Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

136
sarotos έγραψε: ουτε οικουμενιστης να ησουν βρε λαπτονα δεν θα εγραφες αυτα.
οι απανταχου οικουμενιστες αυτο κανουν. προβαλουν μια αδογματιστη αγαπη λεγοντας αυτο ακριβως που εγραψες:
"γιαυτό φίλε μου χίλιες φορές να έχω απέναντι μου άνθρωπο με αγάπη, παρά με τη γνώση των δογμάτων."

ξερεις λαπτονα, ειναι αδυνατον να εχει καποιος πραγματικη αγαπη ανεφ της Ορθοτητος των Δογματων, διοτι η αγαπη ειναι καρπος του Αγιου Πνευματος.
και δεν δυναται κανενας να εχει καρπο Αγιου Πνευματος διχως την ορθοτητα των Δογματων, δηλαδη της Ορθοδοξιας..
Δηλαδή εσύ είσαι φωτισμένος από το άγιο Πνεύμα ; Αν ναι απόδειξε το. Το ίδιο λένε και οι illuminati αλλά είναι φωτισμένοι από το σατανά. Αν πάλι δεν μπορείς να το αποδείξεις, τότε μη τον επικαλείσαι.
sarotos έγραψε: Αυτός που έγραψε το βιβλίο "Χριστός το αιώνιο Τάο" ήταν Σατανιστής;
εξαρταται τι λεει μεσα στο βιβλιο !

πες μας τι λεει να σου πουμε[/quote]

Ποιοι ; είστε πολλοί ; Να εδώ είναι ->
http://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/1370
Ανεπίσημη μετάφραση, εκπονηθείσα από την Ιερά Μονή Αγίας Ειρήνης Ρεθύμνου.

επίσης εδώ μερικά σχόλια http://www.paterikiorthodoxia.com/2013/08/tao.html
κι εδώ προτεινόμενο βιβλίο
http://www.oodegr.com/oode/biblia/biblia.htm

περιμένω μία απάντηση
sarotos έγραψε:
Έχω ρωτήσει καλόγερο. Δε μου λες για τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέα ποια είναι η γνώμη σου ; viewtopic.php?f=185&t=15788
ρωτησες καλογερο φιλε μου αν καποιος ειναι χριστιανος οταν πουλαει σατανικα βιβλια?
και δεν ξεκαρδιστηκε στα γελια ?
Όχι ήταν πολύ σοβαρός και μου είπε ότι ο Λιακόπουλος έχει πνευματικό του τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέως ο οποίος είναι άγιος άνθρωπος.

Δηλαδή εσύ λες ότι και ο πάτερ είναι σατανικός (τον υποκινεί ο σατανάς) και πλάνος όπως και το πνευματικοπαίδι του ο Λιακόπουλος;
sarotos έγραψε: για τον π.σαββα αχιλλεως εχω να πω πως πλανα και πλαναται !
δεν μπορω να διακρινω εαν οντος λογο του γηρατος δεν καταλαβαινει τι του γινεται, η εαν καταλαβαινει και ειναι τοσο πλανεμενος
αυτό το συμπέρασμα βγάζω με αυτά που λες. Αν θέλεις να μας πεις γιατί είναι πλάνος απάντησε στο σχετικό νήμα αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν θέλεις να στηρίξεις τη γνώμη σου αυτή. Διότι αν είναι πλάνος όπως λες και αυτός τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

137
LAPTONAS έγραψε:
sarotos έγραψε: βλεπεις λοιπον λαπτονα τι σου λεω?

επειδη συμφωνα με την δικη σου γνωμη αυτα που λεει ο λιακο ειναι αληθειες, θελεις οπωσδηποτε να προπαγανδισεις και τις "αληθειες" αυτες.

ε λοιπον, οχι φιλε μου, δεν ειναι ουτε αληθειες, ουτε θα μεινουν αναπαντητες οι βλασφημιες του πολυ λιακοπουλου...
Με συγχωρείς, αλλά που έγραψα εγώ αυτό που λες; αν έγραψα αυτό δείξε το αλλιώς εσύ είσαι ο διαστρεβλωτής.

Αν το έκανα τότε θα παραδεχτώ ότι έγραψα. Εγώ είπα ότι ο Λιακόπουλος έχει και αλήθειες έχει και λάθη. Και είναι χρέος μας από το σύνολο να εξάγουμε τα καλά (τις αλήθειες). Δηλαδή όταν παραθέτει αποσπάσματα από τους Αγίους πατέρες τα λαμβάνεις εσύ αυτά ως βλασφημίες ;

Ορίστε μπες εδώ και απάντησε. http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 40&t=15731

περιμένω και απαντήσεις στα υπόλοιπα σημαντικά που ρώτησα.

στην αρχη, εγραψα "λαπτονα" κατα λαθος, ενω ηθελα να γραψω "σπαρταν"

διορθωθηκε ομως πριν ακομη γραψεις περι αυτου

δες το...

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

138
Δηλαδή εσύ είσαι φωτισμένος από το άγιο Πνεύμα ; Αν ναι απόδειξε το. Το ίδιο λένε και οι illuminati αλλά είναι φωτισμένοι από το σατανά. Αν πάλι δεν μπορείς να το αποδείξεις, τότε μη τον επικαλείσαι.
ποτε επικαλεστηκα το Αγιο Πνευμα λαπτονα?
οτι θες λες?

ουτε ειμαι φωτισμενος, ουτε εχω αγαπη.

εσυ εσαι αυτος που επικαλεισαι την αγαπη ανεφ Ορθοτητος της πιστεως, και σου εξηγω πως αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Ποιοι ; είστε πολλοί ; Να εδώ είναι -> http://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/1370Ανεπίσημη μετάφραση, εκπονηθείσα από την Ιερά Μονή Αγίας Ειρήνης Ρεθύμνου.επίσης εδώ μερικά σχόλια http://www.paterikiorthodoxia.com/2013/08/tao.htmlκι εδώ προτεινόμενο βιβλίοhttp://www.oodegr.com/oode/biblia/biblia.htm

περιμένω μία απάντηση
δεν εχω ορεξη λαπτονα να κατσω να διαβασω τι λεει το βιβλιο, εαν θελεις πες μου μεσες ακρες τι λεει, και θα σου πω αν ειναι σατανικο η οχι.
Όχι ήταν πολύ σοβαρός και μου είπε ότι ο Λιακόπουλος έχει πνευματικό του τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέως ο οποίος είναι άγιος άνθρωπος. Δηλαδή εσύ λες ότι και ο πάτερ είναι σατανικός (τον υποκινεί ο σατανάς) και πλάνος όπως και το πνευματικοπαίδι του ο Λιακόπουλος;
λαπτονα νομιζω πως μιλαμε ελληνικα.

δεν σου ζητησα να ρωτησεις ιερεα η μοναχο να σου πει την γνωμη του για τον λιακοπουλο.

σου ζητησα να κανεις μια ξεκαθαρη ερωτηση.

εαν γινεται καποιος να ειναι χριστιανος και να πουλαει σατανικα βιβλια.

αυτη ειναι η ερωτηση που σου ζητησα να κανεις.
αυτό το συμπέρασμα βγάζω με αυτά που λες. Αν θέλεις να μας πεις γιατί είναι πλάνος απάντησε στο σχετικό νήμα αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν θέλεις να στηρίξεις τη γνώμη σου αυτή. Διότι αν είναι πλάνος όπως λες και αυτός τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.
ειναι πλανος απο την στιγμη που λεει δημοσιως πως αυτα που λεει και γραφει ο λιακοπουλος ειναι η αληθεια.
ειναι τοσο απλο !

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

139
Πάμε τώρα να δούμε το 1 λαμβάνοντας υπόψη και αυτό που παρέθεσε αρχικά o Spartan.
Εικόνα
και τι λες εσύ :
sarotos έγραψε:1ο επιχειρημα (διαστρεβλωση) λιακοπουλου

Επιστολη Πετρου Β΄
(ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ 2)

4 εἰ γὰρ ὁ Θεὸς ἀγγέλων ἁμαρτησάντων οὐκ ἐφείσατο, ἀλλὰ σειραῖς ζόφου ταρταρώσας παρέδωκεν εἰς κρίσιν τηρουμένους

Γιατί αν ο Θεός δε λυπήθηκε αγγέλους που αμάρτησαν, αλλά με αλυσίδες ζόφου τους έριξε στον τάρταρο και τους παράδωσε να φυλάγονται για κρίση.

απο αυτο, ο λιακοπουλος εβγαλε συμπερασμα οτι εδω ο Αποστολος Πετρος μιλαει περι "ελοχιμ".
Εδώ sarotos μιλάει για τους άγγελους (δες τίτλο) που εξέπεσαν στη συνέχεια.
sarotos έγραψε: και για να δικαιολογησει τα λεγομενα του, λεει πως οι δαιμονες κυκλοφορουν ελευθεροι και κανουν οτι θελουν στον κοσμο αυτον. ετσι λοιπον, εξαγει το συμπερασμα, οτι αφου οι δαιμονες κανουν οτι γουσταρουν, ποιοι ειναι οι "αγγελοι" που εχουν κλειστει στα ταρταρα ?
για τον λιακοπουλο, οι ελοχιμ..
.

Διερωτάται Sarotos. Λέει "ποιοι είναι οι άγγελοι που ο θεός έδωσε εντολή να μείνουν στα Τάρταρα;" Προφανώς ...λέει "πρόκειται περί άλλων αγγέλων".

Αυτό για όσους δε γνωρίζουν λέγεται ανάπτυξη ιδεών.
sarotos έγραψε: καλα, οτι ο ανθρωπος ειναι εντελως παντελως αθεολογητος, το ξεραμε.
ας δουμε τωρα ποια ειναι η πραγματικοτητα συμφωνα με την Ορθοδοξη Θεολογια..


