταχθώ, και πως όλλα αυτά τα δανεικά και την πλούσια δανική ζωή, κάποτε θα χρειαστεί να τα επιστρέψουμε με πολύ μεγάλο τόκο - αφού ήταν ηλίου φαεινότερο πως το σχέδιο Κίσσινγκερ είχε τεθεί σε άμεση εφαρμογή απο τον Αμερικανό Ανδρέα Παπανδρέου και το συνάφι του προσφέροντας εναλλακτική πολιτική πρόταση τον Σοσσιαλισμό - παναθεμά τον -κατόπιν εντολών βεβαίως των Σιωνιστών, καθώς και όλλων των μελλών της ξακουστής Λέσχης Μ.

Ήταν για μένα προφανές πως η Δεξιά του Καραμανλή του αειμνήστου - άλλος εθνοσωτήρας - δεν είχε να δώσει τίποτε άλλο,και θα έχανε, και το μόνο κόμα που υπήρχε ήταν η Αριστερά του Χ.Φλωράκη το ΚΚΕ, άρα ο λαός είχε μόνο μια διέξοδο, και αν στρεφόταν εκεί τότε ολλοι αυτοί που καιροφυλλακτούσαν για την Ελλάδα θα το έχαναν το παιχνίδι, και έτσι μπήκε στο νέο παιχνίδι ο Ανδρέας ο Σοσιαλιστής και σιγά σιγά αλλά σταθερά διαμελούσε την χώρα, κανείς - η σχεδόν κανείς - δεν καταλάβαινε τι συνέβαινε - η δεν ήθελε να καταλαβαίνει - όλλοι περνούσαμε καλά, έδωσε χρήμα και εξουσίες, διέλυσε τον αγροτικό τομέα με τον βαθύ κοματικό συνδικαλισμό και τις επιδοτήσεις, οι αγρότες έμαθαν να ζούν στην ρεμούλα και τα χωράφια δόθηκαν σε Αλβανούς, ενώ εκείνοι στα καφενεία με την mercedes παρκαρισμένη παραδίπλα...όμορφες εποχές, την ίδια ώρα οι τούρκοι έκαναν πάρτυ στην θράκη εξοστρακίζοντας τους Έλληνες απο τον τόπο τους και εγκαθιδρώντας Τούρκικο προξενείο, στην απέναντι πλευρά οι Αλβανοί ετοιμάζονταν για την μεγάλη Αλβανία προβοκάρωντας και ανθελινήζοντας, μάλιστα τάραζαν στο ξύλο και τους λιγοστούς Έλληνες στα Ελληνικά χωριά, παραδίπλα οι μόνιμα ορεξάτοι Σκοπιανοί μη έχοντας που την κεφαλήν κλίνε, και μετά και απο τις μυστικές συμφωνίες και την βοήθεια απο τους Αμερικανούς, Γερμανούς, Εγγλέζους, Ολανδούς, ετοίμαζαν την τωρινή σκοπιανή προπαγάνδα για την ψευτομακεδονία τους, όμως εμείς περνούσαμε καλά τρώγοντας τα λεφτά των κουτόφραγγων-έτσι νομίζαμε - και μετά ήρθε ο Μητσοτάκης ! Μπρ!!!!!! με την Οικουμενική του, τις εξεταστικές και τα ειδικά δηκαστήρια, εκεί ήταν που την πάτησε την μπανανόφλουδα και το ΚΚΕ εσω και εξω, εκτός απο τους αποδιοπομπαίους τράγους τον Τσοβόλα, τον Πέτσο, τον Κουτσόγιωργα που υπέστει εγκεφαλικό και πέθανε πριν βγούν οια αποφάσεις και πριν προλάβει να ρίξει φως στην υπόθεση, και εκείνον τον εκδότη - φερέφωνο του ΠΑΣΟΚ -τον Κωσκοτά που λέγεται πως λάδωνε τους πάντες, αυτό ήταν τότε το ΠΑΣΟΚ και αυτό και χειρότερο ήταν και στην συνέχεια τα άλλα 10 χρόνια περίπου που κυβέρνησε - διάλυσε τον τόπο - και σαφώς ξαναήρθε στην εξουσία μετά απο μερικά χρόνια παύση και μάλιστα δρυμίτερο, να δυαλίσει ότι άφησε ο πατέρας του, ο Μητσοτάκης, ο Σιμίτης...( όνομα τυχαίο ; ) και μετά ο απίστευτος Κραμανλής ο νεώτερος, πήρε την σκτυτάλη ο ΓΑΠ και να που μας έφτασε - και σίγουρα όχι απο μόνος του, όλλοι εμείς είτε με την θέλησή μας είτε με την ανοχή μας του αφήσαμε τα χέρια ελεύθερα, και εδώ και ένα χρόνο σφυρίζουμε αδιάφορα, ώς πότε όμως πατριώτες θα αφήνουμε να μας κυβερνάνε ''άπονες εξουσίες'' ; ως πότε θα ανεχόμαστε να να μας πετάνε μεζέ στο σκυλολόϊ της Ευρώπης και της Αμερικής ; ως πότε φίλοι μου θα σκύβουμε το κεφάλι ; που πήγε εκείνο το '' Του Έλληνα ο Τράχηλος Ζυγό Δεν Τον Σηκώνει '' ;

