Απροστάτευτη είναι η Κύπρος εάν επιτεθεί ο τουρκικός στρατός

1
Η είδηση, που είναι κοινό μυστικό στους αξιωματικούς που υπηρετούν στην Κύπρο, αποτελεί «βόμβα» που μπορεί ανά πάσα στιγμή να εκραγεί. Πληροφορίες από το νησί της Αφροδίτης μας μεταφέρουν πως εδώ και καιρό έχει αρχίσει, εκ μέρους της ελληνοκυπριακής πλευράς, η άρση των ναρκοπεδίων που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή άμυνας. Μάλιστα, η άρση – εκκένωση των ναρκοπεδίων συνεχίζεται μέχρι και σήμερα κατά μήκος όλης της συνοριογραμμής (πράσινη γραμμή) με το βόρειο κατεχόμενο τμήμα του νησιού.


Σύμφωνα πάντα με τις πληροφορίες μας, οι στρατιωτικοί εκφράζουν τις ανησυχίες τους για την συγκεκριμένη πολιτική επιλογή του κυρίου Χριστόφια, ο οποίος δείχνει να γίνεται περισσότερο από διαλλακτικός στις παράλογες τουρκικές αιτιάσεις.

Το Τάγμα Εκκαθαρίσεων Ναρκοπεδίων Ξηράς, έχει αναλάβει τον ρόλο του αποδομητή της Κυπριακής άμυνας, αφού η Εθνική Φρουρά πήρε σαφή εντολή να εκκαθαρίσει όλα τα ναρκοπέδια που βρίσκονται διάσπαρτα στη Πράσινη Γραμμή και να τα αντικαταστήσει με εικονικά ναρκοπέδια, μέχρι το τέλος του 2011!!! Μάλιστα, τα εικονικά αυτά ναρκοπέδια διατηρούνται για λόγους εκφοβισμού των λαθρομεταναστών και θα λειτουργούν ως «τεχνητό κόλλημα» απέναντι σε πιθανή λαθρομεταναστευτική εισρροή… Εάν όμως σκεφθεί κανείς πως στην Κύπρο δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες, τότε μένει να αναρωτηθούμε εάν η ύπαρξη των εικονικών ναρκοπεδίων έχει σχέση με την παραπλάνηση του πληθυσμού του νησιού και ιδιαίτερα των κυπρίων κατοίκων που διαμένουν κοντά στην πράσινη γραμμή…


Σαφέστατα, υπάρχει εμπαιγμός απέναντι στους Κύπριους, οι οποίοι θα βλέπουν ναρκοπέδια, χωρίς να γνωρίζουν πως η ύπαρξή τους είναι προσχηματική και αφορά αποκλειστικά στην παραπλάνησή τους. Ο λόγος, που εικάζεται, για την ύπαρξη αυτών των «τυπικών-ανενεργών ναρκοπεδίων», είναι πως η κυβέρνηση του κυρίου Χριστόφια δεν επιθυμεί να δημιουργηθεί κλίμα πολιτικής και κοινωνικής έντασης μέσα από διαμαρτυρίες πολιτικών κομμάτων ή μέσω πορειών διαμαρτυρίας για την συγκεκριμένη εφαρμοζόμενη πολιτική.

Ένα ακόμη στοιχείο, το οποίο είναι άκρως ανησυχητικό, αφορά εφοδιασμό με πολεμοφόδια, που για λόγους οικονομίας γίνονται από την Κίνα και δημιουργούν πλείστα όσα προβλήματα…! Η οικονομία φαίνεται πως για τον κύριο Χριστόφια αποτελεί όπλο, ικανό να τον σώσει σε περίπτωση που υπάρξουν στρατιωτικές επιχειρήσεις από την τουρκική πλευρά.

Εάν οι πληροφορίες αυτές ευσταθούν (μέχρι στιγμής έχει υπάρξει διασταύρωση που τις επιβεβαιώνει), τότε η Κύπρος βρίσκεται άοπλη, με πολιτική ευθύνη, μπροστά σε ένα νέο πιθανό Αττίλα…
Πώς σκοπεύουν, άραγε, να κινηθούν οι πολιτικές δυνάμεις στην Κύπρο, προκειμένου να εξασφαλίσουν την διακοπή της εφαρμογής των συγκεκριμένων αποφάσεων της κυβέρνησης Χριστόφια;
Είδομεν…

Πηγή

http://sdel-ethnikathemata.blogspot.com ... _9563.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Απροστάτευτη είναι η Κύπρος εάν επιτεθεί ο τουρκικός στρατός

2
ναι τα ξερω απο πρωτο χερι.τρια χρονια εφεδρος και τι καταλαβα?μια φορα το χρονο βολη.και τι βολη.εχω ειδικοτητα αντιαρματιστη και δεν εκανα ποτε βολη.πολυβολα και λοιπα ουτε λογος.πυρομαχικα δεν υπαρχουν και πολλα.τα στελεχη βαριουνται την ζωη τους,πολλοι ειναι στο στρατο μονο για τον μισθο.στις μοναδες οι συνθηκες διαβιωσης κακες.τριτοκοσμικες μπορω να πω,στο στρατο παμε για να μας κανουν καψονι.τιποτα αλλο.μας εμαθαν πως να μισουμε τους αξιωματικους και τους οπλιτες.αυτο εμαθα να τους μισω.ασε που και στρατιωτες παλιοι σου κανουν καψονι.ημουν ησυχος εγω και μου εκαναν πολλα.πηγα στο στρατο με ενθουσιασμο και ο ενας χρονος που εκαναν μου φανηκε ενας αιωνας.δεν υπαρχει στρατος στην κυπρο.ενα σοου ειναι μονο.σε περιπτωση πολεμου πολλα στελεχη θα εξαφανιστουν.οι εφεδροι το ιδιο?ολα ακεφαλα θα ειναι.θα απρουν ολοι τα βουνα.υθα τρεχουμε να παρουμε πολυβολα και δεν θα ξερω να τα χειριστω.η φυγοστρατια στα υψη.οι βουλευτες που ριχνουν πατριωτικες κοτσανες κανονιζουν τα παιδια τους να μην πανε στρατο.εφεδροι με μεσο απολυονται απο το στρατο γιατι βαριουνται.και καλα κανουν.συντομα θα παμε παλι.θα καθομαστε ολη μερα.παμε εκει και βλεπω κατι πινακες για μαθημα και τιποτα.απλα ειναι για σοου.για να δει ο ταξιαρχος και να πει ολα καλα.ειμαι υπερ ενος πραξικοπηματος εγω για να πεσει η τουρκοφιλη κυβερνηση του προδοφκια.μονο ετσι θα σωθουμε.το κακο ξεκινησ απο τον προδοτη κληριδη και τους πυραυλους.επι μουττα παπαδοπουλου που ελπιζω να ελιωσαν τα κοκκαλα του δεν εγινε καμια αγορα οπλικου συστηματος.τωρα ο χρηματοδοτης της κατοχης αγοραζει αρματα μαχης και ελικοπτερα διασωσης.

Re: Απροστάτευτη είναι η Κύπρος εάν επιτεθεί ο τουρκικός στρατός

3
Φίλε μου τα ίδια ακριβώς γίνονται και εδώ.καμία διαφορά.


Ετσι καταντησαν τον στρατο μας και έτσι τον θέλουν!


Πάλι μόνο η ψυχή θα μιλήσει σε περίπτωση πολέμου!!!!


Αλλά έχω άσχημα νεα....... θα τα αναφέρω σε κάποιο άλλο ποστ!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Απροστάτευτη είναι η Κύπρος εάν επιτεθεί ο τουρκικός στρατός

4
emman έγραψε: Πάλι μόνο η ψυχή θα μιλήσει σε περίπτωση πολέμου!!!!
Η τεχνολογία τείνει να εκμηδενίσει αυτό τον παράγοντα...

Ακόμα παίζει ρόλο βέβαια αλλά...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Απροστάτευτη είναι η Κύπρος εάν επιτεθεί ο τουρκικός στρατός

5
Δεν φτάνει που είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν διέλυσαν τα πάντα χωρίς να σκεφτούνε τι κάνουμε. ΤΑ
Εικόνα
Εικόνα
ΚΟΛΟΒΑ


Νήφε και μέμνησα απιστήν
(Να παραμένεις νηφάλιος
και να θυμάσαι να δυσπιστείς)…
και ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν
εφησυχασμένο
Επίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Κύπρος”

cron