Re: Πανοικουμενιστής ο Χριστόδουλος ;

10
Παιδιά το ακόλουθο ακουστικό βίντεο αναφέρει όλες τις απόψεις τους Χριστόδουλου σχετικά με το θέμα :

phpBB [video]
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πανοικουμενιστής ο Χριστόδουλος ;

11
Spartan έγραψε:Για να επιστρέψουμε στο θέμα του τόπικ, ο Χριστόδουλος μπορεί να έκανε πολλά σφάλματα κατά την περίοδο που ήταν αρχιεπίσκοπος, με κυριότερο την μη σαφή και ρητή καταδίκη της απειλής του Οικουμενισμού, μπορεί να προκαλούσε σχόλια εκατέρωθεν με τον τρόπο που χειριζόταν τα πράγματα, αλλά ήταν ένας πολύ δραστήριος και ενεργός άνθρωπος και τέτοιοι άνθρωποι φυσικό είναι να κάνουν και λάθη.
Ήταν όμως αληθινός πατριώτης, μιλούσε για Ελλάδα και Ορθοδοξία, είχε μεγάλη επιρροή στον απλό κόσμο και στη νεολαία και ασχολούνταν με ζωτικά θέματα για το Ελληνισμό, ενεργοποιώντας υγιείς αντιδράσεις από τον λαό και τον κλήρο.
Εάν ζούσε σήμερα δεν θα μπορούσαν τα ερπετά να κάνουν αυτά τα οποία βιώνουμε. Αυτό το ξέραν πολύ καλά τα ερπετά, και γι αυτό, επειδή ήξεραν ότι θα τους χαλάσει τη σούπα λόγω του αυθόρμητου χαρακτήρα του που δεν μπορούσε να ελεγχθεί, τον έφαγαν. Αιωνία του η μνήμη.

Δείτε εδώ ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα όπου φαίνεται τι πρέσβευε ο Χριστόδουλος, καθώς και ότι ήξερε ότι θα τον φάνε.

phpBB [video]

"ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ"...
Ρε συ Spartan τώρα ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?

Σου έδωσα αιρετική δήλωση αλλά και ΒΙΝΤΕΟ που τον δείχνει να συμμετέχει στα ΑΙΣΧΗ και τα Mambo-Jambo των Παγκόσμιων Συμβουλίων Εκκλησιών και εσύ το προσπερνάς "έτσι απλά" σαν να μην τρέχει και τίποτα ωρέ αδελφέ...!!! Μικροπράγματα..."ορθόδοξος ήταν"???

Πραγματικά πρέπει να μας κάνεις ΠΛΑΚΑ τώρα, έτσι...?

Ο Οικουμενισμός, φίλε Spartan δεν είναι "Λάθος", "λαθάκι", "πτέσμα"... ή "Σφάλμα", αλλά Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΡΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ...και που οδηγεί στην ΚΟΛΑΣΗ...!!!!

Μην τρελαθούμε τελείως τώρα εδώ μέσα....!!!

Τον βλέπουμε να σουλατσάρει στα Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησίων... και να κάνει ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ...και εσύ το παρουσιάζεις απλά και απέριττα οτι έκανε "σφάλματα"..???

Άιντε πες, οτι ΔΕΝ είχες δεί το ΒΙΝΤΕΟ, αλλά ούτε και την ΑΙΡΕΤΙΚΗ του ΔΗΛΩΣΗ (ΠΡΙΝ).
Τώρα που τα είδες, τον Χριστόδουλο τον θεωρείς ΟΡΘΟΔΟΞΟ?

Sorry κιόλας ρε φίλε...αλλά αυτό δείχνει ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και ΤΥΦΛΩΣΗ...!!!
Απλά (για κάποιο λόγο) ΔΕΝ αποδέχεσαι οτι είναι ΚΑΡΑ-ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ο Χριστόδουλος...!!! Δεν είναι οτι δεν το βλέπεις...!!! Χαζός δεν πιστεύω οτι είσαι...

Ο οικουμενισμός ΔΕΝ είναι Ορθοδοξία αλλά ΑΙΡΕΣΗ (η μεγαλύτερη όλων των εποχών) και μάλιστα είναι πιο ΥΠΟΥΛΗ από τις άλλες επειδή έρχεται εκ των ΕΣΩ....


Πραξεις Αποστολων
(ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ 20)

28 προσέχετε οὖν ἑαυτοῖς καὶ παντὶ τῷ ποιμνίῳ ἐν ᾧ ὑμᾶς τὸ Πνεῦμα τὸ ῞Αγιον ἔθετο ἐπισκόπους, ποιμαίνειν τὴν ἐκκλησίαν τοῦ Κυρίου καὶ Θεοῦ, ἣν περιεποιήσατο διὰ τοῦ ἰδίου αἵματος.

29 ἐγὼ γὰρ οἶδα τοῦτο, ὅτι εἰσελεύσονται μετὰ τὴν ἄφιξίν μου λύκοι βαρεῖς εἰς ὑμᾶς μὴ φειδόμενοι τοῦ ποιμνίου·

30 καὶ ἐξ ὑμῶν αὐτῶν ἀναστήσονται ἄνδρες λαλοῦντες διεστραμμένα τοῦ ἀποσπᾶν τοὺς μαθητὰς ὀπίσω αὐτῶν.

31 διὸ γρηγορεῖτε, μνημονεύοντες ὅτι τριετίαν νύκτα καὶ ἡμέραν οὐκ ἐπαυσάμην μετὰ δακρύων νουθετῶν ἕνα ἕκαστον.


Μετάφραση:

28 Προσέχετε λοιπόν εις τον εαυτόν σας, πως θα συμπεριφέρεσθε και τι θα διδάσκετε. Προσέχετε και εις όλον το πνευματικόν σας ποίμνιον, επί του οποίο του Άγιον Πνεύμα σας ετοποθέτησεν επισκόπους να ποιμαίνετε την Εκκλησία του Θεού, την οποίαν ο Κύριος έσωσε και κατέστησε κτήμα του με το ίδιο του το αίμα.

29 Σας λέγω δε να προσέχετε, διότι εγώ γωρίζω τούτο, οτι μετά την αναχώρησίν μου θα εισέλθουν μεταξύ σας ψευδοδιδάσκαλοι και πλάνοι σαν άλλοι λύκοι άγριοι και σκληροί, που αλύπητα θα διαρπάζουν το ποίμνιον βλάπτοντες και αφανίζοντες τας ψυχάς των λογικών προβάτων

30. και από σας τους ίδιους θα αναφανούν άνθρωποι, οι οποίοι θα διδάσκουν διδασκαλίας, αι οποίαι θα διαστρέφουν την αλήθειαν, δια να αποσπούν τους μαθητάς από τον ευθύν δρόμον της αληθείας και να τους παρασύρουν από πίσω των ως οπαδούς και ακολούθους των.

31. Δι' αυτό προσέχετε άγρυπνοι, έχοντες παράδειγμα εμέ και ενθυμούμενοι, οτι επί τριετίαν συνεχώς νύκτα και ημέραν δεν έπαυσα με δάκρυα να νουθετώ ένα έκαστον.
Είπαμε ρε συ Spartan...!!! Και εγώ τον συμπαθούσα τον Χριστόδουλο ως χαρακτήρα και μάλιστα έχω και μαρτυρίες από ανθρώπους που ήταν ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ και τον ξέρανε προσωπικά, συνομιλούσαν μαζί του, κλπ και μου είχαν πει κάποτε οτι ενώ ήταν αιρετικός είχε και πολύ καλά στοιχεία. Πχ. Πονούσε για την Ελλάδα (και οτι ίσως γιαυτό μάλλον τον "φάγανε" και οτι "δεν πέθανε" απλώς (οτι δηλαδή μάλλον τον δολοφόνησαν)).

Αυτό όμως δεν τον κάνει λιγότερο Οικουμενιστή (και συνεπώς αιρετικό).

Άλλο πράγμα το ένα και άλλο το άλλο...!!!
Προσωπολατρίες στα θέματα της πίστης ΔΕΝ χωράνε...!!!

Οι "μεγάλοι" (και όχι μόνο βέβαια...άσε τα μαθαίνουμε τα κακώς κείμενά σας και τις μασονικές ιδιότητες κλπ) εκεί στο Νέο Ημερολόγιο αν δεν εξυπηρετούσαν συμφέροντα σιγά μην τους άφηναν να είναι στις θέσεις που είναι.
Όλοι εφαρμόζουν την αιρετική εγκύκλιο του 1920.
Κάθε χρονιά και πιό απροκάλυπτα...για να συνηθίζουν τα πρόβατα και να μην φεύγουν...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Πανοικουμενιστής ο Χριστόδουλος ;

12
Ένα ένα, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ αυτή τη δήλωση ως έγκυρη. Αν είναι όπως την παρουσιάζουν τότε σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί Ορθόδοξη, αλλά περισσότερο μου θυμίσει αυτό που κάνουν οι Ιεχωβάδες που πετροκόβουν διάφορα σημεία από το Ευαγγέλιο για να μας παρουσιάσουν τάχα την εκδοχή τους ως αληθή ενώ στην πραγματικότητα συνήθως η ολοκληρωμένη πρόταση λέει άλλα.
omg έγραψε:
(13) 'Ο «'Αθηνων» Χριστόδουλος: «'Όλοι ανήκουμε στό σωμα του Χριστου . . . καί αυτοί πού δέν πιστεύουν καί αυτοί πού δέν ειναι Χριστιανοί».(34)
Επειδή λοιπόν το έχω συναντήσει αυτό που λες σε εκατομμύρια , για να μη πω τρισεκατομμύρια περιπτώσεις που όλες ήταν λάθος, θέλω λοιπόν , εσύ omg που υποστηρίζεις αυτή τη θέση, να μου βρεις ολόκληρη την δήλωση του Χριστόδουλου, γραπτή, σε βίντεο , όπως θες αρκεί να αντιπροσωπεύει ταυτοποιημένα δικό του λόγο για να δούμε ακριβώς τι λέει .

Αυτός μπορεί να έλεγε κάτι άλλο. Αν τα έλεγε αιρετικά, να το παραδεχτούμε. Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση. Στη βράση κολλάει το σίδερο.

Και θα σε παρακαλούσα αυτή τη φορά να μην πηδάς τα θέματα (δηλαδή να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο πριν κλείσει το πρώτο) :0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Πανοικουμενιστής ο Χριστόδουλος ;

13
omg,
Πάλι βρήκες ευκαιρία να πεις τα δικά σου. Απλά βρε παιδί μου χρυσό θα προτιμούσα να ζει και να έχω αυτόν αρχιεπίσκοπο σήμερα, και όχι τον Ιερώνυμο. Μπορώ να έχω τουλάχιστον αυτή την άποψη; Μου επιτρέπεις;
Ή θα μ' αρχίσεις πάλι για τον οικουμενισμό; Αποδείξεις γι αυτά που λες δεν είδα πάντως. Δεν με έπεισες ότι ήταν συνειδητός πράκτορας του οικουμενισμού όπως τον παρουσιάζεις. Αυτή τη δήλωση μπορείς να μου τη βρεις ολόκληρη; Σε βίντεο; Γιατί ξέρουμε καλά τα μαγειρέματα κάποιων "ΓΟΧ". Ότι έκανε λάθη, έκανε.
Δεν θα τον κρίνεις εσύ πάντως, αυτό να καταλάβεις.
Μακάρι να ζούσε σήμερα.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Πανοικουμενιστής ο Χριστόδουλος ;

14
LAPTONAS έγραψε:Ένα ένα, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ αυτή τη δήλωση ως έγκυρη. Αν είναι όπως την παρουσιάζουν τότε σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί Ορθόδοξη, αλλά περισσότερο μου θυμίσει αυτό που κάνουν οι Ιεχωβάδες που πετροκόβουν διάφορα σημεία από το Ευαγγέλιο για να μας παρουσιάσουν τάχα την εκδοχή τους ως αληθή ενώ στην πραγματικότητα συνήθως η ολοκληρωμένη πρόταση λέει άλλα.
omg έγραψε:
(13) 'Ο «'Αθηνων» Χριστόδουλος: «'Όλοι ανήκουμε στό σωμα του Χριστου . . . καί αυτοί πού δέν πιστεύουν καί αυτοί πού δέν ειναι Χριστιανοί».(34)
Επειδή λοιπόν το έχω συναντήσει αυτό που λες σε εκατομμύρια , για να μη πω τρισεκατομμύρια περιπτώσεις που όλες ήταν λάθος, θέλω λοιπόν , εσύ omg που υποστηρίζεις αυτή τη θέση, να μου βρεις ολόκληρη την δήλωση του Χριστόδουλου, γραπτή, σε βίντεο , όπως θες αρκεί να αντιπροσωπεύει ταυτοποιημένα δικό του λόγο για να δούμε ακριβώς τι λέει .

Αυτός μπορεί να έλεγε κάτι άλλο. Αν τα έλεγε αιρετικά, να το παραδεχτούμε. Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση. Στη βράση κολλάει το σίδερο.

Και θα σε παρακαλούσα αυτή τη φορά να μην πηδάς τα θέματα (δηλαδή να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο πριν κλείσει το πρώτο) :0607
Α, δεν είναι τίποτα...!!!
Στην ψυχολογία αυτό εκφράζεται ως "Τα 5 Στάδια του Πένθους".
(Μήπως σας θυμίζει "κάτι" από την συμπεριφορά σας μερικούς μερικούς εδώ μέσα..?)

Τα 5 στάδια του πένθους



Στάδιο 1ο: Άρνηση
Στάδιο 2ο: Θυμός
Στάδιο 3ο: Διαπραγμάτευση
Στάδιο 4ο: Θλίψη
Στάδιο 5ο: Αποδοχή


Τα 5 στάδια του πένθους βρίσκουν πρακτική εφαρμογή τόσο σε ΕΡΩΤΙΚΑ ζητήματα ...όσο και σε ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ (όπως βλέπουμε στην πράξη να συμβαίνει εδώ μέσα)...!!!

Μέχρι την "αποδοχή" πχ. οτι ο Χριστόδουλος ΟΝΤΩΣ συμμετείχε στα Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησιών (το οποίο αυτό από μόνο του τον κάνει ΑΙΡΕΤΙΚΟ), και οτι ήταν ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ έχετε πολύ δρόμο...!!!

Δεν το βλέπετε το "μοντέλο" των 5 σταδίων του πένθους να εφαρμόζεται εδώ μέσα??

Πολλοί όταν ακούνε μια πληροφορία από αυτές που παραθέτω,....στην αρχή την απορρίπτουν...μετά ίσως θυμώσουν (τι το θέλω το ίσως...θυμώνουν ΣΙΓΟΥΡΑ)...., μετά λένε οτι όχι δεν αναθεματίζουν "εμάς τους νεοημερολογίτες οι πατέρες, να κοιτάξτε όταν λένε "Καινοτόμους" και "Ανατροπές Παραδόσεων" δεν εννοούν εμάς τους νεοημερολογίτες αλλά τους Παπικούς"..να κοίτα αυτό το ΕΦΗΣΥΧΑΣΤΙΚΟ νεοημερολογίτικο άρθρο πως τα εξηγεί... (διαπραγμάτευση).
Μετά είναι η θλίψη....(Πωπω...είμαι αιρετικός....τελικά μάλλον έχει δίκειο ο omg....)
Και μετά η Αποδοχή...!! (ναι όντως οι νεοημερολογίτες είμαστε αιρετικοί, και άρα πρέπει να φύγουμε από την αίρεση αυτή του Νεοημερολογιτισμού - Οικουμενισμού)...

Είναι φυσιολογική η αντίδρασή σας...!!! Μην στεναχωριέστε....!!!

Δεν θυμάμαι που το είχα πετύχει ρε συ...!!! Σίγουρα θα υπάρχει διότι αυτά δημοσιεύονται σε εφημερίδες τύπου "Ορθόδοξος Τύπος".

Εδώ πάντως σε αυτό το βίντεο θα βρείτε και άλλες ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (φωτογραφικό υλικό) για το ότι ο Χριστόδουλος ήταν ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗΣ (για να καταλάβετε το ΠΟΣΟ "ορθόδοξος" ήταν ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ και Ο ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ και ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ....!!!

Ειστε σε ΠΛΑΝΗ ΜΕΓΑΛΗ παιδιά....ψαχτείτε....

Δείτε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτά τα δυο βίντεο (έχει και τον φίλο μας τον κατά τα άλλα πραγματικά ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟ αλλά αιρετικό (οικουμενιστή) Χριστόδουλο....

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΚΤΡΟΠΕΣ 01 ΑΠΟ 02
phpBB [video]

http://www.youtube.com/watch?v=sJMCLFlOw_A

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΚΤΡΟΠΕΣ 02 ΑΠΟ 02
phpBB [video]

http://www.youtube.com/watch?v=z5SaYH-xTbo


Μην κολλάς μόνο στην αιρετική του δήλωση Laptona...!!
Σίγουρα κάπου θα υπάρχει πάντως...(όπως και των άλλων αιρετικών νεοημερολογιτών ηγετών σας)
Και να μην βρείτε τα δημοσιεύματα σίγουρα θα σας είναι αρκετό για τα συμπεράσματά σας και το φωτογραφικό υλικό που θα δείτε.
Οι πράξεις μετράνε πιο πολύ από τα λόγια...!!!

Τεσπα...!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να καταναλώνω τόσο πολύ χρόνο για όλα αυτά παιδιά (για ερωταπαντήσεις κλπ).
Παραμελώ άλλα πράγματα για να το κάνω αυτό και δεν γίνεται να το κάνω συνέχεια...!!! (είμαι και πολυάσχολος, τι να κάνουμε)...

Όταν θα έχω χρόνο και όρεξη... ίσως σας παραθέτω που και που από διάφορες πληροφορίες για διάφορα θέματα που είναι πολύ ...αλλά Please...!!! Μην με βρίζετε όταν το κάνω όμως (θυμηθείτε τα "πέντε στάδια του Πένθους" και κατανοήστε τι σας συμβαίνει μέσα σας...).

Εγώ απλά παραθέτω τις πληροφορίες για τους καλοπροαίρετους να ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ...

Από εκεί και πέρα σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι που τα αποδέχονται ως όντως αληθινά (και δεν τα "αρνούνται" (1ο στάδιο πένθους)) και άνθρωποι που τα απορρίπτουν (είτε επειδή προσωπολατρούνε είτε για διάφορους άλλους λόγους που δεν θα αναπτύξουμε εδώ τώρα...)

Υπάρχει και ένα ωραίο βιβλίο "Φιλήματα Ιούδα" λέγεται. Ψάξτε το έχει πολύ πράμα μέσα να διαβάσετε και να διαφωτιστείτε (πλούσιο φωτογραφικό υλικό και ντοκουμέντα). ΨΑΞΤΕ ΤΟ...θα εκπλαγείτε...!!!

Εύχομαι να ξυπνήσετε παιδιά...!!! Μην σας φταίει μόνο ο Βαρθολομαίος...!!! ΟΛΟΙ είναι Οικουμενιστές. Και ο Χριστόδουλος και όλοι (και τον πήγαινα πολύ σαν χαρακτήρα τον Χριστόδουλο)
Απλώς εκτελούν κατά γράμμα την Αιρετική Εγκύκλιο του 1920...!!! Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο...!!!
Εντολές από "ψηλά" (μασωνία και εβραιοσιωνισμός) εκτελούνε όλοι τους....

Κάντε προσευχή στον Θεό και ζητήστε την σωτηρία σας...
(όλα τα άλλα θα προστεθούν)... (μόνο ο Θεός μπορεί να σας σώσει...).

Εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας...και πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ πριν να είναι αργά για εσάς... :-(
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kληρικοί στην υπηρεσία του Αντιχρίστου.”

cron