ο διαβολος, και οι δαιμονες, συμφωνα με την Αγια Γραφη και τους λογους των Αποστολων και των Πατερων, με την ανασταση του Χριστου, σταλθηκε στα ταρταρα, αλλα και στην αβυσσο...
Ως εδώ δεν λες κάτι διαφορετικό. Θα συμφωνούσε και ο Λιάκο.
sarotos έγραψε: η αβυσσος, και τα ταρταρα, χρησιμοποιουνται τοσο στην Παλαια, οσο και στην Καινη διαθηκη, και εχουν ιδια περιπου σημασια. δεν ειναι στην πραγματικοτητα τοπος οπου υπαρχει σε καποιο συγκεκριμενο σημειο, αλλα κατασταση.

αφου λοιπον, σου παραθεσω οτι συμφωνα με την Ορθοδοξια οι δαιμονες με τον διαβολο ειναι στα ταρταρα και στην αβυσσο, υστερα θα εξηγησουμε και τι ειναι λοιπον η κατασταση αυτη...
Κι εδώ δεν λες κάτι περισσότερο από αυτό που λέει ο Λιάκο, αλλά λες ότι ΔΕΝ είναι τόπος, αλλά πνευματική Κατάσταση. Αυτή συμπεραίνω είναι η ένσταση σου.
sarotos έγραψε: Μια ομάδα αγγέλων αμαρτάνοντας από οίηση, δεν τήρησε τις αρχές της και αποπέμφθηκε από τον Θεό στην Άβυσσο: καὶ παρεκάλει (το δαιμόνιο στο θαύμα της θεραπείας στα Γάδαρα) αυτὸν ίνα μη επιτάξη αυτοίς εις την άβυσσον απελθείν.” (Λουκ. η΄29-31). Αυτοί ονομάστηκαν διάβολοι, δαίμονες ή πειρασμοί εξαιτίας της πορείας τους εναντίον του θεού και της ανθρωπότητας. Ο αρχηγός τους ονομάζεται στην εβραϊκή γλώσσα Βεελζεβούλ (άρχων των μυγών), Σατάν ή Αβαδδών: “έχουσι βασιλέα επ' αυτών τον άγγελον της αβύσσου• όνομα αυτώ Εβραϊστὶ Αβαδδὼν, εν δε τη Ελληνική όνομα έχει Απολλύων.” (Αποκ. θ΄11), και Απολλύων ή Ολοθρεύων στην ελληνική, ενώ στη μετάφραση των Εβδομήκοντα καλείται άγγελος της Αβύσσου.

μιλοντας ο Μεγας Αντωνιος περι του διαβολου εκ της Γραφης, λεει:

Καὶ φαίνεσθαι αὐτοὺς πολλάκις ἔλεγε τοιούτους, οἷον τὸν διάβολον τῷ Ἰὼβ ὁ Κύριος ἀπεκάλυψε, λέγων• Οἱ ὀφθαλμοὶ αὐτοῦ ὡς εἶδος ἑωσφόρου. Ἐκ στόματος αὐτοῦ ἐκπορεύονται λαμπάδες καιόμεναι, καὶ διαῤῥιπτοῦνται ἐσχάραι πυρός• ἐκ μυκτήρων αὐτοῦ ἐκπορεύεται καπνὸς καμίνου καιομένης πυρὶ ἀνθράκων. Ἡ ψυχὴ αὐτοῦ ἄνθρακες• φλὸξ δὲ ἐκ στόματος αὐτοῦ ἐκπορεύεται. Τοιοῦτος δὲ φαινόμενος ὁ τῶν δαιμονίων ἄρχων, ἐκφοβεῖ, καθὰ προεῖπον, μεγάλα λαλῶν ὁ πανοῦργος, ὡς πάλιν ἐξήλεγξεν αὐτὸν ὁ Κύριος, τῷ μὲν Ἰὼβ λέγων• Ἥγηται μὲν γὰρ σίδηρον ἄχυρα, χαλκὸν δὲ ὥσπερ ξύλον σαθρόν• ἥγηται δὲ θάλασσαν ὥσπερ ἐξάλειπτρον, τὸν δὲ τάρταρον τῆς ἀβύσσου ὥσπερ αἰχμάλωτον• ἐλογίσατο ἄβυσσον ὡς περίπατον•

εδω μιλαει για το βαθος των θαλασσων, καθως "αβυσσος" σημαινει "χωρις βυθο"


και τωρα, απλα ας δουμε αποσπασμα απο τους αφορκισμους που διαβαζουμε σε καθε ανθρωπο που βαπτιζεται εδω και 2 χιλιετιες...

