Νηστεία ή "σαν νηστεία"

1
Τί είναι νηστεία?
Νηστεία είναι η αποχή απο συγκεκριμένα είδη τροφίμων,κυρίως,για θρησκευτικούς λόγους.

Για τους ορθόδοξους νηστεία είναι η κατανάλωση μικρών ποσοτήτων από τα επιτρεπόμενα τρόφιμα, η αποχή από κάθε αμαρτία καθώς και η προσευχή.Η νηστεία για εμας είναι σωματική και πνευματική ασκηση.
Είναι συνδυασμός εγκράτειας-προσευχής-φιλανφρωπίας.

Εγω όμως θέλω να μείνω λίγο στο θέμα της διατροφής.
Φαντάζομαι θα έχετε παρατηρήσει και εσείς οτι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ “της μόδας” τα νηστίσιμα.
Νηστίσιμα τυριά,νηστίσιμες πιτσες,τούρτες ακόμη και κιμάς(σόγια)
Η αλήθεια είναι οτι και έγω έχω αγοράσει και έχω καταναλώσει τετοιου είδους προιόντα.Τα αποφεύγω όμως γιατί νιώθω οτι αυτό είναι λάθος,τι “σόι”νηστεία είναι αυτή,όταν δεν στερούμαι καμία “διατροφική”απόλαυση?....

Επειδή όμως το ταλέντο μου σίγουρα δεν είναι η συγγραφή(ίσως καποιοι να το έχετε ήδη καταλάβει),ριξτε μια ματια στο παρακάτω άρθρο το οποιο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/201 ... _5309.html
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

2
Η αλήθεια ειναι οτι η βιομηχανία ,πάντα θα βρίσκει τρόπο να εκμεταλλεύεται προκειμένου να βγάλει κέρδος.
Το πιο σημαντικό είναι να υπάρχει κατανόηση απο τον πιστό για ποιον λόγο κάνει την νηστεία και οχι να ακολουθεί σαν τυφλοσουρτη κάποιους κανόνες.
Άμα γνωρίζει σωστά τον λόγο,δεν πιστεύω οτι ποτέ θα φάει τέτοιες τροφές.

Κάνει επομένως την νηστεία κάποιος επειδή έτσι έμαθε;
Άρα αμα φάει φυτικό βούτυρο ή νηστίσμο τυρί ,είναι όλα εντάξει,γιατι ακολούθησε τον πρακτικό κανόνα;
Ή άλλοι που την βλέπουν ως ευκαιρία για δίαιτα και αποτοξίνωση.

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

3
Απ'οτι φαίνεται,κρίνοντας από το γεγονός οτι τα “νηστίσιμα”όλο και πληθαίνουν, ειναι πολοί αυτοί που δεν κατανοουν το νόημα της νηστείας.Eπίσης πολοί είναι και αυτοί που νηστεύουν εθιμοτυπικά εστιάζοντας κατα κύριο λόγο στο τι πρέπει και τι δεν πρέπει να φάνε.(απλα ακολουθούν τους κανόνες,όπως είπες)

Κάποιες στιγμές όμως αναρωτιέμαι... μήπως απο το να μη νηστεύεις καθόλου είναι προτιμότερο να νηστεύεις εστω κι έτσι?Ή μήπως μια τέτοιου είδους νηστεία δε λογίζεται καν ως νηστεία? :blue
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

4
Εγω παλι θελω να ειμαι ειλικρινης γι αυτο και θα σας πω την αλιθηνη μου αποψη επι του θεματος οσον αφορα τη νηστεια και τα νηστισιμα.

Πρωτα απ ολα εγω μεγαλωσα σε χωριο ε λοιπον το 40αημερο δε νηστευαν ολοι αλλα τη μεγαλοβδομαδα νηστευαν ολοι εαν ετρωγες κατι που δεν ηταν νηστισιμο σε κοιτουσαν ολοι με μισο ματι.

Εκτος αυτου πιστευω οτι η νηστεια δεν εχει να κανει τοσο με την αφεση αμαρτιων η το καθαρισμο της ψυχης αλλα κυριως για το καθαρισμο του στομαχιου γιατι μια φορα το χρονο για 40 μερες υγιεινη διατροφη χωρις γαλακτοκομικα κρεατα κτλπ ειναι κατι παρα πολυ καλο.

