Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

64
Ποιο είναι το βαθύτερο νόημα του σφραγίσματος;;;
Να γίνει ο ανθρωπος δούλος στο κράτος του σατανά , αρνούμενος την ελευθερία που του χάρισε ο Χριστός .
Τη χάνει την ελευθερία του ο άνθρωπος όταν βάζει τον μεγάλο αδερφό πάνω απ' το κεφάλι του.
Και στην τουαλέτα να πάει καποιος θα δίνει αναφορά.
Μπορεί να φαινεται και καπως ωραια μια δημοσιοτητα αυτου του τυπου σε καποιους , αλλα ειναι σκλαβια εξελισσομενη.
Οτιδηποτε συλλεγει πληροφοριες για μας (και ειναι πολλα στις μερες μας αυτα τα κεντρα συλλογης πληροφοριων ) , ειναι σιγουρο οσο και ο θανατος οτι καποτε αυτα τα data θα περασουν σε λαθος χερια.
Θα ειναι ευαλωτοι σε εκβιασμους οι ενταγμενοι αφου θα ειναι βιβλια ανοικτα .
Σε πισμα των καιρων εμεις οι Χριστιανοι θα κρατησουμε την εξομολογηση προς τον Θεό μόνο.
Ματθαίου ιη΄\n18 Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὅσα ἐὰν δήσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται δεδεμένα ἐν τῷ οὐρανῷ, καὶ ὅσα ἐὰν λύσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται λελυμένα ἐν τῷ οὐρανῷ.\n

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

65
Κυρ έγραψε:Ποιο είναι το βαθύτερο νόημα του σφραγίσματος;;;
Να γίνει ο ανθρωπος δούλος στο κράτος του σατανά , αρνούμενος την ελευθερία που του χάρισε ο Χριστός.
Αυτός είναι ένας δικός σου υποκειμενικός ορισμός - υπόθεση.
Τη χάνει την ελευθερία του ο άνθρωπος όταν βάζει τον μεγάλο αδερφό πάνω απ' το κεφάλι του.
Και στην τουαλέτα να πάει καποιος θα δίνει αναφορά.
Οι δούλοι δηλαδή με την κυριολεκτική έννοια, αυτοί που ήταν δια νόμου δούλοι και σκλάβοι του κράτους στην εποχή του Κυρίου ή του Αποστόλου Παύλου, και που κυριολεκτικά αν δεν ζητούσαν άδεια δεν μπορούσαν να πάνε ούτε στην τουαλέτα, μή έχοντας ούτε κλάσμα της επίγειας ελευθερίας που λες ότι χάρισε ο Χριστός, ήταν χαραγμένοι και αρνητές του Χριστού? Και τότε του σατανά δεν ήταν το κράτος? Γιατί τότε ο Απόστολος Παύλος τους λέει να μην έχουν πρόβλημα αν παραμένουν δούλοι, και να κοιτάνε να είναι και καλοί δούλοι του κράτους ή του αφέντη τους?


Ξανά γενικές φιλοσοφικές θεωρήσεις στο ίδιο μήκος κύματος χωρίς κάποιο θεολογικό υπόβαθρο. Ανθρώπινες υποθέσεις κατά πως φαίνεται σωστό στον καθένα.

Κεφάλαιο και στίχο αδελφέ. Ας ξεκινήσουμε από εκεί. Ετσι τουλάχιστον αποφεύγουμε να προτείνουμε θέσεις που μερικές φορές πάνε και ανάποδα σε αυτό που διδαχθήκαμε.

Μπορεί να φαινεται και καπως ωραια μια δημοσιοτητα αυτου του τυπου σε καποιους , αλλα ειναι σκλαβια εξελισσομενη.
Επειδή είναι σκλαβιά εξελισσόμενη, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι άρνηση Χριστού, ούτε λατρεία στο θηρίο.
Οτιδηποτε συλλεγει πληροφοριες για μας (και ειναι πολλα στις μερες μας αυτα τα κεντρα συλλογης πληροφοριων ) , ειναι σιγουρο οσο και ο θανατος οτι καποτε αυτα τα data θα περασουν σε λαθος χερια.
Θα ειναι ευαλωτοι σε εκβιασμους οι ενταγμενοι αφου θα ειναι βιβλια ανοικτα .
Αυτό είναι εντελώς διαφορετική γραμμή επιχειρηματολογίας που δεν άπτεται πουθενά θεολογικού υπόβαθρου. Απτεται γραμμής επίγειας αντίστασης στο σύστημα για επίγειους λόγους καταπίεσης και ελέγχου. Κι εγώ μπορεί να γουστάρω να αντισταθώ στο σύστημα όπως εκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη και μπορεί και να το κάνω και τώρα που μιλάμε. Αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω τον Χριστό για δικαιολογία. Άλλο δηλαδή να λέω "δεν παίρνω τον Π.Α. γιατί γουστάρω να αντισταθώ στο σιχαμένο σύστημα ελέγχου που μου φέρνουν" και άλλο να λέω "δεν παίρνω τον ΠΑ γιατί πάει αντίθετα στις εντολές του Θεού και αποτελεί άρνηση της πίστης μου σε Αυτόν και λατρεία στον σατανά"

