ΣΤΟΑ ΧΑΡΑΥΓΗΣ (ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ)

1
 ΦΩΤΟ ΕΔΩ-https://enterstarcircle.blogspot.com/20 ... st_14.html
 
    Ορισμένες φορές, η πραγματικότητα, μας οδηγεί σε μέρη και τόπους που βρίσκονται πραγματικά δίπλα μας και που δεν τους δίνουμε καμία σημασία. Χρειάζεται να χτυπήσει το κατάλληλο «εσωτερικό καμπανάκι», ώστε να καταλάβουμε την μορφοδιάταξη του χώρου και τη σημασία της, ή ακόμα ότι υπάρχει ένα σημείο στο χώρο που αξίζει να ερευνηθεί.
   Η υπόγεια στοά που βρίσκεται στις παραπάνω φωτογραφίες, εντοπίστηκε με ένα μαγικό τρόπο θα λέγαμε. Βρισκόμασταν στην περιοχή της Χαραυγής στο Κερατσίνι, οδικώς. Την ώρα που περνούσαμε έξω από μια μάντρα με παλιοσίδερα, είχα ξαφνικά μια αίσθηση, ότι πρέπει να σταματήσω στο σημείο και να ερευνήσω κάτι που δεν γνώριζα. Σαν να λειτούργησε κάποιος μηχανισμός σκανδάλης που πυροδότησε κάτι μέσα μου ως εντολή, για την έρευνα από μέρος μου, του χώρου. Ήταν νύχτα και όπως ήταν φυσικό έχοντας πάντα τον κατάλληλο εξοπλισμό μαζί μου, έβγαλα τον φακό και έριξα φως πάνω από το  τσιμεντένιο φράχτη της μάντρας με τα παλιοσίδερα. Το φως του φακού έπεσε πάνω σε ένα άνοιγμα σε βράχο που έμοιαζε με τεχνητή στοά, σαν αυτές του Αδριάνειου υδραγωγείου. Την άλλη μέρα το πρωί μπήκα στον ιδιωτικό χώρο της μάντρας, μίλησα με τον ιδιοκτήτη και ζήτησα την άδεια να μπω μέσα στη στοά. Ο ίδιος έκπληκτος, μου ανέφερε ότι δεν γνώριζε καν την ύπαρξή της και μου επέτρεψε την έρευνα σε αυτή.
   Το βάθος της, έφτανε ως τα δέκα μέτρα και μετά κάποιοι, για άγνωστο λόγο, την είχαν σφραγίσει με τσιμέντο. Αυτό βέβαια που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν ότι, ο εσωτερικός της χώρος, είχε μετατραπεί σε φωλιά για καμιά εκατοστή μικρά γατάκια, χωρίς βέβαια να εντοπίσω πουθενά τους γονείς αυτών των μικρών μαλλιαρών φρουρών. Για να δώσω μια πιο ακριβή περιγραφή του γεγονότος, ενώ είχα φτάσει στη μέση της στοάς, είκοσι τουλάχιστον  μαλλιαροί φρουροί, ήρθαν αναπάντεχα γύρω μου και τρίβονταν πάνω μου.
Το παράξενο στην όλη ιστορία για μένα ήταν η άγνοια του ιδιοκτήτη για την ύπαρξη της στοάς, που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν σφράγισε το χώρο της εκείνος, αλλά και ο τρόπος όπου ανακαλύψαμε το σημείο ακολουθώντας πραγματικά εκείνους τους μηχανισμούς σκανδάλης που πυροδοτούν τα «εσωτερικά καμπανάκια».
 
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ: ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ
 
Η ΣΤΟΑ ΚΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ

στις Ιουλίου 14, 2023
Αποστολή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου BlogThis!Μοιραστείτε το στο TwitterΜοιραστείτε το στο FacebookΚοινοποίηση στο Pinterest
 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο κόσμος του μεταφυσικού”