"οι ελεγκτές του ΔΝΤ έβλεπαν στις καφετέριες τους Έλληνες να πίνουν καφέδες"

1
"οι ελεγκτές του ΔΝΤ έβλεπαν στις καφετέριες τους Έλληνες να πίνουν καφέδες"
Μεροδούλι-μεροφάι! Πόσο "Προτεστάντες" αισθάνεσθε ότι είσαστε?
Πόσο εγκληματικό είναι να πίνεις καφέ? Εξαρτάται ...από το ποιός και τι είσαι!

Σήμερα Πέμπτη 22 Απριλίου, ακούσαμε στο δελτίο ειδήσεων του Alter από το ρεπόρτερ να λέει ότι : "...οι ελεγκτές του ΔΝΤ βαδίζοντας από το Υπουργείο Οικονομικών προς το ξενοδοχείο Μ.Βρετανία, έβλεπαν στις καφετέριες τους Έλληνες να πίνουν καφέδες...".
Κάποιος-α από την ομήγυρη -με φανερή διάθεση για προβοκάτσια- συμπλήρωσε :

"...πάλι καλά που δεν πέρασαν από το Κολωνάκι...".
Όλοι οι παρευρισκόμενοι κρυφογέλασαν...
Και ο Χατζηνικολάου ολοκλήρωσε το "φιλιππικό", προσθέτοντας : "... Μα είναι εικόνα αυτή, να πίνουν καφέ σε ώρα εργασίας...".

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις προς τους "παντογνώστες" εντεταλμένους...

Ποιές θεωρούνται ώρες εργασίας? Είναι αυστηρά καθορισμένες και παγιωμένες, κάτι σαν τις ώρες κοινής ησυχίας?
Δηλαδή, για εμένα που εργάζομαι σε νοσοκομείο με κυκλικό ωράριο και κυλιόμενες εναλλαγές εντός του 24ώρου, ποιές νοούνται οι ώρες εργασίας? Αν και σήμερα δεν ήμουνα εκείνη την ώρα σε κανένα καφέ στο Σύνταγμα, αύριο που θα σχολάσω στις 7 το πρωί από το νοσοκομείο, μπορώ να πιώ καφέ κατά τις 2 το μεσημέρι που θα ξυπνήσω? Ή θα πρέπει να μην πιώ καφέ ποτέ και να φυλάγομαι για να μη με δούν οι ελεγκτές του ΔΝΤ και πούν και για μένα τόσο κακά λόγια?
Αλλά και να μην με δούν οι ελεγκτές, μήπως θα πρέπει να αποφύγω και τις κάμερες του Alter? Όχι τιίποτε άλλο, αλλά μπορεί να πούν πως έπεινα καφέ "εν ώρα εργασίας"

Για να δούν κάποιοι τους Έλληνες να πίνουν καφέ "εν ώρα εργασίας", θα πρέπει να περνούσαν από εκεί...
Αναρωτιέμαι, γιατί και πώς οι ελεγκτές του ΔΝΤ δεν εργάζονταν "εν ώρα εργασίας"! Τι έκαναν και περνούσαν από εκεί "εν ώρα εργασίας"?
Εκείνοι δουλεύουν άλλες ώρες ή δουλεύουν λιγότερο από τα "συνήθη" ωράρια?
Άραγε, αυτοί να πίνουν ποτέ καφέ ή χυμό, σε κάποια από τις ώρες που εργάζομαι εγώ?
Υπενθυμίζω ότι εργάζομαι σε βάρδιες, με ωράρια κυκλκά εναλλασσόμενα.

Σταύρος Κυριαζής


http://taxalia.blogspot.com/2010/04/blog-post_9053.html
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: "οι ελεγκτές του ΔΝΤ έβλεπαν στις καφετέριες τους Έλληνες να πίνουν καφέδες"

2
Αχάαααααα ! Πίνατε καφέ, πουλάκια μου !

Τώωωωρα θα δείτε !!!
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron