Ιλιαδα Λιακοπουλιαδα η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ?

1
Τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ Φιλούμενος γίνεται κάτι το απερίγραπτο !..... Ενώ Είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι και αυτό το λέω με σιγουριά από παλαιοτέρα ποστ που έχει βάλει ο καθένας από εμάς τώρα έχουμε αναλωθεί στο να αναλύουμε όλα τα σωστά η λάθη του κάθε νεώτερου συγγραφέα… Ειλικρινά δεν έχετε καταλάβει ακόμα τι γίνεται? Είστε τόσο αφελής? Έχετε τόσο πολύ πωρωθεί μέσα στην πολυγνωσία που χάσατε το μέτρο… το πιο σημαντικό πράγμα για εσάς έγιναν οι Ελοχιμ και οι Νεφελιμ που οι πρώτοι αναφέρονται πολύ λίγο στην Αγία Γραφή και οι δεύτεροι πουθενά..ξέρετε σε τι μεγάλο θέμα επιμένετε ?....ότι ο θεός επέτρεψε να ενωθούν οι άγγελοι με τους ανθρώπους και να τεκνοποιήσουν!!! Άλλο σεξουαλική επαφή και άλλο τεκνοποίηση..το έχετε καταλάβει αυτό??δλδ επέτρεψε δημιουργία ενός γένους τεράτων από μια εντελώς αφύσικη ένωση την ένωση δαιμόνων με ανθρώπων για τεκνοποίηση …..με λίγα λόγια επέτρεψε στον αιώνιο εκπέσων Άγγελο (δαίμονα)την δημιουργία!!!Μα μόνο με αυτό έρχεστε σε πλήρη αντίθεση με τον θειο λόγο ότι ο μόνος δημιουργός των πάντων είναι μόνο ο ένας και μοναδικός τριαδικός θεός!!Σας έδωσα πολλή τροφή όπως ΕΔΩ http://www.oodegr.com/oode/biblia/gigan ... tm#yperfis και ΕΔΩ http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant1.htm αλλά και αυτό το κρίνατε ως άκυρο , ότι μπορούμε ξαφνικά εμείς από μια θεωρία του Λιακόπουλου και λίγα πατερικά κείμενα που δεν είμαστε σίγουροι για τον ορισμό που θέλουν να δώσουν οι πατέρες να δώσουμε την ΛΥΣΗ!!! ΟΥΑΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!! Είμαστε έτοιμοι να γράψουμε ξανά την θρησκευτική ιστορία… Αποκτήσαμε τόση σοφία που δεν μας είναι τίποτα αρκετό δεν μας καλύπτει πια ούτε ο λόγος της Αγίας γραφής… Για αυτό το θέμα έχουμε τρεις ερμηνείες που για καμία από αυτές δεν είμαστε σίγουροι, κάποιοι όμως μελετητές κάνουν την δική τους προσέγγιση και εμείς εκεί με το στόμα ανοικτό να τα χάφτουμε όλα ,λες και αν τα μάθουμε διαφορετικά θα γίνουμε καλύτεροι χριστιανοί…. Ενα πράγμα θα γίνουμε κύριοι ..απλά πλανημένοι …Οι άνθρωποι έχουν πάψει να ικανοποιούνται από τα κεκτημένα και αναζητούν νέες απαντήσεις στα ερωτήματα που τους απασχολούν. Και εδώ είναι η παγίδα να απασχολούμε το μυαλό μας με ανούσια πράγματα και νέους συγγραφείς που μπορεί μέσα σε όλες αυτές τις γνώσεις να κρύβονται πολλές παγίδες.. και δεν κοιτάμε την προσωπική μας σωτηρία …..ξαφνικά μέσα σε ένα διεφθαρμένο σύστημα αφέθηκε ελεύθερος ένας συγγραφέας σαν φωτισμένος και χωρίς ταπεινότητα να μας δείξει την αλήθεια ….Εδώ ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του..Και εγώ έχω πάρα πολλά βιβλία του Λιακό αλλά κανένα δεν βάζω πάνω από τον λόγο του Ευαγγελίου!! Βέβαια εδώ υπάρχει και άλλο πρόβλημα ο καθένας ερμηνεύει την Αγία Γραφή κατά την κρίση του με αποτέλεσμα να υπάρχουν σήμερα χιλιάδες αιρέσεις που όλες υποστηρίζουν ότι την ερμηνεύουν σωστά..Για αυτό ίσως δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά επίσης τα θεόπνευστα κείμενα των αγίων πατέρων ,ο σωστός εκκλησιασμός να είμαστε κοντά στα θεία μυστήρια και την υμνολογία. Και όλα αυτά μαζί σε μια ενότητα πίστης αγάπης και βιωματικής ζωής! Η Αγία Γραφή είναι το λυχνάρι για να φωτίσει τις καρδιές μας και με σύνεση να μας αξιώσει ο θεός για να απολαύσουμε όλα όσα έχει να μας διδάξει! Ο άγιος Συμεών, εξηγώντας το τι ακριβώς είναι τα άρρητα ρήματα που άκουσε ο Απόστολος Παύλος, όταν ηρπάγη στον Παράδεισο, γράφει τα ακόλουθα αξιοπρόσεκτα για όσα θίγονται στο σημείο αυτό.(Για να καταλάβουμε ότι θα βρούμε την αλήθεια όσοι το επιθυμούμε πραγματικά από καρδιάς....)
Ο Θεός αποκαλύπτει τον Εαυτό Του και γενικά όλα τα μυστήρια της Βασιλείας Του στην ψυχή τού ανθρώπου. Η λογική και αθάνατη ψυχή είναι μία. Και αυτή η ψυχή «πάσα αίσθησις έστιν, εν εαυτή δηλαδή πάσας εί τινες εισίν έχουσα» (σελ. 404). Όλες οι αισθήσεις της ψυχής είναι μία και εκεί γίνεται αυτή η φανέρωση τού Θεού. Έτσι ο ένας Θεός «τη μια και λογική ψυχή δι' αποκαλύψεως οφθήσεται, παν αγαθόν ταύτη αποκαλύπτεται και δια πασών τών ταύτης αισθήσεων ομού εν τω αυτώ οράται τούτο αυτή, βλέπεται και ακούεται, και γλυκαίνει το γευστικόν και το οσφραντικόν ευωδιάζει, ψηλαφάται, γνωρίζεται, λαλεί και λαλείται, γινώσκει, επιγινώσκεται και ό,τι γινώσκει νοείται» (σελ. 404). Ο Θεός, επομένως, αποκαλύπτει «παν αγαθόν» στην ψυχή τού ανθρώπου, φανερώνει όλα τα μυστήρια της Βασιλείας Του και ο άνθρωπος αποκτά υπαρξιακή γνώση και εμπειρία τού Θεού. Και εκείνος που ορά τον Θεό γνωρίζει καλά «ότι ορά τούτον ο Θεός» (σελ. 404).
Και τελειώνω με τα εξης…δεν θα ήθελα καμία απάντηση η παρατήρηση στο κείμενο αυτό και να κλειδωθεί παρακαλώ από την διαχείριση δεν έχω λόγο αντιπαράθεσης με κανέναν και δεν το επιθυμώ έκανα μια κατάθεση ψυχής και τίποτα παραπάνω συμβουλευτικά μόνο σταματήστε όλο αυτό γιατί μπορεί να διαβάλλεται χωρίς να το γνωρίζετε ….και επίσης η σελίδα του Άγιου Φιλούμενου έχει δείξει μια τελείως διαφορετική άποψη και οπτική γωνία για τα πράγματα και τα γεγονότα χωρίς να αποσκοπεί στο διαίρει και βασίλευε και στην αναίρεση των γραφών της ορθοδοξίας και το μόνο που θέλει είναι η ωφελιμότητα των επισκεπτών και μελών του… χωρίς να συγχύζει τις αντιλήψεις και χωρίς να γεμίζει τον κόσμο με αμφισβήτηση για τις έννοιες τη πίστης!!
Φιλικά Ευαγγελία..
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Ιλιαδα Λιακοπουλιαδα η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ?

2
ΤΣΟΥΡΕΚΙΑΔΑ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ

Γεια σου Ευαγγελία,λεβέντισσα Ελληνίδα φίλη μου !


Περίεργα πράματα συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό…..
Πόσο πολύ μου λείπει ένα μήνυμα αισιοδοξίας εδώ μέσα…..Που είναι η εμψύχωση που τόσο έχει ανάγκη ο Λαός μας σήμερα?..... Που είναι η προβολή καλών παραδειγμάτων?.....Κάτι θετικό επιτέλους ρε παιδιά?.....
Αλήθεια αναρωτιέμαι αν μπορεί πια το «Φιλούμενος» να παίξει κάποιο ρόλο προς αυτή την κατεύθυνση…..

Στην αντίθετη όμως παρακολουθώ έναν πολύ καλό πωλητή βιβλίων (αφού κατάφερε μέρος ή και συνολικά τα προιόντα του να βρίσκονται στις βιβλιοθήκες μας) να δεσπόζει πλέον και να απασχολεί τους πάντες σα να είναι αυτό το κυρίαρχο πρόβλημα της Ελληνικής κοινωνίας σήμερα…..
Άραγε αληθεύει ότι εγώ ως άνθρωπος κατάγομαι από τους Νεφελίμ και ότι όλα τα χρωστάω σ’ένα γαλαζοαίματο (Νεφελίμ πάλι) που από βίτσιο αγάπησε τους ανθρώπους?....
Κι αν είναι έτσι γιατί όταν κοιτάζω στα μάτια τα παιδιά μου αντικρύζω μόνο την ευλογία του Θεού?.....Που είναι όλα αυτά τα κακόηχα,τρομαχτικά ονόματα που και μόνο η προφορά τους μου προκαλεί αποστροφή?.....
Αναλογίζομαι αν το 1821 ο Καραισκάκης,ο Κολοκοτρώνης και φυσικά όλοι οι υπόλοιποι Ήρωες προσέβλεπαν σε κάποιον Πολέμαρχο (που όλο έρχεται κι ερχομό δεν έχει) θα ξεκίναγαν ποτέ τον Ιερό τους αγώνα…..
Είμαι σίγουρος πως ενώ η Ελλάδα χάνεται,η Κύπρος βουλιάζει και το μέλλον έχει απαλειφθεί απ’τον ορίζοντα, η φύση των Νεφελίμ είναι σπουδαιότερης σημασίας…..Αυτό μου επιβεβαίωσε πρόσφατα πατέρας που αδυνατούσε να εξασφαλίσει το φαί της ημέρας για τα παιδιά του…..
Όμως εδώ θέλω να σημειώσω και κάτι άλλο…..: Φρονώ ότι σε μεγάλο βαθμό ο μέσος Έλληνας πληροφορήθηκε για τα ρώσικα οπλικά συστήματα (ιδίως αεροσκάφη) από τον Λιακόπουλο μέσω κακοστημένων βίντεο με την «καρακιτσαρία» να θριαμβεύει,άσε που μερικά από δαύτα δεν έδειχναν καν την Πολεμική μας Αεροπορία (λαικισμός !!! sic)…..
Και βρέθηκαν έπειτα όλοι να ψελλίζουν «Sukhoi !!!!»... με τη βεβαιότητα «ειδικού» μέσα σ’ένα αλαλούμ αμορφωσιάς και ημιμάθειας…..
Αλλά είπαμε,είναι ένας πολύ καλός πωλητής…..(άραγε μόνο βιβλίων?)

Κατά την περίοδο των πνευματικών μου αναζητήσεων βρέθηκα στο Α.Όρος τρεις φορές συνολικά…..επέλεγα να βρίσκομαι απέναντι από καθαρά - καλοσυνάτα πρόσωπα κι ένοιωθα κι εγώ λίγη από την Ευλογία.
Με καθήλωσε η ιστορία για ένα μοναχό που αν και χωρίς πόδια, εκείνος στα γόνατα μετέφερε αγκωνάρια από την παραλία πάνω στο βουνό προκειμένου να χτιστεί το μοναστήρι του…..Διάλογος με αρκετούς γέροντες υπήρξε,δεν υπήρξε η παραμικρή ανταπόκριση ή δε διέγνωσα κάτι θετικό σχετικά με Νεφελίμ κλπ…..
Ισάριθμες φορές αργότερα φιλοξένησα «μουσαφίρη» από το Α.Όρος,μετά από αρκετές ώρες διαλόγου και την πολυτέλεια του χρόνου ουδέποτε έλαβα κάτι που θα με οδηγούσε κοντά στις απόψεις του Λιακόπουλου.

Αμ το άλλο πάλι?.....Οι άγγελοι…..τι εμμονή είναι αυτή?.....
Εγώ αντλώ γνώση από τα χρόνια της αθωότητας στο δημοτικό…..Άγγελοι…..Φύλακας Άγγελος…..μας προσέχουν…..μας προστατεύουν…..είναι απεσταλμένοι από Εκείνον…..
Αυτό εμένα μου φτάνει.....με αναπαύει…..”Ποιος είμαι εγώ για να εξηγήσω το Θεό?”
Δύο ειδών Αγγέλων αναγνωρίζω,τους παραπάνω και τα παιδιά μου (καθώς και τα παιδιά του κόσμου όλου)…..τους άλλους δε τους θέλω…..με τρομάζουν…..

Κάποια άλλη φορά συνάντησα εδώ μέσα κάποιον υπο-Μάξιμο που του είχε πει ένας Μάξιμος ότι όπου να’ναι «τελειώνουμε», και μάλιστα με χονδροειδέστατη απάθεια το περιέφερε τρισ-ευχόμενος να χαθούν όλα…..!!!!!!
Κι εγώ το μικρό ανθρωπάκι τρόμαξα κι έψαχνα υπόγειο να κρύψω τα «ψυχάκια» μου…..και τον άγρυπνο ύπνο μου ακόμη τον θυμάμαι…..
Και τίποτε απολύτως δεν έγινε…..μόνο που κατάλαβα τότε ότι όντως η ανοησία είναι ανίκητη και μου κόστισε και κάποιες μαύρες αρρωστημένες εικόνες επίσης…..

Ανακάλυψα και κάτι άλλο εδώ μέσα,στην εκλεκτή παρέα μας……Μου πήρε πάρα πολλά χρόνια από τη ζωή μου για να μπορέσω να δηλώσω επιτέλους ότι είμαι ένας πολύ κακός Χριστιανός Ορθόδοξος,κακός μεν,Χριστιανός δε…..Και πάνω που πήγα να κάνω το Σταυρό μου,κάποιος φώναξε ότι είμαι πλανεμένος,αιρετικός και χαμένος από χέρι…..
Μα εγώ δε γνωρίζω από συνόδους και μπαίνω σε όλους τους ναούς ν’ανάψω ένα κεράκι.Δεν εξετάζω αν ανήκουν στο νέο ή στο παλαιό…..απλά μπαίνω…..έχει face control το παλαιό ημερολόγιο?
Να σας πω την αμαρτία μου πάντως,αγαπώ τα μικρά,φτωχά,ταπεινά,μοναχικά ξωκλήσια από τα οποία είναι γεμάτη η Ελλαδίτσα μας.

Και ο καιρός περνάει και βλέπω το πάθος των θέσεων,βλέπω την απουσία της ευγένειας και της υποχώρησης.Η προαιώνεια πληγή των Ελλήνων ζωντανή εδώ,αναμεσά μας…..
Εμείς…..εσείς……..Αυτοί……οι άλλοι…….Σωστό……Λάθος……
Μονοπώλειο αλήθειας…..ανοιχτό συμβόλαιο με την κρυμμένη γνώση…..προσφέρεται με αριθμό βιβλίων,με το κιλό ή όπως αλλιώς επιθυμείτε…..
Οπότε συνοψίζοντας έχουμε και λέμε…..:
Εμένα με απειλούν τα Νεφελίμ,που άλλοι τα βλέπουν και άλλοι όχι μέσα στα ίδια βιβλία,αυτά όμως (τα Νεφελίμ), φοβούνται το χαλκό (και τα χάλκινα Κοζάνης?) και είναι θέμα χρόνου (ελάχιστου ? γιατί πρέπει να πωληθούν και οι εκδόσεις) να επέμβει κάποιος Πολέμαρχος για να με σώσει.Κι εκεί που χαλαρώνω και λέω «τη γλίτωσα»,να’σου πετάγεται κάποιος από το ζαχαροπλαστείο Μαξίμ (το όνομα τυχαίο) και με γουρλωμένα μάτια μου δηλώνει με απόλυτο τρόπο ότι εκτός από τα γλυκά τελείωσαν και οι μέρες μου και όλα όσα γνώριζα μέχρι τώρα….Το βάζω στα πόδια και λαχανιασμένος μέσα στη λαχτάρα μου ακουμπώ στο τοιχάκι μίας εκκλησίας.Κάνω το σταυρό μου «Δόξα τω Θεώ γλίτωσα….» και πετάγεται κάποιος δείχνοντάς με….. «Αιρετικέ,πλανεμένε,θα καείς….» κραυγάζει…..
Που να πάω που, και γλιτωμό δε βρίσκω…..
Όντως περίεργα πράματα συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό…..

Όλα τα παραπάνω εγράφησαν με το θάρρος της γνώμης μου χωρίς ποτέ να φοβηθώ θνητό.Σχόλια που θα χαρακτηρίζονται από ξερολισμό,εγωπάθεια και δασκαλίστικο ύφος είναι δεδομένο ότι δε θα τύχουν ανταπόκρισής μου.


phpBB [video]
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”

cron