Ποῦ πᾶτε,Ἕλληνες; Γιατί δέν αἰσθανόμεθα τό βάρος τῆς ἁμαρτίας;

1
Γέρων Αμβρόσιος Λάζαρης


"Ὁ Θεός ἀποστρέφει τό πρόσωπό Του ἀπό τούς Ἕλληνας αὐτή τήν ὥρα..''


''Θέλω νά πῶ καί δυό λόγια γιά τήν ἀμετανοησία, τήν ὁποία ἔχομε οἱ ἄνθρωποι οἱ σημερινοί. Δέν μετανοοῦμε, ἀλλά πορεύεται ἕκαστος κατά τό θέλημά του, κατά τή σκέψη του πού τρέχει πρός τήν ἁμαρτία ἀκατάσχετα. Ποῦ πᾶτε, Ἕλληνες; Γιατί δέν αἰσθανόμεθα τό βάρος τῆς ἁμαρτίας; Γι᾽ αὐτό τό βάρος τῆς ἁμαρτίας εἶναι πού ὁ Θεός ἀποστρέφει τό πρόσωπό Του ἀπό τούς Ἕλληνας αὐτή τήν ὥρα. Τά ἄλλα ἔθνη βαδίζουν τόν δρόμο τῆς ἀπώλειάς τους. Ἀλλά ὄχι κι ἐμεῖς, οἱ Ἕλληνες, νά βαδίσομε στόν δρόμο τῆς ἀπώλειας, πού μᾶς ἔχει ὁ Θεός ἔθνος δικό Του και ἐμεῖς τρέχομε ἀκατάσχετα στήν ἀπώλεια ἀπ᾽ τήν ἀμετανοησία μας. ’Εμεῖς ὅμως δέν μετανοοῦμε. Εἴθε, χριστιανοί μου ἀδελφοί, νά μή μᾶς ἐγκαταλείψει ὁ Κύριος μέχρι τέλους. Νά μήν ἀποστρέψει τό πρόσωπον Αὐτοῦ καί στείλει τούς λύκους ἐδῶ μέσα καί μᾶς κατασπαράξουν. Ἐάν προσέξετε τά...

λόγια μου αὐτή τήν ὥρα καί συνετιστοῦμε κυβερνῶντες καί κυβερνώμενοι καί ἐπιστρέψουμε πρός Κύριον τόν Θεόν ἡμῶν, θά σωθοῦμε, χριστιανοί μου ἀδελφοί. Θά σωθοῦμε! Σᾶς ὑπόσχομαι! Γιατί, ὄχι ἐγώ, τό λέει ὁ Κύριος: "Μόνο νόημα νά κάνετε ἐσεῖς πώς γυρίζετε πρός ἐμένα, θά γυρίσω δέκα βήματα πρός ἐσᾶς". Ναί, αὐτός εἶναι ὁ Λόγος τοῦ Κυρίου. Αὐτά ἤθελα νά σᾶς πῶ καί εὔχομαι ὁ Θεός νά μᾶς δώσει μετάνοια ὅλων. Νά νεύσει ὁ Κύριος διά τῆς Θείας Δυνάμεως τοῦ Ἁγίου Πνεύματος νά συντρίψει τά εἴδωλα καί νά μᾶς σκεπάσει ὡς ἔθνος, νά ἀνταπεξέλθουμε. Διότι λύκοι βαρεῖς πολεμοῦν αὐτό τό ἔθνος, προσπαθοῦν νά μᾶς καταποντίσουν, νά μᾶς καταστρέψουν. Ἀλλά πιστεύω εἰς τόν Θεόν, τόν ἀληθινόν Θεόν, ὅτι δέν θά συμβεῖ τό τοιοῦτο. Πάλι μέ τήν Χάριν τοῦ Θεοῦ θά ἐπιπλεύσομε.''

http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/201 ... st_58.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ποῦ πᾶτε,Ἕλληνες; Γιατί δέν αἰσθανόμεθα τό βάρος τῆς ἁμαρτίας;

2
dominique έγραψε:Ἐάν προσέξετε τά...

λόγια μου αὐτή τήν ὥρα καί συνετιστοῦμε κυβερνῶντες καί κυβερνώμενοι καί ἐπιστρέψουμε πρός Κύριον τόν Θεόν ἡμῶν, θά σωθοῦμε, χριστιανοί μου ἀδελφοί. Θά σωθοῦμε! Σᾶς ὑπόσχομαι!
Ξέχνα το παππούλη. Οι κυβερνώντες δεν αλλάζουν και οι κυβερνημένοι εξαρτιούνται κυβερνητικά από τους κυβερνώντες. Ο λόγος στους "ακυβέρνητους" :132
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”

cron