Αφορκισμός Α
«Φοβήσου και βγες και φύγε από αυτό το πλάσμα και μην ξαναγυρίσεις, ουτε να κρυφτείς μέσα του, ούτε να το συναντήσεις αυτό και να ενεργήσεις σε αυτό τη νύκτα, ούτε τη μέρα, ούτε το πρωί, ούτε το μεσημέρι αλλά πήγαινε στον τάρταρο σου, μέχρι την ημέρα της κρίσεως. Φοβήσου τον θεό που κάθεται πάνω στα χερουβίμ και επιβλέπει τις αβύσσους, τον θεό που τρέμουν οι άγγελοι, οι αρχάγγελοι, οι θρόνοι, κυριότητες, αρχαί, εξουσίαι, δυνάμεις, τα πολυόμματα Χερουβίμ, και τα εξαπτέρυγα Σεραφίμ, τον θεό που τρέμει ο ουρανός και η γή, η θάλασσα και τα πάντα που ζουν μέσα στη θάλασσα. Βγες και φυγε από εκείνο τον σφραγισθέντα στρατιώτη του Χριστού.»


οι αφορκισμοι, γινονται σε ολους οσους ανερχονται στο μυστηριο του βαπτισματος, διοτι η Ορθοδοξη θεολογια, ξεκαθαριζει, οτι ο ανθρωπος που δεν ειναι βαπτισμενος, εχει απολυτη εξουσια πανω του ο διαβολος.

αφου λοιπον ειδαμε, οτι συμφωνα με την Εκκλησια, οι δαιμονες ειναι αυτοι που ειναι στα ταρταρα, ας εξηγησουμε και την διαφορα μεταξυ ταρταρων και αβυσσου.
Ωραία όλα που γράφεις, εμείς τα έχουμε συζητήσει και σε άλλα θέματα. Αυτά που προσθέτεις όμως δεν αναιρούν ούτε δείχνουν ότι είναι τοποθεσίες η άβυσσος και τα τάρταρα.

sarotos έγραψε: τα ταρταρα ειναι η κατασταση που βρεθηκαν οι δαιμονες οταν εξεπεσαν απο τον παραδεισο, στην γη. η κατασταση αυτη, δεν ειναι τιποτε αλλο, απο την αναμονη ανεφ της χαριτος του Θεου, για την Δευτερα Παρουσια, οπου θα ανοιξει η κολαση (που δεν ειναι ανοιχτη αυτην την στιγμη που μιλαμε αλλα θα ανοιξει μονο στην Δευτερα Παρουσια) και θα επελθουν σε κριση και καταδικη κολασεως.
Όταν λες κατάσταση (προφανώς πνευματική;) τι εννοείς ; Σε τίνος το πνεύμα ήταν πνευματική κατάσταση ; Γιατί πνευματική κατάσταση υποδηλώνει πνεύμα. Άρα τι εννοείς - σύμφωνα πάντα με τους Ορθόδοξους Πατέρες;
sarotos έγραψε: η αβυσσος, ειναι παλι κατασταση, που ειναι η απαγορευση να "κανουν οτι γουσταρουν" (οπως λεει ο λιακοπουλος) στους πραγματικους χριστιανους, που ειναι σωμα Χριστου.
σε αυτους τους χριστιανους ο διαβολος δεν εχει καμια εξουσια. για αυτους τους χριστιανους ο διαβολος "δεθηκε". και η Αγια Γραφη μας παρουσιαζει το δεσιμο του διαβολου στην αβυσσο ως κατασταση "δεσιματος" για τους "ειναι σωμα Χριστου". στους υπολοιπους ομως, ναι, κανει οτι γουσταρει (οτι του επιτρεψει φυσικα ο Θεος).
Πως γίνεται να είναι δεμένοι (σε μία κατάσταση δηλαδή περιορισμού) και ταυτόχρονα οι ίδιοι να πειράζουν τους ανθρώπους (που δεν είναι κοντά στο Χριστό)
sarotos έγραψε: ειναι λοιπον κοσμοκρατορες του κοσμου του, διοτι η Εκκλησια δεν ειναι "κοσμος", αλλα σωμα Χριστου.
στον "κοσμο" ο διαβολος εχει απολυτη εξουσια και ειναι κοσμοκρατωρ, οπως λεει ο ιδιος ο Χριστος.
για αυτο και εχουμε εντολη και χρεος να εξερχομαστε του "κοσμου" για να μην συν κοινωνουμε τις αμαρτιες του κοσμου
Πες μου κατά παραχώρηση οι δαίμονες δε πειράζουν μέχρι και τα μέλη της εκκλησίας ; Εδώ και το Χριστό στην έρημο πήγε να τον βάλει σε πειρασμό ο διάβολος.


Τελικά όπως και προηγουμένως, συμπαιρένω το ίδιο : Η κεντρική διαφορά είναι στο ότι εσύ (σύμφωνα με τους Ορθόδοξους πατέρες) λες ότι η άβυσσος είναι πνευματική κατάσταση ενώ ο Λιάκο δεν λέει κάτι τέτοιο.

