Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

55
Το ΕΚΑΜ δεν έχει καμία σχέση με το ΑΜΚΑ. Το ΕΚΑΜ ήταν ένας ενιαίος κωδικός πολυ-ταυτότητα. Και τότε η εκκλησία της Ελλάδος εναντιώθηκε και κέρδισε τον αγώνα , και το ΕΚΑΜ απορρίφθηκε. Αυτή η εκκλησιά στην οποία εσύ δεν έχεις εμπιστοσύνη.
καλο θα ηταν να μην λες πραγματα τα οποια δεν εχεις κατανοησει πρωτου αναφερθεις.

το ΕΚΑΜ ειναι ακριβως το ιδιο με τον ΑΜΚΑ.

αριθμοποιουσε το προσωπο του ανθρωπου.

για τους χριστιανους, δεν μας αφορα αν θα ειναι ενας αριθμος πολυταυτοτητα η γενικως ποσες πληροφοριες θα καλυπτοντε απο εναν αριθμο. δεν μας αφορα αν ο αριθμος καλυπτει την ταυτοτητα η το διαβατηριο η χιλια δυο πραγματα, μας ενδοιαφερει να μην αναγνωριζομαστε εμεις ως αυτος ο αριθμος.

το θεμα για το ποσα στοιχεια και τι πληροφοριες θα καλυπτει αυτος ο αριθμος, δεν ειναι κατα βαση θεολογικο ζητημα, αλλα ειναι ζητημα ανθρωπινων δικαιωματων.
το θεολογικο ζητημα και η καταπατηση της Ορθοδοξου πιστεως ξεκινα απο την στιγμη που η εικονα του Χριστου, δηλαδη το ανθρωπινο προσωπο αναγνωριζεται πλεον ως αριθμοποιημενο αντικειμενο.
ητε περιεχει μονο μια πληροφορια, οπως λογου χαρη ο ΑΜΚΑ οπου λειτουργει μονο για το ασφαλιστικο κομματι, ητε περιεχει ολες τις πληροφοριες της γης.
δεν μας αφορα το ποσες πληροφοριες περιεχει αλλα το αν ειναι αριθμος προσωπου η εγγραφου.

στο θεολογικο κομματι λοιπον, ο ΑΜΚΑ ειναι ακριβως το ιδιο με τον ΕΚΑΜ.

η μονη διαφορα που δεν αφορα τους χριστιανους, ειναι πως ο ενας αριθμος θα περιεχει παραπανω πληροφοριες απο τον αλλον. δεν μας αφορα αυτο.
αυτο που μας αφορα, ειναι πως και οι 2 αριθμοι, ητε ο ΑΜΚΑ ητε ο ΕΚΑΜ αριθμοποιουν το ανθρωπινο προσωπο.
Αυτό έγινε και με το ΑΦΜ, ξύπνα... εσύ το είπες από την αρχή ότι το ΑΦΜ είναι Αρ. προσώπου και όχι Αρ. δελτίου
ακριβως..

δεν καταλαβαινω το υφος σου. οπως λες, εχω ηδη πει, οτι το ιδιο ακριβως συμβαινει , απο το 99 και επειτα, και με τον ΑΦΜ.
Το πρόβλημα δεν είναι η αριθμοποίηση γιατί και το ΑΦΜ αριθμοποίηση ήταν.
τι λογικη απολιξη ηταν αυτη τωρα?

καταλαβαινεις τι λες? λες οτι αφου ο ΑΦΜ ειναι και αυτος αριθμοποιηση, αρα η αριθμοποιηση δεν ειναι προβλημα.
τι παραλογο συμπερασμα ειναι αυτο?

βεβαιως και ειναι προβλημα η αριθμοποιηση, και οσο προβλημα ειναι ο ΑΜΚΑ αλλο τοσο προβλημα ειναι και ο ΑΦΜ, αλλο τοσο και πολυ μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο αριθμος κτηματολογιου οπου λειτουργει με το barcode ΕΑΝ-13 κλπ..

οποιοσδηποτε αριθμος προσδιοριζει τον ανθρωπο και οχι το εγγραφο ειναι το ιδιο προβλημα. ειναι αριθμοποιηση.
και αν δε, λειτουργει με μηχανογραφικο συστημα 666, τοτε ο αριθμος αυτος σφραγιζει τον ανθρωπο. βλεπε ΑΜΚΑ γιωργου.
Το ότι είναι εθνικός έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί ουσιαστικά δεν υπάγεται σε έναν "παγκόσμιο υπολογιστή" . Δεν είναι ένας"παγκόσμιος αριθμός" που κλειδώνει ισόβια έναν άνθρωπο και όλα αυτά που λες.
τι μας νοιαζει εαν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος η οχι? τι μας νοιαζει εαν υπαγομαστε σε εναν "παγκοσμιο υπολογιστη" η σε εναν υπολογιστη της ουγκαντας?
σημασια εχει οτι ο αριθμος προσδιοριζει τον ανθρωπο και οχι το εγγραφο, ητε ειναι εθνικος αριθμος της ουγκαντα, ητε της γης ολοκληρης.

και ειναι ετσι ακριβως, ο ΑΜΚΑ κλειδωνει ισοβια τον ανθρωπο. αφου ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος ο ΑΜΚΑ, τι δεν καταλαβαινεις?
πως ειναι δυνατον να μην ειναι ισοβιος αριθμος εφοσον προσδιοριζει τον ιδιο τον ανθρωπο..
εαν προσδιοριζε το εγγραφο, τοτε εσκιζα το εγγραφο και επαιρνα αλλον αριθμο εαν ηθελα, αφου ο αριθμος προσδιοριζε το εγγραφο.
τωρα ομως προσδιοριζει τον ανθρωπο.
τι δεν καταλαβαινεις?
ο ΑΜΚΑ ειναι μοναδικος και ισοβιος

εαν για καποιον περιεργο λογο δεν καταλαβαινεις κατι τοσο ευνοητο, μπορεις να δεις το παρακατω βιντεο στην ανακοινωση της πετραλιας περι του ΑΜΚΑ, οπου το ξεκαθαριζει πως ο ΑΜΚΑ ειναι μοναδικος και ισοβιος..
πηγαινε κατευθειαν στο 3.10

http://www.youtube.com/watch?v=N5DMmtwsDKM
Είναι ένας εθνικός ηλεκτρονικός αριθμός που σχετίζεται μόνο με το κοινωνικό σύστημα γιαυτό και οι συναλλαγές που δεν επιτρέπει αφορούν μόνο το κοινωνικό σύστημα. Αν δηλαδή πας στο περίπτερο και πάρεις ένα μπουκάλι νερό δεν τρέχει τίποτα (=κάνεις συναλλαγή). Όταν θα καθιερωθεί όμως το "ηλεκτρονικό χρήμα" αυτό θα είναι αδύνατο. ΔΕΝ θα μπορείς να κάνεις ΚΑΜΙΑ συναλλαγή. Το έπιασες ;

ΑΜΚΑ (-> επιτρέπει συναλλαγές)
Ηλεκτρονικό χρήμα (->Δεν επιτρέπει συναλλαγές)
στην πραγματικοτητα ειναι ακριβως ετσι

ΑΜΚΑ (-> περιοριζει συναλλαγές)
Ηλεκτρονικο χρημα (-> περιοριζει πολυ περισσοτερο συναλλαγές)

για να παρω συνταξη χρειαζομαι ΑΜΚΑ. μου περιοριζει τις συναλλαγες.
ακομη και με το ηλεκτρονικο χρημα μπορω να κανω συνναλαγες σε ειδος. να παρω 2 αυγα και να δωσω 2 αγγουρια.

οι συνναλαγες δεν θα παψουν ποτε. θα περιοριστουν ομως σε τετοιο βαθμο που οι χριστιανοι δεν θα μπορουν πλεον να ζουν οργανωμενα. και οταν ξεκινησει ο διογμος, θα αναγκαστουν να κατατρεξουν στα σπυλαια.

για να μην παιζουμε ομως με τις λεξεις, ας πουμε οτι συμφωνουμε..

καθως τωρα μπορω να εχω δουλεια εστω και μαυρη. οταν ολα γινουν ηλεκτρονικα, δεν θα μπορω.

δεν διαφωνουμε
Το ΑΜΚΑ δεν είναι τίποτα αυτή τη στιγμή. την άλλη μέρα θα αντικατασταθεί από έναν Ευρωπαϊκό,αργότερα από ένα παγκόσμιο , και όταν πλέον γίνει αυτό τότε ->ΘΑ ήμαστε όλοι αναγνωρισμένοι από το παγκόσμιο σύστημα.
ο ΑΜΚΑ ειναι αριθμοποιηση αυτην την στιγμη, και σε ορισμενους σφραγισμα.
αργοτερα που θα αντικατασταθει απο αλλη αριθμοποιηση, το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο αριθμος.
η αρνηση Χριστου θα παραμεινει ως εχει...
Μέχρι τότε "εσείς" ή θα έχετε εξαντληθεί και δεν θα μπορείτε να συνεχίσετε τον αγώνα σας όταν θα έρθει πραγματικά το ηλεκτρονικό σύστημα χάραγμα ή θα έχετε βρει τρόπους να βοηθήσετε και τους υπόλοιπους. Σας εύχομαι ολόψυχα το 2ρο.
τον Θεο τον σκευτηκες καθολου?
Σου επαναλαμβάνω/ βγάλε τις παρωπίδες / η αριθμοποίηση δεν είναι το πρόβλημα γιατί αυτή ξεκίνησε από το ΑΦΜ. Το πρόβλημα είναι η παγκοσμιότητα -> Η οποία εγγυάται ότι ανήκουμε στο Παγκόσμιο σύστημα Ηλεκτρονικής διακυβέρνησης , το εθνικό σύστημα είναι άλλη μία πατάτα ελληνική.
σου επαναλαμβανω, η αριθμοποιηση ΕΙΝΑΙ το προβλημα. ο ανθρωπος απο βαπτισμενο προσωπο - εικονα Χριστου, μετατρεπεται σε αριθμοποιημενο αντικειμενο του σατανα.
λοιπον, το ολο προβλημα ΕΙΝΑΙ η αριθμοποιηση.
και ναι, το προβλημα της αριθμοποιησης ξεκινησε απο τον ΑΦΜ και συνεχιζεται με τον ΑΜΚΑ και τοσους αριθμους που αριθμοποιουν πλεον την εικονα του Χριστου, τον ανθρωπο.

τ προβλημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η παγκοσμιοτητα του αριθμου η οχι. δεν υπαρχει καμια θεολογικη παραπτωση εαν ειναι παγκοσμιος ο αριθμος η αν ειναι εθνικος.
το προβλημα ειναι η αριθμοποιηση του αθρωπινου προσωπου.
Την αριθμοποίηση την κάνει Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ.
λαπτονα, εισαι σοβαρος?
και τη παγκοσμιοποιηση δεν την κανει η νεα εποχη?
εαν την κανει η νεα εποχη, τοτε γιατι λες οτι π.σαραντης λεει ψεματα?

αφου την αριθμοποιηση την κανει οντος η νεα εποχη, η αλλιως η νεα ταξη, η αλλιως η παγκοσμιοποιηση κλπ..

απλα ηθελες με καποιον τροπο να αντιπαρατεθεις και να βγαλεις ψευτη τον σαραντη γιατι ετσι βολευει.
Δεν γίνεται να κατοχυρώσεις τόσα εκατομμύρια ανθρώπους με το αρχικό όνομα και επώνυμο τους . και σε αγγελικό κόσμο να ζούσαμε θα ήταν απαραίτητο για λόγους εκσυγχρονισμού , η αριθμοποίηση είναι πολιτικό πρόβλημα και όχι θρησκευτικό.

Διαφωνούμε τέλος.
μπορεις να κατοχυρωσεις τρισεκατομυρια ανθρωπους.

πολυ απλα με εναν αριθμο, ο οποιος δεν θα ειναι αριθμος προσωπου αλλα αριθμος εγγραφου οπως ειναι ο αριθμος ταυτοτητος ας πουμε.
δικαιολογιες υπαρχουν παντοτε λαπτονα. η ειλικρινεια ειναι αυτη που σπανιζει...

η αριθμοποιηση ειναι μονο θρησκευτικο προβλημα, για οσους ειναι ενσυνειδητοι χριστιανοι τουλαχιστον..
Και το ΑΦΜ αγαπητέ μου είπαμε το ίδιο ήταν.
και ειναι το ιδιο..
Μάθε ορθογραφία και μετά μιλάς και για καρπούς και για ελληνικά σε εμένα. Ο νόμος αφοράει την ασφαλιστική ταυτοποίηση. Όπως είπαμε εξ αρχής το ΑΦΜ είναι για το φορολογικό, το έπιασες ;

ΑΦΜ-> φορολογικός αριθμός προσώπου όχι δελτίου
ΑΜΚΑ-> Κοινωνικής ασφάλισης αριθμός προσώπου όχι δελτίου
ορθογραφια δεν γνωριζω, αλλα την βασικη αντιληψη να καταλαβω τι γραφει ενα χαρτι, οπως ολοι οι ανθρωποι, ετσι την εχω και εγω.

αντιθετως, εσυ εισαι αυτος που ειπες οτι δεν καταντα ο ανθρωπος απο προσωπο αριθμος και οτι λεει ψεματα ο π.σαραντης. ετσι λοιπον σου εβαλα τον νομο να δεις οτι πλεον ο ανθρωπος ταυτοποιειται και αναγνωριζεταια πο το κρατος απο τον ΑΜΚΑ του. δηλαδη, ο ανθρωπος πλεον καταντα αριθμος. νουμερο..

και χαιρομαι που τα γραφεις μονο σου, γιατι ειναι ετσι ακριβως οπως τα γραφεις.

οτι ειναι ο ΑΜΚΑ για την ασφαλιση,
ειναι και ο ΑΦΜ για την φορολογιση.

και οι 2 αριθμοποιουν το ανθρωπινο προσωπο.
Όχι δεν λέει αυτό, σου εξήγησα ,από εκεί και πέρα πήγαινε σε ένα δικηγόρο να στο εξηγήσει. Αυτό το έχετε συμπεράνει εσείς από άλλες πηγές...όχι από τον ίδιο το νόμο.
μα βλεπεις..

βλεπω λοιπον οτι δεν υπαρχει ουτε η βασικη αντιληψη κατανοησης. ο νομος λαπτονα ειναι ξεκαθαρος. το κρατος πλεον ανγνωριζει τον ανθρωπο ως νουμερο και οχι ως προσωπο - ονομα.
επειδη εχω αρκετους δικηγορους για το ζητημα, εαν θελεις μπορεις και εσυ επισης να πας σε εναν δικηγορο να στο εξηγησει..
Είπαμε άλλο το ΕΚΑΜ, άλλο το ΑΜΚΑ. Το ΑΜΚΑ είναι πρόβλημα αριθμοποίησης όπως ήταν το ΑΦΜ. Αλλά για το ΑΦΜ δε τρέχει κάστανο. Για το ΑΜΚΑ -> σάλος και πανικός;
ειπαμε,

ο ΑΜΚΑ, ο ΕΚΑΜ, ο ΑΦΜ, και οποιοσδηποτε αριθμος προσδιοριζει το προσωπο του ανθρωπου και οχι το εγγραφο, ειναι το ιδιο ακριβως προβλημα.
ΑΡΙΘΜΟΠΟΙΗΣΗ.
το code 39 http://en.wikipedia.org/wiki/Code_39 είναι barcodeto UPC είναι επίσης barcode http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Product_Code

ΤΟ ΑΜΚΑ είναι ένας αριθμός χωρίς barcode.
Το ΑΜΚΑ τυπώνεται πάνω στη ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ με barcode .

Νιώθεις τις διαφορές;
λαπτονα, προσεξε σε παρακαλω, γιατι αρχιζεις και λες ασυναρτησιες..

ενα μπουκαλακι νερο απο το περιπτερο, εχει εναν συγκερκιμενο αριθμο barcode. ο αριθμος αυτος τυπωνεται συνηθως κατω χαμηλα, και εχει τοσο την μορφη αριθμοποιησης του barcode, αλλα και την κανονικη μορφη.

τα νουμερα που βλεπουμε να εχει κατω ακριβως απο τις μπαρες του barcode, 14549-14343-53634, στην πραγματικοτητα ειναι τα νουμερα του barcode αποκωδικοποιημενα.
γιατι λεμε οτι το προιον ειναι χαραγμενο? γιατι αναγνωριζεται ως ενας 666 αριθμος, αφου ο αριθμος στο μπουκαλακι βγαινει και αναγνωριζεται ως ενας barcode 666 αριθμος.
εαν τωρα παρουμε τα νουμερα απο το μπουκαλακι και τα βαλουμε στον υπολογιστη, ο υπολογιστης θα αναγνωρισει το συγκεκριμενο μπουκαλακι, αφου ειναι το μοναδικο που εχει αυτον τον αριθμο. ο αριθμος δηλαδη προσδιοριζει το μπουκαλακι.
με την παραπανω λογικη σου λοιπον, εαν παρω τους αριθμους που εχει το barcode και τους πληκτρολογισω στον υπολογιστη, τοτε ξαφικα ο αριθμος του μπουκαλιου ειναι ενας αριθμος χωρις barcode..

το ατοπο το καταλαβαινεις?

ο αριθμος του μπουκαλιου ειναι ενας barcode αριθμος.
ο ΑΜΚΑ επισης βγαινει απο ενα κρατικο μηχανογραφικο συστημα και αναγνωριζεται ως αριθμος barcode, ητε τον γνωριζεις απεξω ητε οχι.
ως barcode αριθμος βγαινει.
και barcode αριθμος ΕΙΝΑΙ.

τι αλλη δικαιολογια θα ακουσω πλεον
Άρα δεν φάσκω & αντιφάσκω με το εαυτό μου λοιπόν αλλά με την Ι.Μ
την οποια παρεθεσες ως επιχειρημα και ελεγε αλλα απο εσενα.

...
Από τη στιγμή που η εκκλησία έχει άλλη άποψη και αυτός άλλη άποψη τότε αυτός δεν ανήκει εκεί που ανήκει η εκκλησία. Βγαίνει από σώμα της εκκλησίας και γίνεται αντιρρησίας συνείδησης. Το ίδιο ισχύει για όλους όσους δεν έλαβαν ΑΜΚΑ για τον ίδιο λόγο. Εσύ δηλαδή, ο Σαράντης , όλοι όσοι μιλούσαν στα βίντεο και οι λοιποί πλέον είστε μια άλλη εκκλησία... Αυτή είναι η αλήθεια.
οπως παντα, λες πραγματα που δεν εχει κατανοησει καν τι σημαινουν.

χρησιμοποιεις την λεξη Εκκλησια χωρις καν να εχεις ιδεα το τι ειναι Εκκλησια.

οπως χρησιμοποιεις την λεξη χαραγμα, χωρις καν να εχεις ιδεα τι ειναι χαραγμα.
Όπως έχω ξαναπεί δεν με απασχολεί να φαίνομαι "ώριμος" σε κανέναν. Ο Κύριος θα κρίνει
το προβλημα ομως το δημιουργεις στους συνομιλητες σου, οταν εκφραζεις γνωμη χωρις να εχεις απολυτως καμια γνωση..
Αυτά τα κηρύγματα είναι αρλούμπες. Όλοι πρέπει να έχουν γνώμη, ακόμα και ο μικρότερος πρέπει να ακούγεται και να έχει το θάρρος της γνώμης του.
δεν θελω να μπω σε φιλοσοφικο διαλογο. πιστευε οπως νομιζεις..
Επίσης εγώ δε παριστάνω τον ειδήμονα λέγοντας τη γνώμη μου, ούτε παροτρύνω κανένα να μη πάρει ή να πάρει το ΑΜΚΑ. Ο καθένας θα κρίνει και είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις του.
αντιθετως, παριστανεις τον ειδημονα συνεχως, σε πραγματα που δεν εχεις καμια απολυτως γνωση οπως φανηκε, οπως και η παροτρυνση σου η οχι φαινεται απο την σταση σου οπου προσπαθεις να βρεις τις πιο απιθανες δικαιολογιες.

τελοσπαντων, ο καθε ενας εχει την γνωμη του οπως λες και ειναι ο ιδιος υπευθυνος για τις αποφασεις του
Είπαμε άλλο το ένα και άλλο το άλλο. ΤΟ ΑΜΚΑ δεν έχει barcode. TO AMKA τυπώνεται με BARCODE πάνω στη Κάρτα.
βασικα, για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους και να ακριβολογουμε σε αυτα που λεμε, ο ΑΜΚΑ ΕΙΝΑΙ barcode. και αποτυπωνεται με την μορφη του επανω στην καρτα.
ακομα και οταν τον λεμε προφορικα, παλι barcode ειναι που απλα λεμε προφορικα τους αριθμους του.

να ξερουμε τι λεμε και να μην πεταμε κοτσανες λαπτονα

καταβες γιατι σου λεω οτι κανεις τον ειδημονα σε πραγματα που δεν εχεις καμια γνωση?
οριστε λοιπον εδω, εκφερεις γνωμη απολυτη χωρις να εχεις απολυτως καμια γνωση..

και ιδου το αποτελεσμα. οποιος βλεπει τι γραφεις και γνωριζει πως λειτουργει ο ΑΜΚΑ νιωθει εκτεθιμενος για λογαριασμο σου.

ο ΑΜΚΑ ειναι ενας barcode αριθμος λαπτονα. ητε τον δεις στην μορφη του σε μια καρτα ως barcode, ητε τον πεις προφορικα, ο αριθμος δεν αλλαζει. ειναι ενας barcode αριθμος.
Εγώ αν και έχω για παράδειγμα 2 ΑΜΚΑ (ελλάδα και εξωτειρκό) παρόλα αυτά δεν έχω καμία ΚΑΡΤΑ
και πολυ λογικο, αφου δεν χρειαζεται να εχεις καποια καρτα. η καρτα δεν σου προσφερει τιποτε απολυτως παρα μονο τον αριθμο εγγραφως.
ο αριθμος ειναι το προβλημα και οχι η καρτα...
Αυτή είναι η βασική διαφορά μας. Ακόμα και το UPC να έχει όπως όλα τα προϊόντα στα καταστήματα , από τη στιγμή που δεν την έχει χαράξει πάνω του όπως θα συμβεί με το RFID τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε αυτός ούτε κανένας.
αρα λοιπον, ερχεσαι σε απολυτη αντιθεση αλλη μια φορα με το δικο σου επιχειρημα που εδωσες, γιατι η Ι.Μ. Γρηογοριου λεει ΑΛΛΟ πραγμα απο αυτο που λες εσυ.
λεει οτι εφοσον ο ΑΜΚΑ λειτουργει με το 666 να μην το παρει κανεις..

αρε λαπτονα..

ακου φιλε μου. το χαραγμα ειναι το 666. η αποδοχη του χαραγματος, δηλαδη του συμβολου του σατανα, ειναι αρνηση Χριστου.
οταν ενας ανθρωπος γινεται ενας barcode 666 αριθμος, τοτε ειναι αρνητης Χριστου και χαραγμενος.

το rfid πως νομιζεις οτι λειτουργει? με ακριβως το ιδιο συστημα. σου δινει εναν μοναδικο αριθμο που λειτουργει και αναγνωριζεται με το 666.
σε κανει δηλαδη εναν 666 αριθμο. οτι δηλαδη και ο ΑΜΚΑ.

τι δεν καταλαβαινεις?
πρεπει νομιζεις να ειναι πανω στον ανθρωπο για να ειναι "χαραγμενος" ? δηλαδη εαν υπογραψω σε μια λευκη κολα χαρτι "αποδεχομαι το χαραγμα του αντιχριστου" δεν θα ειμαι χαραγμενος?
δεν καταλαβαινεις τον παραλογισμο?
βεβαιως και θα ειμαι χαραγμενος αφου υπεγραψα πως αποδεχομαι το χαραγμα του αντιχριστου.
ετσι και τωρα, βεβαιως και ειμαι χαραγμενος απο την στιγμη που γινομαι ο ιδιος το χαραγμα του αντιχριστου, γινομενος ενας 666 αριθμος.
Αν όμως φορούσε το RFID στο χέρι του ή αλλού τότε η εξακρίβωση θα ήταν επί τόπου. Ή αν του είχαν περάσει με UFC πάνω του έναν γραμμωτό κώδικα ανεξίτηλο θα ήταν το ίδιο. Επομένως το πρόβλημα - ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΧΑΡΑΓΜΑ θα είναι κυριολεκτικά χάραγμα στο σώμα. Το ξέρω ότι διαφωνείς αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.
δεν διαφνωνω εγω μονο. η Αγια Γραφη διαφωνει. δεν υπαρχει αρχικο και τελικο χαραγμα φιλε μου.
1 (ΕΝΑ) ειναι το χαραγμα. το 666.
η αποδοχη του χαραγματος ειναι αρνηση Χριστου.
ητε αυτο γινει μεσω ενος τσιπ.
ητε αυτο γινει μεσω μιας ταυτοτητος (ασφαλιστικης, φορολογικης, αστυνομικης κλπ).
Με το ΑΦΜ δεν έχανες το βάπτισμα σου; Είπαμε ότι Το ΑΜΚΑ δεν είναι barcode, τυπώνεται ΠΑΝΩ στη κάρτα με BARCODE.
το βαπτισμα δεν χανεται, αλλα γινεται αρνησης του. ειπα ξανα οπως το ΑΦΜ ετσι και ο ΑΜΚΑ.

και ειπαμε, ο ΑΜΚΑ ειναι barcode. μην τα ξαναλεμε..
Το νομοσχέδιο δεν είναι νομοσχέδιο αλλά νόμος αφού ψηφίστηκε. Ο νόμος είναι ακριβέστατος, εσείς τον έχετε παρερμηνεύσει όμως, δεν φταίτε εσείς , άλλοι έχουν φροντίσει για αυτό. Και δεν είναι ο πρώτος Νόμος που αναγνωρίζει τους πολίτες ως αριθμούς , είπαμε και το ΑΦΜ το ίδιο ήταν. ΤΟ ΑΜΚΑ αφορά το κοινωνικό μητρώο . Επίσης ακόμα και ΑΜΚΑ να μην πάρεις αδελφέ ... συναλλαγές θα μπορείς να κάνεις , γιατί πολύ απλά το χρήμα δεν έχει ακόμα γίνει ψηφιακό. Αν πας στο μπακάλικο χωρίς ΑΜΚΑ θα σου δώσει τσιγάρα, θα σου δώσει νερό , θα σου δώσει γκοφρέτες.
σε ποιο σημειο ακριβως το παρερμηνευσαμε τον νομο?
μηπως στο σημειο που λεει οτι ο ανθρωπος θα αναγνωριζεται-ταυτοποειηται πλεον ως αριθμος?
ειπαμε, το ιδιο ισχυει οχι μονο για τον ΑΦΜ, αλλα για οποιονσδηποτε αριθμο που προσδιοριζει το ανθρωπινο προσωπο και οχι ενα εγγραφο.
Η αποκάλυψη είναι σαφής : κανείς δεν θα μπορεί να πωλήσει ή να αγοράσει αν δεν έχει το χάραγμα πάνω του.
φαντασου να μην ηταν κιολας στο θεμα τι συνχυση θα υπηρχε. εδω ειναι σαφεστατη, εχουν γραφτει τοσα και τοσα σαφεστατα βιβλια. οι Πατερες ειναι σαφεστατοι και παρολα αυτα, ακους οτι μπορει ο καθε ενας να φανταστει..

παρολα αυτα, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο, καθως αυτο ακριβως που εγραψες λεει η Αγια Γραφη. οτι δεν θα μπορει κανεις να αγορασει η να πουλησει παρα μονο αυτος που θα εχει το χαραγμα πανω του.

το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις το τι γραφεις..

δεν ειναι χαραγμα γιατι δεν θα μπορει να αγορασει η να πουλησει. το χαραγμα ειναι το 666 σκετο.
δεν ειναι χαραγμα γιατι θα μπει πανω στον ανθρωπο. το χαραγμα ειναι το 666 σκετο.

το 666 ειναι το χαραγμα-συμβολο του σατανα.

η αποδοχη του χαραγματος-συμβολου του σατανα κατοιονδηποτε τροπο ειναι αρνηση Χριστου.

το χαραγμα-συμβολο του σατανα δεν θα μπει στο δεξι χερι και στο μετωπο γιατι τοτε μονο ειναι αρνηση Χριστου, αλλα θα μπει για να μην μπορει κανεις να αγορασει η να πουλησει παρα μονο οποιος εχει το χαραγμα.

εξαλου και σε ενα λευκο χαρτι να μου βαλουν να υπογραψω πως αποδεχομαι το χαραγμα - 666- συμβολο του σατανα, και υπογραψω, εχω αρνηθει τον Χριστο.
δεν μπαινει λοιπον στο δεξι χερι και στο μετωπο γιατι τοτε ειναι αρνηση, αλλα για αυτο ακριβως που λεει η Αποκαλυψη, αφου οπως ειπες ειναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ.
μπαινει στο δεξι χερι και στο μετωπο για να μην μπορει κανεις να αγορασει η να πουλησει παρα μονον οποιος εχει το χαραγμα.

ειναι τοσο απλα, και παρολα αυτα υπαρχει τοσο μεγαλη συγχυση.
φαντασου να μην ηταν και τοσο απλα τι θα γινοταν!

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

56
grecko έγραψε:Ναι παιδιά και εγω ενα χαρτί εχω με τα στοιχεία μου πάνω και γράφει και τον ΑΜΚΑ,δεν χρησιμοποιώ καμία κάρτα,παλιότερα ειχαν στείλει τέτοια κάρτα στην μητέρα μου,αλλά δεν είχε κάποιο barcode πάνω,ουδέποτε την χρησιμοποίησε,όταν μου ζητάνε τον ΑΜΚΑ,τους δίνω το χαρτί,όπως κάνω και με την ταυτότητα.

ολους τους ΑΜΚΑ στην αρχη ετσι τους στειλανε για να μην επαναστατισει ο κοσμος. επισης ειπαν και ψεματα οτι λειτουργει με το code-39. κανενας ΑΜΚΑ που εχω δει δεν λειτουργει με αυτο το συστημα barcode. αντιθετως μολις περασε λιγο ο καιρος τοτε εδειξαν πραγματικα τι εχουν κανει. οι αριθμοι ΑΜΚΑ που αποστελνονταν ηταν αριθμοι barcode- 666 -upc

Αδελφέ sarotos,φυσικά δεν διάβασα το βιβλίο,δεν θα μπορούσα άλλωστε,είναι 300 σελίδες,αν περίμενα να το παραθέσω μέχρι να το τελειώσω θα αργούσα πολύ και θα ήταν σε βάρος των υπολοίπων.

οποτε βρεις χρονο αδερφε καντο. ειναι το πιο λαμπρο βιβλιο που θα μπορουσες να διαβασεις ποτε σου για το θεμα του χαραγματος. η μεγαλυτερη, πληρεστερη, ακριβεστερη και Ορθοδοξοτατη αναλυση που εγινε ποτε. εξαλου, εσυ ο ιδιος το παρεθεσες, κανε σε παρακαλω το κοπο.
οικονομικως ομως εαν λαμβανουμε ως χριστιανοι χαραγμενα προιοντα να μην τα χρησιμοποιουμε ποτε με το συμβολο του σατανα αλλα να αφαιρουμε πρωτιστως το συμβολο του πριν το χρησιμοποιησουμε.
Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς,δηλαδή χρησιμοποιούμε το αντίχριστο σύστημα για τα τα αγοράσουμε,περνάνε απο το σκάνερ,το δεχόμαστε,αλλά δεν πειράζει,αρκει να μην τα καταναλώνουμε με το Barcode πάνω.

εχεις απολυτο δικαιο, για αυτο και εγραψα "οικονομικως". καλο θα ηταν να μην σαρωνεται καθολου το barcode. και παλι ειναι κατ "οικονομια"
το τι θα επρεπε να κανουμε ομως ως χριστιανοι το εγραψα ακριβως πιο πανω απο αυτο που παρεθεσες.

τωρα, οσον αφορα την αποδοχη του συμβολου αυτου πανω σε ενα μπουκαλι νερο ας πουμε που λαμβανουμε απο ενα περιπτερο, βεβαιως και ειναι μεμπτο. μπορει να μην κατατασει τον ανθρωπο χαραγμενο, αλλα βεβαιως και ειναι πτωση εφοσον αποδεχομαστε να χρησιμοποιησουμε κατι που ειναι συβολο του διαβολου.εαν ειχε επανω το μπουκαλι με το νερο αντι του 666 εναν αναποδο σταυρο, η μια βλασφημια στο ονομα του Χριστου θα το παιρναμε το μπουκαλακι με το νερο?βεβαιως και οχι..εαν το παιρναμε δεν θα ημασταν υπολογοι απεναντι στον Χριστο που αποδεχτηκαμε εστω και να χρησιμοποιησουμε κατι που ειναι συμβολο του σατανα?βεβαιως...ετσι λοιπον και με το χαραγμα, 666, επανω στα προιοντα..το Ορθο για εναν πραγματικο χριστιανο ειναι να μην λαμβανει τιποτε που να εχει το συμβολο του σατανα. οχι γιατι το προιον ειναι πλεον του σατανα. τιποτε δεν ανοικει στον σατανα! ουτε ο ιδιος δεν ανοικει στον εαυτο του. τα παντα ανοικουν στον Χριστο. "του Κυρίου γαρ η γη και πλήρωμα αυτής" Α' Κορ. 10:26 το Ορθο ειναι να μην το λαμβανει για να μην νομιμοποιει με την σταση του αυτην την κατασταση του χαραγματος-666. οπως και επισης να απεχει παντελως απο το συμβολο του σατανα.


Εύχομαι πάντως μη γνωρίζοντας αν οντως ο ΑΜΚΑ είναι χάραγμα ή οχι,όταν έρθει η ώρα της κάρτας πολίτη ή του σφραγίσματος(εφόσον ζούμε),να μην είμαστε δειλοί και να μας δώσει ο Θεός πνεύμα ανδρείας και πίστης,για να ανταπεξέλθουμε στις δυσκολίες και όσον αφορά την διαβίωση, και όσον αφορά τις ψυχολογικές πιέσεις απο γνωστούς και οικογένεια.
ευχομαι και εγω ο Χριστος να δωσει φωτιση και δυναμη σε ολους μας

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

57
Σαρωτέ θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις μόνο στα σημαντικά και να μη προχωρήσεις σε φιλόνικα ζητήματα, για να μη μακρηγορούμε , όπως βλέπεις το θέμα είναι μεγάλο. Κι επειδή το έθεσες , αν κάποιος διαφωνεί με τις θέσεις μου ή νιώθει ότι τον εκθέτω ας λάβει το λόγο.


Αν το πρόβλημα είναι η αριθμοποίηση τι πρέπει ο Χριστιανός να κάνει με το ΑΦΜ;
sarotos έγραψε:
Το πρόβλημα δεν είναι η αριθμοποίηση γιατί και το ΑΦΜ αριθμοποίηση ήταν.
τι λογικη απολιξη ηταν αυτη τωρα?

καταλαβαινεις τι λες? λες οτι αφου ο ΑΦΜ ειναι και αυτος αριθμοποιηση, αρα η αριθμοποιηση δεν ειναι προβλημα.
τι παραλογο συμπερασμα ειναι αυτο?

βεβαιως και ειναι προβλημα η αριθμοποιηση, και οσο προβλημα ειναι ο ΑΜΚΑ αλλο τοσο προβλημα ειναι και ο ΑΦΜ, αλλο τοσο και πολυ μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο αριθμος κτηματολογιου οπου λειτουργει με το barcode ΕΑΝ-13 κλπ..
Να στο θέσω διαφορετικά : Εσύ δεν δέχεσαι το ΑΜΚΑ για λόγους αριθμοποίησης. Άρα λογικά πρέπει να μη δέχεσαι και το ΑΦΜ για λόγους αριθμοποίησης. Επομένως για το ΑΦΜ τι έκανες ; Για εμάς που έχουμε ΑΜΚΑ και ΑΦΜ τι προτείνεις ; Από τη στιγμή που μας ενθαρρύνεις να μην πάρουμε το ΑΜΚΑ, τότε δεν πρέπει να αρνηθούμε και το ΑΦΜ;;;;; Αφού είναι θέμα αριθμοποίησης όπως λες.

____________

Η Mary Stewart Relfe και η Νεο-ταξική πλάνη που έχει δημιουργήσει με σκοπό το κέρδος
sarotos έγραψε:
ενα μπουκαλακι νερο απο το περιπτερο, εχει εναν συγκερκιμενο αριθμο barcode. ο αριθμος αυτος τυπωνεται συνηθως κατω χαμηλα, και εχει τοσο την μορφη αριθμοποιησης του barcode, αλλα και την κανονικη μορφη.

τα νουμερα που βλεπουμε να εχει κατω ακριβως απο τις μπαρες του barcode, 14549-14343-53634, στην πραγματικοτητα ειναι τα νουμερα του barcode αποκωδικοποιημενα.
γιατι λεμε οτι το προιον ειναι χαραγμενο? γιατι αναγνωριζεται ως ενας 666 αριθμος, αφου ο αριθμος στο μπουκαλακι βγαινει και αναγνωριζεται ως ενας barcode 666 αριθμος.

εαν τωρα παρουμε τα νουμερα απο το μπουκαλακι και τα βαλουμε στον υπολογιστη, ο υπολογιστης θα αναγνωρισει το συγκεκριμενο μπουκαλακι, αφου ειναι το μοναδικο που εχει αυτον τον αριθμο. ο αριθμος δηλαδη προσδιοριζει το μπουκαλακι.
με την παραπανω λογικη σου λοιπον, εαν παρω τους αριθμους που εχει το barcode και τους πληκτρολογισω στον υπολογιστη, τοτε ξαφικα ο αριθμος του μπουκαλιου ειναι ενας αριθμος χωρις barcode..

το ατοπο το καταλαβαινεις?

ο αριθμος του μπουκαλιου ειναι ενας barcode αριθμος.
ο ΑΜΚΑ επισης βγαινει απο ενα κρατικο μηχανογραφικο συστημα και αναγνωριζεται ως αριθμος barcode, ητε τον γνωριζεις απεξω ητε οχι.
ως barcode αριθμος βγαινει.
και barcode αριθμος ΕΙΝΑΙ.

τι αλλη δικαιολογια θα ακουσω πλεον
Ότι όλα αυτά που λες τα έχει βγάλει η Mary Stewart Relfe από την δεκαετία του 80 και έχει πουλήσει τόνους βιβλίων πάνω στο barcode 666 σε κορόιδα. Όλα τα στοιχεία ΣΟΥ/ΣΑΣ ότι το barcode είναι το 666 έχει ξεκινήσει από μία σιωνίστρια και εσείς απλά φάγατε τη πατάτα.

πηγές :
http://rationalwiki.org/wiki/Mary_Stewart_Relfe
http://www.av1611.org/666/barcode.html
________________

Περί ΑΜΚΑ ως BARCODE . είναι ή δεν είναι ; Και πως το επεξεργάζεται το σύστημα μηχανογράφησης.

[/quote]
βασικα, για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους και να ακριβολογουμε σε αυτα που λεμε, ο ΑΜΚΑ ΕΙΝΑΙ barcode. [/quote]

Δεν έχεις καμία απόδειξη για αυτό που λες ότι το "ΑΜΚΑ είναι barcode". Αν έχεις τότε πρέπει να την τοποθετήσεις και να μη κρίνεις τι λέω εγώ.

Ο αριθμός του ΑΜΚΑ φυσικά μπορεί να τυπωθεί ως barcode όπως και όλοι οι αριθμοί, αλλά ο ίδιος ο αριθμός ΑΜΚΑ δεν είναι barcode.

Ορίστε ένα barcode.
Εικόνα


το 6 + 6 + 6 δεν αντιστοιχεί στον αριθμό προϊόντος. Είναι το λεγόμενο "guard number" που υπάρχει σε ΟΛΑ τα UPC ανεξαρτήτως τον αριθμό του προϊόντος. Ως εκ τούτου ο αριθμός προιόντος είναι ανεξάρτητως από το UPC, όπως και από το barcode.
Εικόνα
Όπως βλέπεις αυτά με το πορτοκαλί είναι ο αριθμός του προϊόντος.

Αντίστοιχα με τον αριθμό προϊόντος υπάρχει ο αριθμός ΑΜΚΑ:http://www.kanali6.gr/wp-content/upload ... 2/amka.jpg
Εικόνα
Αυτός ο αριθμός από μόνος του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 6, όταν όμως γίνει barcode , αναγκαστικά γίνετε προσθήκη των 3ών guard numbers. Ο Αριθμός του "Θηρίου" .... δεν είναι το ΑΜΚΑ σε αυτή τη περίπτωση αλλά το "guard".

Και για ποιο λόγο υπάρχουν τα barcode ? -> ώστε να τα διαβάζουν τα scanner. Δηλαδή να πηγαίνεις με το βιβλιάριο /κάρτα / chip και να μπορεί κάποιος να σε διαβάσει με ένα reader. Αν δεν υπάρχουν reader τότε δεν υπάρχουν και barcode. Δηλαδή με άλλα λόγια ... το ΑΜΚΑ είναι ένας αριθμός ο οποίος πηγαίνει σε έναν κεντρικό υπολογιστή = βάση δεδομένων και στη πορεία δεν αλλάζει σε barcode, ούτε αλλάζει ως αριθμός αλλά μένει ο ίδιος. Η ΜΟΝΗ περίπτωση που αλλάζει ο αριθμός είναι όταν μετατρέπεται σε barcode πάνω στη Κάρτα.

Εγώ λοιπόν σου παρουσίασα πως λειτουργεί το σύστημα. Αν εσύ τώρα έχεις αντίρρηση, τοποθέτησε τα δικά σου στοιχεία να τα δούμε.

Πηγές
http://www.av1611.org/666/barcode.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Barcode
_________

Περί χονδροποίησης ΕΚΑΜ/ΑΜΚΑ/RFID
sarotos έγραψε:
αρε λαπτονα..

ακου φιλε μου. το χαραγμα ειναι το 666. η αποδοχη του χαραγματος, δηλαδη του συμβολου του σατανα, ειναι αρνηση Χριστου.
οταν ενας ανθρωπος γινεται ενας barcode 666 αριθμος, τοτε ειναι αρνητης Χριστου και χαραγμενος.

το rfid πως νομιζεις οτι λειτουργει? με ακριβως το ιδιο συστημα. σου δινει εναν μοναδικο αριθμο που λειτουργει και αναγνωριζεται με το 666.
σε κανει δηλαδη εναν 666 αριθμο. οτι δηλαδη και ο ΑΜΚΑ.
Δεν βλέπεις τις μικρές διαφορές φίλε μου, και αυτό είναι σημαντικό. Όπως νομίζεις ότι το ΕΚΑΜ και το ΑΜΚΑ είναι το ίδιο, έτσι τώρα λες ότι ΑΜΚΑ και RFID είναι το ίδιο. Μην τα χονδροποιείς όλα = είναι λάθος.

πηγές:
http://norfid.wordpress.com/2010/11/08/ ... %B1%CF%85/
http://el.wikipedia.org/wiki/RFID
______________

Περί (παρ)ερμηνείας χαράγματος , αποδοχή αριθμού του "θηρίου"
sarotos έγραψε:
τι δεν καταλαβαινεις?
πρεπει νομιζεις να ειναι πανω στον ανθρωπο για να ειναι "χαραγμενος" ?
Βεβαίως.
sarotos έγραψε:
δηλαδη εαν υπογραψω σε μια λευκη κολα χαρτι "αποδεχομαι το χαραγμα του αντιχριστου" δεν θα ειμαι χαραγμενος?
Όχι δεν είσαι. Έχεις αποδεχτεί τον αριθμό στα χαρτιά αλλά στην πράξη δεν είσαι χαραγμένος. Αν υποθέσουμε ότι αλλάξεις γνώμη σκίζεις το χαρτί και φεύγεις. Αν όμως είσαι πάνω σου χαραγμένος τότε πρέπει να κόψεις το μέλος όπου είναι το χάραγμα. Αυτά είναι μεγάλες διαφορές τις οποίες μου δείχνεις ότι δεν νιώθεις.
sarotos έγραψε:
δεν διαφνωνω εγω μονο. η Αγια Γραφη διαφωνει. δεν υπαρχει αρχικο και τελικο χαραγμα φιλε μου.
1 (ΕΝΑ) ειναι το χαραγμα. το 666.
η αποδοχη του χαραγματος ειναι αρνηση Χριστου.
ητε αυτο γινει μεσω ενος τσιπ.
ητε αυτο γινει μεσω μιας ταυτοτητος (ασφαλιστικης, φορολογικης, αστυνομικης κλπ).
Σημαντική διαφωνία, το 666 κατ εμέ είναι ο αριθμός του θηρίου , το χάραγμα είναι το χάραγμα πάνω στο σώμα.
Κατ εσένα αποδοχή του 666 είναι αποδοχή του χαράγματος. Αυτό καταλαβαίνω όπως το λες. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
sarotos έγραψε:
δεν ειναι χαραγμα γιατι δεν θα μπορει να αγορασει η να πουλησει. το χαραγμα ειναι το 666 σκετο.
δεν ειναι χαραγμα γιατι θα μπει πανω στον ανθρωπο. το χαραγμα ειναι το 666 σκετο.
Διαφωνούμε και εδώ όπως σου είπα και παραπάνω. Το 666 είναι ο αριθμός. Το χάραγμα είναι το σημάδεμα του αριθμού.
sarotos έγραψε:
το χαραγμα-συμβολο του σατανα δεν θα μπει στο δεξι χερι και στο μετωπο γιατι τοτε μονο ειναι αρνηση Χριστου, αλλα θα μπει για να μην μπορει κανεις να αγορασει η να πουλησει παρα μονο οποιος εχει το χαραγμα.
Θα μπει εκεί για να χαραχτούν οι άνθρωποι και να είναι πλέον αμετάκλητα σημαδεμένοι με τον αριθμό του. Το ΑΜΚΑ δεν είναι αμετάκλητο , το χάραγμα θα είναι.

Ιδού και το απόσπασμα : http://www.myriobiblos.gr/bible/nt2/revelation/13.asp

Καὶ εἶδον ἄλλο θηρίον ἀναβαῖνον ἐκ τῆς γῆς, καὶ εἶχε κέρατα δύο ὅμοια ἀρνίῳ, καὶ ἐλάλει ὡς δράκων. 12 καὶ τὴν ἐξουσίαν τοῦ πρώτου θηρίου πᾶσαν ποιεῖ ἐνώπιον αὐτοῦ. καὶ ποιεῖ τὴν γῆν καὶ τοὺς ἐν αὐτῇ κατοικοῦντας ἵνα προσκυνήσωσι τὸ θηρίον τὸ πρῶτον, οὗ ἐθεραπεύθη ἡ πληγὴ τοῦ θανάτου αὐτοῦ. 13 καὶ ποιεῖ σημεῖα μεγάλα, καὶ πῦρ ἵνα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβαίνῃ εἰς τὴν γῆν ἐνώπιον τῶν ἀνθρώπων. 14 καὶ πλανᾷ τοὺς κατοικοῦντας ἐπὶ τῆς γῆς διὰ τὰ σημεῖα ἃ ἐδόθη αὐτῷ ποιῆσαι ἐνώπιον τοῦ θηρίου, λέγων τοῖς κατοικοῦσιν ἐπὶ τῆς γῆς ποιῆσαι εἰκόνα τῷ θηρίῳ, ὃς εἶχε τὴν πληγὴν τῆς μαχαίρας καὶ ἔζησε. 15 καὶ ἐδόθη αὐτῷ πνεῦμα δοῦναι τῇ εἰκόνι τοῦ θηρίου, ἵνα καὶ λαλήσῃ ἡ εἰκὼν τοῦ θηρίου καὶ ποιήσῃ, ὅσοι ἐὰν μὴ προσκυνήσωσι τῇ εἰκόνι τοῦ θηρίου, ἵνα ἀποκτανθῶσι. 16 καὶ ποιεῖ πάντας τοὺς μικροὺς καὶ τοὺς μεγάλους, καὶ τοὺς πλουσίους καὶ τοὺς πτωχούς, καὶ τοὺς ἐλευθέρους καὶ τοὺς δούλους, ἵνα δώσουσιν αὐτοῖς χάραγμα ἐπὶ τῆς χειρὸς αὐτῶν τῆς δεξιᾶς ἢ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν, 17 καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ. 18 Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου· ἀριθμὸς γὰρ ἀνθρώπου ἐστί· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ χξς'.

___________

Περί παρερμήνευσης του Νόμου από τους "αντιρρησίες συνείδησης" ενάντια στο ΑΜΚΑ
sarotos έγραψε:
σε ποιο σημειο ακριβως το παρερμηνευσαμε τον νομο?
μηπως στο σημειο που λεει οτι ο ανθρωπος θα αναγνωριζεται-ταυτοποειηται πλεον ως αριθμος?
ειπαμε, το ιδιο ισχυει οχι μονο για τον ΑΦΜ, αλλα για οποιονσδηποτε αριθμο που προσδιοριζει το ανθρωπινο προσωπο και οχι ενα εγγραφο.
Κάνετε λάθος στο ότι υπάρχει μερική αναφορά αριθμοποίησης και όχι συνολική. Δηλαδή η αριθμοποίηση του ΑΜΚΑ αφορά μόνο το κοινωνικό σύστημα. Η αριθμοποίηση στον φορολογικό σύστημα έγινε με το ΑΦΜ. και έπονται και οι υπόλοιπες...φυσικά όπως είπαμε

Βλέπουμε λοιπόν ότι η αριθμοποίηση γίνεται σταδιακά

_____________

Πως το ΑΜΚΑ ανοίγει το δρόμο για το RFID
sarotos έγραψε: στην πραγματικοτητα ειναι ακριβως ετσι

ΑΜΚΑ (-> περιοριζει συναλλαγές)
Ηλεκτρονικο χρημα (-> περιοριζει πολυ περισσοτερο συναλλαγές)

για να παρω συνταξη χρειαζομαι ΑΜΚΑ. μου περιοριζει τις συναλλαγες.
ακομη και με το ηλεκτρονικο χρημα μπορω να κανω συνναλαγες σε ειδος. να παρω 2 αυγα και να δωσω 2 αγγουρια.
Στην Ολλανδία οι αγελάδες έχουν μικροτσίπ που μετράει πόσες θερμίδες κατανάλωσαν. Αν φοράς το μικροτσίπ και δεν έχεις δηλώσει αγορά 2 αυγών (αλλά τα έλαβες μέσω αντιπραγματισμού) θα διώκεσαι και θα πηγαίνεις φυλακή.
sarotos έγραψε: οι συνναλαγες δεν θα παψουν ποτε. θα περιοριστουν ομως σε τετοιο βαθμο που οι χριστιανοι δεν θα μπορουν πλεον να ζουν οργανωμενα. και οταν ξεκινησει ο διογμος, θα αναγκαστουν να κατατρεξουν στα σπυλαια.

για να μην παιζουμε ομως με τις λεξεις, ας πουμε οτι συμφωνουμε..
Όχι , στο παραπάνω συμφωνούμε πράγματι.

Το ΑΜΚΑ φαίνεται να ανοίγει το δρόμο της αριθμοποίησης , ώστε να έρθει αργότερα το τελικό χάραγμα στο σώμα με το RFID.
sarotos έγραψε: ο ΑΜΚΑ ειναι αριθμοποιηση αυτην την στιγμη, και σε ορισμενους σφραγισμα.
Δεν υπάρχει σφράγισμα στην Αποκάλυψη. Μόνο χάραγμα.
sarotos έγραψε: σου επαναλαμβανω, η αριθμοποιηση ΕΙΝΑΙ το προβλημα. ο ανθρωπος απο βαπτισμενο προσωπο - εικονα Χριστου, μετατρεπεται σε αριθμοποιημενο αντικειμενο του σατανα.
λοιπον, το ολο προβλημα ΕΙΝΑΙ η αριθμοποιηση.
και ναι, το προβλημα της αριθμοποιησης ξεκινησε απο τον ΑΦΜ και συνεχιζεται με τον ΑΜΚΑ και τοσους αριθμους που αριθμοποιουν πλεον την εικονα του Χριστου, τον ανθρωπο.
Καμία αντίρρηση. Και εγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αντισταθούμε. Απλά δεν θεωρώ το ΑΜΚΑ τελεσίδικο ούτε το ταυτίζω με το χάραγμα γιατί θεωρώ ότι το χάραγμα θα είναι αμετάκλητο.
sarotos έγραψε: τον Θεο τον σκευτηκες καθολου?
Δηλαδή ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

59
Αν το πρόβλημα είναι η αριθμοποίηση τι πρέπει ο Χριστιανός να κάνει με το ΑΦΜ;
να τον αρνηθει, οπως και καθε αριθμο που προσδιοριζει τον ιδιο τον ανθρωπο και οχι ενα εγγραφο.
Να στο θέσω διαφορετικά : Εσύ δεν δέχεσαι το ΑΜΚΑ για λόγους αριθμοποίησης. Άρα λογικά πρέπει να μη δέχεσαι και το ΑΦΜ για λόγους αριθμοποίησης. Επομένως για το ΑΦΜ τι έκανες ; Για εμάς που έχουμε ΑΜΚΑ και ΑΦΜ τι προτείνεις ; Από τη στιγμή που μας ενθαρρύνεις να μην πάρουμε το ΑΜΚΑ, τότε δεν πρέπει να αρνηθούμε και το ΑΦΜ;;;;; Αφού είναι θέμα αριθμοποίησης όπως λες.
οπως και με τον ΑΜΚΑ, αρνηθηκα και τον ΑΦΜ προς δοξα Χριστου. για οσους εχουν ΑΜΚΑ και ΑΦΜ αλλα και οποιονδηποτε αριθμο που προσδιοριζει το προσωπο τους προτεινω να τους αρνηθουν καθοτι ειναι καθετως και οριζοντιως εναντια η αριθμοποιηση στην χριστιανικη πιστη.
Ότι όλα αυτά που λες τα έχει βγάλει η Mary Stewart Relfe από την δεκαετία του 80 και έχει πουλήσει τόνους βιβλίων πάνω στο barcode 666 σε κορόιδα. Όλα τα στοιχεία ΣΟΥ/ΣΑΣ ότι το barcode είναι το 666 έχει ξεκινήσει από μία σιωνίστρια και εσείς απλά φάγατε τη πατάτα.
κατσε για να καταλαβω, θελεις να πεις οτι δεν εχει το barcode upc και ean-13 το 666?

αν το εχει τοτε προς τι ο χαρακτηρισμος "κοροιδα".
αν δεν πιστευεις οτι το εχει, αλλη μια φορα φασκεις και αντιφασκεις αφου ο ιδιος παρεθεσες τον ιδιο τον κατασκευαστη του barcode να παραδεχεται οτι οντος ετσι λειτουργει...

χαρακτηριζεις ως "κοροιδα" αυτους που πιστευουν αυτο που εσυ ο ιδιος παρεθεσες και αποδεχτηκες?
αλλη μια φορα αντιφασκεις με τον εαυτο σου?
τι γινεται εδω παλι?

Δεν έχεις καμία απόδειξη για αυτό που λες ότι το "ΑΜΚΑ είναι barcode". Αν έχεις τότε πρέπει να την τοποθετήσεις και να μη κρίνεις τι λέω εγώ.
την αποδειξη στην εδωσε ο γιωργος λαπτονα..

ενας upc barcode ΑΜΚΑ

επισης, παλι σε βλεπω να μην καταλαβαινεις αυτα που ο ιδιος παραθετεις, αφου βρε λαπτονα η Ι.Μ. Γρηγοριου στο λεει ξεκαθρα οτι ειναι barcode o ΑΜΚΑ. barcode code-39.

μα ο ιδιος τα παραθετεις και δεν τα καταλαβαινεις βρε φιλε μου
Ο αριθμός του ΑΜΚΑ φυσικά μπορεί να τυπωθεί ως barcode όπως και όλοι οι αριθμοί, αλλά ο ίδιος ο αριθμός ΑΜΚΑ δεν είναι barcode.
περιμενε.. εχεις δικαιο σε αυτο που θες να πεις, ομως να το θεσουμε σωστα.

ο ΑΜΚΑ αναγραφεται τοσο σε ηλεκτρονικη μορφη barcode, οσο και σε αραβικη μορφη (1,2,3). οπως σε ολα τα barcode, ετσι και στον ΑΜΚΑ, αναγραφοντε σε ολα τα προιοντα τοσο η ηλεκτρονικη μορφη του αριθμου, οσο και η αραβικη μορφη του αριθμου.

εαν λαβουμε μεμονομενα την αραβικη μορφη του αριθμου, δεν υπαρχει πουθενα το 666. προφανως, προφανεστατα.
το θεμα ομως ειναι, οτι ΓΝΩΡΙΖΩ πως η πραγματικη φορφη του αριθμου ειναι ενα barcode το οποιο απλα μετατρεπεται σε αραβικη μορφη και εγω το βλεπω ως 1356709876 κλπ

ο ΑΜΚΑ με λιγα λογια, EINAI barcode. οταν μετατρεψεις τους αριθμους απο ηλεκτρονικη μορφη σε αραβικη, δεν σταματα να ειναι barcode. το μονο που κανουμε ειναι να μετατρεπουμε τους ιδους αριθμους σε αλλη μορφη, αντι της ηλεκτρονικης, σε αραβικη.
ειναι σαν να μου λες οτι οταν η ταυτοτητα μου εχει επανω τον αριθμο ταυτοτητος σε μορφη barcode και μου ζητουν τον αριθμο ταυτοτητος και εγω τον λεω προφορικα δεν υφισταται το χαραγμα γιατι στους αριθμους που λεω προφορικα δεν υπαρχει το 666.
ελεος!
με λιγα και απλα λογια λογια, μου λες οτι δεν υπαρχει barcode γιατι οταν λεω το barcode προφορικα δεν υπαρχει το 666.

τετοια λογικη βρε λαπτονα, ουτε στα φρενοκομεια δεν υπαρχει!

τι αλλη δικαιολογια πλεον θα ακουσω?
Βεβαίως.
αυτο ειναι το προβλημα με ολους λαπτονα. εχετε αυτην την λανθασμενη αντιληψη περι χαραγματος. και ενω οι Πατερες της Ορθοδοξου Εκκλησιας ειναι ξεκαθαροι, η Αγια Γραφη ξεκαθαρη, σημερα δυστηχως καταφερε ο διαβολος να δημιουργησειι τετοια μεγαλη συνχυση επανω στο θεμα.

επειδη κουραστηκα να σου λεω τα ιδια και τα ιδια λαπτονα, καθως το χαραγμα δεν ειναι το 666 πανω στο δεξι χερι, αλλα το 666 σκετο.
σου παραθετω λοιπον απο το βιβλιο που ο αδερφος πιο πριν εδωσε προς μελετη, και κανενας απο εσας δεν μπηκε στον αξιοτιμο κοπο ουτε καν να το ανοιξει.
γνωμη ολοι εχετε και γνωση καμια.. να μελετησετε τους Πατερες της πιστεως δεν ξερετε, αλλα δικη σας γνωμη εχετε ολοι.
ειναι πραγματι για λυπηση μεγαλη η σημερινη κατασταση.

παραθετω και ο νοων, νοειτω..

σελιδα 172,

Άφού τό σύμβολον «χξς'» (666) είναι χάραγμα τού Άντιχρίστου, πού συμβολίζει τό όνομα, τόν χαρακτήρα καί τό έργον του, ό δεχόμενος τό σύμβολον αύτό ώς σφραγίδα ταυτότητος η κάρτας δέχεται άμεσα η έμμεσα αυτόν τόν Άντίχριστον. "Αν δέχεται κάποιος τό «χξς'»
(666) χωρίς νά γνωρίζη τόν συμβολισμόν του καί τήν δυναμικήν του ένέργειαν, όμολογεϊ ακουσίως πίστιν στόν Άντίχριστον καί ακουσίως προδίδει καί αρνεϊται τόν Χριστόν. "Αν όμως ό πιστός γνωρίζη τήν συμβολικήν σημασίαν τού «χξς'» (666) καί τήν ένέργειάν του καί όποδέχεται αυτό, τότε γίνεται σφραγίδα τής όλης προσωπικότητος καί όποτελεϊ συνειδητήν δρνησιν τού Χριστού καί όμολογίαν πίστεως στόν Άντίχριστον........

Ή όποδοχή τού «χξς'») (666) είναι κεφαλαιώδες θέμα πίστεως. Τό χάραγμα στήν ταυτότητα καί κάρτα μένει ίσοβίως, γιά νά αποτελή διαρκή ύπόμνησιν προδοσίας τού Χριστού έξ όλης τής προσωπικότητος. Σέ κάθε έπίδειξιν τής ταυτότητος η κάρτας μέ τό χάραγμα ανανεώνεται ή προδοσία τού Χριστού καί ή όμολογία πίστεως στόν Άντίχριστον καί βεβαιώνεται ό πιστός, πού απεδέχθη τό χάραγμα, ότι έπώλησε τόν Χριστόν χάριν τού Άντιχρίστου αντί πινακίου φακής......


Στήν όποδοχήν τού χαράγματος ό άνθρωπος όποφασίζει έλεύθερα καί, άν δεχθή χαραγμένην μέ τό «666» ταυτότητα ή κάρταν, έπιλέγει τόν Άντίχριστον καί όρνείται τόν Χριστόν Ισοβίως, διότι αύτή ή έπιλογή τού Άντιχρίστου καίή άρνησις τού Χριστού έπαναλαμβάνεται, βεβαιώνεται καί Ισχυροποιείται σέ κάθε έπίδειξιν τής σφραγισμένης μέ τό χάραγμα ταυτότητος.
Ή όποδοχή λοιπόν τής ταυτότητος ή κάρτας σφραγισμένης μέ τό «666», τό όποίον ώς κορώνα, ώς περικεφαλαία, ώς σημαία, θά έπιστέφη ε'ίτε έμφανώς εΊτε όφανώς ε'ίτε όρατά, ε'ίτε άόρατα τήν φωτογραΦίαν καί τήν δλην ταυτότητα τού προσώπου, άποτελεί άρνησιν όμολογίας Χριστού. Δέν εΙναι άνάγκη νά άνεβή κανείς στόν έξώστην, γιά νά φωνάξη δτι άρνείται τόν Χριστόν. Ή άποδοχή χαραγμένης ταυτότητος άποτελεί τήν πλέον ήχηράν άρνησιν τού Χριστού καί όμολογίαν ύπέρ τού Άντιχρίστου.

Ή άποδοχή τού «666", δυστυχώς, είναι προδοσία πίστεως, είναι προσκύνησις τού ΆντιχρΙστου, οnως έλέχθη, καί δέν χρειάζεται τίποτε αλλο, γιά νά χαρακτηρισθή ό πιστός «πεπτωκώς", άπιστος, καί ή 'Εκκλησία τών σφραγισμένων μέ τό «666", «πεπτωκυία 'Εκκλησία", χωρίς όμολογιακόν χαρακτήρα. Πώς δέν άντιλαμβάνονται ότί άλλοτριώνεται μέ τό χάραγμα «666» ό πιστός καί μεταβάλλεται ή 'Εκκλησία τών τέκνων τού Θεού σέ 'Εκκλησία «πεπτωκότων.......


Ή σφράγισις τής ταυτότητος μέ τό χάραγμα «666» ειναι μία διαρκής σrιμανσις όρνήσεως όμολογίας τού Χριστού. Ή γραφή όνεξίτηλη, τό σφράγισμα ισό6ιον, ή έπίδειξις συχνή-πυκνή. Γιατί νά έπιστέφη τό χάραγμα τού Άντιχρίστου τίς ταυτότητες καί τίς κάρτες; Γιατί νά ειναι τό «666» στίς ταυτότητες ένα κλειδί συνεχούς έπικλήσεως, έπαφής καί έπικοινωνίας μέ τόν Άντίχριστον-Σατανα; Άσφαλώς, διότι οι δυνάμεις τού σκότους θέλουν νά μας κάμουν όντιχρίστους, νά μας όποκόψουν όπό τόν Χριστόν καί τήν σωτηρίαν.
Ό δεχόμενος καί έπιδεικνύων τήν ταυτότητα τού «666» συμβιβάζεται μέ τόν όντιχριστισμόν καί όνταλλάσσει τόν Χριστόν μέ τόν Άντίχριστον. Άρνείται τήν γνώσιν τής όληθείας χάριν τού ψεύδους, όρνείται τόν Σωτήρα Χριστόν καί εΙδωλοποιεί τόν Άντίχριστον. Αύτό εΤναι μία πνευματική μοιχεία. «... μοιχεία δ' έστίν, έάν τις καταλιπών τήν έκκλησιαστικήν καί όληθή γνώσιν, καΙ τήνπερί Θεού διάληψιν (= όρθήν όντίληψιν), έπί τήν μή προσήκουσαν έρχηται ψευδή δόξαν, ήτοι θεοποιών τι τών γενητών ή καί όνειδωλοποιών τι τών μή όντων... »562.

Μας φαίνεται ώς βδέλυγμα καί ασυγχώρητη πνευματική μοιχεία ή προδοσία τού Θεού όπό τούς 'Ισραηλίτες στήν ερημον καί ή λατρεία τού μόσχου. «Καί έμοσχοποίησαν έν· ταίς ήμέραις έκείναις καί όνήγαγον θυσίαν τφ εΙδώλφ καί εύφρα[νοντο έν τοίς εργοις τών χειρών αύτών.».563 Ή όποδοχή όμως τού «666» ειναι χειρότερη πνευματική μοιχεία. 'Όσοι δέχονται τήν σφραγίδα τού Άντιχρίστου προσκυνούν τόν Άντίχριστον όντι τού Χριστού.
Οί τρείς παίδες έδέχθησαν νά ριφθούν στήν κάμινον, παρά νά προσκυνήσουν την είκόνα τού Ναβυχοδονόσορος. Δέν ειπαν, δέν πειράζει, θά προσκυνήσωμεν τυπικά, ένω στό βάθος θά πιστεύωμεν καί προσκυναμε τόν όληθινόν Θεόν. Δέν μπορούν νά πούν οί Χριστιανοί, δέν πειράζει, θά πάρωμεν τήν ταυτότητα μέ τό «666» καί θά βάλωμεν δίπλα καί τόν σταυρόν. Χριστός καί Άντίχριστος δέν συμβιβάζονται. Σταυρός καί «666» δέν συμβιβάζονται......



λογια Ορθοδοξα, απλα και ξεκαθαρα..

το 666 ειναι το χαραγμα σκετο.
τι ειναι το χαραγμα?
ειναι το συμβολο του σατανα.

τι ειναι το συμβολο του σατανα? το 666.
τι ειναι το χαραγμα? το 666

τι ειναι το χαραγμα? το συμβολο του σατανα.

εαν δεν καταλαβουμε τις παραπανω εννοιες, δεν θα καταλαβουμε ποτε τιποτα.
Όχι δεν είσαι. Έχεις αποδεχτεί τον αριθμό στα χαρτιά αλλά στην πράξη δεν είσαι χαραγμένος. Αν υποθέσουμε ότι αλλάξεις γνώμη σκίζεις το χαρτί και φεύγεις. Αν όμως είσαι πάνω σου χαραγμένος τότε πρέπει να κόψεις το μέλος όπου είναι το χάραγμα. Αυτά είναι μεγάλες διαφορές τις οποίες μου δείχνεις ότι δεν νιώθεις.
η αποδοχη του 666 λαπτονα ειναι αρνηση Χριστου.
το να υπογραψεις αποδοχη του χαραγματος, 666, υπογραφεις αποδοχη του σατανα.

η μεγαλη διαφορα λοιπον, ητε αποδεχτεις το χαραγμα υπογραφοντας σε ενα χαρτι, ητε αποδεχτεις το χαραγμα επανω σου, ειναι ως προς την μετανοια και μονο.
η αρνηση Χριστου ειναι η ιδια.
και στην μια περιπτωση αποδεχτηκες το χαραγμα και στην αλλη εξισου.

η μονη - μονη - μονη διαφορα, ειναι η δυσκολια μετανοιας στην πρωτη περιπτωση και στην δευτερη. η αρνηση Χριστου ειναι η ιδια και η αυτη!
Σημαντική διαφωνία, το 666 κατ εμέ είναι ο αριθμός του θηρίου , το χάραγμα είναι το χάραγμα πάνω στο σώμα.Κατ εσένα αποδοχή του 666 είναι αποδοχή του χαράγματος. Αυτό καταλαβαίνω όπως το λες. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
μιλας για Ελληνικα, αλλα Ελληνικα δεν καταλαβαινεις δυστηχως. η Αγια Γραφη λαπτονα μας δεινει τον ορισμο του χαραγματος οχι εμεις.
και ο ορισμος που δεινει η Αγια Γραφη ειναι σαφης - σαφεστατος.

το χαραγμα ειναι το ονομα του θηριου και ο αριθμος του ονοματος του. αυτο ειναι το χαραγμα.
ητε το ονομα του αντιχριστου, ητε ο αριθμος του ονοματος του, 666.

το 666 ειναι ΤΟ χαραγμα λαπτονα.

Αγ. Αρέθας καισαρείας:
<<Καί τί τό χάραγμα; Τό όνομα τού θηρίου. Διττή (=διπλή) δέ τουτου ή γνώσις' ή διά παραφορας (=γραφής) αι/ro';
τού ονόματος η διά ψήφου». Δηλαδή, δtπλή θά είναι η γνώσις του ονόματος ή δια γραφής ή δι' αριθμού (666).

δεν λεει λαπτονα ο Αγιος οτι το χαραγμα ειναι το ονομα του θηριου στο δεξι χερι.
λεει το ονομα του θηριου ο αριθμος του, ΣΚΕΤΟ.

οτι και η Αγια Γραφη.

ολοι εχουν γνωμη χωρις να εχουν γνωση σε αυτην την εποχη.
ενα απο τα σημεια των καιρων δυστηχως
Θα μπει εκεί για να χαραχτούν οι άνθρωποι και να είναι πλέον αμετάκλητα σημαδεμένοι με τον αριθμό του. Το ΑΜΚΑ δεν είναι αμετάκλητο , το χάραγμα θα είναι.
το χαραγμα ειναι το 666.