Νομίζω πως έρχεται η ώρα της αλήθειας που ο λαός θα αρχίσει να τρέχει στα βουνά και στα λαγκάδια μαζεύοντας πέτρες...

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να δούμε πόσοι ήμαστε..ίσως πάνω απο το 30 %
Νομίζω πως έφτασε η ώρα να ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ
Τι λέτε δεν αρχίζουμε ;

Συγχωρήστε μου το μακροσκελές ποστάρισμα :0607

Φιλικά και πατριωτικά

Tse

Re: Ας μετρηθούμε...

2
Φιλε Τσε καλως ορισες και παλι οι προβλιματισμοι και οι ανησιχιες σου ειναι καθ'ολα βασιμοι και σε καμια περιπτωση δεν ανταποκρινονται στο ψεμα ολοι εμεις εδω κατα βασην εχουμε τις ιδιες αποψεις προσπαθοντας να αφυπνισουμε τον κοσμο το μονο σιγουρο ειναι οτι ο καιρος γαρ εγγυς και πρωτη φορα θα το ανακοινωσω δημοσιως οτι μετα τις εκλογες της κυριακης ετοιμαστητε για ελευθερη πτωση διοτι εως τωρα απλως κατρακυλουσαμε....σας το ανακοινωνω μετα λογου γνωσεως και η πηγη μου ειναι απολυτως εγκυρη οπως και καποια πραγματακια τα οποια ειχα ανακοινωσει τον περασμενο Μαρτιο και χωρις να θελω να περιαυτολογησω επαληθευτικαν κατα ενα μεγαλο ποσοστο γιατι παντα κατι αλλαζει στο τελος.
Οποτε φιλε Τσε ναι εφτασε η ωρα να μετρηθουμε.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Ας μετρηθούμε...

3
Οπως έχω ξαναπεί,σε αυτούς δεν ρίχνω το φταίξιμο,ξέρουμε ποια είναι τα αφεντικά τους,εστω και αν δεν το παραδεχονται,παρα μόνο τελευταια,που άρχισαν να μιλάνε ολοι για παγκόσμια διακυβέρνηση.
Και εφόσον έχουν άλλα αφεντικά,δεν μπορούν να υπηρετούν το καλό της πατρίδας τους γιατι αυτο αντιβαίνει με τα σχεδιά τους.

Εμεις τι κάνουμε είναι το θέμα,τους χειροκροτάμε και τους λέμε μπράβο,βρίσκουμε δικαιολογίες τύπου δεν γίνεται αλλιώς και πρέπει να γίνουν θυσίες για να έρθουν καλύτερες μέρες ή βλέπουμε την αλήθεια κατάμουτρα πέρα του ιδίου όφελος και του χρήματος και επιτέλους πράττουμε αυτό που είναι σωστό για την Ελλάδα.

Γιατί και όπως είχα ακούσει εναν παπά να λέει....οι νεκροί και τα αγεννητα παιδιά θα μας δικάσουν.

Και με συγχωρείς Τσε,αλλα το 30 % που αναφέρεις το βλέπω πολύ μακρινό,αλλά δεν έχουν σημασία τα νούμερα,αλλά οι πράξεις και αυτό λείπει απο όλους μας.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ας γνωριστούμε!!!”