Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

19
Galis έγραψε:Οπως προειπες τα συμπερασματα στην ιστορια ειναι υποκειμενικα. Αλλοι τα βλεπουν διαφορετικα τα ιστορικα γεγονοτα απο οτι τα βλεπεις. Συνεπως μην απολυτοποιεις την αποψη σου για το αν εκαναν καλα οι βασιλεις στην Ελλαδα η οχι.Ειναι αλλοι πολυ διαβασμενοι ιστορικοι που πιστευουν το αντιθετο.

Δηλαδη οι μη βασιλεις ηταν καλυτεροι ; Και πως φθασαμε εδω ;

Οπως και αν εχει ομως ο Κωνσταντινος δεν κρινεται απο το αν στο παρελθον καποιοι αλλοι βασιλεις μπορει να εκαναν λαθη.
Το οτι ο λαος αποφασισε το 74 οχι στη βασιλεια δεν λεει τιποτε. Ο λαος παλι μπορει να αποφασισει το αντιθετο. Αλλωστε ο αγιος Παισιος ειχε τονισει οτι ο λαος θα συχαθει τα δυο μεγαλα κοματα τα και θα ζητησει να ελθει παλι ο βασιλιας.Ας φανταστουμε τι θα ξεσκεπασθει τοτε. Συνεπως πανω απο το συνταγμα ειναι ο κυριαρχος λαος ο οποιος μπορει να ριξει και προδοτικες κυβερνησεις και αναξια πολιτικα συστηματα και να ξεκινησουν απο την αρχη ολα. Αυτοι που αποφασισαν ψηφισαν κατα την αποψη τους τοτε. Οταν δουν οτι η επιλογη τους τοτε αδικησε τον ανθρωπο αυτο μπορουν ανετα να αλλαξουν αποψη. Για ποιο λογο οι ψηφισαντες το 74 να δεσμεσουν ολους τους απογονους τους των επομενων γενεων. Αν ηταν ετσι να καναμε μονο μια φορα εκλογες.

Τελος, το Βυζαντιο που ειχε μοναρχια για 1000 χρονια ζημιωθηκε σε κατι ;


Περι του Γεωργιου Παπανδρεου που υπετιμας αυτο που εχω να πω ειναι:

<<Το δεντρο απο τους καρπους του γνωριζεται >>
ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με το τελευταιο...οπως και οτι ο γεωργιος ο παππους εκανε τον ΑΝΔΡΕΑ..ΟΧΙ ΙΣΑΞΙΟ ΤΟΥ αλλα για μενα οχι ανθελληνα σαν τους σημερινους....ο ΑΝΔΡΕΑΣ επι των χρονων του...και μονο ετσι κρινω τον καθε ηγετη ...τι παρελαβε ...πως περασε ο κοσμος ...στα χρονια του και ο επομενος αν ειναι ΒΛΑΚΑΣ ας παραλαβη το χρεωμενο μαγαζι ειναι εν ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ....επομενως..για μενα ο ΑΝΔΡΕΑΣ παπανδρεου ηταν ενας πολιτικος που εδωσε στον μεσο ελληνα ελευθερια-κατηργησε και εκαψε φακελους συμφιλιωσε τον κοσμο-επισης εγιναν τα ΕΣΥ...που μεχρι τοτε μονο ο πλουσιος ειχε υγεια τα εκανε με τον γενηματα-ανεβηκε το βιοτικο επιπεδο των ελληνων και πολυ καλα εκανε..και ας ηταν με δανεικα...το μονο λαθος που εκαναν ειναι που δεν τραβηχτηκε με την ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Και εκανε αυτον τον εβραιοδουλο-βλαμμενο γιωργακη....ομως οπως ειπες δεν ειναι η καθε γεννηση καρπος ενος δεντρου....ΔΥΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΣΠΟΡΑ...γυναικα και αντρας...μαζι...οποτε η μαργαριτα ξερουμε πολυ καλα τι ηταν...τωρα επειδη ξερω το επομενο επιχειρημα σου ποιο θα ειναι για τον ΑΝΔΡΕΑ....θα μου πεις για το χρεος....και θα σου πω ποιο χρεος??ποιο ευρωπαικο κρατος δεν εχει χρεος???τρις εχουν οι διπλανοι μας??το οτι το αναγνωρισαμε ηταν το σφαλμα..και αυτο επρεπε να μας το κανουν με το ΕΝΟΧΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ....θα επρεπε να γινει οτι εγινε στην ισλανδια....φυλακη ο πρωθυπουργος...και οι τραπεζιτες που εδειναν δανεια...να πτωχευαν οι τραπεζες....ομως και η ευρωπη εχει ευθηνη...διοτι αυτο ηταν τον συμφωνο....δεν παραγεται και σας δινουμε ΔΑΝΕΙΚΑ......αρα εκεινοι δεν ηταν σωστοι στην συμφωνια και το εκαναν σταδιακα μεθοδευμενα ωστε να μην εχουμε να τυπωσουμε δραχμη με τον εβραιο σημιτη που τους παραχωρησε τα δικαιωματα....επομενως κανενας ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ...οπως ειπα οι μασονοι κανουν σχεδια ΕΤΩΝ...με τον καθενα να κανουν τον ρολακι του...ο ανδρεας εκανε το ΣΙΣΜΙΚ και εδωσε το δικαιωμα στον καθε φανταρο ελληνα να νιωθει υπερηφανος και με το τιποτα να αρχισει πολεμος...Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΑΛΙΑΣ ΚΟΠΗΣ...οχι οτι εκανε τα καλυτερα οπως ο ιωαννης καποδιστριας....αλλα εκανε κατι διοτι οτι υποχωρησεις εκανε ζητουσε ανταλαγματα...να θυμισω επισης οτι ειχε αριστες σχεσεις με τον αραβικο κοσμο ..και συμμαχιες κατα της τουρκιας..αυτα για την ιστορια γιατι ΟΛΟΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΣΥΜΦΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ....να ξερουμε οταν μιλαμε ΠΟΛΙΤΙΚΑ να κρινουμε πολιτικα...τον καθε πολιτικο ..τι παρελαβε...και τι αφησε....και ποιος τον διαδεχθηκε...αρα για μενα η δημοκρατια μας πασχει...διοτι ειναι μιντιακη χουντα ελενχομενη με τον μαμωνα !!!ΑΝ...καταργηθουν οι νομοι περι ευθηνης υπουργων...(αυτο ειναι στο χερι μας θελει 200 βουλευτες)αν καθαρισουμε τα διαπλεκομενα...τοτε μπορουμε να φτιαξουμε την δημοκρατια μας και οχι να την παραδωσουμε σε φυτευτες δοξασιες..περι βυζαντιου....τωρα εχουμε βυζαντιο??εχουμε την δυνατοτητα να κοβουμε χρημα???η εχουμε σκλαβους???αλλα χρονια αγαπητε τοτε αλλα τωρα...ας κοιταξουμε να εχουμε δυνατη ελλαδα ....να κρατησουμε αυτα που εχουμε και να μην ζηταμε παραπανω..ειναι ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ...

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

20
Κατα την αποψη μου ο Ανδρεας Παπανδρεου ισως να ηταν ο χειροτερος πολιτικος του 20 αιωνα για την Ελλαδα.Ειναι αποριας αξιο πως σε ενα χριστιανικο φορουμ τον επαινεις οταν ειχε χωρισει τη γυναικα του στα 70 του για να παρει μια 35αρα ;Και να ηταν μονο αυτο ;Δεν ειχε αρχη και τελος αυτος ο ανθρωπος
9. Γιὰ τοὺς πολιτικούς:
α) Γιὰ θανόντα πολιτικὸ ἡγέτη εἶπε: «Δὲν εἶναι ἁπλὸς μασόνος. Ἀνήκει στὴν πιὸ ἀντιχριστιανικὴ στοὰ τοῦ κόσμου, στὸ “Ἄστρο τοῦ Δαβίδ”, καὶ μάλιστα βρίσκεται στὴν ἄκρη τοῦ βέλους τοῦ τόξου τοῦ Δαβίδ.»
[ἐνν. πὼς ἦταν ἀπὸ τὰ κορυφαῖα στελέχη.]

Αγιος Παισιος περι Ανδρεα Παπανδρεου
Βλεπεις τα ζωα δεν μπορουν να κανουν μεγαλο κακο γιατι δεν τους κοβει ! Αν τους εκοβε ....... Ενω ο ανθρωπος που φευγει μακρυα απο το Θεο, κανει μεγαλο κακο. Σαν τον δικο μας που πηγε και εμαθε λογιστικα και κανει τωρα φροντηστηριο στο διαβολο . Βλεπεις επειδη δεν εχουν αγαπη μεταξυ τους , διαλυονται, και ετσι το κακο δεν προχωρα πολυ. Αν οι κακοι ειχαν αγαπη μεταξυ τους ....θα εκαναν μεγαλο κακο.


<<Ο πατηρ Παισιος μου ειπε >> σελιδα 96

Ενας αλλος μεγαλος αγιος της Εκκλησιας μας ειχε αποκαλεσει τον Ανδρεα <<βδελυγμα της ερημωσεως>>

Μου γράφεις να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα. Τι να κάνω εγώ σε μία χώρα που κατοικείται από οκτώ εκατομμύρια καγκουρώ;
Ανδρέας Γ. Παπανδρέου
(από επιστολή του στον κουμπάρο του Αδαμάντιο Πεπελάση το 1957)


Δήμος Μάρκου Μπότσαρης, ο άνθρωπος που είχε ξεσκεπάσει τον βρώμικο ρόλο των Παπανδρέου!
περισσοτερες πληροφοριες εδω αν και δεν ειναι δυσκολο να κατανοησει κανεις ποσο καταστροφικος για την Ελλαδα ηταν ο Παπανδρεου.
Εικόνα

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

21
και παλι αγαπητε γκαλι...εγω σου μιλαω για ΣΙΣΜΙΚ-ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ-ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ-ΥΓΕΙΑ- με επιχειρηματα...και εσυ μου μιλας σαν καραδογματικος (κατα τα αλλα σε πειραζουν οι ακραιοι παλιοημερολογητες)ΚΑΙ παλι με λογια ΑΛΛΩΝ.... εχεις την φωνη του αγιου???λες και εμενα με αφορα η προσωπικη ζωη του καθε ηγετη...εμενα με αφορα το εργο του σαν πολιτικος...ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ??περνουσε....ειχαμε υπογενητικοτητα??οχι σαν γενος επι των χρονων που κυβερνησε...ειχαμε ανεργια...??οχι.....αυτα με νοιαζουν σαν πολιτη...τωρα αν κερατωσε την μαργαριτα και γιατι??ας τον κρινει ο θεος..σιγουρα θα εχει τα ελαφρυντικα του....απο εκει και περα...φιλε μου γκαλι...δυστηχως βγαζω συμπερασμα...πως ο μεσος ελληνας δεν εχει καταλαβει τι σημαινει ελληνας να εχει κληρονομηση την αρχαια ελλαδα μεσα του...ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΔΟΞΑΣΙΕΣ και αλλους...να τον σωσουν....βασιλιαδες πριγκηπες κ βατραχους....δικια μας κριση δεν εχουμε???γιατι ειναι καλυτεροι αυτοι απο εμας???ο θεος μας εκανε ολους ισους.....γιατι να δινω εξουσια στον καθε βασιλικο η φιλοβασιλικο??τι προσφεραν για την ΕΛΛΑΔΑ???κολησαν κανα ενσυμο??τι???προσφεραν??και σου ειπα παραδειγματα των περασμενο αιωνα...η φρειδερικη εκανε κουμαντο και εριξαν την ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΛΕΝΧΑΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑ..με διαταγες της ΣΙΑ..διοτι ο γεωργιος ειχε πει ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΖΟΝΣΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ...και στην εκστρατεια στην μικρα ασια ο τεραστιος βενιζελος μας μεγαλωσε και οι ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ μας πηγαν στα βαθοι και μας τελειωσαν ..τους εφαγε η πλεονεξια και φυσικα αυτοι ηταν στις καρεκλες τους και εδιναν διαταγες...αν σου αρεσει λοιπον να εισαι πιονι του καθε βασιλια να εισαι...δικαιωμα σου....ο καθε χριστιανος...δεν μπορει να αναγνωριζει αλλον βασιλια παρα μονο ΕΝΑΝ.

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

22
ειναι οχι λοβοτομη και προπαγανδα...αλλα μεγαλη ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΟΣΑ ΛΕΜΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ...επειδη την φαγαμε....και δεν ξερουμε απο πολιτικη...και να κρινουμε σωστα...μας φταινε ΟΛΑ..εκτος απο το δικο μας κεφαλι....το ρουσφετι...το οτι δεν βλεπαμε το συλλογικο καλο ως οφειλαμε σαν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ και να αγαπαμε τον πλησιον ως ευατον...ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ το προγραμμα του καθε κομματος και οχι το ρουσφετι.....για μενα απο τον σημιτη και επειτα ηρθε η καταστροφη της οικονομιας...με το χρηματηστηριο ,την ολυμπιαδα..,το ευρω...και τις ελληνοποιησεις...και το μεταναστευτικο...που σε ολα αυτα τα χρονια ο ελληνας ηταν ωχαδερφιστης...επαψε ο ελληνας να αγαπα τον ελληνα.....και ψηφιζε συμφεριντολογικα...το ιδιο και επι καραμανλη με αποκορυφωμα την αναγνωριση του χρεους απο τον γιωργακη μαζι με το σιγονταρισμα ΜΜΕ και δογματων ενοχικων για να πεσει η αντισταση του λαου ...μεσω δογματων ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ.....ΟΜΩΣ σε ολα αυτα τα χρονια ο ΑΝΔΡΕΑΣ ελειπε...δεν ηταν ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ..διοτι δεν ζητησε γερμανικες αποζημειωσεις....δεν αγγιξε πετρελαια...και πολλα αλλα...ΟΜΩΣ δεν ηταν και σαν τους σημερινους....!!!τωρα αν ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...σαν ομως κοινη λογικη...λογικο ο καθε μοναχος να θελει το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗ την κοινωνια σωστα γενομενη αν ζουσαμε με ηθοι 2000 χρονων πριν.......ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ....επισης γνωριζω οτι ειχε πει πολλα για τον γιωργακη...και οχι για τον ΑΝΔΡΕΑ....τελοσπαντων...εγω απλα σας φρεσκαρω την μνημη....τα συμπερασματα δικα σας....αλλα θεωρω για τον σημερινο χριστιανο που σβηνει οτι καλο εκανε το πασοκ στα πρωτα του χρονια ΜΕΓΑΛΗ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ...!!!

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

23
dimitrios έγραψε:χαιρομαι ιδιαιτερα που διαφωνουμε....κοσμια...και ομορφα....και που εχουμε αρκετες παρουσιες και αποψεις.....εγω δεν ειπα οτι γραφω το ΣΩΣΤΟ....
Έτσι ακριβώς! Η ελεύθερη σκέψη χωρίς εμπάθειες πρέπει να είναι το ζητούμενο σε πολιτισμένους ανθρώπους, πόσο μάλλον σε Ελληνορθόδοξους!
ερωτηματα κανω αγαπητε γκαλι...δεν ειπα οτι ειμαι φωτεινος παντογνωστης...και επειδη διαβαζω πολιτικη ιστορια...γνωριζω τα ΚΑΚΑ που εχουν φερει οι βασιλιαδες στον τοπο αυτο....με βασιλια δεν πηγαμε στα βαθοι της ασιας και μας στοιχησαν τα παραλια στην νεοτερη ιστορια???
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση πήγαμε με το υπόδειγμα μόρφωσης του Ελληνισμού στην ακμή του, τον Μέγα Αλέξανδρο, γιό του μεγαλύτερου Βασιλιά της Ελλάδας, Φιλίππου, του οποίου την διαπαιδαγώγηση ανέλαβε προσωπικά ένας απο τους μεγαλύτερους φιλόσοφους του Ελληνισμού, ο Αριστοτέλης!
Ενώ στη δεύτερη πήγαμε με την φερτή Βασιλεία της αποικιοκρατικής βαρβαριάς, οι οποία κατάφερε να χειραγωγήσει λόγω της ελληνικής παρακμής το Ελληνικό πνεύμα, να το μεταλλάξει καί να το καπηλευτεί!
Σκοπός της ''βαρβαρικής'' αυτής εκστρατείας ήταν η μείωση της ισχύως του Ελληνισμού σε γεωγραφικό επίπεδο συρρικνώνοντας το Ελληνισμό της Μικράς Ασίας καί του Πόντου στον αμιγώς ελληνικό χώρο καί η χειραγώγηση αυτού μέσω της ενίσχυσης της αντίπαλης στρατιωτικής τουρκικής απειλής!

