Βελόπουλος: Χειρόγραφο Ιησού

1
Πριν μερικούς μήνες, ο τηλε-εκδότης-δημοσιογράφος κ. Κυριάκος Βελόπουλος πωλούσε βιβλίο το οποίο περιείχε αντίγραφο απο χειρόγραφο του Ιησού.
Όπως έλεγε ο κ. Βελόπουλος "αυτό που σας δείχνω, είναι γραμμένο απο τα χέρια του Χριστούλη μας".
Αναρωτιόταν, γιατί τόσους αιώνες, δεν το έδιναν στην δημοσιότητα.....
Πηγή του εκδότη-δημοσιογράφου είναι κάποια μονή του Αγίου Όρους, την οποία δεν αποκάλυψε.
Δυστυχώς για το κοινό του, μετά απο μερικές εβδομάδες απέσυρε το εν λόγο βιβλίο με την αποκάλυψη βόμβα όπως ισχυριζόταν.

Να είσαστε σίγουροι ότι ο κ. Βελόπουλος θα αποτελέσει αδιάσειστη πηγή για κάποιους άλλους ερευνητές του μέλλοντος, ο οποίος αποκάλυψε την αλήθεια, αλλά φιμώθηκε......

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

2
giannisanastasia έγραψε:Πριν μερικούς μήνες, ο τηλε-εκδότης-δημοσιογράφος κ. Κυριάκος Βελόπουλος πωλούσε βιβλίο το οποίο περιείχε αντίγραφο απο χειρόγραφο του Ιησού.
Όπως έλεγε ο κ. Βελόπουλος "αυτό που σας δείχνω, είναι γραμμένο απο τα χέρια του Χριστούλη μας".
Αναρωτιόταν, γιατί τόσους αιώνες, δεν το έδιναν στην δημοσιότητα.....
Πηγή του εκδότη-δημοσιογράφου είναι κάποια μονή του Αγίου Όρους, την οποία δεν αποκάλυψε.
Δυστυχώς για το κοινό του, μετά απο μερικές εβδομάδες απέσυρε το εν λόγο βιβλίο με την αποκάλυψη βόμβα όπως ισχυριζόταν.

Να είσαστε σίγουροι ότι ο κ. Βελόπουλος θα αποτελέσει αδιάσειστη πηγή για κάποιους άλλους ερευνητές του μέλλοντος, ο οποίος αποκάλυψε την αλήθεια, αλλά φιμώθηκε......
Καμία σχέση δεν έχει αυτό με το θέμα και την υποτειθέμενη "φίμωση" του Βελόπουλου την παραθέτεις γιατί δεν έχεις άλλο επιχείρημα στις ενστάσεις σου επι του θέματος!

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

3
giannisanastasia έγραψε:Πριν μερικούς μήνες, ο τηλε-εκδότης-δημοσιογράφος κ. Κυριάκος Βελόπουλος πωλούσε βιβλίο το οποίο περιείχε αντίγραφο απο χειρόγραφο του Ιησού.
Όπως έλεγε ο κ. Βελόπουλος "αυτό που σας δείχνω, είναι γραμμένο απο τα χέρια του Χριστούλη μας".
Αναρωτιόταν, γιατί τόσους αιώνες, δεν το έδιναν στην δημοσιότητα.....
Πηγή του εκδότη-δημοσιογράφου είναι κάποια μονή του Αγίου Όρους, την οποία δεν αποκάλυψε.
Δυστυχώς για το κοινό του, μετά απο μερικές εβδομάδες απέσυρε το εν λόγο βιβλίο με την αποκάλυψη βόμβα όπως ισχυριζόταν.

Να είσαστε σίγουροι ότι ο κ. Βελόπουλος θα αποτελέσει αδιάσειστη πηγή για κάποιους άλλους ερευνητές του μέλλοντος, ο οποίος αποκάλυψε την αλήθεια, αλλά φιμώθηκε......
Αν και εκτός θέματος το βιβλίο υπάρχει και είναι του Ιωάννη Παπαζήση απο εκδοσεις ΚΑΔΜΟΣ και αναφέρει πηγές .Η εν λόγω επιστολή αφορά την ιστορία περι του Αγίου Μανδηλίου.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

4
aetos64 έγραψε:
Ο Σωκράτης στην απολογία του αναφέρει τα ακόλουθα:
“Θα μείνετε κοιμισμένοι σε όλη σας τη ζωή εάν δεν σας λυπηθεί ο Θεός να σας στείλει κάποιον άλλον” (Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους 18 {31α}).
Και βέβαια έχει αμεσότατη σχέση φίλε μου.

Γιατί όπως δεν υπάρχει τίποτα γραμμένο απ' το χέρι του Ιησού
έτσι δεν υπάρχει και το παραπάνω κείμενο στην απολογία του Σωκράτη 18 (31α).
Εκτός αν είναι κάπου αλλού.........
Δώσε μας σε παρακαλώ και το αρχαίο κείμενο και ελλ. απόδοσησε λίγο μεγαλύτερη έκταση για να καταλάβουμε τι λέει...

Γιατί όπως πετάς το απόσπασμα, ακολουθείς την ίδια οδό
με τους αρχαιο-ειδωλο-παγανολάτρες παραφραστές που κατηγορείς.

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

5
dominique έγραψε: Αν και εκτός θέματος το βιβλίο υπάρχει και είναι του Ιωάννη Παπαζήση απο εκδοσεις ΚΑΔΜΟΣ και αναφέρει πηγές .Η εν λόγω επιστολή αφορά την ιστορία περι του Αγίου Μανδηλίου.
Για να καταλάβω, υπάρχει χειρόγραφο (κάτι γραμμένο με το χέρι) του Ιησού?????

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

6
giannisanastasia έγραψε:
aetos64 έγραψε:
Ο Σωκράτης στην απολογία του αναφέρει τα ακόλουθα:
“Θα μείνετε κοιμισμένοι σε όλη σας τη ζωή εάν δεν σας λυπηθεί ο Θεός να σας στείλει κάποιον άλλον” (Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους 18 {31α}).
Και βέβαια έχει αμεσότατη σχέση φίλε μου.

Γιατί όπως δεν υπάρχει τίποτα γραμμένο απ' το χέρι του Ιησού
έτσι δεν υπάρχει και το παραπάνω κείμενο στην απολογία του Σωκράτη 18 (31α).
Εκτός αν είναι κάπου αλλού.........
Δώσε μας σε παρακαλώ και το αρχαίο κείμενο και ελλ. απόδοσησε λίγο μεγαλύτερη έκταση για να καταλάβουμε τι λέει...

Γιατί όπως πετάς το απόσπασμα, ακολουθείς την ίδια οδό
με τους αρχαιο-ειδωλο-παγανολάτρες παραφραστές που κατηγορείς.
Δεν είπα πως μελέτησα αυθεντικά αρχαία κείμενα!
Με έκφρασε απλως το κείμενο και το πίστεψα! Δεν το πήρα σαν δόγμα!
Άν εσύ έχεις αμφιβολίες ώς προς την αυθεντικότητά του, να ψάξεις να τις βρέις!

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

7
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω φίλε μου.
Την έχω "πατήσει" και εγώ πολλές φορές απο άσχετους παραφραστές.

Έτσι όπως το γράφεις το κείμενο στην απολογία του Σωκράτη δεν υπάρχει....
Θα σε απογοητεύσω αλλά το ίδιο ισχύει και για τον Προμηθέα Δεσμώτη.....

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

8
giannisanastasia έγραψε:Δεν ήθελα να σε προσβάλλω φίλε μου.
Την έχω "πατήσει" και εγώ πολλές φορές απο άσχετους παραφραστές.

Έτσι όπως το γράφεις το κείμενο στην απολογία του Σωκράτη δεν υπάρχει....
Θα σε απογοητεύσω αλλά το ίδιο ισχύει και για τον Προμηθέα Δεσμώτη.....
Δεν μπορώ να ισχυριστώ πως υπάρχει παρόλο που το πιστεύω!
Ξέρω όμως πως απο την προ Χριστού εποχή υπαρχει ο σπερματικός λόγος αλλά και ο άγνωστος Θεός όπου στηριχτηκε και ο Απόστολος Παύλος για να γίνει δεκτός ως σε διάλογο!

Re: Δείτε ένα συγκλονιστικό άρθρο περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας.

9
aetos64 έγραψε:
giannisanastasia έγραψε:
aetos64 έγραψε:
Ο Σωκράτης στην απολογία του αναφέρει τα ακόλουθα:
“Θα μείνετε κοιμισμένοι σε όλη σας τη ζωή εάν δεν σας λυπηθεί ο Θεός να σας στείλει κάποιον άλλον” (Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους 18 {31α}).
Και βέβαια έχει αμεσότατη σχέση φίλε μου.

Γιατί όπως δεν υπάρχει τίποτα γραμμένο απ' το χέρι του Ιησού
έτσι δεν υπάρχει και το παραπάνω κείμενο στην απολογία του Σωκράτη 18 (31α).
Εκτός αν είναι κάπου αλλού.........
Δώσε μας σε παρακαλώ και το αρχαίο κείμενο και ελλ. απόδοσησε λίγο μεγαλύτερη έκταση για να καταλάβουμε τι λέει...

Γιατί όπως πετάς το απόσπασμα, ακολουθείς την ίδια οδό
με τους αρχαιο-ειδωλο-παγανολάτρες παραφραστές που κατηγορείς.
Δεν είπα πως μελέτησα αυθεντικά αρχαία κείμενα!
Με έκφρασε απλως το κείμενο και το πίστεψα! Δεν το πήρα σαν δόγμα!
Άν εσύ έχεις αμφιβολίες ώς προς την αυθεντικότητά του, να ψάξεις να τις βρέις!

[31a] οὐδὲν παύομαι τὴν ἡμέραν ὅλην πανταχοῦ προσκαθίζων. τοιοῦτος οὖν ἄλλος οὐ ῥᾳδίως ὑμῖν γενήσεται, ὦ ἄνδρες, ἀλλ᾽ ἐὰν ἐμοὶ πείθησθε, φείσεσθέ μου· ὑμεῖς δ᾽ ἴσως τάχ᾽ ἂν ἀχθόμενοι, ὥσπερ οἱ νυστάζοντες ἐγειρόμενοι, κρούσαντες ἄν με, πειθόμενοι Ἀνύτῳ, ῥᾳδίως ἂν ἀποκτείναιτε, εἶτα τὸν λοιπὸν βίον καθεύδοντες διατελοῖτε ἄν, εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. ὅτι δ᾽ ἐγὼ τυγχάνω ὢν τοιοῦτος οἷος ὑπὸ τοῦ θεοῦ τῇ πόλει δεδόσθαι, ἐνθένδε ἂν κατανοήσαιτε
http://el.wikisource.org/wiki/%CE%91%CF ... 9%CE%BD%29

Σεις δε, ίσως ωργισμένοι, καθώς είνε οι άνθρωποι, οι οποίοι νυστάζουν ακόμη, όταν τους εξυπνίση κανείς, ηθέλατε με κτυπήσει πεισθέντες εις τον Άνυτον, και έτσι
ασκόπως ηθέλατε με φονεύσει, έπειτα δε κατά τον επίλοιπον χρόνον της ζωής σας ηθέλατε εξακολουθεί να ευρίσκεσθε εις μίαν βαθείαν νάρκην, αν δεν ήθελε σας ευσπλαγχνισθή ο θεός, προνοών διά σας και δεν ήθελε πέμψει κατόπιν μου κανένα άλλον όμοιόν μου. Ότι δε εγώ τυχαίνει να είμαι τοιούτος, ώστε να έχω δοθή εις την πόλιν σας υπό του θεού, από τα κατωτέρω ημπορείτε να εννοήσετε καλά.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eλληνισμός-Χριστιανισμός”