ΕΤΣΙ ΕΚΟΒΑΝ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!

1
ΕΤΣΙ ΕΚΟΒΑΝ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!

Οι Τούρκοι δεν καταλαβαίνουν παρά μόνο τη γλώσσα της "Ψιλής Άμμου"

Θεσσαλονίκη 1 Οκτ 2010
Στρατηγέ

Στη σελίδα του τεύχους 46 ( Μάιος- Ιούνιος 2010 ) της έγκριτης εφημερίδα σας ΄΄ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ΄΄ αναφέρεται το περιστατικό ΄΄μπαταριά ΄΄ τύπου Κ....... και γίνεται μια σύντομη περιγραφή του ιστορικού το οποίο όμως είναι …πολύ ανακριβές και παρουσιάζεται υπό μορφή θρύλου . Για την αποκατάσταση και μόνο της ιστορικής αλήθειας παραθέτω σύντομα το ιστορικό του περιστατικού που συνέβη το 1976 στη Σάμο (79ΑΔΤΕ) με Διοικητή τον τότε Ταξίαρχο Κ. Γ..

Εγώ ,υπολοχαγός(ΠΖ) τότε , ήμουν Διοικητής του 2ου Λόχου του 212 ΤΕ (έδρα Βαθύ Σάμου ) και στο τομέα ευθύνης μου υπάγονταν το Φυλάκιο της ΨΙΛΗΣ ΑΜΜΟΥ- (κοντά στον ομώνυμο ορμίσκο) 10 χιλιόμ. περίπου ΝΑ από το Βαθύ –στα γνωστά ιστορικά στενά της Μυκάλης 1500 μέτρων πλάτους - , επανδρωμένο με ενισχυμένη ομάδα (13 άτομα)

Ήταν απόγευμα Παρασκευής και βρισκόμουν για επιθεώρηση μέσα στο Φυλάκιο όταν ο σκοπός με ειδοποίησε ότι τουρκικό σκάφος έχει μπει στα χωρικά μας ύδατα. Πετάχτηκα αμέσως έξω με τον Αρχιφύλακα και πράγματι διαπίστωσα ότι μεγάλο Τουρκικό περιπολικό σκάφος έπλεε με ικανή ταχύτητα εντεύθεν της βραχονησίδας του Αγίου Νικολάου-Φάρος ( όπου διέρχονταν η γραμμή των χωρικών υδάτων) με κατεύθυνση προς το Φυλάκιο . Αμέσως διέταξα συναγερμό και πιάσαμε τη γραμμή ορυγμάτων- που ήταν μπροστά από το Φυλάκιο , παράλληλα με την ακτογραμμή- με πλήρη οπλισμό και πυρομαχικά ασφαλείας ( η ομάδα ήταν ενισχυμένη με ένα πολυβόλο και ένα Α/Τ εκτοξευτή τύπου Μπαζούκας) . Κατέβηκα στο κεντρικό όρυγμα μαζί με το οπλοπολυβολητή στρτη Μ.Σ.(από την Ψέριμμο Καλύμνου) και όταν είδα το περιπολικό με υψωμένη τη σημαία να πλησιάζει επιδεικτικά και απειλητικά στα 200-150 μέτρα περίπου με ΄΄ φουλ ταχύτητα΄΄ προς το Φυλάκιο τότε διέταξα τον οπλοπολυβολητή πυρ και έριξε κατευθείαν στο στόχο αδειάζοντας ολόκληρη τη γεμιστήρα (τύπου ΜΠΑΡ) . Είδαμε και ακούστηκαν τα πυρά να κτυπούν και να διαπερνούν μέταλλα και τζάμια του περιπολικού σκάφους ,ακούστηκαν επίσης φωνές και αμέσως ανέκοψε απότομα ταχύτητα έκανε επιτόπου στροφή και απομακρύνθηκε γρήγορα. .

Ανέφερα μετά από λίγο το συμβάν τηλεφωνικά (με δυσκολία έπιασα γραμμή αφού το Φυλάκιο είχε σύνδεση με ΤΤ καλώδιο) στον τότε Διοικητή μου Ανχη(ΠΖ) Κ. Π. Μετά παρέλευση μισής περίπου ώρας με κάλεσε στο τηλέφωνο ο Δντης του 2ου ΕΓ της ΑΔΤΕ που προφανώς ο Διοικητής μου είχε ενημερώσει τον κ.Ταξίαρχο , με ρώτησε για το συμβάν και με διέταξε να παρουσιαστώ πάραυτα στο Στρατηγείο στον Κ.Ταξίαρχο. Πράγματι μετέβηκα στο Στρατηγείο που βρίσκονταν στο Βαθύ και παρουσιάστηκα στο γραφείο του

Με ρώτησε εμφανώς ταραγμένος και σε αυστηρό τόνο ο τότε Ταξίαρχος Κ. πως συνέβηκε το περιστατικό και αν ζήτησα έγκριση να διατάξω πυρ .Του απάντησα ότι όλα συνέβηκαν σε λίγα λεπτά και δεν είχα χρόνο για να ζητήσω έγκριση. Μετά αφού έμεινε για λίγο σιωπηλός υπομειδίασε και μου είπε: Μπραβο σου …. Να δουμε τώρα τι θα γίνει . Πήγαινε τώρα . Χαιρέτησα και ενώ έβγαινα από το γραφείο του άμέσως μου είπε να τον ακολουθήσω ,επιβιβάσθηκε στο υπηρεσιακό αυτοκίνητο και εγώ τον ακολούθησα με το τζιπ και μέταβήκαμε στο Φυλάκιο όπου του περιέγραψα επιτόπου το συμβάν.

Ούτε ΕΔΕ ,ούτε πρόχειρη Εξέταση διατάχθηκε ούτε τίποτε και το θέμα αποσιωπήθηκε. Μέχρι που έφυγε ο Ταξίαρχος Κ. από το νησί (επιβεβαιώνω ότι ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής στους κατοίκους του νησιού της Σάμου) δεν μου ανέφερε τίποτε για το συμβάν παρά μόνο όταν με συναντούσε και τον χαιρετούσα μού έλεγε ΄΄ γειά σου κομάντο΄΄(έφερα πάντα στη στολή μου τα σήματα του ΟΥΚ και Αλεξιπτωτιστού)

Πέρασαν τα χρόνια και ξανασυνάντησα τον απόστρατο πλέον Στρατηγό Κ. τον Μάιο του 2004, ως Ταξίαρχος τότε εγώ στο ετήσιο τελούμενο μνημόσυνο των πεσόντων Καταδρομέων στο Καβούρι και παρόντος και του Διοικητού της ΔΕΔ Υποστρατήγου Γ.Π., αφού παρουσιάστηκα και τον χαιρέτησα , με αναγνώρισε αμέσως και μεταξύ άλλων μου είπε : ΄΄Ξέρεις παιδί μου μερικές φορές οι Τούρκοι δεν καταλαβαίνουν παρά μόνο τη γλώσσα της Σάμου , της ΨΙΛΗΣ ΑΜΜΟΥ ΄΄
Eίμαι στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες και τυχόν λεπτομέρειες

Με τιμή

Ε. Κ.
Αντιστράτηγος εα
Όπως το λάβαμε με e mail από φίλο αναγνώστη

armyalert

-http://hellenicrevenge.blogspot.com/
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΕΤΣΙ ΕΚΟΒΑΝ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!

2
Πολύ καλό ποστ Κώστα, δείχνει το "θρασύδειλο" των γειτόνων και το ποια είναι η γλώσσα που καταλαβαίνουν απόλυτα.
Βλέπεις είναι καλομαθημένοι σε προκλήσεις και επιτυχίες "εύκολες" χωρίς καν το ρίσκο της αποτυχίας.
Εγώ με τη σειρά μου θα προσθέσω ένα άλλο συμβάν,που ίσως να είναι γνωστό,ίσως να έχει αναρτηθεί και στο παρελθόν αλλά ταιριάζει "γάντι" στην περίσταση:

ΕΝΑ «ΑΣΗΜΑΝΤΟ» ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ

Ὁ κλονισμός τῶν Ἰμίων, σηματοδότησε τήν γιά πρώτη φορά ἐπίσημη διεκδίκηση ἐδάφους τῆς ἑλληνικῆς ἐπικρατείας ἀπό τήν πλευρά τῆς Τουρκίας. Ἡ ἀποβίβαση τῶν Τούρκων βατραχανθρώπων στήν Δυτική Ἴμια, ἦταν σαφής ἐχθρική ἐνέργεια πού ἐκτελέστηκε κάτω ἀπό πολεμικές συνθῆκες. Ἡ ἀντίδραση τῆς στρατιωτικῆς ἡγεσίας ἀμέσως μετά τήν κρίση, ἦταν ἡ κατάστρωση σχεδίων φυλάξεως νησίδων καί βραχονησίδων, ἡ θέση τῶν ὁποίων τίς καθιστοῦσε πιθανούς στόχους νέων τουρκικῶν προκλήσεων οἱ ὁποῖες θά ἔπρεπε νά ἀποτραποῦν μέ κάθε τρόπο. Αὐτό τό δύσκολο ἔργο ἀνέλαβαν νά ἐκτελέσουν κατά κύριο λόγο οἱ μονάδες τῶν Εἰδικῶν Δυνάμεων. Ἔτσι, στίς μονάδες αὐτές δημιουργήθηκαν τμήματα μέ ἀποστολή τήν ἐκ περιτροπῆς ἐναλλαγή τους σέ καθήκοντα φυλάξεως. Ἡ ἐμπειρία γιά τά πρῶτα αὐτά τμήματα, ἦταν συγκλονιστική. Διαβιώνοντας στίς νησίδες αὐτές κάτω ἀπό πραγματικά σπαρτιατικές συνθῆκες, δέν εἶχαν μόνο νά ἀντιμετωπίσουν τό ἀφιλόξενο ἔδαφος, τήν ἀπομόνωση, τήν κακή διατροφή ἤ τήν ρουτίνα. Βρέθηκαν ξαφνικά ἀντιμέτωποι μέ καθήκοντα τά ὁποῖα ὑπό φυσιολογικές συνθῆκες ἐμπίπτουν στήν ἁρμοδιότητα τῶν Σωμάτων Ἀσφαλείας. Τά περιστατικά ἀντιμετωπίσεως Τούρκων λαθρεμπόρων πού ἀποβιβάζουν συστηματικά στά ἑλληνικά παράλια λαθρομετανάστες, ὅσο καί τῆς προκλητικῆς ἐμφανίσεως τουρκικῶν πλωτῶν ἤ ἐναέριων μέσων, δέν ἔλειψαν. Σπανίως τά περιστατικά αὐτά ἀποτελοῦσαν μέρος τῆς ἐνημερώσεως πού προσέφεραν τηλεοπτικοί σταθμοί ἤ ὁ Τύπος. Ἔτσι, αὐτός ὁ «πόλεμος» χαμηλῆς ἐντάσεως, ποτέ δέν ἔγινε εὐρύτερα γνωστός στήν κοινή γνώμη, ἡ ὁποία ποτέ δέν ἐκτίμησε πλήρως τό δύσκολο ἔργο τῶν ἀκριτῶν.

