Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

10
μα απλό είναι αν δεχτούμε ότι ο γλάρος = ο κλήρος (αν και ήταν λογοπαίγνιο αρχικά ) και το περιστέρι = ελευθερία τότε ο οιωνός (στους οποίους δεν πιστεύω) δείχνει ότι ο κλήρος θα είναι αιτία πολέμου. γιαυτό και "Τον Πάπα να Καταράσθε διότι αυτος είναι η αιτία του κακού". Αυτό νομίζω έρχεται στο μυαλό μας όταν βλέπουμε κοράκια και γλάρους να κυνηγάνε το σύμβολο της ειρήνης (και του Πνεύματος). Το θέμα είναι αν αυτό είναι εσκεμμένο για να δημιουργήσει εντυπώσεις, ή είναι πραγματικός οιωνός.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

12
βρε παιδια πιστευετε πραγματικα οτι ηταν τυχαιο?...δεν νομιζω...

πιστευετε οτι ξαφνικα εμφανιστηκαν ενα κορακι και ενας γραλος και συμμαχησαν εναντιων 2 περιστεριων που ξαφνικα εμφανιστηκαν ?

με τιποτα ομως ! (κατα την δικη μου γνωμη παντα)

για μενα ηταν καθαρα συμβολικη κινηση να βαλουν ενα κορακι και εναν γλαρο να επιτεθουν στα "περιστερια της ειρηνης"

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

13
Δηλαδή είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να έβαλαν εκπαιδευμένους...γλάρους και κοράκια να επιτεθούν σε περιστέρια (!!!) από το να είναι όντως ένα σημάδι;
Ας μιλήσει κάποιος που έχει γνώσεις επί των πτηνών αυτών, που μάλιστα συμβιώνουν σε πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος και τα 3 είδη μαζί.


(Εγώ πάντως που διαβάζω Λιακό :dance2: είμαι ψυλλιασμένος ότι ο γλάρος και το κοράκι συμβολίζουν τη λευκή και τη μαύρη αδελφότητα αντίστοιχα. Και ο νοών νοείτω...)
:cooll
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

14
να ειναι ενα σημαδι απο ποιον?
απο τον Θεο?

ουτε καν φιλε μου..

για μενα, ειναι εκωφαντικα σκοπιμο.
ειναι συμβολισμος.
η νεα ταξη, ετσι ζει, ετσι αναπτυσετε. με συμβολισμους. παντου - παντου.


Υ.Γ

το οτι διαβαζεις βλακοπουλο θα επρεπε να το λες με κλαματα και οχι με χαρα..

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

15
sarotos έγραψε:να ειναι ενα σημαδι απο ποιον?
απο τον Θεο?

ουτε καν φιλε μου..

για μενα, ειναι εκωφαντικα σκοπιμο.
ειναι συμβολισμος.
η νεα ταξη, ετσι ζει, ετσι αναπτυσετε. με συμβολισμους. παντου - παντου.


Υ.Γ

το οτι διαβαζεις βλακοπουλο θα επρεπε να το λες με κλαματα και οχι με χαρα..

Θα σε παρακαλέσω πολύ φίλε μου να αρκείσαι στις απόψεις σου, και να μην προβαίνεις σε νουθεσίες, ούτε σε χαρακτηρισμούς.
Η Γραφή Μιλάει Καθαρά

Αν και εσύ έχεις την τάση να βρίζεις, ή να δικαιολογείς αυτούς που βρίζουν, τότε θα ήταν καλό να σκεφτείς σοβαρά κάποια εδάφια της Αγία Γραφής. Στο Ματθαίο 5:21-22 ο Χριστός είπε τα ακόλουθα συνταρακτικά λόγια:

«Ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους: «Μη φονεύσεις»• και όποιος φονεύσει, θα είναι ένοχος στην κρίση. Εγώ, όμως, σας λέω ότι, καθένας που οργίζεται αναίτια ενάντια στον αδελφό του, θα είναι ένοχος στην κρίση, και όποιος πει στον αδελφό του: Ρακά, θα είναι ένοχος στο συνέδριο• και όποιος πει: Μωρέ, θα είναι ένοχος στη γέεννα της φωτιάς.»

Εδώ βλέπουμε κάποια σημαντικά πράγματα. Καταρχάς, οι Ιουδαίοι στους οποίους ο Χριστός απευθυνόταν, θεωρούσαν ότι ενοχή υπήρχε μόνο όταν κάποιος σκότωνε ή τουλάχιστον πλήγωνε κάποιον. Οι άσχημες λέξεις ή σκέψεις δεν είχαν και μεγάλη σημασία. Σε αυτό το σημείο δεν διαφέρουμε πολλοί από τους αρχαίους Ιουδαίους. «Ε, καλά ντε, δεν σκότωσα και κανένα», ακούμε πολλές φορές τους γύρω μας να λένε.



Οργή;

Ο Χριστός όμως έχει διαφορετική άποψη. Τα λόγια, «εγώ όμως σας λέγω» δείχνουν αντίθεση με την άποψη που επικρατούσε. Ο Χριστός λέει ότι όποιος οργίζεται ενάντια στον πλησίον του χωρίς λόγο, θα βρεθεί ένοχος την ημέρα της κρίσεως.

«Βέβαια», μπορεί να σκεφτεί κάποιος, «θύμωσα και τον έβρισα επειδή έφταιγε.» Αν σκέφτεσαι έτσι πλανάσαι. Ο μόνος θυμός που έχει στήριξη στην Αγία Γραφή είναι ο θυμός ενάντια στην αμαρτία, όχι ενάντια στον αμαρτωλό. Αν δεις το γείτονα σου να κάνει κάτι κακό, μπορείς να θυμώσεις για το κακό, αλλά πρέπει πάλι να έχεις αγάπη για το γείτονα σου. Ο Χριστιανός μισεί την αμαρτία αλλά αγαπά τον αμαρτωλό.



Ρακά

Έπειτα, διαβάζουμε ότι όποιος πει στον συνάνθρωπο του, «ρακά» θα είναι ένοχος. Τι θα πει ρακά; Ρακά είναι μια αραμαϊκή λέξη που σημαίνει «βλάκας» και φαίνεται πως ήταν συνηθισμένη τον καιρό του Χριστού. Σύμφωνα λοιπόν με αυτά τα λόγια, το να αποκαλέσει κάποιος «βλάκα» τον συνάνθρωπο του, επιφέρει ενοχή στα μάτια του Θεού!



Μωρέ

Ο Χριστός τελειώνει τα σχετικά σχόλιά Του λέγοντας ότι όποιος αποκαλέσει τον συνάνθρωπο του «μωρέ» θα είναι ένοχος την ημέρα της κρίσης. «Μωρέ» θα πει κάποιος που συμπεριφέρεται σαν μωρό και η λέξη είναι περίπου ισοδύναμη σε αρνητική έννοια με τη λέξη ρακά.

Τώρα τίθεται το ερώτημα. Αν το να θυμώνει κάποιος με τον συνάνθρωπο, ή να τον αποκαλεί «βλάκα» ή «μωρό» θεωρούνται αμαρτήματα αρκετά μεγάλα ώστε να ενοχοποιήσουν κάποιον την ημέρα της κρίσης, πόσο μάλλον οι πολύ χυδαιότερες και βαρύτερες βρισιές που χρησιμοποιούν κάποιοι συμπατριώτες μας σε καθημερινή βάση; Όχι φίλε μου, οι ύβρεις δεν είναι ούτε αστειάκια ούτε μια αθώα έκφραση θυμού. Είναι ακάθαρτες αμαρτωλές πρακτικές που ο Θεός απεχθάνεται.



Παιδιά του Θεού

Τώρα μπορεί να αναρωτηθείς, γιατί είναι τόσο επαχθείς αυτές οι λέξεις; Η απάντηση είναι απλή. Κάθε άνθρωπος είναι δημιούργημα του ίδιου του Θεού. Ο Θεός αγαπά τον κάθε ένα από εμάς, ακόμη και τους πιο φαινομενικά ασήμαντους ανθρώπους. Ο Χριστός έχυσε το αίμα Του για τον κάθε άνθρωπο εδώ στη γη. Αν λοιπόν εμείς γυρίζουμε και βρίζουμε τον συνάνθρωπό μας, βρίζουμε τα πιο αγαπητά δημιουργήματα του Θεού, ανθρώπους για του οποίους ο Χριστός έδωσε τη ζωή Του. Τεράστιο ατόπημα.

Αποκάλυψη net
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

16
τι να κανω βρε σπαρταν, ανθρωπος ειμαι και εγω, αμαρτωλος και με πολλες αδυναμιες.

ειδικα οταν βλεπω βλαστημους με περιβολη ορθοδοξου, διαστρεβλωτες της αληθειας, τοτε ειναι που βγαινουν και πιο εντονα αυτες οι αδυναμιες μου..
ο καθε ενας με τα ελλατωματα του βλεπεις,

αλλος αμαρτωλος, αλλος αντιχριστος και βλαστημος..

σε ευχαριστω λοιπον που με νουθετεις για τις αμαρτιες μου, με την σειρα μου και εγω λοιπον, νουθετω λεγοντας πως καποιος με κλαματα θα επρεπε να διαβαζει εναν βλαστημο και αντιχριστο σαν το λιακοπουλο..

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

17
eyrinos έγραψε:και το κοράκι;
το θάνατο.
sarotos έγραψε:βρε παιδια πιστευετε πραγματικα οτι ηταν τυχαιο?...δεν νομιζω...

