Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

19
Kαμία λογοκρισία φίλε Laptona.

Για αυτό παρότρυνα να διαβάσει κάποιος όλα όσα έχει γράψει ο Ενώχ.

Διαβασε λοιπόν όλα όσα έχει γράψει για να έχεις μία πλήρη εικόνα..... και θα καταλάβεις για ποιον λόγο μιλάμε με τον τρόπο που μιλάμε.

Επίσης δεν είναι μόνο ο Ενώχ που το παίζει Ενώχ και απεσταλμένος του Θεού.

Εχει γίνει τελευταία της μόδας.

Εκτός απο τον εν λόγω Ενώχ γνωρίζω αλλους δύο........ όπως και άλλους δύο που αποκαλούνται ως προφήτης Ηλίας και στέλνουν απο εδώ και απο εκεί χειρόγραφα με παρόμοιο στύλ.....

......................................................

Για την Καινη διαθήκη που αναφέρθηκες δεν μπορεί να έχει στίχους απο την Αγία γραφή,διότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Ωστοσο εδώ είμαι να συζητησω για το οτιδήποτε...... όμως προηγουμένος θα ήθελα να διαβάσετε προσεκτικά αυτά που έχει γράψει ο Ενώχ.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

20
LAPTONAS έγραψε:Φίλε Emman , και η Κ.Δ. θα μπορούσαμε να πούμε ότι "περιέχει "διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους απο την Αγία Γραφή ,για να δελεάσει τον κόσμο ώστε να περάσουν (π.χ. οι πονηροί οι καθολικοί, οι προτεστάντες κτλ) όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα" .... είναι και αυτή εκ του πονηρού;

Noμίζω ότι είναι τουλάχιστον άστοχο αυτό που λες εδώ φίλε LAPTONAS.

Κατ΄αρχήν όπως είπε κι ο emman, η Κ.Δ. είναι μέρος της Αγίας Γραφής και μάλιστα το σπουδαιότερο για μας τους Ορθόδοξους, αν δε το γνωρίζεις (Π.Δ. + Κ.Δ. = Αγία Γραφή). Τί εννοείς λοιπόν λέγοντας ότι " και η Κ.Δ. θα μπορούσαμε να πούμε ότι "περιέχει" διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους απο την Αγία Γραφή " ;

Κι έπειτα αυτό που λες: " για να δελεάσει τον κόσμο ώστε να περάσουν (π.χ. οι πονηροί οι καθολικοί, οι προτεστάντες κτλ) όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα", πάλι δεν στέκει.

Δηλαδή είναι σα να λες (έτσι όπως το γράφεις) ότι η Κ.Δ. είναι εργαλείο παραπλάνησης στα χέρια των πονηρών καθολικών-προτεσταντών κλπ, ή ότι γράφτηκε για να παραπλανήσει τους καθολικούς-προτεστάντες κλπ, ή ότι σκοπός της είναι να παραπλανούν τον κόσμο οι διάφοροι πονηροί χρησιμοποιώντας κάποια δέλεαρ που περιέχονται εντός της.
Πράγματα που αμφότερα δεν ισχύουν κατά καμία έννοια. Η Κ.Δ. περιέχει μόνο αγάπη, αλήθεια και σοφία, και γράφτηκε για να βοηθήσει τον άνθρωπο (όλους τους ανθρώπους) να γνωρίσει το Θεό Δημιουργό και τον εαυτό του. Για κανέναν άλλον (πονηρό) λόγο.
Ούτε μπορούμε να της προσάπτουμε ευθύνες εάν κάποιοι τη χρησιμοποιούν εκ του πονηρού για τους δικούς τους σκοπούς. Αυτό όταν γίνεται βαραίνει αποκλειστικά τα πρόσωπα που το κάνουν, ποτέ τα ίδια τα κείμενα. Και βέβαια πάντα μπορεί κάποιος να διακρίνει τις απάτες και τα ψέμματα των σφετεριστών, όταν διαθέτει στοιχειώδεις γνώσεις και ορθή κρίση. Αλλά και η "καθαρή καρδιά" (καλή προαίρεση) αρκεί ώστε να μην πλανηθεί κάποιος που δεν διαθέτει τα παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις ενεργεί ο Θεός και ακόμα και ο πιο απλός άνθρωπος είναι σε θέση να συλλάβει τα μεγάλα νοήματα που υπάρχουν μέσα της, αποκρούοντας τα ψεύδη και τις κακοδοξίες όσων επιχειρούν να τον δελεάσουν για να περάσουν τα δικά τους.

