Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

127
dominique έγραψε:Eεεεε ψιτ τελειωσατε με τις αψιμαχίες ή θα περιμένουμε και αλλο;

Γιατί μονο διάλογος προς καλό δεν βλεπω να γίνεται,αλλα αναβρασμός και έριδες.

*Laptonas η Πατρολογία είναι κείμενα που μαζεύτηκαν απο εκκλησιαστικούς συγγραφείς(και φιλοσοφικα ακι ιστορικά κ.α.) και αποτέλεσαν εγκυκλοπαίδεια απο τον Migne,δεν σημαίνει οτι ΟΛΑ οσα αναφέρονται μέσα είναι αλάνθαστα,το ποιο σωστό είναι να ψαχνουμε την εποχή που έζησε ο καθένας ,τι επιρροές είχε,ποιες ήταν οι αιρέσεις της εποχής του κ.τ.λ.
Υπάρχουν πολλές αναφορές σε αιρετικές διδασκαλίες που βλέπεις ειδικα στους πρώτους αιώνες που είχαν επηρεαστεί και απο ποιους.
γιατί είπα εγώ ότι είναι όλα αλήθεια ; :girl_prepare_fish: εγώ διάβαζα Πατρολογία και ξαφνικά έπεσε στα χέρια μου ο τόμος 43 του Λιάκο και έλεγε πηγές μέσα από την Πατρολογία, γιαυτό ασχολούμαι, λες να κάθομαι να συζητάω για τον Λιάκο επειδή μου αρέσουν τα μάτια του ; ή η μαγνητιστική χωρίστρα του;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

128
Η λέξη δόξα φίλε μου Σαρωτέ σημαίνει γνώμη και όχι γνώση. Η ορθοδοξία , και ο Χριστός, είναι οδός αγάπης. Εγώ αυτό εννοούσα, αν εσύ κατάλαβες αλλιώς λυπάμαι.
βεβαιως και ειναι οδος αγαπης, αλλα αυτο δεν φτανει για να πεις οτι καποιος ειναι Ορθοδοξος.
εαν ηταν ετσι, και οι παπικοι και οι βουδιστες θα μπορουσαμε να τους αποκαλεσουμε ορθοδοξους.

η Ορθοδοξια οριζεται απο την αλανθαστη γνωση των Δογματων και μονο απο εκει.
η αγαπη σχετιζεται με την ορθοπραξια της πιστεως.

εαν ομιλεις λοιπον σωτηριολογικα περι Ορθοδοξιας, ειναι σιγουρα και τα 2.
και η γνωση των δογματων, αλλα και η αγαπη.
Όχι Σαρωτέ εσύ τις λες τις παραλαπίπες, ο Χρυσόστομος καλά τα λέει.
εγω, τις λεω τις παρλαπιπες,

αλλα τα λογια του Χρυσοστομου σου εβαλα...
Αν πάλι όπως λες δεν κατέκρινες τον άνθρωπο, αλλά τα λόγια του, λύεται η συνεδρίασης.
τα εργα της πιστεως του
Σαρωτέ, παραπάνω λες ότι έχουν διαφορετική εντελώς σημασία ενώ εγώ αναφερόμουν στο
:sarotos έγραψε:"η αβυσσος, και τα ταρταρα, χρησιμοποιουνται τοσο στην Παλαια, οσο και στην Καινη διαθηκη, και εχουν ιδια περιπου σημασια. "
......αν κατάλαβες λάθος με συγχωρείς.
την ακριβη σημασια και των 2 ομως, την περιεγραψα αρκετα αναλυτικα βρε λαπτονα.
εαν προσεχες λιγακι, δεν θα υπηρχε καν λογος να το συζηταμε αυτο τωρα, δεν νομιζεις?
Αυτό θα το κάνω αλλά και εσύ προσπάθησε να είσαι ποιο ανθρώπινος, αλλιώς μην απαιτείς κατανόηση από τον άλλο.
:ok:

εχεις δικαιο !

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

129
sarotos έγραψε: ο πλυθηντικος που χρησιμοποιησες, ηταν για το οτι ψαχνουμε να βρουμε τι κανει ο λιακο που δεν το κανει ολος ο υπολοιπος κοσμος.

ενω εδω ψαχνουμε να βρουμε τις αιρεσεις η οχι του λιακο.

ειναι διαφορετικες οι εννοιες των προτασεων.
τελοσπαντων, η αληθεια ειναι οτι ψαχνουμε να βρουμε την αληθεια περι του λιακο, και αυτο ηθελες να πεις λογικα.

εαν ναι, τοτε συμφωνουμε
Όχι μόνο ψάχνουμε να βρούμε τις "αιρετικές ιδέες", αλλά πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε και τις αλήθειες.
sarotos έγραψε: λαπτονα, η κριση που γινεται στον λιακοπουλο, γινεται για τα εργα της πιστεως του, οπως θα εβλεπες να εχω γραψει εαν προσεχες καλυτερα.
για τα εργα της πιστεως του.

δεν εχω κρινει καμια πραξη που αφορα τον βιο του, αλλα κρινω τις πραξεις που αφορουν την πιστη του.
το αν πουλαει σατανικα βιβλια δεν αφορα τα εργα του βιου του, αλλα τα εργα της πιστεως του.

ειναι η δεν ειναι ετσι ? ? ?
Καταρχάς λανθασμένα τα διαχωρίζεις έτσι. Ο Λιάκο ως επιχειρηματιάς πουλάει βιβλία όπως αυτά που πουλάνε όλα τα βιβλιοπωλεία στο κόσμο, ανάμεσα στα οποία είναι και το τάντρα, και το ρείκι κτλ. Αυτό είναι άλλο, και άλλο είναι το τι πιστεύει ως Λιάκο. Αυτός μπορεί να είναι Full ορθόδοξος και να γράφει επίτηδες αυτά που γράφει γιατί ακριβώς δεν απευθύνεται σε χριστιανούς Ορθόδοξους. Το ότι εσύ δεν νοείς έναν χριστιανό να πουλάει τέτοια βιβλία, ή να γράφει τέτοια πράγματα εμένα δε μου λέει τίποτα. Εγώ έχω δει παπά να κλέβει και κλέφτη να δίνει το ψωμί του. Αν εσύ μπορείς να κρίνεις εντάξει, είσαι άγιος, εγώ όμως δεν μπορώ να διακρίνω κάτι κακό στον ίδιο το Λιάκο.