Συμφωνώ απόλυτα ότι όλα θα χρησιμοποιηθούν για την επίτευξη απόλυτου επίγειου ελέγχου αλλά αυτό δεν σχετίζεται επ ουδενί με το αν παύουμε να είμαστε άνθρωποι και γινόμαστε πράγματα στα μάτια του Θεού, αν αρνούμαστε τον Υιό Του, το βάπτισμά μας, την πίστη μας και αν λατρεύουμε και προσκυνάμε το θηρίο. Και η απογραφή που ζήτησαν οι Ρωμαίοι τότε, ήταν ο τότε τρόπος, η τότε μέθοδος για την επίτευξη ελέγχου, απλά λιγότερο εξελιγμένη. Λίγα μέτρα ελέγχου είχαν νομίζεις στην τότε Ρωμαική αυτοκρατορία? Δεν είδα πουθενά τον Ιωσήφ και την Μαρία να αρνούνται να πάνε να απογραφούν.
Τί αλλάζει δηλαδή τώρα? Επειδή τα μέτρα και οι τρόποι ελέγχου είναι πολύ βαθύτεροι? Και πως ορίζουμε το αποδεκτό ή μή αποδεκτό επίπεδο ελέγχου? Να σε απογράψουν δηλαδή απλά είναι αποδεκτό και δεν είναι άρνηση Χριστού αλλά να σε απογράψουν ακόμα και για τις επισκέψεις στην τουαλέτα δεν είναι αποδεκτό και αποτελεί άρνηση?
Σε πισμα των καιρων εμεις οι Χριστιανοι θα κρατησουμε την εξομολογηση προς τον Θεό μόνο.
Περιττό μάλλον το σχόλιο στον παρόντα ιστότοπο. Δεν νομίζω ότι έχει κανείς αντίθετη άποψη, ούτε για τον εαυτό του ούτε για τους άλλους συμμετέχοντες. Το αν εσύ ή κάποιος άλλος αδελφός όμως κρίνει και ορίζει σαν εξομολόγηση προς το Θεό το να μην πάρει ΑΜΚΑ, και σαν παράβαση αυτής της εξομολόγησης το να πάρει είτε ΑΜΚΑ είτε τον ΠΑ, είναι άλλο ζήτημα το οποίο και προφανώς συζητάμε. Και σίγουρα σαν κομμάτι της συζήτησης αυτής, η παραπάνω τοποθέτηση χρειάζεται αρκετά ισχυρότερη επιχειρηματολογία για να θεωρεί τουλάχιστον τεκμηριωμένη, ακόμα και με τους ανθρώπινους φιλοσοφικούς κανόνες. Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

66
Ρίξτε μια ματιά και εδώ...

Έβαλα μερικά βίντεο για αρχή, ας το συμπληρώσουμε με διάφορες σχετικές πληροφορίες που θα βρίσκουμε, αν θέλουμε.

Ηλεκτρονικές Πληρωμές μέσω Κινητών Τηλεφώνων...!!!
http://filoumenos.com/forum/viewtopic.php?f=107&t=16227
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

67
Μ,

δεν εχω ξεχασει την συζητηση μας, αντιθετως.

ειναι ενα φλεγον ζητησμα το οποιο θελει εκβαθυνση.

σταματησα την απαντηση για συγκεκριμενους λογους.
με το καλο θα συνεχισουμε την συζητηση μας, θα επανελθω.

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

68
sarotos έγραψε:Μ,

δεν εχω ξεχασει την συζητηση μας, αντιθετως.

ειναι ενα φλεγον ζητησμα το οποιο θελει εκβαθυνση.

σταματησα την απαντηση για συγκεκριμενους λογους.
με το καλο θα συνεχισουμε την συζητηση μας, θα επανελθω.

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
:wave :541
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο μεγάλος αδερφός στην Ελλαδα”