«Προχθές ξόδεψα το τελευταίο μου ευρώ» δήλωσε η 70χρόνη γυναίκα που έφτασε στο σημείο να πάει να ληστέψει λόγω φτώχειας.

1
«Προχθές ξόδεψα το τελευταίο μου ευρώ» δήλωσε η 70χρόνη γυναίκα που έφτασε στο σημείο να πάει να ληστέψει λόγω φτώχειας.



Εικόνα


«Ήμουν σε άθλια οικονομική κατάσταση». Φράση που δεν θα ήταν ιδιαίτερα παράξενη αν την έλεγε κάποιος νεαρός ή μεσήλικας, που είχε συλληφθεί για απόπειρα ληστείας. Την εκστόμισε όμως μία 70χρονη γυναίκα, που στις 10:30, το πρωί της Τετάρτης... εισέβαλλε σε κατάστημα εμπορίας ρούχων στο Ξυλόκαστρο, με σκοπό τη ληστεία.

Η ηλικιωμένη φορούσε μια ξανθιά περούκα, μαύρα πλαστικά γάντια στα χέρια, μία αποκριάτικη μάσκα στα μάτια, και τις πυτζάμες της. Στα χέρια της κρατούσε ένα κουζινομάχαιρο μήκους 18 εκατοστών! Εκείνη τη στιγμή μέσα στο κατάστημα ήταν οι γονείς της ιδιοκτήτριας. Μία 58χρονη γυναίκα και ο σύζυγός της. Κραδαίνοντας το μαχαίρι απαίτησε να της δώσουν 500 ευρώ. Τόσα χρήματα είχε ανάγκη για να πάρει τα φάρμακά της, όπως είπε αργότερα στους αστυνομικούς. Η φιγούρα και η φυσιογνωμία της δράστιδας, παρά την αλλοίωση των χαρακτηριστικών της, φάνηκε γνώριμη στο ζευγάρι.

Αργότερα διαπιστώθηκε ότι η 70χρονη ήταν πελάτης του συγκεκριμένου καταστήματος εμπορίας ρούχων. Πριν προλάβει να πάρει τα χρήματα, που απαιτούσε, οι αστυνομικοί του τοπικού τμήματος ειδοποιήθηκαν από κατοίκους που αντελήφθησαν τι συνέβαινε, και επενέβησαν, συλλαμβάνοντας την ηλικιωμένη γυναίκα.

Οδηγούμενη στο αστυνομικό τμήμα, αισθάνθηκε αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Κορίνθου. Εκεί οι γιατροί διαπίστωσαν ότι αντιμετωπίζει σοβαρό καρδιολογικό πρόβλημα και είπαν στους αστυνομικούς ότι είναι επιτακτική η ανάγκη άμεσης νοσηλείας της. Η ηλικιωμένη νοσηλεύεται φρουρούμενη στο νοσοκομείο. Εξαιτίας της κατάστασης της υγείας της, οι αστυνομικοί έκριναν σκόπιμο να μην επιχειρήσουν να της πάρουν κατάθεση, προκειμένου να μην την επιβαρύνουν, και θα το κάνουν όταν η υγεία της το επιτρέψει. Μπήκαν όμως στον «πειρασμό» να την ρωτήσουν γιατί προέβη σε αυτή την πράξη.

Η απάντησή της, ήταν αποστομωτική και ενδεικτική της απελπιστικής κατάστασης στην οποία βρισκόταν. «Προχθές ξόδεψα το τελευταίο μου ευρώ» είπε στους αστυνομικούς, «δεν είχα λεφτά για να φάω και να πάρω τα φάρμακά μου», πρόσθεσε. Κάτοικοι του Ξυλοκάστρου, που γνώριζαν την 70χρονη, ανέφεραν ότι της είχαν κόψει τη σύνταξη και δύσκολα τα έβγαζε πέρα, όπως και τα παιδιά της που ζουν στην ίδια περιοχή. Σε βάρος της σχηματίσθηκε δικογραφία για απόπειρα ληστείας και όταν η ηλικιωμένη αναρρώσει, αναμένεται να οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Κορίνθου, εκτός αν οριστεί τακτική δικάσιμος και αφεθεί ελεύθερη.


eglimatikotita.gr
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια - Ελληνική Οικονομία”