Σε αυτά που γράφει μπορώ να διακρίνω τις ανακρίβειες αλλά επίσης μπορώ να διακρίνω ότι τις λέει επίτηδες και όχι από άγνοια. Εσύ τώρα πιστεύεις ότι με αυτές τις ανακρίβειες πλανά το κόσμο και τον ωθεί στην αίρεση, ενώ εγώ πιστεύω ότι τον ενθαρρύνει να αναζητήσει την αλήθεια. Διαφωνούμε λοιπόν.
sarotos έγραψε: αχ βρε λαπτονα....
ειπα αυτο:
και απο την στιγμη που κρινεται το εργο του λιακοπουλου, το να πουλαει εκτος των αλλων και σατανικα βιβλια, δειχνει εναν ανθρωπο που στην πραγματικοτητα τον χριστιανισμο τον εχει μονο για εμποριο.γιατι ειναι αδυνατον καποιος να ειναι χριστιανος και να πουλαει βιβλια του σατανα.αυτος που το κανει, ΟΠΟΙΟΣ και αν ειναι αυτος, δεν ειναι χριστιανος, και θα επρεπε να επιστρεφει στην Εκκλησια με δημοσια μετανοια και λιβελο.
Δηλαδή αν κλείσει το μαγαζί = κατά συνέπεια πάψει να πουλάει σατανικά -ρείκι βιβλία - τότε αυτομάτως θα γίνει καλύτερος σωστός χριστιανός;

Η γνώμη μου είναι ότι κολλάς σε τύπους. Βλέπεις ρέικι και χτυπάνε τα καμπανάκια του αιρετόμετρου.
sarotos έγραψε: λαπτονα, δυστηχως δεν εχει καταλαβει τι ειναι κριση και κατακριση. δεν εχεις καταλαβει τι ειναι η κριση του βιου και τι ειναι κριση της πιστεως.

τα εργα του βιου φιλε μου, που απαγορευεται να κρινεις, αναφερονται στο τι κανει στον βιο του ενας ανθρωπος, δηλαδη αν καπνιζει, αν πορνευει - μηχευει, εαν νηστευει, εαν βλαστημαει, εαν αμαρτανει στα του βιου γενικως.

τα εργα της πιστεως, που μπορεις και εχεις δικαιωμα και χρεος να κρινεις, αναφερονται στα της πιστεως. τι πιστευω εχει, εαν ειναι συμφωνος με οτι παραγγελει η Ορθοδοξια.

το οτι πουλαει ο λιακοπουλος σατανικα βιβλια λοιπον, δεν αφορα τον βιο του. δεν ειναι καποιο αμαρτημα που αφορα τον βιο του, αλλα ενα αμαρτημα που αφορα την πιστη του.
ειναι ενα εργο που αφορα την πιστη και οχι τον βιο.

το καταλαβαινεις..
υπαρχει σαφεστατη διαφορα !
Ναι ότι πεις μέγα διδάσκαλε, το ότι αυτός πουλάει βιβλία δεν είναι κριτική βίου αλλά "πίστεως", ενώ αν κάπνιζε ήταν "κριτική βίου". :χουχου
sarotos έγραψε: μην μου λες λοιπον οτι κατακρινω τον λιακοπουλο, διοτι ειναι σφαλμα.
απο την στιγμη που δεν κρινω ουτε στο ελαχιστο το τι κανει στον βιο του , δεν υπαρχει ζητημα κατακρισης.
μονο τα εργα της πιστεως του κατακρινω, οπως εχω δικαιωμα και υποχρεωση.

εκει που εγω σφαλω, ειναι οταν "βριζω" τον λιακοπουλο.
αυτο, ειναι αμαρτημα δικο μου.
αυτο, ειναι κατακριση, ναι.
εαν χρησιμοποιησω υβριστικη γλωσσα προς το προσωπο του, τοτε ναι, ειναι υβρις και αμαρτια.
Αυτό σου λέω και εγώ, το ότι δείχνεις ότι έχεις εμπάθεια και εκφράζεσαι με ύβρη στο πρόσωπο του.
sarotos έγραψε: μην συνεχιζεις ομως να λες οτι κατακρινω τον λιακοπουλο οταν λεω οτι ειναι αντιχριστος που πουλαει σατανικα βιβλια, διοτι κρινω εργο της πιστεως του και οχι του βιου του.
πόσο τις % αντίχριστος;
sarotos έγραψε: λαπτονα, νομιζω πως το εξηγησα αρκετα αναλυτικα και πολλες φορες.
ολες οι αιρεσεις ειναι σατανικες.
απο την πιο μικρη, μεχρι την πιο μεγαλη.
ενα βιβλιο που εχει ομως καθαρα σατανικο περιεχομενο, οπως ειναι η μυηση στην ταντρα, η στο ρεικι, προφανως και χρειαζεται καποια αλλη λεξη για να εκφρασεις το προβλημα.

και τα 2 ειναι σατανικα ομως γιατι προερχονται απο τον σατανα.
προφανως και το ενα εχει πολυ μεγαλυτερο κυνδινο απο το αλλο, αλλα και τα 2 ειναι σατανικα.

εαν για χαρην του λογου και της κατανοησης, θελεις να αποκαλουμε τις αιρεσεις του λιακο ως "αιρετικα βιβλια" και τα βιβλια που πουλαει και εισαγουν στον σατανισμο ως "σατανικα" ειναι δεκτον και ορθο.
και τα 2 ομως, να ξερεις πως ειναι σατανικα.
Το Τάο είναι "σατανικό";
sarotos έγραψε: σε παρεπεμψα στις παραθεσεις του σπαρταν
οκ.
sarotos έγραψε:
Εδώ αφήνεις μία μπηχτή. Σε ποιον πάει ; Αν εννοείς κάποιον εδώ πες το με ευθύτητα και όχι εμμέσως.
μα δεν το λεω εμμεσως ουτε αφηνω μπιχτη.

ειναι αυτονοητο οτι μιλαω για τον σπαρταν, αφου μονο αυτος εδωμεσα προωθει τις αιρεσεις του λιακοπουλου
.....και κατηγορείς το βίο που διεξάγει ή την πίστη του; :cooll
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

130
Όχι μόνο ψάχνουμε να βρούμε τις "αιρετικές ιδέες", αλλά πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε και τις αλήθειες.
ψαχνουμε την αληθεια στα γραφομενα του λιακο, οποια και ειναι αυτη λοιπον...
Καταρχάς λανθασμένα τα διαχωρίζεις έτσι. Ο Λιάκο ως επιχειρηματιάς πουλάει βιβλία όπως αυτά που πουλάνε όλα τα βιβλιοπωλεία στο κόσμο, ανάμεσα στα οποία είναι και το τάντρα, και το ρείκι κτλ. Αυτό είναι άλλο, και άλλο είναι το τι πιστεύει ως Λιάκο.
γιατι δεν ρωτας απλα εναν ιερεα να σου πει αν καποιος μπορει να λεγεται χριστιανος και ταυτοχρονα να πουλαει σατανικα βιβλια?

απλα ρωτα βρε λαπτονα...
Αυτός μπορεί να είναι Full ορθόδοξος και να γράφει επίτηδες αυτά που γράφει γιατί ακριβώς δεν απευθύνεται σε χριστιανούς Ορθόδοξους.
οχι, δεν μπορει να ειναι full Ορθοδοξος και να πουλαει βιβλια του σατανα.
απλα, δεν ειναι Ορθδοξος απο την στιγμη που το κανει.
Το ότι εσύ δεν νοείς έναν χριστιανό να πουλάει τέτοια βιβλία, ή να γράφει τέτοια πράγματα εμένα δε μου λέει τίποτα.
για ρωτα βρε παιδι μου και εναν ιερα η μοναχο να δουμε τι θα σου πει...
Εγώ έχω δει παπά να κλέβει και κλέφτη να δίνει το ψωμί του. Αν εσύ μπορείς να κρίνεις εντάξει, είσαι άγιος, εγώ όμως δεν μπορώ να διακρίνω κάτι κακό στον ίδιο το Λιάκο.
χρειαζεται καποιος να ειναι αγιος για να κρινει το οτι ενας ανθρωπος που πουλαει σατανικα βιβλια δεν ειναι χριστιανος?
Σε αυτά που γράφει μπορώ να διακρίνω τις ανακρίβειες αλλά επίσης μπορώ να διακρίνω ότι τις λέει επίτηδες και όχι από άγνοια. Εσύ τώρα πιστεύεις ότι με αυτές τις ανακρίβειες πλανά το κόσμο και τον ωθεί στην αίρεση, ενώ εγώ πιστεύω ότι τον ενθαρρύνει να αναζητήσει την αλήθεια. Διαφωνούμε λοιπόν.
μαλιστα...

καινουργια λογικη!

απο εδω και περα λοιπον, ας ξεχασουμε οτι ξεραμε. για να στειλουμε τον κοσμο στην Ορθοδοξια, θα διδασκουμε αιρεσεις!!
Δηλαδή αν κλείσει το μαγαζί = κατά συνέπεια πάψει να πουλάει σατανικά -ρείκι βιβλία - τότε αυτομάτως θα γίνει καλύτερος σωστός χριστιανός;Η γνώμη μου είναι ότι κολλάς σε τύπους. Βλέπεις ρέικι και χτυπάνε τα καμπανάκια του αιρετόμετρου.
οχι!
απο την στιγμη που η πιστη του συνεχιζει να ειναι η ιδια, τοτε παραμενει αντιχριστος.
απο την στιγμη που συνεχιζει να πιστευει οτι δεν ειναι τιποτε το να πουλαει βιβλια που προωθουν και διδασκουν τον σατανισμο, παραμενει αντιχριστος, ητε το κανει στην πραξη ητε οχι.
Ναι ότι πεις μέγα διδάσκαλε, το ότι αυτός πουλάει βιβλία δεν είναι κριτική βίου αλλά "πίστεως", ενώ αν κάπνιζε ήταν "κριτική βίου"
βεβαιως !

απο την στιγμη που κατακρινω την πραξη του, το να πουλαει σατανικα βιβλια, δεν κατακρινω τον βιο του, αλλα εργο της πιστεως του.

αφου δεν το κατανοεις ετσι απλα, ρωτα λοιπον εναν οποινδηποτε ιερεα λαπτονα!
πόσο τις % αντίχριστος;
101
Το Τάο είναι "σατανικό";
αν εννοεις τον ταοισμο,
βεβαιως !
.....και κατηγορείς το βίο που διεξάγει ή την πίστη του;
απο ποτε συζηταμε λαπτονα για τον βιο του σπαρταν για να μου κανεις τετοια ανουσια ερωτηση?

συζηταμε για τα πιστευω του σπαρταν, οποτε αυτα και κατακρινω...

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

131
sarotos έγραψε:βεβαιως και ειναι οδος αγαπης, αλλα αυτο δεν φτανει για να πεις οτι καποιος ειναι Ορθοδοξος.
εαν ηταν ετσι, και οι παπικοι και οι βουδιστες θα μπορουσαμε να τους αποκαλεσουμε ορθοδοξους.

η Ορθοδοξια οριζεται απο την αλανθαστη γνωση των Δογματων και μονο απο εκει.
η αγαπη σχετιζεται με την ορθοπραξια της πιστεως.

εαν ομιλεις λοιπον σωτηριολογικα περι Ορθοδοξιας, ειναι σιγουρα και τα 2.
και η γνωση των δογματων, αλλα και η αγαπη.
Η αγάπη είναι συναίσθημα, είναι εκείνα τα διάχυτα ερεθίσματα ζεστασιάς που σε πλημμυρίζουν και σε γεμίζουν με τα δώρα όλου του κόσμου τη στιγμή αυτή... που την νιώθεις. καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν, ὥστε ὄρη μεθιστάνειν, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. Αν έχεις αγάπη, έχεις φως, κι αν έχεις φως έχεις Χριστό και Αλήθεια. Γιατί ο Χριστός είναι και Φως, και Αγάπη και Αλήθεια. Ἦν τὸ φῶς τὸ ἀληθινόν, ὃ φωτίζει πάντα ἄνθρωπον ἐρχόμενον εἰς τὸν κόσμον....και... βλέπομεν γὰρ ἄρτι δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι, τότε δὲ πρόσωπον πρὸς πρόσωπον· ἄρτι γινώσκω ἐκ μέρους, τότε δὲ έπιγνώσομαι καθὼς καὶ ἐπεγνώσθην.νυνὶ δὲ μένει πίστις, ἐλπίς, ἀγάπη, τὰ τρία ταῦτα· μείζων δὲ τούτων ἡ άγάπη. γιαυτό φίλε μου χίλιες φορές να έχω απέναντι μου άνθρωπο με αγάπη, παρά με τη γνώση των δογμάτων. Περί αυτών μιλώ, όταν λέω ότι η Ορθοδοξία δεν είναι οδός "γνώσης".
sarotos έγραψε:
Το Τάο είναι "σατανικό";
αν εννοεις τον ταοισμο,
βεβαιως !
Αυτός που έγραψε το βιβλίο "Χριστός το αιώνιο Τάο" ήταν Σατανιστής;
sarotos έγραψε: γιατι δεν ρωτας απλα εναν ιερεα να σου πει αν καποιος μπορει να λεγεται χριστιανος και ταυτοχρονα να πουλαει σατανικα βιβλια?

απλα ρωτα βρε λαπτονα...
Έχω ρωτήσει καλόγερο. Δε μου λες για τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέα ποια είναι η γνώμη σου ; http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 85&t=15788
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

132
Αγαπητοί συμφορουμίτες και συνομιλητές. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι για άλλη μια φορά φτάνουμε να φιλονικούμε και να διαπληκτιζόμαστε μεταξύ μας χωρίς να διαφαίνεται η πιθανότητα να βρούμε μια άκρη στα θέματα που συζητάμε ή τουλάχιστον να εντοπίσουμε που συμφωνούμε και που διαφωνούμε.
Ο λόγος γι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ότι κάποιοι κάνουν παράσιτα. Κάποιοι αρέσκονται να εκτρέπουν τη συζήτηση σε επίπεδο προσωπικής διαφωνίας, εγωϊστικής αντιπαράθεσης και επιβεβαίωσης του ξερολισμού και του πουριτανισμού που τους διακρίνει.
Λυπάμαι πολύ που μιλάω σκληρά, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Αλλιώς δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάποια πράγματα που ειπώθηκαν από μερικούς.
Μπορώ να ανεχτώ τα πάντα, εκτός από την συκοφαντία. Ο συκοφάντης θα διορθωθεί ή θα ταπεινωθεί, γιατί αυτό του πρέπει.
Δεν είναι δυνατόν να θέλουμε να ψάξουμε για αλήθειες και επειδή κάποιοι έχουν διαφορετικές απόψεις να μας προσβάλλουν τα ιερά και τα όσια.
Μέχρις εδώ. Ήρθε η ώρα να απαντηθούν όλες οι απορίες, οι εκκρεμότητες αλλά και οι προσβολές.
Γιατί μας τα είπατε πράγματι πολλά μερικοί.
μα δεν το λεω εμμεσως ουτε αφηνω μπιχτη.

ειναι αυτονοητο οτι μιλαω για τον σπαρταν, αφου μονο αυτος εδωμεσα προωθει τις αιρεσεις του λιακοπουλου
λυπαμαι βαθυτατα spartan, διοτι ηθελα να πιστευω πως εισαι ειλικρινης.
με λυπη διαπιστωνω το αντιθετο. τουλαχιστον, αυτο μας αποδυκνυεις με την σταση σου μεχρι στιγμης.

ο λογος που λεω το παραπανω, δεν ειναι αλλος, απο το οτι δεν απαντας σε τιποτε απο αυτα που σου παραθετω, και δεν τα σχολιαζεις καν, αλλα πας παρακατω λες και δεν γραφτηκαν ποτε.
λυπαμαι, αλλα αυτο δειχνει αν μη τι αλλο, ανθρωπο ανικανο για ειλικρινη συζητηση.
μενω καταπληκτος, αναρωτομενος αν πραγματι πιστευεις οτι εχεις καποια σχεση με τον χριστιανισμο βρε σπαρταν...
σκανδαλιζομαι εγω προσωπικα, οταν ανθρωποι νομιζουν και λενε οτι ειναι χριστιανοι και πιστευουν σε αυτα που λεει ο λιακο
Η ενημέρωση και η εισαγωγή της υποψίας και της καλής ανησυχίας στον αναγνώστη-μελετητή ΠΕΡΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ίσως συμβάλλουν στην αφύπνισή του και στη διάνοιξη νέων οριζόντων σκέψης....

τωρα ειναι ολοκληρωμενη η προταση σου..
ΕΥΓΕ ! - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... KT82C.dpuf
δεν δυναται κανενας να ειναι χριστιανος ανεφ των αποφασεων και των Δογματων των Οικουμενικων συνοδων, ειδαλως, ψευδως πηγαινεις και μετεχεις στα μυστηρια της Εκκλησιας,
Λοιπόν "φίλε", με ποιο δικαίωμα μου απευθύνεσαι έτσι μπορώ να μάθω;

Έχεις διαπιστώσει ότι εγώ στα 5 χρόνια που είμαι στο φόρουμ "προωθώ τις αιρέσεις του Λιακόπουλου";
Έχεις διαπιστώσει ότι εγώ σ αυτά τα 5 χρόνια είμαι ανειλικρινής (ψεύτης δηλαδή) και άνθρωπος ανίκανος για ειλικρινή συζήτηση;
Και όλα τα υπόλοιπα που μου τσαμπουνάς;
Γιατι; επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου; Επειδή δεν καταλαβαίνεις τι λέω; ή επειδή δεν λέω αυτά που θες να πω, όποτε θες εσύ να τα πω;

Ε λοιπόν κύριε όχι, δεν έχεις κανένα δικαίωμα. Και αν δε σέβεσαι εμένα προσωπικά, θα σε κάνω να σεβαστείς τα επιχειρήματά μου. Διότι έχω πολλά επιχειρήματα πάνω σ αυτά που συζητάμε, τα οποία δεν έχω προβάλλει ακόμα όπως θα μπορούσα, πιστεύοντας ότι θα ενεργοποιούσα το ερευνητικό νεύρο μερικών και θα τα βρίσκανε μόνοι τους με όσα λίγα έχω παραθέσει μέχρι στιγμής. Ο μόνος όμως που έδειξε υγιή αντανακλαστικά και αντικειμενική κρίση ήταν ο φίλος και συνάδελφος LAPTONAS ο οποίος ομολογώ ότι με ξεπερνάει στην διάθεση αλλά και την ικανότητα για αντικειμενική έρευνα. Οι υπόλοιποι, με μόνη εξαίρεση τον φίλο Μ__ , παρουσιάσατε άλλος λίγο άλλος πολύ σοβαρότατες αγκυλώσεις, συμπτώματα αφύσικης προσκόλλησης σε κρυσταλλωμένες και παγιωμένες θέσεις, πνευματική αρτηριοσκλήρωση, άρνηση εξέτασης νέων δεδομένων, εγωιστική επιμονή, έως φόβο και μεσαιωνική προκατάληψη. Σε σημείο που κάποιοι μετά την παράθεση κάποιων στοιχείων και κάποιων θέσεών μου πάνω στα θέματα του τόμου 43 σταματήσαν να μου μιλάνε και προσποιούνται ότι δεν με ξέρουν!
Λυπάμαι, λυπάμαι πάρα πολύ. Λυπάμαι διότι νόμιζα ότι έχω να κάνω με Ορθόδοξα μεν, ανοιχτόμυαλα δε άτομα και πνεύματα.
Δεν σας βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αλίμονο, οι περισσότεροι έχετε καλή προαίρεση, και ειδικά οι δύο διαχειριστές, και γι αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος.
Όμως ό,τι είπα αφορά, σε διαφορετικό βαθμό τον καθένα βέβαια, αλλά όλους όσους επιμένουν να εθελοτυφλούν και να "κάνουν το άσπρο μαύρο" για να χρησιμοποιήσω μια προσφιλή έκφραση κάποιου εξ αυτών. Ξέρει αυτός τι λέω, και ξέρετε όλοι όσοι σας αφορούν αυτά που λέω.
Θα τ' ακούσετε απόψε, έφτασε η ώρα της αλήθειας. έχω πιει και τα τσιπουράκια μου και θα τα πω όπως τα αισθάνομαι, χύμα. Στη ζωή μου δεν υπήρξα ποτέ σοβαροφανής, ούτε τυπικός. Δεν μπορεί όμως κανείς να με αποκαλεί ανειλικρινή, ψεύτη δηλαδή, ούτε αιρετικό, ούτε ότι προωθώ αιρετικές θέσεις.
Εγώ μάγκες θα πεθάνω για τα ιδανικά αυτής της Πίστης, της Ορθοδοξίας, και αυτής της ρημάδας της Πατρίδας, της Ελλάδας μου. Το ξέρω αυτό. Δεν γίνεται αλλιώς, εκτός και ο Θεός το ορίσει αλλιώς. Δεν φοβάμαι τίποτα εκτός από τον Θεό, αλλά κι αυτόν τον φοβάμαι με την έννοια του σεβασμού και της αγάπης. Αν είναι να με κάψει για το καλό μου, ας με κάψει. Θα καώ ευχαρίστως, χωρίς φόβο. Πάντα θα λέω αυτό που πιστεύω. Πάντα θα λέω τη γνώμη μου. Όποιος δεν το καταλαβαίνει, ή δεν το δέχεται ή δεν του αρέσει αυτό, τα κουβαδάκια του και σ άλλη παραλία. Ή εγώ το καπελάκι μου στραβά. Μπηχτές όμως και υπόνοιες ότι πάω να κάνω κακό στην Πίστη της Πατρίδας μου εγώ δεν ανέχομαι. Αυτά αλλού. Σε μένα δεν γίνονται δεκτά αυτά. όχι χωρίς να έχουν βάση. Και βάση δεν έχουν φίλοι μου.

Τι με κατηγορεί ο πολύς κύριος σαρωτός; Τι μου προσάπτει και γιατί με αποφεύγει ο κύριος έμμαν;
Για άλλους δεν θα πω, δεν αξίζει. Τη Ντομινίκ την αγαπάω, δεν έχει κακό εγωισμό το κορίτσι.
Ο βασικός του σκοπος είναι να φέρει τους χριστιανούς ποιο κοντά στον σκοταδισμο,μασονισμό,σιωνισμό κ.ο.κ
Ομως στο ύψος της Πυραμίδας του είναι η προωθηση του Αντιχριστου(κατά Λιακοπουλο ο Πολεμαρχος).
Δόξα τον Θεό έξυπνοι άνθρωποι είστε....... και σταματήστε να κάνετε ότι δεν καταλαβαινετε τα αυτονοητα. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 5uoHs.dpuf
Δεν εχω τίποτα κοινό με τις Καμπαλες.... αν έχετε εσείς σαν ανοιχτόμυαλοι που είστε και με μη κρυσταλλωμένες απόψεις καλώς και μπράβο σας!
( Ένα δείγμα από τις πολλές μπηχτές που έχω δεχτεί, αλλά είναι και η γενικότερη αντιμετώπιση που δέχομαι, και ο νοών νοείτω.)
Ότι προωθώ αιρετικές θέσεις. ότι είμαι ανειλικρινής και ανίκανος για ειλικρινή συζήτηση. ότι έχω κολλήσει με το Λιακόπουλο (εμμέσως πλην σαφώς). ότι πλανάμαι (αλλά και πλανώ!).Ότι τα χω μπερδέψει, έχω άδικο που πιστεύω λέει το Λιακόπουλο και ότι δεν ξέρω να διακρίνω την αλήθεια. Ότι πάω κόντρα στην Ορθοδοξία και τις Οικουμενικές Συνόδους!
Αυτά κι άλλα πολλά εισπράττω λοιπόν, κι όλα αυτά γιατι;

Επειδή ερευνώ εδώ και καιρό το θέμα των Νεφελίμ, των αρχαίων "θεών" και την ύπαρξη των μιαρών γενών και θέλησα να μοιραστώ αυτή μου την έρευνα.

Επειδή στην πορεία της έρευνάς μου αυτής συνέπεσε να χρησιμοποιήσω στοιχεία από την έρευνα του Λιακόπουλου.
Επειδή θέλοντας να εξακριβώσω ο ίδιος το ποιόν και την αξιοπιστία του Λιακόπουλου (που στο εξής θα τον λέω "Λ" ) έκατσα και διάβασα βιβλία του. Επειδή μου άρεσαν τα βιβλία του. Επειδή σχημάτισα θετική γνώμη για τον ίδιο και την έρευνά του και υποστήριξα αυτή μου τη γνώμη. Και επειδή βλέποντας και διαπιστώνοντας ο ίδιος κάποια συνταρακτικά πρωτοεμφανιζόμενα στοιχεία μέσα από τον τελευταίο τόμο που έβγαλε ο Λ, προέτρεψα προς τη μελέτη του συγκεκριμένου βιβλίου ώστε όλοι να μάθουν για τα πραγματικά πολύ σημαντικά πράγματα που αναπτύσσονται και αποδεικνύονται εκεί μέσα τα οποία αξίζει πραγματικά να μαθευτούν και να μεταλαμπαδευτούν και έτσι θα γίνει, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.

Θυσίασα πολύτιμο χρόνο και κουράστηκα για να σκανάρω το βιβλίο και να το δώσω αφιλοκερδώς σε όποιον ήθελε να μάθει περί τίνος πρόκειται. Υπέμεινα κοροϊδίες, λοιδορίες, ειρωνείες, άσκοπες φλυαρίες και άτοπες τοποθετήσεις.
Όμως άλλες προσβολές και χοντράδες δε θα ανεχτώ.

Ή θα με αφήσετε όμως να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις και τις μπηχτές χωρίς να ανοίγετε συνεχώς καινούρια άσχετα θέματα, ή δεν γίνεται να συζητήσουμε έτσι όπως το πάτε. Θέλω πραγματικά να διαλυθούν όλες οι εκκρεμότητες και όλα τα αιωρούμενα ερωτηματικά χωρίς να μπλέκουμε σε φαύλους κύκλους και προσωπικές φιλονικίες που δεν οδηγούν πουθενά πάρα μόνο στην πόλωση.

Επιτρέψτε μου σας παρακαλώ να συνεχίσω αύριο γιατί η ώρα έχει πάει 2 το πρωί, αύριο έχω δουλειές, και τα τσίπουρα ενήργησαν δραστικά! Θα συνεχίσω όμως από δω που το αφήνω, και υπόσχομαι ότι θα τα πω όλα. Ακόμα στον πρόλογο είμαι, ξέρω ότι τα στοιχεία μετράνε, αυτά περιμένετε, αλλά υπομονή και θα έρθουν κι αυτά, θα δείτε. νιώθω όμως ότι πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ως προς κάποια πράγματα που με λύπησαν ειλικρινά. Και θα τα πω ελπίζω καλύτερα αύριο τα υπόλοιπα (αν και δεν είμαι σίγουρος πότε τα λέω καλύτερα αυτά που θέλω , με ή χωρίς τσιπουράκι; :pardon: )
:075
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

133
λαδι λαδι και απο τηγανιτα τιποτα...

τοσα λογια, και στην ουσια δεν ειπες τιποτα!
ακομη μια φορα, δεν απαντησες σε τιποτα απο αυτα που σου ζητηθηκαν.
ακομη μια φορα ειπες να γραψεις χαρην εντυπωσεως χωρις να απαντας σε τιποτε απο αυτα που σου ζητηθηκαν !
ακομη μια φορα...

για να απαντησω ομως σε αυτα που ειπες, και αφορουν τις δικες μου παραθεσεις..

λες:
Έχεις διαπιστώσει ότι εγώ στα 5 χρόνια που είμαι στο φόρουμ "προωθώ τις αιρέσεις του Λιακόπουλου";
ναι !
Έχεις διαπιστώσει ότι εγώ σ αυτά τα 5 χρόνια είμαι ανειλικρινής (ψεύτης δηλαδή) και άνθρωπος ανίκανος για ειλικρινή συζήτηση;Και όλα τα υπόλοιπα που μου τσαμπουνάς;
Γιατι; επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου; Επειδή δεν καταλαβαίνεις τι λέω; ή επειδή δεν λέω αυτά που θες να πω, όποτε θες εσύ να τα πω;
απο την στιγμη που δεν απαντας σε τιποτε απο αυτα που σου ζητηθηκαν, και προχωρας σαν να μην γραφτηκαν, ναι, αυτο δειχνεις.
εαν κανω λαθος, που ειναι πολυ πιθανον, τοτε εξηγησε μου τον λογο που το κανεις.
για ποιο λογο καθεσαι και γραφεις (δηλαδη οπως λες χαλας χρονο που δεν εχεις) για ενα ΕΠΟΜΕΝΟ θεμα, οταν δεν εχεις απαντησει ΚΑΘΟΛΟΥ στα προιγουμενα που σου εχουν ειπωθει.
αυτο φιλε μου, ειναι δειγμα ανικανοτητας συζητησης.
αποδειξε μου απο εδω και περα λοιπον το αντιθετο...
αυτο θελω και εγω απο εσενα.
να μου αποδειξεις το αντιθετο.
Ε λοιπόν κύριε όχι, δεν έχεις κανένα δικαίωμα. Και αν δε σέβεσαι εμένα προσωπικά, θα σε κάνω να σεβαστείς τα επιχειρήματά μου.
αυτο ειναι που ζητω και εγω φιλε σπαρταν,

αλλα απο τηγανιτα τιποτα.
να βρεις χρονο σου να απαντησεις στα ανουσια, το εκανες.
να βρεις χρονο να απαντησεις επανω στα θεματα της συζητησης ομως...
δεν λεω, και τα 2 χρειαζονται απο την στιγμη που νιωθεις θιγμενος.
αναμενω τωρα λοιπον, να βρεις χρονο και να απαντησεις σε αυτα που σου ζητηθηκαν εδω http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... &start=126
Διότι έχω πολλά επιχειρήματα πάνω σ αυτά που συζητάμε, τα οποία δεν έχω προβάλλει ακόμα όπως θα μπορούσα, πιστεύοντας ότι θα ενεργοποιούσα το ερευνητικό νεύρο μερικών και θα τα βρίσκανε μόνοι τους με όσα λίγα έχω παραθέσει μέχρι στιγμής.
αυτο περιμενουμε ολοι σπαρταν..

την τηγανιτα !
Ο μόνος όμως που έδειξε υγιή αντανακλαστικά και αντικειμενική κρίση ήταν ο φίλος και συνάδελφος LAPTONAS ο οποίος ομολογώ ότι με ξεπερνάει στην διάθεση αλλά και την ικανότητα για αντικειμενική έρευνα. Οι υπόλοιποι, με μόνη εξαίρεση τον φίλο Μ__ , παρουσιάσατε άλλος λίγο άλλος πολύ σοβαρότατες αγκυλώσεις, συμπτώματα αφύσικης προσκόλλησης σε κρυσταλλωμένες και παγιωμένες θέσεις, πνευματική αρτηριοσκλήρωση, άρνηση εξέτασης νέων δεδομένων, εγωιστική επιμονή, έως φόβο και μεσαιωνική προκατάληψη.
να σαι καλα βρε σπαρταν..

την τηγανιτα μην ξεχασεις ομως, γιατι μεχρι στιγμης, μονο λαδι βλεπουμε.
Λυπάμαι διότι νόμιζα ότι έχω να κάνω με Ορθόδοξα μεν, ανοιχτόμυαλα δε άτομα και πνεύματα.
βεβαια !

"ορθοδοξοι" που πιστευουν οτι καταγονται απο ελοχιμ?

εννοεις "κακοδοξοι" μαλλον...
Δεν μπορεί όμως κανείς να με αποκαλεί ανειλικρινή, ψεύτη δηλαδή, ούτε αιρετικό, ούτε ότι προωθώ αιρετικές θέσεις.
αποδειξε μας το αντιθετο και στα 3 λοιπον...
Εγώ μάγκες θα πεθάνω για τα ιδανικά αυτής της Πίστης, της Ορθοδοξίας
ποιας?
απο ποτε η Ορθοδοξια πιστευει σε ελοχιμ και νεφελιμ?
θα πεθανεις μαλλον για μια δικια σου πιστη φιλε μου, δυστηχως, και οχι της Ορθοδοξιας.
Μπηχτές όμως και υπόνοιες ότι πάω να κάνω κακό στην Πίστη της Πατρίδας μου εγώ δεν ανέχομαι.
στραβα το πηρες.
δεν το ελεγε για σενα αλλα για τον λιακοπουλο, ηταν ξεκαθαρος.
Ότι πάω κόντρα στην Ορθοδοξία και τις Οικουμενικές Συνόδους!
εντελως ομως !
και σου υποσχεθηκα οτι θα σου δειξω το γιατι πολυ αναλυτικα, οταν τελειωσουμε το θεμα που ξεκινησαμε με τα 7 (προς το παρον) επιχειρηματα (διαστρεβλωσεις) του λιακοπουλου.
Επειδή ερευνώ εδώ και καιρό το θέμα των Νεφελίμ, των αρχαίων "θεών" και την ύπαρξη των μιαρών γενών και θέλησα να μοιραστώ αυτή μου την έρευνα.
εαν εκανες μια "ερευνα" χωρις να ελεγες οτι ειναι και αληθειες ολες αυτες οι αιρεσεις, δεν θα υπηρχε νομιζω κανενα προβλημα.
εσυ ομως φιλε σπαρταν, παρουσιαζεις τις διαστρεβλωσεις των Γραφων και τις αιρεσεις και βλασφημιες του λιακοπουλου ως αληθειες.

νομιζω πως καταλαβαινεις την σαφεστατη διαφορα...
Επειδή στην πορεία της έρευνάς μου αυτής συνέπεσε να χρησιμοποιήσω στοιχεία από την έρευνα του Λιακόπουλου.Επειδή θέλοντας να εξακριβώσω ο ίδιος το ποιόν και την αξιοπιστία του Λιακόπουλου (που στο εξής θα τον λέω "Λ" ) έκατσα και διάβασα βιβλία του. Επειδή μου άρεσαν τα βιβλία του. Επειδή σχημάτισα θετική γνώμη για τον ίδιο και την έρευνά του και υποστήριξα αυτή μου τη γνώμη. Και επειδή βλέποντας και διαπιστώνοντας ο ίδιος κάποια συνταρακτικά πρωτοεμφανιζόμενα στοιχεία μέσα από τον τελευταίο τόμο που έβγαλε ο Λ, προέτρεψα προς τη μελέτη του συγκεκριμένου βιβλίου ώστε όλοι να μάθουν για τα πραγματικά πολύ σημαντικά πράγματα που αναπτύσσονται και αποδεικνύονται εκεί μέσα τα οποία αξίζει πραγματικά να μαθευτούν και να μεταλαμπαδευτούν και έτσι θα γίνει, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.
βλεπεις λοιπον σπαρταν τι σου λεω?

επειδη συμφωνα με την δικη σου γνωμη αυτα που λεει ο λιακο ειναι αληθειες, θελεις οπωσδηποτε να προπαγανδισεις και τις "αληθειες" αυτες.

ε λοιπον, οχι φιλε μου, δεν ειναι ουτε αληθειες, ουτε θα μεινουν αναπαντητες οι βλασφημιες του πολυ λιακοπουλου...
Ή θα με αφήσετε όμως να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις και τις μπηχτές χωρίς να ανοίγετε συνεχώς καινούρια άσχετα θέματα, ή δεν γίνεται να συζητήσουμε έτσι όπως το πάτε. Θέλω πραγματικά να διαλυθούν όλες οι εκκρεμότητες και όλα τα αιωρούμενα ερωτηματικά χωρίς να μπλέκουμε σε φαύλους κύκλους και προσωπικές φιλονικίες που δεν οδηγούν πουθενά πάρα μόνο στην πόλωση.
δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

για να γινει αυτο, προτεινω το εξης. να ανοιξουμε ενα θεμα επι τουτου και να μετεχουμε μονο οι 2 μας, χωρις να μετεχει στο συγκεκριμενο θεμα κανενας αλλος ωστε να μην υπαρξουν οπως λες, συνεχως καινουργια ασχετα θεματα, στο οποιο συμφωνω και επαυξανω.
ως συντονιστης λοιπον, συγκεντρωσε τα λογια που εχουμε οι μας μεχρι στιγμης σε ενα θεμα, και αναμενω εκει λοιπον τις απαντησεις που σου ζητησα..
Επιτρέψτε μου σας παρακαλώ να συνεχίσω αύριο γιατί η ώρα έχει πάει 2 το πρωί, αύριο έχω δουλειές, και τα τσίπουρα ενήργησαν δραστικά! Θα συνεχίσω όμως από δω που το αφήνω, και υπόσχομαι ότι θα τα πω όλα. Ακόμα στον πρόλογο είμαι, ξέρω ότι τα στοιχεία μετράνε, αυτά περιμένετε, αλλά υπομονή και θα έρθουν κι αυτά, θα δείτε. νιώθω όμως ότι πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ως προς κάποια πράγματα που με λύπησαν ειλικρινά. Και θα τα πω ελπίζω καλύτερα αύριο τα υπόλοιπα (αν και δεν είμαι σίγουρος πότε τα λέω καλύτερα αυτά που θέλω , με ή χωρίς τσιπουράκι;
για να σε προλαβω,
μην παραθεσεις εν νεου στοιχεια ασχετα σε παρακαλω, αλλα πρωτιστως να απαντησεις στον οιρμο της συζητησης που εχουμε, οσον αφορα αυτα που σου ζητησα περι του 1ου επιχειρηματος.
πρωτα θα κλεινουμε ενα επιχειρημα, και υστερα θα πηγαινουμε παρακατω.
αλλιως δεν εχει κανενα απολυτως νοημα και οιρμο η συζητηση.

συμφωνεις ? ?

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

134
sarotos έγραψε: βλεπεις λοιπον λαπτονα τι σου λεω?

επειδη συμφωνα με την δικη σου γνωμη αυτα που λεει ο λιακο ειναι αληθειες, θελεις οπωσδηποτε να προπαγανδισεις και τις "αληθειες" αυτες.

ε λοιπον, οχι φιλε μου, δεν ειναι ουτε αληθειες, ουτε θα μεινουν αναπαντητες οι βλασφημιες του πολυ λιακοπουλου...
Με συγχωρείς, αλλά που έγραψα εγώ αυτό που λες; αν έγραψα αυτό δείξε το αλλιώς εσύ είσαι ο διαστρεβλωτής.