Γιατί λοιπόν να έχουμε μοναρχολατρεία ξένων συμφερόντων; Γιατί αυτή σήμερα, μέσω της μασονικής προπαγάντας της Αναλαμπής της Ορθοδοξίας αλλά καί μέσω των γεωπολιτικών εξελίξεων, μας επιδεικνύει καί μας κουνάει το δώρο-δόλωμα της Αγιάς Σοφιάς και της Πόλης...
τι να πω...εγω ειμαι αντιθετος σε ολο αυτο....!!!διοτι η ΒΑΣΙΛΕΙΑ εχει μεγαλο ρισκο.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ η θα σε παει ψηλα η θα σε καψει....
Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, με εξαίρεση τον Μέγα Αλέξανδρο καί τον Μέγα Κωνσταντίνο, οι βασιλιάδες έκαψαν τους λαούς τους...
θα μου πεις για βασιλευομενη δημοκρατια αλλα για αυτο εδωσα παραδειγμα την εποχη του 65 ...που εχουμε περαδειγμα οτι το ΠΑΛΑΤΙ ΕΠΕΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΡΟΛΟ....τωρα θα μου πεις την ιστορια την μαθαινει ο καθενας απο διαφορετικες πηγες..ενταξει..εμενα η αποψη μου ειναι οτι η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ ηταν οτι καλυτερο ειχε στην νεα ιστορια η πατριδα μας...διοτι ο γερος της δημοκρατιας εκανε δωρεαν δημοσια παιδεια-αγροτικη συνταξη-συμφιλιωση του αστυνομικου με τον πολιτη ...μεσα σε 6 μηνες και ειπε και ενα ιστορικο ΟΧΙ....
Η πικρή αλήθεια από την άλλη είναι πως δεν υπάρχει δημοκρατία στην πράξη καί όλες οι δήθεν δημοκρατίες αντλούν τη δύναμή τους από κάποιους χορηγούς οι οποίοι με τη σειρά τους είναι εξαρτώμενοι απο ανώτερες δυνάμεις που όλες αυτές καταλήγουν σε κάποια Βασιλεία που βρίσκεται ψηλά σε ισχύ παγκοσμίου επιπέδου, στην εποχή μας αυτή είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με το οποίο ο Κωνσταντίνος έχει συγγενική σχέση εφόσον εβάπτισε τον πρίγκηπα Ουίλλιαμ ενώ η πριγκήπισσα Νταιάνα εβάπτισε τον γιό του Κωνσταντίνου Νικόλαο!
τωρα για την ενοτητα του παισιου και την μικρη καλοπροαιρετη ειρωνια του φιλου ΓΚΑΛΙ(GALI)ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ...
Ο Άγιος Παίσιος ό, τι σημαντικό είχε να μας πεί μας το άφησε σε χειρόγραφο, καί σε αυτό αναφέρει τα Σημεία των Καιρών καί επισημαίνει πως πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία το Χάραγμα του Αντιχρίστου!!!

Σας συνιστώ να το διαβάσετε καί μελετήσετε, εδώ: http://gerontesmas.com/%CF%87%CE%B5%CE% ... %B9%CE%BF/

ειναι συνομωσια η 11 σεμπτεμβριου??οτι δεν υπηρχε τρομοκρατικο χτυπημα και ολα ηταν για να βαλουν χερι παντου οι αμερικανοι??και να παιξουν με το χαρτι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...??ειναι συνομωσια οι ψεκασμοι που τα λενε μεχρι και πρωην προεδροι τοι εφετ (κατσαρος?)ειναι συνομωσια οτι τα μιντια ελενχονται μεσω της διαφημιστικης πιτα (πολυεθνικων-τραπεζων)???τοτε μπρος τι η ειρωνια περι φαντασιας και πλανης???ευλογα ερωτηματα κανω??
Η συνομωσιολογία όχι μόνο είναι ο αρχαιότερος τρόπος πολεμικής τέχνης στην ανθρωπότητα αλλά καί σε τι βαθμό έχει εξελιχθεί σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν ούτε να φαντατούμε δεν μπορούμε!
...οτι λογο λαικης αποδοχης ο πατριαρχης ανακυρηξε τον γεροντα ΑΓΙΟ...
Καί αυτό παίζει... ποιός Οικουμενιστής δεν θέλει να καρπωθεί κάποιον Άγιο παρεμηνεύοντάς τον μάλιστα στα ιδιοτελεί συμφέροντά του...

και υπαρχει και η ζωντανη φωνη του βατοπεδινου που πιστευει στα επερχομενα (πολεμους πεινα)και οτι στο τελος ολα θα ειναι για ΚΑΛΟ ΜΑΣ....
Για το τι πραγματικά πρέσβευε ο Ιωσήφ ο Βαροπεδινός, εδώ: http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 575#p79575

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

24
aetos64 έγραψε:
dimitrios έγραψε:χαιρομαι ιδιαιτερα που διαφωνουμε....κοσμια...και ομορφα....και που εχουμε αρκετες παρουσιες και αποψεις.....εγω δεν ειπα οτι γραφω το ΣΩΣΤΟ....
Έτσι ακριβώς! Η ελεύθερη σκέψη χωρίς εμπάθειες πρέπει να είναι το ζητούμενο σε πολιτισμένους ανθρώπους, πόσο μάλλον σε Ελληνορθόδοξους!
ερωτηματα κανω αγαπητε γκαλι...δεν ειπα οτι ειμαι φωτεινος παντογνωστης...και επειδη διαβαζω πολιτικη ιστορια...γνωριζω τα ΚΑΚΑ που εχουν φερει οι βασιλιαδες στον τοπο αυτο....με βασιλια δεν πηγαμε στα βαθοι της ασιας και μας στοιχησαν τα παραλια στην νεοτερη ιστορια???
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση πήγαμε με το υπόδειγμα μόρφωσης του Ελληνισμού στην ακμή του, τον Μέγα Αλέξανδρο, γιό του μεγαλύτερου Βασιλιά της Ελλάδας, Φιλίππου, του οποίου την διαπαιδαγώγηση ανέλαβε προσωπικά ένας απο τους μεγαλύτερους φιλόσοφους του Ελληνισμού, ο Αριστοτέλης!
Ενώ στη δεύτερη πήγαμε με την φερτή Βασιλεία της αποικιοκρατικής βαρβαριάς, οι οποία κατάφερε να χειραγωγήσει λόγω της ελληνικής παρακμής το Ελληνικό πνεύμα, να το μεταλλάξει καί να το καπηλευτεί!
Σκοπός της ''βαρβαρικής'' αυτής εκστρατείας ήταν η μείωση της ισχύως του Ελληνισμού σε γεωγραφικό επίπεδο συρρικνώνοντας το Ελληνισμό της Μικράς Ασίας καί του Πόντου στον αμιγώς ελληνικό χώρο καί η χειραγώγηση αυτού μέσω της ενίσχυσης της αντίπαλης στρατιωτικής τουρκικής απειλής!

Γιατί λοιπόν να έχουμε μοναρχολατρεία ξένων συμφερόντων; Γιατί αυτή σήμερα, μέσω της μασονικής προπαγάντας της Αναλαμπής της Ορθοδοξίας αλλά καί μέσω των γεωπολιτικών εξελίξεων, μας επιδεικνύει καί μας κουνάει το δώρο-δόλωμα της Αγιάς Σοφιάς και της Πόλης...
τι να πω...εγω ειμαι αντιθετος σε ολο αυτο....!!!διοτι η ΒΑΣΙΛΕΙΑ εχει μεγαλο ρισκο.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ η θα σε παει ψηλα η θα σε καψει....
Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, με εξαίρεση τον Μέγα Αλέξανδρο καί τον Μέγα Κωνσταντίνο, οι βασιλιάδες έκαψαν τους λαούς τους...
θα μου πεις για βασιλευομενη δημοκρατια αλλα για αυτο εδωσα παραδειγμα την εποχη του 65 ...που εχουμε περαδειγμα οτι το ΠΑΛΑΤΙ ΕΠΕΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΡΟΛΟ....τωρα θα μου πεις την ιστορια την μαθαινει ο καθενας απο διαφορετικες πηγες..ενταξει..εμενα η αποψη μου ειναι οτι η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ ηταν οτι καλυτερο ειχε στην νεα ιστορια η πατριδα μας...διοτι ο γερος της δημοκρατιας εκανε δωρεαν δημοσια παιδεια-αγροτικη συνταξη-συμφιλιωση του αστυνομικου με τον πολιτη ...μεσα σε 6 μηνες και ειπε και ενα ιστορικο ΟΧΙ....
Η πικρή αλήθεια από την άλλη είναι πως δεν υπάρχει δημοκρατία στην πράξη καί όλες οι δήθεν δημοκρατίες αντλούν τη δύναμή τους από κάποιους χορηγούς οι οποίοι με τη σειρά τους είναι εξαρτώμενοι απο ανώτερες δυνάμεις που όλες αυτές καταλήγουν σε κάποια Βασιλεία που βρίσκεται ψηλά σε ισχύ παγκοσμίου επιπέδου, στην εποχή μας αυτή είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με το οποίο ο Κωνσταντίνος έχει συγγενική σχέση εφόσον εβάπτισε τον πρίγκηπα Ουίλλιαμ ενώ η πριγκήπισσα Νταιάνα εβάπτισε τον γιό του Κωνσταντίνου Νικόλαο!
τωρα για την ενοτητα του παισιου και την μικρη καλοπροαιρετη ειρωνια του φιλου ΓΚΑΛΙ(GALI)ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ...
Ο Άγιος Παίσιος ό, τι σημαντικό είχε να μας πεί μας το άφησε σε χειρόγραφο, καί σε αυτό αναφέρει τα Σημεία των Καιρών καί επισημαίνει πως πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία το Χάραγμα του Αντιχρίστου!!!

Σας συνιστώ να το διαβάσετε καί μελετήσετε, εδώ: http://gerontesmas.com/%CF%87%CE%B5%CE% ... %B9%CE%BF/

ειναι συνομωσια η 11 σεμπτεμβριου??οτι δεν υπηρχε τρομοκρατικο χτυπημα και ολα ηταν για να βαλουν χερι παντου οι αμερικανοι??και να παιξουν με το χαρτι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...??ειναι συνομωσια οι ψεκασμοι που τα λενε μεχρι και πρωην προεδροι τοι εφετ (κατσαρος?)ειναι συνομωσια οτι τα μιντια ελενχονται μεσω της διαφημιστικης πιτα (πολυεθνικων-τραπεζων)???τοτε μπρος τι η ειρωνια περι φαντασιας και πλανης???ευλογα ερωτηματα κανω??
Η συνομωσιολογία όχι μόνο είναι ο αρχαιότερος τρόπος πολεμικής τέχνης στην ανθρωπότητα αλλά καί σε τι βαθμό έχει εξελιχθεί σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν ούτε να φαντατούμε δεν μπορούμε!
...οτι λογο λαικης αποδοχης ο πατριαρχης ανακυρηξε τον γεροντα ΑΓΙΟ...
Καί αυτό παίζει... ποιός Οικουμενιστής δεν θέλει να καρπωθεί κάποιον Άγιο παρεμηνεύοντάς τον μάλιστα στα ιδιοτελεί συμφέροντά του...

και υπαρχει και η ζωντανη φωνη του βατοπεδινου που πιστευει στα επερχομενα (πολεμους πεινα)και οτι στο τελος ολα θα ειναι για ΚΑΛΟ ΜΑΣ....
Για το τι πραγματικά πρέσβευε ο Ιωσήφ ο Βαροπεδινός, εδώ: http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 575#p79575
ΑΔΕΡΦΕ αετε...που τοσο ομορφα δινεις και στοχευμενα τις απαντησεις...βγαζω συμπερασμα οτι βλεπουμε KAI OI ΔΥΟ...με σκεπτικισμο τα περι ΒΑΣΙΛΕΙΑ και εξαδαχτυλου.....χωρις ομως να αφηνω ενα ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ οτι μπορει ολοι οι ας πουμε δυναστες της ανθρωποτητας εξουσιαστες...να εχουν σχεδια περι εξαδαχτυλου και μια μουφα αναλαμπη...και να πλανηθουνε εκεινοι ΟΜΩΣ με παρεμβαση του θεου ...να μην τα βρουνε στην μοιρασια τα ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ....και να ειναι μπρος οφελος μας ολο αυτο....ΟΜΩΣ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ πιστευω ειναι σαν χριστιανοι ορθοδοξοι και σκεπτομενοι να μην προσδοκαμε κυβερνητες...που εχουν φιλιες με μασωνικα κεντρα...διοτι φυσικο ειναι να μας τους παρουσιαζουν χριστιανους -θεοσεβουμενους και συν οτι ο λαος δεν εχει μνημη...να ξαναπαει παλι στα ιδια...και στην ιδια ιστορια...βασιλιαδων του διεθνους κατεστημενου....πολυ ευκολα να μας κανουν να σιχαθουμε τις δημοκρατιες(το γραφουν στα πρωτοκολα)και να δεχθουμε τον παγκοσμιο κυβερνητη.....(σε αυτο θα συμφωνησω με τον πατερα μαξιμο ειναι φοβος και δικος μου).χρεος μας ειναι να ερευναμε....και ειμαι ιδιαιτερα ευτυχισμενος οταν μεσα στην μαζα την αδιαφορη-την ωχαδερφιστικη-και αντιδραστικη......βρισκω ανθρωπους που βλεπω ενα κομματι του εαυτου μου οπως ο aetos....

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

25
dimitrios έγραψε:
aetos64 έγραψε:
dimitrios έγραψε:χαιρομαι ιδιαιτερα που διαφωνουμε....κοσμια...και ομορφα....και που εχουμε αρκετες παρουσιες και αποψεις.....εγω δεν ειπα οτι γραφω το ΣΩΣΤΟ....
Έτσι ακριβώς! Η ελεύθερη σκέψη χωρίς εμπάθειες πρέπει να είναι το ζητούμενο σε πολιτισμένους ανθρώπους, πόσο μάλλον σε Ελληνορθόδοξους!
ερωτηματα κανω αγαπητε γκαλι...δεν ειπα οτι ειμαι φωτεινος παντογνωστης...και επειδη διαβαζω πολιτικη ιστορια...γνωριζω τα ΚΑΚΑ που εχουν φερει οι βασιλιαδες στον τοπο αυτο....με βασιλια δεν πηγαμε στα βαθοι της ασιας και μας στοιχησαν τα παραλια στην νεοτερη ιστορια???
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση πήγαμε με το υπόδειγμα μόρφωσης του Ελληνισμού στην ακμή του, τον Μέγα Αλέξανδρο, γιό του μεγαλύτερου Βασιλιά της Ελλάδας, Φιλίππου, του οποίου την διαπαιδαγώγηση ανέλαβε προσωπικά ένας απο τους μεγαλύτερους φιλόσοφους του Ελληνισμού, ο Αριστοτέλης!
Ενώ στη δεύτερη πήγαμε με την φερτή Βασιλεία της αποικιοκρατικής βαρβαριάς, οι οποία κατάφερε να χειραγωγήσει λόγω της ελληνικής παρακμής το Ελληνικό πνεύμα, να το μεταλλάξει καί να το καπηλευτεί!
Σκοπός της ''βαρβαρικής'' αυτής εκστρατείας ήταν η μείωση της ισχύως του Ελληνισμού σε γεωγραφικό επίπεδο συρρικνώνοντας το Ελληνισμό της Μικράς Ασίας καί του Πόντου στον αμιγώς ελληνικό χώρο καί η χειραγώγηση αυτού μέσω της ενίσχυσης της αντίπαλης στρατιωτικής τουρκικής απειλής!

Γιατί λοιπόν να έχουμε μοναρχολατρεία ξένων συμφερόντων; Γιατί αυτή σήμερα, μέσω της μασονικής προπαγάντας της Αναλαμπής της Ορθοδοξίας αλλά καί μέσω των γεωπολιτικών εξελίξεων, μας επιδεικνύει καί μας κουνάει το δώρο-δόλωμα της Αγιάς Σοφιάς και της Πόλης...
τι να πω...εγω ειμαι αντιθετος σε ολο αυτο....!!!διοτι η ΒΑΣΙΛΕΙΑ εχει μεγαλο ρισκο.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ η θα σε παει ψηλα η θα σε καψει....
Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, με εξαίρεση τον Μέγα Αλέξανδρο καί τον Μέγα Κωνσταντίνο, οι βασιλιάδες έκαψαν τους λαούς τους...
θα μου πεις για βασιλευομενη δημοκρατια αλλα για αυτο εδωσα παραδειγμα την εποχη του 65 ...που εχουμε περαδειγμα οτι το ΠΑΛΑΤΙ ΕΠΕΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΡΟΛΟ....τωρα θα μου πεις την ιστορια την μαθαινει ο καθενας απο διαφορετικες πηγες..ενταξει..εμενα η αποψη μου ειναι οτι η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ ηταν οτι καλυτερο ειχε στην νεα ιστορια η πατριδα μας...διοτι ο γερος της δημοκρατιας εκανε δωρεαν δημοσια παιδεια-αγροτικη συνταξη-συμφιλιωση του αστυνομικου με τον πολιτη ...μεσα σε 6 μηνες και ειπε και ενα ιστορικο ΟΧΙ....
Η πικρή αλήθεια από την άλλη είναι πως δεν υπάρχει δημοκρατία στην πράξη καί όλες οι δήθεν δημοκρατίες αντλούν τη δύναμή τους από κάποιους χορηγούς οι οποίοι με τη σειρά τους είναι εξαρτώμενοι απο ανώτερες δυνάμεις που όλες αυτές καταλήγουν σε κάποια Βασιλεία που βρίσκεται ψηλά σε ισχύ παγκοσμίου επιπέδου, στην εποχή μας αυτή είναι το Ηνωμένο Βασίλειο με το οποίο ο Κωνσταντίνος έχει συγγενική σχέση εφόσον εβάπτισε τον πρίγκηπα Ουίλλιαμ ενώ η πριγκήπισσα Νταιάνα εβάπτισε τον γιό του Κωνσταντίνου Νικόλαο!
τωρα για την ενοτητα του παισιου και την μικρη καλοπροαιρετη ειρωνια του φιλου ΓΚΑΛΙ(GALI)ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ...
Ο Άγιος Παίσιος ό, τι σημαντικό είχε να μας πεί μας το άφησε σε χειρόγραφο, καί σε αυτό αναφέρει τα Σημεία των Καιρών καί επισημαίνει πως πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία το Χάραγμα του Αντιχρίστου!!!

Σας συνιστώ να το διαβάσετε καί μελετήσετε, εδώ: http://gerontesmas.com/%CF%87%CE%B5%CE% ... %B9%CE%BF/

ειναι συνομωσια η 11 σεμπτεμβριου??οτι δεν υπηρχε τρομοκρατικο χτυπημα και ολα ηταν για να βαλουν χερι παντου οι αμερικανοι??και να παιξουν με το χαρτι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...??ειναι συνομωσια οι ψεκασμοι που τα λενε μεχρι και πρωην προεδροι τοι εφετ (κατσαρος?)ειναι συνομωσια οτι τα μιντια ελενχονται μεσω της διαφημιστικης πιτα (πολυεθνικων-τραπεζων)???τοτε μπρος τι η ειρωνια περι φαντασιας και πλανης???ευλογα ερωτηματα κανω??
Η συνομωσιολογία όχι μόνο είναι ο αρχαιότερος τρόπος πολεμικής τέχνης στην ανθρωπότητα αλλά καί σε τι βαθμό έχει εξελιχθεί σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν ούτε να φαντατούμε δεν μπορούμε!
...οτι λογο λαικης αποδοχης ο πατριαρχης ανακυρηξε τον γεροντα ΑΓΙΟ...
Καί αυτό παίζει... ποιός Οικουμενιστής δεν θέλει να καρπωθεί κάποιον Άγιο παρεμηνεύοντάς τον μάλιστα στα ιδιοτελεί συμφέροντά του...