πιστευετε οτι ξαφνικα εμφανιστηκαν ενα κορακι και ενας γραλος και συμμαχησαν εναντιων 2 περιστεριων που ξαφνικα εμφανιστηκαν ?

με τιποτα ομως ! (κατα την δικη μου γνωμη παντα)

για μενα ηταν καθαρα συμβολικη κινηση να βαλουν ενα κορακι και εναν γλαρο να επιτεθουν στα "περιστερια της ειρηνης"
Κι εγώ φτιαχτό το αντιλαμβάνομαι. Ειδικά τόσες ωραίες λήψεις που τραβήχτηκαν.
Spartan έγραψε:Δηλαδή είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να έβαλαν εκπαιδευμένους...γλάρους και κοράκια να επιτεθούν σε περιστέρια (!!!) από το να είναι όντως ένα σημάδι;
Ας μιλήσει κάποιος που έχει γνώσεις επί των πτηνών αυτών, που μάλιστα συμβιώνουν σε πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος και τα 3 είδη μαζί.


(Εγώ πάντως που διαβάζω Λιακό :dance2: είμαι ψυλλιασμένος ότι ο γλάρος και το κοράκι συμβολίζουν τη λευκή και τη μαύρη αδελφότητα αντίστοιχα. Και ο νοών νοείτω...)
:cooll
:χουχου :χουχου

Σοβαρά τώρα, οι γλάροι είναι παμφάγα αλλά δεν κυνηγούν περιστέρια, κυρίως σε ψάρια πάνε. Τα κοράκια, είναι πτωματοφάγα αλλά πάνε μαζί. Η πιθανότητα να βρεθούν στο ίδιο σημείο 1 πεινασμένος γλάρος, 1 ολομόναχο κοράκι και 1 αθώο περιστέρι... είναι τόσο σπάνια, που ή είναι σημάδι θεόσταλτο (!) ή ανέκδοτο. Κι επειδή θεωρώ ότι όλα αυτά που βλέπουμε είναι ένα μεγάλο θέατρο , νομίζω ότι καταλήγω πως είναι απάτη.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

18
LAPTONAS έγραψε:
eyrinos έγραψε:και το κοράκι;
το θάνατο.
sarotos έγραψε:βρε παιδια πιστευετε πραγματικα οτι ηταν τυχαιο?...δεν νομιζω...

πιστευετε οτι ξαφνικα εμφανιστηκαν ενα κορακι και ενας γραλος και συμμαχησαν εναντιων 2 περιστεριων που ξαφνικα εμφανιστηκαν ?

με τιποτα ομως ! (κατα την δικη μου γνωμη παντα)

για μενα ηταν καθαρα συμβολικη κινηση να βαλουν ενα κορακι και εναν γλαρο να επιτεθουν στα "περιστερια της ειρηνης"
Κι εγώ φτιαχτό το αντιλαμβάνομαι. Ειδικά τόσες ωραίες λήψεις που τραβήχτηκαν.
Spartan έγραψε:Δηλαδή είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να έβαλαν εκπαιδευμένους...γλάρους και κοράκια να επιτεθούν σε περιστέρια (!!!) από το να είναι όντως ένα σημάδι;
Ας μιλήσει κάποιος που έχει γνώσεις επί των πτηνών αυτών, που μάλιστα συμβιώνουν σε πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος και τα 3 είδη μαζί.


(Εγώ πάντως που διαβάζω Λιακό :dance2: είμαι ψυλλιασμένος ότι ο γλάρος και το κοράκι συμβολίζουν τη λευκή και τη μαύρη αδελφότητα αντίστοιχα. Και ο νοών νοείτω...)
:cooll
:χουχου :χουχου

Σοβαρά τώρα, οι γλάροι είναι παμφάγα αλλά δεν κυνηγούν περιστέρια, κυρίως σε ψάρια πάνε. Τα κοράκια, είναι πτωματοφάγα αλλά πάνε μαζί. Η πιθανότητα να βρεθούν στο ίδιο σημείο 1 πεινασμένος γλάρος, 1 ολομόναχο κοράκι και 1 αθώο περιστέρι... είναι τόσο σπάνια, που ή είναι σημάδι θεόσταλτο (!) ή ανέκδοτο. Κι επειδή θεωρώ ότι όλα αυτά που βλέπουμε είναι ένα μεγάλο θέατρο , νομίζω ότι καταλήγω πως είναι απάτη.
Μα τι λες τώρα φίλε Laptona;Φυσικά και πρόκειται για θεϊκό σημάδι,αφού το χε προβλέψει και ο ποιητής Φανφάρας
phpBB [video]


:χουχου
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παπισμός”

cron