Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

37
LAPTONAS έγραψε:
emman έγραψε:Laptona μάλλον λάθος μετάφραση κάνεις.

Κοίτα παρακάτω πως έχει η μετάφραση και θα πάρεις τις απαντησεις που θέλεις,όπως και θα καταλαβεις ότι ο Απολλων είναι Δαίμονας.
Δεν κάνω λάθος μετάφραση. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς ;
Θα συμφωνήσω με τον Λάπτονα στο ότι δεν μπορεί να είναι ο Αββαδών ο Απόλλων και θα τονίσω κάποια σημεία από τον Κρατύλο που έβαλε για να γίνει κατανοητό.

Όσον δε διά την Φερέφατταν, πολλοί φοβούνται και
τούτο το όνομα καθώς και τον Απόλλωνα ένεκα αμαθείας περί της
ορθότητος των ονομάτων, καθώς φαίνεται. Διότι το μεταβάλλουν και
αντικρύζουν την Φερσερόνην(7) και τούτο φαίνεται εις αυτούς
τρομερόν. Και όμως τούτο μας πληροφορεί ότι η θεά αυτή είναι
σοφή, διότι, αφού τα πράγματα φέρονται, εκείνο το οποίον
εφάπτεται με επαφήν και δύναται να παρακολουθή είναι η σοφία.
Ώστε ορθώς καλείται η θεά αυτή Φερέπαφα ένεκα της σοφίας και της
&επαφής& του &φερομένου& ή διά κάτι τι παρόμοιον. Διά τούτο και
ζη με αυτήν ο Άδης, ο οποίος είναι σοφός, διότι είναι τοιαύτη.
Τόρα όμως μετατρέπουν το όνομά της φροντίζοντες περισσότερον διά
την ευφωνίαν παρά διά την αλήθειαν, και ονομάζουν αυτήν
Φερρέφατταν. Επίσης δε και διά τον Απόλλωνα, καθώς είπα, πολλοί
τρομάζουν το όνομα αυτού του θεού, ως να σημαίνη κάτι τι
τρομερόν.
Ή μήπως δεν το αντελήφθης αυτό;
Ερμογένης.
Πολύ μάλιστα, και λέγεις την αλήθειαν.
Σωκράτης.
Τούτο δε, καθώς μου φαίνεται, είναι τεθειμένον κάλλιστα διά να
σημαίνη την δύναμιν αυτού του θεού.

Ερμογένης.
Πώς δηλαδή;
Σωκράτης.
Εγώ θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω πώς μου φαίνεται. Δηλαδή
κανέν άλλο όνομα δεν υπάρχει που να αρμόζη και εις τας τέσσαρας
δυνάμεις του θεού, αν και είναι έν, ώστε όλας να τας περιλαμβάνη
και να σημαίνη οπωσδήποτε και την μουσικήν και την μαντικήν και
την ιατρικήν και την τοξικήν.
Ερμογένης.
Λέγε λοιπόν, διότι μου φαίνεται ότι το παρουσιάζεις ως αλλόκοτον
αυτό το όνομα.
Σωκράτης.
Απ' εναντίας μάλιστα αρμονικόν, αφού είναι και μουσικός ο θεός
αυτός. Διότι πρώτον μεν η καθαρειότης και οι καθαρμοί και υπό
έποψιν ιατρικήν και υπό έποψιν μαντικήν και τα θειαφίσματα με
ιατρικά φάρμακα και μαντικά μέσα και τα λουτρά και οι ραντισμοί
εις τοιαύτας περιστάσεις, όλα αυτά μίαν δύναμιν έχουν, δηλαδή να
κάμνουν τον άνθρωπον καθαρόν και κατά το σώμα και κατά την ψυχήν.
Ή όχι;
Ερμογένης.
Πολύ σωστά.
Σωκράτης.
Λοιπόν δεν είναι αυτός ο θεός ο οποίος καθαρίζει και &απολούει&
και &απολύει& από αυτά τα κακά;

Ερμογένης. Πολύ σωστά.

Σωκράτης. Λοιπόν όσον διά τας απολύσεις και απολούσεις, επειδή είναι ιατρός των τοιούτων πραγμάτων, θα ήτο ορθόν να ονομάζεται &απολούων&· όσον δε διά την μαντικήν και το &αληθές& και το &απλούν& - διότι αυτά τα δύο σημαίνουν το ίδιον — θα ήτο πολύ ορθόν να τον ονομάζωμεν, καθώς τον ονομάζουν οι Θεσσαλοί. Διότι όλοι οι Θεσσαλοί ονομάζουν &Άπλουν& τούτον τον θεόν. Επειδή δε &αείποτε& είναι έμπειρος των &βολών& εις την τοξικήν, πρέπει να θεωρηθή ως &Αεί-βάλλων&. Ως προς την μουσικήν δε πρέπει να υποθέσωμεν ότι το άλφα είναι αθροιστικόν καθώς εις το &ακόλουθος& και &άκοιτις&, οπού σημαίνει το ομού, και ότι και εδώ σημαίνει την &ομού περιπολίαν& εις τον ουρανόν, ο οποίος ακριβώς έχει &πόλους& και εις την αρμονίαν των ασμάτων, η οποία είναι η καθαυτό αρμονία, και ότι όλα αυτά &ομού περιπολεί& με κάποιαν αρμονίαν, καθώς λέγουν οι τελειοποιημένοι εις την μουσικήν και την αστρονομίαν. Καθώς λοιπόν τον &ομοκέλευθον& και &ομόκοιτιν& τον ωνομάσαμεν &ακόλουθον& και &άκοιτιν& διά της μεταβολής του &ομο& εις άλφα, ομοίως ωνομάσαμεν και τον Απόλλωνα, ο οποίος ήτο &ομοπολών&, διά παρεμβολής ενός ακόμη λάβδα, διά να μη γίνη ομόηχον με το κακόν όνομα. Τούτο όμως και τόρα πάλιν το φοβούνται μερικοί, επειδή δεν εννοούν καλά την δύναμιν αυτού του ονόματος και νομίζουν ότι σημαίνει φθοράν. Αλλά, καθώς ελέγαμεν προ ολίγου, αυτό το όνομα περικλείει όλας τας δυνάμεις του θεού, δηλαδή το &απλούν, αειβάλλον, απολούον, ομοπολούν&.
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

39
LAPTONAS έγραψε:Τα είπαμε στην αρχή :D δες τη συζήτηση για να καταλάβεις τα υπέρ και τα κατά αυτής της θέσης.
Το ξέρω φίλε ότι το είπες στην αρχή και το αναφέρω κιόλας.Απλά το ξαναέβαλα τονίζοντας κάποιες φράσεις κλειδιά σε περίπτωση που κάποιος δεν το διάβασε ή δεν το κατάλαβε. :132
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

40
καὶ ἐδόθη αὐτῷ ἡ κλεὶς τοῦ φρέατος --->πες μου το "αυτώ" που πάει : στον ἀστέρα ή στον άγγελο που σάλπισε ;
Εδω μιλάει για τον Αστέρα.

Συνεπώς μας λες ότι μιλάει για τον εκπεσόντα Εωσφόρο που έπεσε στην γη εδώ και που είναι και ο βασιλιάς της αβύσσου ; Μα λέει α. σάλπισε ο 5ος άγγελος β. αστέρι έπεσε γ.του θόθηκε κλειδί δ. βγήκε καπνός ε. μαζί με το καπνό ακρίδες στ. ακρίδες με εξουσία σαν αυτές τις γης.

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι έχει γίνει ήδη το 5ο σάλπισμα. Αυτό λες ; Γιατί από όσο ξέρω ο Εωσφόρος έχει ήδη πέσει και στην Αποκάλυψη είναι σαφής ότι πρώτα έχουμε σάλπισμα και μετά αστέρι που πέφτει. Άρα δεν μπορεί να μιλάει για τον Εωσφόρο γιατί αυτό το περιστατικό είναι μελλοντικό (είναι το πρώτο "αλίμονο" που ξεκινάει με το σάλπισμα).
Τα συσχετίζεις λάθος.

Θα στο εξηγήσω παρακάτω....

αυτό είναι αυθαίρετο που λες. Επειδή ο σατανάς έχει πολλά ονόματα αυτό δε σημαίνει ότι ο αβαδδών είναι ο Σατανάς. Λέει ότι εβραστί ονομάζεται έτσι. Αν ρωτήσεις Εβραίο σε καμία περίπτωση δεν θα ταυτίσει τον Αβαδδών με τον Σατανά. Αν ρωτήσεις Έλληνα επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα ταυτίσει τον Απόλλωνα με τον Σατανά.

Συνεπώς από που και ως που ο Αβαδδών είναι άλλη μία ονομασία του Σατανά ; Άσε που αν το δεχτούμε αυτό τότε ο Σατανάς είναι εντολοδόχος του Θεού κάτι το οποίο είναι εντελώς άκυρο.
Αρα μας λές ότι ο Ιωαννης κάνει λάθος και δεν ξέρει τι λεει?

Απο που κατάλαβες ότι ο Σατανας είναι εντολοδόχος του Θεού?

Οι ακρίδες (που ανήκουν στον Αβαδδών) από που παίρνουν εντολή να μην πειράξουν τίποτα παρά μόνο τους χαραγμένους ; Από το Θεό ή από τον Αβαδδών ; και για ποιο λόγο και στις δύο περιπτώσεις.
Απο τον Αβαδδών φυσικά.

Ο Αβαδδών δεν έχει εξουσία σε αυτους που έχουν την σφραγιδα του Θεού στο μετωπό τους.
Ο Αβαδδών έχει αξουσία μόνο σε αυτούς που έχουν πάρει το χάραγμα και μπορεί να τους βασανίζει όπως και όποτε θέλει.

Μα πως; αφού λέει : καὶ ἐδόθη αὐταῖς ἐξουσία ὡς ἔχουσιν ἐξουσίαν οἱ σκορπίοι τῆς γῆς·. με εντολή να μην πειράξουν χροτάρι (πάνε οι δαίμονες στο χορτάρι;), έπειτα αν ισχύει αυτό που λες τότε πως πιστεύεις ότι θα βασανίζουν τους ανθρώπους ;

θα τους καταλαμβάνουν ας πούμε ; θα τους μαστιγώνουν ; πως το σκέφτεσαι ;

γιατί εμένα αυτό όπως είπα και πριν μου θυμίζει την πληγή της Αιγύπτου, όπου και εκεί είχαμε έναν καταστροφέα να πετάει έντομα από τον ουρανό και να τιμωρεί τους σκληλόκαρδους Αιγύπτιους.
Ισως και να μην είναι δαίμονες,αλλά κάποια κρυμένη υπερτεχνολογία που θα βγεί απο το φρεάρ της Αββύσου(μπορεί να είναι και οι μυστικές υπόγειες βάσεις),όπου διάφορα σκάφη(εξελιγμένα ελικοπτερα-αεροπλανα) μέσω διάφορων ηλεκτρομαγνητικών κυμμάτων να χτυπάνε τους τσιπαρισμένους.
Μπορει όμως να είναι και ufo-δαίμονες ή ufo-περιοχή 51 κτλ κτλ


Για αυτο λέει και δεν θα ενοχλούν το χορταρι,τα δέντρα κ.ο.κ. αλλά μόνο αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγιδα του Θεού.


Τωρα θα μου πείς μα πως γίνεται αυτο?
Δηλαδή πως γίνεται ο Δαίμονας αντί να πολεμά τους "εχθρούς του" να πολεμά τους δικούς του?

Μα ποιος ο λόγος τότε ο Αντίχριστος να τσιπάρει τον κόσμο?
Μέσω του τσιπαρίσματος όπως μας λένε οι Αγιοι Πατέρες θα βασανίζει τον κόσμο και θα τον ελεγχει.

Ο Σατανάς δεν έχει δικά του άτομα και κοιτάει μόνο πως να φέρνει πόνο,θλίψη και δυστυχία στον κόσμο.

Αυτό μας το λένε σχεδον οι Περισσότεροι Πατέρες..... δηλαδή ότι όποιος τσιπαριστεί θα βασανίζεται συνεχώς απο τις δυνάμεις του Αντιχριστου.

.............................................................

Βέβαια βλέπουμε ότι ακριβώς πριν απο την 5η σάλπιγγα,όλες οι προηγούμενες μιλάνε για το φαινόμενο πτώσης ενός κομήτη-αστέρα.
ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΧΑΛΑΖΑ ΚΑΙ ΠΥΡ ΜΕΜΙΓΜΕΝΑ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΔΕΝΔΡΩΝ ΚΑΤΕΚΑΗ ΚΑΙ ΠΑΣ ΧΛΩΡΟΣ ΧΟΡΤΟΣ ΚΑΤΕΚΑΗ
Πριν απο κάθε αστέρα προηγούνται χιλιάδες μικρά κομμάτια που διαλύονται και πέφτουν πρώτα στην γή.
ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΩΣ ΟΡΟΣ ΜΕΓΑ ΚΑΙΟΜΕΝΟΝ ΜΕ ΠΥΡ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΕΓΕΙΝΕΝ ΑΙΜΑ
ΚΑΙ ΑΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΕΜΨΥΧΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΔΙΕΦΘΑΡΗ
ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΗΡ ΜΕΓΑΣ ΚΑΙΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΠΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΑΣ ΠΗΓΑΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ
11 ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΕΘΑΝΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΡΑΝΘΗΣΑΝ
ΚΑΙ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΗΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΙΣΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΟΜΟΙΩΣ
13 ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΝ ΠΕΤΩΜΕΝΟΝ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑ ΟΣΤΙΣ ΕΛΕΓΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΥΑΙ ΟΥΑΙ ΟΥΑΙ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΔΙΑ ΤΑΣ ΛΟΙΠΑΣ ΦΩΝΑΣ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΩΝ ΝΑ ΣΑΛΠΙΣΩΣΙ

Μετέπειτα πέφτει ο άστερας-κομήτης και γίνονται οι διάφορες γνωστές καταστροφές...


Και στο καπάκι η 5η σάλπιγγα μας μιλάει παλι για αστέρα? :no

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι έχει γίνει ήδη το 5ο σάλπισμα. Αυτό λες ; Γιατί από όσο ξέρω ο Εωσφόρος έχει ήδη πέσει και στην Αποκάλυψη είναι σαφής ότι πρώτα έχουμε σάλπισμα και μετά αστέρι που πέφτει. Άρα δεν μπορεί να μιλάει για τον Εωσφόρο γιατί αυτό το περιστατικό είναι μελλοντικό (είναι το πρώτο "αλίμονο" που ξεκινάει με το σάλπισμα).
Μα για το 5ο σάλπιγμα δεν μιλάμε,που είναι παρεμπιπτόντως και το πρώτο αλίμονο?

Ο Εωσφόρος δεν έχει πέσει......αλλά πέφτει εκείνη την περιόδο:
ΚΑΙ Η ΓΥΝΗ ΕΦΥΓΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟΝ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΝ ΗΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΤΡΕΦΩΣΙΝ ΑΥΤΗΝ ΕΚΕΙ ΗΜΕΡΑΣ ΧΙΛΙΑΣ ΔΙΑΚΟΣΙΑΣ ΕΞΗΚΟΝΤΑ
7 ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ Ο ΜΙΧΑΗΛ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ ΕΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΝΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΚΩΝ ΕΠΟΛΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ
8 ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΑΝ ΟΥΔΕ ΕΥΡΕΘΗ ΠΛΕΟΝ ΤΟΠΟΣ ΑΥΤΩΝ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ
9 ΚΑΙ ΕΡΡΙΦΘΗ Ο ΔΡΑΚΩΝ Ο ΜΕΓΑΣ Ο ΟΦΙΣ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ Ο ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ Ο ΠΛΑΝΩΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΝ ΟΛΗΝ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

41
emman έγραψε:
καὶ ἐδόθη αὐτῷ ἡ κλεὶς τοῦ φρέατος --->πες μου το "αυτώ" που πάει : στον ἀστέρα ή στον άγγελο που σάλπισε ;
Εδω μιλάει για τον Αστέρα.
Δίκιο έχεις. Το κλειδί το παίρνει ο αστέρας και ανοίγει την άβυσσο.
emman έγραψε:
Συνεπώς μας λες ότι μιλάει για τον εκπεσόντα Εωσφόρο που έπεσε στην γη εδώ και που είναι και ο βασιλιάς της αβύσσου ; Μα λέει α. σάλπισε ο 5ος άγγελος β. αστέρι έπεσε γ.του θόθηκε κλειδί δ. βγήκε καπνός ε. μαζί με το καπνό ακρίδες στ. ακρίδες με εξουσία σαν αυτές τις γης.

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι έχει γίνει ήδη το 5ο σάλπισμα. Αυτό λες ; Γιατί από όσο ξέρω ο Εωσφόρος έχει ήδη πέσει και στην Αποκάλυψη είναι σαφής ότι πρώτα έχουμε σάλπισμα και μετά αστέρι που πέφτει. Άρα δεν μπορεί να μιλάει για τον Εωσφόρο γιατί αυτό το περιστατικό είναι μελλοντικό (είναι το πρώτο "αλίμονο" που ξεκινάει με το σάλπισμα).
Τα συσχετίζεις λάθος.

Θα στο εξηγήσω παρακάτω....
οκ
emman έγραψε:
αυτό είναι αυθαίρετο που λες. Επειδή ο σατανάς έχει πολλά ονόματα αυτό δε σημαίνει ότι ο αβαδδών είναι ο Σατανάς. Λέει ότι εβραστί ονομάζεται έτσι. Αν ρωτήσεις Εβραίο σε καμία περίπτωση δεν θα ταυτίσει τον Αβαδδών με τον Σατανά. Αν ρωτήσεις Έλληνα επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα ταυτίσει τον Απόλλωνα με τον Σατανά.

Συνεπώς από που και ως που ο Αβαδδών είναι άλλη μία ονομασία του Σατανά ; Άσε που αν το δεχτούμε αυτό τότε ο Σατανάς είναι εντολοδόχος του Θεού κάτι το οποίο είναι εντελώς άκυρο.
Αρα μας λές ότι ο Ιωαννης κάνει λάθος και δεν ξέρει τι λεει?
Ο Ιωάννης ξέρει πολύ καλά τι λέει, γιαυτό και δεν λέει Απόλλων (που είναι το προφανές όνομα) αλλά Απολλύων. Εννοεί λοιπόν κάτι άλλο. Αλλιώς εξήγησε μου εσύ γιατί έβαλε το "Υ".

emman έγραψε: Απο που κατάλαβες ότι ο Σατανας είναι εντολοδόχος του Θεού?
Οι ακρίδες (που ανήκουν στον Αβαδδών) από που παίρνουν εντολή να μην πειράξουν τίποτα παρά μόνο τους χαραγμένους ; Από το Θεό ή από τον Αβαδδών ; και για ποιο λόγο και στις δύο περιπτώσεις.
Απο τον Αβαδδών φυσικά.

Ο Αβαδδών δεν έχει εξουσία σε αυτους που έχουν την σφραγιδα του Θεού στο μετωπό τους.
Ο Αβαδδών έχει αξουσία μόνο σε αυτούς που έχουν πάρει το χάραγμα και μπορεί να τους βασανίζει όπως και όποτε θέλει.
Ωραία, άρα δεν δίνει την εντολή ο Θεός λες, αλλά ο Απολλύων, ο οποίος επί της ευκαιρίας είναι τόσο κακός που τιμωρεί τους δικούς του, επειδή τον λατρεύουν.

Γιατί εγώ νόμιζα ότι εφόσον ο άγγελος σαλπίζει κατ εντολή του Θεού, άρα Εκείνος ορίζει πότε θα πέσει ο αστέρας, πότε θα ανοίξει η άβυσσος, και δίνει εντολή σε έναν από τους αγγέλους της αβύσσου (τον "αβαδδών"), ο οποίος έπειτα δίνει εντολή στις ακρίδες να βγουν να τιμωρήσουν όσους δεν έχουν το σφράγισμα.
emman έγραψε:
Μα πως; αφού λέει : καὶ ἐδόθη αὐταῖς ἐξουσία ὡς ἔχουσιν ἐξουσίαν οἱ σκορπίοι τῆς γῆς·. με εντολή να μην πειράξουν χροτάρι (πάνε οι δαίμονες στο χορτάρι;), έπειτα αν ισχύει αυτό που λες τότε πως πιστεύεις ότι θα βασανίζουν τους ανθρώπους ;

θα τους καταλαμβάνουν ας πούμε ; θα τους μαστιγώνουν ; πως το σκέφτεσαι ;

γιατί εμένα αυτό όπως είπα και πριν μου θυμίζει την πληγή της Αιγύπτου, όπου και εκεί είχαμε έναν καταστροφέα να πετάει έντομα από τον ουρανό και να τιμωρεί τους σκληλόκαρδους Αιγύπτιους.
Ισως και να μην είναι δαίμονες,αλλά κάποια κρυμένη υπερτεχνολογία που θα βγεί απο το φρεάρ της Αββύσου(μπορεί να είναι και οι μυστικές υπόγειες βάσεις),όπου διάφορα σκάφη(εξελιγμένα ελικοπτερα-αεροπλανα) μέσω διάφορων ηλεκτρομαγνητικών κυμμάτων να χτυπάνε τους τσιπαρισμένους.
Μπορει όμως να είναι και ufo-δαίμονες ή ufo-περιοχή 51 κτλ κτλ

Για αυτο λέει και δεν θα ενοχλούν το χορταρι,τα δέντρα κ.ο.κ. αλλά μόνο αυτούς που δεν θα έχουν την σφραγιδα του Θεού.

Τωρα θα μου πείς μα πως γίνεται αυτο?
Δηλαδή πως γίνεται ο Δαίμονας αντί να πολεμά τους "εχθρούς του" να πολεμά τους δικούς του?

Μα ποιος ο λόγος τότε ο Αντίχριστος να τσιπάρει τον κόσμο?
Μέσω του τσιπαρίσματος όπως μας λένε οι Αγιοι Πατέρες θα βασανίζει τον κόσμο και θα τον ελεγχει.

Ο Σατανάς δεν έχει δικά του άτομα και κοιτάει μόνο πως να φέρνει πόνο,θλίψη και δυστυχία στον κόσμο.

Αυτό μας το λένε σχεδον οι Περισσότεροι Πατέρες..... δηλαδή ότι όποιος τσιπαριστεί θα βασανίζεται συνεχώς απο τις δυνάμεις του Αντιχριστου.

.............................................................
Το ίδιο λέει και η έκδοση του Βασιλόπουλου , μιλάει για αεροπλάνα και ανθρώπινα μηχανήματα. Επίσης ταυτίζει τον Πάπα με τον αστέρα που πέφτει και τα ανάγει όλα σε ανθρώπινο επίπεδο.

Όμως αυτή η ερμηνεία δεν έχει λογική. Θα σου περιγράψω στο τέλος.
emman έγραψε: Βέβαια βλέπουμε ότι ακριβώς πριν απο την 5η σάλπιγγα,όλες οι προηγούμενες μιλάνε για το φαινόμενο πτώσης ενός κομήτη-αστέρα.
ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΧΑΛΑΖΑ ΚΑΙ ΠΥΡ ΜΕΜΙΓΜΕΝΑ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΔΕΝΔΡΩΝ ΚΑΤΕΚΑΗ ΚΑΙ ΠΑΣ ΧΛΩΡΟΣ ΧΟΡΤΟΣ ΚΑΤΕΚΑΗ
Πριν απο κάθε αστέρα προηγούνται χιλιάδες μικρά κομμάτια που διαλύονται και πέφτουν πρώτα στην γή.
ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΩΣ ΟΡΟΣ ΜΕΓΑ ΚΑΙΟΜΕΝΟΝ ΜΕ ΠΥΡ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΕΓΕΙΝΕΝ ΑΙΜΑ
ΚΑΙ ΑΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΕΜΨΥΧΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΔΙΕΦΘΑΡΗ
ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΗΡ ΜΕΓΑΣ ΚΑΙΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΠΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΑΣ ΠΗΓΑΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ
11 ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΕΘΑΝΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΡΑΝΘΗΣΑΝ
ΚΑΙ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΗΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΙΣΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΟΜΟΙΩΣ
13 ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΝ ΠΕΤΩΜΕΝΟΝ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑ ΟΣΤΙΣ ΕΛΕΓΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΥΑΙ ΟΥΑΙ ΟΥΑΙ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΔΙΑ ΤΑΣ ΛΟΙΠΑΣ ΦΩΝΑΣ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΩΝ ΝΑ ΣΑΛΠΙΣΩΣΙ

Μετέπειτα πέφτει ο άστερας-κομήτης και γίνονται οι διάφορες γνωστές καταστροφές...


Και στο καπάκι η 5η σάλπιγγα μας μιλάει παλι για αστέρα? :no
Γιατί όχι;

Έπεσε ένας κομήτης -> άνοιξε η γη -> βγήκαν έντομα που ζουν υπογείως -> βασάνιζαν όσους έχουν χαραχθεί. Έστω ότι το τσιπάκι π.χ. έλκει για κάποιο λόγο ακρίδες :cooll Ορίστε.
emman έγραψε:
Δηλαδή είναι σαν να λες ότι έχει γίνει ήδη το 5ο σάλπισμα. Αυτό λες ; Γιατί από όσο ξέρω ο Εωσφόρος έχει ήδη πέσει και στην Αποκάλυψη είναι σαφής ότι πρώτα έχουμε σάλπισμα και μετά αστέρι που πέφτει. Άρα δεν μπορεί να μιλάει για τον Εωσφόρο γιατί αυτό το περιστατικό είναι μελλοντικό (είναι το πρώτο "αλίμονο" που ξεκινάει με το σάλπισμα).
Μα για το 5ο σάλπιγμα δεν μιλάμε,που είναι παρεμπιπτόντως και το πρώτο αλίμονο?

Ο Εωσφόρος δεν έχει πέσει......αλλά πέφτει εκείνη την περιόδο:
ΚΑΙ Η ΓΥΝΗ ΕΦΥΓΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟΝ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΝ ΗΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΤΡΕΦΩΣΙΝ ΑΥΤΗΝ ΕΚΕΙ ΗΜΕΡΑΣ ΧΙΛΙΑΣ ΔΙΑΚΟΣΙΑΣ ΕΞΗΚΟΝΤΑ
7 ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ Ο ΜΙΧΑΗΛ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ ΕΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΝΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΚΩΝ ΕΠΟΛΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ
8 ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΑΝ ΟΥΔΕ ΕΥΡΕΘΗ ΠΛΕΟΝ ΤΟΠΟΣ ΑΥΤΩΝ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ
9 ΚΑΙ ΕΡΡΙΦΘΗ Ο ΔΡΑΚΩΝ Ο ΜΕΓΑΣ Ο ΟΦΙΣ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ Ο ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ Ο ΠΛΑΝΩΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΝ ΟΛΗΝ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΑΥΤΟΥ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ
Ο Εωσφόρος έχει πέσει. Αυτό που λες μπορεί είτε α. να μην αναφέρεται στον Εωσφόρο είτε β. να αναφέρεται στο παρελθόν είτε γ. να αναφέρεται στην περίπτωση όπου ο Εωσφόρος ξανανεβαίνει και ξαναπέφτει.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή οπότε διάλεξε.

Επί της παρούσης τι μου λες :

1)Ο Απόλλωνας -ο γνωστός θεός των Ελλήνων- είναι ο Εωσφόρος, ο οποίος εξέπεσε με τους αγγέλους στον Άδη και έγινε βασιλέας της Αβύσσου και στο 5 σάλπισμα θα πέσει ένας άγγελος/αστέρας και θα ανοιχτεί η άβυσσος και ο Απόλλωνας που είναι ο Εωσφόρος θα βάλει ακρίδες αεροπλάνα, Ufo, ρομποέντομα κτλ να βασανίζουν τους δικούς του επειδή τον λατρεύουν.

Αυτό κατάλαβα, αν θέλεις παρουσίασε εσύ όλη την πέμπτη σάλπιγγα σύμφωνα με την δική σου εκδοχή. Ή πες μου την ολοκληρωμένη εκδοχή κάπου γέροντα, Πατέρα κτλ. Το βιβλίο του αρχιμανδρίτη Βασιλόπουλου (αποκάλυψης εξηγημένη το κατά δύναμιν) το έχω μπροστά μου. Αν θες βλέπουμε και από εκεί.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Απόλλων = Εωσφόρος ;

42
Δίκιο έχεις. Το κλειδί το παίρνει ο αστέρας και ανοίγει την άβυσσο.
Eιρωνικά το λες?

Ο Ιωάννης ξέρει πολύ καλά τι λέει, γιαυτό και δεν λέει Απόλλων (που είναι το προφανές όνομα) αλλά Απολλύων. Εννοεί λοιπόν κάτι άλλο. Αλλιώς εξήγησε μου εσύ γιατί έβαλε το "Υ".

Αφού λέει καταστροφέας!

Ποιος είναι ο καταστροφέας?
Δεν είναι ο Απολλών?
"Ο ΤΥΦΩΝ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΤΟΝ ΩΡΟ(ΑΠΟΛΛΩΝ)ΣΕ ΔΚΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΟΘΟΣ,ΒΟΗΘΗΣΕ ΟΜΩΣ Ο ΕΡΜΗΣ,ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΩΡΟΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΓΝΗΣΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ!"
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΩΡΟ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Η ΛΗΤΩ ΣΤΑ ΕΛΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΒΟΥΤΟΥ
Η ΙΣΙΣ ΚΑΙ Ο ΟΣΙΡΙΣ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑΣ ΕΝΩΘΗΚΑΝ..
ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΑΡΟΥΡΗΣ,ΠΟΥ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΩΡΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
(πλουταρχος περι ισιοδος και οσιριδος,12-19,38)

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΕΛΦΟΙ ΡΩΤΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΘΝΙΚΟΤΑΤΟ ΧΡΗΣΜΟ..:
"ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ,Ο ΩΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ..Ο ΑΠΟΛΛΩΝ!"
(ευσεβιος καισαρειας Γ',ΙΒ,σελ 107)

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΝΗΕΙΟ 'Η ΚΥΝΝΟ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ,ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ...
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΑΚΑΛΙ ΗΤΑΝ ΙΡΕΑ ΖΩΑ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
(πλουταρχος,περι ισιοδος και οσιριδος,44 και σουδα,λημμα"κυνηειος")


ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΕΛΦΟΙ ΡΩΤΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΘΝΙΚΟΤΑΤΟ ΧΡΗΣΜΟ..:
"ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ,Ο ΩΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ..Ο ΑΠΟΛΛΩΝ!"
(ευσεβιος καισαρειας Γ',ΙΒ,σελ 107)


ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΜΥΘΟ ΠΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΗΣΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΠΙΠΛΕΕΙ..
Η ΛΗΤΩ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΙΔΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ,ΓΙΟ ΤΟΥ ΟΣΙΡΙ,ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΦΩΝΑ,ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ..
(ηροδοτος "ευτερπη" 156)


Η ΙΔΙΑ Η ΠΥΘΙΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΔΗΛΟ!
(πλουταρχος ,περι των εκλελειποτων χρηστηριων,5)

Η ΕΡΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ!
"ΜΑ ΣΑ ΓΕΡΑΣΟΥΝ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ ΟΙ ΦΑΡΕΣ,ΤΟΤΕ Ο ΦΟΙΒΟΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΡΓΥΡΟΔΟΞΑΡΟΣ,ΚΑΙ Η ΑΡΤΕΜΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΕ ΠΥΚΝΕΣ ΣΑΙΤΕΣ ΤΟΥΣ,ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΛΥΚΟΘΑΝΑΤΩΣΟΥΝ!
(οδυσσεια,ο,408)

"Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΥΡΑΝΝΙΚΟΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΘΑ ΔΙΑΦΕΝΤΕΥΕΙ,ΤΟΥΣ ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ!"
(ομηρικος υμνος στον απολλωνα)


"ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΑ ΝΑ ΠΡΟΜΗΝΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.."
(πλατωνας)

ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΔΗΜΙΩΝ...ΠΟΥ ΕΞΑΠΟΛΥΕΙ!
(θουκιδιδης ,ιστοριων β',54)

«Λέει η Γραφή πως ο Διάβολος μετασχηματίζεται ‘σε άγγελο φωτός’, και τι κάνει; προφανώς προφητεύει>
(Κλήμης Αλεξανδρείας, Στρωματείς ΣΤ VIII )


Και μιας και πιάσαμε τα περί Απόλλων ας παραθέσω και τα παρακάτω για να μην τα γράφω πάλι στο άλλο το θέμα:

Ο Απολλων σαν Θεός του φωτός που είναι γδέρνει τον αυλητή Μαρσύα γιατί τόλμησε να τον συναγωνιστεί:
Εικόνα
Ο Μαρσύας γδαρμένος από τον Απόλλωνα

Εικόνα
Ο Απόλλωνας και η Αρτεμη σκοτώνουν τα παιδιά της Νιόβης... Μόνο τους αμάρτημα, πως ήταν περισσότερα από τα παιδιά της μάνας τους, της Λητώς...

Εικόνα
Ο Απόλλων ντυμένος γυναίκα



Ο Θεός Απολλων-Ωρος πρώτον δεν είναι Ελληνας και δευτερον είναι ο Εωσφόρος και Θεός των Αιγυπτίων με την γνωστή Πυραμίδα και το μάτι που έχουν οι μασόνοι.
Ξέρουν σε ποιον πιστευουν οι εβραιομασόνοι.... :cooll

Ακόμα και το άγαλμα της Ελευθερίας είναι πιστή αντιγραφή του Απόλλων!
Και ποιος έφτιαξε το εν λόγω άγαλμα?
Μα φυσικά οι μασόνοι....


Αυτά τα ολίγα,διότι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
Αν δεν φτάνουν τα παραπάνω θα παραθέσω και άλλα αυριο ή μεθαυριο.


Ωραία, άρα δεν δίνει την εντολή ο Θεός λες, αλλά ο Απολλύων, ο οποίος επί της ευκαιρίας είναι τόσο κακός που τιμωρεί τους δικούς του, επειδή τον λατρεύουν.

Γιατί εγώ νόμιζα ότι εφόσον ο άγγελος σαλπίζει κατ εντολή του Θεού, άρα Εκείνος ορίζει πότε θα πέσει ο αστέρας, πότε θα ανοίξει η άβυσσος, και δίνει εντολή σε έναν από τους αγγέλους της αβύσσου (τον "αβαδδών"), ο οποίος έπειτα δίνει εντολή στις ακρίδες να βγουν να τιμωρήσουν όσους δεν έχουν το σφράγισμα.

To ένα φέρνει το άλλο...

Το ίδιο λέει και η έκδοση του Βασιλόπουλου , μιλάει για αεροπλάνα και ανθρώπινα μηχανήματα. Επίσης ταυτίζει τον Πάπα με τον αστέρα που πέφτει και τα ανάγει όλα σε ανθρώπινο επίπεδο.

Όμως αυτή η ερμηνεία δεν έχει λογική. Θα σου περιγράψω στο τέλος.

Δεν ξέρω τι λέει ο Βασιλόπουλος.
Δεν μίλησα για Πάπα και ανθρώπινο επίπεδο.

Ο αστέρας-κομήτης που πέφτει στην γή δεν είναι ανθρώπινο επίπεδο.

Για να δούμε στο τέλος...


Γιατί όχι;

Έπεσε ένας κομήτης -> άνοιξε η γη -> βγήκαν έντομα που ζουν υπογείως -> βασάνιζαν όσους έχουν χαραχθεί. Έστω ότι το τσιπάκι π.χ. έλκει για κάποιο λόγο ακρίδες :cooll Ορίστε.
Αυτα γιατί να μην έγιναν στην 1η,2η,3η και 4η σάλπιγγα που μάλιστα αναφέρει για μεγάλο Αστέρα και όχι για έναν απλό αστέρα όπως λέει στην 5η σάλπιγγα.

Γιατί να μιλαει πάλι στην 5η σάλπιγγα για κάποιον άλλον αστέρα που πέφτει αμέσως μετά?

Γιατί να μην έλεγε ας πούμε ότι έπεσαν δυο αστέρες?
ή να έλεγε και είδον και άλλον αστέρα ή οτιδήποτε άλλο που θα έδεινε ότι έρχεται και ένας δευτερος αστέρας-κομήτης?


Για του λόγου το αληθές ας δούμε ένα άλλο χωρίο της Αποκάλυψης:
1 ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΝ ΜΕΓΑ ΕΦΑΝΗ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΓΥΝΗ ΕΝΔΕΔΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ ΚΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΩΝ ΠΟΔΩΝ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΩΔΕΚΑ
Γινεται να έχει 12 αστέρες στο κεφάλη της :blue

ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΑΥΤΟΥ ΕΣΥΡΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΚΩΝ ΕΣΤΑΘΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΛΟΥΣΗΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΑΓΗ ΤΟ ΤΕΚΝΟΝ ΑΥΤΗΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗ
Επεσε το 1/3 των αστέρων στην γη :blue


Οπως βλέπεις ο αστέρας ή τα αστέρια έχουν και άλλες έννοιες στην Αποκάλυψη.

Ο Εωσφόρος έχει πέσει. Αυτό που λες μπορεί είτε α. να μην αναφέρεται στον Εωσφόρο είτε β. να αναφέρεται στο παρελθόν είτε γ. να αναφέρεται στην περίπτωση όπου ο Εωσφόρος ξανανεβαίνει και ξαναπέφτει.
Μα μιλάει για τις χίλιες διακόσιες ημέρες της εποχής του Αντιχριστου.... στο έχω και με μπλέ γράμματα.
Ολο εκεινο το χωρίο αμα το διαβάσεις μιλάει ξεκάθαρα για τα χρόνια του Αντιχριστου.

1)Ο Απόλλωνας -ο γνωστός θεός των Ελλήνων- είναι ο Εωσφόρος, ο οποίος εξέπεσε με τους αγγέλους στον Άδη και έγινε βασιλέας της Αβύσσου και στο 5 σάλπισμα θα πέσει ένας άγγελος/αστέρας και θα ανοιχτεί η άβυσσος και ο Απόλλωνας που είναι ο Εωσφόρος θα βάλει ακρίδες αεροπλάνα, Ufo, ρομποέντομα κτλ να βασανίζουν τους δικούς του επειδή τον λατρεύουν.
Που το παράξενο laptona?

Exεις δεί κάποιον ας πούμε σήμερα που πιστευει στο διάβολο ή ειναι δικός του και να μην βασανίζεται?

Πάρε ηθοποιους,τραγουδιστες, κτλ οι οποίοι "πούλησαν" την ψυχη τους στον διάβολο και δείξε μου έναν που να μην βασανίζεται,να μην είναι με ψυχοφάρμακα,να μην είναι ναρκωμανείς ή οτιδήποτε απο τα γνωστά.

Αυτα όλα που γράφουν οι Αγιοι Πατέρες για τον Αντίχριστο και για όλα αυτα που θα κάνει σε αυτούς που θα πάρουν το χάραγμα τι σου λένε?

Δηλαδή ο αντίχριστος θα παιδεύει τους δικούς του?
Και όμως θα παίδευει τους δικός του!
Οπως κάνει παντοτε εξάλλου!

Σε γλυκαίνει στην αρχή και μετά σε καταστρέφει!


Για να δούμε όμως πότε όντως ο Θεός τιμωρεί αυτούς που έχουν το χάραγμα.
Είναι πολύ αργότερα όταν ζητείται απο τους 7 Αγγέλους να ρίξουν τις φιάλες του Θυμού του Θεού:
1 ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΕΚ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΥΠΑΓΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΧΕΑΤΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΤΑΣ ΦΙΑΛΑΣ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
2 ΚΑΙ ΥΠΗΓΕΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΧΕΕ ΤΗΝ ΦΙΑΛΗΝ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΛΚΟΣ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΥΤΟΥ

Αυτό κατάλαβα, αν θέλεις παρουσίασε εσύ όλη την πέμπτη σάλπιγγα σύμφωνα με την δική σου εκδοχή. Ή πες μου την ολοκληρωμένη εκδοχή κάπου γέροντα, Πατέρα κτλ. Το βιβλίο του αρχιμανδρίτη Βασιλόπουλου (αποκάλυψης εξηγημένη το κατά δύναμιν) το έχω μπροστά μου. Αν θες βλέπουμε και από εκεί.
Σου παρουσίασα στον λιγοστό χρόνο μου όσα μπορούσα......
Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι και λάθος.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

43
emman έγραψε:Σου παρουσίασα στον λιγοστό χρόνο μου όσα μπορούσα......
Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι και λάθος.
Ωραίος φίλε. Μου άρεσε η προσέγγισή σου.

Μια δυο παρατηρήσεις αν επιτρέπεται.

1. Στην Αποκάλυψη ο όρος "αστέρας του ουρανού" είναι συμβολικός και συμβολίζει άγγελο. Στο δικό μου μυαλό ο αστέρας του ουρανού που πέφτει στην τρίτη σάλπιγγα, με το όνομα Αψινθος, είναι ο ήδη πεσμένος (πεπτωκότας) άγγελος που πέρνει το κλειδί στην πέμπτη σάλπιγγα και ελευθερώνει άλλον άγγελο ο οποίος βρίσκεται στην άβυσσο από κάποια στιγμή στο μακρινό παρελθόν

2. Συμφωνώ μαζί σου ότι η μάχη του κεφ 12 δείχνει να είναι μελλοντική. Ξανά έχουμε τους τους αστέρες του ουρανού να αναφέρονται με αρκετές πρόσθετες λεπτομέρειες. Ενδιαφέρουσα η αναφορά στον αρχάγγελο Μιχαήλ σαν επι κεφαλής του θείου στρατεύματος που όταν συνδυαστεί με τη φράση του Δανιήλ στο 12:1 αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον ως προς το πότε.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι επίσης προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι και λάθος.

Re: Απόλλων = Εωσφόρος ;

44
emman έγραψε:
Δίκιο έχεις. Το κλειδί το παίρνει ο αστέρας και ανοίγει την άβυσσο.
Eιρωνικά το λες?
Όχι, είναι προφανές ότι ο αστέρας ανοίγει την άβυσσο.
emman έγραψε:
Ωραία, άρα δεν δίνει την εντολή ο Θεός λες, αλλά ο Απολλύων, ο οποίος επί της ευκαιρίας είναι τόσο κακός που τιμωρεί τους δικούς του, επειδή τον λατρεύουν.

Γιατί εγώ νόμιζα ότι εφόσον ο άγγελος σαλπίζει κατ εντολή του Θεού, άρα Εκείνος ορίζει πότε θα πέσει ο αστέρας, πότε θα ανοίξει η άβυσσος, και δίνει εντολή σε έναν από τους αγγέλους της αβύσσου (τον "αβαδδών"), ο οποίος έπειτα δίνει εντολή στις ακρίδες να βγουν να τιμωρήσουν όσους δεν έχουν το σφράγισμα.

To ένα φέρνει το άλλο...

Το ίδιο λέει και η έκδοση του Βασιλόπουλου , μιλάει για αεροπλάνα και ανθρώπινα μηχανήματα. Επίσης ταυτίζει τον Πάπα με τον αστέρα που πέφτει και τα ανάγει όλα σε ανθρώπινο επίπεδο.

Όμως αυτή η ερμηνεία δεν έχει λογική. Θα σου περιγράψω στο τέλος.

Δεν ξέρω τι λέει ο Βασιλόπουλος.
Δεν μίλησα για Πάπα και ανθρώπινο επίπεδο.

Ο αστέρας-κομήτης που πέφτει στην γή δεν είναι ανθρώπινο επίπεδο.

Για να δούμε στο τέλος...


Γιατί όχι;

Έπεσε ένας κομήτης -> άνοιξε η γη -> βγήκαν έντομα που ζουν υπογείως -> βασάνιζαν όσους έχουν χαραχθεί. Έστω ότι το τσιπάκι π.χ. έλκει για κάποιο λόγο ακρίδες :cooll Ορίστε.
Αυτα γιατί να μην έγιναν στην 1η,2η,3η και 4η σάλπιγγα που μάλιστα αναφέρει για μεγάλο Αστέρα και όχι για έναν απλό αστέρα όπως λέει στην 5η σάλπιγγα.

Γιατί να μιλαει πάλι στην 5η σάλπιγγα για κάποιον άλλον αστέρα που πέφτει αμέσως μετά?

Γιατί να μην έλεγε ας πούμε ότι έπεσαν δυο αστέρες?
ή να έλεγε και είδον και άλλον αστέρα ή οτιδήποτε άλλο που θα έδεινε ότι έρχεται και ένας δευτερος αστέρας-κομήτης?


Για του λόγου το αληθές ας δούμε ένα άλλο χωρίο της Αποκάλυψης:
1 ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΝ ΜΕΓΑ ΕΦΑΝΗ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΓΥΝΗ ΕΝΔΕΔΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ ΚΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΩΝ ΠΟΔΩΝ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΩΔΕΚΑ
Γινεται να έχει 12 αστέρες στο κεφάλη της :blue

ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΑΥΤΟΥ ΕΣΥΡΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΚΩΝ ΕΣΤΑΘΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΛΟΥΣΗΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΑΓΗ ΤΟ ΤΕΚΝΟΝ ΑΥΤΗΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗ
Επεσε το 1/3 των αστέρων στην γη :blue


Οπως βλέπεις ο αστέρας ή τα αστέρια έχουν και άλλες έννοιες στην Αποκάλυψη.
Ίσως έχεις δίκιο.
emman έγραψε:
Ο Εωσφόρος έχει πέσει. Αυτό που λες μπορεί είτε α. να μην αναφέρεται στον Εωσφόρο είτε β. να αναφέρεται στο παρελθόν είτε γ. να αναφέρεται στην περίπτωση όπου ο Εωσφόρος ξανανεβαίνει και ξαναπέφτει.
Μα μιλάει για τις χίλιες διακόσιες ημέρες της εποχής του Αντιχριστου.... στο έχω και με μπλέ γράμματα.
Ολο εκεινο το χωρίο αμα το διαβάσεις μιλάει ξεκάθαρα για τα χρόνια του Αντιχριστου.

1)Ο Απόλλωνας -ο γνωστός θεός των Ελλήνων- είναι ο Εωσφόρος, ο οποίος εξέπεσε με τους αγγέλους στον Άδη και έγινε βασιλέας της Αβύσσου και στο 5 σάλπισμα θα πέσει ένας άγγελος/αστέρας και θα ανοιχτεί η άβυσσος και ο Απόλλωνας που είναι ο Εωσφόρος θα βάλει ακρίδες αεροπλάνα, Ufo, ρομποέντομα κτλ να βασανίζουν τους δικούς του επειδή τον λατρεύουν.
Που το παράξενο laptona?

Exεις δεί κάποιον ας πούμε σήμερα που πιστευει στο διάβολο ή ειναι δικός του και να μην βασανίζεται?

Πάρε ηθοποιους,τραγουδιστες, κτλ οι οποίοι "πούλησαν" την ψυχη τους στον διάβολο και δείξε μου έναν που να μην βασανίζεται,να μην είναι με ψυχοφάρμακα,να μην είναι ναρκωμανείς ή οτιδήποτε απο τα γνωστά.

Αυτα όλα που γράφουν οι Αγιοι Πατέρες για τον Αντίχριστο και για όλα αυτα που θα κάνει σε αυτούς που θα πάρουν το χάραγμα τι σου λένε?

Δηλαδή ο αντίχριστος θα παιδεύει τους δικούς του?
Και όμως θα παίδευει τους δικός του!
Οπως κάνει παντοτε εξάλλου!

Σε γλυκαίνει στην αρχή και μετά σε καταστρέφει!
Δεν έχεις κι άδικο.
emman έγραψε: Για να δούμε όμως πότε όντως ο Θεός τιμωρεί αυτούς που έχουν το χάραγμα.
Είναι πολύ αργότερα όταν ζητείται απο τους 7 Αγγέλους να ρίξουν τις φιάλες του Θυμού του Θεού:
1 ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΕΚ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΥΠΑΓΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΧΕΑΤΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΤΑΣ ΦΙΑΛΑΣ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
2 ΚΑΙ ΥΠΗΓΕΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΧΕΕ ΤΗΝ ΦΙΑΛΗΝ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΛΚΟΣ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΥΤΟΥ
Αυτό κατάλαβα, αν θέλεις παρουσίασε εσύ όλη την πέμπτη σάλπιγγα σύμφωνα με την δική σου εκδοχή. Ή πες μου την ολοκληρωμένη εκδοχή κάπου γέροντα, Πατέρα κτλ. Το βιβλίο του αρχιμανδρίτη Βασιλόπουλου (αποκάλυψης εξηγημένη το κατά δύναμιν) το έχω μπροστά μου. Αν θες βλέπουμε και από εκεί.
Σου παρουσίασα στον λιγοστό χρόνο μου όσα μπορούσα......
Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι και λάθος.
Γενικώς δε διαφωνώ σε αυτά , είναι πολύ πιθανό να γίνουν κάπως έτσι όπως τα περιγράφεις.

Όμως αυτό που λες ότι ο Εωσφόρος είναι ο Απόλλωνας θεωρώ ακόμα ότι δεν είναι στέρεο αρκετά. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ σημαντικό να ξεκαθαριστεί διότι αν είναι όπως τα λες , τότε είναι σαν να λες πως - σαν Έλληνες - ήμαστε κατά κάποιο τρόπο απόγονοι του Εωσφόρου.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ο Άγγελος της Αβύσσου

45
1. Στην Αποκάλυψη ο όρος "αστέρας του ουρανού" είναι συμβολικός και συμβολίζει άγγελο. Στο δικό μου μυαλό ο αστέρας του ουρανού που πέφτει στην τρίτη σάλπιγγα, με το όνομα Αψινθος, είναι ο ήδη πεσμένος (πεπτωκότας) άγγελος που πέρνει το κλειδί στην πέμπτη σάλπιγγα και ελευθερώνει άλλον άγγελο ο οποίος βρίσκεται στην άβυσσο από κάποια στιγμή στο μακρινό παρελθόν

Για να το δούμε λοιπόν ποιο αναλυτικά τις 4 πρώτες σάλπιγγες:
7 ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΧΑΛΑΖΑ ΚΑΙ ΠΥΡ ΜΕΜΙΓΜΕΝΑ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΡΡΙΦΘΗΣΑΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΔΕΝΔΡΩΝ ΚΑΤΕΚΑΗ ΚΑΙ ΠΑΣ ΧΛΩΡΟΣ ΧΟΡΤΟΣ ΚΑΤΕΚΑΗ
8 ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΩΣ ΟΡΟΣ ΜΕΓΑ ΚΑΙΟΜΕΝΟΝ ΜΕ ΠΥΡ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΕΓΕΙΝΕΝ ΑΙΜΑ
9 ΚΑΙ ΑΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΕΜΨΥΧΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΔΙΕΦΘΑΡΗ
10 ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΗΡ ΜΕΓΑΣ ΚΑΙΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΛΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕΝ ΕΠΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΑΣ ΠΗΓΑΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ
11 ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΑΨΙΝΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΕΘΑΝΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΡΑΝΘΗΣΑΝ
12 ΚΑΙ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΣΑΛΠΙΣΕ ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΗΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΙΣΘΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΗ ΤΟ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΟΜΟΙΩΣ



Σαλπισε λέει ο πρώτος άγγελος και ήρθε τότε χαλαζι και φωτιά ανακατεμένα με αίμα και ρίχτηκαν πάνω στην γή.
Και κατακάηκε το 1/3 της γής,το 1/3 των δέντρων και κάθε χλωρό χορτάρι.


Ας εξετάσουμε το φαινόμενο ότι πέφτει κάποιος αστεροειδής στην γή.

Πριν να πέσει ο αστεροειδής προγούνται διάφορα φαινόμενα όπως είναι και τα χιλιάδες κομμάτια που πέφτουν
στην γή.
Ετσι κάηκε λοιπόν το 1/3 της γης των δεντρων και τον χορταριων.




Μετά σαλπισε και ο δευτερος άγγελος και κάτι σαν μεγάλο βουνο που καιγόταν ρίχτηκε στην θάλασσα.
Το 1/3 έγινε αίμα,πέθανε το 1/3 των ζωντανών πλασμάτων που είναι στην θάλασσα και καταστράφηκε το 1/3 των πλοίων.



Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάτι μεγάλο όντως πέφτει στην Γή και ευτυχώς στην θάλασσα(Ωκεανό).
Για αυτο και λεει το 1/3 των πλασματων της θάλασσας αλλά και των πλοίων.
Τα πλοία είναι το κλειδί ότι κάτι θα πέσει και θα γίνει μεγάλη καταστροφή.

Αν δεν ένεφερε ο Ιωαννης τα πλοία τότε θα μπορούσαμε ίσως να μιλήσουμε και να συσχετίσουμε για κάτι άλλο........ όπως η μόλυνση της θάλασσας(νεκρά ψάρια κτλ),η πυρκαγιές των δασών, των χορταριών κ,ο,κ

Οταν όμως μας μιλάει για πλοία,ότι κατακάηκε το 1/3 της γής εκτός απο τα δεντρα,χορτάρια κτλ , τότε βλέπουμε ότι δεν είναι κάτι που γίνεται όντως καθημερινώς και εντείνεται με τον χρόνο,αλλά κάποιο απότομο "μπαμ" που ενδέχεται να συμβεί στις μέρες μας.
Για αυτό και τώρα τελευταία γίνεται συνέχεια ντόρος για κομήτες που πέφτουν σε διάφορα μέρη της γής.
Εγινε η έναρξη.......




Το παρακάτω όντως με προβληματίζει-μπερδεύει και εμένα:
Σάλπισε και ο τρίτος άγγελος και έπεσε απο τον ουρανό ένα μεγάλο αστέρι που καιγόταν σαν μεγάλη λαμπάδα.
Επεσε στο 1/3 των ποταμών και των πηγών.
Το όνομα του αστεριού ήταν Άψινθος και πίκρισε το 1/3 των υδάτων και πολλοί άνθρωποι πέθαναν γιατί το νερό έγινε φαρμάκι.

Εδώ πρέπει να προσέξουμε τα εξής λόγια του Ιωαννη.

Πρώτον μας αναφέρει ότι το αστέρι ήταν μεγάλο.
Δευτερον μας δείχνει την εικόνα όπως την βλέπει...... δηλαδή μας λέει 1)ότι το αστέρι καίγεται και 2) ότι είναι σαν λαμπάδα(σχημα).

Εδώ έχουμε πτώση μετεωρίτη μπορούμε να πούμε.

Ομως τα παρακάτω περιπλέκουν κάπως τα πράγματα.

Επεσε λέει στο 1/3 των ποταμών και των πηγών και πολλοί άνθρωποι πέθαναν επειδή το νερό έγινε φαρμάκι.

Εδώ η αναφορά μόνο στους ποταμούς και στις πηγές μας μπερδεύει λίγο.'Οπως βλέπουμε με λίγα λόγια αναφέρεται στο γλυκό νερό της γής και ότι το 1/3 αυτού θα μολυνθεί απο την πτώση του αστέρα.

Αυτό μπορεί να είναι κάτι το πολυπλοκο ή κάτι το πολύ απλό.


Ο ιωαννης εφόσον δεν μιλάει για άλλες καταστροφες αλλά μόνο για μολυνση του 1/3 του γλυκού νερού τότε ίσως να ισχύει το δικό σου ενδεχόμενο Μ_ ή κάποιο άλλο παραπλήσιο ενδεχόμενο ή κάτι που θέλει ειδική εξήγηση.

Εδώ όμως γεννάται και ένα άλλο ερώτημα...

Απο την πύρινη χάλαζα που έπεσε στην πρώτη σάλπιγγα και κατακάηκε το 1/3 της γης,δεντρων κτλ δεν μολύνθηκε ταυτοχρόνως και το νερό?

Μήπως τελικά είναι κάποια συνέχεια του φαινουμένου?
Το ένα φέρνει το άλλο.

Ομως γιατί ο Ιωαννης να το ξεχωρίζει σε κάποιον αστέρα?

Μήπως είναι κάποιος μετεωρίτης λοιπόν ο οποίος διασπάται σε δύο κομμάτια(μπορεί και απο ανθρωπινο παράγοντα) και τον έναν να μας τον παρομοιάζει σαν μεγαλο βουνο που καιγόταν και το δευτερο σαν μεγάλη λαμπάδα που καιγόταν?

Αν ισχύει λοιπόν αυτο το σενάριο που ακριβώς πέφτει ο δεύτερος μετεωρίτης?

Ενα μέρος που μου έρχεται στο μυαλό τώρα στα γρήγορα το οποίο έχει αυτα χαρακτηριστικά που μας αναφέρει ο Ιωαννης, είναι η Γροιλανδία!



Ας πάμε τώρα να δούμε και την συνέχεια με την 4η σάλπιγγα:

Σαλπισε και ο τεταρτος άγγελος και χτυπήθηκε το 1/3 του ήλιου,το 1/3 της σελήνηςκαι το 1/3 των άστρων ώστε να σκοτεινιάσουν κατά το 1/3 τους.
Ετσι η μέρα έχασε το φώς της κατά το 1/3 όπως επίσης και η νύχτα.


Και αυτη η σάλπιγγα μας δείχνει την συνέχεια του όλου φαινομένου της πτώσης του αστέρος που προηγήθηκε.
Μετά απο ένα χτύπημα ενός μετεωρίτη σίγουρα θα συμβούν όλα τα παραπάνω.


Οπως βλέπουμε το εν λόγω χωρίο σηκώνει ακόμα ψάξιμο με όλα τα ενδεχόμενα να παραμένουν ανοικτα.


.....................................................................................


Όμως αυτό που λες ότι ο Εωσφόρος είναι ο Απόλλωνας θεωρώ ακόμα ότι δεν είναι στέρεο αρκετά. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ σημαντικό να ξεκαθαριστεί διότι αν είναι όπως τα λες , τότε είναι σαν να λες πως - σαν Έλληνες - ήμαστε κατά κάποιο τρόπο απόγονοι του Εωσφόρου.

Αντιθέτος!

Ο Απόλλωνας σαν ξένος Θεός(αιγύπτιος) που είναι ήρθε στην χώρα μας για να μας παραπλανήσει.
Διότι η Ελλάδα ήταν η χωρα του φωτός,της ποίησης,της Σοφίας κ.ο.κ!

Ο Εωσφόρος όπως τότε ετσι και τώρα προσπαθεί να μας παραπλανήσει με διάφορους μεθόδους.

Τότε μας ήρθε ο Απόλλων στην Ελλάδα,τώρα θα μας στείλει τον υιό της Απωλείας.... τον Αντίχριστο!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”