Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

19
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Πρώτα πρώτα αναφέρει η Γένεση ότι ο Αδάμ και η Εύα ασθένησαν; Από ότι θυμάμαι, όχι. Το ότι δεν αναφέρεται στη Γένεση ότι δεν ασθένησαν, σημαίνει ότι δεν ασθένησαν; Άρα μπορεί να ασθένησαν (και όπως αποσιωπάται η ασθένειά τους, έτσι αποσιωπάται και η θεραπεία τους)
Πλάκα έχεις.

Πήγε ο Αδάμ με την Εύα στο φεγγάρι ; Από ότι θυμάμαι, όχι. Το ότι δεν αναφέρεται στη Γένεση ότι δεν πήγαν στο φεγγάρι, σημαίνει ότι δεν πήγαν; Άρα μπορεί να πήγαν (και όπως αποσιωπάται η πορεία τους στο φεγγάρι, έτσι αποσιωπάτε και ότι είχαν πυραυλοκίνητη τεχνολογία)
Εννοείται ότι είχαν! Να, κοίτα. Μέσα ποιοι λες να είναι;
Εικόνα
:D
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

20
Spartan έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Πρώτα πρώτα αναφέρει η Γένεση ότι ο Αδάμ και η Εύα ασθένησαν; Από ότι θυμάμαι, όχι. Το ότι δεν αναφέρεται στη Γένεση ότι δεν ασθένησαν, σημαίνει ότι δεν ασθένησαν; Άρα μπορεί να ασθένησαν (και όπως αποσιωπάται η ασθένειά τους, έτσι αποσιωπάται και η θεραπεία τους)
Πλάκα έχεις.

Πήγε ο Αδάμ με την Εύα στο φεγγάρι ; Από ότι θυμάμαι, όχι. Το ότι δεν αναφέρεται στη Γένεση ότι δεν πήγαν στο φεγγάρι, σημαίνει ότι δεν πήγαν; Άρα μπορεί να πήγαν (και όπως αποσιωπάται η πορεία τους στο φεγγάρι, έτσι αποσιωπάτε και ότι είχαν πυραυλοκίνητη τεχνολογία)
Εννοείται ότι είχαν!
Εικόνα
Φοβερό! :χουχου
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

21
Δηλαδή με το παράδειγμα που φέρνεις φίλε LAPTONAS, λες το εξής: Όπως σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι, έτσι, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν ασθένησαν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Spartan μεταξύ άλλων γράφεις:
Καλύτερα να περιοριστείς στα πνευματικά ζητήματα και να αφήσεις κατά μέρος τα "επιστημονικά αποδεδειγμένα" που προκύπτουν από την Αγία Γραφή.
Έχω γράψει:
Η Αγία Γραφή, πράγματι απαντάει στα Πνευματικά ζητήματα που έχουν να κάνουν με τον Θεό, αλλά απαντάει επιστημονικά αποδεδειγμένα δια των μεταφερόμενων από την Ορθόδοξη Εκκλησία περιγραφών της, στα Κυριότερα Θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους. Δηλαδή σε ΟΛΑ τα της κοσμογονίας. = Για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν, και για το πώς και πριν πόσο χρόνο έλαβε αρχή όλη η ζωντανή ύπαρξη.
Επειδή φίλε Spartan, διαβλέπω μέσα από το κείμενό σου, μια ειρωνεία, μια αμφισβήτηση, για το αν οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία κοσμογονικές περιγραφές της Αγίας Γραφής, είναι πραγματικά επιστημονικά αποδεδειγμένες.

Πρόσεξε λοιπόν τα επόμενα σχόλια στα οποία θα αποτυπωθούν πρόσφατες μελέτες.
Έχουν να κάνουν με το θιγόμενο θέμα, και θα απαντηθούν οι απορίες σου.

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

22
Vassilis_1 έγραψε:Δηλαδή με το παράδειγμα που φέρνεις φίλε LAPTONAS, λες το εξής: Όπως σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι, έτσι, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν ασθένησαν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό.

Εγώ υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε, διότι η Αγία Γραφή δεν έχει τέτοιες πληροφορίες. Το να υποθέτουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα χρησιμοποίησαν "θεραπείες" για να γιατρευτούν είναι καθαρά στοιχείο της λογικής μας. Δηλαδή το υποθέτουμε, χωρίς όμως να έχουμε κάποιο στοιχείο να στηρίξουμε την υπόθεση μας. Ουσιαστικά μιλάς χωρίς να το γνωρίζεις. Μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο ο Αδάμ και η Εύα ζούσαν 1000 χρόνια; Πολύ αμφιβάλω φίλε μου.

Βασίλη, τα ποστ σχετικά με τη επιστήμη διασπάστηκαν. Δεν επιτρέπεται να ξεκινάς :0595 ποστ μέσα σε ένα θέμα. Μπορείς να γράψεις ότι θες αλλά ξεχωριστά, σε ένα θέμα το οποίο θα συντονίζεις εσύ.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

23
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Δηλαδή με το παράδειγμα που φέρνεις φίλε LAPTONAS, λες το εξής: Όπως σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι, έτσι, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν ασθένησαν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό.

Εγώ υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε, διότι η Αγία Γραφή δεν έχει τέτοιες πληροφορίες. Το να υποθέτουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα χρησιμοποίησαν "θεραπείες" για να γιατρευτούν είναι καθαρά στοιχείο της λογικής μας. Δηλαδή το υποθέτουμε, χωρίς όμως να έχουμε κάποιο στοιχείο να στηρίξουμε την υπόθεση μας. Ουσιαστικά μιλάς χωρίς να το γνωρίζεις. Μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο ο Αδάμ και η Εύα ζούσαν 1000 χρόνια; Πολύ αμφιβάλω φίλε μου.
Και όμως αγαπητέ LAPTONAS, έχουμε στοιχείο, για να υποθέσουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα γιατρεύονταν.

Πρόσεξε εδώ http://www.ego.gr/s.diamantidis-homeopa ... -chapter11
Oι πρώτες πληροφορίες για κάποια θεραπευτικά συστήματα ή τεχνικές δόθηκαν στον άνθρωπο από την ίδια τη φύση. Mελετώντας ο άνθρωπος τα πουλιά και τα ζώα, πρόσεξε π.χ. ότι η κοίτη ή η φωλιά τους φροντίζουν να είναι προφυλαγμένη από τη βροχή, τον ήλιο, τους εχθρούς και τους ανέμους, και ότι τηρούν και κάποια γενική σχετική καθαριότητα. Tα ζώα με τη γλώσσα καθαρίζουν το τρίχωμά τους, και τα πουλιά με το ράμφος τα φτερά τους.
Eίδε τα ζώα να καθαρίζουν με τη γλώσσα τις πληγές τους. Παρατήρησε ότι μερικά σαρκοβόρα ζώα, όταν πάσχουν από δυσκοιλιότητα, με οδηγό το ένστικτο, βρίσκουν και τρώνε καθαρτικά χόρτα ή πίνουν από ορισμένες πηγές μεταλλικό νερό δυσάρεστης γεύσης…
Εδώ τα ζώα γιατρεύονταν με οδηγό το ένστικτο με το οποίο τα εφοδίασε ο Θεός, βρίσκοντας διάφορα θεραπευτικά μέσα, και δεν θα γιατρεύονταν ο Αδάμ και η Εύα, με τη βοήθεια της ξεχωριστής λογικής τους, με την οποία τους εφοδίασε ο Θεός;
Βασίλη, τα ποστ σχετικά με τη επιστήμη διασπάστηκαν. Δεν επιτρέπεται να ξεκινάς :0595 ποστ μέσα σε ένα θέμα. Μπορείς να γράψεις ότι θες αλλά ξεχωριστά, σε ένα θέμα το οποίο θα συντονίζεις εσύ.

Το έρεισμα για να γράψω τα ποστ, μου το έδωσε η εξής τοποθέτηση του Spartan:
Καλύτερα να περιοριστείς στα πνευματικά ζητήματα και να αφήσεις κατά μέρος τα "επιστημονικά αποδεδειγμένα" που προκύπτουν από την Αγία Γραφή.
Επειδή διέβλεψα ότι το κείμενό του έβγαζε μια ειρωνεία, μια αμφισβήτηση, για το αν οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία κοσμογονικές περιγραφές της Αγίας Γραφής, είναι πραγματικά επιστημονικά αποδεδειγμένες.

Εν πάση περιπτώσει όσοι φίλοι θέλουν να δουν τις απαντήσεις μου που αποδεικνύουν με αδιάσειστη επιχειρηματολογία ότι οι μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία κοσμογονικές περιγραφές της Αγίας Γραφής, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες, ξεκινάνε από εδώ http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 651#p76651

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

24
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Δηλαδή με το παράδειγμα που φέρνεις φίλε LAPTONAS, λες το εξής: Όπως σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι, έτσι, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν ασθένησαν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό.

Εγώ υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε, διότι η Αγία Γραφή δεν έχει τέτοιες πληροφορίες. Το να υποθέτουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα χρησιμοποίησαν "θεραπείες" για να γιατρευτούν είναι καθαρά στοιχείο της λογικής μας. Δηλαδή το υποθέτουμε, χωρίς όμως να έχουμε κάποιο στοιχείο να στηρίξουμε την υπόθεση μας. Ουσιαστικά μιλάς χωρίς να το γνωρίζεις. Μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο ο Αδάμ και η Εύα ζούσαν 1000 χρόνια; Πολύ αμφιβάλω φίλε μου.
Και όμως αγαπητέ LAPTONAS, έχουμε στοιχείο, για να υποθέσουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα γιατρεύονταν.

Πρόσεξε εδώ http://www.ego.gr/s.diamantidis-homeopa ... -chapter11
Oι πρώτες πληροφορίες για κάποια θεραπευτικά συστήματα ή τεχνικές δόθηκαν στον άνθρωπο από την ίδια τη φύση. Mελετώντας ο άνθρωπος τα πουλιά και τα ζώα, πρόσεξε π.χ. ότι η κοίτη ή η φωλιά τους φροντίζουν να είναι προφυλαγμένη από τη βροχή, τον ήλιο, τους εχθρούς και τους ανέμους, και ότι τηρούν και κάποια γενική σχετική καθαριότητα. Tα ζώα με τη γλώσσα καθαρίζουν το τρίχωμά τους, και τα πουλιά με το ράμφος τα φτερά τους.
Eίδε τα ζώα να καθαρίζουν με τη γλώσσα τις πληγές τους. Παρατήρησε ότι μερικά σαρκοβόρα ζώα, όταν πάσχουν από δυσκοιλιότητα, με οδηγό το ένστικτο, βρίσκουν και τρώνε καθαρτικά χόρτα ή πίνουν από ορισμένες πηγές μεταλλικό νερό δυσάρεστης γεύσης…
Εδώ τα ζώα γιατρεύονταν με οδηγό το ένστικτο με το οποίο τα εφοδίασε ο Θεός, βρίσκοντας διάφορα θεραπευτικά μέσα, και δεν θα γιατρεύονταν ο Αδάμ και η Εύα, με τη βοήθεια της ξεχωριστής λογικής τους, με την οποία τους εφοδίασε ο Θεός;
Η ιατρική φίλε μου δεν είναι το ίδιο με τη θεραπεία. Ο Οργανισμός αυτο-θεραπεύεται ναι, αλλά η ιατρική είναι επιστήμη όπως είπαμε. Τα ζώα μπορεί μεν να θεραπευτούν καταναλώνοντας ένα βότανο της φύσης, αλλά δεν μπορούν να εκτελέσουν ιατρική επιστημονικά.

Η Ιατρική είναι επιστήμη και τέχνη[1] που ασχολείται με την έρευνα και την εφαρμογή μεθόδων και τεχνικών για την πρόληψη, τη διάγνωση και τη θεραπεία των ασθενειών του ανθρώπου. Θεωρείται μια από τις αρχαιότερες των πρακτικών επιστημών, έχοντας τις πρώτες της εφαρμογές στις απαρχές της ίδιας της ανθρώπινης κοινωνίας. Ως και [εκκρεμεί παραπομπή] θεωρούνταν αποκλειστικά τέχνη, ορολογία με την οποία εμφανίζεται και στον Όρκο του Ιπποκράτη.http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE% ... E%BA%CE%AE

Ο Ιπποκράτης (Κως 460 π.Χ. - Λάρισα 377 π.Χ.[1]) ήταν αρχαίος Έλληνας ιατρός και θεωρείται μία από τις πιο εξέχουσες προσωπικότητες στην ιστορία της ιατρικής. Αναφέρεται ως ο πατέρας της σύγχρονης ιατρικής[2] σε αναγνώριση της συνεισφοράς του στο πεδίο της ιατρικής επιστήμης ως ο ιδρυτής της Ιπποκρατικής Ιατρικής Σχολής.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF% ... E%B7%CF%82

Όπως βλέπεις οι γιατροί, οι οποίοι "έλαβαν από το Θεό" την ιατρική όπως λέμε στην Ορθοδοξία, δίνουν λόγο στον Ιπποκράτη τον Έλληνα φιλόσοφο. Τον οποίο αν δεχτούμε τα λεγόμενα σου στο θέμα http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 90&t=14864 "αναθεματίζει" η Εκκλησία...
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Η Αγία Γραφή προσφέρει λύσεις για τα ΠΑΝΤΑ;

25
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
Vassilis_1 έγραψε:Δηλαδή με το παράδειγμα που φέρνεις φίλε LAPTONAS, λες το εξής: Όπως σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι, έτσι, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους ο Αδάμ με την Εύα δεν ασθένησαν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό.

Εγώ υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε, διότι η Αγία Γραφή δεν έχει τέτοιες πληροφορίες. Το να υποθέτουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα χρησιμοποίησαν "θεραπείες" για να γιατρευτούν είναι καθαρά στοιχείο της λογικής μας. Δηλαδή το υποθέτουμε, χωρίς όμως να έχουμε κάποιο στοιχείο να στηρίξουμε την υπόθεση μας. Ουσιαστικά μιλάς χωρίς να το γνωρίζεις. Μπορείς να εξηγήσεις για ποιο λόγο ο Αδάμ και η Εύα ζούσαν 1000 χρόνια; Πολύ αμφιβάλω φίλε μου.
Και όμως αγαπητέ LAPTONAS, έχουμε στοιχείο, για να υποθέσουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα γιατρεύονταν.

Πρόσεξε εδώ http://www.ego.gr/s.diamantidis-homeopa ... -chapter11
Oι πρώτες πληροφορίες για κάποια θεραπευτικά συστήματα ή τεχνικές δόθηκαν στον άνθρωπο από την ίδια τη φύση. Mελετώντας ο άνθρωπος τα πουλιά και τα ζώα, πρόσεξε π.χ. ότι η κοίτη ή η φωλιά τους φροντίζουν να είναι προφυλαγμένη από τη βροχή, τον ήλιο, τους εχθρούς και τους ανέμους, και ότι τηρούν και κάποια γενική σχετική καθαριότητα. Tα ζώα με τη γλώσσα καθαρίζουν το τρίχωμά τους, και τα πουλιά με το ράμφος τα φτερά τους.
Eίδε τα ζώα να καθαρίζουν με τη γλώσσα τις πληγές τους. Παρατήρησε ότι μερικά σαρκοβόρα ζώα, όταν πάσχουν από δυσκοιλιότητα, με οδηγό το ένστικτο, βρίσκουν και τρώνε καθαρτικά χόρτα ή πίνουν από ορισμένες πηγές μεταλλικό νερό δυσάρεστης γεύσης…
Εδώ τα ζώα γιατρεύονταν με οδηγό το ένστικτο με το οποίο τα εφοδίασε ο Θεός, βρίσκοντας διάφορα θεραπευτικά μέσα, και δεν θα γιατρεύονταν ο Αδάμ και η Εύα, με τη βοήθεια της ξεχωριστής λογικής τους, με την οποία τους εφοδίασε ο Θεός;
Η ιατρική φίλε μου δεν είναι το ίδιο με τη θεραπεία.
Η θεραπεία είναι ο βασικός σκοπός της ιατρικής.

Μη ξεχνάς ότι μια ερώτησή σου φίλε LAPTONAS σχετικά με το θέμα, ήταν αυτή:
σε ποιους επέτρεψε πρώτα από όλους ο Θεός να γίνουν φορείς της ιατρικής ;
Λοιπόν η αναμφισβήτητη απάντηση είναι, ότι ο Θεός επέτρεψε στο Αδάμ και στην Εύα να γίνουν οι πρώτοι φορείς της ιατρικής. Διότι όταν ασθενούσαν, δια της λογικής τους με την οποία τους προίκισε ο Θεός, έβρισκαν διάφορα μέσα από τη φύση για να θεραπευθούν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανάγνωση και ερμηνεία της Αγίας Γραφής”

cron