Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

1
Επειδή το συλλογικό μας φαντασιακό τα τελευταία χρόνια βάλλεται από παντού με αποτέλεσμα φαινόμενα όπως ο ραγιαδισμός,η τουρκοφοβία,η αμερικανιά(όνειρο του κάφρου Νεοέλληνα να ζει ως το σήριαλ DYNASTY),να μια καλή "άσκηση διαφυγής".Αφήστε το μυαλό σας χαλαρό,ελεύθερο να φανταστεί,να "δει" απέναντι τους αντιπάλους....Πως νοιώθετε;Φοβάστε καθόλου ; Είστε πολύ οργισμένοι; Οραματιστήτε την μάχη της επιλογή σας όσο ποιο έντονα μπορείτε.Δώστε λοιπόν την δική σας άποψη και αιτιολόγηση.Θα προκύψουν ενδεχομένως τότε λεπτομέρειες που ξεχάσαμε ή και αγνοούμε ακόμη.Για να μην το "βαρύνουμε" θα πρότεινα "ελαφρές" τοποθετήσεις και σχόλια.Δεν πειράζει φυσικά αν παραπάνω από ένας επιλέγει την ίδια μάχη,άλλωστε αυτή την στιγμή όλοι είμαστε στην ίδια μάχη.
Εγώ λοιπόν θεωρώ τον Σπαρτιατικό στρατό ίσως τον καλίτερο στρατό που βάδισε ποτέ σε πεδίο μάχης(τηρουμένων των αναλογιών πάντοτε).Η δύναμή του στηρίζονταν στην οπλιτική φάλαγγα,και στην τακτική του ωθισμού.Μάχονταν συνήθως ξυπόλητοι για καλίτερη πρόσφυση στο χώμα,σφιχτά ο ένας δίπλα στον άλλο, έτσι ώστε η δεξιά πλευρά του ενός να καλύπτεται από την ασπίδα του δίπλα αριστερού.Οι χιτώνες τους ήταν κόκκινοι για να μην φαίνεται το αίμα και το ηθικό τους καταβληθεί.Το συνολικό βάρος του εξοπλισμού τους ήταν γύρω στα 31 κιλά(όχι τότε δεν υπήρχαν μαγικά κουμπάκια που εξουδετέρωναν τον αντίπαλο από απόσταση ασφαλείας).
Βεβαίως η κορυφαία τους στιγμή ήταν η μάχη των Θερμοπυλών,που επιλέγω κιόλας.Ποτέ δεν επέτρεψαν στους αριθμούς,τις απειλές,τις δωροδωκίες και την προδοσία,να τους καταβάλλουν. Η αδιαφορία και η περιφρόνηση του επερχόμενου θανάτου για μένα αποτελεί υπέρβαση αυτής καθ'εαυτής της ανθρώπινης φύσης...
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

2
Ας συνεχίσω εγω.

Καταρχήν μετα την ταινία 300 ,σχεδόν όλοι θα επέλεγαν αυτην την μάχη,γιατί δείχνει το μεγαλείο και την ανδρεία της Ελληνικής ψυχης,αυτό το υπερ βωμών και εστιών μας ακολουθεί σαν έθνος σε όλους τους αγώνες και τις μάχες,αν και πάντα είμασταν ολιγάριθμοι ενάντια στον εχθρό,ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδιζε να αντιπαραταχθούνε εστω και αν γνώριζαν οτι η ήττα ήταν αναπόφευκτη και εκεί είναι το μεγαλείο και τις περισσότερες φορές νικούσαν εναντι όλων των προσδοκιων για αυτό άλλωστε είπε και ενας Ρώσος αν θυμάμαι καλά "Οι ήρωες πολεμουν σαν Ελληνες".

Μια συγκεκριμένη μάχη δεν μπορώ να διαλέξω,ξεκινώντας απο την αρχαιότητα μέχρι τα γεγονότα της Κυπρου η καθεμιά είχε το δικό της μεγαλείο,απλά θα σας αναφέρω ενα περιστατικό απο την μάχη του Μαραθώνα που πραγματικά πάντα μου έκανε εντύπωση για το πάθος με το οποίο πολεμαγανε οι πρόγονοι μας.

Και αναφέρομαι στον Κυναίγειρο,τον αδελφό του Αισχύλου.

Μετά την νίκη των Ελλήνων ,οι ηττηθέντες Πέρσες έσπευσαν να διαφύγουν μέσω του στόλου τους.Ο Κυναίγειρος, προσπαθώντας να εμποδίσει ένα πλοίο να αποπλεύσει το άρπαξε με το χέρι, περιμένοντας να φτάσουν οι συμπολεμιστές του και να το καταλάβουν. Μόνο όταν ένας Πέρσης του ακρωτηρίασε το χέρι με τσεκούρι κατάφερε τελικά το πλοίο να αποπλεύσει ενώ ο Κυναίγειρος, αιμόφυρτος έπεσε στην θάλασσα και ξεψύχησε.

Φανταστείτε!Προσπάθησε να κρατήσει ολόκληρο πλοίο με το χέρι του,εννοείται εκείνη την στιγμή δεν τον οδηγούσε η λογική αλλα το μεγαλείο της ψυχής του.

«Κυναίγειρος κατασχών περσικήν ναύν
εχειροκοπήθη».
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

3
Υπέροχο dominique,να που εγώ το είχα ξεχάσει...Ελάτε υπόλοιποι φίλοι βοηθήστε κι εσείς,στο τέλος θα έχουμε δημιουργήσει μία υπέροχη συλλογή,έτοιμη να την χαρίσει ο κάθε γονιός στο παιδί του.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

4
Α και ξέχασα,αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω μια μάχη ,θα διαλεγα μια που θα ήταν ο Κολοκοτρώνης,μια οποιαδήποτε ,κάπου σε μια ακρούλα να παρακολουθώ και να ακούσω την φωνή του να λέει :"Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους".Ταιριάζει και στην σημερινή μας εποχη!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

5
"....από τούδε δε θα λέμε ότι οι
Έλληνες πολεμήσανε σαν ήρωες
αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν
σαν Έλληνες".

Ουίνστον Τσώρτσιλ
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

6
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:"....από τούδε δε θα λέμε ότι οι
Έλληνες πολεμήσανε σαν ήρωες
αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν
σαν Έλληνες".

Ουίνστον Τσώρτσιλ
:541 :541
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

7
ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ.......ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΝΑΝ ΗΡΩΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΔΕΨΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ...... ΕΔΩ Η ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!........ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ!!
phpBB [video]
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

8
evaggelia έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ.......ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΝΑΝ ΗΡΩΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΔΕΨΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ...... ΕΔΩ Η ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!........ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ!!
phpBB [video]
Πολύ συγκινητικό φίλη evaggelia.Πολλές φορές μας "τραβούν" το ενδιαφέρον διάσημα,μεγαλειώδη και με παγκόσμια απήχηση γεγονότα,βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τον καθηνερινό,διπλανό μας συνέλληνα που προσφέρει στην υπόθεση της Πατρίδας ότι πολυτιμότερο έχει,την ίδια του την ζωή.Συγκλονιστικό το video,κι ακόμη περισσότερο τώρα που αναλογίζομαι την επιτόπου μαρτυρία σου.Σ'ευχαριστώ.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Σε ποια μάχη απ'όλες της φυλής μας θα θέλατε να είστε "παρών";

9
Μας τσακισες Ευαγγελια...
Εγω στην μαχη που θα ηθελα να ημουν παρον μεχρι το τελος της διοτι ηταν 10ετης ο πολεμος φυσικα θα ητανε στην περιβοητη Τροια οπου θα βρισκομουν αναμεσα σε ολη την ελιτ της εποχης εκεινης (ηρωες) και θα γινομουν μαρτυρας ολων των λεπτομεριων και συναισθηματων που σημαδεψαν αυτον τον πολεμο:Την ανδρεια του Αχιλλεα,το πολυμηχανο μυαλο του Οδυσσεα,την μαγκια του Εκτορα οπου συνετρβε τις πυκνες γραμμες των Δαναων και των υπολοιπων,τον γενναιο Μενελαο,τον σοφο Πριαμο και τοσους αλλους οπως και το τελευταιο και το πιο συγκηνητικο οπου ενας ηλικιωμενος ειχε παρει στην πλατη του το αγαλμα του Θεου Απολλωνα και προσπαθουσε να ξεφυγει οταν μπηκαν μεσα οι Ελλαδιτες (γιατι και στην Τροια Ελληνες ησαν) και σκοτωναν και κατεστρεφαν οτι εβρισκαν στο διαβα τους,οταν ο Μενελαος σταματησε καποιους στρατιωτες και τους ειπε να μην τον αγγιξουν και να τον αφησουν να φυγει σεβομενος την πιστη του προς τον θεο.....κατι που στις μερες μας τεινει να εκλειψει.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα απο EMAIL”

cron