Ποια είναι τα "διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους" που περιέχει η Κ.Δ. μπορείς να μας πεις;
Και μάλιστα τα οποία περιέχονται εκεί "για να δελεάσει τον κόσμο" ;

Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

21
Ας σου εξηγήσω λίγο τι εννοώ μήπως δείξεις κατανόηση Spartan

έγραψε αρχικά ο Emman :
emman έγραψε: Το να λέει κάποιος διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους απο την Αγία Γραφή,για να δελεάσει τον κόσμο ώστε να περάσουν όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα .... είναι εκ του πονηρού.
Εννοούσε τον Ενώχ - ΙΑΕΙΡΟ

λοιπόν, και εγώ απάντησα :
emman έγραψε: Φίλε Emman , και η Κ.Δ. θα μπορούσαμε να πούμε ότι "περιέχει "διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους απο την Αγία Γραφή,για να δελεάσει τον κόσμο ώστε να περάσουν (π.χ. οι πονηροί οι καθολικοί, οι προτεστάντες κτλ) όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα" .... είναι και αυτή εκ του πονηρού;
τι δε καταλαβαίνεις;;;

Η Κ.Δ. είναι τα Ευαγγέλια. Αλλά δεν νομίζω ότι τη χρησιμοποιούν όλοι με τον ίδιο τρόπο; Εσύ αυτό πιστεύεις; ; ; πιστεύεις ότι την αντιλαμβάνεται το ίδιο ο καθολικός, ο προτεστάντης και ο Ορθόδοξος; ; ; Ή μήπως δεν έχει χρησιμοποιηθεί ανά καιρούς για κακούς σκοπούς ; Όταν έκανε η δυτική χριστιανική εκκλησία τις σταυροφορίες δεν τη χρησιμοποίησε "εκ του πονηρού" ;;;;

Ακόμα και οι Ιεχωβάδες την χρησιμοποιούν για να περάσουν "όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα" ...

αμάν πια με τι ανθρώπους μιλάω εδώ μέσα; αγάπη δεν έχετε, μυαλό τουλάχιστον έχετε ;.....
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

22
Δεν καταλαβαίνω το ξέσπασμά σου. Μάλλον πρέπει να ηρεμήσεις λίγο.
Κοίτα πιο προσεκτικά τι σου έγραψα:
"Δηλαδή είναι σα να λες (έτσι όπως το γράφεις)"
Και πράγματι έτσι όπως το γράφεις δίνεις το δικαίωμα για τα σχόλια μου.
Κοίτα πάλι τι γράφεις:

LAPTONAS έγραψε:
Φίλε Emman , και η Κ.Δ. θα μπορούσαμε να πούμε ότι "περιέχει "διάφορα πράγματα στολισμένα με ωραία λογάκια και στίχους απο την Αγία Γραφή ,για να δελεάσει τον κόσμο ώστε να περάσουν (π.χ. οι πονηροί οι καθολικοί, οι προτεστάντες κτλ) όλα τα υπόλοιπα απαρατήρητα" .... είναι και αυτή εκ του πονηρού;

Λοιπόν, εσύ τι δεν καταλαβαίνεις; Ότι εκφράστηκες λάθος; Ανεξάρτητα τι έγραφε ο emman στο προηγούμενο ποστ. Εγώ σχολίασα αυτό που έγραψες εσύ, το οποίο αφορούσε την Καινή Διαθήκη.

Διά τί λοιπόν κατηγορείς και λες " αμάν πια με τι ανθρώπους μιλάω εδώ μέσα; αγάπη δεν έχετε, μυαλό τουλάχιστον έχετε ;....."

:blue
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

24
emman έγραψε:Kαμία λογοκρισία φίλε Laptona.

Για αυτό παρότρυνα να διαβάσει κάποιος όλα όσα έχει γράψει ο Ενώχ.

Διαβασε λοιπόν όλα όσα έχει γράψει για να έχεις μία πλήρη εικόνα..... και θα καταλάβεις για ποιον λόγο μιλάμε με τον τρόπο που μιλάμε.

Επίσης δεν είναι μόνο ο Ενώχ που το παίζει Ενώχ και απεσταλμένος του Θεού.

Εχει γίνει τελευταία της μόδας.

Εκτός απο τον εν λόγω Ενώχ γνωρίζω αλλους δύο........ όπως και άλλους δύο που αποκαλούνται ως προφήτης Ηλίας και στέλνουν απο εδώ και απο εκεί χειρόγραφα με παρόμοιο στύλ.....

......................................................

Για την Καινη διαθήκη που αναφέρθηκες δεν μπορεί να έχει στίχους απο την Αγία γραφή,διότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Ωστοσο εδώ είμαι να συζητησω για το οτιδήποτε...... όμως προηγουμένος θα ήθελα να διαβάσετε προσεκτικά αυτά που έχει γράψει ο Ενώχ.
Προς το παρών έχω εστιάσει σε αυτό, όσο αναφορά τη Κ.Δ. το μπαλάκι πήγε στον spartan, σχετικά με το τρόπο που αναφέρεσαι στον ΙΑΕΙΡΟ ξεκαθαρίζω ότι δε με αφορά, εγώ αυτά που γράφει προσπαθώ να σχολιάσω,

...αν δε θέλετε οκ
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

25
Εμένα πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που λέει :
Ἡ μὲν ἀσπίς τοῦ Μαμωνᾶ ἐντὸς ὀλίγου χρόνου καταστρέφεται, πάντες δὲ οἱ εύσεβεῖς ὀφείλουσιν ὅπως προσεύχωνται πρὸς τὸν Πανάγαθον καὶ ἐξοπλίζωνται ἐν Θείῳ Πνεύματι, τὴν Ἀσπίδα τοῦ Θεοῦ δεχόμενοι.
μαμωνάς = το χρήμα
Ἄτη τοῦ Κυρίου τοῦ Θεοῦ τοῦ Παντοκράτορος, Διπλῆ Πασχαλιά διὰ τοὺς Εὐσεβεῖς, Διπλοῦς Θάνατος διὰ τοὺς Ἀσεβεῖς.
και διπλή πασχαλιά όλοι ξέρουμε τι σημαίνει . Αν λοιπόν αυτό το Πάσχα έρθει και δεν είναι "διπλή πασχαλιά" τότε συμφωνώ ... ότι δε ξέρει τι λέει.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

26
LAPTONAS έγραψε:δεν απαντάς αυτά που σε ρωτάω , αποφεύγεις , μόλις απαντήσεις θα σου πως και εγώ
Αν το πας έτσι έχω ρωτήσει πριν από σένα. Απαντάς λοιπόν με ερωτήσεις; Την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα;
Άστο καλύτερα. Ό,τι καταλαβαίνει ο καθένας.
Πάμε γι άλλα...
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

27
Λαπτονα ? κατά αρχάς εάν θέλεις ερευνητικά και μόνο για τα λεγόμενα του Ιαειρου πρώην Ενώχ να συζητήσεις, να απευθύνεις τον λόγο σε εκείνον, εμείς ως παλαιότεροι έχουμε γνώση και γνώμη επί των θεμάτων του....μην νομίζεις ότι απαντούμε αυθαίρετα και χωρίς έλεγχο... όπως είπε και ο Εμμαν [παρά πάνω] διάβασε και θα καταλάβεις... και συμβουλευτικά και μόνο, το θέμα δεν είναι εάν έχει δίκαιο κάποιος και να βρίσκουμε τα λάθη, έτσι και αλλιώς όπως όλοι συμφωνούμε χρησιμοποιούν 10 αλήθειες για να στηρίξουν το ένα ψέμα..., αλλά να ασχολούμαστε με αυτά που είμαστε σίγουροι και σύμφωνοι ως χριστιανοί ορθόδοξοι ότι είναι τα σωστά! Ένας τρόπος είναι να αφήσουμε την θεωρία και να ασχολούμαστε περισσότερο με την ορθοπραξια....τι μπορούμε να κάνουμε παιδιά από εδώ και πέρα, και όχι πως το είπε η πως το έμαθα?.... όποιος δεν γνωρίζει είναι πολύ απλά τα πράγματα, να ανοίξει την αγία γραφή μόνος του να διαβάσει... έτσι θα αποφύγει και όλες τις παρερμηνείες της...ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΘΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ!
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμιος Αρχαιοελληνικός πολιτισμός”