και υπαρχει και η ζωντανη φωνη του βατοπεδινου που πιστευει στα επερχομενα (πολεμους πεινα)και οτι στο τελος ολα θα ειναι για ΚΑΛΟ ΜΑΣ....
Για το τι πραγματικά πρέσβευε ο Ιωσήφ ο Βαροπεδινός, εδώ: http://filoumenos.com/forum/viewtopic.p ... 575#p79575
ΑΔΕΡΦΕ αετε...που τοσο ομορφα δινεις και στοχευμενα τις απαντησεις...βγαζω συμπερασμα οτι βλεπουμε KAI OI ΔΥΟ...με σκεπτικισμο τα περι ΒΑΣΙΛΕΙΑ και εξαδαχτυλου.....χωρις ομως να αφηνω ενα ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ οτι μπορει ολοι οι ας πουμε δυναστες της ανθρωποτητας εξουσιαστες...να εχουν σχεδια περι εξαδαχτυλου και μια μουφα αναλαμπη...και να πλανηθουνε εκεινοι ΟΜΩΣ με παρεμβαση του θεου ...να μην τα βρουνε στην μοιρασια τα ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ....και να ειναι μπρος οφελος μας ολο αυτο....ΟΜΩΣ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ πιστευω ειναι σαν χριστιανοι ορθοδοξοι και σκεπτομενοι να μην προσδοκαμε κυβερνητες...που εχουν φιλιες με μασωνικα κεντρα...διοτι φυσικο ειναι να μας τους παρουσιαζουν χριστιανους -θεοσεβουμενους και συν οτι ο λαος δεν εχει μνημη...να ξαναπαει παλι στα ιδια...και στην ιδια ιστορια...βασιλιαδων του διεθνους κατεστημενου....πολυ ευκολα να μας κανουν να σιχαθουμε τις δημοκρατιες(το γραφουν στα πρωτοκολα)και να δεχθουμε τον παγκοσμιο κυβερνητη.....(σε αυτο θα συμφωνησω με τον πατερα μαξιμο ειναι φοβος και δικος μου).χρεος μας ειναι να ερευναμε....και ειμαι ιδιαιτερα ευτυχισμενος οταν μεσα στην μαζα την αδιαφορη-την ωχαδερφιστικη-και αντιδραστικη......βρισκω ανθρωπους που βλεπω ενα κομματι του εαυτου μου οπως ο aetos....
Αδερφέ Δημήτριε, χαίρομαι που βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος αναζήτησης.
Όπως είπα καί πιό πάνω ο Θεός επιτρέπει όλα αυτές τις δοκιμασίες για τις αμαρτίες μας, ώστε να μετανοήσουμε! Ό,τι δηλαδή καί να έρθει το επέτρεψε ο Θεός καί θα έχει και την θετική πλευρά του! ''Ουδέν κακόν αμιγές καλού'' έλεγαν οι αρχαίοι με το πνεύμα του σπερματικού λόγου που τους διεκατήχε!
Υπό αυτήν την έννοια όλα είναι σχετικά καί μόνο η στάση μας απέναντι σε αυτά μετράει μπροστά στο Θεό! Σε ό,τι δηλαδή εμείς προσωπικά ευθυνόμαστε με τους λόγους μας καί τα έργα μας, αυτό θα μας ζητηθεί!
Καλή δύναμη!!!

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

26
Ε, αδελφοί...και λίγα για τον Ανδρέα "μας" εδώ........:

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... t_712.html

Μην αφήνουμε και λάθος εντυπώσεις.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Προετοιμάζουν να επναφέρουν τον τεως;

27
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Ε, αδελφοί...και λίγα για τον Ανδρέα "μας" εδώ........:

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... t_712.html

Μην αφήνουμε και λάθος εντυπώσεις.
ενταξει αδερφε....εγω προσωπικα δεν τρωω ετοιμη τροφη απο τα μπλοκ....οι περισσοτεροι που ζησαμε αυτην την εποχη...ξερουμε πολυ καλα πως περνουσαμε επι ΑΝΔΡΕΑ...και για την χουντα εχουν βγει σκανδαλα...αλλα ειχαμε 0μηδεν σκανδαλα αναπτυξη και εργασια και ασφαλεια....τωρα αν τρωνε και ΑΥΤΟΙ καλα κανουν και τρωνε...σημασια εχει οτι ειχαν τον ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ....και απο εκει που παρελαβαν τον μεσο ελληνα τον αφησαν με πλουσιοτερο βιοτικο επιπεδο,....απο την ωρα που ΕΚΟΒΑΝ ΧΡΗΜΑ επειδη ειχαμε δικο μας νομισματοκοπειο..και οχι απο την ΓΕΡΜΑΝΙΑ....που μας εβαλε ο εβραιος σημιτης...οτι σπαταλη και να εκαναν ...ηταν μικρο το ΚΑΚΟ.....επισης στο διαδυχτιο βρηκα την τραγικη ειρωνια....που θα το γραφα σαν ρητο..ΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΗΞΕΡΕ....: “Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου“, που το αποδίδουν συνήθως στον Ηράκλειτο. Το ρητό αυτό το είχε, λένε, ο Ανδρέας Παπανδρέου κορνιζαρισμένο στο γραφείο του, κάτι που πολλοί το επαναλαμβάνουν αλλά δεν το έχω δει σε κάποια πρωτογενή ή αξιόπιστη πηγή, χωρίς ωστόσο να το αποκλείω. Κάποτε θα το βρείτε διατυπωμένο σε πιο σύγχρονη γλώσσα: Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο, ενώ δεν λείπουν και οι κωμικές παραλλαγές, όπως “Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχαρίστου” (αυτό το “εκ” δεν έχει καμιά θέση εκεί), την οποία μάλιστα κάποιος προχειρογράφος ονόματι Δημ. Μπουλούκος αποκαλεί…. “περίφημη φράση του Σωκράτη” (κούνια που τον κούναγε!)
Διαβάστε περισσότερα: Αυτό δεν το είπε ο Ηράκλειτος (ούτε ο Καλλίμαχος, άλλωστε!) - iPaideia.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”

cron