Τήν Κυριακή του Πάσχα 27 Ἀπριλίου 1997, ὅλος ὁ θρησκευόμενος Ἑλληνισμός ἑόρταζε περνώντας στιγμές οἰκογενειακῆς θαλπωρῆς πού προσφέρουν αὐτές οἱ θεῖες ἡμέρες. Στίς ἀπομακρυσμένες ἑλληνικές νησίδες τοῦ Ἀνατολικοῦ Αἰγαίου, οἱ ἀκρίτες πέρασαν ἕνα λιτό Πάσχα, εὐχόμενοι ὁ ἕνας στόν ἄλλο καί μέ τήν ἐλπίδα ὁ ἑπόμενος ἑορτασμός νά τούς βρεῖ κοντά στίς οἰκογένειές τους.
Τό Φαρμακονήσι εἶναι μία ἀπό αὐτές τίς νησίδες, τῆς ὁποίας ἡ φύλαξη εἶχε κριθεῖ ἀπαραίτητη λόγω τῆς πολύ μικρῆς ἀποστάσεως πού τήν χωρίζει ἀπό τά μικρασιατικά παράλια. Οἱ συνθῆκες αὐτές, καθιστοῦσαν τήν νησίδα ἀνέκαθεν χῶρο προτιμήσεως τῶν λαθρεμπόρων γιά τήν ἐγκατάλειψη λαθρομεταναστῶν σέ ἑλληνικό ἔδαφος.
Τήν ἡμέρα αὐτή, ἡ φρουρά τῶν ἀνδρῶν τοῦ 521 Τάγματος Πεζοναυτῶν βρέθηκε ἀντιμέτωπη μέ μία ἀπρόσμενη κατάσταση. Ἀπό τόν Νότο φάνηκε ἡ φιγούρα ἑνός ὑποβρυχίου μέ πορεία πρός Βορρᾶ. Ὁ ἐπικεφαλῆς ἀξιωματικός ἐνημερώθηκε ἀπό τούς ἄνδρες τοῦ φυλακίου στό Ἀκρωτήριο Ψαλίδι πού ἐντόπισε τό ὑποβρύχιο καί ἔσπευσε ἀμέσως ἐπιτόπου. Ἡ ἀναγνώριση μέ τά κυάλια ἀποκάλυψε ὅτι ἐπρόκειτο γιά to ὑποβρύχιο Yildiray (S350) tou Τουρκικοῦ Ναυτικοῦ. Ἀκριβῶς στό κρίσιμο αὐτό σημεῖο, ἡ ἐπικοινωνία τῆς φρουρᾶς μέ τήν προϊσταμένη διοίκηση, ἀπεδείχθη ἀδύνατη. Ἐνῶ ὑπῆρχε ἐπαφή μέ τό παρατηρητήριο τοῦ Πολεμικοῦ Ναυτικοῦ, ὁ ἐπικεφαλῆς τῆς φρουρᾶς δέν στάθηκε δυνατό νά ἀποκτήσει ἐπαφή μέ τήν προϊσταμένη διοίκηση. Ἀντιμέτωπος μέ αὐτή τήν κατάσταση, προτίμησε νά ἀναλάβει πρωτοβουλία ἀντί νά ἀδρανήσει. Ἦταν φανερό ὅτι τό ὑποβρύχιο ἔπλεε ἐντός τῶν ἑλληνικῶν χωρικῶν ὑδάτων καί συνεχῶς πλησίαζε στό Φαρμακονήσι.

Ὁ ἐπικεφαλῆς ἀνέλαβε δράση. Τό στοιχεῖο πολυβόλου FN MAG τῶν 7,62 mm ἄνοιξε πῦρ ἐναντίον τοῦ στόχου ὁ ὁποῖος εὐρίσκετο σέ ἀπόσταση 800 μέτρων περίπου ἀπό τό νότιο ἄκρο τῆς νήσου. Περί τά 200 φυσίγγια ἐβλήθησαν ἀπό τό ὅπλο. Οἱ Πεζοναῦτες διέκριναν καθαρά τίς βολίδες πού κτυποῦσαν τόν μαῦρο ὄγκο τοῦ ὑποβρυχίου. 0 ἐπικεφαλῆς, βλέποντας ὅτι τό ὑποβρύχιο συνεχίζει τήν πορεία του, διέταξε τό στοιχεῖο ἀντιαρματικοῦ STRIM 89 νά ἀνοίξει πῦρ. Δύο βλήματα ἐκτοξεύτηκαν, δίχως ὅμως ἀποτέλεσμα. Ὁ στόχος βρισκόταν ἐκτός του μέγιστου βεληνεκοῦς τοῦ ὅπλου. Ὡστόσο ἡ ἔκρηξη τῶν βλημάτων στό νερό, συνέγειρε τό πλήρωμα τοῦ ὑποβρυχίου, τό ὁποῖο ἄρχιζε διαδικασίες ταχείας καταδύσεως. Στό μεταξύ, ὁ ἐπικεφαλῆς εἶχε μετακινηθεῖ ταχέως στό Βόρειο ἄκρο τῆς νησίδος, στό Ἀκρωτήριο Γέροντα, ὅπου ὑπῆρχε ἄλλο φυλάκιο, συνεχίζοντας νά παρακολουθεῖ τίς κινήσεις τοῦ στόχου. Ἄν καί εἶχε ἀρχίσει ἡ τάξη ἑνός στοιχείου ὅλμου τῶν 60 mm, τά χρονικά περιθώρια δέν ἐπέτρεψαν τήν χρήση του. Στήν νέα θέση, εὐρίσκετο ἄλλο στοιχεῖο πολυβόλου. Στό ὕψος αὐτό, τό ὑποβρύχιο εἶχε ἀρχίσει νά καταδύεται. Μέχρι νά χαθεῖ κάτω ἀπό τήν ἐπιφάνεια τῆς θαλάσσης, τό πολυβόλο αὐτό εἶχε βάλει ἄλλα 200 περίπου φυσίγγια.

Ἡ γνωστοποίηση τοῦ περιστατικοῦ στήν Ἀθήνα, κινητοποίησε τό ΓΕΕΘΑ πού λειτουργοῦσε στούς ρυθμούς τῶν ἑορταστικῶν ἡμερῶν. Οἱ ἐπιτελεῖς ἔσπευσαν νά ἐνημερωθοῦν καί νά διαπιστώσουν ἐνέργειες καί προθέσεις τοῦ ἐχθροῦ. Στήν περιοχή τοῦ Φαρμακονησίου, ἐπικρατοῦσε πλήρης ἡσυχία. Κανένα τουρκικό σκάφος δέν ἔκανε τήν ἐμφάνισή του. Ἡ εἰκόνα πού σχηματίστηκε σύντομα, ἦταν καθησυχαστική. Ἡ κίνηση τοῦ τουρκικοῦ ὑποβρυχίου δέν ὑπέκρυπτε κάποια ἀπειλῆ γιά τήν ἑλληνική φρουρά. Ἡ ξαφνική ὅμως ἐμφάνισή του καί ἡ διακοπή τῶν ἐπικοινωνιῶν, ὁδήγησε στήν ἀνάληψη πρωτοβουλίας ἡ ὁποία στό τέλος δέν εἶχε δυσάρεστες συνέπειες. Τήν πραγματικότητα αὐτή φαίνεται ὅτι ἀντιλήφθηκε καί ἡ τουρκική πλευρά. Στήν Ἄγκυρα ἐπικρατοῦσε ἄκρα σιωπή. Καμμία διαμαρτυρία, οὔτε καν ὑποτονική καί σέ χαμηλό ἐπίπεδο, δέν ἔγινε. Οὔτε ἀπό τό τουρκικό Ὑπουργεῖο Ἐξωτερικῶν, οὔτε σέ στρατιωτικό ἐπίπεδο. Οἱ Τοῦρκοι δέν θεώρησαν καν σκόπιμο νά ζητήσουν ἐξηγήσεις. Παρόμοια ἦταν καί ἡ ἑλληνική ἀντίδραση. Τό περιστατικό τῆς 27ης Ἀπριλίου 1997, ἦταν σάν νά μήν ἔγινε ποτέ. Ἀπό πληροφορίες πού ἔγιναν ἀργότερα γνωστές, ὁ κυβερνήτης τοῦ ὑποβρυχίου καθαιρέθηκε τῶν καθηκόντων του, τό δέ Yildiray πέρασε ἀρκετό χρονικό διάστημα σέ ἐπισκευές, ἐξαιτίας τῶν πολλαπλῶν πληγμάτων πού εἶχε δεχθεῖ στόν πύργο.
Εικόνα



Τό συμπέρασμα πού ἐξάγεται εἶναι διαχρονικά διαπιστωμένο: ὅταν ἡ τουρκική πλευρά ἀντιμετωπίσει ἐξαρχῆς δυναμική στάση, δέν τολμᾶ νά ἀντιδράσει. Ἡ μόνη δύναμη πού ὑπολογίζουν οἱ Τοῦρκοι, εἶναι ἡ δύναμη τῶν ὅπλων.

Μήπως τό ἐπεισόδιο στό Φαρμακονήσι, ἔχει νά διδάξει κάτι στούς διαχειριστές τῆς κρίσεως τῶν Ἰμίων


Πηγή:http://www.authorway.com/inomine/index. ... 57&lang=el
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΕΤΣΙ ΕΚΟΒΑΝ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!

3
Εχουν γινει πολλα αλλα δεν θα δουν ποτε το φως της δημοσιοτητας. Ισως εαν περασουν αρκετα χρονια και μαθουμε ελαχιστα απο αυτα τοτε να μας φανταζουν ως παρατραβηγμενα και ψευδη.
Οι πρωτοι που θα τσιπαριστουν θα ειναι οι παππαδες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνοτουρκικά”

cron