Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

154
aetos64 έγραψε:Το blog Απόστολος Φίλιππος είναι φιλικό άν δεν ανήκει στον ίδιο τον ψευδομοναχό εφόσον οι αναρτήσεις μοιάζουν με τα θέματα των δύο http://elladapoyantisteketai.blogspot.de/

Τα βίντεο στο κανάλι του blog στο youtube μοιάζουν ακόμα περισσότερο με του ψευδομοναχού
https://www.youtube.com/user/megasfilippos

Βλέπουμε λοιπόν πως γίνεται συστηματική εργασία αποπλάνησης!!! Το ερώτημα είναι που το πάνε!
...που το πάνε;

Ποιά η διαφορά του Αγίου Παισίου απο τους υπόλοιπους Αγίους;

Για ποιό λόγο πρέπει ο Άγιος Παίσιος να απαξιωθεί;

Μα ποιός άλλος από το χειρόγραφό του για το χάραγμα του Αντιχρίστου, το χάραγμα που ο ψευδομοναχός κηρύττει πως δεν αποτελεί το τσίπ!!!


Εικόνα

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

155
aetos64 έγραψε:
M__ έγραψε:
aetos64 έγραψε:
....καλά έλεγε ο emman καί τα άλλα παιδιά, του οφείλω ένα μεγάλο συγνώμη!!!


Συγνώμη εμμαν, συγνώμη σε όλους! :sorry :sorry :sorry
Από εμένα είσαι οκ :541
Ευχαριστώ Μ_! :0607
Ελπίζω τώρα να πιστέψατε πως το ενδιαφέρον μου βρίσκεται μόνο στην αλήθεια...

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

156
aetos64 έγραψε: Ελπίζω τώρα να πιστέψατε πως το ενδιαφέρον μου βρίσκεται μόνο στην αλήθεια...
Αγορίνα μου δεν είχα ποτέ καμία αμφιβολία για τα κίνητρά σου. Εξ ου και η προσπάθεια να σε ξεκολλήσω. Αλλιώς δεν θα ασχολούμουν.

Εμαθα στη ζωή μου ότι αυτό μπορεί να συμβεί αρκετές φορές ακόμα και στους πιο ψαγμένους ή/και έχοντες καλές προθέσεις. Και ότι τελικά μόνο ο Θεός μπορεί να ξεκολλήσει το "θύμα" της πλάνης μιας και άνθρωπο δεν ακούει όταν τυφλωθεί. Οπως έγινε και με σένα, με εντυπωσιακό τρόπο (ξεκόλλημα).

Από μέρους σου όμως πρέπει να αξιοποιήσεις αυτήν την εμπειρία - μπανανόφλουδα. Να μην ξεχνάς το πόσο εύκολα έφτασες να λες πράγματα άτοπα και παράλογα ερμηνευτικά επειδή κόλλησες με μια θεωρία. Και πάνω απ όλα να μην ξεχνάς πως την πάτησες εσύ κάθε φορά που προσπαθείς να διορθώσεις ή να κρίνεις ή έστω και να διαφωνήσεις με κάποιον άλλον που έφαγε φόλα, είτε μαξιμική είτε κωνσταντινίδικη, είτε αρθούρικη είτε οτιδήποτε άλλο. Και να είσαι μακρόθυμος μαζί του/της.

Κάνε λοιπόν χρήσιμη την εμπειρία :wave

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

157
M__ έγραψε:
aetos64 έγραψε: Ελπίζω τώρα να πιστέψατε πως το ενδιαφέρον μου βρίσκεται μόνο στην αλήθεια...
Αγορίνα μου δεν είχα ποτέ καμία αμφιβολία για τα κίνητρά σου. Εξ ου και η προσπάθεια να σε ξεκολλήσω. Αλλιώς δεν θα ασχολούμουν.

Εμαθα στη ζωή μου ότι αυτό μπορεί να συμβεί αρκετές φορές ακόμα και στους πιο ψαγμένους ή/και έχοντες καλές προθέσεις. Και ότι τελικά μόνο ο Θεός μπορεί να ξεκολλήσει το "θύμα" της πλάνης μιας και άνθρωπο δεν ακούει όταν τυφλωθεί. Οπως έγινε και με σένα, με εντυπωσιακό τρόπο (ξεκόλλημα).

Από μέρους σου όμως πρέπει να αξιοποιήσεις αυτήν την εμπειρία - μπανανόφλουδα. Να μην ξεχνάς το πόσο εύκολα έφτασες να λες πράγματα άτοπα και παράλογα ερμηνευτικά επειδή κόλλησες με μια θεωρία. Και πάνω απ όλα να μην ξεχνάς πως την πάτησες εσύ κάθε φορά που προσπαθείς να διορθώσεις ή να κρίνεις ή έστω και να διαφωνήσεις με κάποιον άλλον που έφαγε φόλα, είτε μαξιμική είτε κωνσταντινίδικη, είτε αρθούρικη είτε οτιδήποτε άλλο. Και να είσαι μακρόθυμος μαζί του/της.

Κάνε λοιπόν χρήσιμη την εμπειρία :wave
Ευχαριστώ Μ__, νομίζω πως δείχνω κατανόηση για όλες τις τυχόν στρεβλώσεις υπάρχουν, τέλος πάντων, όλα καλά, με βοήθησε ο Άγιος Φιλούμενος καί ό Άγιος Παίσιος!

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

158
M__ έγραψε: Από μέρους σου όμως πρέπει να αξιοποιήσεις αυτήν την εμπειρία - μπανανόφλουδα. Να μην ξεχνάς το πόσο εύκολα έφτασες να λες πράγματα άτοπα και παράλογα ερμηνευτικά επειδή κόλλησες με μια θεωρία.
Νομίζω Μ__, πως η έντονη ενασχόληση με τα εσχατολογικά καλό μου έκανε.
Έμαθα πως ο μοναχός είναι επικίνδυνος καί έπαψε έτσι να εωρείται κάθε αμφιβολία καί κατάλαβα πολλά πράγματα και συνεχίζω να θεωρώ πως ίσως να βρισκόμαστε στα τελευταία 2,5 χρόνια του κόσμου.

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

159
aetos64 έγραψε: Νομίζω Μ__, πως η έντονη ενασχόληση με τα εσχατολογικά καλό μου έκανε.
Έμαθα πως ο μοναχός είναι επικίνδυνος καί έπαψε έτσι να εωρείται κάθε αμφιβολία καί κατάλαβα πολλά πράγματα και συνεχίζω να θεωρώ πως ίσως να βρισκόμαστε στα τελευταία 2,5 χρόνια του κόσμου.
Προσωπικα συμφωνώ. Από πλευράς εσχατολογικής αντίληψης προχώρησες αρκετά σε πολλά θέματα αλλά όπου ο κοινός ερμηνευτικός νους ερχόταν σε αντίθεση με τις ανοησίες του Μάξιμου εσύ γινόσουν ξαφνικά εξίσου ανόητος και σήκωνες διακόπτη.

Το βασικό χάσιμο που έφαγες ήταν ακριβώς αυτό που λες. Οτι δηλαδή μάζεψες τον προφητικό χρόνο παραπάνω από ότι στέκει με βάση τις προφητείες της Αγίας Γραφής. Εξαφάνισες τους δύο μάρτυρες, εξαφάνισες το θηρίο, και διάφορα άλλα για να βγει ο χρόνος του Μάξιμου. Σιγά σιγά θα το δεις κι αυτό.

Δεν γίνεται να μένουν 2,5 χρόνια. Υπάρχουν προφητικές προυποθέσεις που πρέπει να διαστρέψεις βάναυσα (όπως έκανε ο μοναχός κι εσύ ακολουθούσες) για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να μιλάμε για εκείνα μέχρι να ξεκαθαρίσεις το "σπιτι σου" από τις φόλες και να ξαναδείς τα πράγματα και τις ερμηνευτικές σου προσεγγίσεις χωρίς μάξιμο πια. Τότε θα δεις μόνος σου που το έχασες και τί σε εμποδίζει από το να βάλεις τουλάχιστον τα βασικά σε μία τάξη.

Πιάστο λοιπόν απ΄την αρχή και θα τα δεις μόνος σου. Μέχρι τότε...μην βίαζεσαι να κάνεις βαρύγδουπες δηλώσεις. :no

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

160
M__ έγραψε: Δεν γίνεται να μένουν 2,5 χρόνια. Υπάρχουν προφητικές προυποθέσεις που πρέπει να διαστρέψεις βάναυσα (όπως έκανε ο μοναχός κι εσύ ακολουθούσες) για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο.
Έχεις δίκιο, το κακό ήταν πως είχα μπεί στο λούκι, και τα ερμήνευα πριν απο τον ψευδομοναχό, στα μέτρα του.
Θεωρώ όμως, το μεγαλύτερο κακό πού έκανε ο λεγάμενος είναι να μην πιστεύει κανείς πιά μετά το 2018! Έπαιξε δηλαδή τον ρόλο του Ψευδοπροφήτη πρό τους Προφήτες...

