Re: Σχετικά με τα γραφόμενα του Ενώχ-Ιαειρου!

19
evaggelia έγραψε:Λαπτονα πως οδηγείς την λογική σου από που βγάζεις όλα αυτά τα συμπεράσματα?.. εσύ που κατατάσσεις τον εαυτό σου?.. είσαι κάπου ανάμεσα στα παρακάτω η από κάπου αλλού?.. Και μετά εάν θέλεις θα σου πω και για εμένα..και δεν σε ρωτάω ειρωνικά προς θεού αλλά κυρίως αντικειμενικά..
7 Εἰς τὸν καθένα δίδεται ἡ φανέρωσις τοῦ Πνεύματος γιὰ κάποιο καλό.
8 Εἰς τὸν ἕνα δίδεται διὰ τοῦ Πνεύματος λόγος σοφίας, εἰς ἄλλον λόγος γνώσεως κατὰ τὸ αὐτὸ Πνεῦμα,
9 εἰς ἄλλον πίστις διὰ τοῦ αὐτοῦ Πνεύματος, εἰς ἄλλον χαρίσματα θεραπειῶν διὰ τοῦ αὐτοῦ Πνεύματος,
10 εἰς ἄλλον θαυματουργικαὶ δυνάμεις, εἰς ἄλλον προφητικὸν χάρισμα, εἰς ἄλλον τὸ νὰ διακρίνῃ τὰ πνεύματα, εἰς ἄλλον διάφορα εἴδη γλωσσολαλιᾶς, εἰς ἄλλον ἡ ἑρμηνεία γλωσσῶν.
11 Ὅλα αὐτὰ ἐνεργεῖ τὸ ἕνα καὶ τὸ αὐτὸ Πνεῦμα, τὸ ὁποῖον διανέμει εἰς τὸν καθένα ἰδιαιτέρως ὅπως αὐτὸ θέλει.
Ποια συμπεράσματα ; γίνε ποιο συγκεκριμένη
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με τα γραφόμενα του Ενώχ-Ιαειρου!

20
Ποια συμπεράσματα ; γίνε ποιο συγκεκριμένη
δηλαδή όλοι οι σχολιασμοί σου τι είναι?..δεν είναι συμπεράσματα σε όλα αυτά τα ποστ ? Δεν καταλαβαίνω ο σχολιασμός σου δεν έχει κρίση?η έστω κάποιο κίνητρο και πιο είναι αυτό? δεν αναρωτιέσαι και δεν απαντάς κάτω από ένα πρίσμα κάποιου συμπεράσματος? να μας απαντήσεις ευθέως ? τι κάνεις με όλα αυτά τα θέματα άρθρα του ΕΝΩΧ? εσύ συμφωνείς η διαφωνείς για να καταλάβουμε τελικά και να βάλουμε την συζήτηση σε μια οπτική γωνία όχι αυθαίρετα και όπου μας πάει ο άνεμος? Δεν είμαστε φτερά στον άνεμο αλλά άνθρωποι με λογική και πάνω από όλα με ορθόδοξη πίστη...Και ξαναρωτώ διαφωνείς η συμφωνείς με τα άρθρα του Ενώχ? Εδώ σπευδεις να δικαιολογήσεις τα πάντα... η τον γνωρίζεις προσωπικά η απλά δεν γνωρίζεις εμάς και δεν προσπαθείς να μας γνωρίσεις μπήκες ως δικηγόρος ...δεν θέλουμε να είμαστε ''κλειστοί'' με κανέναν φιλαλήθεις είμαστε. Εγώ προσωπικά δεν έχω και κίνητρο για κάτι άλλο πέρα της πίστη μας το δηλώνω καθαρά!!Και κάτι ακόμα, δεν θέλω να αναλωθώ σε μια συζήτηση που δεν βγάζει πουθενά... εάν θες μου απαντάς και συνεχίζουμε κάτω από το πρίσμα της φιλαλήθειας η συνέχισε να κάνεις αυθαίρετους σχολιασμούς κάποιος μπορεί να σε ακολουθήσει... επίσης για να σπάσει ο πάγος και να βάζουμε τις σχέσεις των φίλων της αλήθειας και της αγάπης σε πιο κοντινό πλάνο, κάνω και μια πρόταση, αν θέλεις έλα στο τσατ καμιά φορά να τα πούμε ζωντανά..να είσαι καλά και εύχομαι καλή εξέλιξη..
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Σχετικά με τα γραφόμενα του Ενώχ-Ιαειρου!

