Re: Μέθοδος Σίλβα – Silva Mind Control

19
Να σου πω,ο ίδιος είναι υπνωτιστής σωστά?Και διδάσκει τεχνικές αυτούπνωσης μεσω των οποίων ο 'ανθρωπος μαθαίνει να ελέγχει τον ευατό του και να βελτιώνεται απο όσο ξέρω...

Εδω μου δημιουργείται η εξής ερώτηση...γιατι πρεπει να καταφύγουμε σε τεχνικές αυτουπνωσης για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ή για να σκεφτόμαστε θετικά και να μεταδίδουμε αυτην την θετικότητα,"αλλάζοντας" και τους άλλους γύρω μας.

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν...αλλά αμα π.χ. θες να αλλάξεις σε καποιον την σκέψη..και αρχιζεις και λες απο μέσα σου προς αυτόν... σκέψου θετικά..σκεψου θετικά...μου θυμίζει λίγο προγραμματισμό....και ποιος λέει οτι δεν γίνεται προγραμματισμός οταν πάει κάποιος και κάνει συνεδρίες με την μέθοδο αυτήν καταβάλοντας και τον οβολό του....

Και απο οσο πρόσεξα λέει οτι χρησιμοποιεί τα κύματα άλφα...και απο όσο έχω προσέξει όλες οι παρόμοιες τεχνικές μεταξύ και του διαλογισμού χρησιμοποιούν αυτα τα εγκεφαλικά κύματα -συχνότητες...

Διαβασε λίγο και το παρακάτω....

http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 92&t=10693

και πρόσεξε αυτο που έχω κοκκινήσει.


Απλα όλα αυτά με βάζουν σε υποψίες για το πραγματικό σκοπό παρόμοιων μεθόδων.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Μέθοδος Σίλβα – Silva Mind Control

20
διδάσκει τεχνικές αυτούπνωσης
Στα σεμινάρια διδάσκεται (ενεργητικός) διαλογισμός.
Εδω μου δημιουργείται η εξής ερώτηση...γιατι πρεπει να καταφύγουμε σε τεχνικές αυτουπνωσης για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ή για να σκεφτόμαστε θετικά και να μεταδίδουμε αυτην την θετικότητα,"αλλάζοντας" και τους άλλους γύρω μας.
Το αν πρέπει ή όχι είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός.Αλλά δε μπορώ να αδιαφορήσω μπρος σε κάτι που με βοηθάει να βλέπω τα πράματα πιο θετικά.Και...όχι, αυτή την θετικότητα δε μπορείς να την χαρίσεις και αλλού..... δυστυχώς......
αλλά αμα π.χ. θες να αλλάξεις σε καποιον την σκέψη..και αρχιζεις και λες απο μέσα σου προς αυτόν... σκέψου θετικά..σκεψου θετικά..
Σε κανένα δε θες ν'αλλάξεις τίποτε, και καμμία του σκέψη επίσης,αυτό που περιγράφεις δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Όσον αφορά το χρηματικό,αυτό είναι άπαξ ανά βαθμίδα και διά παντός παγκοσμίως.Και σίγουρα θα πρέπει να πληρώσεις, για το λόγο ότι δεν είναι ούτε κάποια διδασκαλία σωτήρια,μεσσιανική ή ότιδήποτε άλλο παρόμοιο,παρά μόνο κάποιας μορφής εκπαίδευσης.

Αν θέλεις την δική μου άποψη,είμαι εναντίον της μεθόδου,αλλά δεν αντέχω όπως είπα και πιο πάνω τον σκοταδισμό και την γενίκευση.
Τα κύματα Α υπάρχουν,τα αναγνωρίζεις με συσκευές (όπως ίσως σ'ένα εγκεφαλογράφημα),και έχουν γραφεί πάρα πολλά για την θετική στάση και την αξία της στην καθημερινότητα,την αυτοίαση,την καταπολέμηση της αυπνίας,της κούρασης,του άγχους,του πόνου κλπ.

Αυτά προς το παρόν.Επιφυλάσσομαι ίσως για κάποια ανάρτηση στο μέλλον, με απλά επεξηγηματικά σχόλια,όπου εκεί ίσως δούμε πιο καθαρά για πιο λόγο η μέθοδος Silva είναι επικίνδυνη γενικά για τους ανθρώπους και όχι αποκλειστικά και μόνο για τους χριστιανούς.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παραθρησκεία-Νεοφανείς Αιρέσεις-Σέχτες-Καταστροφικές Λατρείες”