Re: Το Σφράγισμα είναι εδώ και τώρα

55
Δυστυχως καποιοι αδελφοι απο το πρωι μεχρι το βραδυ σκεπτονται χαραγματα, αντιχριστο, κτλ. Ο γεροντας Πορφυριος ως απλανης οδηγος κατα τον λογο του γεροντα Παισιου αποκαθιστα τη ταξη.
Όσιος γέροντας Πορφύριος: Μην ασχολείσται με τα έσχατα, τον αντίχριστο και το 666
Εικόνα


Με ρώτησε ο γέροντας Πορφύριος: «Για πες μου, παιδί μου, τί λέει ο γέροντας Αιμιλιανός (Σιμωνοπετρίτης) για το 666 και τον αντίχριστο;»


Του λέω: «Γέροντα, μας είπε σε μια σύναξη να μην ανησυχούμε. Εμείς να ενδιαφερόμαστε να έχουμε μια ζωντανή σχέση με τον Χριστό και του αντιχρίστου να μην του δίνουμε πολύ σημασία, γιατί εκείνος θα γίνει το κέντρο της ζωής μας και όχι ο Χριστός».

Αμέσως χτύπησε τα χεράκια του στο κρεβάτι και είπε: « Τί λες παιδί μου, τί λες παιδί μου, δόξα σοι ο Θεός που βρήκα κι ένα πνευματικό να συμφωνεί μαζί μου. Ρε παιδί μου, αυτοί οι πνευματικοί, εδώ στον κόσμο, τί έχουν κάνει! Έχουν αναστατώσει τις ψυχές, δημιούργησαν ένα σωρό προβλήματα, οικογενειακά και ψυχολογικά με το 666 και τα σχετικά. Δεν μπορεί ο κόσμος να κοιμηθεί και άρχισαν να παίρνουν ψυχοφάρμακα και υπνωτικά χαπάκια για να μπορούν να κοιμηθούν. Τί είναι αυτό το πράγμα;
Δεν τα θέλει αυτά τα πράγματα ο Χριστός!

Για μας τους χριστιανούς, για μας όταν βιώνουμε το Χριστό δεν υπάρχει αντίχριστος.

Όταν έχουμε μέσα μας το Χριστό μας, μπορεί να έρθει και να μας φοβίσει ο αντίχριστος; Μπορεί να μπει καμία άλλη αντίθετη ύπαρξη μέσα στην ψυχή μας και να μας ταράξει; Όχι. Όμως γι’ αυτό σήμερα παιδί μου γίνεται αυτό. Δεν έχουμε το Χριστό μέσα μας και γι’ αυτό ανησυχούμε για τον αντίχριστο. Όταν βάλουμε το Χριστό μέσα μας, τα πάντα γίνονται Παράδεισος. Ο Χριστός είναι το παν κι έτσι πάντοτε παιδί μου να λες στους ανθρώπους, και τον αντίθετο δεν το φοβόμαστε.

Εάν ερχόταν τώρα ο ίδιος ο αντίχριστος με μία συσκευή με ακτίνες laser, και με σφράγιζε με το 666 με το ζόρι, εγώ δεν θα στεναχωριόμουνα. Θα μου πεις, μας δεν είναι το σημείο του αντιχρίστου; Ναι αλλά και χίλια 666 να μου έγραφε πάνω μου με τις ακτίνες laser, ανεξίτηλα, εγώ δεν θα στενοχωριόμουνα. Γιατί; Γιατί παιδί μου τους πρώτους μάρτυρες του είχαν βάλει στα θηρία και έκαναν τον σταυρό τους και τα θηρία γινόντουσαν αρνάκια, τους είχαν στην θάλασσα έκαναν τον σταυρό τους και η θάλασσα γινόταν γη και περπατούσαν, τους είχαν μέσα στην φωτιά, έκαναν το σταυρό τους και η φωτιά γινόταν δροσιά. Ευλογημένο μου παιδί, τι είμαστε σήμερα εμείς; Πιστεύουμε στον Χριστό; Το σταυρό μας τον κάνουμε; Μα γιατί κατέβηκε ο Χριστός; Δεν κατέβηκε για να δυναμώσει την ασθένειά μας; Έτσι παιδί μου να πεις στους ανθρώπους, να μην φοβούνται τον αντίχριστο. Είμαστε παιδιά του Χριστού, είμαι παιδιά της Εκκλησίας».

Αυτά τα λόγια μου έκαναν πολύ εντύπωση. Και μου πρόσθεσε: « Ο Πατριάρχης Δημήτριος, πως ήρθε στην Αθήνα; Με αεροπλάνο...και χρησιμοποίηση το διαβατήριό του. Τί διαβατήριο έχει; Τουρκικό, το οποίο έχει πάνω του την ημισέληνο. Και ξέρεις πως ονομάζεται η ημισέληνος από τους Πατέρες της Εκκλησίας μας, μετά που εμφανίστηκε ο Μωάμεθ; Η ημισέληνος είναι σημείο του αντιχρίστου! Εάν είναι σημείο του αντιχρίστου η ημισέληνος και ο Πατριάρχης μας έχει στο διαβατήριό του -το σημείο του αντιχρίστου-, πάει να πει ότι ο Πατριάρχης μας είναι αντίχριστος; Όχι ρε παιδί μου, όχι ρε παιδί μου! Μην περιορίζουμε τόσο πολύ το Ευαγγελικό μήνυμα! Δεν είναι ο Χριστός τόσο στενόμυαλος όσο είμαστε εμείς οι άνθρωποι που θέλουμε να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα.

Έτσι να λες στους ανθρώπους: Να μην ασχολούνται με τον αντίχριστο! Ούτε να φοβούνται τον αντίχριστο και το 666.

Μην σας βασανίζουν τα έσχατα, ούτε τον αντίχριστο, ούτε τα σημάδια του. Γιατί να ξέρετε, αν εμείς έχουμε μέσα μας το Χριστό, δεν μπορεί σε τίποτα να μας πειράξει ο αντίχριστος, ούτε στο παραμικρό.

Ξέρω ότι θα έρθει ο αντίχριστος, ότι θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου, αλλά το πότε, δεν το ξέρω. Αύριο; Μετά χίλια χρόνια; Δεν ξέρω. όμως δεν ανησυχώ γι’αυτό. Διότι ξέρω, ότι η ώρα του θανάτου είναι για τον καθένα μας η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου. Και η ώρα αυτή είναι πολύ κοντά».

από το βιβλίο: Ανθολόγιο Σύμβουλών του Γέροντος Πορφυρίου
Ιερό Ησυχαστήριον Μεταμόρφωσις του Σωτήρος μετόχιον εν Μηλεσίω

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

56
Για να ξαναμπουμε στο κυριως θεμα, τα ευαγγελια της βασιλειας κηρυχθηκαν στον τοτε γνωστο κοσμο και θα ξανακηρηχθουν και δευτερη φορα κατα τους λογους της γραφης.
Επισης ο λογος που θα ερθουν οι δυο προφητες δεν θα ειναι να κηρυξουν τα ευαγγελια της βασιλειας, αλλα για να κηρηξουν μετανοια στο κοσμο και να δειξουν τον αντι.

Ο Κυριος ειναι σαφης
Ματθ. 24,6 μελλήσετε δὲ ἀκούειν πολέμους καὶ ἀκοὰς πολέμων· ὁρᾶτε μὴ θροεῖσθε· δεῖ γὰρ πάντα γενέσθαι, ἀλλ᾿ οὔπω ἐστὶ τὸ τέλος.
Ματθ. 24,6 Θα ακούσετε δε πολέμους και φήμες περί πολέμων, που γίνονται μακράν. Προσέχετε, μη ταράσσεσθε, νομίζοντες ότι αυτά είναι σημεία του τέλους. Διότι πρέπει όλα να πραγματοποιηθούν, αλλά ακόμα δεν θα έλθη το τέλος.

Ματθ. 24,7 ἐγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους·
Ματθ. 24,7 Διότι θα ξεσηκωθή το ένα έθνος ενάντιον του άλλου έθνους, και το ένα βασίλειον εναντίον του άλλου βασιλείου και θα συμβούν στερήσεις και πείνες και επιδημικές αρρώστιες και σεισμοί εις διαφόρους τόπους.
Ματθ. 24,8 πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων.
Ματθ. 24,8 Ολα όμως αυτά θα είναι αρχή των ταλαιπωριών και πόνων.
Ματθ. 24,9 τότε παραδώσουσιν ὑμᾶς εἰς θλῖψιν καὶ ἀποκτενοῦσιν ὑμᾶς, καὶ ἔσεσθε μισούμενοι ὑπὸ πάντων τῶν ἐθνῶν διὰ τὸ ὄνομά μου.
Ματθ. 24,9 Τοτε θα σας παραδώσουν εις θλίψεις και βασανηστήρια και θα σας φονεύσουν, και θα είσθε οι μισούμενοι από όλα τα έθνη, διότι θα πιστεύετε και θα κηρύτετε το όνομά μου.
Ματθ. 24,10 καὶ τότε σκανδαλισθήσονται πολλοὶ καὶ ἀλλήλους παραδώσουσι καὶ μισήσουσιν ἀλλήλους.
Ματθ. 24,10 Και τότε θα κλονισθούν πολλοί εις την πίστιν και θα παραδώσουν στους διώκτας ο ένας τον άλλον και θα μισηθούν μεταξύ των.
Ματθ. 24,11 καὶ πολλοὶ ψευδοπροφῆται ἐγερθήσονται καὶ πλανήσουσι πολλούς,
Ματθ. 24,11 Και πολλοί ψευδοπροφήται θα ξεπροβάλλουν και θα παρασύρουν εις την πλάνην πολλούς.
Ματθ. 24,12 καὶ διὰ τὸ πληθυνθῆναι τὴν ἀνομίαν ψυγήσεται ἡ ἀγάπη τῶν πολλῶν.
Ματθ. 24,12 Και επειδή θα έχη πληθυνθή η αμαρτία και η κακία, θα κρυώση η αγάπη των πολλών προς τον Θεόν και προς τους ανθρώπους. (Η καταπάτησις του νόμου του Θεού, η φαυλότης και η διαφθορά είναι κατάστασις ιδιοτελείας, η οποία συνεπάγεται κατάπτωσιν πνευματικήν, ψύξιν της αγάπης και προς αυτούς ακόμη τους οικείους, απομάκρυνσιν από τον Θεόν και απιστίαν. Η απιστία είναι κατά κανόνα γέννημα της αμαρτίας).
Ματθ. 24,13 ὁ δὲ ὑπομείνας εἰς τέλος, οὗτος σωθήσεται.
Ματθ. 24,13 Εκείνος όμως, ο οποίος κατά το διάστημα των δοκιμασιών αυτών θα δείξη μέχρι τέλους υπομονήν, αυτός θα σωθή.
Ματθ. 24,14 καὶ κηρυχθήσεται τοῦτο τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας ἐν ὅλῃ τῇ οἰκουμένῃ εἰς μαρτύριον πᾶσι τοῖς ἔθνεσι, καὶ τότε ἥξει τὸ τέλος.
Ματθ. 24,14 Και θα κηρυχθή αυτό το Ευαγγέλιον της βασιλείας του Θεού εις όλην την οικουμένην, ώστε να είναι η καλή μαρτυρία προς σωτηρίαν δι' όλα τα έθνη, και τότε θα έλθη το τέλος.
Το τελος του κοσμου δεν σχετιζεται με πολεμο. Θα προηγηθουν οι πολεμοι οι οποιοι ομως δεν ειναι σημειο του τελους. Κατοπιν αυτων ομως θα ακολουθησει η κηρυξη του ευαγγελιου η οποια ειναι προυποθεση του τελους.

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

57
π ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΜΟΥΛΑΤΣΙΩΤΗΣ Έσχατα χρόνια, Αντίχριστος Συνέντευξη στο ΕΛΛΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
phpBB [video]


Καλό είναι να παρακολουθήσουνε (όσοι δεν το έχουν δει) όλο το παραπάνω βίντεο. θα το βρουν πολύ ενδιαφέρον...
(μετά το 16ο λεπτό εξηγεί ο Γέροντας Μουλατσιώτης γιατί ο Όσιος Γέροντας Πορφύριος έλεγε στον κόσμο να "μην" ασχολείτε με τον Αντίχριστο... του το αποκάλυψε ο ίδιος!!!)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papi την 12 Μάιος 2015, 22:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

59
Το video το γνωριζω απο τοτε που βγηκε και εχει πολλα λαθη. Ερχεται σε πληρη διασταση με αυτα που εχουν πει πολλοι συγχρονοι αγιοι και προορατικοι γεροντες


[b]Απο το 1:13:40 εως το 1:15:20

Ο ομιλων ειναι ο πατηρ Αθανασιος Σιμωνοπετριτης, ο υμνογραφους της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας, και οχι ενα τυχαιο προσωπο .
[/b]


phpBB [video]


Επισης αν ακουσουμε με προσοχη και το ακολουθο video θα δουμε οτι ο πατηρ Πορφυριος ηταν πολυ βεβαιος για αυτα που ελεγε.Στο πτωτο video εφθασε σε σημειο να πει , <<φοβαμαι οτι δεν σε φωτισε η Αγια Τριαδα, η Παναγια μας κτλ. >>Στο δευτερο video ηταν επισης κατηγορηματικος καθως ο πατηρ Γεωργιος αναφερει αρκετα στοιχεια που δειχνουν αναλυτικα απο πηγαζει αυτη η βεβαιοτητα οτι δεν ειναι κοντα τα γεγονοτα του αντι.
Τα επιμαχα σημεια ειναι

Απο το 1:02:00 εως 1:04:30 επεισης 1:09 :50 εως 1:23:00

phpBB [video]

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

60
papi έγραψε:π ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΜΟΥΛΑΤΣΙΩΤΗΣ Έσχατα χρόνια, Αντίχριστος Συνέντευξη στο ΕΛΛΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
phpBB [video]


Καλό είναι να παρακολουθήσουνε (όσοι δεν το έχουν δει) όλο το παραπάνω βίντεο. θα το βρουν πολύ ενδιαφέρον...
(μετά το 16ο λεπτό εξηγεί ο Γέροντας Μουλατσιώτης γιατί ο Όσιος Γέροντας Πορφύριος έλεγε στον κόσμο να "μην" ασχολείτε με τον Αντίχριστο... του το αποκάλυψε ο ίδιος!!!)
Eδω ειναι η απαντηση


phpBB [video]

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

61
Βρήκαμε και εναν Πατέρα που ο Stits δεν θεωρεί τα συγγράμματα του, ανθρώπινο λόγο.

Σχετικά με τον Ωριγένη και αν αναθεματίστηκε ή οχι.
«Ει τις μη αναθεματίζει Άρειον, Ευνόμιον, Μακεδόνιον, Απολινάριον, Νεστόριον, Ευτυχέα, και Ωριγένην , μετά των ασεβών αυτών συγγραμμάτων, και τους άλλους πάντας αιρετικούς, τους κατακριθέντας και αναθεματισθέντας υπό της αγίας καθολικής και αποστολικής Εκκλησίας και των προειρημένων αγίων τεσσάρων συνόδων, και τους τα όμοια των προειρημένων αιρετικών φρονήσαντας ή φρονούντας και μέχρι τέλους τη οικεία ασεβεία εμμείναντας, ο τοιούτος ανάθεμα έστω…» Ε΄ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟΣ 553 μ.Χ - ΒΛΑΣΙΟΥ ΦΕΙΔΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΜΟΣ Α΄- Σελ. 721 ΑΘΗΝΑΙ 1992.

Οι εικόνες που βάζεις απο ποιο βιβλίο είναι;


Το οτι έχει ήδη κυρηχτεί το Ευαγγέλιο φαίνεται απο εδώ


Προς Κολοσσαείς 1
23 εἴ γε ἐπιμένετε τῇ πίστει τεθεμελιωμένοι καὶ ἑδραῖοι καὶ μὴ μετακινούμενοι ἀπὸ τῆς ἐλπίδος τοῦ εὐαγγελίου οὗ ἠκούσατε, τοῦ κηρυχθέντος ἐν πάσῃ τῇ κτίσει τῇ ὑπὸ τὸν οὐρανόν, οὗ ἐγενόμην ἐγὼ Παῦλος διάκονος
Και φυσικά απο εδώ ,όπως ειπώθηκε.

Προς Ρωμαίους 10
13 πᾶς γὰρ ὃς ἂν ἐπικαλέσηται τὸ ὄνομα Κυρίου σωθήσεται.

14 πῶς οὖν ἐπικαλέσονται εἰς ὃν οὐκ ἐπίστευσαν; πῶς δὲ πιστεύσουσιν οὗ οὐκ ἤκουσαν; πῶς δὲ ἀκούσουσι χωρὶς κηρύσσοντος;

15 πῶς δὲ κηρύξουσιν ἐὰν μὴ ἀποσταλῶσι; καθὼς γέγραπται· ὡς ὡραῖοι οἱ πόδες τῶν εὐαγγελιζομένων εἰρήνην, τῶν εὐαγγελιζομένων τὰ ἀγαθά!

16 ᾿Αλλ᾿ οὐ πάντες ὑπήκουσαν τῷ εὐαγγελίῳ· ῾Ησαΐας γὰρ λέγει· Κύριε, τίς ἐπίστευσε τῇ ἀκοῇ ἡμῶν;

17 ἄρα ἡ πίστις ἐξ ἀκοῆς, ἡ δὲ ἀκοὴ διὰ ρήματος Θεοῦ.

18 ἀλλὰ λέγω, μὴ οὐκ ἤκουσαν; μενοῦνγε εἰς πᾶσαν τὴν γῆν ἐξῆλθεν ὁ φθόγγος αὐτῶν, καὶ εἰς τὰ πέρατα τῆς οἰκουμένης τὰ ρήματα αὐτῶν.
Επισης ο λογος που θα ερθουν οι δυο προφητες δεν θα ειναι να κηρυξουν τα ευαγγελια της βασιλειας, αλλα για να κηρηξουν μετανοια στο κοσμο και να δειξουν τον αντι.
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε με σιγουριά.

Το πότε θα ξανακυρηχτεί και απο ποιους είναι στα χέρια του Θεού και οχι στα δικά μας για να μιλάμε με απόλυτη βεβαιότητα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

62
Galis έγραψε:Το video το γνωριζω απο τοτε που βγηκε και εχει πολλα λαθη. Ερχεται σε πληρη διασταση με αυτα που εχουν πει πολλοι συγχρονοι αγιοι και προορατικοι γεροντες


[b]Απο το 1:13:40 εως το 1:15:20

Ο ομιλων ειναι ο πατηρ Αθανασιος Σιμωνοπετριτης, ο υμνογραφους της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας, και οχι ενα τυχαιο προσωπο .
[/b]


phpBB [video]
Είναι ο υπερασπιστής του μασόνου Νίκωνα, του αγιορείτη μασόνου απο τη νέα σκήτη.

http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 114#p76114

Re: Έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη ή όχι ;

63
Προσωπικά πιστεύω (έτσι μου λέει η λογική μου τουλάχιστον) οτι είναι λίγο δύσκολο να ΜΗΝ έχουν κηρυχθεί τα Ευαγγέλια στην Οικουμένη...
Ακόμα και άπιστος να είναι κάποιος, δεν νομίζω να έχουν μείνει και πολλοί που να μην γνωρίζουν για τον Ιησού Χριστό.
(αναγκαστικά θα μάθουν έστω και λόγω έτους "2015" (μετά Χριστόν) στις πολιτικές τους συναλλαγές με τα άλλα κράτη...)
Ο,τι κήρυγμα ήταν να γίνει έγινε και συνεχίζεται να γίνεται.

Από εκεί και πέρα...Είμαστε στον μεσιασμό του "8ου αιώνα", σε καιρό αντιχρίστου. Πλησιάζουμε προς το τέλος των αιώνων (Δευτέρα Παρουσία).
Ουσιαστικά έμειναν (περίπου) το πολύ 500 έτη ακόμα μέχρι να κλείσει ο 8ος αιώνας.
Τα γεγονότα τρέχουν γρήγορα.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”