"Τυφλός είδε το φως.... με ένα μικροτσίπ!!"

1
"Τυφλός είδε το φως.... με ένα μικροτσίπ!!"





"Τυφλός Φινλανδός μπόρεσε να προσανατολίζεται στο χώρο αλλά και να διαβάζει, μετά την εμφύτευση από Γερμανούς γιατρούς ενός...μικροτσίπ στον αμφιβληστροειδή του.
Όπως αναφέρει το περιοδικό Ντερ Σπίγκελ, το μικροτσίπ είναι σε θέση να μιμείται τα σήματα που στέλνει το υγιές μάτι στον εγκέφαλο μέσω του νευρικού συστήματος.
Στη δημοσιότητα δόθηκε μόνο το μικρό όνομα του 45χρονου ασθενούς: Μίκα.
Η συσκευή, που κατασκευάστηκε από τη...


γερμανική εταιρεία Retina Implant, τοποθετήθηκε στον ασθενή από την ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου του Τούμπινγκεν.

Το μικροτσίπ, που είχε μήκος μόλις 3 χιλιοστά, εμφυτεύθηκε κατά τη διάρκεια μιας 4ωρης επέμβασης. Όμως, τηρώντας τους κανονισμούς του πανεπιστημίου περί ιατρικής ηθικής, η πειραματική συσκευή αφαιρέθηκε λίγες εβδομάδες αργότερα.

«Ο Μίκα έδειξε ότι με λίγη βοήθεια μπορούμε να δώσουμε στους ανθρώπους αρκετή όραση ώστε να μην θεωρούνται πλέον τυφλοί», φέρεται να δήλωσε ο επικεφαλής της ιατρικής ομάδας, Έμπερχαρτ Ζρένερ. Παράλληλα, ανακοίνωσε ότι τον επόμενο χρόνο σκοπεύει να δώσει το δώρο της όρασης σε περίπου άλλους 25 ασθενείς.


eportal.gr"
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: "Τυφλός είδε το φως.... με ένα μικροτσίπ!!"

4
Για το μυαλο βγαλανε,για τα ματια βγαλανε να δω για που αλλου θα βγαλουνε...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Τυφλός είδε το φως.... με ένα μικροτσίπ!!"

7
emman έγραψε:
dominique έγραψε:Για το μυαλο βγαλανε,για τα ματια βγαλανε να δω για που αλλου θα βγαλουνε...



Μη το πεις... :D
δεν το λεωωω :no :no :no

Εξ,οι επιστημονες για καλο το βγαζουν,δυστυχως καποιοι το χρησιμοποιουν για κακο,οσο αυτο με το ντειτα μπορει αυτο να ειναι ο σκοπος τους να λειτουργουμε σαν ρομποτακια και με ποιον αλλον τροπο θα το πετυχουν αυτο,απο το να μας γεμισουν με τσιπ,στο τελος θα μας βρουμε ενα να βαλουμε να μας "λυσουν" ολα τα προβληματα..
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: "Τυφλός είδε το φως.... με ένα μικροτσίπ!!"

9
Δεν θέλω τίποτα μέσα στο σώμα μου, τρυπημένο στο δέρμα μου ή ζωγραφισμένο πάνω μου, είμαι τέλειος όπως γεννήθηκα...
Λεπτά Ιστορίας - Μια σειρά που δεν πρέπει να χάσετε\n\n
phpBB [video]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”