περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

1
phpBB [video]


Για τα απόκρυφα λέει στο 10ο λεπτό,για τον Λιακόπουλο ξεκινάει απο το 26ο,στο 48ο λεπτό για το βιβλίο του Ενωχ,αλλά ακούστε το ολόκληρο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

2
Λοιπόν, ενδιαφέρουσα κουβέντα ενός πρώην μάγου-σατανιστή με ένα "δεινόσαυρο" του εκκλησιαστικού κατεστημένου του σήμερα, όπου η διάβρωση και η παρακμή έχουν εισχωρήσει παντού.

Απλές διαπιστώσεις, δεν θέλω να μειώσω κανέναν-ειδικά τον κ. Σωτηρόπουλο, ο οποίος έχει υπερασπισθεί με σθένος και επιτυχία την Ορθοδοξία πάρα πολλές φορές και μπράβο του. Οι προθέσεις του πιστεύω ότι είναι 100% αγνές και τον θεωρώ πολύ αξιόλογο Θεολόγο και εκκλησιαστικό συγγραφέα.
Όμως είναι σε πολύ προχωρημένη ηλικία, έχει "δεινοσαυροποιηθεί" δηλαδή (κρυσταλλωμένες απόψεις και αγκυλώσεις) και δεν μπορεί να αξιολογήσει κατά τη γνώμη μου νέα δεδομένα στο χώρο της θρησκευτικής -Θεολογικής έρευνας.

Τον άκουσα να λέει για τον πατέρα Σάββα Αχιλλέως ότι είναι ένας άγιος άνθρωπος με θαυματουργικό χάρισμα από το Θεό (να εκβάλλει δαιμόνια) κι ότι τον έχει δει με τα μάτια του να πραγματοποιεί θαύματα, αλλά όπως λέει: "βρίσκεται σε μια ηλικία που δεν μπορεί να διαβάσει τα βιβλία του Λιακόπουλου" κι ότι με λίγα λόγια ο πονηρός Λιακό τον έχει πείσει ως προς τη θεωρία του επειδή ο π. Σάββας δεν είναι ενημερωμένος ως προς τις αιρετικές του θέσεις.
Ε όχι βέβαια! Είπε ο γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα. Δεν με πείθει καθόλου αυτό το επιχείρημα. Ο π. Σάββας είναι μια χαρά στα μυαλά του, και δε θα έδινε ποτέ τη συγκατάθεσή του σε κάτι που δεν εμπιστεύεται, εκθέτοντας έτσι την αξιοπιστία του αλλά και την εκκλησία δηλαδή την Ορθόδοξη πίστη.

Ο κ. Σωτηρόπουλος από την άλλη φαίνεται καθαρά ότι έχει παρέλθει το όριο ηλικίας μέχρι το οποίο μπορεί κάποιος να είναι ενεργός ειδικά σε τέτοια πόστα.

Εξ άλλου είναι μακροχρόνια η σχέση του Π. Σάββα με το Λιακόπουλο, πολύ στενή, αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στα βίντεο που υπάρχουν εδώ και χρόνια στο διαδίκτυο, οπότε δεν μπορεί να εξαπατείται συνεχώς και για τόσο μεγάλο διάστημα ένας τόσο έγκριτος και θαυμαστός πνευματικός άνθρωπος αναγνωρισμένος από όλους ως ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ -μάλιστα εκ των πιο μάχιμων και ενεργών, όπως ο π. Σάββας.

"Αδυνατεί να διαβάσει τις Θεωρίες του Λιακόπουλου" ένας τόσο έξυπνος και διαυγής Γέροντας;
Τη στιγμή που ο ίδιος γράφει ακόμα βιβλία τα οποία τα δίνει -που λέτε; Στο Λιακόπουλο τα δίνει για να τα εκδόσει. Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Γέροντα και τα θεωρώ πνευματικά διαμάντια και άκρως ψυχωφέλιμα.

Λέει ( ο κ. Σωτηρόπουλος) ότι ο Λιακό θεωρεί τον εαυτό του αυθεντία στα Θεολογικά θέματα. Καμία σχέση, ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο, ούτε άφησε να εννοηθεί, ούτε επέδειξε ποτέ τέτοιο ύφος. Για τον κ. Σωτηρόπουλο δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο.

Είναι κι άλλα πολλά που θα μπορούσα να θίξω στα όσα είπε, πολλά από αυτά είναι σωστά, όσον αφορά το Λιακόπουλο όμως δεν με έπεισε καθόλου ότι είναι αιρετικός και πονηρός. Ούτε με έπεισε ότι όλα στη Βίβλο (Π.Δ.) είναι 100% σωστά, απόλυτα και εξ ολοκλήρου ερμηνευμένα, ούτε καν ότι είναι όλα Θεόπνευστα και "αγγελικά πλασμένα", ειδικά όταν υπάρχει η μετάφραση των εβδομήκοντα που είναι ιδιαίτερα αμφιλεγόμενο σημείο. (Αν θέλετε ανοίγουμε ένα τόπικ να το εξετάσουμε αυτό)

Για του λόγου το αληθές ακούστε τι λέει ο π. Σάββας για τον Λιακόπουλο:
Για την αξιοπιστία του Λιακόπουλου αλλά και τους Νεφελίμ ειδικά λέει από το 2:50 περίπου, αλλά καλύτερα να το δείτε όλο, για να καταλάβετε (να πάρετε μια γεύση δηλαδή) και την πνευματική κατάσταση αυτού του ανθρώπου.


phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

3
Kαταρχην κάποια συμπεράσματα.

Λέει ο Λιακό στα βιβλία του κάποια πράγματα αιρετικά ή έχει πολλές πλάνες;
Ναι ή οχι;

Ναι,και οχι επειδή το λέω εγω ή κάποιος άλλος ,αλλά αντιτίθεται σε κάποια πράγματα που λέει η Ορθοδοξία.
Δεν λέω ,ντε και καλά οτι το κάνει ηθελημένα,αλλά το κάνει επειδή έχει πλανευτεί ή επειδή δεν έχει καταλάβει καλά κάποια πράγματα ή επειδή τα έχει μπλέξει με άλλα ή επειδή έχει βάλει μέσα και θεωρίες ξένων ερευνητών ή και χίλια δύο.

Αν εγω ή εσυ μιλάμε Ορθόδοξα και λέμε είμαστε Ορθόδοξοι,αλλά πιστεύουμε σε κάτι λάθος και ειδικά απο τέτοια θέση που μπορούμε να πλανήσουμε άθελα μας πολλούς,ε δεν είμαστε και τόσο Ορθόδοξοι,έστω και αν δεν μας αρέσει.

Μπορεί εγω να πιστεύω κάτι τώρα που μου φαίνεται σωστό,αλλά να είναι πλάνη και αργότερα ψάχνοντάς το και βρίσκοντας περισσότερες πληροφορίες να αντιληφθώ οτι ήμουν πλανεμένος ή οτι πίστευα δεν λάθος πράγματα.
Δεν καταδικάζουμε κανέναν εδω.

Όσο για τον πατηρ Σάββα,εσυ τι πιστεύεις οτι έχει διαβάσει όλα τα βιβλία του Λιακό;Ούτε και συ τα έχεις διαβάσει!(ο Σωτηρόπουλος λέει οτι ο π.Σάββας έχει πρόβλημα με την όραση του και δεν μπορεί να διαβάσει βιβλία)
Το ότι έχει βγάλει και Ορθόδοξα βιβλία απο πατέρες και με προφητείες και βιβλία του π.Σάββα,δεν σημαίνει οτι δεν έχει και πλάνες


Άλλωστε για το βιντεάκι που έβαλες,ο πατηρ Σαββας μιλάει για ομολογία και λέει οτι ο Λιακό ομολογεί.
Μετα τον ξαναρωτάει για τα νεφελιμ και λεει ο πατηρ Σαββας...στηκεται στις παραδόσεις!
Η εκκλησία δεν αρνείται οτι υπήρχαν Νεφελίμ,η θεωρία του Λιακό περι Νεφελιμ,όπως και πολλών άλλων όμως δεν στήκει στις παραδόσεις της ορθοδοξίας.


Εδω σε ενα βιβλίο του έβγαλε τις δαιμονικές σφραγίδες(!!!),για να μην πω τις αλλοιωσεις περι Ελοχιμ και της Λίλιθ ή και ερμηνείας της αποκάλυψης.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

4
dominique έγραψε:Kαταρχην κάποια συμπεράσματα.

Λέει ο Λιακό στα βιβλία του κάποια πράγματα αιρετικά ή έχει πολλές πλάνες;
Ναι ή οχι;

Ναι,και οχι επειδή το λέω εγω ή κάποιος άλλος ,αλλά αντιτίθεται σε κάποια πράγματα που λέει η Ορθοδοξία.
Παράδειγμα; Ποια είναι αιρετικά από αυτά που λέει; Και ποιες είναι οι πολλές πλάνες; Λάθη βεβαίως μπορεί να κάνει οιοσδήποτε, άλλο πράγμα αυτό. Αλλά όλα τα λάθη φαίνονται στην πορεία.

