Νέα άγρια δολοφονία στη Πάτρα! - "Μάνα θα βρω τους δολοφόνους σου και θα τους σκοτώσω"!

1
Νέα άγρια δολοφονία στη Πάτρα! - "Μάνα θα βρω τους δολοφόνους σου και θα τους σκοτώσω"!





Όρκος εκδίκησης από τον γιο και την κόρη της 80χρονης που βρέθηκε νεκρή, μέσα στο σπίτι της - Την κατακρεούργησαν ληστές με 15 μαχαιριές
Άγρια δολοφονία με κίνητρο τη ληστεία, σημειώθηκε στο σπίτι που ζούσε η άτυχη ηλικιωμένη, στη συμβολή των οδών...
Καποδιστρίου 114 και Ζαλόγγου στην Πάτρα. Την 80χρονη γυναίκα αντίκρισε μέσα σε μια λίμνη αίματος η κόρη της, γύρω στις 22.00 το βράδυ της Πέμπτης (07-06-2012). Είχε προσπαθήσει να επικοινωνήσει μαζί της μέσω τηλεφώνου, όμως η ηλικιωμένη δεν απαντούσε και έτσι πήγε στο σπίτι να δει τι είχε συμβεί.

Οι ενδείξεις σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει συλλέξει μέχρι στιγμής η Ασφάλεια Πατρών, οδηγούν στο συμπέρασμα πως το κίνητρο της άγριας δολοφονίας ήταν η ληστεία, καθώς το εσωτερικό του σπιτιού στον πρώτο όροφο της μονοκατοικίας που διέμενε μόνη η άτυχη 80χρονη, ήταν άνω-κάτω.

Το ερώτημα όμως αυτή τη στιγμή στο οποίο οι αστυνομικοί καλούνται να δώσουν μία απάντηση είναι το πώς μπήκαν ο δράστης ή οι δράστες στο εσωτερικό καθώς από την πρώτη έρευνα της αστυνομίας, διαπιστώθηκε πως δεν υπήρξε παραβίαση είτε της πόρτας είτε κάποιου παραθύρου.

Αυτό που εκτιμούν οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. είναι πως ο δολοφόνος πιθανόν να μπήκε στο εσωτερικό είτε με κάποιο αντικλείδι, σενάριο το οποίο δεν φαίνεται να επιβεβαιώνεται μέχρις στιγμής, είτε του άνοιξε η άτυχη Ρεγγίνα Παπανδρέου δίχως ασφαλώς να αντιλαμβάνεται τι ακριβώς θα ακολουθούσε.

Πάντως γείτονες που είχαν συγκεντρωθεί γύρω από το χώρο του εγκλήματος έλεγαν πως τις τελευταίες ημέρες στο σπίτι γίνονταν κάποιες εργασίες συντήρησης και πιθανόν να έχει κάποια σχέση και αυτό. Το όπλο πάντως της δολοφονίας της γυναίκας μέχρι και αργά το βράδυ δεν είχε βρεθεί.


Την κατακρεούργησαν με 15 μαχαιριές
Στο σημείο βρέθηκε και η ιατροδικαστής Πατρών Αγγελική Τσιόλα η οποία έκανε μία πρώτη εκτίμηση για το χρόνο αλλά και τον τρόπο που έγινε το αποτρόπαιο αυτό έγκλημα. Σύμφωνα με πληροφορίες η άτυχη γυναίκα φέρει σε όλο της το σώμα αλλά και στον λαιμό πάνω από δεκαπέντε μαχαιριές, όμως ακόμα δεν μπορεί να εξακριβωθεί αν ήταν πάνω από ένας οι δράστες που την μαχαίρωσαν.

Παράλληλα αυτό που προέκυψε από την πρώτη εξέταση που έκανε η ιατροδικαστής στη σορό, είναι πως το περιστατικό έγινε πριν από αρκετές ώρες, πιθανόν γύρω στις 08.00 με 10.00 το πρωί της Πέμπτης.


"Θα βρούμε τους δολοφόνους και θα τους σκοτώσουμε"
Σε κατάσταση σοκ ο γιος και η κόρη της άτυχης Ρεγγίνας Παπανδρέου δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί στην μητέρα τους. Με δάκρυα στα μάτια και ουρλιάζοντας από οργή έδιναν όρκο στην μάνα τους πως θα βρουν το δολοφόνο ή τους δολοφόνους και θα τους τιμωρήσουν με τον ίδιο τρόπο.

Είναι χαρακτηριστικές οι φράσεις (δείτε στο βίντεο) που έλεγαν ιδίως την ώρα που άνδρες του γραφείου τελετών έβγαζαν από το σπίτι τη σορό της άτυχης 80χρονης. Ο γιος της φώναζε μεταξύ άλλων «θα τον βρω και θα τον σκοτώσω», «εμένα θα μου τον δώσουν για να δει πως γίνεται» και «την μάνα μου βρήκε;».


phpBB [video]



tro-ma-ktiko.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Νέα άγρια δολοφονία στη Πάτρα! - "Μάνα θα βρω τους δολοφόνους σου και θα τους σκοτώσω"!

2
Προσωπικά πιστεύω πως η βία και η αντεκδίκηση για τον θάνατο ενός συγγενικού ανθρώπου δεν συμβάλλουν με τίποτα στην εκτόνωση της κρίσης.

Όσο για τον 24χρονο που πυροβόλησε έναν από τους δύο Αλβανούς ληστές, θεωρώ την ενέργειά του καταδικαστέα, αν και αναγνωρίζω στο προσωπό του το αναφαίρετο δικαίωμα της αυτοάμυνας. Όμως το παιδί σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να αφαιρέσει ανθρώπινη ζωή.

Από τη στιγμή που τον συνέλαβαν ο νεαρός έβαλε τα κλάματα ανήμπορος να αντέξει τις κατηγορίες που του απαγγέλθηκαν για ανθρωποκτονία από πρόθεση: «Ανεξάρτητα από τις ποινικές συνέπειες έχω φορτώσει τη συνείδησή μου ότι σκότωσα έναν άνθρωπο. Έκανα κάτι που δε το σκέφτηκα ποτέ για τον εαυτό μου. Βρέθηκα και βίωσα σκηνές σαν αυτές που βλέπουμε στις κινηματογραφικές ταινίες. Ξαφνικά βλέπω δύο ληστές να πάνε να σκοτώσουν τη μητέρα μου».

Ο 24χρονος φοιτητής υποστήριξε δε ότι η μητέρα του βρισκόταν σε κίνδυνο και προέβη σ' αυτή την πράξη προκειμένου να την προστατέψει από τους κακοποιούς. Αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.

Re: Νέα άγρια δολοφονία στη Πάτρα! - "Μάνα θα βρω τους δολοφόνους σου και θα τους σκοτώσω"!

3
24χρονος στην Παιανία: "Θα σκότωναν τη μάνα μου, θόλωσε το μυαλό μου"
Εικόνα
Το πρωί της Παρασκευής αναμένεται να οδηγηθεί στον εισαγγελέα ο 24χρονος φοιτητής Ιατρικής, ο οποίος τα ξημερώματα της Πέμπτης σκότωσε τον Αλβανό διαρρήκτη, ο οποίος εισέβαλε στο σπίτι της οικογένειάς του στην Παιανία.

"Νόμιζα ότι θα σκότωναν τη μάνα μου και θόλωσε το μυαλό μου, όταν είδα ότι είχαν κολλήσει το μαχαίρι στο λαιμό της", είπε ο 24χρονος στην πρώτη του επαφή με τον δικηγόρο του.

Εξηγώντας πώς ο νεαρός έχασε τον έλεγχο των πράξεών του, πυροβολώντας τον διαρρήκτη, είπε ότι είδε ξαφνικά δύο ληστές, να πηγαίνουν να δολοφονήσουν τη μητέρα του και στη συνέχεια ο ίδιος σκότωσε έναν άνθρωπο.

"Όλα έγιναν χωρίς να το καταλάβω και πολύ γρήγορα", είπε, περιγράφοντας το περιστατικό στον δικηγόρο του.

Ο δικηγόρος του 24χρονου, ο νεαρός που πολλές φορές βοηθάει τον πατέρα του στην ταβέρνα που έχουν στην Παιανία, δεν είναι εξοικιωμένος με τέτοιες άγριες καταστάσεις.

"Όταν τον είδα, έτρεμε ολόκληρος", δήλωσε στην Espresso ο πατέρας του 24χρονου.

"Μου είπε ότι δεν τον νοιάζουν οι ποινικές συνέπειες, αλλά το γεγονός ότι βρέθηκε σε μία τραγική κατάσταση και φόρτωσε τη συνείδησή του με ένα έγκλημα, το οποίο θα το κουβαλάει μία ζωή μέσα του και δεν πρόκειται να το ξεπεράσει ποτέ, ακόμα και αν δεν του αποδοθούν ποινικές ευθύνες".

Όπως είπε ο δικηγόρος του νεαρού, δεν είχε καμία πρόθεση να πυροβολήσει και να σκοτώσει τον ληστή. Ωστόσο, πάνω στην καταδίωξη, πάτησε κατά λάθος τη σκανδάλη και το όπλο εκπυρσοκρότησε.

Μετά το περιστατικό, ο 24χρονος συνελήφθη και παρέδωσε το κυνηγετικό του όπλο στους αστυνομικούς, ενώ ο δεύτερος δράστης των διαρρήξεων, ένας 52χρονος Αλβανός, παραδόθηκε και συνελήφθη και αυτός από τους αστυνομικούς.

Στο πλευρό του 24χρονου ο Δήμαρχος Παιανίας

Την πρόθεση του Δήμου Παιανίας να υπερασπιστεί τον νεαρό, εξέφρασε ο αντιδήμαρχος της περιοχής, Χρ. Δάβαρης.

Σε δηλώσεις του στον Βήμα FM, ο κ. Δάβαρης είπε πως "όλη η κοινωνία της Παιανίας θα βρεθεί δίπλα στον νεαρό, "στον συμπατριώτη και φίλο μας".

"Ο δήμος θα είναι πρωτοστάτης σε έναν άνθρωπο ο οποίος επί ένα τέταρτο είδε τη μητέρα του να έχει ένα μαχαίρι στο λαιμό. Η δημοτική αρχή θα βρεθεί στο πλευρό του για τον εξής λόγο: γιατί εμείς τυχαίνει να γνωρίζουμε την κοινωνία μας, τυχαίνει να γνωρίζουμε την οικογένεια, τυχαίνει να γνωρίζουμε τους ανθρώπους και το υψηλό ποιόν του παιδιού αυτού", πρόσθεσε.

www.sigmalive.com

Re: Νέα άγρια δολοφονία στη Πάτρα! - "Μάνα θα βρω τους δολοφόνους σου και θα τους σκοτώσω"!

4
Κάποιος πρέπει να επαναφέρει τη δικαιοσύνη στην χώρα μας. Διάβασα για τον παραπάνω κακοποιό που είπατε ότι είχε έρθει από την Αλβανία μαζί με το αδελφό του για 4 μέρες προκειμένου να ληστέψουν ό,τι μπορούν και να ξαναφύγουν. Κοιτάξτε που έχουμε καταντήσει να έρχονται για μερικές μερικές μέρες προκειμένου να ληστέψουν - σκοτώσουν και να φύγουν και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν υπάρχει ήθελα να ξερα κανείς στα σύνορά μας για να ελέγχει ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει. Λυπάμαι θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σας. Όντως είναι κακό να αφαιρείς μια ζωή. Είναι καλό όμως να μπαίνεις στο σπίτι σου και να βλέπεις σκοτωμένα και μάλιστα με τέτοιο φρικτό τρόπο μέλη της οικογένειάς σου; Είναι καλό να έχεις ένα μαγαζάκι και να στο έχουν ληστέψει 7 και 8 φορές; Είναι καλό να μη μπορείς να κυκλοφορήσεις μετά τη δύση του ηλίου γιατί φοβάσαι. Αυτοί οι άνθρωποι βλέπουν ότι κανένας δε πρόκειται να νοιαστεί για όλα αυτά και λένε θα πάρω το νομο στα χέρια μου. Να το βλέπουν αυτό τα λαμόγια της Βουλής. Νομίζω ότι και γω στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.
.\n.\n.\n\n
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο την Ελλάδα”