Αν το έκανα τότε θα παραδεχτώ ότι έγραψα. Εγώ είπα ότι ο Λιακόπουλος έχει και αλήθειες έχει και λάθη. Και είναι χρέος μας από το σύνολο να εξάγουμε τα καλά (τις αλήθειες). Δηλαδή όταν παραθέτει αποσπάσματα από τους Αγίους πατέρες τα λαμβάνεις εσύ αυτά ως βλασφημίες ;

Ορίστε μπες εδώ και απάντησε. http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 40&t=15731

περιμένω και απαντήσεις στα υπόλοιπα σημαντικά που ρώτησα.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

135
LAPTONAS έγραψε:
sarotos έγραψε:βεβαιως και ειναι οδος αγαπης, αλλα αυτο δεν φτανει για να πεις οτι καποιος ειναι Ορθοδοξος.
εαν ηταν ετσι, και οι παπικοι και οι βουδιστες θα μπορουσαμε να τους αποκαλεσουμε ορθοδοξους.

η Ορθοδοξια οριζεται απο την αλανθαστη γνωση των Δογματων και μονο απο εκει.
η αγαπη σχετιζεται με την ορθοπραξια της πιστεως.

εαν ομιλεις λοιπον σωτηριολογικα περι Ορθοδοξιας, ειναι σιγουρα και τα 2.
και η γνωση των δογματων, αλλα και η αγαπη.
Η αγάπη είναι συναίσθημα, είναι εκείνα τα διάχυτα ερεθίσματα ζεστασιάς που σε πλημμυρίζουν και σε γεμίζουν με τα δώρα όλου του κόσμου τη στιγμή αυτή... που την νιώθεις. καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν, ὥστε ὄρη μεθιστάνειν, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. Αν έχεις αγάπη, έχεις φως, κι αν έχεις φως έχεις Χριστό και Αλήθεια. Γιατί ο Χριστός είναι και Φως, και Αγάπη και Αλήθεια. Ἦν τὸ φῶς τὸ ἀληθινόν, ὃ φωτίζει πάντα ἄνθρωπον ἐρχόμενον εἰς τὸν κόσμον....και... βλέπομεν γὰρ ἄρτι δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι, τότε δὲ πρόσωπον πρὸς πρόσωπον· ἄρτι γινώσκω ἐκ μέρους, τότε δὲ έπιγνώσομαι καθὼς καὶ ἐπεγνώσθην.νυνὶ δὲ μένει πίστις, ἐλπίς, ἀγάπη, τὰ τρία ταῦτα· μείζων δὲ τούτων ἡ άγάπη. γιαυτό φίλε μου χίλιες φορές να έχω απέναντι μου άνθρωπο με αγάπη, παρά με τη γνώση των δογμάτων. Περί αυτών μιλώ, όταν λέω ότι η Ορθοδοξία δεν είναι οδός "γνώσης".
sarotos έγραψε:
Το Τάο είναι "σατανικό";
αν εννοεις τον ταοισμο,
βεβαιως !
Αυτός που έγραψε το βιβλίο "Χριστός το αιώνιο Τάο" ήταν Σατανιστής;
sarotos έγραψε: γιατι δεν ρωτας απλα εναν ιερεα να σου πει αν καποιος μπορει να λεγεται χριστιανος και ταυτοχρονα να πουλαει σατανικα βιβλια?

απλα ρωτα βρε λαπτονα...
Έχω ρωτήσει καλόγερο. Δε μου λες για τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέα ποια είναι η γνώμη σου ; http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 85&t=15788
Η αγάπη είναι συναίσθημα, είναι εκείνα τα διάχυτα ερεθίσματα ζεστασιάς που σε πλημμυρίζουν και σε γεμίζουν με τα δώρα όλου του κόσμου τη στιγμή αυτή... που την νιώθεις. καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν, ὥστε ὄρη μεθιστάνειν, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. Αν έχεις αγάπη, έχεις φως, κι αν έχεις φως έχεις Χριστό και Αλήθεια. Γιατί ο Χριστός είναι και Φως, και Αγάπη και Αλήθεια. Ἦν τὸ φῶς τὸ ἀληθινόν, ὃ φωτίζει πάντα ἄνθρωπον ἐρχόμενον εἰς τὸν κόσμον....και... βλέπομεν γὰρ ἄρτι δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι, τότε δὲ πρόσωπον πρὸς πρόσωπον· ἄρτι γινώσκω ἐκ μέρους, τότε δὲ έπιγνώσομαι καθὼς καὶ ἐπεγνώσθην.νυνὶ δὲ μένει πίστις, ἐλπίς, ἀγάπη, τὰ τρία ταῦτα· μείζων δὲ τούτων ἡ άγάπη. γιαυτό φίλε μου χίλιες φορές να έχω απέναντι μου άνθρωπο με αγάπη, παρά με τη γνώση των δογμάτων. Περί αυτών μιλώ, όταν λέω ότι η Ορθοδοξία δεν είναι οδός "γνώσης".
ουτε οικουμενιστης να ησουν βρε λαπτονα δεν θα εγραφες αυτα.
οι απανταχου οικουμενιστες αυτο κανουν. προβαλουν μια αδογματιστη αγαπη λεγοντας αυτο ακριβως που εγραψες:
"γιαυτό φίλε μου χίλιες φορές να έχω απέναντι μου άνθρωπο με αγάπη, παρά με τη γνώση των δογμάτων."

ξερεις λαπτονα, ειναι αδυνατον να εχει καποιος πραγματικη αγαπη ανεφ της Ορθοτητος των Δογματων, διοτι η αγαπη ειναι καρπος του Αγιου Πνευματος.
και δεν δυναται κανενας να εχει καρπο Αγιου Πνευματος διχως την ορθοτητα των Δογματων, δηλαδη της Ορθοδοξιας..
Αυτός που έγραψε το βιβλίο "Χριστός το αιώνιο Τάο" ήταν Σατανιστής;
εξαρταται τι λεει μεσα στο βιβλιο !

πες μας τι λεει να σου πουμε
Έχω ρωτήσει καλόγερο. Δε μου λες για τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέα ποια είναι η γνώμη σου ; viewtopic.php?f=185&t=15788
ρωτησες καλογερο φιλε μου αν καποιος ειναι χριστιανος οταν πουλαει σατανικα βιβλια?
και δεν ξεκαρδιστηκε στα γελια ?


για τον π.σαββα αχιλλεως εχω να πω πως πλανα και πλαναται !
δεν μπορω να διακρινω εαν οντος λογο του γηρατος δεν καταλαβαινει τι του γινεται, η εαν καταλαβαινει και ειναι τοσο πλανεμενος
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron