Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

19
Τι δεν κατάλαβες?

Λεω ότι ακόμα και ένα θαυμα πραγματικό να δείς,θα πείς οτι δεν είναι θαυμα αλλά υπάρχει απο πίσω μία λογική και φυσική εξήγηση........ όμως δεν θα πείς ότι είναι κάτι το υπερφυσικό κάτι το Θείο.

Εκτός και εάν κάνω λάθος!

Ομως με αυτα που μας γράφεις κάτι τέτοιο καταλαβα...
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

20
Εγω απάντηση δεν πήρα!

:D

Nα θέσω και κάποια άλλη ερώτηση,απο ποιο σημείο και μετά για σας παύει να υπάρχει λογική εξήγηση και να πρόκειται για θαύμα;
Γιατί νομίζω οι λογικές εξηγήσεις είναι αναλόγως τον άνθρωπο και αναλόγως την πίστη του καθενός.
Αμα θέλει κάποιος να απαντήσει,αμα δεν θέλει την θέτω προς αναλογισμό.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

21
emman έγραψε:Τι δεν κατάλαβες?

Λεω ότι ακόμα και ένα θαυμα πραγματικό να δείς,θα πείς οτι δεν είναι θαυμα αλλά υπάρχει απο πίσω μία λογική και φυσική εξήγηση........ όμως δεν θα πείς ότι είναι κάτι το υπερφυσικό κάτι το Θείο.

Εκτός και εάν κάνω λάθος!

Ομως με αυτα που μας γράφεις κάτι τέτοιο καταλαβα...
δηλαδή κάποιος που σκέφτεται λογικά δεν μπορεί ταυτόχρονα να αποδέχεται το μεταφυσικό/υπερφυσικό και αντίστροφα ; Δηλαδή ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης ή ο Αριστοτέλης που πίστευε στο μεταφυσικό δεν ήταν λογικοί ;ή μήπως ο μέγας Βασίλειος , ο Μέγας Αθανάσιος κτλ δεν ήταν λογικοί ;

Σαν να λες φίλε Emman ότι όποιος πιστεύει στο Θεό (=υπερφυσικό) δεν είναι λογικός ή έχει χάσει τα λογικά του.... :slap
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Αγαλμα αιγυπτιακού θεού κινείται!

22
dominique έγραψε:Εγω απάντηση δεν πήρα!

:D

Nα θέσω και κάποια άλλη ερώτηση,απο ποιο σημείο και μετά για σας παύει να υπάρχει λογική εξήγηση και να πρόκειται για θαύμα;
Γιατί νομίζω οι λογικές εξηγήσεις είναι αναλόγως τον άνθρωπο και αναλόγως την πίστη του καθενός.
Αμα θέλει κάποιος να απαντήσει,αμα δεν θέλει την θέτω προς αναλογισμό.
Να σου απαντήσω μίας και ανοίξαμε αυτό το θέμα (και προσπαθώ να σου δώσω μία καλή απάντηση επομένως αν δεν έλαβες τότε δε μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο! :happy2 ... αλλά αλήθεια νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε με παραδείγματα... γιατί όλα αυτά είναι ανάλογα τη περίπτωση....

Για παράδειγμα , Ο Μπένι Χιν έκανε ένα σωρό θαύματα :

phpBB [video]


πρέπει να τον πιστέψουμε ;

τι είδους θαύμα λες;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα μυστήρια της αρχαιότητας”