Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

11
όλα τα όντα διατηρούν ένα ποσοστό μνήμης και συνείδησης ανάλογα βέβαια και με τις ειδικές ιδιότητες τους, την φύση τους, το μεγεθος τους, και την διάσταση τους αριαώσεως υλης..
και οταν λεμε οντα εδω εννοουμε οντα με την αρχ.ελληνικη ορολογία, δηλαδή ακόμα και τα άτομα και τα σωματίδια της ύλης, τα οποία είναι και αυτά όντα ή κοσμικά αυγά όπως τα αποκαλούσαν οι προ-ορφικοί έλληνες υπερ-επιστήμονες..
υπαρχει π.χ. ενα ειδικό συνθετικό μέταλλο το nitinol που διατηρεί μνήμη του προηγούμενου σχήματός του..μπορείς ως σύρμα να το λυγισεις και να το παραμορφωσεις όσο θες, και αυτο μετα υπο καποιες ειδικές συνθηκες περιβαλλοντος να επιστρεψει στο αρχικο του σχημα, ενθυμουμενο το προηγουμενο σχημα του.. τετοια μεταλλα και τετοια τεχνολογια εχει υποκλαπει απο εξωγηινα σκαφη οπως αυτο στο ροσγουελ..
τωρα οσον αφορα το νερο και αλλες φαινομενικά μυστήριες ιδιοτητες ηχων και δονησεων πανω σε αυτο ή πανω σε γυαλια ή μεταλλα, τρομερο ενδιαφερον παρουσιαζουν οι συχνοτητες ressonance.
οι δρακονιανοι εξωγηινοι πειρατες του ηλιακου μας συστηματος για να χειραγωγούν και για να κατατρομοκρατησουν τους γηινους δουλους τους προκαλουν "θαυματα" και "μαγεια" χρησιμοποιωντας τετοια τεχνολογια και γνωση τετοιων συχνοτητων που κωδικοποιουνται στις ηχοκραδασμικες τεχνικες της καμπαλα, δηλαδή υπο το πεπλο και μανδυα του μυστικισμου, της μασονιας, της θρησκειας, και της ταχα δυναμης του ταχα παντοδυναμου ψευδοθεου Σενταί (μονο σεληνοδυναμου)..
μαλιστα αν ενας τεχνικος φυσικός επιστημονας γνωριζει επαρκως ολες τις συχνοτητες και αντισυχνοτητες ressonance μπορει να κατα-εξευτελισει πανεύκολα οποιονδηποτε αρχιραββινο και ραββινισκο χασεντιμ της καμπαλα..

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

12
Τι είναι το νερό;


Ρωτήθηκε ο Γερµανός φυσικός επιστήµονας Willfried Hacheney, ειδικός ερευνητής του
νερού -Ένας ειλικρινής επιστήµονας πρέπει να παραδεχτεί ότι δεν γνωρίζει τίποτα για το
νερό. ∆εν είναι δυνατόν ούτε µε χηµικά ούτε µε φυσικά µέσα να εξηγήσει κανείς
επιστηµονικά τι ακριβώς είναι το νερό. Το νερό δεν ακολουθεί τους φυσικούς νόµους και θα
έλεγα ότι είναι µια τεράστια δύναµη που ίσως να µην µπορέσουµε ποτέ να εξηγήσουµε –


Το νερό είναι ένα πολύτιµο αγαθό, όχι µόνο για τη ζωή που µας δίνει αλλά και για την
οµορφιά του. ∆εν υπάρχει καρδιά που µένει ασυγκίνητη µπροστά στο µαιανδρικό µεγαλείο
ενός ποταµού, στην πηγή που αναβλύζει, στη δύναµη του καταρράκτη, στη µεγαλοπρέπεια
της θάλασσας. Χιλιάδες ζωγράφοι αποθανάτισαν το νερό σε όλες τις µορφές του, και σε όλη
τη διάρκεια της γνωστής ιστορίας της ανθρωπότητας το νερό έπαιξε σηµαντικό ρόλο στην
πρόοδο και στον πολιτισµό.

Το νερό είναι ένα τόσο συνηθισµένο αγαθό, είναι κάτι που, ας πούµε απλά, τρέχει από τη
βρύση των εγκαταστάσεων του σπιτιού µας, και δυστυχώς λίγοι άνθρωποι αντιλαµβάνονται
τη σηµαντικότητα του.

Η γη µας αποτελείται από 70% νερό, το ίδιο και ο άνθρωπος, ο οποίος, ιδιαίτερα στην
εµβρυακή του κατάσταση, αποτελείται από 90% νερό.

Λέγεται ότι λίγο πριν πεθάνει ένας άνθρωπος έχει µόνο 50% νερό.

Στον ανθρώπινο οργανισµό µπορούµε να βρούµε διάφορες ποιότητες νερού. Για παράδειγµα,
µπορούµε να αναφερθούµε στο αίµα, τους λεµφαδένες, το νερό του περιέχεται στον
εγκέφαλο, τα δάκρυα, το σάλιο, τα ούρα και άλλα.Υπάρχουν περίπου 240 διαφορετικές
ποιότητες νερού στον οργανισµό µας.

Υπάρχει επίσης µια οµοιότητα των υγρών του ανθρώπινου σώµατος µε την ποιότητα των
νερών της γης. Το νερό της θάλασσας είναι όµοιο στη σύνθεση µε το αίµα. Τα ρυάκια, τα
ποτάµια και οι λίµνες, µε τα λεµφικά υγρά.Τα δε υγρά του ανθρώπινου εγκεφάλου είναι
όµοια µε τα υγρά της Ιονόσφαιρας, που προστατεύει τη γη από κοσµική ακτινοβολία
Το νερό, ο άνθρωπος και η γη είναι αδιαχώριστα στοιχεία.


Το νερό, το οποίο στην αρχαιότητα ονοµάστηκε και –πηγή ζωής– χρησιµοποιήθηκε και
χρησιµοποιείται για τον εξαγνισµό της ψυχής και του σώµατος, όπως στη σηµαντική
τελετουργία της βάπτισης. Ο ίδιος ο Ιησούς βαπτίσθηκε

Στον σύγχρονο καιρό, ήδη από το 1885-1958, ο Viktor Schauberger απέδειξε µε τις
εφευρέσεις του ότι το νερό είναι κάτι το ζωντανό ή πεθαμένο.

Μίλησε για το νερό αποκαλώντας το –το αίµα της γης–.


To νερό οργανώνει όλες τις λειτουργίες του οργανισµού ή, όπως θα λέγαµε διαφορετικά, το
νερό είναι ο σύνδεσµος όλων των σωµατικών και πνευµατικών λειτουργιών. Η αποτοξίνωση
του οργανισµού, που την έχουν αναλάβει τα όργανα: νεφρά πνεύµονες, δέρµα και έντερο,
γίνεται µε τη βοήθεια του νερού. Εάν λοιπόν δεν πίνουµε νερό, η αποτοξίνωση είναι
αδύνατη. Ιδιαίτερα αν χρησιµοποιούµε διάφορα αποτοξινωτικά ή κάνουµε κάποια ειδική
αποτοξινωτική δίαιτα και δεν πίνουµε την απαραίτητη ποσότητα νερού ή έχουµε ήδη από
καιρό έλλειψη νερού στον οργανισµό µας, θα λέγαµε ότι αντί να αποτοξινωνόµεθα
αυτοδηλητηριαζόµεθα. Συµπτώµατα όπως: πονοκέφαλοι, δυσκοιλιότητα και τάση για εµετό
είναι µόνο οι αρχικές ενδείξεις. Τα πραγµατικά προβλήµατα έρχονται ανάλογα µε την
περίπτωση µετά από µήνες ή και από χρόνια.

Μέσα σε ένα εικοσιτετράωρο κυλούν 1400 λίτρα αίµα µέσα από τον εγκέφαλο, και στο ίδιο
χρονικό διάστηµα κυλούν 2000 λίτρα µέσα από τα νεφρά µας.

Επίσης χρειαζόµαστε ηµερησίως ενάµιση µέχρι δυόµιση λίτρα νερό (ούρα και ιδρώτα).



Eίχα λιγότερες δυσκολίες στην κατανόηση της κίνησης των πλανητών, παρόλη την
ασύλληπτη απόστασή τους, παρά στην κατανόηση της κίνησης του τρεχούµενου νερού, η
οποία εξελίσσεται µπροστά τα µάτια µας...

