Re: 28 Οκτωβρίου 1940

11
Μπράβο παιδιά......πολύ ωραία τα άρθρα!!! :clap


Πραγματικά όταν τα διαβάζεις σου ανεβαίνει το ηθικό και σου γεννιέται η ελπίδα...
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

12
Εμενα μου βγαινει και μια απογοητευση,αναρωτωμενη εαν γινοταν κατι παρομοιο σημερα,θα γινοταν κατι αναλογο απο τους απλους Ελληνες,γιατι οι "μεγαλοι" ξερουμε ολοι τι θα εκαναν.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

13
dominique έγραψε:Εμενα μου βγαινει και μια απογοητευση,αναρωτωμενη εαν γινοταν κατι παρομοιο σημερα,θα γινοταν κατι αναλογο απο τους απλους Ελληνες,γιατι οι "μεγαλοι" ξερουμε ολοι τι θα εκαναν.
Δες τους Ελληνες σε δυσκολες σημερινες καταστασεις οπως για παραδειγμα ενας μεγαλος σεισμος το ποσο συγκινητικα ενωμενοι ειναι.
Το εχω ζησει.
Μπορει να τρωγωμαστε μεταξυ μας αλλα η σπιθα της ενοτητας και της συμπονιας δεν σβυνει με τιποτα απλα περιμενει το υλικο που θα την αναζοπυρωσει.
Ειναι στο DNA μας.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

14
Ναι,Μινωα,αλλα το θεμα ειναι να αναζοπυρωθει,εγω συμφωνω,αλλα μας εχουν καταντησει τοσο προβατα πια,που φοβαμαι οτι στο τελος θα μαλωνουμε μεταξυ μας,αντι να ειμαστε ενωμενοι,μακαρι να συμβει αυτο που λες εσυ
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

15
dominique έγραψε:Ναι,Μινωα,αλλα το θεμα ειναι να αναζοπυρωθει,εγω συμφωνω,αλλα μας εχουν καταντησει τοσο προβατα πια,που φοβαμαι οτι στο τελος θα μαλωνουμε μεταξυ μας,αντι να ειμαστε ενωμενοι,μακαρι να συμβει αυτο που λες εσυ


Σε περίοδο πολέμου.........που βρισκόμαστε κοντά.... θα καταλάβουν κάποιοι στην γη το πόσο προβατάκια είμαστε.
Μόνο ικανούς και σωστούς Αξιωματικούς να έχουμε....... τα άλλα είναι ζάχαρη ψιλή!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

16
dominique έγραψε:Ναι,Μινωα,αλλα το θεμα ειναι να αναζοπυρωθει,εγω συμφωνω,αλλα μας εχουν καταντησει τοσο προβατα πια,που φοβαμαι οτι στο τελος θα μαλωνουμε μεταξυ μας,αντι να ειμαστε ενωμενοι,μακαρι να συμβει αυτο που λες εσυ
Αν έρθει η ώρα που θα χρειασθεί, ας έχουμε έναν ηγέτη, να πει :
"Έλληνες, τώρα θα αποδείξωμεν εάν είμεθα άξιοι των προγόνων μας και της ελευθερίας, την οποίαν μας εξησφάλισαν οι προπάτορές μας. Όλον το Έθνος ας εγερθή σύσσωμον, αγωνισθήτε διά την Πατρίδα, τας γυναίκας, τα παιδιά σας, και τα ιεράς μας παραδόσεις.

Νυν υπέρ πάντων ο αγών!»

Αυτό θα αρκεί !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: 28 Οκτωβρίου 1940

17
Aς ελπίσουμε! :flag
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σαν σήμερα”

cron