Τωρα τα νηστισιμα φαγητα εχουν και τα συστατικα τους επανω οποτε ο καθενας μπορει να διαβασει το τι περιεχει το καθενα φαγητο και φυσικα υπαρχουν και οι νεοι χριστιανοι που δε ξερουν αν πιστευουν και σε τι πιστευουν και νηστευουν τρογωντας κρεατα φυσικα οποτε μπορουμε να καταλαβουμε που εχει φτασει η παραπληροφορηση και ποσο εχει πεσει το νοημα της θρησκειας πλεον.

Και για να κλεισω θ αναφερθω και σ εμενα.

Εγω λοιπον εδω και μερικα χρονια δε νηστευω και φυσικα αμαρτανω οπως μια κανονικη μερα μερικες φορες δεν ξερω καν και ποτε ειναι η καθαρη δευτερα δεν πεταω πια χαρταετο και δεν τροω χαλβα μπορει να ζω στο εξωτερικο αλλα αυτο δεν με δικαιολογει.
Ειναι επιλογη μου το να μη νηστευω και να αμαρτανω αμαρτωλος ειμαι και θα συνεχισω να ειμαι.

Αυτο που οι περισσοτεροι ξεχνανε ειναι οτι καποτε οι εβραιοι ειχαν την ημερα του σαββατου ιερη οτι κι αν καναν εκεινη την ημερα το αφηναν κατω και την επομενη συνεχιζαν εαν εκανες κατι διλ ηταν ιεροσυλια.
Κι ο Χριστος εκανε κατι οι φαρισαιοι τον κριναν κι αυτος ειπε: οτι η ημερα φτιαχτηκε για τον ανθρωπο κι οχι το αντιστροφο.
Οποτε πιστευω οτι η επιλογη της νηστειας η μη ειναι μια προσοπικη επιλογη και δεν εχει να κανει καθολου με τον δρομο που θ ακολουθησεις ειτε ειναι καλος η κακος ειτε ειναι προς το Χριστο ειτε οχι.

Προτιμο να μη νηστευω και να αμαρτανω και να ειμαι εγω ο ιδιος οπως νιοθω απο το να ειμαι σαν μερικοι ψευτοχριστιανοι που νηστευουν ολο το 40αημερο αλλα οταν ερθει η ωρα αντις να σε βοηθησουν θα σκαψουν πρωτα το λακο σου και μετα θα πουνε οτι σε βοηθησαν κι ολας δυστηχως εχω πεσει και σε τετοιες περιπτωσεις..


Ο χριστιανος πρεπει να ειναι ελευθερος στη σκεψεις και στις επιλογες του πρεπει ν αμαρτανει -ουδεις αναμαρτητος- αλλα και ν αποδεχεται τις πραξεις του οπως και τις αμαρτιες του.

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

5
η κατανοηση και η αποδοχη της αμαρτιας ειναι το πρωτο βημα σωτηριας.
παρολα αυτα, απο μονο του αυτο το βημα ειναι ημιτελες και αστοχο.
απο μονο του το πρωτο αυτο βημα, δεν σωζει.
δεν φτανει δηλαδη ο ανθρωπος στον στοχο του, που ειναι η ενωση του με τον Θεο, δηλαδη η σωτηρια του.

το επομενο βημα για τον χριστιανο ειναι η μετανοια της αμαρτιας του οπου κατενοησε με το πρωτο βημα.
τοτε και μονο τοτε φτανει στον στοχο του ο χριστιανος.
οταν πλεον κανει και το δευτερο βημα, το βημα της μετανοιας.
και λεγοντας μετανοια, σημαινει πως πλεον δεν διαπραττω ξανα το ιδιο αμαρτημα. μονο τοτε μπορει καποιος να ισχυριστει οτι μετανοησε.
εξου και η λεξη "μετα-νοω" αλλαζω δηλαδη νου, αλλαζω σκεψη και δεν διαπραττω ξανα το ιδιο.
εαν δεν υπαρξει μετανοια, δεν υπαρχει σωτηρια.

η νηστεια ειναι η αρχη - αρχη του χριστιανικου βιου.
ανευ νηστειας, δεν εχουμε καν ξεκινησει να μπαινουμε στον χριστιανικο βιο, αφου απο την αρχη του εως το τελος του, ακομη και κατα την διαρκεια της θεωσης του ανθρωπου, η νηστεια ειναι συνεχης και ασταματητη.
νηστεια στην γλωσσα, νηστεια στην σκεψη, νηστεια στο φαγητο, νηστεια στα ματια, νηστεια στα αυτια κλπ..
με απλα λογια, συνεχης και ακαταπαυστη νηστεια στα παθη.

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

6
η νηστεια ειναι η αρχη - αρχη του χριστιανικου βιου.
ανευ νηστειας, δεν εχουμε καν ξεκινησει να μπαινουμε στον χριστιανικο βιο, αφου απο την αρχη του εως το τελος του, ακομη και κατα την διαρκεια της θεωσης του ανθρωπου, η νηστεια ειναι συνεχης και ασταματητη.
νηστεια στην γλωσσα, νηστεια στην σκεψη, νηστεια στο φαγητο, νηστεια στα ματια, νηστεια στα αυτια κλπ..
με απλα λογια, συνεχης και ακαταπαυστη νηστεια στα παθη.
Α μαλιστα διλ αν δε νηστευσουμε δε γινομαστε χριστιανοι.

Αμα νηστευσυομε στη γλωσσα ειναι δυσκολο να προσευχηθουμε αμα νηστευσουμε στη σκεψη ειναι δυσκολο να σκεφτουμε νηστεια στο φαγητο δυσκολο να φαμε νηστεια ματια αυτια δυσκολο ν ακουσουμε να δουμε.
Τωρα τι δουλεια εχουν τα παθη με τα παραπανω αυτο δε το ξερω.
Εγω δε νηστευω πουθενα και φυσικα ουτε στα παθη.

Η νηστεια ειναι της αγιας γραφης της εκκλησιας κι οχι του θεου ο θεος μας ειπε να τον ακολουθησουμε αν θελουμε χωρις ορους νηστειες κτλπ αν τον ακολουθησουμε θα μας χαρισει την αιωνια ζωη η οποια ειναι το νικημα του θανατου του αδη αλλιως.

Και απο αυτο εχω ασχολιθει και η αιωνια ζωη δεν πιστευω οτι ειναι η ζωη που ζουμε τωρα αυτη ειναι μια απλη δοκιμασια η αιωνια ζωη ειναι οταν η ψυχη αποχωριστει το σωμα κι αν στη δοκιμασια μας ακομα κι αν ακολουθησαμε το μονοπατι του θεου δεν θα παμε αμεσως προς τα εκει πρωτα θα κριθουμε για οτι καναμε και μετα θ αποφασιστει αν θα παμε προς τα εκει.

Αιωνια ζωη εχουμε παντα οταν αποχωριζομαστε το σωμα το θεμα ειναι πως θα ζησεις την αιωνια ζωη αν τη ζησεις χαρμοσυνα η γεματη λυπη..

Εγω δεν ακολουθω τους "νομους" της εκκλησιας η της αγιας γραφης αλλα αυτα που ειπε ο χριστος στη διδασκαλια του και που ηταν στην ερημο και νηστεψε το ξερω κι αυτο αλλα ποτε δεν ειπε οτι πρεπει να νηστευσουμε κι εμεις ποσο μαλλον να βρεθουμε σε μια ερημο για να το κανουμε.

Δεν υπαρχει χριστιανικος βιος υπαρχει για το αν εισαι χριστιανος η δεν εισαι για το αν ακολουθεις με πνευμα και καρδια η απλα ακολουθας με τα λογια...

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

7
Η νηστεια ειναι της αγιας γραφης της εκκλησιας κι οχι του θεου ο θεος μας ειπε να τον ακολουθησουμε αν θελουμε χωρις ορους νηστειες κτλπ αν τον ακολουθησουμε θα μας χαρισει την αιωνια ζωη η οποια ειναι το νικημα του θανατου του αδη αλλιως.
Κατα Ματθαίον
Αὐτὸς δὲ ὁ Ἰωάννης εἶχεν τὸ ἔνδυμα αὐτοῦ ἀπὸ τριχῶν καμήλου καὶ ζώνην δερματίνην περὶ τὴν ὀσφὺν αὐτοῦ, ἡ δὲ τροφὴ ἦν αὐτοῦ ἀκρίδες καὶ μέλι ἄγριον.
Γιατί ο Πρόδρομος έτρωγε μόνο μέλι και ακρίδες,δηλαδή ουσιαστικά νήστευε;Αμα το έκανε ο Πρόδρομος ,δεν θα είναι σημαντικό;
Τότε ὁ Ἰησοῦς ἀνήχθη εἰς τὴν ἔρημον ὑπὸ τοῦ Πνεύματος, πειρασθῆναι ὑπὸ τοῦ διαβόλου. 2 καὶ νηστεύσας ἡμέρας τεσσαράκοντα καὶ νύκτας τεσσαράκοντα ὕστερον ἐπείνασεν.
Εδω ο ίδιος ο Χριστός νηστεύει.'Αρα ,δεν πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμα Του,απο το οποίο βγήκε και η νηστεία της Σαρακοστής;
Δηλαδή αν ο Χριστός νηστευσε 40 ημέρες,εμείς γιατι να μην το κάνουμε;
καὶ ἐπετίμησεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς, καὶ ἐξῆλθεν ἀπ' αὐτοῦ τὸ δαιμόνιον καὶ ἐθεραπεύθη ὁ παῖς ἀπὸ τῆς ὥρας ἐκείνης. 19 Τότε προσελθόντες οἱ μαθηταὶ τῷ Ἰησοῦ κατ' ἰδίαν εἶπον· Διατί ἡμεῖς οὐκ ἠδυνήθημεν ἐκβαλεῖν αὐτό; 20 ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτοῖς· Διὰ τὴν ἀπιστίαν ὑμῶν. ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, ἐὰν ἔχητε πίστιν ὡς κόκκον σινάπεως, ἐρεῖτε τῷ ὄρει τούτῳ, μετάβηθι ἐντεῦθεν ἐκεῖ, καὶ μεταβήσεται· καὶ οὐδὲν ἀδυνατήσει ὑμῖν. 21 τοῦτο δὲ τὸ γένος οὐκ ἐκπορεύεται εἰ μὴ ἐν προσευχῇ καὶ νηστείᾳ.
Αρα ο ίδιος ο Χριστός παραθέτει ως όπλο την νηστεία.
16 Ὅταν δὲ νηστεύητε, μὴ γίνεσθε ὥσπερ οἱ ὑποκριταὶ σκυθρωποί, ἀφανίζουσι γὰρ τὰ πρόσωπα αὐτῶν ὅπως φανῶσι τοῖς ἀνθρώποις νηστεύοντες· ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὅτι ἀπέχουσιν τὸν μισθὸν αὐτῶν. 17 σὺ δὲ νηστεύων ἄλειψαί σου τὴν κεφαλὴν καὶ τὸ πρόσωπόν σου νίψαι, 18 ὅπως μὴ φανῇς τοῖς ἀνθρώποις νηστεύων ἀλλὰ τῷ πατρί σου τῷ ἐν τῷ κρυπτῷ· καὶ ὁ πατήρ σου ὁ βλέπων ἐν τῷ κρυπτῷ ἀποδώσει σοι ἐν τῷ φανερῷ.
Αρα όταν νηστεύεις(αυτά τα λέει ο Χριστός) θα σου αποδοθεί!

Πολύ ενδιαφέροντα σχετικά με την νηστεία και τον σκοπό της δες εδω

http://nisteia.wordpress.com/spiritual/
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

8
Γιατί ο Πρόδρομος έτρωγε μόνο μέλι και ακρίδες,δηλαδή ουσιαστικά νήστευε;Αμα το έκανε ο Πρόδρομος ,δεν θα είναι σημαντικό;
Ξερεις πολλους που τρωνε μελι με ακριδες μαζι??
Εδω ο ίδιος ο Χριστός νηστεύει.'Αρα ,δεν πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμα Του,απο το οποίο βγήκε και η νηστεία της Σαρακοστής;
Δηλαδή αν ο Χριστός νηστευσε 40 ημέρες,εμείς γιατι να μην το κάνουμε;
Πηγε ομως στην ερημο για τη νηστεια δε την εκανε σπιτι και να υποθεσω παλι δεν ξερεις κανεναν που να πηγαινει στην ερημο.

Ο θεος μας εδωσε την ελευθερη βουληση δε μας αναγκασε για τιποτα κι ο Χριστος μια απο τα ιδια γιατι να πρεπει να κανω οτι εκανε κι εκεινος και να μην ακολουθησω με το δικο μου τροπο με τη δικια μου ελευθερια?
Γιατι πρεπει ν ακολουθω νομους για να επιβεβαιωσω το τι νιωθω και πιστευω??

Ποιο ειναι το νοημα σε ολα αυτα αν σκεφτομαι οπως οι υπολοιποι αν δε σκεφτομαι με τον δικο μου τροπο κι απλα ακολουθω τα παραδειγματα ενος βιβλιου??

Που πρεπει να πιστευω στο βιβλιο η στο πνευμα??

Μηπως πρεπει να γινουμε κι εμεις μουσουλμανοι που οποιος δε ξερει το κορανι η το σκιζει να μπαινει φυλακη η να θανατωνεται??

Η ελευθερια των κινησεων της βουλησης εκει ειναι η διαφορα με τις αλλες θρησκεις κανουμε οτι κανουμε επειδη το νιωθουμε κι οχι για το πληθος αλλα για εμας τους ιδιους κι οταν βοηθαμε τον πλησιον μας βοηθαμε και τους εαυτους μας μαζι δεν ειναι εγωιστικο ειναι απλα η αληθεια.

Κι αν νομιζεται οτι ειμαι αμαρτωλος επειδη δε νηστευω ε ναι τοτε θα συνεχισω να ειμαι.

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

9
Δεν είναι θέμα οτι όποιος δεν νηστεύει είναι αμαρτωλός και όποιος νηστεύει δεν είναι,αλοίμονο!

Προσπάθεια κάνει και ο ένας και ο άλλος και οι δυο αμαρτωλοί είναι,αυτο που σου επισήμανα,είναι οτι για κάποιο λόγο κάνουμε νηστεία,σε κάτι μας βοηθάει,κάπου μας οδηγεί.

Τωρα αμα κάποιος δεν θέλει,δεν κάνει.
γιατι να πρεπει να κανω οτι εκανε κι εκεινος και να μην ακολουθησω με το δικο μου τροπο με τη δικια μου ελευθερια?
Γιατι πρεπει ν ακολουθω νομους για να επιβεβαιωσω το τι νιωθω και πιστευω??
Να σου κάνω μια ερώτηση,αν μου επιτρέπεις;
Εσυ ως άνθρωπος,πιστεύεις οτι ο Χριστός ως θεάνθρωπος είχε ανάγκη την νηστεία;
Μήπως κάνοντας την νηστεία,ήθελε να μας δείξει κάτι ,που αλλιώς μπορεί να μην το καταλαβαίναμε;

Ή κάποιος άλλος μπορεί να πει,αμα ο Χριστός κάνει νηστεία,εγω ποιος είμαι να μην κάνω,μήπως είμαι ανώτερος απο τον Χριστό;

Σχετικά με τους νόμους που είπες προς επιβεβαιώση.

Μα αυτό υποτίθεται είναι η ελευθερία στον Χριστιανισμό,οτι δεν ακολουθείς κάποιους ανθρώπινους νόμους,αλλά κάτι που μας έδειξε ο ίδιος ο Θεός να κάνουμε,οχι πως το είχε αναγκη Αυτός,αλλά για το δικό μας καλό.

Και αυτούς τους " νόμους", δεν τους ακολουθάς προς επιβεβαίωση ή ασυναίσθητα ,επειδή έτσι πρέπει ή επειδή έτσι είπανε ή επειδή ο Θεός θέλει να σου κόψει την ελευθερία,αλλά μόνος σου ελεύθερα αποφασίζεις να τους ακολουθήσεις αποκλειστικά και μόνο απο αγάπη προςτον Θεό.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δογματική, μυστήρια και εορτές”

cron