Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

10
Παράθεση:
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΞΟΥΝ!!..........

Ο καθένας με τον πόνο του... Το τι γέλοιο έριξα σε αυτό το νήμα σήμερα δεν λέγεται!

Ά ρε αθάνατο νεοελληνικό τρελοκομείο!!

Ο ΑΣΤΡΟΣΤΟΛΟΣ ΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΛΕΥΚΟ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΟ ΠΟΛΕΜΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΥΣ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ
ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΦΑΙΡΝΕΙ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ....ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΚΑΛΕ ΜΟΥ YERMAK... ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ!... ΖΥΓΙΣΕ ΤΑ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

11
Ποιο θεο δημιουργό βρε ευαγγελία μου και εσυ;;
Και τον θεο δημιουργό τότε ποιος τον δημιούργησε ε;;

Η πίστη πηγάζει από το συναίσθημα..
Και ο άνθρωπος πιο πάνω από την καρδιά(συναίσθημα) έχει το μυαλό, δηλαδή την λογική.
Γι'αυτό λοιπόν το συναίσθημα δεν πρέπει να εξουσιάζει τη λογική αλλά το αντίθετο, η λογική πρέπει να εξουσιάζει και να καθορίζει τα συναισθήματα.. άρα πιστεύουμε κάτι μόνον άμα το έχουμε αποδείξει με λογική επαρκώς μέσα μας ..δηλαδή ορθολογισμός δια προσωπικής έρευνας και όχι τυφλό δόγμα που μας μεταλαμπάδευσαν κάποιοι...

Για να σου πω ένα απλό παράδειγμα...

Πίστευε εσύ όσο θες ότι 1+1 κάνουν 3, μπορείς να το αποδείξεις;; Όχι.. Είναι ψέμμα; Δεν ξέρω. Το πιστεύεις με όλο σου το πάθος ; Ναι. Άρα πιστεύεις σε ένα ψέμμα.
Γιατί πιστεύεις σε αυτό το ψέμμα;
Αφού μαθηματικά είναι λάθος!
το πιστεύω γιατί έτσι μου είπαν άλλοι σοφοί προγονοί μου που τους το είπε ο θεός!
Μα είναι λάθος!
Δεν με νοιάζει, αυτό είναι το δόγμα μας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yermak την 09 Μάιος 2011, 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

12

Η πίστη πηγάζει από το συναίσθημα..
Και ο άνθρωπος ποιο πάνω από την καρδιά(συναίσθημα) έχει το μυαλό, δηλαδή την λογική.
Γι'αυτό λοιπόν το συναίσθημα δεν πρέπει να εξουσιάζει τη λογική αλλά το αντίθετο, η λογική πρέπει να εξουσιάζει και να καθορίζει τα συναισθήματα.. άρα πιστεύουμε κάτι μόνον άμα το έχουμε αποδείξει με λογική επαρκώς μέσα μας ..δηλαδή ορθολογισμός δια προσωπικής έρευνας και όχι τυφλό δόγμα που μας μεταλαμπάδευσαν κάποιοι...
Ο ορθολογιστής αντικαθιστά την αναφορά και την εμπιστοσύνη στον Θεό, που είναι η πίστη, με τη σκέψη και τη διάνοια. Έτσι όμως καταργείται ουσιαστικά η πίστη, αφού ο Θεός δεν μας αποδεικνύεται, αλλά μας φανερώνεται. Μας αποκαλύπτεται μυστικά. Βιώνεται καρδιακά και πηγαία, απλά, ταπεινά και αθόρυβα. Γι’ αυτό και ο ορθολογισμός συνιστά ουσιαστικά απιστία· μια άλλη μορφή αθεΐας, χειρότερη ίσως από την απόλυτη και καθαρή αθεΐα, αφού μας εφησυχάζει και μας παραπλανά πως δήθεν πιστεύουμε.

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που καθιστά τον ορθολογισμό, την ορθολογιστική θεώρηση της πίστεως, ένα από τα σοβαρότερα εμπόδια, και τα δυσεπίλυτα προβλήματα που απειλούν και αλλοιώνουν την πνευματική πορεία των σύγχρονων πιστών και επιβουλεύονται τη σωτηρία τους.

Θα λέγαμε ότι ο ορθολογισμός δεν είναι απλά και μόνο μία συγκεκριμένη αμαρτία, δεν είναι μία πτώση, ένα λάθος, που είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό να συμβαίνει σε κάθε πιστό, που αγωνίζεται για τη σωτηρία του, αφού κανείς δεν είναι αναμάρτητος ή αλάνθαστος. Γι’ αυτό και όλες οι πτώσεις και όλα τα αμαρτήματα μας συγχωρούνται, όταν με ειλικρινή μετάνοια και συντριβή τα εναποθέσουμε στο πετραχήλι του πνευματικού μας, με το Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως.

Ο ορθολογισμός λοιπόν ξεπερνά τα στενά όρια της αμαρτίας και λειτουργεί αλλοιωτικά και διαφορετικά, υποσκάπτοντας τα ίδια τα θεμέλια και ουσιώδη της πίστεως. Καταργεί τη σχέση, την εμπιστοσύνη, την ελπίδα, γιατί στηρίζεται μόνον στα δικά μας λογικά συμπεράσματα, στις ατομικές μας αντιλήψεις και στην ατομική μας νοοτροπία και βιοθεωρία.
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

13
Δεν θέλω να μου κάνεις copy-paste από αλλού, θέλω να μου πεις εσύ τι νομίζεις..
Η αρχ.Ελλάδα χτίστηκε πάνω στον ορθολογισμό..
Εσύ λοιπόν θες να προωθήσεις, το αντίθετο του, δηλαδή το μυστικισμό και να παίρνεις δήθεν την αλήθεια ως "φλασιά" στον εγκεφαλο .

Και πως ξέρεις εσύ ότι αυτές οι δυνάμεις σου λένε την αλήθεια και δεν εκπροσωπούν άλλα σκοτεινά κέντρα που επιδιώκουν χειραγώγηση της ανθρωπότητας δια των θρησκειών και των πασών δογμάτων τους που αποτρέλαναν και διχασαν την ανθρωποτητα (ειδικά τη λευκη+μαύρη φυλή) με θρησκευτικούς εμφύλιους πολέμους κλπ, κλπ
;
Αν σου συμβεί σε σένα κάτι τέτοιο και ακούσεις φωνές μέσα στον εγκέφαλο σου (υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα) και σου πουν πέσε στο γκρεμό τώρα γιατί έτσι θα πας σε ένα καλύτερο κόσμο..
Θα πας να το κάνεις;
Πως θα ελέγξεις αυτές τις φωνες; Την προελευσή τους; Τις προθέσεις τους; Αν είναι εξωγενείς ή αν είναι εσωγενείς της προσωπικής σου σχιζοφρένειας κλπ..κλπ..;

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

14
Και εννοείται πως το ιερατείο τρέμει από οτιδήποτε άλλο τον ορθολογισμό γιατί ξέρει πολύ καλά ότι αν οι πιστοί του εφαρμόσουν ορθολογισμό και ξεψειρίσουν τα αντιφάσκοντα δόγματα τους (κάθε θρησκεία και αίρεση έχει τα δικά της) τότε γρήγορα θα βρει πολλά τραγελαφικά και ψεύδη μέσα στα θεμελιώδη δόγματα και στην καρδιά αυτών που πίστευε με τέτοιο πάθος τόσα χρόνια, επειδή έτσι τον έμαθαν άλλοι να κάνει από τα γενοφάσκια του.. κάνε το σταυρό σου παιδί μου, πήγαινε εκκλησία παιδί μου, προσκύνα τον παπα, φίλα το χέρι του, διάβασε εβραική παλαιά διαθήκη, φάε το αυγό σου, κλπ κλπ, αν δεν το κάνεις θα σε φάει ο κακός λύκος θα τιμωρηθείς, θα πας στην κόλαση, από τη γένηση σου θεωρήσε αμαρτωλός και λοιπά ευτράπελα που σε κάνουν να νιώθεις ένοχος πριν καν γεννηθείς!.. ως "φάρμακο" στην εκ γενετής ενοχή σου σερβίρεται η πλήρης υποταγή σου στο ιερατείο και φυσικά να καταθέτεις και μέρος του υστερήματος σου στο παγκάρι αφού ο έχων δυο χιτώνες...κλπ ..κλπ.. μόνο που δεν εφαρμόζουν το ίδιο και οι τετράπαχοι αρχιπαπάδες.. 2 μέτρα και 2 σταθμά λοιπόν ..και δάσκαλε που δίδασκες.. υποκρισία και το μέγα έλεος!
Αφού σε άλλο νήμα εδώ ακούσαμε παπά να λέει πως ο θεός υπάρχει έξω απ'όλα...καλά πως είναι δυνατόν να υπάρχει κάτι έξω απ'όλα αφού μέσα στα όλα υπάρχουν τα πάντα;
Το τραγικό είναι ότι οι πιστοί τους τα παίρνουν πολύ στα σοβαρά τα λόγια τους αυτά και τα θεωρούν και άκρως σοφά...
γιατί;;;;
επειδή έτσι το λέει ο θεόσταλτος παπάς!!
Πετάει ο γαϊδαρος! πετάει!

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

15
Δεν θέλω να μου κάνεις copy-paste από αλλού, θέλω να μου πεις εσύ τι νομίζεις..
Η αρχ.Ελλάδα χτίστηκε πάνω στον ορθολογισμό..
Εσύ λοιπόν θες να προωθήσεις, το αντίθετο του, δηλαδή το μυστικισμό και να παίρνεις δήθεν την αλήθεια ως "φλασιά" στον εγκεφαλο διαφόρων τάχα θεόσταλτων ανθρώπων που βρίσκονται σε έκσταση (κάτι σαν μέντιουμ δηλαδή) και καθοδηγούνται στην κυριολεξία από άλλες δυνάμεις..
Και πως ξέρεις εσύ ότι αυτές οι δυνάμεις σου λένε την αλήθεια και εκπροσωπούν τον αληθινό Συμπαντικό Θεό, τον Πάνα, δηλαδή το ίδιο το Σύμπαν, και δεν εκπροσωπούν άλλα σκοτεινά κέντρα που επιδιώκουν χειραγώγηση της ανθρωπότητας δια των θρησκειών και των πασών δογμάτων τους που αποτρέλαναν και διχασαν την ανθρωποτητα (ειδικά τη λευκη+μαύρη φυλή) με θρησκευτικούς εμφύλιους πολέμους κλπ, κλπ
;
Αν σου συμβεί σε σένα κάτι τέτοιο και ακούσεις φωνές μέσα στον εγκέφαλο σου (υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα) και σου πουν πέσε στο γκρεμό τώρα γιατί έτσι θα πας σε ένα καλύτερο κόσμο..
Θα πας να το κάνεις;
Πως θα ελέγξεις αυτές τις φωνες; Την προελευσή τους; Τις προθέσεις τους; Αν είναι εξωγενείς ή αν είναι εσωγενείς της προσωπικής σου σχιζοφρένειας κλπ..κλπ..;
ΑΧ ΑΧ ΑΧ ..... τι να σου πω τώρα ....τα πιστεύεις αυτά που ρωτάς ? δεν θέλω να σε πίσω για τίποτα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου και σου απαντώ με βεβαιότητα ότι ποτέ δεν θα μου ζητήσει κανείς εμένα να πέσω στο γκρεμό...Συμφωνώ στο ότι υπάρχει χειραγώγηση από αρχαιοτάτους χρόνους αλλά αυτό που κάνω εγώ προσωπικά μιας και θέλεις την δική μου άποψη είναι ότι οδηγούμε από μέσα προς τα έξω.....δεν υπάρχει πλέον λόγος αντιπαράθεσης γιατί δεν κατανοείς με το τρόπο που σου λέω κάποια πράγματα το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να επιβάλω την γνώμη μου κάτι το οποίο δεν κάνεις εσύ..Μην μου γνωστοποιείς κάποια πράγματα απλά καταθεσετα και άσε να πάρουν τον δρόμο τους σίγουρα μπροστά είναι η απάντηση για όλους όλοι θα την λάβουμε ….το θέμα δεν είναι να αποδείξουμε ποιος έχει δίκιο αλλά ποιος πραγματικά έχει βρει τον εαυτό του είναι προσγειωμένος και υπηρετεί το κοινό καλό..
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

16
Όχι αγαπητή..
Το θέμα ΑΚΡΙΒΩΣ είναι να αποδείξουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος είναι σωστός!
Διότι όποιος είναι με το ψέμα, και με το άδικο, και με το σφάλμα είναι αυταπόδεικτο ότι εξορισμού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΣ...και ότι πετάει ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ η/και σε ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ που του σερβίρουν τα ιερατεία, και εκ ταυτότητος δεν μπορεί με όχημα το ψεύδος, τον μυστικισμό(μυστηριασμό) και τους αναπόδεικτους ισχυρισμούς να υπηρετήσει το κοινό καλό.
Αυτή είναι η καρδιά και η ουσιώδης ιδεολογική διαφορά μας ...αν το καταλάβεις έχει καλώς και συνεχίζουμε διάλογο, αν όχι καλύτερα μην ξανα-απαντάς σε αναρτήσεις μου..

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

17
ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΣΟΥ .OK ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΑΜΕ ...ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ? ...ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ 2000 ΧΡΟΝΩΝ Μ.Χ.!!!ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΟΙΚΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΕΝΝΙΑ... ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΝΟΙΚΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ ... ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΟΙΚΕΙΣ ? ΜΗΠΩΣ ΤΩΝ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΩΝ? ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΕΣ ΑΠΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ.. ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Η ΜΗΤΕΡΑ ΡΩΣΙΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

18
Δέχεσαι ότι ίσως έχω δίκιο και παράλληλα λες ότι απαντάς σε ασυναρτησίες μου (με copy-paste πάντα) ... Οι αντιφάσεις σου με εκπλήσουν αγαπητή..
Από τα κείμενα που βάζεις διαπίστωσα ότι είσαι εχθρός του ορθολογισμού, δηλαδή της εφαρμογής της λογικής για να βγάζουμε ορθά συμπεράσματα. Άρα αφού είναι άποψη μου ότι είσαι προωθητής του μυστικισμού (ή μυστηριασμού κατά την 888 θεωρησή του) και αφού λες ότι εγώ κάνω λάθος σε αυτή την άποψη, άρα απάντησε μου (όχι με copy-paste παρακαλω):

Με ποια μέθοδο εσύ προτιμάς να βρίσκεις τα ορθά συμπεράσματα αν όχι με τη λογική..

Με τη μέθοδο μήπως του παράλογου;; Είσαι λάτρης του παραλόγου;

Με τη μέθοδο μήπως της πίστης που εδράζεται στο συναίσθημα;
Δηλαδή όπως ήδη εξήγησα να σκοτίζεις τη λογική σου με συναισθήματα που μπορεί να σε οδηγούν σε τελείως λάθος κατευθύνσεις;;
Δηλαδή και τι έγινε που εγώ είμαι τρελά ερωτευμένος με την ιδέα 1+1 =3 αφού αυτή είναι λάθος γαμώτι μου. Καταλαβαίνεις την αντίθεση;

Και τέλος θα ζητούσα λιγο σεβασμό παρακαλώ στον ορθολογισμό που γένησε την επιστημονική μέθοδο και την ιατρική επιστήμη που επανειλημμένα αποδεδειγμένως έχει σώσει δισεκατομμύρια ζωές από βέβαιο και πρόωρο θάνατο.

Υ.Γ. Για την συμπαντική τριαδικότητα έχω απαντήσει σε άλλα νήματα. Είναι επιστημονική όχι θρησκευτική ή μυστήρια... Ποιες οι αντιρρήσεις σου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”