Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

92
dominique έγραψε:Μονομάχε,να σε ρωτησω εγω κατι.

Υπάρχει κάποιος άγιος ή γέροντας που να λέει οτι ο Ιωάννης είναι ο λευκός ίππος?

Οσο για τα διαστρεβλωμένα κείμενα,να σου δώσω ενα παράδειγμα.Η "προφητεία" του Παίσιου για τον Γράψα και δυστυχώς κάποιοι βρήκαν να περιγελουν τοσο τον Χριστιανισμο,οσο και τον Παίσιο.
Εχεις στοιχεία ότι τα κείμενα των Πατέρων που παρέθεσα
είναι διαστρεβλαωμένα?
Αν έχεις παραθεσέ τα
ή εσύ ή
οποιος άλλος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.
Αν όμως δεν έχεις
και η διαισθησή σου σου το λέγει
τούτο είναι πιο τίμιο
απο το να πετάς λάσπη.
Είναι και έντιμο πνευματικά.
έχεις αποδείξεις?
Εικόνα

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

94
GLADIATOR έγραψε:
dominique έγραψε:Μονομάχε,να σε ρωτησω εγω κατι.

Υπάρχει κάποιος άγιος ή γέροντας που να λέει οτι ο Ιωάννης είναι ο λευκός ίππος?

Οσο για τα διαστρεβλωμένα κείμενα,να σου δώσω ενα παράδειγμα.Η "προφητεία" του Παίσιου για τον Γράψα και δυστυχώς κάποιοι βρήκαν να περιγελουν τοσο τον Χριστιανισμο,οσο και τον Παίσιο.
Εχεις στοιχεία ότι τα κείμενα των Πατέρων που παρέθεσα
είναι διαστρεβλαωμένα?
Αν έχεις παραθεσέ τα
ή εσύ ή
οποιος άλλος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.
Αν όμως δεν έχεις
και η διαισθησή σου σου το λέγει
τούτο είναι πιο τίμιο
απο το να πετάς λάσπη.
Είναι και έντιμο πνευματικά.
έχεις αποδείξεις?

Kαλέ μου άνθρωπε,δεν αναφέρθηκα στα κείμενα των Πατέρων που παρέθεσες,ούτε πέταξα λάσπη,αναφέρθηκα γενικώς και σου ανέφερα και παράδειγμα.Αυτο που θέλω να πω είναι να προσέχουμε και οπως λεει και ο απόστολος Παυλος προφητείες μην εξουθενειτε,πάντα δε δοκιμάζετε.


Αλλα εσυ δεν μου απαντάς στην ερωτηση μου.Αναφέρθηκε κάποιος Άγιος ή Πατέρας οτι ο λευκός ίππος είναι ο Ιωάννης?

Ενα ναι ή ενα οχι ζητάω,δεν ειναι δυσκολο και αν ναι ποιος?

Και αμα θες θα σου πω μετα γιατι δεν δέχομαι οτι ο λευκός ίππος είναι ο Ιωάννης.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

95
Στην ερωτησή σου απάντησα φίλτατε.
έκανες κάποια άλλη ερώτηση και δεν έλαβες απάντηση?

Μάλλον σε άλλο φόρουμ πρέπει να κοιτάς φίλε μου!!!

Γεμισαμε 11 σελίδες με το να σε ρωταω τα ιδια και τα ιδια,χωρις να περνω ουδεμία απαντηση.

Στα εχω παραθέσει ξανα και ξανα αλλα μάλλον δεν εχεις τι να πεις,παρα μόνο να βάζεις έτοιμα κατεβατα και να λες τα ίδια και τα ίδια...... όπως βέβαια κάνεις και σε άλλα φόρουμ.


Για τελευταια φορά θα περιμένω απάντηση σε όλα αυτα που σε εχω ρωτησει,όπως επίσης και να παρεις θέση για το καθενα ξεχωριστα....... διαφορετικά το θέμα κλειδώνετε γιατί ήδη αναπαραγουμε τα ιδια και τα ιδια 11 σελιδες τωρα...
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

96
dominique έγραψε:
GLADIATOR έγραψε:
dominique έγραψε:Μονομάχε,να σε ρωτησω εγω κατι.

Υπάρχει κάποιος άγιος ή γέροντας που να λέει οτι ο Ιωάννης είναι ο λευκός ίππος?

Οσο για τα διαστρεβλωμένα κείμενα,να σου δώσω ενα παράδειγμα.Η "προφητεία" του Παίσιου για τον Γράψα και δυστυχώς κάποιοι βρήκαν να περιγελουν τοσο τον Χριστιανισμο,οσο και τον Παίσιο.
Εχεις στοιχεία ότι τα κείμενα των Πατέρων που παρέθεσα
είναι διαστρεβλαωμένα?
Αν έχεις παραθεσέ τα
ή εσύ ή
οποιος άλλος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.
Αν όμως δεν έχεις
και η διαισθησή σου σου το λέγει
τούτο είναι πιο τίμιο
απο το να πετάς λάσπη.
Είναι και έντιμο πνευματικά.
έχεις αποδείξεις?

Kαλέ μου άνθρωπε,δεν αναφέρθηκα στα κείμενα των Πατέρων που παρέθεσες,ούτε πέταξα λάσπη,αναφέρθηκα γενικώς και σου ανέφερα και παράδειγμα.Αυτο που θέλω να πω είναι να προσέχουμε και οπως λεει και ο απόστολος Παυλος προφητείες μην εξουθενειτε,πάντα δε δοκιμάζετε.


Αλλα εσυ δεν μου απαντάς στην ερωτηση μου.Αναφέρθηκε κάποιος Άγιος ή Πατέρας οτι ο λευκός ίππος είναι ο Ιωάννης?

Ενα ναι ή ενα οχι ζητάω,δεν ειναι δυσκολο και αν ναι ποιος?

Και αμα θες θα σου πω μετα γιατι δεν δέχομαι οτι ο λευκός ίππος είναι ο Ιωάννης.
Η αναξιοτητά μου όμως δεν αναφέρθηκε γενικώς.
Ειδικώς αναφέρθηκα με προφητείες Αγίων,ονομαστικά.

Όσον αφορά περί του ερωτηματός σου περί του καθημενου επί του ίππου,
βεβαίως και έχουν αναφερθεί άγιοι γέροντες,αποκαλύπτοντας την θαυμαστη τούτη αναφορά
που κάνει
ο Ευαγγελιστής Ιωαννης στην Αποκάλυψη.

Μας το φανερώνει γραπτώς και ο μακαριστός Παναγόπουλος
στο βιβλίο του ΄΄Αγιοι και σοφοί περί των μελλόντων
να συμβώσι΄΄.
Ο βίος του άγιος και αποκαλυπτικός .
Μπορείς να ρωτησεις για το προσωπό του
το άγιον όρος και μοναστήρια για του λόγου το αληθές.
Αν τώρα και τούτα δεν σε πείθουν
δεν δύναμαι να κάνω κάτι άλλο.

Απλά τα έκανα γνωστά στην αγάπη σας.
Εικόνα

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

97
emman έγραψε:
Στην ερωτησή σου απάντησα φίλτατε.
έκανες κάποια άλλη ερώτηση και δεν έλαβες απάντηση?

Μάλλον σε άλλο φόρουμ πρέπει να κοιτάς φίλε μου!!!

Γεμισαμε 11 σελίδες με το να σε ρωταω τα ιδια και τα ιδια,χωρις να περνω ουδεμία απαντηση.

Στα εχω παραθέσει ξανα και ξανα αλλα μάλλον δεν εχεις τι να πεις,παρα μόνο να βάζεις έτοιμα κατεβατα και να λες τα ίδια και τα ίδια...... όπως βέβαια κάνεις και σε άλλα φόρουμ.


Για τελευταια φορά θα περιμένω απάντηση σε όλα αυτα που σε εχω ρωτησει,όπως επίσης και να παρεις θέση για το καθενα ξεχωριστα....... διαφορετικά το θέμα κλειδώνετε γιατί ήδη αναπαραγουμε τα ιδια και τα ιδια 11 σελιδες τωρα...
Γνωριζόμαστε απο κάπου φίλτατε.
Σε ενοχλούν τα γραπτά μου?
Μου έθεσες ερώτηση και δεν σου απάντησα?

Με το να κλειδώσεις το θέμα(αντιχριστιανικό)
νομίζεις ότι η Αλήθεια που επικαλείσαι και στην υπογραφή σου
δεν θα μαθευτεί?


Ρώτησε τι θέλεις να απαντήσω,με τη Χαρη του Χριστού.
Αν όμως η απαντηση μου
δεν σε ικανοποιήσει τούτο δεν θα λογιστεί ως αδυναμία μου
αλλα ώς
κακοπροαίρετη στάση σου.
Εικόνα

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

98
GLADIATOR έγραψε: Η αναξιοτητά μου όμως δεν αναφέρθηκε γενικώς.
Ειδικώς αναφέρθηκα με προφητείες Αγίων,ονομαστικά.

Όσον αφορά περί του ερωτηματός σου περί του καθημενου επί του ίππου,
βεβαίως και έχουν αναφερθεί άγιοι γέροντες,αποκαλύπτοντας την θαυμαστη τούτη αναφορά
που κάνει
ο Ευαγγελιστής Ιωαννης στην Αποκάλυψη.

Μας το φανερώνει γραπτώς και ο μακαριστός Παναγόπουλος
στο βιβλίο του ΄΄Αγιοι και σοφοί περί των μελλόντων
να συμβώσι΄΄.
Ο βίος του άγιος και αποκαλυπτικός .
Μπορείς να ρωτησεις για το προσωπό του
το άγιον όρος και μοναστήρια για του λόγου το αληθές.
Αν τώρα και τούτα δεν σε πείθουν
δεν δύναμαι να κάνω κάτι άλλο.

Απλά τα έκανα γνωστά στην αγάπη σας.
μπορείς να κάνεις τον κόπο να μου γράψεις το απόσπασμα?
Μιλάει οτι θα θα ειναι επι λευκού ίππου ή οτι ο λευκός ίππος της Αποκάλυψης θα ειναι ο Ιωάννης?
Οταν απαντήσεις θα σου αντιπαραθέσω την δική μου άποψη μέσα απο την αποκάλυψη.Δεν είμαι ούτε αγιος ,ούτε σοφός,αλλά κατα καιρούς έχουν βγει αλλοι τόσοι εξίσου εμπνευσμένοι που λέν οτι ο λευκός ίππος είναι ο Χριστός,αρα ο μακαριστός Παναγόπουλος τους αναιρεί όλους.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Προφητείες για τον ΄΄εντολέα του Χριστού΄΄

99
Όριστε λοιπόν αυτά που σε έχω ρωτήσει κατ επαναληψη:

Περιμένω απάντηση χωρίς κατεβατα....

Εβαλα αριθμους και ερωτηματικα για να παρω απαντήσεις για το καθενα ξεχωριστά...

Σου ξαναπαραθέτω λοιπόν:

"Από τρία μπουγάζια στενά, Κρα, Κράψη και Μουζίνα, θα περνούν πολλά στρατεύματα για την Πολι. Καλόν είνε τα γυναικόπαιδα να βγουν στα βουνά. Θα σας ρωτούν αν είνε μακρυά η Πολι· εσείς να μη λέτε την αλήθεια, διότι θα σας κακοποιήσουν. Ο στρατός αυτός δεν θα φθάση στην Πολι, στη μέση του δρόμου θα μάθη ότι ο πόλεμος ετελείωσε".

1)Αμφισβητείς τον Πατροκοσμά :blue


Οι προφήτες Ηλίας-Ενώχ θα έρθουν στην γη 3,5 χρόνια πριν το Τέλος για να μας υποδείξουν ποιος είναι ο Αντίχριστος!!!

2)Γιατί άραγες :blue

3)Ο Ιωαννης μέσω της αναλαμπής της ορθοδοξίας και μέσω της βασιλειας του 32 χρόνια(όπως λένε κάποιοι) δεν θα αναδείξει στον κόσμο ποιος είναι ο Αντίχριστος,δεν θα τον πολεμάει :blue

4)Πως γίνεται μέσω της βασιλείας του Ιωαννη και της αναλαμπης της Ορθοδοξίας σε όλην την οικουμένη ο Αντίχριστος να πλανέψει ακόμα και τους ποιο εκλεκτούς :blue

5)Που αναφέρετε μέσα στην Αποκαλυψη ότι θα επικρατήσει ειρήνη και αναλαμπή της ορθοδοξίας :blue

Τέλος να πω ότι όλα τα χαρακτηριστικά του Ιωαννη όπως επίσης και ο καιρός Ειρήνης κτλ κτλ εμένα κάποιο άλλον μου θυμίζουν....

6)Συμφωνείς :blue

Περί δε των χρόνων και των καιρών, αδελφοί, δεν έχητε χρείαν να σας γράφη τις, 2 διότι σεις εξεύρετε ακριβώς, ότι η ημέρα του Κυρίου, ώς κλέπτης εν νυκτί, ούτω έρχεται. 3 Επειδή όταν λέγωσιν, Ειρήνη και ασφάλεια, τότε επέρχεται επ αυτούς αιφνίδιος όλεθρος, καθώς αι ωδίνες εις την εγκυμονούσαν· και δεν θέλουσιν εκφύγει. 4 Αλλά σεις, αδελφοί, δεν είσθε εν σκότει, ώστε η ημέρα να σας καταφθάση ως κλέπτης.

Τα κόκκινα γράμματα επάνω πιστευω πως είναι ξεκάθαρα!!!!!

7)Συμφωνείς :blue
τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται· 8 καὶ τότε ἀποκαλυφθήσεται ὁ ἄνομος, ὃν ὁ Κύριος ἀναλώσει τῷ πνεύματι τοῦ στόματος αὐτοῦ καὶ καταργήσει τῇ ἐπιφανείᾳ τῆς παρουσίας αὐτοῦ·
Προς Θεσσαλονικεις Β'στ7-8

:blue


Θα εμφανισθούν ψευδόχριστοι και ψευδοπροφήτες, «εγερθήσονται γαρ ψευδόχριστοι και ψευδοπροφήται και δώσουσι σημεία μεγάλα και τέρατα, ώστε πλανήσαι, ει δυνατόν, και τους εκλεκτούς » (Ματ. κδ’,24) και ( Μαρ. ιγ’,22)

:blue

Θα αποκαλυφθεί ο Αντίχριστος που θα είναι ολοκληρωτικά όργανο του Σατανά και που θα νικηθεί όμως από το Χριστό, «και τότε αποκαλυφθήσεται ο άνομος, ον ο Κύριος αναλώσει τω πνεύματι του στόματος αυτού και καταργήσει τη επιφανεία της παρουσίας αυτού» (Β΄ Θεσ. β’, 8)

:blue

Θα γίνουν πόλεμοι και άλλες καταστροφές, «εγερθήσεται γαρ έθνος επί έθνος και βασιλεία επί βασιλείαν, και έσονται λιμοί και λοιμοί και σεισμοί κατά τόπους.» (Ματ. κδ’, 7) - (Μάρ. ιγ’, 8) - (Λουκ. κα’, 11)

:blue

12 ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΔΕΝ ΕΛΑΒΟΝ ΕΤΙ ΑΛΛΑ ΜΙΑΝ ΩΡΑΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΣΙΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΩΣ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ
13 ΟΥΤΟΙ ΕΧΟΥΣΙ ΜΙΑΝ ΓΝΩΜΗΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΕΑΥΤΩΝ
14 ΟΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΝΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΙΚΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΤΟΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΙ
15 ΚΑΙ ΜΟΙ ΛΕΓΕΙ ΤΑ ΥΔΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΕΣ ΟΠΟΥ Η ΠΟΡΝΗ ΚΑΘΗΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΟΧΛΟΙ ΚΑΙ ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΙ
16 ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΕΣ ΕΠΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΟΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΜΙΣΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΝΗΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΜΕΙ ΑΥΤΗΝ ΗΡΗΜΩΜΕΝΗΝ ΚΑΙ ΓΥΜΝΗΝ ΚΑΙ ΤΑΣ ΣΑΡΚΑΣ ΑΥΤΗΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΦΑΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΑΚΑΥΣΕΙ ΕΝ ΠΥΡΙ
17 ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΚΕΝ ΕΙΣ ΤΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΑΥΤΩΝ ΝΑ ΚΑΜΩΣΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΙΝΩΣΙ ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩΣΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΕΩΣΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΘΩΣΙΝ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
18 ΚΑΙ Η ΓΥΝΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΕΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΣ Η ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΧΟΥΣΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ



Και τα στρατεύματα τα εν τω ουρανώ ηκολούθουν αυτόν εφ' ίππων λευκών, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν και καθαρόν

9)Στρατευματα του ουρανού ......ποιος έχει τέτοια εξουσία :blue

Αν ήταν κάποιος άνθρωπος να ηγηθεί δεν αρκούσαν ο Ηλίας και Ενώχ :blue


και τότε αποκαλυφθήσεται ο άνομος, ον ο Κύριος αναλώσει τω πνεύματι του στόματος αυτού και καταργήσει τη επιφανεία της παρουσίας αυτού»


Περί δε των χρόνων και των καιρών, αδελφοί, δεν έχητε χρείαν να σας γράφη τις, 2 διότι σεις εξεύρετε ακριβώς, ότι η ημέρα του Κυρίου, ώς κλέπτης εν νυκτί, ούτω έρχεται. 3 Επειδή όταν λέγωσιν, Ειρήνη και ασφάλεια, τότε επέρχεται επ αυτούς αιφνίδιος όλεθρος, καθώς αι ωδίνες εις την εγκυμονούσαν· και δεν θέλουσιν εκφύγει. 4 Αλλά σεις, αδελφοί, δεν είσθε εν σκότει, ώστε η ημέρα να σας καταφθάση ως κλέπτης.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”

cron