Re: Η πρωτοφανής παραχάραξη της ορθής διδασκαλίας περί Αντιχρίστου.

10
Η έρευνα για τον αντιχριστο είναι και χρήσημη και θεμιτή,δεν διαφωνώ πανω σε αυτό.
Αυτό που είπα αρχικά είναι οτι:
Το χειρότερο απ'όλα είναι οτι ασχολούμαστε περισσότερο με τον αντίχριστο παρά με τον ίδιο τον Χριστό.
Ενδιαφερόμαστε περισσότερο να ανακαλύψουμε ποιος είναι/θα είναι ο αντι παρα να γνωρίσουμε τον Χριστό
Αναφέρομαι στις περιπτώσεις που αυτο αρχίζει και γίνεται εμμονή,όταν παύεις να ασχολήσε με τον Χριστο και ενδιαφέρεσαι περισσότερο για τον αντιχριστο.Και οι περιπτώσεις αυτές δεν είναι λίγες!
Οι ερωτήσεις που ακολούθησαν(ίσως με καποια δόση υπερβολής)είχαν ως σκοπο να δείξουν οτι αν κάποιος πορεύεται κατα το θέλημα του Κυρίου δεν έχει να φοβηθεί τιποτα.Χρησημοποίησα το ακραίο-απίθανο παράδειγμα,να μην γνωρίζει καποιος περι αντι για να δείξω ότι ακόμα και τότε ο Χρίστος θα τον βοηθήσει,δεν θα τον αφήσει να χαθεί.Το παράδειγμα αυτό δεν αποσκοπεί στο να αποτρέψω τον πιστο να ασχοληθεί με την εσχατολογία αλλα να μετριάσω τους φόβους που οδηγούν σε παράλογη μανία.
και αυτο που θα κανει ο Θεος σε εναν ανθρωπο ο οποιος αγαπα τον Θεο και δεν γνωριζει την πλανη, ειναι να του στειλει ανθρωπους να του εξηγησουν περι χαραγματος ωστε εχει την γνωση πλεον να προφυλαχτει απο την παγιδα του διαβολου.
Ακριβώς αυτό είχα κι εγώ κατα νου.
ο ανθρωπος ομως, σε αυτην την εποχη, δεν θα μπορουσε τιποτε πιο φρονημο να πραξει, απο το να μελετησει εις βαθος την εσχατολογια της Ορθοδοξου Εκκλησιας.
Δεν διαφωνώ.

Τώρα για το θέμα της πίστης μάλλον βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά.
Εγώ τα βλέπω καθαρά συναισθηματικά.Εσυ τα βλέπεις με τη λογική.
Πάντως οι γιαγιάδες μου και οι παππούδες μου, που ουτε δημοτικό δεν είχαν τελιώσει, ήταν πιο κοντά στον Θεό απ'ότι εγώ που γνωρίζω και 5-6 πράγματα περι θρησκείας.
Μένω ωστόσο σε αυτό:
για να ειναι ο ανθρωπος ολοκληρωμενος χριστιανος ψυχη και νους δοσμενος στον Χριστο. οχι μονο μια καρδιακη πιστη. αλλα συνειδητη πιστη. πιστη μετα γνωσεως. πιστη μετα αντιληψεως. ολοκληρωμενη, ατρανταχτη πιστη.
καθώς δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτη και γιατί η αλήθεια είναι συνήθως κάπου στην "μέση".
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Η πρωτοφανής παραχάραξη της ορθής διδασκαλίας περί Αντιχρίστου.

11
συμφωνω σε αυτα που ειπες Αναστασια,

ο ανθρωπος για να εχει ολοκληρωμενη πιστη στον Χριστο πρεπει να τηρησει την πρωτη εντολη Του.

"Αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου, εξ όλης της ψυχής σου, και εξ όλης της καρδίας σου, και εξ όλης της διανοίας σου και εξ όλης της ισχύος σου."


για να εχει ολοκληρωμενη πιστη ο χριστιανος θα πρεπει να εχει τοσο την καρδιακη πιστη , οσο και την λογικη. εξαλου, ο ιδιος ο Χριστος ειναι η λογικη. ο ιδιος ο Χριστος ειναι ο Λογος. ολοκληρη η θεολογια των Πατερων βασιζεται στην γνωση. αλλα βεβαιως και στην μεγαλη και καρδιακη τους πιστη.
χρειαζονται και τα 2 για να ειναι ολοκληρωμενη η πιστη μας.
πρεπει να γνωριζουμε τι πιστευουμε, και να Τον πιστευουμε με ολη την καρδια μας.

Re: Η πρωτοφανής παραχάραξη της ορθής διδασκαλίας περί Αντιχρίστου.

13
Την ισχύ και την ψυχή γιατί την βγάζετε έξω ;

"Αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου, εξ όλης της ψυχής σου, και εξ όλης της καρδίας σου, και εξ όλης της διανοίας σου και εξ όλης της ισχύος σου."
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron