Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

280
Κάθε θεωρία περί δήθεν αναλαμπής ή παγκόσμιας επικράτησης της ορθοδοξίας πριν από την Δευτέρα Παρουσία, καθώς και κάθε ερμηνεία χιλιαστικού τύπου περί επίγειου θριάμβου και βασιλείας των χριστιανών, ή περί μιας ειδυλλιακής παγκόσμιας κοινωνίας, εντάσσονται στη σφαίρα της πλάνης, αποτελούν παρακλάδια του εβραϊκού μεσσιανισμού, ανήκουν στη νόθο και ψευδή προφητολογία των εσχάτων ημερών, για την οποία ο Κύριος μας προειδοποίησε, και η οποία εύκολα θα εξελιχθεί σε αποδοχή και προσκύνηση του ψευτομεσσία Αντιχρίστου. Άλλωστε στην εκκλησιαστική ιστορία, έχουμε και περιπτώσεις Αγίων ανδρών, που κήρυξαν εν αγνοία τους κάποια διδασκαλία με αιρετικό περιεχόμενο,χωρίς αυτά τα σφάλματα να επηρεάζουν την αγιότητα τους.

Αρχιμανδρίτης Δαυίδ Τσέλιγκας
Ιερά Μονή Αγίων Αυγουστίνου Ιππώνος και Σεραφείμ του Σάρωφ.
Παπαροκάδες

http://www.scribd.com/doc/105914981/

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

284
Αυτός που είναι αποκλειστικά ασχολούμενος και σκεπτόμενος με τις υποθέσεις της παρούσηςζωής, ακόμη και αν ακούσει για την ουράνια ζωή και την επερχόμενη δοκιμασία και Κρίση, όχι μόνο δεν τα πιστεύει, αλλά μισεί και αυτόν που του τα λέει.
Αγ.Εφραίμ ο Σύρος

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

285
raimon έγραψε:Κάτι μας είπες τώρα, έτσι και αλλιώς όλα τα ποστ σου είναι ένα μεγάλο 0 :secret:
Εγω για τα δικα σου θα ελεγα οτι ειναι ικανοποιητικα,αλλα ανομο666 δεν θα δεις πριν το 2050 :secret:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος αιτωλος την 21 Αύγ 2014, 18:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

286
aetos64 έγραψε:
Αυτός που είναι αποκλειστικά ασχολούμενος και σκεπτόμενος με τις υποθέσεις της παρούσηςζωής, ακόμη και αν ακούσει για την ουράνια ζωή και την επερχόμενη δοκιμασία και Κρίση, όχι μόνο δεν τα πιστεύει, αλλά μισεί και αυτόν που του τα λέει.
Αγ.Εφραίμ ο Σύρος
Για τον γερ.Ιωσηφ τα λες αυτα αγαπητε μου;;

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

287
emman έγραψε:
αιτωλος έγραψε:8:10-8:45
http://www.youtube.com/watch?v=xk9LG-krPNc
Τωρα περιμενω εγω απαντησεις

Θα μου βάλεις και του Παισιου και μετά θα σου απαντησω σε ότι θέλεις.
Εδω οπως σου προειπα δεν μιλαμε για βιντεο λιγων δευτερολεπτων και τελειωσαμε.
Στην περιπτωση του γερ.Παισιου πρεπει να κατεβασω πολλα λεγομενα του και επειτα να προχωρησω στα αδυτα των βιβλιων της εκκλησιας προς επαληθευση.
Λυπαμαι αλλα δεν ειναι ολα προς δημοσιευση.
Παντως ευκολο ειναι,μελετωντας τα λογια του να καταλαβεις οτι συμφωνει με τον γερ.Ιωσηφ.

Re: Η χιλιετής βασιλεία της Αποκαλύψεως

288
αιτωλος έγραψε:
aetos64 έγραψε:
Αυτός που είναι αποκλειστικά ασχολούμενος και σκεπτόμενος με τις υποθέσεις της παρούσηςζωής, ακόμη και αν ακούσει για την ουράνια ζωή και την επερχόμενη δοκιμασία και Κρίση, όχι μόνο δεν τα πιστεύει, αλλά μισεί και αυτόν που του τα λέει.
Αγ.Εφραίμ ο Σύρος
Για τον γερ.Ιωσηφ τα λες αυτα αγαπητε μου;;
Γιά τον γερ. Ιωσήφ; Αλοίμονο, ο γέροντας στο βίντεο που παρέθεσα, αυτό ακριβώς μας συνιστά, να έχουμε το μυαλό μας γιατί δεν έχουμε μέρες!
Ότι βρίσκεται ΚΑΤΩ απ΄ τον ουρανό να μην το υπολογίζουμε, να το φτύνουμε είπε χαρακτηριστικά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες και Αποκάλυψη”