Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

10
Εσυ ως άνθρωπος,πιστεύεις οτι ο Χριστός ως θεάνθρωπος είχε ανάγκη την νηστεία;
Μήπως κάνοντας την νηστεία,ήθελε να μας δείξει κάτι ,που αλλιώς μπορεί να μην το καταλαβαίναμε;
ο Θεανθρωπος προσπαθησε να δοκιμασε ιτις αντοχες του γιατι για να πιστεψουμε εμεις θα επρπε να μπορει να πιστεψει πρωτα ο ιδιος αυτος εμεινε χωρις φαι δεν εφαγε τιποτα οχι νηστισιμο φαγητο τιποτα να υποθεσω οτι τουλαχιστον επινε νερο.
Οποτε οταν εφτασε στο υπερτατο σημειο που θα καταρεε και θα εκανε τα παντα για ενα κομματι ψωμι του εμφανιστηκε ο σατανας και του εκανε προτασεις για να θελει να φαι κατι κι οχι μονο.
Εαν ο Χριστος ελεγε ναι στο σατανα διλ δεν ηταν τοσο ικανος ωστε να πιστεψει ο ιδιος αυτο που θα διδασκε αργοτερα σ εμας ισως σημερα να μην ειμασταν καν χριστιανοι.

Ο Χριστος δεν ηταν απλος ενας ξεχωριστος ανθρωπος ηταν ο θεανθρωπος ο ηγετης και δημιουργος του χριστιανισμου.

Ναι μεν εζησε ταπεινα με μονο τα αναγκαια αλλα οπως και να το κανουμε ηταν ο αρχηγος ο ηγετης το α και το ω οποτε επρπε να δειξει το καλο παραδειγμα κι αυτο ηταν οχι η νηστεια αλλα οτι ο ιδιος πρωτ απ ολα πιστευει σ αυτο που κανει νιωθει διαδιδει και προσπαθησε να το κανει φτανοντας στ ανθρωπινα του ορια.

Δεν ειπε ομως πουθενα οτι πρεπει να το κανουμε κι εμεις ουτε ειπε ακολουθηστε το παραδειγμα του ουτε εδωσε καποια εντολη για 40 μερες στην ερημο.
Αυτος το εκανε κι απο εκει και περα οποιος θελει το κανει οποιος δε θελει δε το κανει αλλα υπαρχουν κι αλλοι τροποι καποιος να φτασει στα ορια του κι αυτο δε χρειαζεται οπωσδηποτε να ειναι η νηστεια.
Ή κάποιος άλλος μπορεί να πει,αμα ο Χριστός κάνει νηστεία,εγω ποιος είμαι να μην κάνω,μήπως είμαι ανώτερος απο τον Χριστό;
ο Χριστος δε μου επεβαλε οπωσδηποτε τη νηστεια κι αυτος που το εκανε ηταν επιλογη του.
Εγω προτιμο να τον ακολουθησω βαση δικιας μου επιλογης χωρις να πρεπει να κανω οτι εκανε εκεινος τουλαχιστον οχι σε ολους τους τομεις.
Το θεμα δεν ειναι ν ακολουθας το τι εκανε εκεινος το θεμα ειναι ν ακολουθας εκεινον.
Και αυτούς τους " νόμους", δεν τους ακολουθάς προς επιβεβαίωση ή ασυναίσθητα ,επειδή έτσι πρέπει ή επειδή έτσι είπανε ή επειδή ο Θεός θέλει να σου κόψει την ελευθερία,αλλά μόνος σου ελεύθερα αποφασίζεις να τους ακολουθήσεις αποκλειστικά και μόνο απο αγάπη προςτον Θεό.
Δε τους ακολουθω ολους οπως και δε πιστευω τα παντα στην αγια γραφη αυτα που μ ενδιαφερουν ειναι η διδασκαλια του χριστου και η αποκαλυψη του ιωαννη.

Δε με νοιαζει να διαβασω τη βιβλο για να μαθω την ιστορια του ισραηλ που λιγο πολυ την ξερουμε ολοι..

Ουτε πιστευω το κατακλυσμο του νωε γιατι δε μπορει ο θεος να καταστρεψει το ειδος που αγαπαει που ο ιδιος επλασε κι αν το κατεστρεφε τι νοημα ειχε μετα να στειλει τον υιο του για να θυσιαστει για τους ανθρωπους??

Ακολουθω αυτα που πιστευω οτι ειναι αλιθηνα κι οχι παρατραβηγμενα γιατι δε μπορει τη μια να σου λεει ακολουθα με οπως νιοθεις και την αλλη να σου λεει ακολουθα με επιβαλοντας σου συνηθειες και νομους.

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

11
καλημέρα, :074
Εναςαγνωστος εισαι νομιζω λιγο μπερδεμενος.Το ίδιο ήμουν κι εγώ πριν λίγα χρονάκια(ισως και να είμαι ακόμα).Ελεγα αφου πιστεύω,σέβομαι και αγαπώ τον Χριστό δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.Τι νοημα έχουν οι νηστείες,το να πάω στην εκκλησία,να κοινωνήσω,να εξομολογηθώ κτλ.
Να ξέρεις οτι όλες αυτες οι σκέψεις είναι κόλπα για να μας απομακρύνουν από κοντά Του..Κάπως έτσι σκέφτονται και οι άθρησκοι,αφού εγώ πιστεύω σε έναν Θεό(υπέρτατο ον)τι σημασία έχει το ποιος είνα αυτός ο Θέος τι σημασία έχει άν τον λένε Αλαχ ή Βούδα...
Είναι σα να προσπαθείς να “μάθεις γράμματα”χωρίς δασκαλο,χωρίς βιβλία,χωρίς εξασκηση έτσι απο μόνος σου.Πόσα θα μάθεις και πως θα τα μάθεις(πιθανότατα λαθεμένα)?Θα καταφέρεις ποτε να τελειοποιηθείς χωρίς “οδηγο”?
Οι ιερείς είναι οι δασκαλοι μας και η εκκλησία το σχολειό μας.(ας μου επιτραπεί αυτή η παρομοίωση)
Το να χαράζουμε δική μας πορεία μακρυα από την εκκλησία(με κανόνες που έχουμε θεσπίσει εμείς οι ίδιοι για τους εαυτούς μας κατά το πως μας βολεύουν) είναι κάτι σαν “αιρεση”.
...Έτσι είναι ο 'Ελληνας και δεν φοβάται,τρελοί αγγέλοι πάνω του όταν κοιμάται\n Έτσι είναι ο Έλληνας και αν τον μπερδέψεις να ξέρεις δύσκολα πολύ θα ξεμπερδέψεις...

Re: Νηστεία ή "σαν νηστεία"

13
Να ξέρεις οτι όλες αυτες οι σκέψεις είναι κόλπα για να μας απομακρύνουν από κοντά Του..Κάπως έτσι σκέφτονται και οι άθρησκοι,αφού εγώ πιστεύω σε έναν Θεό(υπέρτατο ον)τι σημασία έχει το ποιος είνα αυτός ο Θέος τι σημασία έχει άν τον λένε Αλαχ ή Βούδα..
Ξερω να ξεχωριζω τη κανονικη θρησκεια απο την πανθρησκεια..
Είναι σα να προσπαθείς να “μάθεις γράμματα”χωρίς δασκαλο,χωρίς βιβλία,χωρίς εξασκηση έτσι απο μόνος σου.Πόσα θα μάθεις και πως θα τα μάθεις(πιθανότατα λαθεμένα)?Θα καταφέρεις ποτε να τελειοποιηθείς χωρίς “οδηγο”?
Ακυρο παραδειγμα ειδικα τη σημερον ημερα που μπορεις να διαβασεις τα παντα κι αναλογως να πιστεψεις τα πιστευτα.

Μ ενδιαφερει οτι εχει σχεση με το χριστιανισμο διλ διασκαλια του χρηστου αποκαλυψη ιωαννη και παραλληλες προφητειες με την αποκαλυψη.

Οπως και τα ανεξηγητα γυρω απο το χριστιανισμο με ελωχιμ νεφελιμ που κι αυτα σχετιζονται με την αποκαλυψη ειδικα τους νεφελιμ για τα ταρταρα που ειναι φυλακισμενοι εκει μεσα και θ ανοιξει τη πυλη ο αντιχριστος και θα γινει κολαση η γη για το τι φθειρει τους νεφελιμ κτλπ.

Και φυσικα ειμαι βαπτισμενος κι εχω κοινωνησει και θα θελα παλι καποια στιγμη αλλα νηστεια δε παιζει πλεον σε μενα κι εξομολογηση ειναι υπο σκεψη κι αν ποτε..
Το να χαράζουμε δική μας πορεία μακρυα από την εκκλησία(με κανόνες που έχουμε θεσπίσει εμείς οι ίδιοι για τους εαυτούς μας κατά το πως μας βολεύουν) είναι κάτι σαν “αιρεση”
Οι νομοι της εκκλησιας απλα δε στεκουν εχουν γινει η μαλλον γραφτει κατα συμφεροντος κι οχι αληθειας δε μπορει να εχεις ελευθερια βουλησης ακολουθωντας παραλογους νομους.

Να σου φερω παραδειγματα ελπιζω να εισαι ανω των 18 η εκκλησια απαγορευει την προφυλαξη σε σχεση κτλπ εαν ομως δε χρησιμοποιησουμε θα γινουν ανεπιθημητες γεννησεις θα κολλησουμε αρρωστιες κτλπ.
Αρρωστιες οπως το AIDS το οποιο ειναι ιος που βγηκε στα ξαφνικα να μας κανει παρεα.

Οποτε βαση εκκλησιας αμαρτανουμε ακομα και σε μονογαμικη σχεση δεν θες να κανεις παιδια αν δε μπορεις να τα συντηρησεις.

Και δε γινεται να μην καθολου.. περιμενοντας για το ποτε θα μπορεσεις να τα συντηρησεις ..

Ενα αλλο τωρα λεμε ακολουθαμε το παραδειγμα του ιησου ναι δεν λεω αλλα υπαρχει κατι στο οποιο δε μπορουμε ν ακολουθησουμε πχ ο ιησους δεν εκανε ποτε σχεσεις δεν ειναι κακο αυτο αλλα αν ακολουθαγαμε τοσο φανατικα δε θα γινοταν και ποτε γεννησεις και δεν θα ειμασταν 11 μυρια αλλα δεν θα υπηρχαμε καν..

Θα λεγαν ολοι ακολουθω το παραδειγμα του ιησου και περα βρεχει για το αλλο το φυλο.

Θα μου πειται οι κανονικοι χριστιανοι δε χρειαζεται να το ακολουθησουμε αφου η εκκλησια επιτρεπει σχεσεις γαμο κτλπ.

Ναι δε λεω αλλα αλλιως επραξε ο ιηοσυς αλλιως η εκκλησια φυσικα συμφερει καλυτερα η αποψη της εκκλησιας.

Σωστο κι αυτο.

Η Εκκλησια λεει οτι αυτο το παραδειγμα το ακολουθανε οι ιερωμενοι αφηνουν γενια φορανε μαυρα και δε κανουν σχεσεις κι εδω ομως οχι ολοι παρα μονο οι υψηλοβαθμοι.

Οποτε κι εδω γινεται οτι συμφερει καλυτερα.

Θα μπορουσα να γραψω κι αλλα αλλα βαριεμαι να πολυλογω με παραδειγματα και δε θα τελειωσω κι αλλο.

Τεσπα θελω να πω οτι ακολουθω το Χριστο γιατι μ αρεσε η διδασκαλια του οι παραβολες του τα οσα ειπε και του οτι εζησε ενω ηταν θεανθρωπος σαν ενας ταπεινος ανθρωπος αναμεσα μας.
Και φυσικα νικησε το θανατο και τη σκλαβια της αιωνιας ζωης για χαρη μας.


Αν δεν ηθελα φυσικα δεν θα ακολουθαγα.

Δεν ξερω αν ειμαι αιρετικος οπως εσεις λετε αλλα ξερω οτι τη γνωμη μου την αφηνω μονο για τον εαυτο μου οποτε και φυσικα δεν ανηκω και σε καμια αιρεση.

Ειμαι οπως ειμαι και πιστευω με το τροπο μου αν αυτο δεν αρεσει δεν εγινε και τιποτα δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα..
απλα ο φιλος μας, δεν εχει ιδεα απο χριστιανισμο.
Μη μπερδευεις την εκκλησια και τους νομους της με το χριστιανισμο..

Ο Χριστιανισμος βγαινει απο τη λεξη Χριστος οποτε οταν λεω ακολουθω το Χριστο τοτε λεγομαι αυτοματα χριστιανος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δογματική, μυστήρια και εορτές”

cron