Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 06 Ιούλ 2015, 20:41 Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

ΝΑΙ
Σύνολο ψήφων: 4 (15%)
ΟΧΙ
Σύνολο ψήφων: 21 (78%)
AΠΟΧΗ
Σύνολο ψήφων: 2 (7%)
Σύνολο ψήφων: 27

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

91
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε: ____
όσο αναφορά την αντίπερα όχθη, εκείνους που θα χαραχτούν, πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί επειδή δεν πιστεύουν στην μετά θάνατο ζωή δεν ενδιαφέρονται και πολύ αν δεν "έχουσιν ανάπαυσιν ημέρας και νυκτός"... ή αν "χαθεί η ψυχή τους" κτλ ...... άλλωστε με τα χρήματα τα οποία λαμβάνουν ως υποτακτικοί πνίγουν συνεχώς τις πνευματικές ανησυχίες τους στις σωματικές ηδονές και εθελοτυφλούν γενικώς...
Σωστά, δεν αναφέρθηκα όμως σε αυτούς αλλά σε πολλούς πιστούς που όπως διέκρινα αρνούντε, συνειδητά ή ασυνείδητα, να δεχτούν αυτή την αλήθεια, αδυνατούν μπροστά στον πειρασμό.
εννοείς χριστιανούς πιστούς οι οποίοι πιστεύουν ότι θα περάσουν τραγικές μέρες στην εποχή του Αντίχριστου; Ε και δεν σου έφεραν επιχειρήματα και βιβλιογραφίες των πατέρων που να τα λένε αυτά ; κάποιοι πατέρες λένε ότι θα είναι δύσκολα από όσο θυμάμαι.
Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

92
aetos64 έγραψε: Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.
Συμφωνώ γενικώς. Όσο αναφορά το φόρουμ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλήσω εκ μέρους των άλλων , εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση ότι η ελαφριά ανησυχία είναι εποικοδομητική όμως όταν φτάσει σε ύψος πανικού οδηγεί σε εντελώς λάθος αντιμετώπιση της κατάστασης. Ποια είναι η σωστή στάση κατά τη γνώμη σου ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

93
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.
Συμφωνώ γενικώς. Όσο αναφορά το φόρουμ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλήσω εκ μέρους των άλλων , εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση ότι η ελαφριά ανησυχία είναι εποικοδομητική όμως όταν φτάσει σε ύψος πανικού οδηγεί σε εντελώς λάθος αντιμετώπιση της κατάστασης. Ποια είναι η σωστή στάση κατά τη γνώμη σου ;
Η σωστή στάση νομίζω πως είναι να αναλαμβάνουμε υπευθυνότητα σε όσα στην κοινωνία μας διαδραματίζονται και ιδιαίτερα στο θέμα του χαράγματος πρέπει να ξεκαθαρίσουμε εγκαίρως πως θα το αντιμετωπίσουμε γιατί όταν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα είμαστε σε θέση να αποφασίσουμε, θα γίνει κατά την γνώμη μου σε ώρα πανικού.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

94
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.
Συμφωνώ γενικώς. Όσο αναφορά το φόρουμ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλήσω εκ μέρους των άλλων , εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση ότι η ελαφριά ανησυχία είναι εποικοδομητική όμως όταν φτάσει σε ύψος πανικού οδηγεί σε εντελώς λάθος αντιμετώπιση της κατάστασης. Ποια είναι η σωστή στάση κατά τη γνώμη σου ;
Η σωστή στάση νομίζω πως είναι να αναλαμβάνουμε υπευθυνότητα σε όσα στην κοινωνία μας διαδραματίζονται και ιδιαίτερα στο θέμα του χαράγματος πρέπει να ξεκαθαρίσουμε εγκαίρως πως θα το αντιμετωπίσουμε γιατί όταν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα είμαστε σε θέση να αποφασίσουμε, θα γίνει κατά την γνώμη μου σε ώρα πανικού.
Βεβαίως πρέπει να ήμαστε υπεύθυνοι, ειδικά στο χάραγμα.
Πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε κατά τη γνώμη σου ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

95
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.
Συμφωνώ γενικώς. Όσο αναφορά το φόρουμ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλήσω εκ μέρους των άλλων , εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση ότι η ελαφριά ανησυχία είναι εποικοδομητική όμως όταν φτάσει σε ύψος πανικού οδηγεί σε εντελώς λάθος αντιμετώπιση της κατάστασης. Ποια είναι η σωστή στάση κατά τη γνώμη σου ;
Η σωστή στάση νομίζω πως είναι να αναλαμβάνουμε υπευθυνότητα σε όσα στην κοινωνία μας διαδραματίζονται και ιδιαίτερα στο θέμα του χαράγματος πρέπει να ξεκαθαρίσουμε εγκαίρως πως θα το αντιμετωπίσουμε γιατί όταν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα είμαστε σε θέση να αποφασίσουμε, θα γίνει κατά την γνώμη μου σε ώρα πανικού.
Βεβαίως πρέπει να ήμαστε υπεύθυνοι, ειδικά στο χάραγμα.
Πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε κατά τη γνώμη σου ;
Αυτό που λέει η Αγία Γραφή να κάνουμε ώστε να σωθούμε.
Ματθ. 24,15 Ὅταν οὖν ἴδητε τὸ βδέλυγμα τῆς ἐρημώσεως τὸ ῥηθὲν διὰ Διανιὴλ τοῦ προφήτου ἑστὼς ἐν τόπῳ ἁγίῳ -ὁ ἀναγινώσκων νοείτω-

Ματθ. 24,15 Οταν λοιπόν θα ιδήτε το μισητόν και αηδές κάθαρμα, που θα επιφέρη την ερήμωσιν και τον όλεθρον της Ιερουσαλήμ, όπως έχει προφητευθή από τον Δανιήλ, να στέκεται στον άγιον τόπον-κάθε αναγνώστης ας καταλάβη καλά αυτό· Πρόκειται δια τους κακούργους ψευδοζηλωτάς και τους αιμοχαρείς σικαρίους, που θα βεβηλώνουν τον ναόν, με αναριθμήτους δολοφονίας και άλλα κακουργήματα, και τους μισητούς Ρωμαίους στρατιώτας με τα ειδωλολατρικά των σήματα.

Ματθ. 24,16 τότε οἱ ἐν τῇ Ἰουδαίᾳ φευγέτωσαν ἐπὶ τὰ ὄρη,

Ματθ. 24,16 Τοτε, όταν θα δήτε αυτήν την βεβήλωσιν του ιερού, όσοι ευρίσκονται εις την Ιουδαίαν, ας φύγουν εις τα βουνά, δια να κρυβούν.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

96
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ναί, πιστοί χριστιανοί, γνωστοί μου, που μέσα τους εξοικειωθεί με την ιδέα πως όταν έρθει αυτή η ώρα θα ακολουθήσουν αυτό που τους υποχρεώσει ο νόμος να κάνουν, δικαιολογώντας ίσως και τη στάση αυτή σαν νομοταγεί και καθώς πρέπει.
Αλλά και εδώ στο φόρουμ δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη στιγμή της αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης, παρόλο που βλέπουμε πως φτάσαμε σε αυτή την εποχή, που όπως είπες και σύ, ''το κράτος εκβιάζεται με οικονομικό αποκλεισμό.
Δύσκολα σίγουρα θα είναι τα χρόνια αυτά, τα μεγάλα δεινά όμως αναφέρεται για όσους λάβουν το χάραγμα.
Συμφωνώ γενικώς. Όσο αναφορά το φόρουμ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να μιλήσω εκ μέρους των άλλων , εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση ότι η ελαφριά ανησυχία είναι εποικοδομητική όμως όταν φτάσει σε ύψος πανικού οδηγεί σε εντελώς λάθος αντιμετώπιση της κατάστασης. Ποια είναι η σωστή στάση κατά τη γνώμη σου ;
Η σωστή στάση νομίζω πως είναι να αναλαμβάνουμε υπευθυνότητα σε όσα στην κοινωνία μας διαδραματίζονται και ιδιαίτερα στο θέμα του χαράγματος πρέπει να ξεκαθαρίσουμε εγκαίρως πως θα το αντιμετωπίσουμε γιατί όταν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα είμαστε σε θέση να αποφασίσουμε, θα γίνει κατά την γνώμη μου σε ώρα πανικού.
Βεβαίως πρέπει να ήμαστε υπεύθυνοι, ειδικά στο χάραγμα.
Πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε κατά τη γνώμη σου ;
Αυτό που λέει η Αγία Γραφή να κάνουμε ώστε να σωθούμε.
Ματθ. 24,15 Ὅταν οὖν ἴδητε τὸ βδέλυγμα τῆς ἐρημώσεως τὸ ῥηθὲν διὰ Διανιὴλ τοῦ προφήτου ἑστὼς ἐν τόπῳ ἁγίῳ -ὁ ἀναγινώσκων νοείτω-

Ματθ. 24,15 Οταν λοιπόν θα ιδήτε το μισητόν και αηδές κάθαρμα, που θα επιφέρη την ερήμωσιν και τον όλεθρον της Ιερουσαλήμ, όπως έχει προφητευθή από τον Δανιήλ, να στέκεται στον άγιον τόπον-κάθε αναγνώστης ας καταλάβη καλά αυτό· Πρόκειται δια τους κακούργους ψευδοζηλωτάς και τους αιμοχαρείς σικαρίους, που θα βεβηλώνουν τον ναόν, με αναριθμήτους δολοφονίας και άλλα κακουργήματα, και τους μισητούς Ρωμαίους στρατιώτας με τα ειδωλολατρικά των σήματα.

Ματθ. 24,16 τότε οἱ ἐν τῇ Ἰουδαίᾳ φευγέτωσαν ἐπὶ τὰ ὄρη,

Ματθ. 24,16 Τοτε, όταν θα δήτε αυτήν την βεβήλωσιν του ιερού, όσοι ευρίσκονται εις την Ιουδαίαν, ας φύγουν εις τα βουνά, δια να κρυβούν.
Ασφαλώς αυτά είναι αλληγορικά.
Ποιος είναι ο συμβολισμός στη "βεβήλωσιν του ιερού";
Ποιος στην "Ιουδαίαν";
Ποια είναι τα "βουνά";
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

97
LAPTONAS έγραψε:
Ασφαλώς αυτά είναι αλληγορικά.
Ποιος είναι ο συμβολισμός στη "βεβήλωσιν του ιερού";
Ποιος στην "Ιουδαίαν";
Ποια είναι τα "βουνά";
''Βεβήλωση του ιερού απο το βδέλυγμα της ερημώσεως'' εννοείται βέβαια, απο τον Αντίχριστο, πως ακριβώς αυτό θα συμβεί, πιστεύω, όποιος αγρυπνεί θα το καταλάβει τότε.
Η ''Ιουδαίαν'' σήμερα δεν εννοείται μόνο ο χώρος του Ισραήλ αλλά όλος ο κόσμος, εφόσον ο πιστός λαός πλέον βρίσκεται σε όλο τον κόσμο.
Άλλωστε αυτή η προφητεία έχει δύο εφαρμογές, η πρώτη, κατά την καταστροφή των Ιεροσολήμων και του Ναού του Σολομώντος το 70 μχ. και η δεύτερη κατά την καταστροφή του κόσμου, λίγο πρίν την Β' Παρουσία.
Τα ''βουνά'' είναι όπουδήποτε μπορεί κάποιος να κρυφτεί ώστε να φύγει και να γλυτώσει απο την επερχόμενη καταστροφή.

Γιά όσα συμβούν σε αυτά τα έσχατα χρόνια, αρκεί να κοιτάξει κανείς τί συναίβει το 70 μχ. για να καταλάβει, εδώ: Πολιορκία της Ιερουσαλήμ (70 μ.Χ.)

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

98
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Ασφαλώς αυτά είναι αλληγορικά.
Ποιος είναι ο συμβολισμός στη "βεβήλωσιν του ιερού";
Ποιος στην "Ιουδαίαν";
Ποια είναι τα "βουνά";
''Βεβήλωση του ιερού απο το βδέλυγμα της ερημώσεως'' εννοείται βέβαια, απο τον Αντίχριστο, πως ακριβώς αυτό θα συμβεί, πιστεύω, όποιος αγρυπνεί θα το καταλάβει τότε.
Η ''Ιουδαίαν'' σήμερα δεν εννοείται μόνο ο χώρος του Ισραήλ αλλά όλος ο κόσμος, εφόσον ο πιστός λαός πλέον βρίσκεται σε όλο τον κόσμο.
Άλλωστε αυτή η προφητεία έχει δύο εφαρμογές, η πρώτη, κατά την καταστροφή των Ιεροσολήμων και του Ναού του Σολομώντος το 70 μχ. και η δεύτερη κατά την καταστροφή του κόσμου, λίγο πρίν την Β' Παρουσία.
Τα ''βουνά'' είναι όπουδήποτε μπορεί κάποιος να κρυφτεί ώστε να φύγει και να γλυτώσει απο την επερχόμενη καταστροφή.

Γιά όσα συμβούν σε αυτά τα έσχατα χρόνια, αρκεί να κοιτάξει κανείς τί συναίβει το 70 μχ. για να καταλάβει, εδώ: Πολιορκία της Ιερουσαλήμ (70 μ.Χ.)
Η προφητεία τού Ιησού Χριστού για τη γενιά τού 70 μ.Χ.

Δύο εκπληρώσεις μιας πολυδιάστατης προφητείας



1. Η διπλή φύση τής προφητείας

2. Αποσπάσματα με άμεση εκπλήρωση στην Ιερουσαλήμ τού 70 μ.Χ.

3. Οι παρερμηνεία τής Σκοπιάς

4. Η αντίθετη παρερμηνεία

5. Η γενεά με την έννοια του γένους

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

99
Μετά το BREXIT , τελείωσε και το δήθεν επιχείρημα «Το Όχι που έγινε Ναι»
Εικόνα
Γράφει ο Αυγερινός Χατζηχρυσός: Βλέποντας το μίσος και την οργή που δείχνουν προς το Βρετανικό λαό ΕΕ, Γύπες των Αγορών και η Γερμανία καταλαβαίνουμε σε τι θέση ηταν η Ελλαδα που πρώτη τόλμησε να σηκώσει κεφάλι στους Χρηματοσημμοριτες (όπως τους αποκαλεί ο Ζουραρις)

Οταν απειλεί την Βρετανία ακόμη και το ΝΑΤΟ (εδώ) σκεφθείτε απέναντι σε ποιο Γολιάθ έδωσαν μάχη οι Έλληνες με το ΟΧΙ και με τι συσχετισμούς , ή μάλλον χωρίς κανένα...συσχετισμό δυνάμεων.

Ηταν η Ελλαδα, απέναντι σε όλους, που ύψωσε ανάστημα τον Ιανουάριο του 2015, καθημαγμένη μετά απο 5χρονια καταστροφής, χωρίς Ευρωπαίους συμμάχους (πχ ο ΣαμαροΡαχοι ηταν ακόμη παντοδύναμος), με μαύρη τρύπα 80δις δώρο απο τον Παπαανδρεου, με δις μέτρων υπογεγραμμένα απο τον Σαμάρα για να υπονομεύσει την ίδια του την χώρα φεύγοντας, την διαπλοκή να εχει εν εξελίξει σχέδιο κόκκινης προβιές και το χειρότερο την «ελληνική» αντιπολίτευση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΠΟΤΑΜΙ να βάζει πλάτη στον Σόιμπλε.

Ακομη κι αυτή η πύρρειος νίκη του Σόιμπλε, με τα σημερινά δεδομένα φαντάζει ελληνικός θρίαμβος, γιατί μπορεί να χάρηκαν συγκυριακά οι Γερμανοί και οι Γερμανοτςολιαδες το καλοκαίρι, αλλά ειχε μπει το νερό στ'αυλακι.

Αν είχαν καταφέρει να πετάξουν την Ελλαδα και έριχναν τον Τσίπρα και τον Καμμένο ή οι ίδιοι είχαν αφήσει τις θέσεις τους απο τα χαρακώματα, τίποτα απο απο αυτα δεν θα ειχε συμβεί. Η Ελλαδα θα ειχε επιστρέψει στον μεσαίωνα και θα γινόταν τρόπαιο στον τοίχο του Σόιμπλε για να αποτρέψει στο μέλλον τους υπόλοιπους Ευρωπαίους να απαιτήσουν δικαιοσύνη.

Σημερα η Γαλλία καίγεται απο απεργίες, η Βρετανία ψηφισε έξοδο, οι Ποδεμος ανεβαίνουν, στην Πορτογαλια γίνονται ζημώσεις και ναι η Ευρώπη αλλάζει.

Κι αυτο ειναι έργο των Ελλήνων και πάλι.

Το θέμα δεν ειναι ποιος θα φύγει απο την Ευρώπη, αλλά ποιος θα γίνει Ελλαδα, γιατί αν κατι χαρακτηρίζει την Ευρώπη ειναι οι αξίες του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας που κληροδότησε η Ελλαδα στον κόσμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”