Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 06 Ιούλ 2015, 20:41 Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

ΝΑΙ
Σύνολο ψήφων: 4 (15%)
ΟΧΙ
Σύνολο ψήφων: 21 (78%)
AΠΟΧΗ
Σύνολο ψήφων: 2 (7%)
Σύνολο ψήφων: 27

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

73
emman έγραψε: Ο αρθρογράφος καλά κάνει και απευθύνεται σε χαμηλονοήμονες....

Μονο αυτοί μπορουν να πάρουν στα σοβαρά τις αρλούμπες που γράφει :0307
Loooll.... :χουχου :cooll :ex
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

74
omg έγραψε:
emman έγραψε: Ο αρθρογράφος καλά κάνει και απευθύνεται σε χαμηλονοήμονες....

Μονο αυτοί μπορουν να πάρουν στα σοβαρά τις αρλούμπες που γράφει :0307
Loooll.... :χουχου :cooll :ex
Δηλαδή; Δεν άκουσα εναλακτικούς τρόπους. Υπέθετα πως αυτοί υπήρχαν στην αριστερά, αλλά δυστυχώς αποδείχτηκε πως ούτε μεταξύ τους δεν συμφωνούσαν. Θα έπρεπε να πάμε χωρίς αναλλακτικές προτάσεις σε ρήξη;

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

75
Eναλλακτικοί τρόποι για να μην χάσεις την υποτιθέμενη καλοπεραση ένα σωρό.
Για να ξανακερδίσεις όμως την Ελευθερία σου,την αξιοπρεπεια σου και όλα αυτα που έχεις χάσει χρόνια τώρα, μόνο ένας τρόπος υπάρχει!
Η ιστορία μας δείχνει τον δρόμο που πρέπει να χαράξουμε για ακόμα μία φορά!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

76
Εναλλακτικοι τροποι δεν υπαρχουν από την στιγμη που βρισκόμαστε εντος νομισματικης και Ευρωπαικης ένωσης.....Η δικτατορια των αριθμων,των μεγαλων πρωτογενων πλεονασμάτων ισχυει για ολες τις χωρες.Εφοσον ''χρεωκοπησαμε'' εκει,το 2009, με 36 δις ελλειμμα,ήταν μονόδρομος ο Αρμαγεδωνας.....Και θα είναι και για τα επομενα χρόνια......

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

78
Ο μόνος τρόπος που βλέπω, είναι να αφυπνιστούν οι λαοί ώστε να αναγνωρίσουν τον πόλεμο μεταξύ τού χρηματοπιστοτικού συστήματος και των κρατών, δια μέσω του οποίου οδηγούνται οι λαοί στην σκλαβιά, και αυτή νομίζω ήδη ξεκίνησε.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

79
Εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν,αλλά δεν νομίζω οτι ειναι αυτοί του παρελθόντος.

Πρώτα πρωτα οι αντίπαλοι δεν είναι ορατοί και χρησιμοποιούν άλλα μέσα.
Παλιότερα τον εχθρό σου τον έβλεπες,έλεγες το ΟΧΙ και βασιζόσουν στην ανδρεία και αντίσταση του λαού σου.

Τώρα το μεγαλύτερο μέρος του λαού δεν γνωρίζει ποιος είναι ο εχθρός και αν του μιλήσεις για ανδρεία και αντίσταση ,θα συμφωνήσει αρκεί να την πράξει ο άλλος.Λέει ΟΧΙ στο δημοψήφισμα και τρέχει να βγάλει τα λεφτα απο τα ΑΤΜ,περιμένωντας υπονετικά στην ουρά,λέει οχι στο δημοψήφισμα,αλλά πρώτος θα έφευγε για το εξωτερικό αν(;) η χωρα χρεωκοπούσε.


Μας αρέσει ή οχι ,όλοι λίγο πολύ κατευθυνόμαστε απο τα ΜΜΕ και το διαδίκτυο.
Η πληθώρα πληροφοριών είτε θετική ,είτε αρνητική οδηγεί στην σύγχυση του μεγαλύτερου μέρους του λαού.

Για να υπάρχει εναλλακτική,πρέπει να υπάρχει οργανωμένο σχέδιο που να έχει σχεδιαστεί για να αντιμετωπίσει όλες τις πιθανές παραλλαγές,όπως κάνουν εξαρχής και οι αντίπαλοι.Απαιτουνται ιθύνοντες νόες που σκοπό αν έχουν το ακλό της πατρίδας και έχουν τσιράκια κάποιων μεγάλων δυνάμεων.

Όταν οι αντίπαλοι βρίσκονται δυο βήματα μπροστά,ειδικά σε ένα παγκοσμιοποιημένο κόσμο με τις τραπεζικές συνδέσεις ,που κάποιος πατώντας ενα κουμπί μπορεί να χρεοκοπήσει ενα κάρτος,οι παλιές μέθοδοι δεν είναι οι ενδεικνυόμενες.

Όταν το σχέδιο των αντιπάλων ,πραγματοποιείται εδω και δεκατίες,καταστρέφοντας σιγά σιγά την βιομηχανική και αγροτική παραγωγή,όταν οι εισαγωγές σου είναι διπλάσιες απο τις εξαγωγές σου,απλά δεν μπορείς να κάνες αντίσταση σε τίποτα γιατί σε έκαναν εξαρτώμενο απο αυτούς.

Αν δεν στήσεις κάποιους βασικούς πυλώνες πρώτα,δεν μπορείς να προχωρήσεις στην αποκατάσταση της ελευθερίας σου ή της αξιοπρέπειας σου.Σε αντίθετη περίπτωση θα σε καταστρέψουν ευκόλως ,πριν προλάβεις καν να σκεφτείς πως θα αντισταθείς και θα σε χρησιμοποιούν ως ψυχολογικό όπλο στους άλλους λαούς που θα θέλουν να κάνουν αντίσταση.


Ο Τσίπρας πάντως κατάφερε κάτι, επέβαλλε συντόμως και ύπουλα την ευρεία αποδοχή της χρήσης πλαστικού χρήματος και έκανε πολλούς να αποζητάνε μια Ευρωπαική κυβέρνηση.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

81
Ο Γέροντας Νεκτάριος απαντά σε ερώτηση νέου για το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα
Εικόνα
Το κριτήριό μου, παιδί μου, για το ΟΧΙ δεν είναι κοσμικό, δεν σκέπτομαι υλικά. Ναι θα καταστραφούμε, όπως όταν είπαμε το ΟΧΙ στους γερμανούς, έκαψαν και μετά σκότωσαν όλη την Ελλάδα.

Σίγουρα το ΟΧΙ θα φέρει υλική καταστροφή. Το κριτήριό μου, που είμαι υπέρ του ΟΧΙ είναι καθαρά πνευματικό.

Η Ευρώπη μας οδηγεί στον Αντίχριστο και αν πούμε το ΝΑΙ, τότε το θηρίο θα έλθει διότι συμφωνήσαμε με την υπογραφή μας και την ψήφο μας και τον καλέσαμε. Γι' αυτό αρνούμαι να πω το ΝΑΙ, διότι λέω ΝΑΙ στον ερχομό του Αντιχρίστου.

Σαν Πνευματικός και σαν Γέροντας ασχολούμαι με το θέμα αυτό από το 1983. ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΝΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ.

Με την δική μου ψήφο, δεν θα φέρω το θηρίο της Αποκάλυψης. Ας πεινάσω και ας πεθάνω ως μάρτυρας Χριστού.


Γέροντας Νεκτάριος Μουλατσιώτης

http://www.gerontasnektarios.gr/2015/07 ... ost_3.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron