Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

19
Εάν πιστέψει κανείς την Παλαιά Διαθήκη, οι εβραίοι βολόδερναν 40 χρόνια στην έρημο, για να φτάσουν από το Σουέζ στην Παλαιστίνη !!! :hmmm

Φαντάσου να έβαζαν πλώρη για την Αμερική, τι θα γινόταν !!! :happy2 :happy2 :happy2
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

20
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
Από που προκύπτει αυτό;
α)Ότι ήταν εβραίος ο Άννων (σωστά ορθογραφημένο) ο Καρχηδόνιος ;

Ξέρεις, δεν ήταν όλα τα ονόματα Ελληνικά μα εξελληνισμένα.
Πάρε για παράδειγμα τον πρίγκηπα Σανδρακότο της Ινδίας που αναφέρει η ιστορία των Επιγόνων. Αν τον αποκαλούσες "Σανδρακότο", δεν θα σε καταλάβαινε. Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις
το Σανσκριτικό του όνομα "Τσαντραζέκαρ". Με αυτή την έννοια, μπορώ και εγώ να χρησιμοποιώ
κάτι πλησιέστερο στην προφορά του αληθινού ονόματος και όχι στην Εξελληνισμένη του μορφή.
Μπορώ...;
Ευχαριστώ.

β)Ότι πήγε ποτέ στην Αμερική;
Υπάρχουν δηλαδή αδιάσειστα στοιχεία ότι ταξίδεψαν οι Έλληνες στην Αμερική;
Αυτό ήταν το αρχικό μου θέμα.


Με μία πολύ πρόχειρη έρευνα είδα ότι σωζεται μόνο ένα βιβλίο του,το "Άννωνος Περίπλους" κι αυτό μάλιστα είναι μετάφραση στα ελληνικά(για τον απλούστατο λόγο ότι τότε όλος ο γνωστός κόσμος ήταν στα πόδια των ελλήνων, αν δεν απατώμαι δηλαδή).

Απατάσαι στο εξής. Ο κόσμος δεν ήταν "Ελληνικός". Τα Ελληνικά ήταν όχημα με την έννοια που είναι σήμερα τα Αγγλικά. Θα έλεγες ότι ο σημερινός κόσμος είναι Αγγλικός ή στα πόδια των Άγγλων;
Με την ίδια έννοια είναι καταχρηστικό να αποκαλείς ολόκληρο το μωσαϊκό της ύστερης Αρχαιότητας "Ελληνικό κόσμο".



Και μην ασχολείσαι τόσο με την χαλκευμένη ιστορία που διδασκόμαστε στα σχολεία μας,αλλά δες και άλλων μεγάλων χωρών το διδασκόμενο περιεχόμενο της ιστορίας που διδάσκουν στα παιδιά τους.
(Για να σε βοηθήσω να μερικά παραδείγματα μεγάλων χωρών: USA,Γερμανία,Γαλλία,Ισπανία,Ιταλία κλπ)
Το να έχουν όλοι λάθη δεν σημαίνει ότι ξεχνάμε τι είναι σωστό.




______________________________________

evaggelia έγραψε:
Άσε τον Θεό των προγόνων μου, να αποφασίσει μόνος Του τι θα πράξει.
ξερεις απο Ελληνικες παροιμιες ? Δες τις παρακατω.... 1]Όποιος σκάβει το λάκκο τ' αλλουνού, πέφτει ο ίδιος μέσα.... 2]Ο κακός χρόνος περνάει, ο κακόςγείτονας δεν περνάει. .....3]Σε ξένο χωράφι, δρεπάνι μη βάζεις.....4]Το δένδρο που' χει τον καρπό όλο πετροβολιέται......5]# Δε φοβάται το βουνό από τα χιόνια.....

Ξέρω και μία ακόμα. Αφορά μια φοράδα και ένα αλώνι. :slap
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

21
Ξέρω και μία ακόμα. Αφορά μια φοράδα και ένα αλώνι.
Η σωστη εκφραση της παροιμιας ειναι χεσ.....κε η φοραδα στο Αλωνι!!! και οντως χεσ....κε .......ειδες που συμφωνουμε σε μερικα!!
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

22
Δαβίδ δώσε μου το όνομα στην γλώσσα της καταγωγής του να το ψάξω.
Δηλαδή το αν πήγαν οι εβραίοι στην Αμερική εξαρτάται από το αν πήγανε οι Έλληνες;(υποτίθεται τώρα ότι εισέπραξα την απαντησή μου).
Δεν είπα ότι όλος ο κόσμος ήταν ελληνικός αλλά ότι τον είχαν στα πόδια τους οι έλληνες (ακριβώς όπως η Αγγλική υποδηλώνει την έκταση της πάλαι ποτέ Βρετανικής αυτοκρατορίας).
Καμιά δική σου προτίμηση (χώρα εννοώ) όσον αφορά στο μάθημα της ιστορίας για το αντικειμενικό της υπόθεσης και μόνο;
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

23
Υπάρχουν δηλαδή αδιάσειστα στοιχεία ότι ταξίδεψαν οι Έλληνες στην Αμερική;
Αυτό ήταν το αρχικό μου θέμα.
Εχουμε και λέμε

Στην Οδύσσεια (Η 244) αναφέρεται:

« Ωγυγίη τις νήσος απόπροθεν ειν αλί κείται».

Η Ωγυγία λοιπόν είναι νησί κατά τον Σύλλα η οποία απέχει δρόμο πέντε ημερών από την Βρετανία για όποιον πλέει προς δυσμάς.
Τρία άλλα νησιά, που απέχουν ίση απόσταση από την Ωγυγία και μεταξύ τους , βρίσκονται πέρα από αυτή προς το σημείο, όπου ο Ήλιος δύει κατά τη διάρκεια του Καλοκαιριού (941 Α4-7).

Ποια σημερινά νησιά υποκρύπτονται κάτω από το όνομα Ωγυγία και των τριών νήσων δυτικά της Βρετανίας ;

Μήπως σε αυτά συμπεριλαμβάνονται η Ιρλανδία, η Ισλανδία και η Γροιλανδία ή η τελευταία είναι η νήσος Νιουφάουτλαντ του Καναδά;


Συγκεκριμένα ο Σύλλας λέει « Όσο για την μεγάλη Ήπειρο, από την οποία περιβάλλεται κυκλικά η μεγάλη θάλασσα, από τα άλλα τρία νησιά απέχει λιγότερο από την Ωγυγία όμως απέχει πέντε χιλιάδες στάδια». (941 Β1-4)

Ασφαλώς η μεγάλη θάλασσα είναι ο Ατλαντικός Ωκεανός, η δε μεγάλη Ήπειρος είναι η Αμερική και απέχει περίπου 5.000 στάδια δηλαδή περίπου 1.000 χιλιόμετρα.

Το πέλαγος εκεί είναι γεμάτο λάσπη λόγω των πολλών ρευμάτων, τα ρεύματα αυτά βγαίνουν από την μεγάλη ηπειρωτική χώρα, δημιουργούν προσχώσεις και η θάλασσα είναι βαθειά και γεώδεις και έχει παγώσει (941 Β 5-8).

----------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΕΡΙ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΛΟΓΟΝ (Του Δίωνος του Προυσαέως του επονομαζόμενου Χρυσοστόμου, σύγχρονος του Πλουτάρχου)

Ο Δίων παρουσιάζει συνομιλία του Μ Αλεξάνδρου και του Κυνικού Διογένους στην Κόρινθο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: «Διογένη…. Εάν νικήσω τον Δαρείο κι ακόμη τον βασιλέα των Ινδιών, τίποτα δεν με εμποδίζει να είμαι ο πιο μεγάλος από τους Βασιλείς, που υπήρξαν».

ΔΙΟΓΕΝΗΣ: « Αλλ ουδέν έξεις , έφη, πλέον ουδενός…. Ουδ ετέραν προσλάβης μείζω της Ασίας ήπειρον, τον Ωκεανόν διανηξάμενος».

[Αλλά δεν θα έχεις τίποτα περισσότερο από κανένα …. Ούτε και αν καταλάβεις ήπειρο μεγαλυτέρα από την Ασία, αφού περάσεις τον Ωκεανό].

Πέρα του Ωκεανού ποια άλλη ήπειρος είναι παρά η Αμερική;

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Τραγωδία του Ευριπίδη «Ιππόλυτος».

Απόσπασμα 1, στίχοι 1-8.

Αρχαίο κείμενο(ομιλεί η Αφροδίτη).

Πολλή μεν εν βροτοίσι κουκ ανώνυμος,
Θεά κέκλημαι Κύπρις, ουρανού έσω.
όσοι τε Πόντου τερμόνων Ατλαντικών
ναίουσιν είσω φως ορώντες ηλίου,
τούς μεν σέβοντας ταμά πρεσβεύω κράτη,
σφάλλω όσοι φρονούσι εις ημάς μέγα.
ένεστι γαρ δη καν θεών γένει τόδε.
τιμώμενοι χαίρουσιν ανθρώπων ύπο.


Μετάφραση Κάκτου

Η Κύπριδα είμαι γω, θεά μεγάλη,
Στους θεούς ξακουστή και στους ανθρώπους.
κι απ τους θνητούς που βλέπουνε του ήλιου
το φως και ζουν ανάμεσα στον Πόντο
και στου Ατλαντικού τις άκρες, όσοι
τη δύναμή μου σέβονται, τιμάω.
μα εκείνους που μου δείχνουν καταφρόνια, τους αφανίζω.
Στους θεούς αρέσει τούτο: να χαίρονται όταν τους λατρεύουν.

Απόσπασμα 2, στίχοι 1.053-1.054

Αρχαίο κείμενο(ομιλεί ο Θησέας στον γιο του Ιππόλυτο).

πέραν γε πόντου και τόπων Ατλαντικών,
ει πως δυναίμην, ως σον εχθαίρω κάρα.

Μετάφραση Κάκτου

Πέρα απ τον πόντο, πέρα από τους πόντους του Ατλαντικού
θα σ έδιωχνα αν μπορούσα. Τόσο βαθύ για σένα νιώθω μίσος.

Όπως βλέπεις, ο Ευριπίδης που έγραψε την τραγωδια γυρω στο 430 π.Χ. είχε γνώση των τόπων πέρα του Ατλαντικού!
---------------------------------------------------------------------------------------------


Αμα θες και αλλα ,πολυ ευχαριστως!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

24
Τηλέμαχος.

Δαβίδ δώσε μου το όνομα στην γλώσσα της καταγωγής του να το ψάξω.
Δηλαδή το αν πήγαν οι εβραίοι στην Αμερική εξαρτάται από το αν πήγανε οι Έλληνες;

Μπορείτε να πατε στην πιο πολυσύχναστη παραλία του Τελ Αβίβ και να το φωνάξετε,
για να δείτε πόσοι θα γυρίσουν. Ναι, χρησιμοποιείται ακόμα.


υγ. Ανάποδα όμως. Δεν γίνεται οι φοίνικες να ήρθαν δεύτεροι. Είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί χαρακτήρες.

_________________________

Ντομ.


Παρατηρώ ότι δεν κρίνετε τις πηγές όπως εγώ.
Τι εννοώ.

Ξέρω ότι οι Έλληνες πήγαν στην Μασσαλία.
Γιατί, αν επισκεφτείτε το Musée d'Histoire, θα δείτε χειροπιαστές αποδείξεις της Ελληνικής παρουσίας:
Αντικείμενα, νομίσματα, αναθεματικές στήλες.

Από την άλλη, ξέρω επίσης ότι οι Έλληνες πήγαν στην επαρχία που ονόμασαν Βακτριανή.
Γιατί, στις παραδόσεις των Αφγανών, διασώζεται η φήμη ενός ξένου κατακτητή
με το όνομα Ισκεντέρ, και τα γεγονότα που επακολούθησαν.


Πάμε όμως σε αυτό που αναφέρετε εσεις ως πηγή.

Η "Οδύσσεια", ο "Ιππόλυτος", και το "Περί Βασιλείας Λόγος".

Εκεί αναφέρεται ο Ατλαντικός, ως η υδάτινη μάζα που εκτείνεται πέραν των Ηράκλειων Στηλών
(Το στενό του Γιβραλταρ, γνωστό πριν από τον καιρό του Ομήρου και στους Έλληνες).


Γραπτά λοιπόν, όπου η Ωγυγία (και σύντομα η Υπερβορέα) ανερυθρίαστα ξεπηδούν από τον μύθο
και γίνονται η υπαρκτή αμερικάνικη ήπειρος...

Ε όχι λοιπόν. Αυτό δεν λέγεται απόδειξη. Ευσεβής πόθος λέγεται.

Δείξτε μου νομίσματα.
Δείξτε μου μια περικεφαλαία κορινθιακού τύπου ή ένα ξίφος.
Δείξτε μου μια γραπτή στήλη.
Δείξε μου μια αναφορά στις παραδόσεις των ντόπιων.
Δείξτε μου κάτι χειροπιαστό, κάτι που να ανήκει στο Επιστημονικό πεδίο της Ιστορίας
και όχι μυθολογικές αναφορές
*(γιατί, και οι τραγωδίες, μα και πολλές από τις Ελληνικές ιστοριογραφίες, δεν ξεφεύγουν
από τις απαιτήσεις του μυθικού).


Τότε, μόνο τότε, εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα το υποστηρίξω.

Υγ.
Μην βιαστείτε να με κρίνετε.
Τον ορθό λόγο χρησιμοποιώ για να μιλήσω.
Αυτό δεν ισχυρίζεστε ότι αποτελεί την πιο
μεγαλειώδη σύλληψη του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος;
Ακούσατε τα λόγια του Εκκλησιαστού, υιού του Δαυίδ, βασιλέως εν τη Ιερουσαλήμ.

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

25
Δηλαδή, αν δε μπορώ να πάω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος έτσι; Να'σαι καλά ξανάνοιωσα!! (σαν 7 ετών...)
Το όνομα παρακαλώ για να ψάξω.
Το πόσο ανταγωνιστικός είναι κάποιος δεν εξασφαλίζει από μόνο του απολύτως τίποτε..(εδώ σαν 9 ετών...)
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ?

27
Δαβίδ:
1)Δεν βρήκα κάτι που να δείχνει την φοινικική καταγωγή του Άννωνος.Το ότι κατάγονταν από την Καρχηδόνα δεν σημαίνει ότι ήταν απαραίτητα και φοίνιξ στην καταγωγή.
2)Ακόμη από πουθενά δεν προκύπτει ότι έφτασε στην Αμερική αυτός (είναι δική σου η αναφορά) παρά μόνο υπάρχει ο "Περίπλους".

Κάθε διευκρίνιση επιθυμητή.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαίοι πολιτισμοί”

cron