21
evaggelia έγραψε:
Ποια συμπεράσματα ; γίνε ποιο συγκεκριμένη
δηλαδή όλοι οι σχολιασμοί σου τι είναι?..δεν είναι συμπεράσματα σε όλα αυτά τα ποστ ? Δεν καταλαβαίνω ο σχολιασμός σου δεν έχει κρίση?η έστω κάποιο κίνητρο και πιο είναι αυτό? δεν αναρωτιέσαι και δεν απαντάς κάτω από ένα πρίσμα κάποιου συμπεράσματος? να μας απαντήσεις ευθέως ? τι κάνεις με όλα αυτά τα θέματα άρθρα του ΕΝΩΧ? εσύ συμφωνείς η διαφωνείς για να καταλάβουμε τελικά και να βάλουμε την συζήτηση σε μια οπτική γωνία όχι αυθαίρετα και όπου μας πάει ο άνεμος? Δεν είμαστε φτερά στον άνεμο αλλά άνθρωποι με λογική και πάνω από όλα με ορθόδοξη πίστη...Και ξαναρωτώ διαφωνείς η συμφωνείς με τα άρθρα του Ενώχ? Εδώ σπευδεις να δικαιολογήσεις τα πάντα... η τον γνωρίζεις προσωπικά η απλά δεν γνωρίζεις εμάς και δεν προσπαθείς να μας γνωρίσεις μπήκες ως δικηγόρος ...δεν θέλουμε να είμαστε ''κλειστοί'' με κανέναν φιλαλήθεις είμαστε. Εγώ προσωπικά δεν έχω και κίνητρο για κάτι άλλο πέρα της πίστη μας το δηλώνω καθαρά!!Και κάτι ακόμα, δεν θέλω να αναλωθώ σε μια συζήτηση που δεν βγάζει πουθενά... εάν θες μου απαντάς και συνεχίζουμε κάτω από το πρίσμα της φιλαλήθειας η συνέχισε να κάνεις αυθαίρετους σχολιασμούς κάποιος μπορεί να σε ακολουθήσει... επίσης για να σπάσει ο πάγος και να βάζουμε τις σχέσεις των φίλων της αλήθειας και της αγάπης σε πιο κοντινό πλάνο, κάνω και μια πρόταση, αν θέλεις έλα στο τσατ καμιά φορά να τα πούμε ζωντανά..να είσαι καλά και εύχομαι καλή εξέλιξη..
Το κίνητρο μου ; :541 μελετάω , μπαίνω σε φόρουμ , διαβάζω , συμμετέχω , μαθαίνω, και στο πλαίσιο της αναζήτησης της αλήθειας ότι μαθαίνω το αναρτώ στην σελίδα μου για σημείο αναφοράς. Ο Χριστός είπε να ακολουθούμε την αλήθεια , επομένως αυτό κάνω , το θεωρείς λάθος ;

Αυτό που λες ως "δικηγόρος" δεν το καταλαβαίνω, επειδή μου αρέσει να τεκμηριώνω ; Συμφωνώ με τη πίστη & η φιλαλήθεια , μάλιστα γιαυτό προσπαθώ να μιλάω λογικά, και τεκμηριώνοντας αυτά που λέω.