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

161
aetos64 έγραψε: Θεωρώ όμως, το μεγαλύτερο κακό πού έκανε ο λεγάμενος είναι να μην πιστεύει κανείς πιά μετά το 2018! Έπαιξε δηλαδή τον ρόλο του Ψευδοπροφήτη πρό τους Προφήτες...
Τώρα λες μεγάλη κουβέντα με ευρύτερες προεκτάσεις. Παρόλο που τον μοναχό τον πίστεψαν λίγοι και αυτό που περιγράφεις το έπαθαν μετρημένα κουκιά, είναι γεγονός ότι τέτοιοι τύποι συμμετέχουν άμεσα στο ευρύτερο κακό με τις λάθος προβλέψεις. Και το κακό αυτό αφορά πρώτιστα τους συνανθρώπους μας που έχουν μόνο επιφανειακή ή καθόλου επαφή με την εσχατολογία, οι οποίοι και ειναι και η μεγάλη μάζα.

Ο μοναχός και οι αντίστοιχοί του, ακόμα και κοσμικοί, γενικά όλοι όσοι μπήκαν (και μπαίνουν) σε αυτή τη διαδικασία να ορίσουν ημερομηνίες (και ακόμα χειρότερα αυτοί που ισχυρίζονταν και θεική αποκάλυψη), έχουν παίξει και παίζουν συνεχώς το ρόλο του βοσκού στο παραμύθι με το λύκο. Το γενικότερο κακό που κάνουν (πέραν συγκεκριμένων ανθρώπων που τους πιστεύουν τυφλά και τελικά τους καταστρέφουν τη ζωή) είναι ότι σαν έρθει η ώρα που πραγματικά ο Κύριος θα αποκαλύψει σε ανθρώπους και προφήτες την αλήθεια, οι πολλοί θα έχουν πλέον κουφαθεί τόσο πολύ από τα προηγούμενα παραμύθια, που μπορεί να μην ακούσουν και καθόλου. Και έτσι θα παίξουν και ευρύτερο ρόλο στην απώλεια ανθρώπων.

ΥΓ. Προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το που βρίσκουν γενικα όλοι αυτοί οι άνθρωποι το θράσος να βγαίνουν και να δηλώνουν ημερομηνίες που υπολόγισαν με την κούτρα τους μελετώντας τις προφητείες. Με τί καρδιά αναλαμβάνουν τέτοιο κόστος για την ψυχή τους. Οι προφήτες της Βιβλού πολλές φορές είδαν μέχρι και αρχάγγελο να τους εξηγεί - ερμηνεύει και πάλι ζητούσαν επιβεβαίωση και ξανά επιβεβαίωση και ξανά επιβεβαίωση από το Θεό ότι όντως ισχύουν αυτά που τους αποκαλύφθηκαν, από το φόβο μην πλανηθούν και πουν μια ερμηνεία που δεν ήταν εκ Θεού. Και οι ανόητοι του σήμερα με το που θα τους ταιριάξει κάτι στη γκλάβα τους βγαίνουν φόρα παρτίδα και δίνουν συνέντευξη τύπου με τις αποκαλύψεις τους. Και μερικοί το κάνουν και κατ επανάληψη. Τί να πω. Ου γαρ οιδασι τί ποιούσι, προφανώς, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω.

Re: O Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος πλησιάζει απειλητικά!!!

162
M__ έγραψε:Προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το που βρίσκουν γενικα όλοι αυτοί οι άνθρωποι το θράσος να βγαίνουν και να δηλώνουν ημερομηνίες που υπολόγισαν με την κούτρα τους μελετώντας τις προφητείες. Με τί καρδιά αναλαμβάνουν τέτοιο κόστος για την ψυχή τους. Οι προφήτες της Βιβλού πολλές φορές είδαν μέχρι και αρχάγγελο να τους εξηγεί - ερμηνεύει και πάλι ζητούσαν επιβεβαίωση και ξανά επιβεβαίωση και ξανά επιβεβαίωση από το Θεό ότι όντως ισχύουν αυτά που τους αποκαλύφθηκαν, από το φόβο μην πλανηθούν και πουν μια ερμηνεία που δεν ήταν εκ Θεού. Και οι ανόητοι του σήμερα με το που θα τους ταιριάξει κάτι στη γκλάβα τους βγαίνουν φόρα παρτίδα και δίνουν συνέντευξη τύπου με τις αποκαλύψεις τους. Και μερικοί το κάνουν και κατ επανάληψη. Τί να πω. Ου γαρ οιδασι τί ποιούσι, προφανώς, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω.
Τον κίνδυνο της παραπλάνησης του στύλ ''του λύκου με το βοσκό'' του παραμυθιού, τον είχες επισημάνει από την αρχή πολύ σωστά.
Όταν όμως συμβαίνουν τόσα αίσχη στην Εκκλησία και κανείς δεν μιλά, παίρνουν τον λόγο αυτοί πού αποσκοπούν σε ιδιοτελή συμφέροντα, δυστυχώς... Είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσει κάποιος πού έχει συνείδηση της πνευματικής κατάπτωσης, πως κανείς δεν μιλά...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σημεία των Καιρών”