Δεν λέω ,ντε και καλά οτι το κάνει ηθελημένα,αλλά το κάνει επειδή έχει πλανευτεί ή επειδή δεν έχει καταλάβει καλά κάποια πράγματα ή επειδή τα έχει μπλέξει με άλλα ή επειδή έχει βάλει μέσα και θεωρίες ξένων ερευνητών ή και χίλια δύο.
Εσύ όμως πως είσαι τόσο σίγουρη στην κρίση σου για το Λιακόπουλο; Επειδή το λέει ο Σωτηρόπουλος;
Αν εγω ή εσυ μιλάμε Ορθόδοξα και λέμε είμαστε Ορθόδοξοι,αλλά πιστεύουμε σε κάτι λάθος και ειδικά απο τέτοια θέση που μπορούμε να πλανήσουμε άθελα μας πολλούς,ε δεν είμαστε και τόσο Ορθόδοξοι,έστω και αν δεν μας αρέσει.
Αυτό πάει στο Λιακόπουλο ή στον π. Σάββα; Ή και στους δύο;
Μπορεί εγω να πιστεύω κάτι τώρα που μου φαίνεται σωστό,αλλά να είναι πλάνη και αργότερα ψάχνοντάς το και βρίσκοντας περισσότερες πληροφορίες να αντιληφθώ οτι ήμουν πλανεμένος ή οτι πίστευα δεν λάθος πράγματα.
Δεν καταδικάζουμε κανέναν εδω.


Αλίμονο, βεβαίως είναι πιθανό να λαθέψουμε όλοι μας. Άλλο όμως να σφάλλουμε κάπου, και άλλο να υϊοθετήσουμε αιρετικές θέσεις και πλάνες, συνειδητά. Γι αυτό πρέπει να δούμε τι ακριβώς είναι μη Ορθόδοξο και αιρετικό στη θεωρία που εξετάζουμε και φυσικά ο διάλογος πάντα βοηθάει.
Όσο για τον πατηρ Σάββα,εσυ τι πιστεύεις οτι έχει διαβάσει όλα τα βιβλία του Λιακό;Ούτε και συ τα έχεις διαβάσει!(ο Σωτηρόπουλος λέει οτι ο π.Σάββας έχει πρόβλημα με την όραση του και δεν μπορεί να διαβάσει βιβλία)
Έχω διαβάσει τα επίμαχα βιβλία, εσύ έχεις διαβάσει έστω και ένα (ολόκληρο) για να έχεις άποψη;
Ο π. Σάββας είναι αδύνατον να μην ξέρει τι συνιστά στο ποίμνιό του, και άσε τι λέει ο Σωτηρόπουλος. Μάλλον κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια.
Το ότι έχει βγάλει και Ορθόδοξα βιβλία απο πατέρες και με προφητείες και βιβλία του π.Σάββα,δεν σημαίνει οτι δεν έχει και πλάνες
Δεν σημαίνει ότι δεν έχει και λάθη, ναι. Δε νομίζω όμως ότι είναι λαοπλάνος και αιρετικός όπως του καταλογίζουν κάποιοι.

Άλλωστε για το βιντεάκι που έβαλες,ο πατηρ Σαββας μιλάει για ομολογία και λέει οτι ο Λιακό ομολογεί.
Μετα τον ξαναρωτάει για τα νεφελιμ και λεει ο πατηρ Σαββας...στηκεται στις παραδόσεις!
Εδώ δεν σε πιάνω, επανέλαβε αν θες.

Η εκκλησία δεν αρνείται οτι υπήρχαν Νεφελίμ,η θεωρία του Λιακό περι Νεφελιμ,όπως και πολλών άλλων όμως δεν στήκει στις παραδόσεις της ορθοδοξίας.
Α, ώστε τώρα δεν αρνείται η εκκλησία ότι υπήρχαν Νεφελίμ; :happy2
Και γιατί παρακαλώ "η θεωρία του Λιακό περι Νεφελιμ,όπως και πολλών άλλων όμως δεν στήκει (στέκει θες να πεις;) στις παραδόσεις της ορθοδοξίας"; Μπορείς να μου το εξηγήσεις να το καταλάβω επιτέλους;
Εδω σε ενα βιβλίο του έβγαλε τις δαιμονικές σφραγίδες(!!!),για να μην πω τις αλλοιωσεις περι Ελοχιμ και της Λίλιθ ή και ερμηνείας της αποκάλυψης.
Έβγαλε τα σύμβολα που υποτίθεται ότι έχει το κάθε γένος των Νεφελίμ, τα μπαϊράκια τους δηλαδή και το έκανε για να είναι αναγνωρίσιμα όταν γίνονται αντιληπτά σε διάφορα σημεία που μπορεί κάποιος να τα συναντήσει, όπως ακριβώς συμβαίνει με όλα τα επικίνδυνα σύμβολα. Δηλαδή είναι κακό να ξέρουμε π.χ. ότι το λεγόμενο "σήμα της ειρήνης" είναι στην πραγματικότητα εωσφορικό σύμβολο;

Όσο για τους Ελοχίμ και τη Λίλιθ μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη; Ποιες αλλοιώσεις λες;
Βέβαια δεν αποκλείεται να υπέπεσε σε λάθη, το δέχομαι, όπως και στην ερμηνεία της Αποκάλυψης, άλλωστε είναι πολύ δύσκολα θέματα και σίγουρα όποιος έχει ανοίξει τόσα πολλά μέτωπα και προσπαθεί να καλύψει ένα τόσο μεγάλο φάσμα έρευνας είναι μάλλον αναπόφευκτο να κάνει και λάθη.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

5
Λοιπόν, ενδιαφέρουσα κουβέντα ενός πρώην μάγου-σατανιστή με ένα "δεινόσαυρο" του εκκλησιαστικού κατεστημένου του σήμερα, όπου η διάβρωση και η παρακμή έχουν εισχωρήσει παντού.

Απλές διαπιστώσεις, δεν θέλω να μειώσω κανέναν-ειδικά τον κ. Σωτηρόπουλο, ο οποίος έχει υπερασπισθεί με σθένος και επιτυχία την Ορθοδοξία πάρα πολλές φορές και μπράβο του. Οι προθέσεις του πιστεύω ότι είναι 100% αγνές και τον θεωρώ πολύ αξιόλογο Θεολόγο και εκκλησιαστικό συγγραφέα.
Όμως είναι σε πολύ προχωρημένη ηλικία, έχει "δεινοσαυροποιηθεί" δηλαδή (κρυσταλλωμένες απόψεις και αγκυλώσεις) και δεν μπορεί να αξιολογήσει κατά τη γνώμη μου νέα δεδομένα στο χώρο της θρησκευτικής -Θεολογικής έρευνας.
Λάθος το διατύπωσες!

Αραγες θα έγραφες τα ίδια για τους Αγιους Πατέρες(που είναι ακόμα παλαιοτέρων δεδομένων)?

Τι θα τους έλεγες?
Οτι δεν μπορείτε να αξιολογήσετε τα νέα δεδομένα της Θεολογικής έρευνας?

Αν δεν συμφωνείς(θεολογικά) με κάποια απο αυτα που λέει ο κ. Σωτηρόπουλος μπορείς να μας τα παραθέσεις.

Οχι όμως επειδή δεν σου αρέσει η γνώμη του για τον Λιακόπουλο να τον λες ότι έχει παλαιά δεδομένα στον χώρο της Θεολογικής θρησκευτικής έρευνας.


Και ποια ειναι αυτα τα καινούργια Θεολογικά και θρησκευτικά δεδομένα που τα ανακάλυψε ξαφνικά τα τελευταία χρόνια μόνο ο Λιακόπουλος???


Τα νεφελίμ,ελοχίμ και πιπερίμ?

Ακομα και να δεχθώ ότι είναι αληθινά,ο τρόπος που προσπαθεί να μου τα προωθήσει,όπως και οι δήθεν αποδείξεις που μου δείχνει.............. είναι σαν να παίζει με την νοημοσύνη μου.

Αν διαφωνείς μπορώ να σου δείξω άπειρα βίντεο στα οποία παίζει με την νοημοσύνη του κοσμάκι.

Ομως μετά μην μου λες άρες μάρες κουκουνάρες για να κάνεις το μαύρο ...... άσπρο!

Διότι είναι μαύρο όσο εκεί που δεν πάει!


Το απλό λάθος λοιπόν φαίνεται όπως και να το κάνουμε.
Το λάθος που επαναμβάνεται επιμελώς με διαφορετικά τερτίπια κάθε φορά δεν δικαιολογείται.


Εδω ειμαστε για περαιτέρω.... όμως με ανοικτό μυαλό και όχι με διάφορες παρωπίδες και εγωιστικές-δικαιολογιτικές απόψεις.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

6
ο λιακοπουλος ειναι αιρετικοτατος και πρεπει να αφοριστει !

ο λιακοπουλος δεν ειναι πλανεμενος, αλλα αιρετικος. στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον χριστιανισμο. ερχεται σε απολυτη αντιθεση με τα θεμελια δογματα του χριστιανισμου.

λιγες απο τις αιρεσεις, διαστρεβλωσεις του...

norfid.wordpress.com/category/αιρέσεις/λιακόπουλος

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

7
Λοιπόν, ενδιαφέρουσα κουβέντα ενός πρώην μάγου-σατανιστή με ένα "δεινόσαυρο" του εκκλησιαστικού κατεστημένου του σήμερα, όπου η διάβρωση και η παρακμή έχουν εισχωρήσει παντού.

Απλές διαπιστώσεις, δεν θέλω να μειώσω κανέναν-ειδικά τον κ. Σωτηρόπουλο, ο οποίος έχει υπερασπισθεί με σθένος και επιτυχία την Ορθοδοξία πάρα πολλές φορές και μπράβο του. Οι προθέσεις του πιστεύω ότι είναι 100% αγνές και τον θεωρώ πολύ αξιόλογο Θεολόγο και εκκλησιαστικό συγγραφέα.
Όμως είναι σε πολύ προχωρημένη ηλικία, έχει "δεινοσαυροποιηθεί" δηλαδή (κρυσταλλωμένες απόψεις και αγκυλώσεις) και δεν μπορεί να αξιολογήσει κατά τη γνώμη μου νέα δεδομένα στο χώρο της θρησκευτικής -Θεολογικής έρευνας.
Λάθος το διατύπωσες!
Γιατί; Τη γνώμη μου είπα.
Αραγες θα έγραφες τα ίδια για τους Αγιους Πατέρες(που είναι ακόμα παλαιοτέρων δεδομένων)?
Όχι βέβαια. άλλο Άγιοι Πατέρες, άλλο Σωτηρόπουλος.
Τι θα τους έλεγες?
Οτι δεν μπορείτε να αξιολογήσετε τα νέα δεδομένα της Θεολογικής έρευνας?
Σε Άγίους; Μα είναι δυνατόν να το σκεφτόμαστε αυτό;
Αν δεν συμφωνείς(θεολογικά) με κάποια απο αυτα που λέει ο κ. Σωτηρόπουλος μπορείς να μας τα παραθέσεις.
Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, ίσα ίσα τον εκτιμώ.
Όχι όμως ότι τον θεωρώ και Άγιο Πατέρα.
Οχι όμως επειδή δεν σου αρέσει η γνώμη του για τον Λιακόπουλο να τον λες ότι έχει παλαιά δεδομένα στον χώρο της Θεολογικής θρησκευτικής έρευνας.
Προσωπική εκτίμηση είναι, όπως αυτός εκτιμά ότι ο π. Σάββας είναι πολύ γέρος και τον κοροίδεύει ο Λιακοπονηρόπουλος. Μπορεί και να πέφτω έξω, όπως κι αυτός. Όπως κι εσύ.

Και ποια ειναι αυτα τα καινούργια Θεολογικά και θρησκευτικά δεδομένα που τα ανακάλυψε ξαφνικά τα τελευταία χρόνια μόνο ο Λιακόπουλος???
Διατυπώνει μια θεωρία, που τη βρίσκω ενδιαφέρουσα και την εξετάζω. Δεν την έχω αποδεχτεί, το έχω πει χίλιες φορές. Τα νέα δεδομένα είναι αρκετά, πάρε τα βιβλία του και βρες τα. :music:

Τα νεφελίμ,ελοχίμ και πιπερίμ?
Έχει παλιώσει αυτό, δεν νομίζεις;
Ακομα και να δεχθώ ότι είναι αληθινά,ο τρόπος που προσπαθεί να μου τα προωθήσει,όπως και οι δήθεν αποδείξεις που μου δείχνει.............. είναι σαν να παίζει με την νοημοσύνη μου.
Όπως το βλέπει κανείς. Δε σε πιέζει κανένας, οπότε γιατί ζορίζεσαι;
Αν διαφωνείς μπορώ να σου δείξω άπειρα βίντεο στα οποία παίζει με την νοημοσύνη του κοσμάκι.
Δείξε μου, πάντα έχει πλάκα να βλέπω Λιακόπουλο :dance2:
Ομως μετά μην μου λες άρες μάρες κουκουνάρες για να κάνεις το μαύρο ...... άσπρο!

Διότι είναι μαύρο όσο εκεί που δεν πάει!
Τσ τσ τσ... απόλυτος! Δεν είμαι έτσι εγώ, μην ανησυχείς.

Το απλό λάθος λοιπόν φαίνεται όπως και να το κάνουμε.
Το λάθος που επαναμβάνεται επιμελώς με διαφορετικά τερτίπια κάθε φορά δεν δικαιολογείται.
Άρα κι ο παππα Σάββας είναι πονηρός λαοπλάνος κι αδικαιολόγητος; Όπως και όλοι οι υπόλοιποι γεροντάδες και κελιώτες μοναχοί του Αγίου Όρους που του δίνουν αποκλειστικά βιβλία και χειρόγραφα-ντοκουμέντα;

Εδω ειμαστε για περαιτέρω.... όμως με ανοικτό μυαλό και όχι με διάφορες παρωπίδες και εγωιστικές-δικαιολογιτικές απόψεις.
Αυτό ισχύει για όλους όμως. Από την πλευρά μου είμαι ανοιχτός να συζητήσω και να πεισθώ όταν κάποιος έχει αποδείξεις γι αυτά που υποστηρίζει ή απορρίπτει, εσύ;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

8
sarotos έγραψε:ο λιακοπουλος ειναι αιρετικοτατος και πρεπει να αφοριστει !

ο λιακοπουλος δεν ειναι πλανεμενος, αλλα αιρετικος. στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον χριστιανισμο. ερχεται σε απολυτη αντιθεση με τα θεμελια δογματα του χριστιανισμου.

λιγες απο τις αιρεσεις, διαστρεβλωσεις του...

norfid.wordpress.com/category/αιρέσεις/λιακόπουλος

Χαλάρωσε λίγο φίλε μου, ούτε η Ιερά Εξέταση να ήσουν.

Αν είναι αιρετικός ο Λιακόπουλος περιμένω από την εκκλησία να το ανακοινώσει και όχι το wordpress.com
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

9
ιερα εξεταση γιατι?

επειδη λεω οτι ειναι αιρετικοτατος ο λιακοπουλος?
Είπες "είναι αιρετικότατος και πρέπει να αφοριστεί!"
Μόνο στην πυρά δεν τον έριξες.


απο την εκκλησια παλι τι περιμενεις? να βγαλει ανακοινωση για τον λιακοπουλο?
Να τον συμπεριλάβει στο μακρύ κατάλογο με τις αιρέσεις, όπως έχει κα΄νει με άλλους, πολύ πιο άγνωστους και ασήμαντους απ το Λιακόπουλο.

σιγα μην κατσει η ιερα συνοδος να ασχοληθει με την καθε αιρεση καθε ανθρωπου.
εαν ο λιακοπουλος δημιουργουσε "εκκλησια" τοτε και μονο τοτε θα ηταν αρμοδια η ιερα συνοδος να καταδικασει.
Άντε πάλι με την Ιερά Σύνοδο και την καταδίκη! Αυτά γίνονταν στο Μεσαίωνα φίλε μου, τώρα ένας κατάλογος υπάρχει, αυτό είναι όλο. Άντε και κανα ανάθεμα. Που έγινε όμως έστω κι αυτό στην περίπτωση του Λιακόπουλου;
χιλιαδες αιρετικοι και αιρετικα βιβλια εχουν γραφτει, η εκκλησια δεν καθεται να ασχοληθει με το καθε ενα - καθε εναν φιλε μου.
η ιερα συνοδος ασχοληται μονο οταν οι αιρεσεις αυτες λαβουν επισημη εκκλησιολογκη υποσταση.
Τότε γιατί είπες ότι πρέπει να αφοριστεί;
Πρώτα το μεγαλοποιείς και μετά το υποτιμάς το θέμα;

Κάθε άλλο παρά ασήμαντος είναι ο αριθμός των ανθρώπων που επηρεάζει ποικιλοτρόπως ο Λιακόπουλος. Οπότε δεν πρέπει λες να λάβει θέση η εκκλησία από τη στιγμή που είναι αιρετικός όπως λες;

Και βέβαια εάν κι εφόσον λάβει θέση η εκκλησία για τον Λιακόπουλο και τον συμπεριλάβει στις αιρέσεις, θα δεχτώ την απόφαση αυτή χωρίς άλλες αντιρρήσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”