Ο λόγος που υπάρχει πάγος είναι πιθανόν γιατί όσο καιρό γράφω εδώ με έχουν κατηγορήσει για ένα σωρό πράγματα ( ο eyrinos π.χ. αφού πρώτα μου είπε ότι είμαι αιρετικός επειδή έλαβα υπόψη μου μη Ορθόδοξες πηγές, μου αποκάλυψε ότι είμαι λέει ο Δαβιδ Μπεν Γκουριόν :happy2 + ο Ενώχ-Ιάειρος), πριν από αυτό να σου θυμίσω ότι ο χCabamarux με αποκάλεσε αποκρυφιστό-παγανιστό-οικουμενιστο- δηλητηριαστή των Χριστιανικών ψυχών και με ενθάρρυνε να τηλεφωνήσωστη Συνοδικη Επιτροπη επι των Αιρεσεων...... και αν πάμε ποιο παλιά να σου θυμίσω ότι μάλωνα με τον OMG επειδή μου έλεγε πως όλη η ορθοδοξία ήμαστε πλανεμένοι και αιρετικοί .... :χουχου

γενικότερα δεν νομίζω ότι τα φόρουμ είναι χώροι για γνωριμίες, περισσότερο για ανάρτηση ιδεών και έτσι γνωρίζω συνήθως τους χρήστες μέσα από τις συζητήσεις στα θέματα τους όπως με τον Εmman για παράδειγμα, αντιθέτως με τις παθητικές αναρτήσεις προτιμώ να υπάρχει διάλογος στα θέματα και να ακούγονται απόψεις - όχι κατεβατά όπως έχεις διαπιστώσει.

Ο Γιώργος με ξέρει και από άλλα φόρουμ επομένως ξέρει πως απευθύνομαι έτσι πάντα.

Σχετικά με τον Ενώχ δεν τον είχα πάρει στα σοβαρά μέχρι που μπήκα εδώ πριν μερικές μέρες, η άποψη μου αφού με ρωτάς είναι πως παρουσιάζεται σαν τον Ενώχ τον προφήτη των εσχάτων καιρών, δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτά που λέει 100% καθώς δεν τα καταλαβαίνω όλα. Συμφωνώ με διάφορα τα οποία έχω αναρτήσει κιόλας, όπως την ταύτιση ελληνισμού και Χριστιανισμού. Γενικώς η υποθέσεις που έκανε ο Spartan με καλύψανε επομένως δεν έχω να προσθέσω κάτι , ότι είναι θα φανεί στη πορεία.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σχετικά με τα γραφόμενα του Ενώχ-Ιαειρου!

22
Ορθό το σκεπτικό σου φίλτατε Emman αλλά σε ποιες προφητείες έχει πέσει έξω; Μπορείς να δώσεις παραδείγματα;

Kάποια τα έχω ήδη παραθέσει σε αυτό το τόπικ.

Ας παραθέσω 2 απο τα πολλά που έχει προφητεύσει τα οποία είναι απο το 2011:
Διό καὶ Δικαῖαι αἱ ἀποφὰσεις Κυρίου:

Ράμσφελντ ταχύ διὰ διαμελισμοῦ ἀποκτανθήσεται ἐν θέᾳ δημοσίᾳ.

Τσένεϋ ἀκολουθήσει τὸν πρῶτον μετ’ὀλίγον.

Μπούς καὶ Μπλαίρ μέλλουσιν ἀνὰ δίμηνον θρηνεῖν γονέα ἤ σύζυγον ἤ τέκνον ἤ συγγενῆ ἄχρι βαθμοῦ δευτέρου καὶ οὗτοι δι’ ἀπωλείας φρενῶν αὐτομολήσουσι.

Αἱ δἐ περιουσίαι πάντων αὐτῶν κληρονόμοις καὶ διαχειρισταῖς πλείστας δυστυχίας μέλλουσιν ἐπιφέρειν καὶ τελικῶς εἰς τοὺς τέσσαρας ἀνέμους σκορπισθήσονται.

Ὁμοίως δέ ἅπασαι αἱ συλλεγείσαι περιουσίαι ἐν τῷ αὐτῷ πολέμῳ οὐχί μόνον σκορπισθήσονται ἀλλὰ πολλαπλὰς ζημίας δημιουργήσουσι εἰς πάντας τοὺς κατόχους.

Ἐγώ δέ λέγω αὐτοῖς πᾶσιν ὅπως μετανοήσωσι προσευχόμενοι διὰ τήν σωτηρίαν τῶν ψυχῶν των ἐκ τοῦ θανάτου τοῦ δευτέρου.

Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἀλλὰ μάχαιραν. (Ματθ. 10:34)

Ἡ δ’ ἐμὴ κοπίς οὐχὶ ἐμοῦ τοῦ ἀνθρώπου, ἀλλ’ ἀγανάκτησις Ἁγίων ἐπὶ ῥομφαιῶν Ἀγγέλων, ἤγουν κοπίς Θεοῦ ἐστίν.
Διὀ καὶ δικαῖαι αἱ ἀποφάσεις τοῦ Κυρίου:

Πάπα τῆς ἐκκλησίας τοῦ Βατικανοῦ, ὀνομαζόμενος καὶ Βενέδικτος:

Ἐντός τριάκοντα ἡμερῶν μέλλεις ἀπολέσαι ἐκ τῶν συνεργατῶν σου τὸν πολυτιμώτερον.

Ἐντός ἑξήκοντα ἡμερῶν μέλλεις ἀπολέσαι ἐκ τῶν ἀγαπητῶν σου τὸν ἀγαπητότερον.

Ἐντός ἑβδομήκοντα ἡμερῶν μέλλεις ἀσθενῆσαι ἐπωδύνως ἐπὶ ἡμέρας εἴκοσι καὶ μίαν, εἶτα δὲ ἡ ὑγεία σου βελτιωθήσεται θεαματικῶς· αὐτὰρ δὲ μέλλεις ἀποκτανθῆναι ἐπὶ τῇ τρίτῃ δημοσίᾳ ἐμφανίσει σου, ἀπογραφήσει δὲ ὡς Μαλέδικτος.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Σχετικά με τα γραφόμενα του Ενώχ-Ιαειρου!

23
Συμφωνώ με τη πίστη & η φιλαλήθεια , μάλιστα γιαυτό προσπαθώ να μιλάω λογικά, και τεκμηριώνοντας αυτά που λέω.
Ας ξεκινήσουμε από αυτό εδώ συμφωνούμε όλοι! Δεν θα ασχολειθω καθόλου με τις αντιπαραθέσεις άλλων.. εδώ με τον κάθε έναν ξεχωριστά μπορείς να το ερευνήσεις και να μην κάνεις συνδυασμούς... ο κάθε ένας μας εδώ είναι μια διαφορετική προσωπικότητα και διαφορετικό άτομο... οπότε έχει και την προσωπική του άποψη...

Κώδικας: Επιλογή όλων

δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτά που λέει 100% καθώς δεν τα καταλαβαίνω όλα. Συμφωνώ με διάφορα τα οποία έχω αναρτήσει κιόλας, όπως την ταύτιση ελληνισμού και Χριστιανισμού.
και εμένα εδώ με βρίσκεις σύμφωνη όπως και τους υπόλοιπους φαντάζομαι... Αλλά εδώ είναι και το πιο σημαντικό!! το έχουμε πει πολλές φορές και θα το ξαναπώ, ότι ενώ μας αρέσει και είναι δίκαια η ταύτιση Ελληνισμού -Χριστιανισμού γιατί δεν το κάνουμε μέσα από άρθρα που δεν έχουν άγνωστη προέλευση και μάλιστα χωρίς επικίνδυνες αναλήθειες... ίσως να αποδειχτούν αργότερα, αλλά έχουμε όμως σήμερα πολλές πηγές για να πατάμε σίγουρα και ταπεινότερα αυτός είναι ένας τρόπος για να ερευνούμε με σοφία....ας είμαστε λοιπόν όπως είπες πιο κοντά στο 100% με άλλες πηγές άρθρων και πιο κατανοητές ταύτισης Ελληνισμού- Χριστιανισμού!!! Εγώ προσωπικά σε θέλω στον χώρο αλλά με επιχειρήματα και με θετικά άρθρα δίκαιης άποψης χωρίς διαξιφισμούς.. αυτά τα λίγα ελπίζω από εδώ και πέρα να έχουμε καλύτερες και πιο εποικοδομητικές συζητήσεις!!... εδώ έχω δημοσιεύσει πολλά θέματα που σε ενδιαφέρουν...http://www.filoumenos.com/forum/viewforum.php?f=190
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron