Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

19
Πολυ ευχαριστως να ανοιξουμε αγαπητε Μιχαλη,δεν του στερησαμε αυτη την δυνατοτητα....
αλλα δεν ηταν τροπος αυτος που μιλησε....

αν θελει να εκφρασει την οπτικη του μπορει να ξαναμπει και να γραψει....

Αντε,Αναξαγορα περιμενουμε την επιστροφη σου,αλλα με υγιη διαλογο χωρις προσβλητικες εκφρασεις...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

23
dominique έγραψε:πολυ ωραιο αρθρο,μπραβο στον Φαντομα!!!

σε μια σελιδα αναφερει τις στοες που εφτιαξαν την μεγαλη στοα της Ελλαδας,ωραια ονοματα αναφερει...

και μια ερωτηση αναφερονται ως μασονοι και ο Κολοκοτρωνης,ο υψηλαντης,ο Φεραιος και ο Καποδιστριας...

ολοι αυτοι ηταν συνειδητα μασονοι ή οχι?
ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΗ ΚΑΙ Η ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΟΡΚΟΥS ΤΥΠΙΚΑ ΚΛΠ :cooll
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

24
Yermak έγραψε:Στοιχεία ατράνταχτα να βγάλουν που το αποδεικνύουν ότι ήταν.. Τι να τα κάνουμε τα ονόματα;;
Ονόματα βγάζω και εγώ όσα θέλω..
Μπορώ να βγάλω 100 σπουδαία ονόματα θανόντων και να πω ότι ανήκαν στην Ομάδα Έψιλον.
Και λοιπόν; Aποδεικνύω τίποτα;;;
ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ Η ΠΡΩΤΟΜΑΣΤΟΡΕΣ ΤΟΥ 21 ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΗ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ...
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

25
dr ex έγραψε:
dominique έγραψε:πολυ ωραιο αρθρο,μπραβο στον Φαντομα!!!

σε μια σελιδα αναφερει τις στοες που εφτιαξαν την μεγαλη στοα της Ελλαδας,ωραια ονοματα αναφερει...

και μια ερωτηση αναφερονται ως μασονοι και ο Κολοκοτρωνης,ο υψηλαντης,ο Φεραιος και ο Καποδιστριας...

ολοι αυτοι ηταν συνειδητα μασονοι ή οχι?
ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΗ ΚΑΙ Η ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΟΡΚΟΥS ΤΥΠΙΚΑ ΚΛΠ :cooll

Δηλαδη αμα συστηθηκαν με τους κανόνες του τεκτονισμου,τι σημαινει οτι οσοι συμμετειχαν ηταν τεκτονες?
το οτι οι μασωνοι κεινη την εποχη ιδρυαν τοσες λέσχες και εταιριες για αλλους σκοπους και οχι για την ελευθερια της Ελλάδας το δέχομαι,ακομα και ορκος που δίναν οι φιλικοι ηταν σχετικος,αλλά μου λες οτι αυτοι που μας απελευθερωσαν ηταν μασωνοι?
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

26
Αχ,κατι τετοιοι μασόνοι μας λείπουν σήμερα :cooll


Εξ ένας μονο απο τους 3 της φιλικής εταιρείας ήταν μασόνος και αν θυμάμαι καλά ήταν ο πρώτος έλληνας που μπηκε στην μασονία αλλά και ο πρώτος που βγήκε απο αυτήν.


Τα υπόλοιπα ονοματα που βλέπω ουδεμία σχέση έχουν με πραγματικά περιστατικά, πραγματικά έντυπα και την πραγματικότητα γενικώς.
Αποτελεί ευτελές παραπροϊόν της νοσηρής φαντασίας του γράφοντος :cooll

Αλήθεια ποιο πρωτοπαλίκαρο της μασονικής στοάς της Ελλαδος πρωτοκυκλοφορησε αυτήν την άθλια λίστα πριν 4 -5 χρόνια περίπου στο διαδυκτιο :blue
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ενδιαφέρον άρθρο για τη μασονία

27
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΓΑΛΙΚΗ ΣΤΟΑ Ο ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΣ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ.ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΜΕ Η ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΝΕΙ ΤΣΙΡΑΚΙ ΤΩΝ ΒΑΒΑΡΩΝ ΠΧ ΟΘΩΝ Η ΜΗΠΩΣ Ο ΓΛΙΞΜΠΟΥΡΚ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΣ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΜΕ
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μυστικές Εταιρείες-Λέσχες-Στοές”

cron