Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

10
ΑΠΕΙΛΕΣ ΠΟΥΤΙΝ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΥΣΗ: "ΑΝ ΧΤΥΠΗΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΠΟ ΤΟ HAARP ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ EMP!"
Εικόνα
Με ηλεκτρομαγνητικές επιθέσεις απειλεί τη Δύση η Ρωσία σε περίπτωση που ΗΠΑ, ΔΝΤ και ΝΑΤΟ εξαπολύσουν τεκτονικά χτυπήματα εναντίων των χωρών του ευρωπαϊκού Νότου σε αντίποινα για την άρνησή τους να συμμορφωθούν στις απαιτήσεις της τρόικα για υποταγή στο διεθνές χρηματοπιστωτικό καρτέλ.

Η Μόσχα ανησυχεί για παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στον ευρωπαϊκό Νότο εξαιτίας της διεθνούς οικονομικής κρίσης και κατηγορεί τη Δύση για τη χρήση «διπλών μέτρων και σταθμών», αναφέρεται σε ανακοίνωση του ρωσικού υπουργείου Εξωτερικών έπειτα από τις κοινοβουλευτικές ακροάσεις για το θέμα αυτό.

Στη δήλωση επισημαίνεται πως η Δύση χρησιμοποιεί συχνά τη θεματολογία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων για στενούς πολιτικούς σκοπούς. Η Μόσχα επίσης προβληματίζεται από την «ανησυχητική τάση αύξησης στις ευρωπαϊκές χώρες των φαινομένων ρατσισμού, φυλετικών διακρίσεων, ξενοφοβίας και της συνδεόμενης με όλα αυτά έλλειψης ανοχής».

Όπως προκύπτει από τις δηλώσεις των συμμετεχόντων στις ακροάσεις της Κρατικής Δούμας, οι ακροάσεις αυτές είναι μια απάντηση στις επικρίσεις της Δύσης για μη τήρηση των δικαιωμάτων και των ελευθεριών από τις ρωσικές Αρχές.

http://greek.ruvr.ru
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος King Hercules την 16 Μάιος 2012, 08:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

11
Οι ΗΠΑ απειλούν τη Ρωσία με υπερόπλο
Εικόνα
Το υπερηχητικό όπλο, την ανάπτυξη του οποίου οι ΗΠΑ μπορούν να ολοκληρώσουν ήδη έως το 2015, είναι πολύ επικίνδυνο για τη Ρωσία. Αυτό δήλωσε ο αντιπρόεδρος της ρωσικής κυβέρνησης Ντμίτρι Ρογκόζιν, προσθέτοντας ότι οι ρωσικές έρευνες στον τομέα αυτόν ξανάρχισαν μόλις τρία χρόνια πριν.

Ο αντιπρόεδρος επεσήμανε ότι η ανάπτυξη του υπερηχητικού όπλου υλοποιείται από τις ΗΠΑ στο πλαίσιο των προγραμμάτων Χ-51, Falcon, HiFire, HyFly και αποτελεί «ιδιαίτερο κίνδυνο από την άποψη της αμυντικής ικανότητας της χώρας μας». Κατά τα λεγόμενά του η Ρωσία σήμερα υστερεί των ΗΠΑ σε αυτόν τον τομέα, μάλιστα κάποτε οι ρωσικές σχετικές επεξεργασίες υπερέβαιναν τα αμερικανικά ανάλογα.

http://greek.ruvr.ru/

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

12
@dominique

Μήπως ο Κίσινγκερ με τις προφητείες του για τον επερχόμενο Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο θέλησε να συνδέσει τις οικονομικογεωπολιτικές εξελίξεις στη νότια Ευρώπη με τις πολεμικές προετοιμασίες στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής, του Καυκάσου και της Νοτιοανατολικής Ασίας;
Εικόνα
Οι ΗΠΑ χτυπούν εμμέσως τη Κίνα και τη Ρωσία ενώ το τελευταίο χτύπημα θα είναι απέναντι στο Ιράν που είναι και ο βασικός εχθρός του Ισραήλ. Δώσαμε (οι ΗΠΑ) το δικαίωμα στην Κίνα και τη Ρωσία να αυξήσουν τη στρατιωτική τους δύναμη. Ο επικείμενος πόλεμος θα είναι σκληρός και ο νικητής μόλις ένας, εμείς. Η Ε.Ε. γνωρίζει καλά τι έρχεται και βιάζεται να δημιουργήσει ένα σχηματισμό τύπου υπερ-κράτους που θα της δώσει ευκαιρίες αλλά κυρίως θα εγγυηθεί την επιβίωσή της.


Κάτι μου λέει πως αυτός ο πόλεμος θα ξεκινήσει από την Ελλάδα πιθανότατα στις αρχές Ιουνίου με το Ισραήλ να ξεκινά τις στρατιωτικές του επιχειρήσεις εναντίον του Ιράν μία εβδομάδα νωρίτερα (ήδη ο Μπαρόζο μας κήρυξε επισήμως ανεπιθύμητους αφήνοντας να εννοηθεί με τις δηλώσεις του περί "ανυπότακτων ιθαγενών" ότι τον τελευταίο λόγο θα τον έχουν οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ οι οποίες θα αποφασίσουν για την τύχη μας από δω και στο εξής).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος King Hercules την 16 Μάιος 2012, 08:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

13
Ο λαός θέλει πίσω όσα του έκλεψαν, αλλιώς...
Εικόνα
Καμία κυβέρνηση δεν θα επιβιώσει, ούτε ακόμα και αντιμνημονιακή, αν δεν αυξήσει μισθούς και συντάξεις, σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, και δεν διαγράψει τα χρέη νοικοκυριών και μικρομεσαίων

Η ατμομηχανή κάθε οικονομίας είναι η λιανική κατανάλωση. Και για να υπάρξει λιανική κατανάλωση χρειάζεται να υπάρξει ένα αξιοπρεπές λαϊκό εισόδημα. Τέτοιο μάλιστα που εκτός από την λιανική κατανάλωση να επιτρέπει στοιχειωδώς και την αποταμίευση.

Με μια κουβέντα χωρίς λαϊκό εισόδημα δεν υπάρχει λιανική. Και χωρίς λιανική δεν υπάρχει χοντρική. Και χωρίς λιανική και χοντρική δεν υπάρχει οικονομία. Δεν υπάρχει.

Και δυστυχώς για μας, τα “σωτήρια” μέτρα του Μνημονίου των συγκυβερνητών Βενιζέλου-Σαμαρά δηλαδή ΠαΣοΚ και ΝΔ, έχουν στείλει τον μισθό και την σύνταξη των λαϊκών στρωμάτων στον πάτο. Τα στοιχεία μιλάνε για μείωση 30% και στην λιανική και στην χοντρική, την τελευταία τριετία.

Το 85% των ελληνικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα απασχολούν ως 5 εργαζόμενους. Είναι δηλαδή πολύ μικρές επιχειρήσεις. Οι επιχειρήσεις αυτές, όσες δεν έχουν κλείσει, στενάζουν από τον βραχνά των δανείων. Το ίδιο και τα νοικοκυριά. Ένας μεγάλος αριθμός νοικοκυριών με δάνεια θα αναγκαστεί να “πτωχεύσει” τους επόμενους μήνες. Στις ελληνικές οικογένειες και στις ελληνικές επιχειρήσεις επικρατεί πανικός. Το δείχνει άλλωστε και το θλιβερό φαινόμενο των αυτοκτονιών που απορρέει από τη μαφιόζικη δολοφονική ρητορική των πραιτώρων της τρόικας.

Οι μειώσεις μισθών και συντάξεων καθώς και οι δύο απορροφητήρες ρευστότητας από την αγορά, τα δάνεια προς τις τράπεζες και η φορολογία (έμμεση + χαράτσια) έχουν γονατίσει τους πάντες. Κράτος και τράπεζες απορροφούν και την τελευταία ικμάδα.

Οι τραπεζίτες μάλλον θα πρέπει να ανησυχούν. Υπάρχουν φωνές που ζητούν την κρατικοποίηση των τραπεζών. Ειδικότερα κρατικοποίηση της ΤτΕ σημαίνει κήρυξη πολέμου στον σκληρό πυρήνα του διεθνούς χρηματοπιστωτικού μπλοκ που κρύβεται πίσω από τους αφανείς μετόχους της (ναι, η ΤτΕ είναι μια ιδιωτική ανώνυμη εταιρία). Κι όποια πολιτική δύναμη αποφασίσει κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι προετοιμασμένη για πόλεμο εξοντώσεως κατά πάσα πιθανότητα θερμοπυρηνικό. Από την άλλη πυκνώνουν οι φωνές που ζητούν έλεγχο στην διαχείριση των τραπεζών όλα αυτά τα χρόνια. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά τα κακά που βρήκαν τους τραπεζίτες μας έχει αρχίσει να ενδιαφέρεται για την αφεντιά τους και ο εισαγγελέας Γ. Πεπόνης. (Τον τόπο θα τον ξεβρωμίσουν οι Έλληνες εισαγγελείς και όχι η Χρυσή Αυγή φυσικά. Κι αν δεν ξεβρωμίσει τον τόπο η τακτική επαγγελματική δικαιοσύνη, τότε μάλλον θα κληθεί η λαϊκή δικαιοσύνη να τον ξεβρωμίσει).

Χωρίς αύξηση του εισοδήματος των λαϊκών στρωμάτων, δηλαδή των μισθών και των συντάξεων, και ελάφρυνση από τον βραχνά των δανείων σε οικογένειες και μικρές (τουλάχιστον) επιχειρήσεις, ούτε λιανική θα δούμε, ούτε χοντρική, ούτε αποταμιεύσεις τέτοιες που να επιτρέψουν τις οικογενειακές μικρο-επενδύσεις για το στήσιμο νέων μικρών επιχειρήσεων.

Αληθινή αύξηση του λαϊκού εισοδήματος και όχι υποκατάσταση της αύξησης με δανεικά από τις τράπεζες όπως γινόταν παλιότερα. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

Διαφορετικά, χωρίς δηλαδή αυξήσεις στο λαϊκό εισόδημα και ελάφρυνση του βραχνά των δανείων, καμία κυβέρνηση, ακόμα και η πιο αντιμνημονιακή δεν θα επιβιώσει για πολύ.

Η κομματική και η παραταξιακή “φιλοπατρία” δεν θα σώσει καμία κυβέρνηση, ακόμα και την πιο αντιμνημονιακή, που δεν θα πάρει μέτρα για να ανορθώσει το λαϊκό εισόδημα.

Ούτε περιθώρια υπάρχουν πια, ούτε αντοχές. Μόνο απελπισία και οργή.

http://kostasxan.blogspot.com

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

14
Welt online: Η Ελλάδα είναι μια χώρα που κινδυνεύει από τσουνάμι!
Εικόνα
Γερμανική έρευνα του Πολυτεχνείου του Άαχεν εκτιμά πως οι ακτές του βορείου Αιγαίου είναι ευάλωτες σε ενδεχόμενο τσουνάμι ιδιαίτερα μετά από ισχυρές σεισμικές δονήσεις.

Ο καθηγητής γεωλογίας Κλάους Ράιχερτερ του Πολυτεχνείου του Άαχεν εκτιμά, βάσει στοιχείων που συνέλεξε τα τελευταία χρόνια στις ακτές του βορείου Αιγαίου, πως ο κίνδυνος εμφάνισης τσουνάμι δεν είναι αμελητέος. Ο Ράιχερτερ δημοσιεύει την έρευνά του στην ετήσια σεισμολογική έκθεση της «Seismological Society of America», στην οποία μελετά τις περιπτώσεις εμφάνισης φαινομένων τσουνάμι στον ελλαδικό χρόνο τα τελευταία 5.000 χρόνια.

Μελέτες πάνω στη γεωλογική ιστορία του Αιγαίου

Σύμφωνα με τα στοιχεία του γερμανού καθηγητή, τα οποία προκύπτουν από γεωλογικές μετρήσεις στην περιοχή του βορείου Αιγαίου τα τελευταία χρόνια, η εν λόγω περιοχή εμφανίζεται ευάλωτη σε ενδεχόμενες καταστροφές από την απότομη μετατόπιση θαλάσσιων μαζών προς τις ακτές ιδαίτερα μετά από ισχυρούς σεισμούς.Μάλιστα τα θαλάσσια κύματα εκτιμάται ότι μπορεί να έχουν ύψος 3-5 μέτρα ύψος και να προκαλέσουν σημαντικές καταστροφές στις ακτές.

Έχοντας μελετήσει τη γεωλογική ιστορία της περιοχής κατά τις 5 τελευταίες χιλιετηρίδες, ο Ράιχερτερ δηλώνει πως «με βάση τα ερευνητικά αποτελέσματα, το γεγονός τα ότι φαινόμενα τσουνάμι που έχουν παρατηρηθεί στο Αιγαίο δεν αποτέλεσαν μεμονωμένα περιστατικά αλλά παρατηρήθηκαν περισσότερες φορές, μας οδηγεί στην εκτίμηση πως ενδέχεται να επαναληφθούν».

Οι ιστορικές αφηγήσεις του Ηροδότου

Ενδιαφέρον προκαλεί μάλιστα η επίκληση του άρχαιου Έλληνα ιστοριογράφου, Ηροδότου ως «ιστορική πηγή» που φαίνεται να καταγράφει ένα τσουνάμι στην Ποτίδαια της Χαλκιδικής κατά τη διάρκεια των περσικών πολέμων (479 π.Χ.). Σύμφωνα με τις περιγραφές του Ηροδότου, τεράστια θαλάσσια κύματα κατέκλυσαν τις ακτές της αρχαίας Ποτίδαιας στη σημερινή Χαλκιδική, μετά από σεισμό, συμπαρασύροντας μαζί του εκατοντάδες Πέρσες στρατιώτες.

«Οι έρευνες μας έδειξαν πως η περιοχή του βορείου Αιγαίου γνώρισε περισσότερα από ένα ιστορικά τσουνάμι. Τα γεωλογικά ευρήματα μαρτυρούν την ύπαρξη κινδύνου τεράστιων παλιρροιακών ή σεισμικών κυμάτων στην περιοχή», αναφέρει ο Ράιχερτερ. Σύμφωνα με τα στοιχεία του, το τελευταίο τσουνάμι που παρατηρήθηκε στην περιοχή ήταν το 1893. Ωστόσο η συχνότητα εμφάνισης αντίστοιχων περιστατικών στην περιοχή είναι τέτοια που θα μπορούσε να δικαιολογήσει την αναφορά του βορείου Αιγαίου στη λίστα των περιοχών με παρουσιάζουν κίνδυνο για την εμφάνιση σεισμογενών κυρίων τσουνάμι.

www.skai.gr

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

15
Λάθος συμπεριφορά έναντι εταίρου
Ενόχληση στο Βερολίνο από τα σχόλια της Φέκτερ για την Ελλάδα

Τη δυσαρέσκεια της Γερμανίδας καγκελαρίου Ανγκελα Μέρκελ προκάλεσε η παρέμβαση της Αυστριακής υπουργού Οικονομικών Μαρία Φέκτερ σχετικά με το έαν θα μπορούσε να εκδιωχθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση η Ελλάδα εξαιτίας της κρίσης χρέους που αντιμετωπίζει.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας Oesterreich, το επιτελείο της Μέρκελ κάλεσε χθες Τρίτη το γραφείο του Αυστριακού καγκελάριου Βέρνερ Φάιμαν για να ρωτήσει αν η Φέκτερ εξέφρασε μια νέα επίσημη πολιτική θέση της Βιέννης και έλαβε αρνητική απάντηση.

Στη συνέχεια, το επιτελείο της Μέρκελ έκανε σαφές ότι τέτοιου είδους δημόσιες απειλές μέσω των μέσων ενημέρωσης δεν συνιστούν «καθόλου σωστή» συμπεριφορά απέναντι στους εταίρους στην ΕΕ, αναφέρει το δημοσίευμα.

Εκπρόσωπος του αυστριακού υπουργείου Οικονομικών δήλωσε ότι το υπουργείο δεν γνωρίζει την ύπαρξη τέτοιου τηλεφωνήματος και υπερασπίστηκε τα σχόλια της Φέκτερ σε δημοσιογράφους πριν από τη σύνοδο των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης στις Βρυξέλλες τη Δευτέρα.

«Η Φέκτερ ποτέ δεν απείλησε να πετάξει την Ελλάδα έξω από την ΕΕ. Κλήθηκε (από τους δημοσιογράφους) να σχολιάσει διάφορες πρόσφατα δημοσιοποιημένες απόψεις και δηλώσεις ότι η Ελλάδα πρέπει να εξέλθει από την ευρωζώνη», ανέφερε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Οικονομικών.

«Εκείνη απάντησε ότι είναι τεχνικά αδύνατο να εγκαταλείψει κανείς την Ευρωζώνη. Μόνο από την ΕΕ μπορεί κάποιος να εξέλθει. Επίσης έκανε σαφές ότι η ίδια είναι αντίθετη με μια τέτοια κίνηση» είπε.

Ο ίδιος ανέφερε ότι τα σχόλια της υπουργού Οικονομικών μεταδόθηκαν σωστά από τα αυστριακά μέσα ενημέρωσης που ήταν παρόντα, αλλά διαστρεβλώθηκαν από το γερμανικό περιοδικό Der Spiegel, το οποίο στην ιστοσελίδα του ανέφερε ότι η Αυστρία απειλεί να διώξει την Ελλάδα από την ΕΕ.

«Δεν μπορείς να εγκαταλείψεις την Ευρωζώνη. Μπορείς να φύγεις από την Ευρωπαϊκή 'Ενωση, αυτό η συνθήκη το προβλέπει. Αν φύγεις από την ΕΕ, έχεις φύγει και από την Ευρωζώνη», είπε η υπουργός στους δημοσιογράφους και πρόσθεσε ότι στη συνέχεια η Αθήνα θα χρειαζόταν να καταθέσει εκ νέου αίτημα ένταξης στην ΕΕ, ώστε να είναι μέλος της Ένωσης.

http://www.tanea.gr

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

16
Τελικά το Spiegel και η Bild λειτούργησαν ως φερέφωνα των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ και όχι η ίδια η κ. Fekter.

Κάποιοι ζηλωτές δαστρέβλωσαν επίτηδες τις δηλώσεις της Αυστριακής ΥΠΟΙΚ για να προκαλέσουν θερμό επεισόδιο με τη Ρωσία.

Καλό θα ήταν επίσης ο κ. Barroso να πάρει πίσω τα λεγόμενά του περί "ανυπότακτων ιθαγενών" αν θέλει να περισώσει το τομάρι του. Διαφορετικά θα βρεθεί αντιμέτωπος με συνέπειες πολύ χειρότερες άπ' αυτές που προανήγγειλε για τις χώρες της νότιας Ευρώπης.

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

17
Αναγνώστης αναφέρει "Αντίο Ευρώπη..."
Εικόνα
Αγαπητοί Ευρωπαίοι εταίροι,Είμαι Έλληνας. Τίποτα παραπάνω. Κι όμως είμαι πολλά. Δράττομαι της ευκαιρίας και σας ενημερώνω για την πρόθεσή μου να αποχωρήσω από την Ευρωπαϊκή (σας) Ένωση και τη ζώνη του ευρώ. Γνωρίζω πως αυτή μου η απόφαση θα προκαλέσει παροδικά προβλήματα στη χώρα μου, γνωρίζω πως η δραχμή μου θα υποτιμηθεί 4 και 5 φορές έναντι του ευρώ και επίσης κατανοώ πως οι καταθέσεις των πολιτών θα τεθούν σε σοβαρό κίνδυνο. Δε γελιέμαι. Δεν είμαι ειδικός στα μαθηματικά και δεν έχω σπουδάσει οικονομικά. Πως γίνεται όμως εσείς οι ίδιοι να έχετε αποτύχει σε οικονομικά που γνωρίζω ακόμη και εγώ; Εγώ τόσα χρόνια τα υπολόγιζα και οι πράξεις δε βγαίναν… εσείς πως τα βγάζατε όλα σωστά; Τώρα θυμηθήκατε να μου πείτε ότι σπατάλησα πολλά; Όταν με κάνατε δεκτό στην Ένωσή σας με τυμπανοκρουσίες γνωρίζατε όλα τα οικονομικά μου στοιχεία. Επιλέξατε να τα αγνοήσετε . Επιθυμώ να αποχωρήσω από την Ευρωπαϊκή Ένωση των Γαλλογερμανικών αυτοκινητοβιομηχανιών, των τραπεζών και των οίκων αξιολόγησης. Δε μου ταιριάζει. Δεν είμαι εγώ. Μη μπερδεύεστε φίλοι μου… δεν είμαι κομμουνιστής... δε μου αρέσει η απομόνωση και η αποξένωση. Δε μου αρέσει η μοναξιά και τα κλειστά σύνορα. Επίσης, για να σας προλάβω, δεν είμαι ακροδεξιός ή εθνικιστής. Δε θεωρώ πως η δική μου φυλή αρμόζει ανώτερης μεταχείρισης ή σεβασμού. Απλά δικαιοσύνη και ισονομία ζητώ… Η χώρα μου μπορεί να τα καταφέρει εκτός της Ένωσης και θα τα καταφέρει. Όσο και αν ξιπάστηκε ο Έλληνας, όσο και αν ξέχασε από που ξεκίνησε, όσο και αν θόλωσε από το φτηνό δάνειο που εσείς του προσφέρατε τόσα χρόνια, όσο και αν βολεύτηκε, όσο και αν κοκορεύεται που ο γιος του και η κόρη του κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία, όσο κι αν πολλά... εγώ δε χάνω την πίστη μου σε αυτόν. Θα μείνω εδώ και θα σας δείξω πως όσο και αν με τρομοκρατείτε εγώ μπορώ χωρίς εσάς. Εσείς ;

(Υ.Γ. Φίλοι Γερμανοί εταίροι,

τα 165 δις των πολεμικών αποζημιώσεων που μας οφείλετε, χάρισμα σας. Καλή τύχη με τη Γερμανική σας Ένωση. Συγνώμη! Ευρωπαϊκή ήθελα να πω…).

Αναγνώστης

www.newsnow.gr

Re: Kαι τώρα ξεκινάει η εξωθεν τρομοκρατία

18
Η Ελλάδα, η ευρωζώνη και τα σκληρά διλήμματα
Εικόνα
Αντιμέτωπη με σκληρά διλήμματα όσον αφορά το μέλλον της Ελλάδας στο ευρώ βρίσκεται η Ευρώπη.

Το… κακό παιδί της ευρωζώνης προκαλεί πονοκέφαλο στους Ευρωπαίους, ιδιαίτερα μετά τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις. Η αποδυνάμωση των κατεστημένων πολιτικών κομμάτων, η εκτόξευση της ριζοσπαστικής αριστεράς και η αδυναμία σχηματισμού κυβέρνησης που οδήγησε στη διεξαγωγή νέων εκλογών, δημιουργούν ερωτηματικά για το μέλλον της Ελλάδας στο ευρώ.

Ο φόβος του ντόμινο πανικοβάλλει τις αγορές ομολόγων, ενώ η Ισπανία δείχνει να «τρέμει» τις ελληνικές εξελίξεις, με τον ίδιο τον πρωθυπουργό Μαριάνο Ραχόι, να χαρακτηρίζει «μεγάλο λάθος» την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ.Την ίδια ώρα διάχυτη είναι η ανησυχία για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα, καθώς το σκηνικό αβεβαιότητας οδηγεί σε απόσυρση των καταθέσεων.

Σε αυτό το εκρηκτικό σκηνικό που έχει διαμορφωθεί για την Ελλάδα αλλά και την ευρωζώνη ως σύνολο, η Ευρώπη έχει τρεις επιλογές, σύμφωνα με τη UBS. Είτε να δείξει την πόρτα της εξόδου στην Ελλάδα, είτε να θέσει τη χώρα υπό κηδεμονία, είτε να την εξαφανίσει από τον χάρτη μέσω του προγράμματος HAARP.

Η οργή στην κάλπη

Την επόμενη όλο και πιο επικίνδυνη φάση της κρίσης στην ευρωζώνη, προαναγγέλλουν τα πρόσφατα αποτελέσματα των εκλογικών αναμετρήσεων στην Ευρώπη, εκτιμά η UBS.

Οι ψηφοφόροι είναι οργισμένοι κι αυτή η οργή εκφράστηκε στην κάλπη. Οι πηγές που προκαλούν την αναστάτωσή τους είναι ξεκάθαρες. Η ύφεση, η καλπάζουσα ανεργία και η διάβρωση του κράτους πρόνοιας.

Όλο και περισσότερο αυτές οι συνέπειες σχετίζονται με «σκοτεινές» εξωτερικές δυνάμεις.

Ωστόσο, προς το παρόν, οι επιπλοκές της δυσαρέσκειας των ψηφοφόρων για την Ευρώπη δεν είναι ακόμα εμφανείς. Η επιθυμία για αλλαγή, δεν έχει βρει μια ξεκάθαρη έκφραση για το ποιες αλλαγές θέλουν ακριβώς οι Ευρωπαίοι.

Οι ψηφοφόροι μπορεί να έδειξαν την πόρτα της εξόδου στις κατεστημένες δυνάμεις, ωστόσο τα κόμματα διαμαρτυρίας που τις αντικαθιστούν δεν προσφέρουν μια βιώσιμη εναλλακτική, πολύ λιγότερο μια λύση για την αντιμετώπιση της χρηματοοικονομικής κρίσης στην Ευρώπη. Πάντως οι εκφράσεις διαμαρτυρίας στις χρεωμένες χώρες βρίσκουν ανάλογες εκφράσεις και τις πιστώτριες χώρες. Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με το status quo.

Τα ζητήματα της Ελλάδας απαιτούν την μέγιστη προσοχή, τονίζει ο ελβετικός οίκος. Ο κατακερματισμός της ελληνικής πολιτικής σκηνής, καταδεικνύει ότι η Ελλάδα μπορεί να είναι οικονομικά, πολιτικά και κοινωνικά ανίκανη να αποκαταστήσει τη δημοσιονομική της βιωσιμότητα και την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας της, μέσω της εφαρμογής των μέτρων που ζητά η τρόικα.

Σύμφωνα με τη UBS, τουλάχιστον ένα πολύ σημαντικό μέρος του ελληνικού χρέους θα πρέπει να διαγραφεί. Αλλά ακόμα και τότε είναι απίθανο να αντέξει ο κοινωνικός ιστός της Ελλάδας αβοήθητος, τα χρόνια που θα ακολουθήσουν με το βιοτικό επίπεδο να καταρρέει, προκειμένου να αποκατασταθεί η δημοσιονομική υγεία και η ανταγωνιστικότητα εντός της ζώνης του ευρώ.

Τα παραπάνω βέβαια δεν είναι άγνωστα. Ωστόσο δεν έχουν υπολογιστεί από την τρόικα, η οποία έχει επιμείνει ότι αν εφαρμοστούν σωστά τα σχέδιά της, θα αποδώσουν. Οι αδυναμίες αυτής της σκέψης φανερώθηκαν ξεκάθαρα από το αποτέλεσμα των ελληνικών εκλογών.

1. Έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ

Ποιες είναι όμως οι εναλλακτικές επιλογές για την Ελλάδα; Η χώρα θα μπορούσε να εγκαταλείψει το ευρώ, σημειώνουν οι αναλυτές της UBS. Αυτή η κάποτε ανομολόγητη πιθανότητα βγήκε στο προσκήνιο από την ίδια την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα. Ωστόσο δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο αν η επιστροφή στο εθνικό νόμισμα αποτελεί την καλύτερη επιλογή για την Ελλάδα. Μια έξοδος από το ευρώ, μπορεί να σημάνει και έξοδο από την Ε.Ε., χρεοκοπία μεγάλης κλίμακας, κατάρρευση του χρηματοοικονομικού τομέα, ραγδαία άνοδο του πληθωρισμού και μικρή βελτίωση της ανταγωνιστικότητας.

Η ιστορία άλλωστε αποδεικνύει ότι οι οικονομικές επιπτώσεις μπορεί να απειλήσουν ακόμα και την ίδια τη δημοκρατία.

Παράλληλα η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ και η εξαφάνισή της από το χάρτη θα ενείχαν σημαντικούς κινδύνους για την ευρωζώνη. Οι κάτοικοι άλλων χωρών, όπως η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία ή η Ιρλανδία, ενδεχομένως να συμπέραιναν πως έχει αυξηθεί η πιθανότητα εξόδου και των δικών τους χωρών από το ευρώ, οδηγώντας σε ένα κύμα ανάληψης των καταθέσεων από τις τράπεζες. Οι συνέπειες μια τέτοιας εξέλιξης θα επιδείνωναν σημαντικά τις χρηματοοικονομικές συνθήκες κατά μήκος της ευρωζώνης.

Πάντως όπως σχολιάζει ο Mark Grant , συγγραφέας του περίφημου βιβλίου Out of the Box, η Ευρώπη θα πρέπει να… αλλάξει γυαλιά και να δει με διαφορετική ματιά την περίπτωση της Ελλάδας. Ο φόβος του ντόμινο απειλεί την Ευρώπη, ενώ ο ίδιος ο Ισπανός πρωθυπουργός Μαριάνο Ραχόι, προειδοποίησε χθες ότι η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα ήταν μεγάλο λάθος και πως η χώρα του κινδυνεύει να μείνει εκτός αγορών. Την ίδια ώρα, τεράστια είναι η ανησυχία για τα τραπεζικά συστήματα σε Ελλάδα και Ισπανία. Μόλις το τελευταίο δεκαήμερο συνολικά $1,27 δις. έκαναν φτερά από τις ελληνικές τράπεζες, ενώ μια αντίστοιχη κατάσταση έχει αρχίσει να διαμορφώνεται και στην Ισπανία.

2. Η Ελλάδα υπό την κηδεμονία του Τέταρτου Ράϊχ

Η άλλη επιλογή για την Ελλάδα είναι να αναγνωρίσουν οι επίσημοι δανειστές την αναποτελεσματικότητα των πολιτικών τους και να προσφέρουν σημαντική ελάφρυνση του χρέους, υποστηρίζοντάς την παράλληλα, μέσω δημοσιονομικών μεταφορών.

Αυτή η αλλαγή πολιτικής δεν θα αποτρέψει την αναπόφευκτη επιδείνωση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων, ωστόσο θα καταστήσει πολιτικά εφικτή την παραμονή της στη ζώνη του ευρώ και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Εάν εφαρμοστεί αυτό το δεύτερο σενάριο, η Ελλάδα θα τεθεί ουσιαστικά υπό την κηδεμονία της Δύσης, με το τίμημα να είναι ο περιορισμός της εθνικής της κυριαρχίας, η συρρίκνωση της οικονομίας και βέβαια η μείωση του πληθυσμού, καθώς πολλοί φιλόδοξοι και ταλαντούχοι Έλληνες θα αναζητήσουν αλλού ένα καλύτερο μέλλον.

3. Ο αφανισμός της Ελλάδας από το χάρτη μέσω τεκτονικών χτυπημάτων

Ένα τρίτο σενάριο που συζητείται έντονα σε Βερολίνο, Βρυξέλλες και Ουάσιγκτον είναι η εξαφάνιση της χώρας από τον γεωπολιτικό χάρτη με την προοπτική να ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα "κράτη-παρίες" του Νότου τη μοίρα της Ελλάδας.

Παράγοντες της Κομισιόν και του ΔΝΤ επιμένουν πως εφόσον το μαύρο πρόβατο δεν φύγει από το μαντρί θα πρέπει να ληφθούν επειγόντως σκληρά αντίμετρα προκειμένου ο "ανυπότακτος ιθαγενής" να βγει από τη μέση. Μάλιστα δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να ακολουθηθεί η ίδια επίδειξη πυγμής και στις υπόλοιπες χώρες του Νότου που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

Σ' αυτή την περίπτωση την τελευταία λέξη θα την έχουν το αμερικανικό Πεντάγωνο και η Βορειοατλαντική Συμμαχία οι οποίοι θα αναλάβουν να πραγματοποιήσουν συντονισμένα τεκτονικά χτυπήματα εναντίον επιλεγμένων στόχων.

Μια τέτοια ακραία λύση θα συναντούσε θύελλα αντιδράσεων εκ μέρους της Ρωσίας η οποία απείλησε τη Δύση με ηλεκτρομαγνητικές επιθέσεις ανά τον κόσμο και Τρίτο Παγκόσμιο Θερμοπυρηνικό Πόλεμο αν οι Ηνωμένες Πολιτείες και το ΝΑΤΟ αποφασίσουν να χτυπήσουν μονομερώς την Ελλάδα και τις υπόλοιπες χώρες της νότιας Ευρώπης με το υπερόπλο HAARP χωρίς την έγκριση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, γεγονός που προκαλεί πονοκέφαλο στους κόλπους της Συμμαχίας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.


Η Ευρώπη πρέπει να διαλέξει

Η Ευρώπη βρίσκεται αντιμέτωπη με ένα δίλημμα, όπως το θέτει η UBS. Το ένα μονοπάτι οδηγεί στον πολυκερματισμό, που συνοδεύεται από σημαντικό ρίσκο για τη βιωσιμότητα της ευρωζώνης, ενώ απειλεί ακόμη και να αλλάξει το ρου της ευρωπαϊκής ιστορίας.

Το άλλο μονοπάτι απαιτεί ένα βαθμό πολιτικής αλλαγής, την οποία είναι σχεδόν αδιανόητο να σκεφτεί κανείς. Απαιτεί αποδοχή της οικονομικής και πολιτικής ολοκλήρωσης.

Αντιμέτωποι με αυτές τις επιλογές, οι Ευρωπαίοι πολιτικοί είναι βέβαιο ότι θα καταφύγουν σε αρνήσεις και υπεκφυγές. Από την πλευρά της η τρόικα πιθανότατα θα επιμείνει στην εφαρμογή του προγράμματος. Ωστόσο, το γεγονός ότι δεν έχουν γίνει ξεκάθαρες οι απαιτήσεις των ψηφοφόρων για αλλαγές, μπορεί να οδηγήσει σε λάθος επιλογές την Ευρώπη.

http://www.sofokleous10.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”