Η αληθινή ιστορία του σπιτιού στο Amityville!

1
Συντάκτης: Λίζα Μελλά, Δημοσίευση: 01/09/2011


Οι περισσότεροι έχετε ακούσει ή δει την ταινία τρόμου Amityville Horror. Αυτό όμως που ίσως δεν γνωρίζετε είναι πως βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή έτσι τουλάχιστον πίστευαν έως και το θάνατό τους, ο George και η Kathy Lutz, που είπαν την ιστορία τους στο συγγραφέα του βιβλίου.

Το 1975 το ζευγάρι μετακόμισε στο σπίτι στο Amityville της Νέας Υόρκης. Στο σπίτι είχε προηγηθεί μία οικογενειακή τραγωδία όταν ο γιος του προηγούμενου ιδιοκτήτη πυροβόλησε και σκότωσε τα 6 μέλη της οικογένειάς του, όπως τον διέταζαν οι φωνές που άκουγε, όπως είπε αργότερα.Και τα 6 θύματα βρέθηκαν στα κρεβάτια τους μπρούμυτα , χωρίς να υπάρχουν σημάδια πάλης ή αντίδρασης. Ο δολοφόνος Ronald DeFeo βρίσκεται φυλακισμένος στη Νέα Υόρκη και θα παραμείνει έως το θάνατό του.

Οι νέοι αγοραστές που έζησαν τον τρόμο!
Εικόνα
Το σπίτι στον αριθμό 112 της Ocean Avenue έμεινε κλειστό 13 μήνες μετά τη σφαγή και το Δεκέμβριο του 1975, ο George και η Kathleen Lutz το αγόρασαν έναντι 80 χιλιάδων δολαρίων και μετακόμισαν εκεί στις 19 Δεκεμβρίου του 1975.

Το σπίτι ήταν σε ολλανδικό αποικιακό στιλ, είχε 6 κρεβατοκάμαρες, σοφίτα, πισίνα. Το ζευγάρι είχε παντρευτεί τον Ιούλιο του 1975. Η Kathy είχε τρία παιδιά από τον προηγούμενο γάμο της. Τον Daniel, 9 ετών, τον Christopher, 7 ετών ,και την 5χρονη Melissa (ή Missy). Μαζί τους είχαν κι ένα λαμπραντόρ, τον Harry.

Μετά από μία σειρά γεγονότων, στις 14 Ιανουαρίου, φεύγουν άρον -άρον από το σπίτι παίρνοντας μαζί τους μόνο τα απαραίτητα. Παράξενες μυρωδιές, δυνατοί ήχοι, επιθέσεις και περίεργοι θόρυβοι ήταν μόνο μερικά από τα τρομακτικά που βίωσαν στο σπίτι. Κι όλοι είχαν δει κόκκινα μάτια να τους παρακολουθούν. Η Kathy ανακάλυψε ένα μυστικό δωμάτιο που ήταν βαμμένο κόκκινο και στο οποίο ο σκύλος της οικογένειας αρνήθηκε να πλησιάσει. Aκόμα και ο ιερέας που κάλεσαν, έγινε μάρτυρας περίεργων φαινομένων, τα οποία αργότερα καταγράφηκαν σε κάμερα.

Προσωρινά εγκαταστάθηκαν στο σπίτι της μητέρας της Kathy, ωστόσο όπως ισχυρίζονται τα φαινόμενα τους ακολούθησαν…. Λίγο αργότερα γνωρίζουν μέσω ενός εκδότη τον Jay Anson, συγγραφέα του βιβλίου The Amityville Horror. Αν και το ζευγάρι δε συνεργάστηκε άμεσα με τον Anson, του παρείχε ηχογραφημένο υλικό διάρκειας 45 ωρών που χρησιμοποίησε ως βάση της ιστορίας. Εκτιμάται ότι το βιβλίο πούλησε περίπου 10 εκατομμύρια αντίτυπα.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι ότι οι επόμενοι δύο ιδιοκτήτες του σπιτιού υποστηρίζουν πως δεν είχαν κάποια ανάλογη εμπειρία.
Είμαι τυφλός,δώσε μου τα μάτια σου να δώ.\nΕίμαι μουγκός,δώσε μου τη γλώσσα σου να πώ.\nΕίμαι κουφός,δώσε μου τα αυτιά σου να ακούσω.

Re: Η αληθινή ιστορία του σπιτιού στο Amityville!

2
Ουριήλ έγραψε:

Το εντυπωσιακό πάντως είναι ότι οι επόμενοι δύο ιδιοκτήτες του σπιτιού υποστηρίζουν πως δεν είχαν κάποια ανάλογη εμπειρία.

Το βιβλίο και μόνο πούλησε πάνω από δέκα εκατομμύρια αντίτυπα , και λέω εγώ τώρα η καχύποπτη, μήπως ο ντόρος έγινε για να κονομήσουν και οι δύο οι πλευρές, οι εκδότες και φυσικά οι ιδιοκτήτες……;


Η ταινία πάντως σχετικά καλή αν και "αμερικανιά"…….
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Η αληθινή ιστορία του σπιτιού στο Amityville!

3
Χριστίνα έγραψε: Το βιβλίο και μόνο πούλησε πάνω από δέκα εκατομμύρια αντίτυπα , και λέω εγώ τώρα η καχύποπτη, μήπως ο ντόρος έγινε για να κονομήσουν και οι δύο οι πλευρές, οι εκδότες και φυσικά οι ιδιοκτήτες……;
Follow the money...Elementary my dear Watson...It was very superficial, I assure you!
Η ταινία πάντως σχετικά καλή αν και "αμερικανιά"…….
Μου αρέσουν οι αμερικανιές...Όταν μιλάμε για ταινίες το κατέχουν το πράμα...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο κόσμος του μεταφυσικού”

cron