Re: Έχουν διδαχθεί τα ευαγγέλια σε όλο το κόσμο ή όχι ;

28
Προσωπικά νομίζω ότι δεν έχουν ακόμα πιστέψει στα Ευαγγέλια σε όλα τα έθνη.
Ο Χριστός προφήτευσε πως θα πιστέψουν όλα τα έθνη, όχι όλοι οι άνθρωποι από όλα τα έθνη
Η Κ.Δ. λέει 14 καὶ κηρυχθήσεται τοῦτο τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας ἐν ὅλῃ τῇ οἰκουμένῃ εἰς μαρτύριον πᾶσιν τοῖς ἔθνεσι, καὶ τότε ἥξει τὸ τέλος.

δεν νομίζω ότι έχει κηρυχθεί "πάσιν τοις εθνέσι". Υπάρχουν έθνη που την έχουν απαγορευμένη την Κ.Δ. για παράδειγμα και δεν αφήνουν κανένα να έχει πρόσβαση σε αυτή. Αλλού τις καίνε και τις πετάνε σκισμένες. Συνεπώς πότε κηρύχθηκε ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Έχουν διδαχθεί τα ευαγγέλια σε όλο το κόσμο ή όχι ;

29
Μπορώ να δεχτώ ότι τα ευαγγέλια έχουν πάει σχεδόν σε όλο το πλανήτη , αλλά τι γίνεται με τις χώρες που οι πολίτες τις δεν άκουσαν ποτέ το κήρυγμα των ευαγγελίων; Γιατί για να ακούσουν το κήρυγμα πρέπει να πάει κήρυκας και να κηρύξει την αλήθεια, όχι ένα διαστρεβλωμένο ευαγγέλιο, όπως γινόταν με δήθεν αποστολές των Δυτικών στην Ασία. Στην συνέχεια για να δεχτώ προσωπικά (ίσως είμαι και υπερβολικός δε ξέρω) ότι έχει απορριφθεί η μαρτυρία πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι όπως αυτό στην Αριζόνα των ΗΠΑ, που την βίβλο την απαγόρεψαν, τουλάχιστον από τα σχολεία,

http://www.thefinaledition.com/article/ ... udies.html
The Arizona Book Banning and Burning Board, a division of the Arizona Dept of Education, today outlawed any teaching of, or reference to, the Bible in its schools.

εκείνη η πολιτεία σίγουρα πλέον δεν έχει δικαιολογία ενώπιον του Θεού, αφού και οι καθολικοί την δίδαξαν εντατικά, και οι Ορθόδοξοι και όλοι και τώρα την απορρίπτουν σταδιακά ένεκα της ...ανεξιθρησκείας υποτίθεται. .

Ταυτόχρονα παρατηρούμε σε άλλα Έθνη που απόστολοι και κήρυκες δεν πάτησαν σχεδόν (εκτός αν έχεις κάποιος απτές αποδείξεις και μας ενημερώσει) να γίνετε τώρα σταδιακή αποδοχή του Ευαγγελίου κυρίως λόγω της αποστολικής δράσης της Ορθόδοξης εκκλησίας της Ρωσίας. π.χ. στη Κίνα

http://theorthodoxchurch.info/blog/ocrc ... orthodoxy/

Chinese students living in Vladivostok increasingly convert to the Orthodox faith, undergo the sacrament of baptism and become regular parishioners of Vladivostok temples, informs ITERATES citing the press-service of the Vladivostok-Primers diocese.

The latest converts to Orthodoxy were two girls from Beijing. Together with baptismal crosses they received Orthodox names – Fatima and Hope. Fatima teaches the Chinese language to Russian students in Vladivostok, while Hope studies Russian at the Far East State University. Before baptism they diligently studied the Catechism. Now they become more and more familiar with the essence of prayers which are heard during divine services.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Έχουν διδαχθεί τα ευαγγέλια σε όλο το κόσμο ή όχι ;

30
LAPTONAS έγραψε:Μπορώ να δεχτώ ότι τα ευαγγέλια έχουν πάει σχεδόν σε όλο το πλανήτη , αλλά τι γίνεται με τις χώρες που οι πολίτες τις δεν άκουσαν ποτέ το κήρυγμα των ευαγγελίων; Γιατί για να ακούσουν το κήρυγμα πρέπει να πάει κήρυκας και να κηρύξει την αλήθεια, όχι ένα διαστρεβλωμένο ευαγγέλιο, όπως γινόταν με δήθεν αποστολές των Δυτικών στην Ασία. Στην συνέχεια για να δεχτώ προσωπικά (ίσως είμαι και υπερβολικός δε ξέρω) ότι έχει απορριφθεί η μαρτυρία πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι όπως αυτό στην Αριζόνα των ΗΠΑ, που την βίβλο την απαγόρεψαν, τουλάχιστον από τα σχολεία,

http://www.thefinaledition.com/article/ ... udies.html
The Arizona Book Banning and Burning Board, a division of the Arizona Dept of Education, today outlawed any teaching of, or reference to, the Bible in its schools.

εκείνη η πολιτεία σίγουρα πλέον δεν έχει δικαιολογία ενώπιον του Θεού, αφού και οι καθολικοί την δίδαξαν εντατικά, και οι Ορθόδοξοι και όλοι και τώρα την απορρίπτουν σταδιακά ένεκα της ...ανεξιθρησκείας υποτίθεται. .

Ταυτόχρονα παρατηρούμε σε άλλα Έθνη που απόστολοι και κήρυκες δεν πάτησαν σχεδόν (εκτός αν έχεις κάποιος απτές αποδείξεις και μας ενημερώσει) να γίνετε τώρα σταδιακή αποδοχή του Ευαγγελίου κυρίως λόγω της αποστολικής δράσης της Ορθόδοξης εκκλησίας της Ρωσίας. π.χ. στη Κίνα

http://theorthodoxchurch.info/blog/ocrc ... orthodoxy/

Chinese students living in Vladivostok increasingly convert to the Orthodox faith, undergo the sacrament of baptism and become regular parishioners of Vladivostok temples, informs ITERATES citing the press-service of the Vladivostok-Primers diocese.

The latest converts to Orthodoxy were two girls from Beijing. Together with baptismal crosses they received Orthodox names – Fatima and Hope. Fatima teaches the Chinese language to Russian students in Vladivostok, while Hope studies Russian at the Far East State University. Before baptism they diligently studied the Catechism. Now they become more and more familiar with the essence of prayers which are heard during divine services.

Έχω ακούσει οτι υπάρχει μια "έξαρση" μεταστροφής από μουσουλμανισμό σε Χριστιανισμό τα τελευταία χρόνια...!!!
Δεν ξέρω αν αληθεύει.

Πάντως στην εποχή μας (λόγω του ότι όλοι σχεδόν - είτε το αποδέχονται είτε όχι,... "ξέρουν" - λόγω των συναλλαγών - οτι έχουμε 2014 χρόνια από την Γέννηση του Χριστού, πχ. θα κάνουν συμβολαιο η μία εταιρία με την άλλη, αναγκαστικά θα γράφει επάνω 2014 or something...οπότε "δεν γίνεται να ΜΗΝ ξέρουν" για τον Χριστό. Και μόνο που δεν τον αποδέχονται είναι κατακριτέοι. Όσοι όμως απλά δεν μπόρεσαν να τον γνωρίσουν...ξέρει ο Θεός τι θα κάνει με αυτούς. Ο Θεός είναι αγάπη αλλά ΚΑΙ δικαιοσύνη. Δηλαδή τιμωρεί για να είναι δίκαιος, αλλά με επιείκεια σε όσους δεν ήξεραν... (κάπως έτσι))...

Έχω ακούσει και εγώ για τις αναλαμπές τις ορθοδοξίας κλπ και πραγματικά επειδή στα "εσχατολογικά" δεν είμαι διαβασμένος όσο θα έπρεπε θεωρώ με το μυαλό μου (με την λογική και βάση των όσων ξέρω) οτι δεν θα υπάρξει αναλαμπή κλπ, αλλά αποστασία, αντίχριστος, και Δευτέρα Παρουσία.
Από εκεί και πέρα βάση του Ευαγγελίου ναι μεν με φοβίζουν όλα αυτά αλλά προτιμώ να (προσπαθώ να) εφαρμόζω (επειδή δεν γνωρίζω το μέλλον) το να "είμαστε έτοιμοι είτε για τον θάνατό μας είτε για την Δευτέρα Παρουσία"...και ας γίνει ο,τι θέλει...!!!

Προσέχω πχ. για το χάραγμα και προσπαθώ να (να γίνω) είμαι σωστός μήπως με βρει ο Θάνατος στα ξαφνικά κάποια στιγμή και χαθώ / απωλεστώ.

Τόσα χρόνια πάντως το Ευαγγέλιο Διδάσκεται...αίμα μαρτύρων υπέρ του Χριστού χύνεται..., αιρετικοί και σχισματικοί ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ της Ορθής Πίστης και εκ της Εκκλησίας του Χριστού και τα πράγματα όλο και φθίνουν...όλο και λιγότεροι πιστεύουν Ορθά πλέον...!!!
Αυτό είναι η αποστασία...!!!

Τα 1000 χρόνια που "Δέθηκε ο Διάβολος" ας πούμε, ίσως να ήταν από την εποχή του Χριστού μέχρι το πρώτο σημαντικό σχίσμα με τους Λατίνους το 800-1054 μετά χριστόν...!!!

Ποιός ξέρει...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

31
LAPTONAS έγραψε:Νομίζω πως έχετε και οι δύο δίκιο. Αν λοιπόν δεν έχουν κηρυχθεί τα ευαγγέλια ακόμα όπως λέει και ο Gladiator τότε δεν μπορούμε να περιμένουμε το βδέλυγμα (δεδομένου ότι είναι ο αντίχριστος) της δεύτερης εκδοχής της "διπλής προτύπωσης που λες φίλε sarotos. Συνεπώς κάθε θεωρία περί αντίχριστου τύπου Μάξιμος δεν μπορεί να σταθεί (όχι ότι περιμέναμε αυτό για να το καταλάβουμε) - εκτός αν ο Μάξιμος ισχυρίζεται ότι έχουν διαδωθεί πλήρως όλα τα ευαγγέλια της Βασιλείας σε όλη την οικουμένη και έχει να μας δώσει ένα όνομα ή μία ένδειξη ότι έχει εμφανιστεί το "βδέλυγμα" και έχουν γίνει όλα αυτά που προλέγει ο Ιησούς. Αν όμως ισχυρίζεται ότι θα έρθει ο Αντίχριστος δίχως πρώτα να κηρυχθούν τα Ευαγγέλια, και μάλιστα ότι έχει εμφανιστεί κιόλας τότε ισχυρίζεται λάθος. Ως εκ τούτου είναι ένας από αυτούς που ο Ιησούς Χριστός αναφέρει ως :
11 Καὶ πολλοὶ ψευδοπροφῆται ἐγερθήσονται καὶ πλανήσουσι πολλούς
Βέβαια προτού πούμε οτιδήποτε καλό είναι να δούμε τι έχει να πει σχετικά με το θέμα ο ίδιος.

Προκύπτει όμως παράλληλα και το εξής ερώτημα που ίσως είναι και κάπως χαζό αλλά θα το κάνω: πότε θεωρούμε ότι θα έχουν κηρυχθεί τα ευαγγέλια σε όλη την οικουμένη ; Αν π.χ. αναρτηθούν στο διαδίκτυο που είναι παγκόσμιο τότε έχει εκπληρωθεί ο λόγος του Ιησού ;
Λάπτονα, μέσω της πρόνοιας του Θεού, επετράπει συνάμα με την αποικιοποίηση του κόσμου να κηρυχθεί το ευαγγέλιο σε όλα τα έθνη.

Με τον ορθόδοξο τρόπο ωστόσο, θα ολοκληρωθεί αυτό με την αντιπαράθεση Αντιχρίστου-Προφητών!


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

32
sarotos έγραψε:λοιπον, η προφητεια αυτη της κυρηξης των Ευαγγελιων, ειναι και αυτο, προφητεια του Χριστου με διπλη προτυπωση, που εχει αναφορα τοσο στα πρωτα εσχατα, οσο και στα δευτερα.

στα πρωτα εσχατα, το Ευαγγελιο διαδοθηκε σε ολοκληρη την τοτε γνωστη Οικουμενη απο τους 70 αποστολους, αλλα και αλλους μαθητες των Αποστολων αυτων.
εξαλου, το γεγονος οτι το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη το θετει ρητα τοσο ο Αποστολος Παυλος, οσο και η παραδοση της Εκκλησιας, καθοσον ψελνουμε: Εἰς πᾶσαν τὴν γῆν ἐξῆλθεν ὁ φθόγγος αὐτῶν καὶ εἰς τὰ πέρατα τῆς οἰκουμένης τὰ ῥήματα αὐτῶν

ενω ο Αποστολος Παυλος, μας θετει τοσο ρητα το ζητημα,

εἴ γε ἐπιμένετε τῇ πίστει τεθεμελιωμένοι καὶ ἑδραῖοι καὶ μὴ μετακινούμενοι ἀπὸ τῆς ἐλπίδος τοῦ εὐαγγελίου οὗ ἠκούσατε, τοῦ κηρυχθέντος ἐν πάσῃ κτίσει τῇ ὑπὸ τὸν οὐρανόν, οὐ ἐγενόμην ἐγὼ Παῦλος διάκονος

λοιπον, την εποχη εκεινη, το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη.
εαν θα μπορουσε να πει με τοση σαφηνεια κατι τετοιο ο Αποστολος Παυλος, τοτε για την δικη μας εποχη, θα μπρουσαμε το πολλαπλασιασουμε επι πολλου.

αυτο ομως που πραγματικα θα γινει και θα διαδοθει το Ευαγγελιο εκ νεου, ειναι η εκπληρωση του λογου του Χριστου, Ηλίας μὲν ἔρχεται πρῶτον καὶ ἀποκαταστήσει πάντα·. βεβαιως αναφεροταν και εκει στα πρωτα εσχατα, ως τθπος του προφητη Ηλια, ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, ομως θα λαβει χωρα και στα δευτερα εσχατα, ο ιδιος ο Ηλιας οπου θα κυρηξει μαζι με τον δευτερο προφητη, τον Ενωχ, το Ευαγγελιο σε ολοκληρη την Οικουμενη. θα κυρηξουν Χριστο αληθινο και θα καταδειξουν τον ψευτη τον αντιριστο.
ετσι λοιπον, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν γνωριζε, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν ακουσε, διοτι ολοι θα εχουν ακουσει τον λογο των προφητων, για 3.5 ολοκληρα χρονια.
η διαδοση του Ευαγγελιου στα δευτερα εσχατα θα λαβει χωρα με το κυρηγμα των προφητων.
στα πρωτα εσχατα, εχει ηδη εκπληρωθει.
Πολύ σωστά!

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

33
LAPTONAS έγραψε:
sarotos έγραψε:λοιπον, η προφητεια αυτη της κυρηξης των Ευαγγελιων, ειναι και αυτο, προφητεια του Χριστου με διπλη προτυπωση, που εχει αναφορα τοσο στα πρωτα εσχατα, οσο και στα δευτερα.

στα πρωτα εσχατα, το Ευαγγελιο διαδοθηκε σε ολοκληρη την τοτε γνωστη Οικουμενη απο τους 70 αποστολους, αλλα και αλλους μαθητες των Αποστολων αυτων.
εξαλου, το γεγονος οτι το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη το θετει ρητα τοσο ο Αποστολος Παυλος, οσο και η παραδοση της Εκκλησιας, καθοσον ψελνουμε: Εἰς πᾶσαν τὴν γῆν ἐξῆλθεν ὁ φθόγγος αὐτῶν καὶ εἰς τὰ πέρατα τῆς οἰκουμένης τὰ ῥήματα αὐτῶν

ενω ο Αποστολος Παυλος, μας θετει τοσο ρητα το ζητημα,

εἴ γε ἐπιμένετε τῇ πίστει τεθεμελιωμένοι καὶ ἑδραῖοι καὶ μὴ μετακινούμενοι ἀπὸ τῆς ἐλπίδος τοῦ εὐαγγελίου οὗ ἠκούσατε, τοῦ κηρυχθέντος ἐν πάσῃ κτίσει τῇ ὑπὸ τὸν οὐρανόν, οὐ ἐγενόμην ἐγὼ Παῦλος διάκονος

λοιπον, την εποχη εκεινη, το Ευαγγελιο κυρηχτηκε σε ολοκληρη την Οικουμενη.
εαν θα μπορουσε να πει με τοση σαφηνεια κατι τετοιο ο Αποστολος Παυλος, τοτε για την δικη μας εποχη, θα μπρουσαμε το πολλαπλασιασουμε επι πολλου.

αυτο ομως που πραγματικα θα γινει και θα διαδοθει το Ευαγγελιο εκ νεου, ειναι η εκπληρωση του λογου του Χριστου, Ηλίας μὲν ἔρχεται πρῶτον καὶ ἀποκαταστήσει πάντα·. βεβαιως αναφεροταν και εκει στα πρωτα εσχατα, ως τθπος του προφητη Ηλια, ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, ομως θα λαβει χωρα και στα δευτερα εσχατα, ο ιδιος ο Ηλιας οπου θα κυρηξει μαζι με τον δευτερο προφητη, τον Ενωχ, το Ευαγγελιο σε ολοκληρη την Οικουμενη. θα κυρηξουν Χριστο αληθινο και θα καταδειξουν τον ψευτη τον αντιριστο.
ετσι λοιπον, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν γνωριζε, κανεις δεν θα μπορεσει να πει οτι δεν ακουσε, διοτι ολοι θα εχουν ακουσει τον λογο των προφητων, για 3.5 ολοκληρα χρονια.
η διαδοση του Ευαγγελιου στα δευτερα εσχατα θα λαβει χωρα με το κυρηγμα των προφητων.
στα πρωτα εσχατα, εχει ηδη εκπληρωθει.
Καλή απάντηση, συνεπώς προηγείται η εμφάνιση των δύο προφητών.

Όμως σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι - και από όσο θυμάμαι δεν έχεις σε μεγάλη υπόληψη αυτά που γράφονται για τον Κοσμά τον Αιτωλό, όμως στο σχετικό βιβλίο αναφέρει τα εξής https://drive.google.com/folderview?id= ... zVVNGdaNlk [Διδαχές και προφητείες Αγίου Κοσμά] σελ 9
Και θα στείλη ο Θεός τον προφήτην Ηλίαν να διδάξη τους χριστιανούς να

φυλάγουν την πίστιν των. Ο αντίχριστος, αδελφοί μου, είναι άνθρωπος

οπού έχει κακήν γνώμην, κακήν προαίρεσιν και κατοικεί ο διάβολος εις την

καρδίαν του, και λέγει πως είναι Θεός · και ο αντίχριστος θα θανατώση τον

προφήτην Ηλίαν. Εγώ, αδελφοί μου, εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα,

πως ο προφήτης Ηλίας και ο αντίχριστος ήλθε
· και εθανάτωσε τον

προφήτην Ηλίαν. Ο προφήτης Ηλίας, χριστιανοί μου, είναι ζωντανός τόσους

χρόνους και ηξεύρει ο Θεός πού τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον.

Ανίσως και θέλετε να μάθετε πού ευρήσκεται, εδώ κοντά είναι και αυτός ·

τα λόγια οπού σας λέγω εκείνου είναι. Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να

διδάξη δε θα φανερωθή εις τον κόσμο, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα, ίνα

μη ελθών πατάξη την γην άρδην, ήτοι, λέγει το Άγιον Πνεύμα διά να μη

φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γην,
δεν θέλω τον φανερώσει εις

σας τους χριστιανούς. Αμή τι έχει, παιδιά μου, να φανερωθή; Ο ζήλος του

και η διδασκαλία του. Αυτά τα δύο με ηξίωσεν ο πανάγαθος Θεός διά την

ευσπλαγχνίαν του και μου εχάρισε και μη καρτερήτε άλλον Ηλίαν να σας

διδάξη.
ποια είναι η περίπτωση ο Ηλίας να έχει ήδη εμφανιστεί, όχι ως πρόσωπο , αλλά όπως αναφέρει εδώ ο Κοσμάς (σύμφωνα με τις μαρτυρίες των ανθρώπων δηλαδή που λένε ότι τα είπε εκείνος)
Αυτό πιστεύω πως είναι η πραγματικότητα, δεν θα έθουν οι ίδιοι οι Προφήτες, ούτε απο κρυψώνες, ούτε ουρανοκατάβατοι!
aetos64 έγραψε:Προφητείες του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού που αναφέρονται στον Προφήτη Ηλία


«Εγώ, αδελφοί μου, εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα, πως ο προφήτης Ηλίας ήλθε και ο Αντίχριστος ήλθε και εθανάτωσε τον προφήτην Ηλίαν. Ο προφήτης Ηλίας, χριστιανοί μου, είναι ζωντανός τόσες χιλιάδες χρόνους και ηξεύρει ο Θεός πού τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον. Ανίσως και θέλετε να μάθετε πού ευρίσκεται, εδώ κοντά είναι και αυτός. Τα λόγια οπού σας λέγω εκεινού είναι.

Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να διδάξη, δεν έχει να φανερωθή εις τον κόσμον, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα ‘‘ίνα μη ελθών πατάξη την γην άρδην’’. Ήτοι, λέγει το Πνεύμα το άγιον, δια να μην φοβίσω και ταράξω τον κόσμον, την γην, δεν θέλει τον φανερώσω εις εσάς τους χριστιανούς. Αμή τί έχει να φανερωθή, παιδιά μου; Ο ζήλος του και η διδασκαλία του. Αυτά τα δύο με αξίωσεν ο πανάγαθος Θεός εμένα δια την ευσπλαγχνίαν του και μου τα εχάρισε και μη καρτερείτε άλλον Ηλία να σας διδάξη».

Και σε άλλη Διδαχή διαβάζουμε τα ίδια λόγια του Αγίου: «Αν θέλετε να μάθετε, πού βρίσκεται, εδώ εις τον κόσμον περιπατεί ο προφήτης Ηλίας, αδελφοί μου, τόσαις χιλιάδαις χρόνια και ηξεύρει ο Θεός, πού τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον. Εδώ κοντά είναι και αυτός. Τα λόγια, οπού σας λέγω εγώ, εκεινού είναι και μην καρτερείτε, χριστιανοί μου, άλλον προφήτην Ηλίαν να σας διδάξη. Ο προφήτης Ηλίας δεν έχει να φανερωθή εις τον κόσμον, μόνον ο ζήλος του και η διδασκαλία του έχει να φανερωθή εις τον κόσμον»..

Και οι ακροατές, μαθητές και ακόλουθοί του, είχαν την ίδια γνώμη για το σοφό διδάσκαλο. Τον θεωρούσαν πρόδρομο του προφήτου Ηλία, ή αντίτυπον του προφήτου, ή τον ίδιο τον προφήτη Ηλία. Ο Κ. Κώνστας δημοσιεύει μια Διδαχή του Αγίου γραμμένη από ένα μαθητή και ακόλουθό του, τον αναγνώστη Γεώργιο Ζήκο Μπιστρέκη. Τη Διδαχή συνοδεύουν ‘‘Σημειώματα’’, τα οποία αναφέρονται στο θέμα που μας απασχολεί. Στην πρώτη σελίδα της Διδαχής, στην αρχή υπάρχει η προμετωπίδα: ‘‘Διδαχή του εν μακαρία ] τη λήξει Αγίου πατρός ημών [ Κοσμά, όστις ην ο προφήτης ] Ηλίας ο Θεσβίτης, οπού εκήρυξε την ] Τελευτήν του Κόσμου, ήτοι τα του Αντιχρίστου]: Γεώργιος ανάξιος αναγνώστης του ποτέ Ζήκο(υ) Μπιστρέκη. 1814, Ιουλίου 20’’. Και στο τέλος της Διδαχής πάλι υπάρχει η σημείωση: ‘‘Αναγνώστα, ανάγνωσον τα ειρημένα λόγια ] με μεγάλην προσοχήν και βεβαιώσου, ότι ούτος ] ο πατήρ ημών και ιερός ονομαζόμενος Κο]σμάς είναι ο ίδιος Θεσβίτης Ηλίας ο προ]φήτης και μην αμφιβάλης δια να μην κέγησε εις ] την κόλασιν, διότι είναι λόγια του Παναγίου Πνεύματος ] και άλλον προφήτην δεν καρτερούμεν, πλην δύναμιν ] εις όλους να υπομένωμεν τους πειρασμούς. Και παρακαλώ σας, πατέρες και αδελφοί μου εν Χριστώ, ] να με συγχωρήσητε τον υπέρ την άμμον της θαλάσ]σης ημαρτηκότα και σφάλματα πολλά έχω ανορ]θόγραφά τε και λέξεις ομού ελλειπομέναις, ως αγράμ]ματος οπού είμαι της παιδεύσεως των γραμμάτων. Εγράφη δε παρ’ εμού του ταπεινού και αχρείου ] δούλου σας αναξίου Γεωργίου Αναγνώστου του ποτέ Ζήκο(υ) Μπιστρέκη, εκ κώμης Τερκοβίστας, αωιδ΄ Ιουλίου κ΄’’.

Ο Άγιος Κοσμάς, λοιπόν, ήταν για τους ανθρώπους της εποχής του ο προφήτης Ηλίας, που έστειλε ο Θεός να τους βοηθήσει ή ο νέος προφήτης, του οποίου οι προφητείες επαληθεύτηκαν και επαληθεύονται ακόμη.

http://afilad.gr/index.php/themata/2012 ... giou-kosma

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

34
sarotos έγραψε:αυτο δεν ειναι απο τις προφητειες του, αλλα απο τις διδαχες του, που αν και παραλαγμενες και αλλοιωμενες εχουν φτασει στα χερια μας, οντος τις εχει πει..
σε αντιθεση με τις προφητειες του, που δεν ειπε ποτε, η ακομη και αν ειπε καποιες, μας ειναι απολυτως - απολυτως αδυνατον να γνωριζουμε αν εχει πει εστω και μια και ποια ειναι αυτη.

λοιπον, οσον αφορα τα λογια του αυτα, τα ειπε γιατι εκεινη την εποχη τον ρωτουσαν οι ανθρωποι για τους προφητες και τον αντιχριστο, ενω δεν ηξεραν τι ειναι Χριστος και τι Εκκλησια.
ο Αγιος Κοσμας, αυτο που εκανε, ηταν να επανευαγγελισει την Ελλαδιτσα, που δεν γνωριζε τι πιστευει εκεινη την εποχη. δεν κατηγορω βεβαιως, καθως ηταν τραγικες οι καταστασεις για τους πιστους επι τουρκοκρατιας, αφου δεν υπηρχε στοιχειωδης μορφωση.

τα λογια αυτα, τα ειπε για να μην περιμενουν αντιχριστο και προφητη ηλια οι χριστιανοι, διοτι δεν ηταν καιρος. εαν εβαζες ολοκληρο το κειμενο, θα εβλεπες οτι λεει πως ο αντιχριστος ηδη ΗΡΘΕ, και ειναι οι μουσουλμανοι.
και ο ψευδοπροφητης ηδη ΗΡΘΕ και ειναι "εις το κεφαλιν μας" και ειναι ο παπας..
και προφητης Ηλιας για εσας, ΗΡΘΕ και ειμαι εγω (ο Πατροκοσμας δηλαδη).

αυτη ειναι η εννοια των λογων του Πατροκοσμα, που ειναι ακριβεστατοι και Ορθοι.
Διαφωνώ, ο Άγιος εννοεί πως πολλούς προφ.Ηλίους σκότωσε ο Αντί (άν το πάρουμε διαχρονικά καί πως σε κάθε εποχή υπάρχει και ένας Αντίχριστος και σε κάθε εποχή ένας Προφήτης Ηλίας,) και πολλούς ακόμα θα σκοτώσει.
Καί ξεκαθαρίζει πως δεν πρέπει να περιμένουμε τον Προφήτη:

«Και σε άλλη Διδαχή διαβάζουμε τα ίδια λόγια του Αγίου: «Αν θέλετε να μάθετε, πού βρίσκεται, εδώ εις τον κόσμον περιπατεί ο προφήτης Ηλίας, αδελφοί μου, τόσαις χιλιάδαις χρόνια και ηξεύρει ο Θεός, πού τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον. Εδώ κοντά είναι και αυτός. Τα λόγια, οπού σας λέγω εγώ, εκεινού είναι και μην καρτερείτε, χριστιανοί μου, άλλον προφήτην Ηλίαν να σας διδάξη. Ο προφήτης Ηλίας δεν έχει να φανερωθή εις τον κόσμον, μόνον ο ζήλος του και η διδασκαλία του έχει να φανερωθή εις τον κόσμον

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

35
M__ έγραψε:Σημειώνω ότι συμφωνώ κι εγώ πως η προυπόθεση για το τελικό παγκόσμιο κήρυγμα που αναφέρει ο Κύριος θα εκπληρωθεί εν δυνάμει και σημείοις από τους δύο μάρτυρες, ασχέτως αν αυτοί είναι αυτοπροσώπως οι Ηλίας, Ενωχ, ή άλλοι. Αυτοί θα φέρουν ανοιχτά και χωρίς καμία αμφισβήτηση όλον τον πλανήτη ενώπιον των ευθυνών του ώστε να είναι άπαντες αναπολόγητοι για τις επιλογές τους και να μην μπορεί να πει κανείς "δεν το ξερα".
Πολύ σωστά, να λοιπόν που και ο M_ δεν απορρίπτει την δική μου άποψη!

Re: Το βδέλυγμα της ερημώσεως

36
LAPTONAS έγραψε: Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να αναμείνουμε πρώτα από όλα να δούμε την εμφάνιση των προφητών αφού πρώτα αυτοί έρχονται. Εδώ όμως σύμφωνα με τον Πατροκοσμά λέει τα εξής :

Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να διδάξη δε θα φανερωθή εις τον κόσμο, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα, ίνα μη ελθών πατάξη την γην άρδην, ήτοι, λέγει το Άγιον Πνεύμα διά να μη φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γην.

Συνεπώς αν θέσουμε σαν σημείο αναγνώρισης την εμφάνιση των προφητών (προ του βδελύγματος) πρέπει να έχουμε σαφές τι ακριβώς περιμένουμε να δούμε. Θα είναι δύο προφήτες κυριολεκτικά άνθρωποι ή θα είναι κάτι σαν αυτό που λέει ο Πατροκοσμάς , δηλαδή κάτι αφανέρωτο στον κόσμο ;

Πως ακριβώς δηλαδή φανταζόμαστε τους 2 προφήτες;
Κανονικοί άνθρωποι οι οποίοι στην συνέχεια θα αγιάσουν και θα ανακυριχθούν Προφήτες θα είναι, όπως και ο Κοσμάς ο Αιτωλός!
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”