αλλα γινε σε παρακαλω πολυ λιγο πιο σαφης.
τι εννοεις εματακλητο?
Κάνετε λάθος στο ότι υπάρχει μερική αναφορά αριθμοποίησης και όχι συνολική. Δηλαδή η αριθμοποίηση του ΑΜΚΑ αφορά μόνο το κοινωνικό σύστημα. Η αριθμοποίηση στον φορολογικό σύστημα έγινε με το ΑΦΜ. και έπονται και οι υπόλοιπες...φυσικά όπως είπαμεΒλέπουμε λοιπόν ότι η αριθμοποίηση γίνεται σταδιακά
το πρωτο σκελος της προτασης σου ειναι πληρως ακατανοητο στα ματια μου.

λες οτι κανουμε λαθος στο οτι υπαρχει μερικη αναφορα αριθμοποιησης και οχι συνολικη.

τι εννοεις αναφορα? που "αναφερεται" ?
και γιατι κανουμε λαθος οτι υπαρχει μερικη αριθμοποιηση και ποτε ειπαμε εμεις κατι τετοιο?
μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου τα δειξεις τα παραπανω?

για να απαντησω ομως και στο υπολοιπο σκελος που κατανοησα,

αριθμοποιηση ονομαζεται οταν κατι (η καποιος πλεον) προσδιοριζεται ως αριθμος.

στην συγκεκριμενη περιπτωση, προσδιοριζονται ως αριθμοι οι ασφαλισμενοι μεσω του ΑΜΚΑ
επισης προσδιοριζονται ως αριθμοι οι φορολογουμενοι μεσω ΑΦΜ,
επισης προσδιοριζονται ως αριθμοι οι κατοχοι ακινητων μεσω του αριθμου κτηματολογιου (ο οποιος αριθμος ειναι barcode UPC) κλπ..

δεν υπαρχει σταδιακη αριθμοποιηση. η αριθμοποιηση ειναι μια. απο την στιγμη που ο ανθρωπος σε οποιαδηποτε υπηρεσια ταυτοποιειται ως αριθμος, τοτε μιλαμε για αριθμοποιηση.

αυτο που μαλλον θελεις να πεις, ειναι πως θα ερθει η στιγμη που ο ολοι αυτοι οι αριθμοι θα γινουν ενας.
ναι, βεβαιως και θα γινει αυτο στο αμεσο μελλον.
δεν μιλαμε ομως για σταδιακη αριθμοποιηση, η αριθμοποιηση ειναι μια.

σε αυτην την περιπτωση μιλαμε για συσωρευση αριθμων.
δεν εχει καμια σημασια αν με αναγνωριζει η εφορια με εναν αριθμο και η ασφαλεια με αλλον η και οι 2 με εναν. σημασια εχει οτι αναγνωριζομαι και στις 2 περιπτωσεις ως αριθμος.

Το ΑΜΚΑ φαίνεται να ανοίγει το δρόμο της αριθμοποίησης , ώστε να έρθει αργότερα το τελικό χάραγμα στο σώμα με το RFID.
ο ΑΜΚΑ δεν ανοιγει τον δρομο της αριθμοποιησης, ο ΑΜΚΑ ειναι αριθμοποιηση. και σε οσους λειτουργει με το 666 (αν οχι σε ολους), ειναι σφραγισμα.
Δεν υπάρχει σφράγισμα στην Αποκάλυψη. Μόνο χάραγμα.
σωστος.
παρολα αυτα την εχουν χρησιμοποιησει αυτην την λεξη καποιοι Πατερες αντι του "χαραγματος" για να προσδωσουν μια πιο κατανοητη εννοια στον λαο.
πολλοι λενε πως "χαραγμα" βγαινει απο το "χαρασσω". δεν ειναι ετσι ομως.

το "χαραγμα" βγαινει απο την λεξη "χαρακτηρ". απο τον χαρακτηρα που λεμε σημερα. ειναι δηλαδη χαρακτηρας του αντιχριστου. η για να ημαστε ακριβης, το 666, ειναι χαρακτηριστικο του αντιχριστου.
δηλαδη.. μεσω του 666 θα μπορεσει σε μας να γινει αναγνωρισιμος. θα γινει αναγνωρισιμος γιατι το χαρακτηριστικο του (το χαραγμα του) ειναι το 666.

οταν λεμε "χαραγμα" 666, δεν λεμε τιποτε αλλο απο το εξης γνωστο και απλο.
χαρακτηριστικο του αντιχριστου το 666.

αυτο ειναι το ολο θεμα.

και για αυτο λεμε οτι το 666 ειναι συμβολο του σατανα, διοτι το 666 ειναι κατι που χαρακτηριζει τον ιδιο τον αντιχριστο.
ειναι "χαρακτηρ" του αντιχριστου.
Καμία αντίρρηση. Και εγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αντισταθούμε. Απλά δεν θεωρώ το ΑΜΚΑ τελεσίδικο ούτε το ταυτίζω με το χάραγμα γιατί θεωρώ ότι το χάραγμα θα είναι αμετάκλητο.
εαν φιλε μου θελουμε να ημαστε και οχι απλα να λεγομαστε χριστιανοι, δεν πρεπει απλα να αντισταθουμε στα λογια, πρεπει να αρνηθουμε την αριθμοποιηση μας.
τι εννοεις φιλε μου τελεσιδικο και τι αμετακλητο?
δεν μπορω να κατανοησω πως τα εννοεις

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

60
Δηλαδή ;
ο Θεος δινει δυναμη και ο Θεος την παιρνει. κανενας δεν αντιστεκεται ουτε δευτερολεπτο απο μονος του «χωρίς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν»,
και αντιθετως αντιστεκεται εναντια στον αντιχριστο χιλιετιες (για παντα) με την δυναμη του Χριστου.

ο Θεος δινει την δυναμη. απο μονοι μας τιποτε δεν μπορουμε να κανουμε. ουτε βημα. οχι να αντισταθουμε σε αυτα που ερχοντε, αλλα βημα.
δεν τιθεται λοιπον θεμα κουρασης, γιατι το ολο θεμα της αντιστασης του χαραγματος ειναι ουτως η αλλως υπερφυσην. και την δυναμη αυτη την δινει μονο ο Χριστος.
δεν τιθεται λοιπον θεμα προωρης κουρασης κλπ.

πρωτα απο ολα γιατι δεν ειναι προωρη.
και δευτερον γιατι δεν ειναι του ανθρωπου η δυναμη και η ενεργεια αυτη αλλα του Θεου και μονο.

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

61
sarotos έγραψε:
Αν το πρόβλημα είναι η αριθμοποίηση τι πρέπει ο Χριστιανός να κάνει με το ΑΦΜ;
να τον αρνηθει, οπως και καθε αριθμο που προσδιοριζει τον ιδιο τον ανθρωπο και οχι ενα εγγραφο.
Να στο θέσω διαφορετικά : Εσύ δεν δέχεσαι το ΑΜΚΑ για λόγους αριθμοποίησης. Άρα λογικά πρέπει να μη δέχεσαι και το ΑΦΜ για λόγους αριθμοποίησης. Επομένως για το ΑΦΜ τι έκανες ; Για εμάς που έχουμε ΑΜΚΑ και ΑΦΜ τι προτείνεις ; Από τη στιγμή που μας ενθαρρύνεις να μην πάρουμε το ΑΜΚΑ, τότε δεν πρέπει να αρνηθούμε και το ΑΦΜ;;;;; Αφού είναι θέμα αριθμοποίησης όπως λες.
οπως και με τον ΑΜΚΑ, αρνηθηκα και τον ΑΦΜ προς δοξα Χριστου. για οσους εχουν ΑΜΚΑ και ΑΦΜ αλλα και οποιονδηποτε αριθμο που προσδιοριζει το προσωπο τους προτεινω να τους αρνηθουν καθοτι ειναι καθετως και οριζοντιως εναντια η αριθμοποιηση στην χριστιανικη πιστη.
Πολύ ωραία ας αρνηθούμε και το ΑΦΜ. Για να μην έχεις ούτε ΑΜΚΑ ούτε ΑΦΜ....Επομένως δεν δουλεύεις και δεν υποβάλεις φορολογική δήλωση; Γιατί αν δούλευες και έκανες φορολογική δήλωση λογικά θα είχες ΑΦΜ γιατί είναι υποχρεωτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλεύεις και να υποβάλεις φ.δήλωση χωρίς ΑΦΜ; Αναρωτιέμαι που/πως ζεις; Πως τα καταφέρνεις ; ποιος σου πληρώνει το Internet ? Αν αρνηθώ το ΑΜΚΑ, και το ΑΦΜ προσωπικά εγώ , θα ήθελα να ξέρω πως θα ζω μετά; Έχεις να προτείνεις κάτι εσύ που έχεις αρνηθεί ήδη; Γιατί δεν αρκεί να μας ενθαρρύνεις να μην έχουμε ΑΜΚΑ και ΑΦΜ, πρέπει να μας προσφέρεις και λύσεις.....
sarotos έγραψε:
Ότι όλα αυτά που λες τα έχει βγάλει η Mary Stewart Relfe από την δεκαετία του 80 και έχει πουλήσει τόνους βιβλίων πάνω στο barcode 666 σε κορόιδα. Όλα τα στοιχεία ΣΟΥ/ΣΑΣ ότι το barcode είναι το 666 έχει ξεκινήσει από μία σιωνίστρια και εσείς απλά φάγατε τη πατάτα.
κατσε για να καταλαβω, θελεις να πεις οτι δεν εχει το barcode upc και ean-13 το 666?

αν το εχει τοτε προς τι ο χαρακτηρισμος "κοροιδα".
αν δεν πιστευεις οτι το εχει, αλλη μια φορα φασκεις και αντιφασκεις αφου ο ιδιος παρεθεσες τον ιδιο τον κατασκευαστη του barcode να παραδεχεται οτι οντος ετσι λειτουργει...

χαρακτηριζεις ως "κοροιδα" αυτους που πιστευουν αυτο που εσυ ο ιδιος παρεθεσες και αποδεχτηκες?
αλλη μια φορα αντιφασκεις με τον εαυτο σου?
τι γινεται εδω παλι?
Μη λέμε τα ίδια, και μην παλινδρομούμε ...αν δε καταλαβαίνεις κάτι πήγαινε πίσω. Εγώ οφείλω να απαντήσω για όσους καταλαβαίνουν.

Ο κατασκευαστής είπε ότι τα guard numbers αντιστοιχούν στο 6. Εγώ είπα ότι το barcode δεν είναι το 666. Άλλο 6,6,6 άλλο 666 , (=μικρές, αλλά διαφορές). Το 666 αντιστοιχεί στο Χξς' αλλά το 6,6,6 όχι.
Question #8 - Rumor has it that the lines (left, middle, and right) that protrude below the U.P.C. code are the numbers 6,6,6... and that this is the international money code. I typed a code with all sixes and this seems to be true. At least they all resemble sixes. What's up with that?

Answer- Yes, they do RESEMBLE the code for a six. An even parity 6 is:
πηγή : http://www.av1611.org/666/barcode.html
____________

sarotos έγραψε:
Δεν έχεις καμία απόδειξη για αυτό που λες ότι το "ΑΜΚΑ είναι barcode". Αν έχεις τότε πρέπει να την τοποθετήσεις και να μη κρίνεις τι λέω εγώ.
την αποδειξη στην εδωσε ο γιωργος λαπτονα..

ενας upc barcode ΑΜΚΑ
Εσύ το λες αυτό εγώ δεν έχω δει ακόμα κάρτα με UPC. που είναι ; μόνο ο Γιώργος έχει ; Θέλω να την ξαναδώ.

_______
sarotos έγραψε: επισης, παλι σε βλεπω να μην καταλαβαινεις αυτα που ο ιδιος παραθετεις, αφου βρε λαπτονα η Ι.Μ. Γρηγοριου στο λεει ξεκαθρα οτι ειναι barcode o ΑΜΚΑ. barcode code-39.

μα ο ιδιος τα παραθετεις και δεν τα καταλαβαινεις βρε φιλε μου
Εγώ φίλτατε καταλαβαίνω πολύ καλά , αν εσύ δεν καταλαβαίνεις γιατί έβαλα την πηγή τότε να σου εξηγήσω ότι το έκανα για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και να μην μιλάω χωρίς πηγές. Κι αν έκανα λάθος όπως λες , δικός μου καημός, εσύ όμως που θέλεις να πάρεις κι άλλους στη πλάτη σου ...δεν σε δικαιολογεί να κάνεις λάθη. Θα απαντήσω όμως γι όσους καταλαβαίνουν.

πηγή: http://www.diakonima.gr/2009/08/24/%CE% ... %BA%CE%B1/
Η διακήρυξις της Ιεράς Κοινότητος ισχύει και για τον ΑΜΚΑ. Εάν ο ΑΜΚΑ είχε τον αριθμό του Αντιχρίστου, δεν έπρεπε να τον δεχθή κανείς Ορθόδοξος Χριστιανός. Ο ΑΜΚΑ όμως είναι ένας αριθμός πού τυπώνεται στην κάρτα ασφαλίσεως με τον γραμμωτό κωδικό CODE 39, ο οποίος δεν σχετίζεται με τον αριθμό 666 και πολύ περισσότερο δεν είναι ο δυσώνυμος αυτός αριθμός. Τουλάχιστον στο σημείο αυτό η Πολιτεία σεβάσθηκε την ευαισθησία του ορθοδόξου λαού μας και δεν περιέλαβε στον ΑΜΚΑ τις προδιαγραφές του ΕΚΑΜ. Εάν συσχετίζουμε τον ΑΜΚΑ με τον αριθμό 666 και δημιουργούμε πανικό, επειδή δήθεν κάθε μορφή γραμμωτού κωδικού εμπεριέχει τον αριθμό του Αντιχρίστου, υπερβάλλουμε και δεν οικοδομούμε κανένα.
Βάσει Ι.Μ. Αγ.Γρηγορίου (σε παρένθεση τα σχόλια μου )
α. Ο ΑΜΚΑ δεν έχει τον αριθμό του Αντίχριστου αλλά είναι ένας αριθμός
β. Ο Αριθμός ΑΜΚΑ τυπώνεται πάνω στη κάρτα με γραμμωτό κώδικα 39 (όπως διάφορα προϊόντα ώστε να μπορεί να διαβαστεί από τα scanner)
γ. ο αριθμός του κώδικα 39 δεν σχετίζεται με το 666 (Το code 39 είναι barcode αλλά δεν περιέχει τα guard numbers (6ρια) όπως το UPC)

Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω. Αν εσύ νομίζεις ότι αντιφάσκω επειδή τα κατανοείς λάθος ολίγο με ενδιαφέρει.
sarotos έγραψε:
Ο αριθμός του ΑΜΚΑ φυσικά μπορεί να τυπωθεί ως barcode όπως και όλοι οι αριθμοί, αλλά ο ίδιος ο αριθμός ΑΜΚΑ δεν είναι barcode.
περιμενε.. εχεις δικαιο σε αυτο που θες να πεις, ομως να το θεσουμε σωστα.

ο ΑΜΚΑ αναγραφεται τοσο σε ηλεκτρονικη μορφη barcode, οσο και σε αραβικη μορφη (1,2,3). οπως σε ολα τα barcode, ετσι και στον ΑΜΚΑ, αναγραφοντε σε ολα τα προιοντα τοσο η ηλεκτρονικη μορφη του αριθμου, οσο και η αραβικη μορφη του αριθμου.

εαν λαβουμε μεμονομενα την αραβικη μορφη του αριθμου, δεν υπαρχει πουθενα το 666. προφανως, προφανεστατα.
το θεμα ομως ειναι, οτι ΓΝΩΡΙΖΩ πως η πραγματικη φορφη του αριθμου ειναι ενα barcode το οποιο απλα μετατρεπεται σε αραβικη μορφη και εγω το βλεπω ως 1356709876 κλπ
Ενδιαφέρον ότι το "γνωρίζεις" ... αλλά πρέπει να το αποδείξεις. Βλέπεις... εγώ λέω ότι ο κεντρικός υπολογιστής διαβάζει το ΑΜΦ/ΑΜΚΑ στην "Αράβικη" μορφή...και ότι μετατρέπεται σε barcode μόνο (ΚΑΙ ΑΝ) όταν τυπώνεται στη κάρτα ώστε να μπορεί να διαβάζεται από τα scanner. Εσύ μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο ;
sarotos έγραψε: ο ΑΜΚΑ με λιγα λογια, EINAI barcode. οταν μετατρεψεις τους αριθμους απο ηλεκτρονικη μορφη σε αραβικη, δεν σταματα να ειναι barcode. το μονο που κανουμε ειναι να μετατρεπουμε τους ιδους αριθμους σε αλλη μορφη, αντι της ηλεκτρονικης, σε αραβικη.
ειναι σαν να μου λες οτι οταν η ταυτοτητα μου εχει επανω τον αριθμο ταυτοτητος σε μορφη barcode και μου ζητουν τον αριθμο ταυτοτητος και εγω τον λεω προφορικα δεν υφισταται το χαραγμα γιατι στους αριθμους που λεω προφορικα δεν υπαρχει το 666.
ελεος!
με λιγα και απλα λογια λογια, μου λες οτι δεν υπαρχει barcode γιατι οταν λεω το barcode προφορικα δεν υπαρχει το 666.

τετοια λογικη βρε λαπτονα, ουτε στα φρενοκομεια δεν υπαρχει!
Αυτή είναι δική σου λογική. Εγώ είπα ότι ο αριθμός ΑΜΚΑ είναι πάντα στην "Αράβικη" (π.χ. Δες το δελτίο). Σε βarcode μετατρέπεται μόνο στη κάρτα. Μην προσθέτεις λόγια σε αυτά που λέω , και μη διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου.
sarotos έγραψε:
αυτο ειναι το προβλημα με ολους λαπτονα. εχετε αυτην την λανθασμενη αντιληψη περι χαραγματος. και ενω οι Πατερες της Ορθοδοξου Εκκλησιας ειναι ξεκαθαροι, η Αγια Γραφη ξεκαθαρη, σημερα δυστηχως καταφερε ο διαβολος να δημιουργησειι τετοια μεγαλη συνχυση επανω στο θεμα.

επειδη κουραστηκα να σου λεω τα ιδια και τα ιδια λαπτονα, καθως το χαραγμα δεν ειναι το 666 πανω στο δεξι χερι, αλλα το 666 σκετο.
σου παραθετω λοιπον απο το βιβλιο που ο αδερφος πιο πριν εδωσε προς μελετη, και κανενας απο εσας δεν μπηκε στον αξιοτιμο κοπο ουτε καν να το ανοιξει.
γνωμη ολοι εχετε και γνωση καμια.. να μελετησετε τους Πατερες της πιστεως δεν ξερετε, αλλα δικη σας γνωμη εχετε ολοι.
ειναι πραγματι για λυπηση μεγαλη η σημερινη κατασταση.

παραθετω και ο νοων, νοειτω..

σελιδα 172,

Άφού τό σύμβολον «χξς'» (666) είναι χάραγμα τού Άντιχρίστου, πού συμβολίζει τό όνομα, τόν χαρακτήρα καί τό έργον του, ό δεχόμενος τό σύμβολον αύτό ώς σφραγίδα ταυτότητος η κάρτας δέχεται άμεσα η έμμεσα αυτόν τόν Άντίχριστον. "Αν δέχεται κάποιος τό «χξς'»
(666) χωρίς νά γνωρίζη τόν συμβολισμόν του καί τήν δυναμικήν του ένέργειαν, όμολογεϊ ακουσίως πίστιν στόν Άντίχριστον καί ακουσίως προδίδει καί αρνεϊται τόν Χριστόν. "Αν όμως ό πιστός γνωρίζη τήν συμβολικήν σημασίαν τού «χξς'» (666) καί τήν ένέργειάν του καί όποδέχεται αυτό, τότε γίνεται σφραγίδα τής όλης προσωπικότητος καί όποτελεϊ συνειδητήν δρνησιν τού Χριστού καί όμολογίαν πίστεως στόν Άντίχριστον........

Ή όποδοχή τού «χξς'») (666) είναι κεφαλαιώδες θέμα πίστεως. Τό χάραγμα στήν ταυτότητα καί κάρτα μένει ίσοβίως, γιά νά αποτελή διαρκή ύπόμνησιν προδοσίας τού Χριστού έξ όλης τής προσωπικότητος. Σέ κάθε έπίδειξιν τής ταυτότητος η κάρτας μέ τό χάραγμα ανανεώνεται ή προδοσία τού Χριστού καί ή όμολογία πίστεως στόν Άντίχριστον καί βεβαιώνεται ό πιστός, πού απεδέχθη τό χάραγμα, ότι έπώλησε τόν Χριστόν χάριν τού Άντιχρίστου αντί πινακίου φακής......


Στήν όποδοχήν τού χαράγματος ό άνθρωπος όποφασίζει έλεύθερα καί, άν δεχθή χαραγμένην μέ τό «666» ταυτότητα ή κάρταν, έπιλέγει τόν Άντίχριστον καί όρνείται τόν Χριστόν Ισοβίως, διότι αύτή ή έπιλογή τού Άντιχρίστου καίή άρνησις τού Χριστού έπαναλαμβάνεται, βεβαιώνεται καί Ισχυροποιείται σέ κάθε έπίδειξιν τής σφραγισμένης μέ τό χάραγμα ταυτότητος.
Ή όποδοχή λοιπόν τής ταυτότητος ή κάρτας σφραγισμένης μέ τό «666», τό όποίον ώς κορώνα, ώς περικεφαλαία, ώς σημαία, θά έπιστέφη ε'ίτε έμφανώς εΊτε όφανώς ε'ίτε όρατά, ε'ίτε άόρατα τήν φωτογραΦίαν καί τήν δλην ταυτότητα τού προσώπου, άποτελεί άρνησιν όμολογίας Χριστού. Δέν εΙναι άνάγκη νά άνεβή κανείς στόν έξώστην, γιά νά φωνάξη δτι άρνείται τόν Χριστόν. Ή άποδοχή χαραγμένης ταυτότητος άποτελεί τήν πλέον ήχηράν άρνησιν τού Χριστού καί όμολογίαν ύπέρ τού Άντιχρίστου.

Ή άποδοχή τού «666", δυστυχώς, είναι προδοσία πίστεως, είναι προσκύνησις τού ΆντιχρΙστου, οnως έλέχθη, καί δέν χρειάζεται τίποτε αλλο, γιά νά χαρακτηρισθή ό πιστός «πεπτωκώς", άπιστος, καί ή 'Εκκλησία τών σφραγισμένων μέ τό «666", «πεπτωκυία 'Εκκλησία", χωρίς όμολογιακόν χαρακτήρα. Πώς δέν άντιλαμβάνονται ότί άλλοτριώνεται μέ τό χάραγμα «666» ό πιστός καί μεταβάλλεται ή 'Εκκλησία τών τέκνων τού Θεού σέ 'Εκκλησία «πεπτωκότων.......


Ή σφράγισις τής ταυτότητος μέ τό χάραγμα «666» ειναι μία διαρκής σrιμανσις όρνήσεως όμολογίας τού Χριστού. Ή γραφή όνεξίτηλη, τό σφράγισμα ισό6ιον, ή έπίδειξις συχνή-πυκνή. Γιατί νά έπιστέφη τό χάραγμα τού Άντιχρίστου τίς ταυτότητες καί τίς κάρτες; Γιατί νά ειναι τό «666» στίς ταυτότητες ένα κλειδί συνεχούς έπικλήσεως, έπαφής καί έπικοινωνίας μέ τόν Άντίχριστον-Σατανα; Άσφαλώς, διότι οι δυνάμεις τού σκότους θέλουν νά μας κάμουν όντιχρίστους, νά μας όποκόψουν όπό τόν Χριστόν καί τήν σωτηρίαν.
Ό δεχόμενος καί έπιδεικνύων τήν ταυτότητα τού «666» συμβιβάζεται μέ τόν όντιχριστισμόν καί όνταλλάσσει τόν Χριστόν μέ τόν Άντίχριστον. Άρνείται τήν γνώσιν τής όληθείας χάριν τού ψεύδους, όρνείται τόν Σωτήρα Χριστόν καί εΙδωλοποιεί τόν Άντίχριστον. Αύτό εΤναι μία πνευματική μοιχεία. «... μοιχεία δ' έστίν, έάν τις καταλιπών τήν έκκλησιαστικήν καί όληθή γνώσιν, καΙ τήνπερί Θεού διάληψιν (= όρθήν όντίληψιν), έπί τήν μή προσήκουσαν έρχηται ψευδή δόξαν, ήτοι θεοποιών τι τών γενητών ή καί όνειδωλοποιών τι τών μή όντων... »562.

Μας φαίνεται ώς βδέλυγμα καί ασυγχώρητη πνευματική μοιχεία ή προδοσία τού Θεού όπό τούς 'Ισραηλίτες στήν ερημον καί ή λατρεία τού μόσχου. «Καί έμοσχοποίησαν έν· ταίς ήμέραις έκείναις καί όνήγαγον θυσίαν τφ εΙδώλφ καί εύφρα[νοντο έν τοίς εργοις τών χειρών αύτών.».563 Ή όποδοχή όμως τού «666» ειναι χειρότερη πνευματική μοιχεία. 'Όσοι δέχονται τήν σφραγίδα τού Άντιχρίστου προσκυνούν τόν Άντίχριστον όντι τού Χριστού.
Οί τρείς παίδες έδέχθησαν νά ριφθούν στήν κάμινον, παρά νά προσκυνήσουν την είκόνα τού Ναβυχοδονόσορος. Δέν ειπαν, δέν πειράζει, θά προσκυνήσωμεν τυπικά, ένω στό βάθος θά πιστεύωμεν καί προσκυναμε τόν όληθινόν Θεόν. Δέν μπορούν νά πούν οί Χριστιανοί, δέν πειράζει, θά πάρωμεν τήν ταυτότητα μέ τό «666» καί θά βάλωμεν δίπλα καί τόν σταυρόν. Χριστός καί Άντίχριστος δέν συμβιβάζονται. Σταυρός καί «666» δέν συμβιβάζονται......

λογια Ορθοδοξα, απλα και ξεκαθαρα..

το 666 ειναι το χαραγμα σκετο.
Το ότι δίνεις επιτέλους μία πηγή είναι αξιόλογο αν και αυτή η πηγή δόθηκε πραγματικά από τον φίλο grecko. Εγώ προσωπικά δεν δέχομαι πολλά σε αυτό το βιβλίο και δεν το θεωρώ αξιόπιστο. Για παράδειγμα ο συγγραφέας δεν γνωρίζει ότι η σβάστικα είναι πανάρχαιο σύμβολο και λεει τα εξής : σελίδα 45 http://www.scribd.com/doc/51664853/%CE% ... E%B1%CF%82
'Ένα άλλο παρόδειγμα:Ό Χίτλερ πήρετόν σταυρόν, τό σύμβολον τού Χριστού καί τόν έκαμε όγκυλωτόν, φορέα, έκφραστήν τού ναζι­ σμού. Άπορρίπτομεν τό σύμβολον τού ναζισμού,τόν όγκυλωτόν σταυρόν,καί κρατάμε μόνον τόν σταυρόν τού Χριστού.
πέρα από αυτό όμως δεν διαφωνώ ότι το 666 είναι το σύμβολο του θηρίου. Ασφαλώς και είναι και ασφαλώς δεν πρέπει να το δεχτούμε. το UPC όμως όπως είδαμε δεν σχηματίζει το 666 αλλά το 6,6,6 (δηλαδή έχει αριθμητική αξία το 18).
sarotos έγραψε:
Αγ. Αρέθας καισαρείας:
<<Καί τί τό χάραγμα; Τό όνομα τού θηρίου. Διττή (=διπλή) δέ τουτου ή γνώσις' ή διά παραφορας (=γραφής) αι/ro';
τού ονόματος η διά ψήφου». Δηλαδή, δtπλή θά είναι η γνώσις του ονόματος ή δια γραφής ή δι' αριθμού (666).

δεν λεει λαπτονα ο Αγιος οτι το χαραγμα ειναι το ονομα του θηριου στο δεξι χερι.
λεει το ονομα του θηριου ο αριθμος του, ΣΚΕΤΟ.

οτι και η Αγια Γραφη.
Μα δε λέει ότι ο αριθμός/όνομα -> είναι το χάραγμα. Λέει ότι το χάραγμα -> είναι ο αριθμός/όνομα. Το χάραγμα φυσικά έχει πάνω τον αριθμό/όνομα. Ο Αριθμός/όνομα όμως του θηρίου δεν είναι αναγκαστικά το χάραγμα καθώς ο αριθμός/όνομα του θηρίου υπάρχει ακόμα και αν δε χαραχθεί πάνω στον άνθρωπο.
Δηλαδή επειδή η πατάτα είναι κόνδυλος πάει να πει ότι όλες οι κόνδυλοι είναι πατάτες;

Το χάραγμα είναι συγκεκριμένα η χαραγή του αριθμού/ονόματος του θηρίου πάνω στο δεξί χέρι και στο μέτωπο. (δες και παρακάτω)

Για να ενισχύσω το επιχείρημα μου θα σου πω το εξής. Αργότερα (σύμφωνα με την Αποκάλυψη) όσοι έχουν κάνει το χάραγμα θα βγάλουν έλκη γύρω από το χάραγμα. Αν λοιπόν το χάραγμα είναι απλά ο αριθμός τότε που θα βγουν τα έλκη ; Δηλαδή αν π.χ. το χάραγμα είναι το ΑΜΚΑ τα έλκη θα βγουν στο ΑΜΚΑ ; :χουχου Αφού λέει ότι θα βγουν γύρω από χάραγμα...

sarotos έγραψε:
Θα μπει εκεί για να χαραχτούν οι άνθρωποι και να είναι πλέον αμετάκλητα σημαδεμένοι με τον αριθμό του. Το ΑΜΚΑ δεν είναι αμετάκλητο , το χάραγμα θα είναι.
το χαραγμα ειναι το 666.

αλλα γινε σε παρακαλω πολυ λιγο πιο σαφης.
τι εννοεις εματακλητο?
Αμετάκλητο θα πει ότι όταν γίνει μετά δεν ξεγίνεται. Γιαυτό και ονομάζεται χάραγμα. Γιατί σημαδεύει το σώμα για ΠΑΝΤΑ. Αν κάνεις το χάραγμα τότε δεν έχει επιστροφή.
sarotos έγραψε:
Κάνετε λάθος στο ότι υπάρχει μερική αναφορά αριθμοποίησης και όχι συνολική. Δηλαδή η αριθμοποίηση του ΑΜΚΑ αφορά μόνο το κοινωνικό σύστημα. Η αριθμοποίηση στον φορολογικό σύστημα έγινε με το ΑΦΜ. και έπονται και οι υπόλοιπες...φυσικά όπως είπαμεΒλέπουμε λοιπόν ότι η αριθμοποίηση γίνεται σταδιακά
το πρωτο σκελος της προτασης σου ειναι πληρως ακατανοητο στα ματια μου.

λες οτι κανουμε λαθος στο οτι υπαρχει μερικη αναφορα αριθμοποιησης και οχι συνολικη.

τι εννοεις αναφορα? που "αναφερεται" ?
και γιατι κανουμε λαθος οτι υπαρχει μερικη αριθμοποιηση και ποτε ειπαμε εμεις κατι τετοιο?
μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου τα δειξεις τα παραπανω?
Βεβαίως να σου εξηγήσω. Η αριθμοποίηση του ΑΜΚΑ δεν είναι πλήρης αριθμοποίηση του προσώπου αλλά αριθμοποιεί το πρόσωπο μόνο στην Ελλάδα, και μόνο στο κοινωνικό τομέα , γιατί είναι ελληνικός νόμος. Αν π.χ. πας ταξίδι στις Φιλιππίνες εκεί που δεν ισχύουν οι ελληνικοί νόμοι δεν είσαι αριθμός. Επίσης για την αστυνομία δεν είσαι αριθμός ακόμα και αν έχεις ΑΜΚΑ γιατί η αστυνομία σε αναγνωρίζει με το πρόσωπο σου. Ως εκ τούτου η αριθμοποίηση είναι μερική και όχι ολοκληρωτική. Με το RFID όμως που θα είναι παγκόσμιο, και στο λάκκο μέσα να μπεις είσαι αριθμός, και είσαι και χαραγμένος.
sarotos έγραψε:
σωστος.
παρολα αυτα την εχουν χρησιμοποιησει αυτην την λεξη καποιοι Πατερες αντι του "χαραγματος" για να προσδωσουν μια πιο κατανοητη εννοια στον λαο.
πολλοι λενε πως "χαραγμα" βγαινει απο το "χαρασσω". δεν ειναι ετσι ομως.

το "χαραγμα" βγαινει απο την λεξη "χαρακτηρ".
Ότι πεις. :flag

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%87%CE ... E%B6%CF%89
χαράζω και χαράσσω, παρατ.: χάραζα και χάρασσα, στιγμ. μέλλ.: θα χαράξω, αόρ.: χάραξα , παθ.φωνή: χαράζομαι , μτχ.π.π.: χαραγμένος
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

62
Πολύ ωραία ας αρνηθούμε και το ΑΦΜ. Για να μην έχεις ούτε ΑΜΚΑ ούτε ΑΦΜ....Επομένως δεν δουλεύεις και δεν υποβάλεις φορολογική δήλωση; Γιατί αν δούλευες και έκανες φορολογική δήλωση λογικά θα είχες ΑΦΜ γιατί είναι υποχρεωτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλεύεις και να υποβάλεις φ.δήλωση χωρίς ΑΦΜ; Αναρωτιέμαι που/πως ζεις; Πως τα καταφέρνεις ; ποιος σου πληρώνει το Internet ? Αν αρνηθώ το ΑΜΚΑ, και το ΑΦΜ προσωπικά εγώ , θα ήθελα να ξέρω πως θα ζω μετά; Έχεις να προτείνεις κάτι εσύ που έχεις αρνηθεί ήδη; Γιατί δεν αρκεί να μας ενθαρρύνεις να μην έχουμε ΑΜΚΑ και ΑΦΜ, πρέπει να μας προσφέρεις και λύσεις.....
δεν θελω να δωσω προσωπικα δεδομενα σε ενα δημοσιο διαλογο.

θα σου πω μονο πως δουλευω χωρις ΑΦΜ και χωρις ΑΜΚΑ. επισης γινεται φορολογικη δηλωση χωρις ΑΦΜ με συγκεκριμενο τροπο.

οσον αφορα τις λυσεις που ζητας, ειναι λογικο να το κανεις, αλλα μην ζητας απο εμενα τις λυσεις, απο τον Χριστο να τις ζητησεις γιατι για εκεινον το κανεις. οχι για μενα..
παρολα αυτα αν θες να σου αναφερω προσωπικες λεπτομερειες, ευχαριστως, οχι ομως μεσω νετ.
Μη λέμε τα ίδια, και μην παλινδρομούμε ...αν δε καταλαβαίνεις κάτι πήγαινε πίσω. Εγώ οφείλω να απαντήσω για όσους καταλαβαίνουν.Ο κατασκευαστής είπε ότι τα guard numbers αντιστοιχούν στο 6. Εγώ είπα ότι το barcode δεν είναι το 666. Άλλο 6,6,6 άλλο 666 , (=μικρές, αλλά διαφορές). Το 666 αντιστοιχεί στο Χξς' αλλά το 6,6,6 όχι.
λατπονα, στο εξηγησα και παλι λες τα ιδια...

το barcode οταν το βλεπεις εχει οντος ενα 6 στην αρχη, ενα 6 στην μεση, και ενα 6 στο τελος.
οταν ομως σαρωνεται τοτε γινεται 666.

ακομα και να μην ηταν ετσι ομως, παλι συμβολο του σατανα ειναι.
δεν υπαρχει καμια διαφορα.
δεν εχει σημασια που ειναι το 666. και ενας αναποδος σταυρος να ηταν το ιδιο θα ηταν για τον χριστιανο. θα επρεπε να το αρνηθει αφου ειναι αντιχριστο συμβολο του σατανα.
μην ψαχνουμε συνεχως να βρουμε δικαιολογιες.
ελεος πια..
Εσύ το λες αυτό εγώ δεν έχω δει ακόμα κάρτα με UPC. που είναι ; μόνο ο Γιώργος έχει ; Θέλω να την ξαναδώ.
εφοσον λες, να την "ξαναδω", σημαινει οτι την ειδες εστω και μια φορα. εφοσον λοιπον την ειδες γιατι λες πως το λεω εγω αυτο?

αρε λαπτονα..

λοιπον, ιδου:

Εικόνα


εχω σβησει το ονομα του
Βάσει Ι.Μ. Αγ.Γρηγορίου (σε παρένθεση τα σχόλια μου )

α. Ο ΑΜΚΑ δεν έχει τον αριθμό του Αντίχριστου αλλά είναι ένας αριθμός
β. Ο Αριθμός ΑΜΚΑ τυπώνεται πάνω στη κάρτα με γραμμωτό κώδικα 39 (όπως διάφορα προϊόντα ώστε να μπορεί να διαβαστεί από τα scanner)
γ. ο αριθμός του κώδικα 39 δεν σχετίζεται με το 666 (Το code 39 είναι barcode αλλά δεν περιέχει τα guard numbers (6ρια) όπως το UPC)

Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω. Αν εσύ νομίζεις ότι αντιφάσκω επειδή τα κατανοείς λάθος ολίγο με ενδιαφέρει.
αρε λαπτονα..

παμε να δουμε λοιπον να ξεμπερδεψουμε ενα ενα τι ακριβως ειπες , τι ακριβως παρεθες και τι λες τωρα.. ενας αχταρμας !

λοιπον, λες:

α. Ο ΑΜΚΑ δεν έχει τον αριθμό του Αντίχριστου αλλά είναι ένας αριθμός

ειναι ενας barcode αριθμος. και το barcode ειναι ο code-39.
να σου θυμισω πως ελεγες (χωρις καν να εχεις καταλαβει το τι λες) οτι ο ΑΜΚΑ ΔΕΝ ειναι barcode.
και σου εξηγουσα οτι ο ΑΜΚΑ ΕΙΝΑΙ barcode.
τουλαχιστον τωρα το καταλαβες..
επρεπε να γινει ολοκληρη αναλυση, ενω το μονο που χρειαζοταν απο μερους σου ηταν μια απλη ερωτηση, αφου δεν γνωριζεις.

αυτο ειναι το προβλημα οταν γνωμη χωρις να εχεις γνωση.
αυτο ακριβως.

λες:

β. Ο Αριθμός ΑΜΚΑ τυπώνεται πάνω στη κάρτα με γραμμωτό κώδικα 39 (όπως διάφορα προϊόντα ώστε να μπορεί να διαβαστεί από τα scanner)

ακριβως ετσι. εξαλου εξαρχης το ειχα παραθεσει το πως λειτουργει ο ΑΜΚΑ, απο το πρωτο ποστ.
το προβλημα ειναι πως ειπαν ψεματα, γιατι δεν εχω δει σε καμια καρτα ΑΜΚΑ να λειτουργει ο αριθμος ως code-39.
αντιθετως, βλεπουμε να λειτουργει ως upc.

οχι πως εχει και τεραστια σημασια, αλλα ετσι για να ξεκαθαριζουμε τα θεματα.

εξαλου, ειναι ακρως παρανοικο να εχουν 2 συστηματα αναγνωρισης, το code-39 και το upc. ειναι ακρως παραλογο να εχουν βγαλει ΑΜΚΑ με διαφορετικα barcode.
οχι πως θα μου φανει και εξωγηινο, καθως στο ελλαδισταν βρισκομαστε. εκτος απο την ανοργανωσια μας βεβαια μεγαλο ρολο παιζουν και οι χιλιαδες αντιδρασεις των πιστων. οποτε το ολο θεμα το προχωρανε οσο πιο υπουλα μπορουν.
πολυ λογικο βεβαιως..

γ. ο αριθμός του κώδικα 39 δεν σχετίζεται με το 666 (Το code 39 είναι barcode αλλά δεν περιέχει τα guard numbers (6ρια) όπως το UPC)
ειναι αγνωστο το αν εμπεριεχεται το 666 μεσα στο code-39. κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια πως οχι, αλλα ουτε πως ναι.
Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω. Αν εσύ νομίζεις ότι αντιφάσκω επειδή τα κατανοείς λάθος ολίγο με ενδιαφέρει.
βεβαιως και αντιφασκεις, αφου την μια λες πως ο ΑΜΚΑ δεν ειναι barcode, και την αλλη εσυ ο ιδιος παραθετεις πηγες που λενε πως ο ΑΜΚΑ ειναι barcode code-39.
αν εσυ δεν το βλεπεις αντιφαση, καλως..

τελοσπαντων, το θεμα τουλαχιστον ειναι να συνεννοουμαστε στο τελος.
Ενδιαφέρον ότι το "γνωρίζεις" ... αλλά πρέπει να το αποδείξεις. Βλέπεις... εγώ λέω ότι ο κεντρικός υπολογιστής διαβάζει το ΑΜΦ/ΑΜΚΑ στην "Αράβικη" μορφή...και ότι μετατρέπεται σε barcode μόνο (ΚΑΙ ΑΝ) όταν τυπώνεται στη κάρτα ώστε να μπορεί να διαβάζεται από τα scanner. Εσύ μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο ;
μαλλον δεν καταλαβες καν τι γραφτηκε..

δεν εχω να αποδειξω κατι φιλε λαπτονα, γιατι το "γνωριζω" που ειπα, δεν αναφερθηκε σε καποιου ειδους γνωση, αλλα σε μια αντικειμενικη γνωση, οτι δηλαδη οταν λες προφορικα τους αριθμους ενος barcode, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ που το κανει, γνωριζει πως αυτο που λεει προφορικα ειναι barcode.
ετσι και στον ΑΜΚΑ, παρολο που τον λεω προφορικα, γνωριζω πως αυτο που λεω προφορικα, ειναι barcode. ασχετα αν ειναι code-39 η upc , δεν συζηταμε αυτο στην προκειμενη περιπτωση.

επισης,
ο υπολογιστης δεν διαβαζει την "αραβικη" μορφη. ο υπολογιστης αναγνωριζει μονο το δυαδικο συστημα αριθμισης , 0110001100100.
αυτο που φαινεται στην οθονη του υπολογιστη μας, το καθε γραμμα και ο καθε αριθμος, ειναι κωδικοποιημενος στο δυαδικο συστημα αριθμισης του υπολογιστη. ας πουμε το 1 = 0001, το 2 = 0010, το 3 0011 κλπ

αυτο που γινεται στην πραγματικοτητα, ειναι πως ο ΑΜΚΑ του καθε ενος βγαινει απο ενα συγκεκριμενο μηχανογραφικο συστημα (barcode δηλαδη) το οποιο μηχανογραφικο συστημα βολευει το κρατος. δηλαδη εχει ετοιμα μηχανηματα αναγνωρισης του ΑΜΚΑ για το συγκεκριμενο barcode που χρησιμοποιει για τον ΑΜΚΑ.
για να το πουμε πιο απλα,
εαν βγαλει το κρατος μια ταυτοτητα που ο αριθμος ταυτοτητος λειτουργει με ενα συγκεκριμενο συστημα barcode, και εχει επανω στην ταυτοτητα το barcode του αριθμου της ταυτοτητος το κρατος προφανως και θα ειναι ετοιμο ωστε να χρησιμοποιησει το συστημα το οποιο εβγαλε ως αναγνωριση του αριθμου, ηλεκτρονικα.
περα απο αυτο ομως, που ειναι προφανως αυτονοητο, οταν θα εχω την ταυτοτητα και θα με ρωτησει ο υπαλληλος τον αριθμο ταυτοτητας, οταν θα αναφερω τον αριθμο προφορικα, ο αριθμος δεν σταματα να ειναι barcode. εαν γυρισω και κοιταξω την ταυτοτητα, θα ειναι ΕΚΕΙ. δεν εξαφανιζεται το barcode "επειδη το λεω προφορικα". το γνωριζω πως ειναι barcode ο αριθμος. EINAI barcode. και εγω απλα λεω τον αριθμο barcode προφορικα.
γιατι προσπαθουμε συνεχως να κοριοδεψουμε τους εαυτους μας σε κατι τοσο αυτονοητο?
Αυτή είναι δική σου λογική. Εγώ είπα ότι ο αριθμός ΑΜΚΑ είναι πάντα στην "Αράβικη" (π.χ. Δες το δελτίο). Σε βarcode μετατρέπεται μόνο στη κάρτα. Μην προσθέτεις λόγια σε αυτά που λέω , και μη διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου.
αντε παλι...

κοιταξε λατπονα, οταν δεν μπορουμε να συννενοηθουμε ουτε σε πραγματα αυταποδεικτα, τοτε δεν νομιζω πως εχει και δρομο η συζητηση.

ο αριθμος ΑΜΚΑ βγαινει απο ενα μηχανογραφικο συστημα, το code-39, η σε αλλους το upc. οταν αναγραφεται σε αραβικη μορφη δεν σταματα να ειναι barcode, αφου ετσι βγαινει και ετσι αναγνωριζεται απο το κρατος επισημως.

απο εκει και περα, αν θελεις να πιστευεις κατι διαφορετικο απο την πραγματικοτητα, ειναι δικαιωμα σου
Το ότι δίνεις επιτέλους μία πηγή είναι αξιόλογο αν και αυτή η πηγή δόθηκε πραγματικά από τον φίλο grecko. Εγώ προσωπικά δεν δέχομαι πολλά σε αυτό το βιβλίο και δεν το θεωρώ αξιόπιστο. Για παράδειγμα ο συγγραφέας δεν γνωρίζει ότι η σβάστικα είναι πανάρχαιο σύμβολο και λεει τα εξής
λαπτονα,
ο γεροντας, μπορει να μην γνωριζε οτι ο αγκυλωτος σταυρος ειναι αρχαιο συμβολο, δεν εχει ομως απολυτως καμια σημασια.
ο γεροντας δεν ειναι ιστορικος, ουτε αρχαιολογος, ουτε παντογνωστης.
ο γεροντας ειναι πρωτοπρεσβυτερος θεολογος.
την ουσια αυτου που ειπε την καταλαβες? αυτο που ειπε, ειναι οτι απο την στιγμη που ενα συμβολο ειναι αντιχριστο, οι χριστιανοι απαγορευεται να το δεχτουν κατοιονδηποτε τροπο.
εσυ αντι να δεις το θεολογικο κομματι απο τα λογια του γεροντα, ειδες το ιστορικο.
το ιδιο εκανες και με τον σαραντη.
ειπες ψευτη τον ανθρωπο γιατι ειπε πως ο μεσω του ΑΜΚΑ μπαινεις στο παγκοσμιο συστημα. λες και εχει καμια σημασια. αντι να δεις το θεολογικο μερος της αναλυσεως του, ειδες το παντελως ανουσιο λαθος.
βρε λαπτονα μηπως τζαμπα εντελως καθομαι και σου γραφω?
εσυ φιλε μου δεν θες πραγματικα να κατσεις να δεις ποια ειναι η αληθεια, αλλα θελεις με παντοιους τροπους να την αποφυγεις.
ακομα και με ασχετους λογους, οπως το αν ειναι ο αγκυλωτος σταυρος αρχαιος η οχι, λες και εχει καμια σημασια ως προς την θεολογικη αναλυση του γεροντα.
τι σου πω ρε λαπτονα.. νιωθω πως πανε χαμενα ολα τα λογια
πέρα από αυτό όμως δεν διαφωνώ ότι το 666 είναι το σύμβολο του θηρίου. Ασφαλώς και είναι και ασφαλώς δεν πρέπει να το δεχτούμε. το UPC όμως όπως είδαμε δεν σχηματίζει το 666 αλλά το 6,6,6 (δηλαδή έχει αριθμητική αξία το 18).
το 666 ειναι το χαραγμα συμφωνα με τους Πατερες της Ορθοδοξου πιστεως. και αυτο εξηγει γεροντας.
και το 666 ειναι συμβολο του σατανα.

οσον αφορα το UPC, και αυτο που λες για 6,6,6, γιατι το λες? δεν σου εξηγησα οτι οταν διαβαζεται το barcode δεν υπαρχουν κενα μεταξυ των 6ριων?
πρεπει να διαβαστει ως 666 και υστερα να διαβασει τους αριθμους του barcode. εαν δεν γινει αυτο, δεν μπορει να ξεκινησει να διαβαζει κανεναν αριθμο.

στο εξηγησα και παλι συνεχιζεις να το λες.
γιατι το κανεις αυτο?

Μα δε λέει ότι ο αριθμός/όνομα -> είναι το χάραγμα. Λέει ότι το χάραγμα -> είναι ο αριθμός/όνομα.
Το χάραγμα φυσικά έχει πάνω τον αριθμό/όνομα. Ο Αριθμός/όνομα όμως του θηρίου δεν είναι αναγκαστικά το χάραγμα καθώς ο αριθμός/όνομα του θηρίου υπάρχει ακόμα και αν δε χαραχθεί πάνω στον άνθρωπο. Δηλαδή επειδή η πατάτα είναι κόνδυλος πάει να πει ότι όλες οι κόνδυλοι είναι πατάτες; Το χάραγμα είναι συγκεκριμένα η χαραγή του αριθμού/ονόματος του θηρίου πάνω στο δεξί χέρι και στο μέτωπο. (δες και παρακάτω)Για να ενισχύσω το επιχείρημα μου θα σου πω το εξής. Αργότερα (σύμφωνα με την Αποκάλυψη) όσοι έχουν κάνει το χάραγμα θα βγάλουν έλκη γύρω από το χάραγμα. Αν λοιπόν το χάραγμα είναι απλά ο αριθμός τότε που θα βγουν τα έλκη ; Δηλαδή αν π.χ. το χάραγμα είναι το ΑΜΚΑ τα έλκη θα βγουν στο ΑΜΚΑ ; Αφού λέει ότι θα βγουν γύρω από χάραγμα...
λαπτονα γιατι παραφραζεις τα λογια της Αγιας Γραφης? πιστευω οτι δεν το κανεις σκοπιμως, αλλα ακομη μια φορα απο αγνοια.

εφοσον η Αγια Γραφη ειναι ξεκαθαρη στον ορισμο που δινει για το τι ειναι το χαραγμα γιατι συνεχιζεις να παραφραζεις τα λογια των Πατερων και της ιδιας της Γραφης?

η Αγια Γραφη μας λεει πως το χαραγμα ειναι το ονομα του αντιχριστου και ο αριθμος του 666.

επειδη λοιπον δεν κατανοεις τα λογια της Αγιας Γραφης, δεν κατανοεις τα ξεκαθαρα λογια του πατρος Εμ.Καλυβα σου δινω και αλλες πηγες.. ενος μεγαλου θελογου, και ενος ακομα Αγιου της Εκκλησιας.



Ἡ ἐρώτηση εἶναι: τελικά ὁ ἀριθμός 666 εἶναι ἕνα νούμερο ἤ ἕνας συμβολισμός ἤ δηλώνει τό ὄνομα τοῦ Ἀντιχρίστου; Ἡ Ἀποκάλυψη γράφει: “ὁ ἔχων τό χάραγμα, τό ὄνομα τοῦ θηρόυ ἤ τόν ἀριθμόν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ” (Ἀποκ. ιγ΄ 18). Εἶναι καθαρός ὁ λόγος, τό χάραγμα εἶναι ὁ ἀριθμός καί τό ὄνομα τοῦ Ἀντιχρίστου. Τό ὄνομα καί ὁ ἀριθμός ταυτίζονται μεταξύ τους καί τό ἕνα δέν ὑπάρχει χωρίς τό ἄλλο

Παναγιώτου Μπρατσιώτη, Ἡ ἀποκάλυψη τοῦ Ἰωάννη, ἀναφέρεται: “τό ὄνομα εἶναι ἐπεξήγησις τοῦ χάραγμα. Ὄνομα Θηρίου καί ἀριθμός τοῦ ὀνόματος εἶναι συνώνυμα”, σελ. 217. Ἐν Ἀθήναις, 1992.

λαπτονα, το χαραγμα ΕΙΝΑΙ το 666.
η αλλιως, το 666 ΕΙΝΑΙ το χαραγμα.

σου δινω αλλη παραθεση Αγιου

“Τό χάραγμα “666” εἰκονίζει αὐτόν τόν Ἀντίχριστον. Ὅποιος δέχεται “τό τοῦ νοητοῦ θηρίου τοῦ διαβόλου χάραγμα”, δηλαδή τήν εἰκόνα τῆς αὐτοῦ ἀποστασίας”

Ἀνδρέου Καισαρείας, Ὑπόμνημα εἰς τήν Ἀποκάλυψιν, Μ, 106, 412, Α.

ο Αγιος, οπως η Αποκαλυψη, οπως και οι 2 θεολογοι που σου παρεθεσα, οπως και ο Αλλος Αγιος που διαστρεφεις τα λογια του, αποκαλει ως χαραγμα το 666.
και τι λεει? οτι το 666 ειναι εικονα του αντιχριστου. συμβολιζει τον ιδιον τον αντιχριστο.
δεν συμβολιζει τον αντιχριστο οταν μπει στο δεξι χερι. το 666 συμβολιζει τον αντιχριστο σκετο.

τι να πω ρε λαπτονα, αν δεν κατανοησεις αυτο το απλο, οτι το 666 ΕΙΝΑΙ το χαραγμα, δεν θα κατανοησεις τιποτε ποτε.
έλκη θα βγουν στο ΑΜΚΑ ; Αφού λέει ότι θα βγουν γύρω από χάραγμα...
που ακριβως λεει τετοιο πραγμα? που λεει η Αποκαλυψη οτι θα βγουν ελκη γυρω απο το χαραγμα? αυτα ειναι δικα σου λογια και οχι της Αγιας Γραφης λαπτονα.
η Αγια γραφη λεει οτι θα βγουν ελκη σε οσους εχουν παρει το χαραγμα.
μην λες οτι ναναι..
Αμετάκλητο θα πει ότι όταν γίνει μετά δεν ξεγίνεται. Γιαυτό και ονομάζεται χάραγμα. Γιατί σημαδεύει το σώμα για ΠΑΝΤΑ. Αν κάνεις το χάραγμα τότε δεν έχει επιστροφή.
δεν ονομαζεται χαραγμα για αυτο. αυτο ειναι μια νεοεποχητικη διαστρεβλωση της εννοιας του χαραγματος. θα το αναλυσουμε πιο κατω ομως αυτο.
επισης, τι εννοεις οτι δεν "ξεγινεται" ?
δηλαδη εαν εχω παρει το χαραγμα μεσω του τσιπ στο χερι ας πουμε, δεν μπορω να κοψω το χερι μου?
τι εννοεις δεν υπαρχει επιστροφη?
επιστροφη απο το Ναυπλιο ας πουμε?
επιστροφη απο που?
θες να πεις οτι δεν υπαρχει επιστροφη μεταννοιας?
τι θες παλι να πεις με αυτο?
Βεβαίως να σου εξηγήσω. Η αριθμοποίηση του ΑΜΚΑ δεν είναι πλήρης αριθμοποίηση του προσώπου αλλά αριθμοποιεί το πρόσωπο μόνο στην Ελλάδα, και μόνο στο κοινωνικό τομέα , γιατί είναι ελληνικός νόμος. Αν π.χ. πας ταξίδι στις Φιλιππίνες εκεί που δεν ισχύουν οι ελληνικοί νόμοι δεν είσαι αριθμός.
αχ ρε λαπτονα, πρεπει να λεμε ακομη και τα αυτονοητα εδω..

δεν υπαρχει πληρης αριθμοποιηση λαπτονα και μη πληρης. οπως δεν υπαρχει λιγο εγκυος και πολυ εγκυος.
το γεγονος της αριθμοποιησης ειναι ενα. απο την στιγμη που μια υπηρεσια με αναγνωριζει ως αριθμο και οχι ως ονομα, ειμαι αριθμοποιημενος για αυτην την υπηρεσια.
το οτι δεν ειμαι αριθμοποιημενος για ολες τις υπηρεσιες της γης, δεν με κανει μη αριθμοποιημενο. ΕΙΜΑΙ αριθμοποιημενος απο την στιγμη που αποδεχομαι να με αναγνωριζει η ασφαλιστικη μου υπηρεσια ως αριθμο.
αυτο που θες να πεις, και στο απαντησα πριν ειναι το κατωθι.
παραθετω ξανα λοιπον

αυτο που μαλλον θελεις να πεις, ειναι πως θα ερθει η στιγμη που ο ολοι αυτοι οι αριθμοι θα γινουν ενας.
ναι, βεβαιως και θα γινει αυτο στο αμεσο μελλον.δεν μιλαμε ομως για σταδιακη αριθμοποιηση,
η αριθμοποιηση ειναι μια.
σε αυτην την περιπτωση μιλαμε για συσωρευση αριθμων.
δεν εχει καμια σημασια αν με αναγνωριζει η εφορια με εναν αριθμο και η ασφαλεια με αλλον η και οι 2 με εναν.
σημασια εχει οτι αναγνωριζομαι και στις 2 περιπτωσεις ως αριθμος.
για αυτο και ειμαι και στις 2 περιπτωσεις αριθμοποιημενος.

ας πουμε σημερα υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες ανθρωπων που εχουν παρει το tsip rfid. αυτοι οι ανθρωποι ειναι σφραγισμενοι. παρολα αυτα, στην ελλαδα δεν αναγνωριζονται με το τσιπ τους, γιατι το τσιπ τους ειναι εθνικο και οχι παγκοσμιο ακομα.
δεν εχει ομως καμια απολυτως σημασια εαν ειναι παγκοσμιο η οχι.
σημασια εχει οτι εχουν γινει 666 αριθμος μεσω του rfid τσιπ. και για αυτο, ειναι εκουσιως η ακουσιως αρνητες Χριστου.
Ότι πεις. http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%87%CE ... E%B6%CF%89χαράζω και χαράσσω, παρατ.: χάραζα και χάρασσα, στιγμ. μέλλ.: θα χαράξω, αόρ.: χάραξα , παθ.φωνή: χαράζομαι , μτχ.π.π.: χαραγμένος
εαν βεβαιως ησουν ελαχιστα ειλικρηνης με τον εαυτο σου, δεν θα εψαχνες για αυτο που λες εσυ, αλλα για αυτο που σου ειπα.
και τι σου ειπα?

το "χαραγμα" βγαινει απο την λεξη "χαρακτηρ".

και μου λες ειρωνικα "οτι πεις"

αντε να δουμε λοιπον...

http://el.wiktionary.org/wiki/χαρακτήρ

βαζω εδω καποια πραγματα που θα συζητησουμε μπας και θελησεις ποτε να καταλαβεις την εννοια της λεξης "χαραγμα".

Ετυμολογία

χαρακτήρ < χαράσσω



Ουσιαστικό

α) το χάραγμα, αυτό που χαράχτηκε, το σχέδιο

το σχεδιο του αντιχριστου, το χαραγμα του, το 666. οπως ακριβως δηλαδη βλεπουμε το barcode. σχεδιασμενο να λειτουργει με το χαραγμα του, το 666.

β) τα γράμματα, οι αριθμοί

το χαραγμα του αντιχριστου ειναι ο αριθμος 666

γ) τα χαρακτηριστικά του προσώπου

το χαρακτηριστικο του αντιχριστου ειναι το 666. το χαρακτηριστικο που θα τον κανει αναγνωρισιμο ως αντιχριστο.
το 666 ειναι χαραγμα του αντιχριστου, ειναι "χαρακτηρ" του αντιχριστου

δ) ο χαρακτήρας, το σύνολο των βασικών ιδιοτήτων (πνευματικων και ιδιοσυγκρασιακών) που χαρακτηρίζουν έναν άνθρωπο

το 666 χαρακτηριζει τον ιδιο τον αντιχριστο. ειναι το χαρακτηριστικο του. το 666, ειναι το χαραγμα του. το συμβολο του.
ειναι ο "χαρακτηρ" του
αυτο δηλαδη που τον χαρακτηριζει.


Συγγενικές λέξεις

χαράσσω
χαρακτηρίζω


οπως επισης η λεξη χαραγμα


χάραγμα < αρχαία ελληνική χάραγμα

Ουσιαστικό

χάραγμα


α) η ενέργεια του χαράζω
β) αυτό που αποτυπώνεται σε μια επιφάνεια όταν τη χαράζουμε, πχ μια λέξη ή ένα σχήμα



λοιπον για να κλεισω, η λεξη χαραγμα στην αποκαλυψη δεν εχει μονο την εννοια οτι κατι χαρασεται επανω στον ανθρωπο. εξαλου αυτο θα το διαπιστωσει κανεις οταν δει οτι πουθενα σε ολοκληρη την Αγια Γραφη δεν μιλαει για "χαραγμενους".
αυτο που λεει ειναι ξεκαθαρο. "αυτοι που ελαβαν το χαραγμα του θηριου." δηλαδη "αυτοι που αποδεχτηκαν το 666 του αντιχριστου"

λοιπον, η λεξη "χαραγμα" στην Αποκαλυψη δεν εχει μονο την εννοια του "χαρασσω επανω σε κατι". αυτη ειναι η πρακτικη εννοια της λεξεως που μας προσδιδει η Αποκαλυψη, αφου αυτο το γεγονος θα λαβει σαρκα και οστα πρακτικα οταν το χαραγμα, 666, θα μπει στο δεξι χερι και στο μετωπο.
η θεολογικη βαση ομως της λεξης, και η πραγματικη εννοια της λεξης "χαραγμα" ειναι να μας δειξει πως το 666 ειναι χαρακτηριστικο του αντιχριστου.
ειναι δηλαδη αυτο που τον χαρακτηριζει. ειναι το συμβολο του.
το 666 ειναι ο χαρακτηρ του.
το 666 ειναι το χαραγμα του.

με απλα λογια, το 666 ειναι το χαραγμα του αντιχριστου.
ειναι το χαρακτηριστικο του.

οσοι διαβαζουν (οχι μελετουν) επιπολαια την Αποκαλυψη δεν καταννουν τις εννοιες της. παρολο που εχει πολυ ξεκαθαρες εννοιες η Γραφη, δεν κατανοειται δυστηχως. και εχουμε σημερα αυτα τα αποτελεσματα της συγχυσης για τοσο απλα ζητηματα αλλα τοσο πολυ σημαντικα - σωτηριολογικα.

Re: Άρχισε διωγμός κατά Ορθοδόξων Χριστιανών, οι οποίοι δεν έχουν πάρει τον επάρατο Α.Μ.Κ.Α.

63
sarotos έγραψε: δεν θελω να δωσω προσωπικα δεδομενα σε ενα δημοσιο διαλογο.

θα σου πω μονο πως δουλευω χωρις ΑΦΜ και χωρις ΑΜΚΑ. επισης γινεται φορολογικη δηλωση χωρις ΑΦΜ με συγκεκριμενο τροπο.

οσον αφορα τις λυσεις που ζητας, ειναι λογικο να το κανεις, αλλα μην ζητας απο εμενα τις λυσεις, απο τον Χριστο να τις ζητησεις γιατι για εκεινον το κανεις. οχι για μενα..
παρολα αυτα αν θες να σου αναφερω προσωπικες λεπτομερειες, ευχαριστως, οχι ομως μεσω νετ.
Καλά αν χρειαστεί περαιτέρω θα το έχω υπόψη.
sarotos έγραψε: εφοσον λες, να την "ξαναδω", σημαινει οτι την ειδες εστω και μια φορα. εφοσον λοιπον την ειδες γιατι λες πως το λεω εγω αυτο?

αρε λαπτονα..

λοιπον, ιδου:

Όπως βλέπεις είναι η ίδια κάρτα με του Γιώργου
Διότι , μετά εξαφανίστηκε , και έχουν προκύψει νέα δεδομένα. Ωραία, ας χρησιμοποιήσουμε αυτή εδώ που είναι αντικειμενική πηγή http://www.ggka.gr/er_amka_main2.htm υπάρχει και στο επίσημο site της κοινωνικής ασφάλισης.
Εικόνα
Όπως βλέπουμε το Barcode δεν είναι upc. Δεν έχει guard numbers, oύτε 12 ψήφιο αριθμό που έχουν τα τυπικά UPC barcode .

Εσύ όμως είπες ότι αυτή η κάρτα έχει πάνω το UPC:
sarotos έγραψε: λοιπον γιωργο,

οπως σου ειχα πει και την προιγουμενη φορα απο την περιγραφη που μου εκανες, ο ΑΜΚΑ σου ειναι δευτερης γεννιας και δεν λειτουργει με το barcode code-39, αλλα με το upc.

το upc ειναι ακριβως το συστημα που λειτουργει με το χαραγμα, το 666.

οπως καταλαβαινεις φιλε μου πρεπει να τον αρνηθεις καθοτι ο ΑΜΚΑ σου ειναι χαραγμα..

δηλαδη αναγνωριζεσαι πλεον ως ενας 666 αριθμος.
Αναρωτιέμαι λοιπόν που το είδες το UPC ? Δεδομένου πάλι ότι υπάρχουν 5 τύποι UPC (UPC - A , B, C, D, E) μπορείς να μας πεις ποιο από όλα είναι ;

Γιατί μου φαίνεται πως δεν είναι τελικά UPC όπως λες.
sarotos έγραψε: το προβλημα ειναι πως ειπαν ψεματα, γιατι δεν εχω δει σε καμια καρτα ΑΜΚΑ να λειτουργει ο αριθμος ως code-39.
αντιθετως, βλεπουμε να λειτουργει ως upc.
________

πάμε στο επόμενο :

οκ.
sarotos έγραψε: επισης,
ο υπολογιστης δεν διαβαζει την "αραβικη" μορφη. ο υπολογιστης αναγνωριζει μονο το δυαδικο συστημα αριθμισης , 0110001100100.
αυτο που φαινεται στην οθονη του υπολογιστη μας, το καθε γραμμα και ο καθε αριθμος, ειναι κωδικοποιημενος στο δυαδικο συστημα αριθμισης του υπολογιστη. ας πουμε το 1 = 0001, το 2 = 0010, το 3 0011 κλπ
Καμία αντίρρηση.
sarotos έγραψε: λαπτονα,
ο γεροντας, μπορει να μην γνωριζε οτι ο αγκυλωτος σταυρος ειναι αρχαιο συμβολο, δεν εχει ομως απολυτως καμια σημασια.
ο γεροντας δεν ειναι ιστορικος, ουτε αρχαιολογος, ουτε παντογνωστης.
Καμία αντίρρηση. Ουδείς αναμάρτητος. Άρα πιθανόν να έκανε λάθος και στο barcode.
sarotos έγραψε: οσον αφορα το UPC, και αυτο που λες για 6,6,6, γιατι το λες? δεν σου εξηγησα οτι οταν διαβαζεται το barcode δεν υπαρχουν κενα μεταξυ των 6ριων?
πρεπει να διαβαστει ως 666 και υστερα να διαβασει τους αριθμους του barcode. εαν δεν γινει αυτο, δεν μπορει να ξεκινησει να διαβαζει κανεναν αριθμο.

στο εξηγησα και παλι συνεχιζεις να το λες.
γιατι το κανεις αυτο?
Καμία αντίρρηση ότι διαβάζει πρώτα αυτό. Γιατί πρώτα διαβάζει τα guard numbers. Το διαβάζει ως 6,6,6 όμως και όχι ως 666.H κάθε στήλη που διαβάζει το μηχάνημα αντιστοιχεί σε ένα εξάρι. Επομένως είναι 6,6,6, (όχι 666) και οι γραφές είναι σαφείς: ο αριθμός είναι Χξς' (όχι ς,ς,ς,).
sarotos έγραψε:
έλκη θα βγουν στο ΑΜΚΑ ; Αφού λέει ότι θα βγουν γύρω από χάραγμα...
που ακριβως λεει τετοιο πραγμα? που λεει η Αποκαλυψη οτι θα βγουν ελκη γυρω απο το χαραγμα? αυτα ειναι δικα σου λογια και οχι της Αγιας Γραφης λαπτονα.
η Αγια γραφη λεει οτι θα βγουν ελκη σε οσους εχουν παρει το χαραγμα.
μην λες οτι ναναι..
Ναι ακριβώς, η αποκάλυψη δε λέει περιγραφικά γύρω από τη πληγή, αλλά λέει ότι γενικά σε όσους έχουν το χάραγμα θα βγει πληγή. Που θα βγει όμως η πληγή ;

Η επιστήμη όμως (οι επιστημονικές μελέτες) δείχνει μεγάλη συσχέτιση καρκίνου στα ζώα που έχουν RFID γύρω από τη πληγή... http://www.medicalnewstoday.com/articles/82032.php

Αν εσύ τώρα λες πως το χάραγμα είναι το 666, και το ΑΜΚΑ είναι το 666 τότε είναι σαν να λες ότι όποιος πάρει τη κάρτα θα βγάλει και έλκη (σύμφωνα πάντα και με την αποκάλυψη.) Για αυτά όμως δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία για έλκη μέχρι τώρα... και ελπίζω να μην υπάρξουν. Θεωρώ λοιπόν ότι το πραγματικό χάραγμα είναι το RFID.
sarotos έγραψε: τι εννοεις οτι δεν "ξεγινεται" ?
δηλαδη εαν εχω παρει το χαραγμα μεσω του τσιπ στο χερι ας πουμε, δεν μπορω να κοψω το χερι μου?
τι εννοεις δεν υπαρχει επιστροφη?
Φυσικά και όχι, το chip καταρχάς δεν θα μπορείς να το βγάλεις γιατί μετουσιώνει το DNA. Επίσης και το κουράγιο να βρεις το χέρι σου να κόψεις πως θα σταματήσεις την αιμορραγία ; και καλά να στο βάλουν στο χέρι...Αλλά αν στο βάλουν στο μέτωπο ; Τι θα κάνεις ; ....

Από αυτή τη σκοπιά το λέω ότι "δεν θα υπάρχει επιστροφή" και ότι θα είναι "αμετάκλητο"...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”