Galileo Galilei 1564-1641


Έχετε σκεφτεί τη συµπεριφορά του νερού όσον αφορά τους νόµους της φύσης;
Τι γνωρίζετε για τις ανωµαλίες του νερού;
Τι γνωρίζετε για τη συµπεριφορά του;


Το ξύλο επιπλέει και µουλιάζει όταν έλθει σε επαφή µε το νερό, άλλα αντικείµενα όµως
βυθίζονται. ∆ιαλύει το χώµα και ενώνεται µε τα διάφορα υλικά στην φύση, άλλα τα
µαλακώνει (χώµα, τροφές κλπ.), άλλα τα σκληραίvει (γύψος,τσιµέντο).

Στη δύναµή του δεν µπορεί να αντισταθεί τίποτα..
Το νερό τρυπά την πέτρα!

Έχει τη δύναµη να µεταφέρει πληροφορίες (οµοιοπαθητική, ανθοθεραπεία).
Επηρεάζει το κλίµα της γης µε τα θερµά και ψυχρά ρεύµατά του.

Ο νόµος της βαρύτητας είναι σχετικός όσον αφορά το νερό. Έχετε σκεφτεί ότι το νερό αγνοεί
τη βαρύτητα, όταν από βάθος πολλές φορές 3000 µέτρων έρχεται στην επιφάνεια της γής;
Η στερεά µορφή του νερού δεν βυθίζεται, όπως συµβαίνει µε όλα τα άλλα υλικά στη φύση.

Το νερό έχει ένα γεωµετρικό σχήµα γνωστό σαν Gluster δηλ. κρυσταλλίνη. Σχηµατίζει ένα
τετράεδρο. Θα µπορούσαµε να πούµε ότι το νερό είναι ένα τρεχούµενο κρύσταλλο.
Είναι γνωστό από τη φυσική ότι τα γεωµετρικά σχήµατα δηµιουργούν ηλεκτροµαγνητικά
πεδία. Έτσι και το νερό, επειδή έχει ένα συγκεκριµένο γεωµετρικό σχήµα, µεταδίδει
ηλεκτροµαγνητικά κύµατα, δηλ. ενέργεια, το νερό λοιπόν µεταδίδει ενέργεια.


Εάν κοιτάξουµε στο µικροσκόπιο τις νιφάδες του χιονιού, µπορούµε να παρατηρήσουµε το
θαυµάσιο σχήµα κρυστάλλων που σχηµατίζουν, καµιά νιφάδα χιονιού δεν έχει το ίδιο σχήµα
κρυστάλλου.Θα µπορούσαµε να σκεφτούµε πώς αυτό είναι δυνατό αφού πρόκειται για ένα
στοιχείο που έχει χαρακτηριστεί σαν υδρογόνο δύο οξυγόνο(H²O)To ίδιο στοιχείο µε τα
άπειρα πρόσωπα.Αυτό έχει αναµφισβήτητα σχέση µε την ενέργεια.

Αυτή την µεγάλη τάξη και το σύστηµα που βρίσκονται πίσω από το φαινόµενο του νερού το
απέδειξε τα τελευταία 10 χρόνια ένας Ιάπωνας επιστήµονας ο ∆ρ.Μασάρου Εµότο (Masaru
Emoto), ο οποίος εµπνεύσθηκε από τις νιφάδες του χιονιού και τα διαφορετικά τους σχήµατα.
Σκέφτηκε ότι, αφού το χιόνι σχηµατίζει κρυστάλλους, το ίδιο θα συµβεί εάν το νερό παγώσει.
Έτσι λοιπόν αναπτύχθηκε η τεχνολογία φωτογράφησης του νερού.

Αυτές οι φωτογραφίες έκαναν τον γύρο της γης και έδειξαν την οµορφιά και τη µοναδικότητά
του. Ο Εµότο απέδειξε ότι το νερό έχει µνήµη, ακούει, διαβάζει και αντικατοπτρίζει το
περιβάλλον.Σε αυτή τη µνήµη του νερού βασίζεται και η θεραπεία µε τα ανθοϊάµατα του Dr
Bach, καθώς επίσης και η οµοιοπαθητική.Στο µόριο του νερού γνωστό µε την λέξη
(Cluster)αποθηκεύονται οι πληροφορίες,τις οποίες µπορεί άµεσα να µεταδώσει.
Η µνήµη του νερού είναι πολύ ισχυρή,δύσκολα µπορεί κανείς να την σβύση.Εαν
π.χ.λιώσουµε την νιφάδα του χιονιού και την ξαναπαγώσουµε,µε έκπληξή µας θα
παρατηρήσουµε ότι έχει το ίδιο γεωµετρικό σχήµα!Η νιφάδα µπορούσε να θυµηθεί !Αυτό
σηµαίνει ότι κάποια ενέργεια επιρρεάζει την ύλη και όχι η ύλη την ενέργεια!



Ετσι λοπόν όταν κρατούµε ένα ποτήρι νερό στο χέρι µας θα πρέπει να κάνουµε κάποιες
σκέψεις για το τί πίνουµε!!!


...συνεχίζεται
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

13
Αναπάνητες και ευλογότατες απορίες στην ερώτηση, αν το νερό με θυμάται και άλλα τινά...

1) Από πολύ μικρός είχα πρόβλημα με το νερό...ειδικά μετά από ατελείωτο παιχνίδι στην αλάνα της γειτονιάς μου.Ακολουθούσε πάντα η "δοκιμασία" του νερού!!!..Παρατήρησα,ότι προς το τέλος της...δοκιμασίας το νερό "μαύριζε"...Κι ερωτώ:"Μήπως το νερό μαύριζε από το "κακό" του,επειδή δε με "πήγαινε";

2) Πάλι από μικρός,θυμάμαι τις γριές της φαμίλιας να λένε με μισοντροπαλό,γεμάτο νάζι ύφος,ότι διέκοπταν το κουτσουμπολιό για να πάνε "προς νερού τους".Μέσα στο παιδικό μυαλό μου, δημιουργήθηκε η εξής απορία:" Έχουν δικό τους νερό;Είναι κάτι σα κατοικίδιο που τις περιμένει στην αυλή;Και πως γίνεται να τις περιμένει εκεί χωρίς να χύνεται;...

3) Μια φορά έκανα την εξής ανακάλυψη:Πάτησα λάσπη....Άρα το νερό,όχι μόνο δε με "πήγαινε",αλλά ήταν και ύπουλο...Κρύβονταν μέσα στο χώμα και με περίμενε.....Εκείνο ήταν που "τρέλλανε" την μάνα μου και μ'έδειρε επειδή περπάτησα (τι πιο φυσικό!!!!) μέσα στο σπίτι μου.

4) Όταν μεγάλωσα λίγο ανακάλυψα, ότι, το νερό δε τα πάει καλά με το ρεύμα."Είναι πολύ επικίνδυνο" μου είπαν...Γι'αυτό κι εγώ,πάντα όταν έπινα νερό δε το έκανα ποτέ με τα παράθυρα ανοιχτά,γιατί,όπως μου είπε η γιαγιά μου,"κάνει ρεύμα".

5) Μια φορά θυμάμαι,ήμουν στο γήπεδο και με είχε "φάει" η ορθοστασία...Τότε "έπιασε" να βρέχει "καρεκλοπόδαρα".Νομίζω ήταν η πρώτη αλλά και η τελευταία ένδειξη εύνοιας του νερού προς το πρόσωπό μου...

6) Μεγαλώνοντας λίγο ακόμη,ο δάσκαλός μας,έλεγε ότι το μάθημα έπρεπε να το λέμε "νεράκι".Στην αρχή δε το κατάλαβα,αλλά αυτό δε κράτησε πολύ.Όλοι μας το μάθημα το λέγαμε "νεράκι"....απλά η γνώση έγινε αεράκι...

7) Αργότερα,ένας σοφός γέροντας,μου είπε να μη πνίγομαι σ'ένα κουτάλι νερό.Από τότε, όποτε χειρίζομαι το νερό με κουτάλι,έχω το νου μου και φοράω πάντα "μπρατσάκια"...

8) Ώριμος πια,άκουγα την φράση:"άραξε τώρα,χαλάρωσε...τώρα το νερό μπήκε στ'αυλάκι"...Γιατί όμως εγώ έχω να πληρωθώ μήνες;...Που πήγε το νερό απ'τ'αυλάκι;...Και είπα το νερό,νεράκι...

9) Ακόμη-ακόμη,άκουγα από χείλη σοβαρά,με στόμφο να μου λένε ότι το ποτάμι δε γυρίζει πια πίσω...Μου φαίνοταν πολύ "cool" αυτό...αλλά...Αλλά πως γίνεται μονίμως να με παρασέρνει το ποτάμι αυτό;....

10) Εν έτη 2011 μου είπανε να "βάλω λίγο νερό στο κρασί μου"....στην υγεία,παιδεία,εργασία,έθνος...αλλά τελικά κατάλαβα ότι δεν εννοούσαν τον "άκρατο" των αρχαίων προγόνων μου...



ΥΓ.1...Απ'όλα τα παραπάνω (από προσωπική εμπειρία δηλαδή) καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το νερό ΚΑΙ θυμάται ΚΑΙ λάθη...δε συγχωρεί.Όσοι το συναντήσετε ποτέ,οφείλετε να είστε πολύ προσεκτικοί μαζί του!!!!....
ΥΓ.2...Domi,ευχαριστώ για την φιλοξενία,αν και θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσω (προτού αυτοκλήτως φιλοξενηθώ).Αν τελικά αφαιρεθεί η ανάρτησή μου,να ξέρεις ότι εγώ το χειρόγραφό μου,δε το έκαψα....το έβρεξα!!!!....
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

14
Εγω ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ποστ σου,είδες πόσο σημαντικό είναι το νερό,βρισκεται παντού....ακόμα και στις εκφράσεις μας.Τυχαίο;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

15
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Αναπάνητες και ευλογότατες απορίες στην ερώτηση, αν το νερό με θυμάται και άλλα τινά...

1) Από πολύ μικρός είχα πρόβλημα με το νερό...ειδικά μετά από ατελείωτο παιχνίδι στην αλάνα της γειτονιάς μου.Ακολουθούσε πάντα η "δοκιμασία" του νερού!!!..Παρατήρησα,ότι προς το τέλος της...δοκιμασίας το νερό "μαύριζε"...Κι ερωτώ:"Μήπως το νερό μαύριζε από το "κακό" του,επειδή δε με "πήγαινε";

2) Πάλι από μικρός,θυμάμαι τις γριές της φαμίλιας να λένε με μισοντροπαλό,γεμάτο νάζι ύφος,ότι διέκοπταν το κουτσουμπολιό για να πάνε "προς νερού τους".Μέσα στο παιδικό μυαλό μου, δημιουργήθηκε η εξής απορία:" Έχουν δικό τους νερό;Είναι κάτι σα κατοικίδιο που τις περιμένει στην αυλή;Και πως γίνεται να τις περιμένει εκεί χωρίς να χύνεται;...

3) Μια φορά έκανα την εξής ανακάλυψη:Πάτησα λάσπη....Άρα το νερό,όχι μόνο δε με "πήγαινε",αλλά ήταν και ύπουλο...Κρύβονταν μέσα στο χώμα και με περίμενε.....Εκείνο ήταν που "τρέλλανε" την μάνα μου και μ'έδειρε επειδή περπάτησα (τι πιο φυσικό!!!!) μέσα στο σπίτι μου.

4) Όταν μεγάλωσα λίγο ανακάλυψα, ότι, το νερό δε τα πάει καλά με το ρεύμα."Είναι πολύ επικίνδυνο" μου είπαν...Γι'αυτό κι εγώ,πάντα όταν έπινα νερό δε το έκανα ποτέ με τα παράθυρα ανοιχτά,γιατί,όπως μου είπε η γιαγιά μου,"κάνει ρεύμα".

5) Μια φορά θυμάμαι,ήμουν στο γήπεδο και με είχε "φάει" η ορθοστασία...Τότε "έπιασε" να βρέχει "καρεκλοπόδαρα".Νομίζω ήταν η πρώτη αλλά και η τελευταία ένδειξη εύνοιας του νερού προς το πρόσωπό μου...

6) Μεγαλώνοντας λίγο ακόμη,ο δάσκαλός μας,έλεγε ότι το μάθημα έπρεπε να το λέμε "νεράκι".Στην αρχή δε το κατάλαβα,αλλά αυτό δε κράτησε πολύ.Όλοι μας το μάθημα το λέγαμε "νεράκι"....απλά η γνώση έγινε αεράκι...

7) Αργότερα,ένας σοφός γέροντας,μου είπε να μη πνίγομαι σ'ένα κουτάλι νερό.Από τότε, όποτε χειρίζομαι το νερό με κουτάλι,έχω το νου μου και φοράω πάντα "μπρατσάκια"...

8) Ώριμος πια,άκουγα την φράση:"άραξε τώρα,χαλάρωσε...τώρα το νερό μπήκε στ'αυλάκι"...Γιατί όμως εγώ έχω να πληρωθώ μήνες;...Που πήγε το νερό απ'τ'αυλάκι;...Και είπα το νερό,νεράκι...

9) Ακόμη-ακόμη,άκουγα από χείλη σοβαρά,με στόμφο να μου λένε ότι το ποτάμι δε γυρίζει πια πίσω...Μου φαίνοταν πολύ "cool" αυτό...αλλά...Αλλά πως γίνεται μονίμως να με παρασέρνει το ποτάμι αυτό;....

10) Εν έτη 2011 μου είπανε να "βάλω λίγο νερό στο κρασί μου"....στην υγεία,παιδεία,εργασία,έθνος...αλλά τελικά κατάλαβα ότι δεν εννοούσαν τον "άκρατο" των αρχαίων προγόνων μου...

Τηλέμαχε δεν βρίσκω λόγια....

Πραγματικά άπαιχτος!!! :down
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

16
H δύναµη της πληροφορίας που µεταδίδει το νερό


Το νερό µπορεί να µας µεταδίδει πληροφορίες µέσω κυµάτων.Εαν πετάξουµε µια πέτρα στο
νερό δηµιουργείται ένας κυκλικός κυµατισµός,ο οποίος µεγαλώνει στην διάµετρό του.Αυτός
ο κυµατισµός επεκτείνεται επίσης και εις βάθος.

Το νερό µεταδίδει τις πληροφορίες µε αυτόν τον τρόπο.

Συντονισµός

Εαν δυο κύµατα που έχουν τον ίδιο ρυθµό δόνησης,παρ ότι µπορούν να προέρχονται από
διαφορετικές κατευθύνσεις, όταν συναντηθούν δηµιουργούν συντονισµό.
Τα κύµατα αυτά του συντονισµού δηµιουργούν τάξη ή αρµονία,όπως µπορεί να παρατηρήσει
κανείς στους κριστάλους της φύσης,οι οποίοι βρίσκονται σε συντονισµό µε το σύµπαν από
το οποίο αντιγράφουν την τάξη και την αρµονία ενός τέλειου γεωµετρικού σχήµατος

Το φαινόµενο του συντονισµού βρίσκεται επίσης και µέσα στον άνθρωπο.Οταν αγαπούµε
κάποιον συνηθίζουµε να λέµε-είµαστε στο ίδιο κύµα-


Η δύναµη των λέξεων


O Μασάρου Εµότο που αναφέραµε εκτός του ότι φωτογράφισε τους κρυστάλλους και την
µορφή του νερού, έκανε και κάποια άλλα πειράµατα τα οποία αποδεικνύουν την µνήµη του
νερού. Μίλησε στο νερό εκφράσεις όπως π.χ. –Με αηδιάζεις-το σχήµα του νερού που
δηµιουργήθηκε ήταν όµοιο µε το σχήµα που δηµιουργείται όταν κάποιος έχει
καρκίνο.Αντίθετα όταν µίλησε στο νερό την λέξη-σαγαπώ-δηµιουργήθηκε ένα πανέµορφο
κρίσταλλο.Τα πειράµατα αυτά ήταν µερικές εκατοντάδες.

Αν πράγµατι συµβαίνει αυτό,τότε έχουµε µεγάλη δύναµη υγείας ή καταστροφής στα λόγια
µας.Τα λόγια και οι λέξεις που ξεστοµίζουµε µπορούν να βοηθήσουν να αναπτερωθεί το
ηθικό κάποιου ή,να τον κάνουν να φοβηθεί και να τροµοκρατηθεί.

Όταν οι συνάνθρωποι µας, µας αρρωσταίνουν

Εάν έχουµε όλη την διάθεση να είµεθα υγιείς και κάνουµε προσπάθειες γιαυτό και στο
οικογενειακό περιβάλλον έχουµε κάποιον που µας υποτιµά λέει εκφράσεις σαν και αυτές που
αναφέραµε-µε αηδιάζεις-µε αρρωσταίνεις-αυτές οι εκφράσεις και επίσης οι κρυφές κακές
σκέψεις που δηµιουργούνται ,µπορούν να µας οδηγήσουν σε σοβαρές ασθένειες.Το
ποσοσοστό των 70% νερού που βρίσκεται στο σώµα µας παίρνει αυτή την πληροφορία.Αυτές
είναι πολύ σηµαντικές σκέψεις για το πώς ζούµε και µε ποιές πληροφορίες είναι ατιµέτωπο
το νερό του σώµατός µας !

Πρέπει να προσέχουµε τις πληροφορίες που µεταδίδονται στο νερό του σώµατός µας και στο
νερό που πίνουµε!!!

Η τεχνολογία σήµερα έχει στοχεύσει στον καθαρισµό του νερού από ουσίες όπως το
χλώριο,βαρέα µέταλλα κλπ,αλλά για το σβήσιµο των κακών πληροφοριών που µεταφέρει το
νερό δεν έχουν κάνει κάποια σκέψη.

Η κίνηση του νερού

Το νερό έχει µια συγκεκριµένη κίνηση ή ροή. Αν παρατηρήσουµε τα ποτάµια και τα ρυάκια,
βλέπουµε ότι η ροή του νερού ποτέ δεν είναι ευθεία αλλά σπειροειδής, έτσι δηµιουργούνται
οι µαίανδροι των ποταµών.

Όλα τα συστήµατα στο σύµπαν κινούνται µε µια κεντρική σπειροειδή µορφή.
Την ίδια σπειροειδή κίνηση του νερού έχει και το ανθρώπινο σώµα.

Η σπονδυλική στήλη είναι ένα παράδειγµα της σπειροειδούς κίνησης του οργανισµού.
Αυτή η σπειροειδής κίνηση είναι ένας κανόνας τάξης για ολόκληρο το σύµπαν και
δηµιουργεί ενέργεια. Η συγκεκριµένη κίνηση του νερού λέγεται επίσης µαιανδρική κίνηση.
Το νερό, εάν δεν εµποδισθεί µε τεχνικές ανθρώπινες επεµβάσεις, είναι πάντα σε κίνηση.
Το νερό στο ανθρώπινο σώµα είναι επίσης σε συνεχή ροή, µε τη µορφή του αίµατος και των
λεµφικών υγρών. Εάν σταµατήσει αυτή η ροή, ο άνθρωπος δεν έχει ενέργεια και έτσι
πεθαίνει. Με τον ρυθµό της ροής που έχει το αίµα, ο άνθρωπος βρίσκεται σε απόλυτη
αρµονία µε το σύµπαν.


Το σύµπαν είναι σε διαρκή κίνηση, και εδώ είναι το µυστικό της υγείας.



Το νερό ταξιδεύει σε όλη τη γη.

Κατά την διάρκεια του ταξιδιού του στη γη το νερό αποµνηµονεύει όλες τις
ηλεκτροµαγνητικές δονήσεις που υπάρχουν στον πλανήτη µας.Σε αυτό το ταξίδι γίνεται το
αίµα της γης ,όπως το περιέγραψε µε αυτήν την έκφραση ο γνωστόςΑυστριακός φυσικός
επιστήµονας Viktor Schauberger (1885-1958).Όπως η γη έχει ένα βόρειο και ένα νότιο
πόλο,έτσι και το µόριο του νερού έχει το δικό του βόρειο και νότειο πόλο.Ότι είναι η
ατµόσφαιρα για την γη το ίδιο είναι και το ηλεκτροµαγνητικό πεδίο που σχηµατίζεται γύρω
από ένα µόριο του νερού.Η τιµή αντίστασης τη ατµόσφαιρας είναι 7.83 Herz και είναι
γνωστή σαν συντονισµός του Schuhmann.Το νερό αποµνηµονεύει αυτόν τον συντονισµό
κατά την διάρκεια αυτού του ταξιδιού του στην γη.Ο ανθώπινος οργανισµός έχει λοιπόν
αυτόν τον ίδιο συντονισµό και η τιµή µέτρησης στον ανθρώπινο οργανισµό είναι µεταξύ 8
και 10 Herz.O άνθρωπος λοιπόν βρίσκεται σε συνεχή συντονισµό µε το νερό της γης.Αυτό
σηµαίνει ότι πίνοντας νερό µπορούµε να αναπληρώσουµε αυτό που µας λείπει.Με το νερό
µπορούµε να αναπληρώσουµε το έλλειµα της ενέργειας του οργανισµού µας και να
επαναφέρουµε την υγεία µας.


Απόσπασμα απο Μετάφραση από το Γερµανικό περιοδικό Journal, το οποίο εκδίδεται 6 φορές τον
χρόνο στη Γερµανία.

emhelas.com
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

17
Τα μυστικά του νερού και της σπειροειδής κίνησης
Εικόνα

Με αποκαλούν παράφρονα… Ελπιζα να έχουν δίκιο! Δεν έχει και τόση σημα­σία αν ένας ακόμη τρελός βαδίζει στην γη. Αλλα αν έχω εγώ δίκιο και η επιστή­μη έχει λάθος – τότε ο Θεός να λυπηθεί την ανθρωπότητα…»


Δρ. Βίκτωρ Σάουμπεργκερ

Από τότε που:

* ο πρώτος άνθρωπος παρατήρησε την ανταπόκριση που είχε η στάθμη του νερού στις φάσεις της σελήνης
* ο Αρχιμήδης έκανε πειράματα στη μπανιέρα του
* οι Ινδοί έκαναν αναζωογονητικά λουτρά μακροζωίας
* οι Ρωμαίοι κατασκεύαζαν πολύπλοκα υδραγωγικά συστήματα
* ο Πλίνιος έγραφε για τις θεϊκές ιδιότητες του νερού
* ο Μέσμερ μαγνήτιζε το νερό με τους τεράστιους μαγνήτες του
* ο Βίλχελμ Ράιχ παρατηρούσε τους ομόκεντρους κύκλους που δημιουργούνται στο νερό αν κάποιος ρίξει μια πέτρα…

…γνωρίζαμε πολύ καλά κάτι που σήμερα το έχουμε ολότελα ξεχάσει: κάτι πολύ παράξενο συμβαίνει με το νερό!

Τα μυστικά που κρύβει το πιο απαραίτητο στοιχείο για την ζωή -μαζί με τον αέρα – μας έχουν αποκαλυφθεί πολλές φορές! Άλλες τόσες έχουν χαθεί μέσα στον Χρόνο που όλα τα σβήνει. Στον Χρόνο και την Άγνοια, που δεν θα αργήσουν να σβήσουν και τα δικά μας ίχνη, αν δεν μπορέσουμε να αναστρέψουμε τα εγκλήματα που κάνουμε καθημερινά στην Φύση που μας φιλοξενεί…

O Μάγος του νερού

Μέχρι πριν λίγα χρόνια μπορούσαμε να νιώθουμε υπερήφανοι που η γνώση μας δάμαζε – σε συμφωνία με τις εντολές του θεού μας – τη Φύση! Σήμερα ξέρουμε ότι αυτή τη νοοτροπία την πληρώνουμε ήδη ακριβά και θα την πληρώσουμε ακόμη ακριβότερα. Γιατί το μυστικό δεν είναι η υποταγή της Φύσης, είναι η συνεργασία και η εναρμόνιση με τους κανόνες της…

Οι άνθρωποι της Γνώσης, που προεκτείνουν τις έρευνες τους πέρα από την συμβατική επιστήμη της εποχής τους και ταυτόχρονα προσπαθούν να κατανοήσουν και να προστατεύσουν τις δυνάμεις της Φύσης, αποτελούν ένα πολύ σπάνιο δείγμα διανοητών. Το έργο τους σπάνια καταφέρνει να βγει στην επιφάνεια, ειδικά σε μια εποχή σαν την δική μας. Σε μια εποχή που η ασύστολη εκμετάλλευση των φυσικών πόρων αδιαφορεί για την διατάραξη της φυσικής αρμονίας, αλλά ούτε και γνωρίζει τους τρόπους για να συμβαδίσει με την αρμονία αυτή.

Ένας τέτοιος σπάνιος άνθρωπος-κλειδί ήταν και ο Αυστριακός ερευνητής Δρ Βίκτωρ Σάουμπερ­γκερ (Victor Schauberger). Ανήκει βέβαια κι αυτός στον κατάλογο των παρεξηγημένων σοφών σαν τον Τέσλα, τον Ράιχ, τον Κάμερερ….Αυτών που δεν συνέφεραν το κατεστημένο των τραστ, των επιστημών, «των κατόχων της αλήθειας» και που εξοντώθηκαν, ή – στην καλύτερη περίπτωση – κρατήθηκαν στην αφάνεια.

Ήδη, από το 1920, ο Δρ, Σά­ουμπεργκερ μας είχε προειδοποιήσει για την κρίση του περιβάλλοντος στην οποία έχουμε σήμερα παγιδευτεί – και από την οποία μονάχα λίγες ελπίδες έχουμε για να αποδράσουμε.

Κατά την διάρκεια της ζωής του γνώρισε τον χλευασμό και την ειρωνεία, αλλά σήμερα πλέον το ενδιαφέρον για το έργο του έχει αρχίσει να εξαπλώνεται παντού. Πάρα πολλοί άνθρωποι έχουν εντυπωσιαστεί από τον δυναμικό και διερευνητικό χαρακτήρα του, από το τραγικό πεπρωμένο του και από τις εκπληκτικές θεωρίες, με τις οποίες θέλησε να αλλάξει τον κόσμο μας προς το καλύτερο!

Το ζωντανό νερό
Εικόνα
Το κεντρικό θέμα των ερευνών του Δρ. Σάουμπεργκερ ήταν το Νερό και η Κίνηση. Ο ίδιος έλεγε:

«Η επικρατούσα τεχνολογία χρησιμοποιεί τις λανθασμένες μορφές κίνησης. Οι μηχανές και οι μέθοδοι μας, διοχετεύουν τα στοιχεία της φύσης όπως τον αέρα, το νερό και τα άλλα υγρά και αέρια, σε έναν τύπο κίνησης που η Φύση τον χρησιμοποιεί μονάχα για να αποσυνθέτει και να διαλύει την ύλη!

Η Φύση χρησιμοποιεί έναν άλλο τύπο κίνησης για να ανοικοδομεί και να αναζωογονεί. Όταν η τεχνολογία μας χρησιμοποιεί μονάχα την κίνηση της αποσύνθεσης, μεταμορφώνεται σε νεκρή τεχνολογία, που μόνο θάνατο μεταδίδει σε αυτούς που κάνουν χρήση της -τόσο στο υλικό όσο και το ψυχολογικό επίπεδο! Μια καταστροφική τεχνολογία, που επιπλέον, μολύνει επικίνδυνα όλο το φυσικό περιβάλλον…»

Ο Δρ. Σάουμπεργκερ πειραματίστηκε προσπαθώντας να θέσει σε πρακτική εφαρμογή την αναζωογονητική αρχή της φύσης, που ο ίδιος ονόμαζε «κυκλωτική σπειροειδή κίνηση«.

Οι περίγραφες των κατορθωμάτων του, πολλές φορές μοιάζουν με καθαρή φαντασία. Η ί­δια η γλώσσα που χρησιμοποιεί για να περιγράψει ο ίδιος τα ευρήματα του και τις θεωρίες του, είναι πολλές φορές δύσκολη να την καταλάβει κανείς και να την μεταφράσει. Συχνά ήταν αναγκασμένος να χρησιμοποιεί τους δεδομένους επιστημονικούς όρους με δικές του παραλλαγές, για να εξηγήσει τις θεωρίες του, γιατί οι παλιοί ορισμοί δεν μπορούσαν να εκφράσουν τα πράγματα που ήθελε να πει. Έφτανε στο σημείο να εφευρίσκει νέα νοήματα και ορολογίες, που είναι πολύ δύσκολο να γίνουν κατανοητά στον απλό παρατηρητή. Γνώριζε βέβαια τα προβλήματα που προκύπτουν από κάτι τέτοιο, αλλά δεν έβλεπε άλλη εναλλακτική λύση. Έτσι το έργο του είναι γεμάτο από πολύπλοκους συλλογισμούς και δυσνόητες πειραματικές εξηγήσεις.

Ένας από τους συνεργάτες του, ο καθηγητής Βίλχελμ Μπάλτερς, είχε πει: «Μα, πώς είναι δυνατόν να καταλάβει κανείς εύκολα την γλώσσα του Σάουμπερ­γκερ; Το έργο του ανήκει στο Μέλλον…»

Η ζωή του

«Αν βρεθείς σε δύσκολες στιγ­μές στην ζωή σου, και δεν ξέρεις σε ποιόν να απευθυνθείς για βοήθεια, πήγαινε σε μια πηγή στο βουνό – και άκου την μουσική που παίζει το νερό της. Τότε θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά…»

Μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου πολύ καλότυχο αν σε μεγαλώσει μια μητέρα λέγοντας σου συνεχώς αυτά τα λόγια, όπως έκανε η μητέρα του μικρού Βί­κτορα…

Ο Βίκτωρ Σάουμπεργκερ, καταγόταν από μια πολύ παλιά αριστοκρατική οικογένεια της Βαυαρίας. Γεννήθηκε το 1885 κοντά στην Λίμνη Πλόκενσταϊν της Αυστρίας. Από πολύ μικρό παιδί χε δείξει έντονο ενδιαφέρον οτιδήποτε σχετιζόταν με την Φύση.

Όταν ήταν ακόμη νεαρός, μελετούσε τον τρόπο με τον οποίο μεταχειρίζονταν την φύση και τ στοιχεία της, οι άνθρωποι της εξοχής. Έγραφε γι’ αυτούς:

«Βασίζονταν σ’ αυτά που έβλεπαν με τα ίδια τους τα μάτια και σε ότι ένιωθαν από την έμπνευση τους.

Πάνω από όλα, αναγνώριζαν την εσωτερική θεραπευτική δύναμη του νερού και καταλάβαιναν ότι το ίδιο, διοχετευμένο τη νύχτα μέσα από αρδευτικά κανάλια, μπορεί να δώσει πολύ μεγαλύτερη σοδειά από τα γειτονικά χωράφια που αρδεύονταν διαφορετικά.

Ήξεραν επίσης πόσο στενά συνδεδεμένο ήταν το δάσος με το νερό – και τα δύο τους με τον άνθρωπο…»

Μαθήτευσε δίπλα σε έναν γέρο δασάρχη και έπειτα από το τέλος του Πρώτου Παγκόσμιου Πολέμου ανέλαβε μόνος του δασάρχης μιας αρκετά απομονωμένης περιοχής. Τα πράγματα που μπόρεσε να μελετήσει ο Σάουμπεργκερ σε εκείνη την ερημική – σχεδόν ανέγγιχτη από το ανθρώπινο χέρι -περιοχή, συχνά ερχόντουσαν σε πλήρη αντίθεση με ότι είχε μάθει από τις ακαδημαϊκές δασονομικές σπουδές του.

Το νερό ήταν το κύριο ενδιαφέρον του. Είχε ξεκινήσει για να ανακαλύψει τα χαρακτηριστικά και τους νόμους του, αλλά και την σύνδεση μεταξύ της θερμοκρασίας και της κίνησης του.

Παρατήρησε ότι το νερό που έτρεχε από μια βουνίσια πηγή, βρισκόταν στην μεγαλύτερη πυκνότητα του – στο «σημείο ανωμαλίας» του, όπως λέγεται – στους +4οC, που ήταν φυσικά και το σημείο της υψηλότερης ποιότητας του. Οι σολομοί και οι πέστροφες, πήγαιναν πάντοτε προς αυτές τις πηγές – και εκεί έβρισκε και την πιό πλούσια και πιο όμορφη βλάστηση.


Μια μέρα, επισκέφθηκε μαζί με μερικούς γέρους κυνηγούς μια απομονωμένη περιοχή πάνω στα βουνά. Εκεί υπήρχε μια πηγή που παλαιότερα ήταν σκεπασμένη από ένα πέτρινο καλυβάκι. Τώρα το κτίσμα είχε γκρεμιστεί κι έτσι η πηγή είχε εκτεθεί στο φως του ήλιου. Έπειτα από λίγο, το ρυάκι ξεράθηκε, εκπλήσσοντας όλους όσους το γνώριζαν γιατί κάτι τέτοιο δεν είχε συμβεί ποτέ πριν.
Εικόνα


Αναζητώντας εξηγήσεις γι’ αυτό, κάποιος πρότεινε να ξαναχτίσουν την πέτρινη κατασκευή. Έτσι κι έγινε. Έπειτα από λίγο το ρυάκι επανήλθε..

Αυτό ήταν μια αποκάλυψη για τον Σάουμπεργκερ, γιατί του ήταν πλέον ολοφάνερο ότι το νερό ανταποκρινόταν, άγνωστο πώς, στην σκιά και στο δάσος. Αργότερα, του δόθηκαν πολύ περισσότερα στοιχεία για να επιβεβαιώσει αυτήν την θεωρία. Ο Σάουμπεργκερ άρχισε να αντιλαμβάνεται το νερό ως «το αίμα της Γης», θεωρώντας ότι πρέπει να του επιτρέπεται να κυλά με φυσικές ροές.

«Μια απείραχτη ροή νερού σχηματίζεται από περιστροφικές καμπύλες και σκιερές όχθες, σκεπασμένες από δέντρα και θάμνους – κι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Το νερό θέλει να κυλά μ’ αυτόν τον τρόπο, γι’ αυτό φτιάχνει αυτές τις σκιερές όχθες για να προστατεύεται από το άμεσο φως του ήλιου…»

Έλεγε κι εννοούσε ότι η χαμηλή θερμοκρασία και η φυσική ροή, είναι οι καταστάσεις που είναι απαραίτητες για να διατηρήσει το νερό τις εκπληκτικές δυνάμεις του. Αυτές που μπορούν να χαρίσουν στον άνθρωπο υγεία, ευεξία και πνευματική διαύγεια…



..συνεχίζεται
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Έχει το νερό μνήμη και συνείδηση;

18
Μια νέα πηγή ενέργειας

Κάποια στιγμή ο Σάουμπεργκερ πρόσεξε την παράξενη συμπεριφορά που είχαν οι πέστροφες μέσα στο νερό των πηγών. II μεγάλη πέστροφα μπορούσε να στέκεται στο ίδιο σημείο, τελείως ακίνητη για όση ώρα ήθελε, ακόμη και στο πιο δυνατό αντίθετο ρεύμα! Αν τρόμαζε, μπορούσε να εκσφενδονιστεί με απίστευτη ταχύτητα ενάντια στο ρεύμα, αντί να αφεθεί στο ρεύμα για να παρασυρθεί στην ροή του – που άλλωστε θα ήταν και το πιο φυσικό.
Εικόνα
Ο Σάουμπεργκερ δεν μπόρεσε να βρει καμιά εξήγηση για το φαινόμενο, σε κανένα βιβλίο. Το μόνο που ήξερε ήταν ότι ένα βουνίσιο ρυάκι ήταν πιο ψυχρό κοντά στην πηγή του και γινόταν όλο και πιο θερμό μακριά της. θα μπορούσε αυτό να έχει κάποια σχέση με την πέστροφα που πήγαινε αντίθετα στο ρεύμα;

Έκανε πολλά πειράματα για να το διερευνήσει αυτό. Διάλεξε ένα ποταμάκι και κάποιο σημείο με πολύ ισχυρό ρεύμα, εκεί που εμφανιζόταν συχνά ακίνητη μιά μεγάλη πέστροφα. Έβαλε τους ανθρώπους του να ρίξουν εκατό λίτρα ζεστό νερό στο ποταμάκι, περίπου πεντακόσια μέτρα πιο πάνω από εκείνο το σημείο, όταν θα τους έδινε το σύνθημα. Αμέσως μόλις έπεσε το ζεστό νερό, πολύ πριν ακόμη προλάβει να φτάσει στο σημείο εκείνο, η πέστροφα άρχισε να ταράζεται, να δείχνει ανήσυχη και να μην μπο­ρεί πια να μείνει ακίνητη στο σημείο της! Παρ’ όλες τις προσπάθειες της, μόλις το θερμότερο νερό έφτασε κοντά της η πέστροφα αφέθηκε να την παρασύρει το ρεύμα… Δεν επέστρεψε στο σημείο της παρά μονάχα πολύ αργότερα. Αυτό έπεισε τον Σάουμπεργκερ ότι η θεωρία του ήταν σωστή: η θερμοκρασία του νερού είχε σχέση με την συμπεριφορά της πέστροφας.

Μελέτησε επίσης την ικανότητα της να πηδά κόντρα σε ψηλούς καταρράκτες με ελάχιστη προσπάθεια. Σ’ αυτό το φαινόμενο αναγνώρισε στοιχεία που επιβεβαίωναν τους συλλογισμούς του, ότι η πέστροφα εκμεταλλευόταν μια άγνωστη μέχρι τώρα πηγή ενέργειας μέσα στο νερό. Ο ίδιος περιγράφει:

«Τότε, ξαφνικά, η ογκώδης πέστροφα εξαφανίστηκε αντίθετα στην ροή τον καταρράκτη, που έλαμπε στο φως του φεγγαριού. Την είδα να πλέει κάτω από μιά κωνική δί­νη νερού, χορεύοντας με μια άγρια περιστροφική κίνηση. Έπειτα πετάχτηκε «έξω» από αυτήν την περιστροφή και την είδα να επιπλέει ακίνητη προς τα πάνω. Όταν έφτασε στο χείλος του καταρράκτη, με ένα απότομο τίναγμα της ουράς χάθηκε από τα μάτια μου, αντίθετα στο ρεύμα, όλο και πιο μακριά. Κανένας επιστήμονας δεν μπόρεσε να μου εξηγήσει αυτό το φαινόμενο…»

Ο Σάουμπεργκερ, έπειτα από αμέτρητες παρόμοιες παρατηρήσεις και έρευνες, διατύπωσε την θεωρία ότι η φυσική ροή νερού, που επιτρέπει την φυσική κίνηση, δημιουργεί μια ενέργεια που ρέει στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν του νερού. Αυτήν την ενέργεια ήταν που χρησιμοποιούσε η πέστροφα.
Εικόνα
Σ’ έναν κατάλληλα διαμορφωμένο καταρράκτη, μπορεί κάποιος να δει την ροή αυτής της ενέργειας σαν ένα κανάλι από φως μέσα στην ροή του νερού! Η πέστροφα ψάχνει αυτήν την ενεργειακή ροή – όπως το ανεμοπλάνο το ρεύμα του αέρα – και αφήνει να την παρασύρει προς τα πάνω σαν μια ανάποδη ρουφήχτρα.

Στη μεγαλοφυή σκέψη του κίνησε το ενδιαφέρον ένα ακόμη απλό φαινόμενο: η ιδιόμορφη κίνηση του νερόφιδου, που μπορούσε να κινείται στο νερό χωρίς – να έχει πτερύγια, αλλά σχηματίζοντας μια σειρά από σπειροειδείς περιτυλίξεις.

Είχε σχεδόν μάθει τη γλώσσα της φύσης, που απλόχερα του αποκάλυπτε τα μυστικά της χωρίς να νιώθει βιασμένη… Σε μια καθαρή χειμωνιάτικη νύχτα εντυπωσιάστηκε από άλλο ένα παράξενο φαινόμενο. Παρατηρώντας μια λιμνούλα που είχε σχηματιστεί από ένα ορμητικό ρυάκι, διέκρινε στον πάτο της – που ήταν αρκετά μέτρα βαθιά – μερικές πέτρες μεγάλες όσο το κεφάλι ενός ανθρώπου, που κινούνταν εδώ κι εκεί, σαν να ήταν ηλεκτρικά φορτισμένες!

«Δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου, όταν ξαφνικά είδα μιά μεγάλη πέτρα να κινείται κυκλικά, με τον ίδιο τρόπο που είχε κινηθεί η πέστροφα πριν πηδήξει στον καταρράκτη.

Η πέτρα είχε σχήμα αυγού. Την επόμενη στιγμή, η πάρα ήταν στην επιφάνεια του νερού και σύντομα γύρω της δημιουργήθηκε ένας κύκλος από πάγο! Εκείνη η μεγάλη, βαριά πέτρα, επέπλεε στο νερό, χορεύοντας στο φας τον φεγγαριού! Έπειτα και μια δεύτερη – και μια τρίτη, όλο και περισσότερες πέτρες έκαναν τις ίδιες κινήσεις και έβγαιναν στην επιφάνεια. Είχαν όλες τους περίπου το ίδιο σχήμα αυγού. Οι άλλες πέτρες με ανώμαλο ή γωνιώδες σχήμα, παρέμεναν ακίνητες στον πάτο. Μπροστά μου εκδηλωνόταν ένας μοναδικός τύπος κίνησης που μπορούσε να υπερνικήσει τη δύναμη της βαρύτητας…»

Ρώτησε τον εαυτό του: Τι είναι τελικά αυτό που λέμε «κίνηση»; Υπάρχουν άραγε διαφορετικοί τύποι κίνησης; Είναι δυνατόν να υπάρχει ένας τύπος κίνησης που είναι μέχρι σήμερα άγνωστος για την επιστήμη; Από αυτούς τους συλλογισμούς και τις παρατηρήσεις άρχισε να αναπτύσσεται μια θεωρία για τους διαφορετικούς τύπους κίνησης.

Την ίδια εποχή, ο πρίγκιπας Αδόλφος της Αυστρίας ήθελε να μεταφέρει ποσότητες ξυλείας από απομακρυσμένες περιοχές, όπου βρισκόντουσαν πολλά παρθένα δάση, αλλά το κόστος μεταφοράς τους θα ήταν πολύ μεγάλο. Έθεσε το πρόβλημα στους μηχανικούς του που δυσκολεύτηκαν πολύ, αλλά την κατάλληλη στιγμή εμφανισιακά ο Σάουμπεργκερ με τη λύση. Κατασκεύασε κανάλια, μέσα στα οποία θα διοχετευόταν κρύο νερό από τις πηγές και την νύχτα θα έπλεαν μαζί με το ρεύμα οι τεράστιοι κορμοί που έπρεπε να μεταφερθούν. Κρύο νερό, τη νύχτα, σε μια απίστευτη ξύλινη κατασκευή, μήκους πενήντα χιλιομέτρων! Τρελή συνταγή, όμως το θαύμα έγινε και ο Σάουμπεργκερ τα κατάφερε…

Ειδικοί από όλη την Ευρώπη ήρθαν για να μελετήσουν την κατασκευή. Ο Σάουμπεργκερ υποστήριζε ότι όταν το νερό είναι εκτεθειμένο στις ακτίνες του ήλιου κοιμάται, αλλά την νύχτα – και ειδικά στο φως του φεγγαριού – είναι φρέσκο και ζωντανό.

Ο πρίγκιπας του έδειξε την ευγνωμοσύνη του ονομάζοντας τον Γενικό Επόπτη όλων των δασών και των κυνηγετικών περιοχών της επικράτειας.

Ο Σάουμπεργκερ πάντοτε έλεγε ξανά και ξανά:

«Πρώτα πρέπει να κατανοήσουμε την Φύση και ύστερα απλά να την αντιγράψουμε»

Έλεγε ακόμη ότι η Φύση είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος μας. Ο σκοπός της τεχνολογίας δεν θα πρέπει να είναι να διορθώσει την Φύση, αλλά να την μιμηθεί…


Παρ’ όλα αυτά, οι επιστήμονες δεν πείστηκαν για τις θεωρίες του παράξενου «Μάγου του Νερού», όπως είχαν αρχίσει να αποκαλούν οι συνεργάτες του. Η θεωρία του Σάουμπεργκερ ότι ακόμη και η ελαχιστότατη διαφορά στην θερμοκρασία, είχε επίδραση στην συμπεριφορά του νερού, θεωρήθηκε γελοία. Αλλά για τον Σάουμπεργκερ ήταν γελοίο το ότι νερό είναι απλά υδρογόνο και οξυγόνο… αλλά ένας ζωντανός οργανισμός που απαιτούσε σεβασμό από την ανθρωπότητα – και στην αντίθετη περίπτωση οι συνέπειες θα ήταν μοιραίες.

Αλάνθαστος προφήτης

Ο ίδιος τρομοκρατούνταν μόλις παρατηρούσε τις καταστροφικές αλλαγές που συνέβαιναν στις πηγές και στο νερό των ποταμών και στη ζωή των ζώων και των φυτών, μόλις εξαφανιζόταν ένα δάσος από μια περιοχή. Παρατήρησε ότι το νερό έχανε τις ιδιότητες του όταν εκτρεπόταν με αφύσικο τρόπο από την φυσική του ροή, ή όταν τα φράγματα που χρησιμοποιούνταν για τέτοιους σκοπούς δεν ήταν ειδικά σχεδιασμένα από «φιλικά» προς το νερό υλικά, όπως το ξύλο και η πέτρα, αλλά φτιαγμένα από τσιμέντο λόγου χάρη.

Στην δεκαετία του 1930, ο Σά­ουμπεργκερ έγραψε μια διατριβή στην οποία εξηγούσε όλα όσα είχε ανακαλύψει για τους μυστηριώδεις νόμους που κυβερνούσαν την συμπεριφορά του νερού, καθώς και τις επιδράσεις που είχε πάνω της η αλλαγή της θερμοκρασίας και οι τύποι της κίνησης και ροής του. Το σύγγραμμα, που εκδόθηκε το 1931 στην Βιέννη, είχε τον τίτλο «Υδροτεχνολογία» (Die Wasserwirtschaft).

Σ’ αυτήν την μελέτη, ο Σάουμπεργκερ περιγράφει την βάση για την φυσική κυκλοφορία του νερού – και δείχνει με ποιόν τρόπο το φυσικό τοπίο και οποιαδήποτε αλλαγή της ροής του νερού, επηρεάζει άμεσα την ποιότητα και την «υγεία» του και επακόλουθα, την υγεία των ανθρώπων.

Περιγράφει επίσης τα χαρακτηριστικά της στροβιλοειδούς και της ελισσόμενης κίνησης του νερού – και ποιες σημαντικές επιδράσεις έχουν στον «μεταβολισμό» του. Επίσης, δείχνει με λεπτομέρειες πώς πρέπει να κατασκευάζονται τα φράγματα και οι υδρορροές με έναν θετικό και αρμονικό προς την φύση τρόπο.

Οι «Αρνητικές» και οι «Θετικές» αλλαγές στην θερμοκρασία, είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες στις θεωρίες του Σάουμπεργκερ για το νερό. Οι «θετικές» επιτυγχάνονται όταν το νερό πλησιάζει τους +4°C. Σ’ αυτήν την θερμοκρασία, η «φυγόκεντρος κυκλωτική σπειροειδή κίνηση» του νερού, αυξάνεται. Το ίδιο, γίνεται υγιές-ζωντανό – και συνεχώς αναζωογονείται μέσα από το φαινόμενο που ονομάζει «γαλάκτωση».

Στις «Αρνητικές» θερμοκρασίες – πάνω από τους +4°C – υπάρχει μειωμένη ενέργεια και μειωμένη βιολογική ποιότητα. Αυτό οδηγεί στην αργή αποσύνθεση του νερού που χάνει την ζωογόνο δύναμη του, μια κατάσταση που ενθαρρύνει τα παθογόνα βακτήρια.


Στην πραγματικότητα, τα μυστήρια του νερού είναι παρόμοια με αυτά του αίματος στο ανθρωπινό σώμα. Το νερό είναι το αίμα της Γης…

Υδροτεχνολογία

Αν μελετήσουμε τα υδραγωγικά συστήματα των αρχαίων Ρωμαίων, θα παρατηρήσουμε ότι το πόσιμο νερό διοχετευόταν είτε από ξύλινους σωλήνες είτε κατά μήκος φυσικών καναλιών πήλινων ή από πέτρα. Αργότερα, καθώς οι πόλεις μεγάλωναν και οι ανάγκες για νερό αυξάνονταν, έγινε η ατυχής επιλογή να διοχετευτεί το πόσιμο νερό σε μεταλλικά κανάλια.

Άλλες αρχαίες υδροκατασκευές μεγάλου ενδιαφέροντος, ήταν τα υπόγεια αρδευτικά κανάλια που κατασκευάστηκαν στο Ανατολικό Τουρκεστάν. Ήταν λειτουργικά ακόμη και το 1700 και τα απομεινάρια τους μελετήθηκαν από τον γνωστό εξερευνητή Σβεν Χέντιν. Το νερό έτρεχε σε μεγάλο βάθος σ’ αυτά τα κανάλια και έρεε στο σκοτάδι μέχρι τις περιοχές που έπρεπε να αρδευτούν. Ο Σάουμπεργκερ σκέφτηκε ότι αυτή η μέθοδος μεταφοράς του νερού στο σκοτάδι και σε χαμηλές θερμοκρασίες, ήταν ο κύριος λόγος για την γονιμότητα του εδάφους που ποτίζονταν – το χαρακτηριστικό των οάσεων του Ανατολικού Τουρκεστάν. Αυτές και πολλές άλλες ιστορικές παρατηρήσεις, έδειχναν ότι οι άνθρωποι του παλιού καιρού κατείχαν άγνωστες για μας γνώσεις και είχαν μεγαλύτερη κατανόηση για τον αληθινό χαρακτήρα του νερού.

Ο Βίκτωρ Σάουμπεργκερ, κάποια στιγμή έφτασε στο σημείο να σκεφτεί την πιθανότητα παραγωγής καλού πόσιμου νερού με τεχνητό τρόπο. Χρησιμοποιώντας μια μηχανή που θα αντέγραφε τις μεθόδους της Φύσης στην αναδημιουργία και την αναζωογόνηση του νερού, θα ήταν δυνατόν να δημιουργήσει νερό πηγής – και μ’ αυτόν τον τρόπο να εφοδιάσει ανθρώπους που δεν θα μπορούσαν να πάρουν φυσικό νερό εξαιτίας της περιβαλλοντικής καταστροφής.
Εικόνα
«Είναι απελπιστικά σημαντικό να ανακαλύψουμε από την αρχή τους τρόπους της Φύσης για να σωθούν οι άνθρωποι, τα ζώα και η γη από την παρακμή και για να μην πεθάνει ο πλανήτης από τη δίψα».

Αυτά ήταν τα λόγια του πολύ πριν παρουσιαστούν τα σημερινά προβλήματα.

Ο Σάουμπεργκερ άρχισε να προσπαθεί να αναπαράγει τα φυσικά στάδια από τα οποία περνούν τα στοιχεία του νερού των πηγών. Κατασκεύασε την πρώτη συσκευή διήθησης γύρω στα 1930. Ξεκίνησε με αποστειρωμένο νερό από τον Δούναβη, πρόσθεσε μικρές ποσότητες από συγκεκριμένα μέταλλα, ορυκτά και διοξείδιο του άνθρακα, αφήνοντας το μίγμα να ρέει σε πέτρινους σωλήνες με κυκλωτική σπειροειδή κίνηση στο σκοτάδι, ενώ άφηνε την θερμοκρασία του να πέφτει κάτω από το «υδροβιολογικό μηδέν» (+4°C). Έπειτα από μια μικρή περίοδο αποθήκευσης, ανέβαζε αργά την θερμοκρασία του νερού στους +8°C. Και τότε το νερό ήταν έτοιμο για : το πιεις. Η φήμη απλώθηκε παντού, όχι ο Σάουμπεργκερ μπορούσε να δημιουργήσει «ζωντανό νερό» και οι άνθρωποι ερχόντουσαν στο σπίτι του για να το δοκιμάσουν. Δείγματα στάλθηκαν από τους δύσπιστους στα εργαστήρια για ανάλυση, όπου αποδείχθηκε ότι το νερό του Σάουμπεργκερ δεν ξεχώριζε καθόλου από το φρέσκο νερό μιας πηγής, τουλάχιστον χημικά…

Τα σχέδια του Σάουμπεργκερ για υγιή πόσιμο νερό, περιελάμβαναν και ανασχεδιασμό των σωλήνων του νερού, φτιαγμένων από νέα υλικά. Ήταν τελείως αντίθετος με τους σιδερένιους και τους τσιμεντένιους σωλήνες, τους οποίους όχι μόνο έκρινε ιδιαίτερα επικίνδυνους, αλλά θεωρούσε ότι προκαλούσαν καρκίνο. Το λάθος υλικό του σωλήνα, προκαλούσε φθορά του από την συνεχή χρήση, αλλά και έδινε ζημιογόνες ιδιότητες στο ίδιο το νερό. Επιπλέον, τα τοιχώματα των σωλήνων του πόσιμου νερού πρέπει να είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να «ενθαρρύνουν» την ροή του νερού όπως συμβαίνει και στην Φύση. Ταυτόχρονα έπρεπε να είναι και κακός αγωγός της θερμότητας, όπως το καλό και υγιές ξύλο. Το υγιές και σωστά χρησιμοποιημένο ξύλο, είναι τόσο γερό στον χρόνο όσο και το σίδερο. Επιπλέον, οι σωλήνες πρέπει να περνούν μέσα από μαλακό, αμμώδες έδαφος. Αν η υδρορροή διευθετηθεί με έναν φυσικά σωστό τρόπο – με την μορφή της διπλής περιστροφής – όπως ακριβώς συμβαίνει και στις ελεύθερες πηγές και ποτάμια, τότε το νερό που θα διοχετεύεται στα σπίτια των ανθρώπων θα είναι δροσερό, φρέσκο, γεμάτο ενέργεια – και θα περιέχει λιγοστά αέρια. Επίσης, τα προγονικά βακτήρια θα εξαφανίζονται μέσα σε τέτοιους σωλήνες. Μια μορφή αυτών των σωλήνων κατατέθηκαν το 1934 και ο Σάουμπεργκερ πήρε την πατέντα.
Εικόνα
Οι προτάσεις του Δρ. Σάουμπεργκερ για την φυσική χρησιμοποίηση του νερού ήταν πολύ αμφιλεγόμενες στους επιστημονικούς κύκλους:

* Το νερό πρέπει να αφήνεται να ρέει και να ωριμάζει στο δικό του φυσικό περιβάλλον που – ανάμεσα σε άλλα πράγματα – προϋποθέτει φυσικά αναπτυγμένο δάσος, που περιέχει πολλών ειδών δέντρα. Κάθε εκτροπή του νερού με αφύσικο τρόπο και κάθε καταστροφή δάσους πρέπει να σταματήσουν, πριν να είναι πολύ αργά.
* Όλες οι υδρορροές, από τα μικρά ρυάκια μέχρι τους μεγάλους ποταμούς, πρέπει να έχουν όχθες με δέντρα και θάμνους για να τους παρέχουν φυσική σκιά.
* Οι υδροκατασκευές πρέπει να είναι αρμονικές με τις ανάγκες του νερού και δεν πρέπει να αλλάζουν τις φυσικές μορφές κίνησης του.
* Οι σωλήνες του νερού – και όλες οι άλλες μέθοδοι μεταφοράς νερού – πρέπει να είναι σχεδιασμένοι με τέτοιο τρόπο και από τέτοια υλικά, που να προωθούν την διατήρηση και την ανάπτυξη της ιδιαίτερης βιολογικής ποιότητας του νερού.

Πόσα χρόνια άραγε να απέχουμε από τότε που θα αναλάβουν τις… ΕΥΔΑΠ και τις ΔΕΗ του πλανήτη άνθρωποι με γνώση και φαντασία; (αντί των κοντόφθαλμων κομματικών στελεχών της Ελλάδας…). Πόσο αργεί η εποχή που η πρόληψη αλλά και η θεραπεία πολλών ασθενειών, θα επιτυγχάνεται με τη βελτίωση του δικτύου υδροδότησης; Τότε βέβαια, το νερό που θα τρέχει στις βρύσες δεν θα είναι H2Ο, αλλά το ίδιο το «αίμα της γης».

http://www.otyposnews.gr/archives/31848/3
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επιστήμες”