Συνεπώς που διαφωνείς - δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω - διαφωνείς στο τελικό συμπέρασμα που βγάζει βάσει του κειμένου του Πέτρου ;;

Δηλαδή το επιχείρημα σου για να καταλάβω είναι ότι ο Λιακόπουλος είναι λαοπολάνος, αιρετικός και σατανικός, επειδή λέει πως οι άγγελοι είναι δεμένοι σε τόπο ενώ εσύ (σύμφωνα με τους Πατέρες που επικαλείσαι) λες ότι δεν είναι τόπος αλλά κατάσταση ;

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω: τι ακριβώς κατηγορείς τον Λιάκο - σε αυτό το επιχείρημα. Αυτό που είπα ή κάτι άλλο;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

140
Αφού πέταξε το πουλάκι σου τότε τι κάνει εδώ και δεν μας αφήνει να βρούμε μία άκρη;
Μην στεναχωριεσαι δεν θα ξανα ασχοληθω με το εν λόγω θέμα.
Σου απανταω σε αυτα που μου έγραψες και σας αφηνω να βρείτε με την ησυχια σας τις αλήθειες και να διευρυνεται τις γνώσεις σας :χουχου


Αυτά Εμμαν θα σε παρακαλούσα να τα πεις σε αυτόν που ξεκίνησε τη "διαμάχη" που λες. Εγώ θα απαντήσω πάνω σε αυτά που πρέπει και μετά θα πάω παρακάτω.

Γιατί, δεν τα ερμηνευετε όπως θέλετε?
εγω τουλάχιστον αυτο βλέπω!
Ματια έχω και διαβαζω πολυ καλα τι ακριβως γράφετε ...

Εντάξει. Διαφωνώ.
Ο καθενας έχει την γνώμη του!


Γιατί ποιος άνοιξε και ποιος ασχολήθηκε ; Μόλις πέσουν οι τόνοι περιμένω να δω ανταπόκριση.
Κάτσε την μια μας λες γενικώς για την διδασκαλια του Ιησου και τώρα μου το πας πάλι στα περί Λιακοπουλου?

Ε,οχι να μιλησω για την διδασκαλια του Ιησου μέσω Λιακοπουλου......... :help

έλα ντε.
Εμ αυτο λεω και εγω.......

Σαν αυτό ας πούμε στο οποίο δεν πήρε κανείς θέση.

viewtopic.php?f=40&t=15731
Είδες,μας διεφυγε!

Τότε γιατί μπήκες στη κουβέντα; :happy2
Κακώς που μπήκα...... καλά ήμουν εκτός,αλλά όπως σου είπα και παραπάνω δεν ξαναγράφω!

Τι είδους εξυπνάδα ήταν τώρα αυτή; Στην Πατρολογία υπάρχει πολύ αλήθεια, και το ότι ο Λιάκο την επικαλείται ίσως έπρεπε να σε κάνει να σκεφτείς ότι μπορεί να λέει κάποια πράγματα που να στέκουν.
Μάλλον πρέπει να μιλήσω σε άλλη γλώσσα για να συννενοηθούμε.

Τι ακριβώς ψάχνουμε να βρουμε βρε laptona?

Aν κάποια απο αυτα που λέει ο Λιακοπουλος στέκουν?

Ειμαστε σοβαροί ή το έχουμε χάσει τελείως?

Το γενικό σύνολο κοίτα laptona,το γενικό σύνολο.

Με την λογικη του μήπως έχει κάποια πράγματα που στέκουν,διάβασε και σατανισμό,διάβασε και μασωνία,διάβασε σιωνισμό,διάβασε ότι καρυδιάς καρύδι βρείς......... και να είσαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεις βρε παιδάκι μου που να στέκι απο αυτα που θα γράφουν...... στο εγγυώμαι εγώ αυτό με απόλυτη ακρίβεια.
Και όχι ένα και δύο,αλλα περισσότερα..... ισως περισσότερα απο αυτα που λέει ο Λιακόπουλος!

Πάρε μία και μόλις ολοκληρώσουμε το θέμα πάμε στην επόμενη.
viewtopic.php?f=40&t=15731
Εντάξει την εμπεδώσαμε,μας την έβαλες και παραπανω.

Θα τα πούμε στα υπόλοιπα θεματα λοιπον....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

141
Εδώ sarotos μιλάει για τους άγγελους (δες τίτλο) που εξέπεσαν στη συνέχεια.
λαπτονα, εδω ο λιακοπουλος, μιλαει για ΕΛΟΧΙΜ.

το ξερω οτι ουτε που το καταλαβες γιατι νομιζες οτι μιλαει για τους κανονικους αγγελους, αλλα οχι λαπτονα.
οχι.
ο πολυς λιακοπουλος μιλαει για τους ανυπαρκτους ελοχιμ.
Ως εδώ δεν λες κάτι διαφορετικό. Θα συμφωνούσε και ο Λιάκο.
οχι και παλι οχι λαπτονα.

ο λιακοπουλος εδω, λεει πως οι ΕΛΟΧΙΜ κλειστηκαν στα ταρταρα και οχι οι δαιμονες.
οι δαιμονες λεει ο λιακοπουλος ειναι ελευθεροι ενω οι ελοχιμ εχουν κλειστει στα ταρταρα.

καμια σχεση δηλαδη...
Κι εδώ δεν λες κάτι περισσότερο από αυτό που λέει ο Λιάκο, αλλά λες ότι ΔΕΝ είναι τόπος, αλλά πνευματική Κατάσταση. Αυτή συμπεραίνω είναι η ένσταση σου.
ο λιακοπολος λεει πως τα ταρταρα ειναι τοπος στον οποιο εχουν αλυσοδεθει οι ελοχιμ
ενω εγω λεω (η Ορθοδοξια) οτι τα ταρταρα ειναι κατασταση, και οχι τοπος, αναμονης των δαιμονων εως την Δευτερα Παρουσια οπου και ΤΟΤΕ θα κριθουν.
Ωραία όλα που γράφεις, εμείς τα έχουμε συζητήσει και σε άλλα θέματα. Αυτά που προσθέτεις όμως δεν αναιρούν ούτε δείχνουν ότι είναι τοποθεσίες η άβυσσος και τα τάρταρα.
μα το θεμα με αυτα που παρεθεσα, δεν ειναι να δειξω αν ειναι τοπος τα ταρταρα και η αβυσσος η οχι.

αυτα που παρεθεσα ηταν να δειξω οτι δεν ειναι οι ανυπαρκτοι ελοχιμ που πλανεμενα λεει ο λιακοπουλος στα ταρταρα, αλλα οι δαιμονες !
Όταν λες κατάσταση (προφανώς πνευματική;) τι εννοείς ; Σε τίνος το πνεύμα ήταν πνευματική κατάσταση ; Γιατί πνευματική κατάσταση υποδηλώνει πνεύμα. Άρα τι εννοείς - σύμφωνα πάντα με τους Ορθόδοξους Πατέρες;
οταν λεμε οτι οι δαιμονες αυτην την στιγμη ειναι σε μια κατασταση αναμονης, εννουμε οτι ειναι σε μια κατασταση αναμονης ανεφ της χαριτος και του ελεους του Θεου, το οποιο οι ιδιοι αρνηθηκαν και συνεχιζουν να αρνουνται.
η συνεπεια διχως Θεο ειναι η γνωστη.
αυτη ειναι η κατασταση των δαιμονων, και μεταφορικα η Γραφη λεει πως επεσα στα ταρταρα.
δηλαδη, στο απωτερο σκοτος (πνευματικο)
Πως γίνεται να είναι δεμένοι (σε μία κατάσταση δηλαδή περιορισμού) και ταυτόχρονα οι ίδιοι να πειράζουν τους ανθρώπους (που δεν είναι κοντά στο Χριστό)
διοτι ο περιορισμος τους ειναι το Αγιο Πνευμα.
οι ανθρωποι που εχουν Αγιο Πνευμα, εχουν γινει Οικος Θεου, και τοτε ειναι αδυνατον να εχει οποιαδηποτε εξουσια επανω σε αυτον τον ανθρωπο ο δαιμονας.
οι ανθρωποι ομως που δεν εχουν Θεο, τοτε ο διαβολος τους αγει και τους φερει. τους δαιμονιζει αναλογα με τα παθη τους, και στο τελος λαμβανει την ψυχη τους.
εχει δηλαδη εξουσια στον δευτερο θανατο τους, οπως λεει η Αγια Γραφη.
Πες μου κατά παραχώρηση οι δαίμονες δε πειράζουν μέχρι και τα μέλη της εκκλησίας ; Εδώ και το Χριστό στην έρημο πήγε να τον βάλει σε πειρασμό ο διάβολος.
ειναι αλλο το γεγονος του πειρασμου, και αλλο το γεγονος της εξουσιας.
ο διαβολος εχει το δικαιωμα να εκπειρασει οποιον θελει, απο την στιγμη που ειναι ακομη ελευθερος.
δεν εχει εξουσια ομως επανω στους ανθρωπους που ειναι Οικος Θεος, σε απολυτη αντιθεση με τους ανθρωπους που δεν ειναι, που εχει εξουσια.
εχει εξουσια τοσο εδω στην γη, οσο και μετα θανατον.
αυτη η κατασταση προφανως δεν ειναι ασπρο μαυρο, καθως η εξουσια που λαμβανει ο διαβολος εξαρταται αμεσσα απο τις δικες μας αμαρτιες.
σε αλλον εχει απολυτη εξουσια, σε αλλον αρκετη, σε αλλον λιγοτερη και σε αλλον καθολου.
εμεις του δινουμε το δικαιωμα της εξουσιας, αναλογα με τα αμαρτηματα μας και την αμετανοησια μας.
Τελικά όπως και προηγουμένως, συμπαιρένω το ίδιο : Η κεντρική διαφορά είναι στο ότι εσύ (σύμφωνα με τους Ορθόδοξους πατέρες) λες ότι η άβυσσος είναι πνευματική κατάσταση ενώ ο Λιάκο δεν λέει κάτι τέτοιο.

Συνεπώς που διαφωνείς - δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω - διαφωνείς στο τελικό συμπέρασμα που βγάζει βάσει του κειμένου του Πέτρου ;;Δηλαδή το επιχείρημα σου για να καταλάβω είναι ότι ο Λιακόπουλος είναι λαοπολάνος, αιρετικός και σατανικός, επειδή λέει πως οι άγγελοι είναι δεμένοι σε τόπο ενώ εσύ (σύμφωνα με τους Πατέρες που επικαλείσαι) λες ότι δεν είναι τόπος αλλά κατάσταση ;Αυτό προσπαθώ να καταλάβω: τι ακριβώς κατηγορείς τον Λιάκο - σε αυτό το επιχείρημα. Αυτό που είπα ή κάτι άλλο;
οχι φιλε μου.
εαν ηταν αυτο, δεν θα ειχα αυτο το υφος, ουτε θα τον αποκαλουσα αιρετικο (παρολο που και αυτο ειναι αιρεση εν μερη).

αυτο που λεει ο λιακοπουλος ειναι οτι δεν ειναι οι δαιμονες στα ταρταρα, αλλα οι ελοχιμ.
και για να το στιριξει αυτο, λεει αλλες τοσες αιρεσεις οπως οτι οι δαιμονες δεν θα κριθουν και οτι εχουν ηδη κριθει...

καταλαβες τωρα ? ?

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

142
sarotos έγραψε:
Δηλαδή εσύ είσαι φωτισμένος από το άγιο Πνεύμα ; Αν ναι απόδειξε το. Το ίδιο λένε και οι illuminati αλλά είναι φωτισμένοι από το σατανά. Αν πάλι δεν μπορείς να το αποδείξεις, τότε μη τον επικαλείσαι.
ποτε επικαλεστηκα το Αγιο Πνευμα λαπτονα?
οτι θες λες?
Απεναντίας. Είπες ότι η οδός της Ορθοδοξίας είναι Οδός ορθότητας της γνώσης των Δογμάτων. Και Συμπλήρωσες ότι
ειναι αδυνατον να εχει καποιος πραγματικη αγαπη ανεφ της Ορθοτητος των Δογματων, διοτι η αγαπη ειναι καρπος του Αγιου Πνευματος.

Συνεπώς συνέδεσες την γνώση των δογμάτων με το Άγιο Πνεύμα για να πεις πως η αγάπη είναι καρπός του Αγίου Πνεύματος. Εφόσον λοιπόν δεν έχεις αγάπη, δεν έχεις και Πνεύμα. Όπως και το αντίστροφο. Γιαυτό και λες :
sarotos έγραψε: ουτε ειμαι φωτισμενος, ουτε εχω αγαπη.

εσυ εσαι αυτος που επικαλεισαι την αγαπη ανεφ Ορθοτητος της πιστεως, και σου εξηγω πως αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.
Εγώ δεν είπα πουθενά αγάπη άνευ Ορθότητος πίστεος. Αν το είπα δώσε μου το απόσπασμα. Αλλιώς το συμπέρασμα είναι ότι διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου.

Είπα πρώτα είναι αγάπη, και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από την διδασκαλία του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, και από τους λόγους του Ιωάννη που παρέθεσα αλλά και από τους λόγους του παύλου που επίσης παρέθεσα. Έπειτα έρχεται η γνώση των δογμάτων που έθεσαν οι μεταγενέστεροι. Εάν εσύ τα πας αντίστροφα τότε λυπάμαι αλλά έχεις πάρει λάθος δρόμο φίλε μου.

και αυτό που λέω δεν είναι οικουμενιστικό - όχι πως με ενδιαφέρει η γνώμη σου για μένα - λέγε ότι θες - αλλά οι οικουμενιστές επικαλούνται την αγάπη για να αλλάξουν τα μυστήρια της εκκλησίας και να βάλουν το παπισμό σε παγκόσμιο πρωτείο. Εγώ ουδέποτε στήριξα κάτι τέτοιο.

Συνεπώς απλά με κατηγόρησες προς χάρη εντυπώσεων.
sarotos έγραψε:
Ποιοι ; είστε πολλοί ; Να εδώ είναι -> http://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/1370Ανεπίσημη μετάφραση, εκπονηθείσα από την Ιερά Μονή Αγίας Ειρήνης Ρεθύμνου.επίσης εδώ μερικά σχόλια http://www.paterikiorthodoxia.com/2013/08/tao.htmlκι εδώ προτεινόμενο βιβλίοhttp://www.oodegr.com/oode/biblia/biblia.htm

περιμένω μία απάντηση
δεν εχω ορεξη λαπτονα να κατσω να διαβασω τι λεει το βιβλιο, εαν θελεις πες μου μεσες ακρες τι λεει, και θα σου πω αν ειναι σατανικο η οχι.
Άστο δεν έχεις γνώμη.
sarotos έγραψε:
Όχι ήταν πολύ σοβαρός και μου είπε ότι ο Λιακόπουλος έχει πνευματικό του τον Πάτερ Σάββα Αχιλλέως ο οποίος είναι άγιος άνθρωπος. Δηλαδή εσύ λες ότι και ο πάτερ είναι σατανικός (τον υποκινεί ο σατανάς) και πλάνος όπως και το πνευματικοπαίδι του ο Λιακόπουλος;
λαπτονα νομιζω πως μιλαμε ελληνικα.

δεν σου ζητησα να ρωτησεις ιερεα η μοναχο να σου πει την γνωμη του για τον λιακοπουλο.

σου ζητησα να κανεις μια ξεκαθαρη ερωτηση.

εαν γινεται καποιος να ειναι χριστιανος και να πουλαει σατανικα βιβλια.

αυτη ειναι η ερωτηση που σου ζητησα να κανεις.
Πωπω ρε σαρωτέ το ένα σου βρωμάει το άλλο σου ξυνίζει. :dance2: Εγώ αυτό τον ρώτησα και αυτή την απάντησε έλαβα. Εσύ ρώτησες τον δικό σου πνευματικό ή δεν έχεις ; και τι σου είπε ;
sarotos έγραψε:
αυτό το συμπέρασμα βγάζω με αυτά που λες. Αν θέλεις να μας πεις γιατί είναι πλάνος απάντησε στο σχετικό νήμα αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν θέλεις να στηρίξεις τη γνώμη σου αυτή. Διότι αν είναι πλάνος όπως λες και αυτός τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.
ειναι πλανος απο την στιγμη που λεει δημοσιως πως αυτα που λεει και γραφει ο λιακοπουλος ειναι η αληθεια.
ειναι τοσο απλο !
Α έτσι εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Συγνώμη, δεν το είχα καταλάβει ότι είναι τόσο απλό. Με συγχωρείς κιόλας αδελφέ το είχα παρεξηγήσει το στυλ σου :yiou

Περιμένω μια σοβαρή τοποθέτηση πάνω σε αυτό που είπες ότι ο Πάτερ Σάββας είναι και αυτός λαοπλάνος. http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 85&t=15788
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

143
emman έγραψε:
Αφού πέταξε το πουλάκι σου τότε τι κάνει εδώ και δεν μας αφήνει να βρούμε μία άκρη;
Μην στεναχωριεσαι δεν θα ξανα ασχοληθω με το εν λόγω θέμα.
Σου απανταω σε αυτα που μου έγραψες και σας αφηνω να βρείτε με την ησυχια σας τις αλήθειες και να διευρυνεται τις γνώσεις σας :χουχου
Έτσι έτσι :happy2 .
emman έγραψε:
Αυτά Εμμαν θα σε παρακαλούσα να τα πεις σε αυτόν που ξεκίνησε τη "διαμάχη" που λες. Εγώ θα απαντήσω πάνω σε αυτά που πρέπει και μετά θα πάω παρακάτω.

Γιατί, δεν τα ερμηνευετε όπως θέλετε?
εγω τουλάχιστον αυτο βλέπω!
Ματια έχω και διαβαζω πολυ καλα τι ακριβως γράφετε ...
προσπαθούμε τουλάχιστον.
emman έγραψε:
Εντάξει. Διαφωνώ.
Ο καθενας έχει την γνώμη του!
Τώρα συμφωνώ!
emman έγραψε:
Γιατί ποιος άνοιξε και ποιος ασχολήθηκε ; Μόλις πέσουν οι τόνοι περιμένω να δω ανταπόκριση.
Κάτσε την μια μας λες γενικώς για την διδασκαλια του Ιησου και τώρα μου το πας πάλι στα περί Λιακοπουλου?

Ε,οχι να μιλησω για την διδασκαλια του Ιησου μέσω Λιακοπουλου......... :help
Δεν κατάλαβες μάλλον ή ίσως εκφράστηκα εγώ λάθος. Άσε εμάς να λέμε περί Λιάκο , εσύ αν θες κάνε ένα νήμα ψυχωφελές - εφόσον θεωρείς ότι χάνουμε το χρόνο μας - και βάλε εκεί όλη την ορμή σου.
emman έγραψε:
έλα ντε.
Εμ αυτο λεω και εγω.......
... ε μα είδες;
emman έγραψε:
Σαν αυτό ας πούμε στο οποίο δεν πήρε κανείς θέση.

viewtopic.php?f=40&t=15731
Είδες,μας διεφυγε!
Τώρα όμως το ξέρεις, δεν έχεις δικαιολογία :happy2
emman έγραψε:
Τότε γιατί μπήκες στη κουβέντα; :happy2
Κακώς που μπήκα...... καλά ήμουν εκτός,αλλά όπως σου είπα και παραπάνω δεν ξαναγράφω!
Ακριβώς. Κι εγώ κακώς μπήκα στο χορό αλλά τώρα που μπήκα δεν βγαίνω αν δε ξεκινήσει ο επόμενος.
emman έγραψε:
Τι είδους εξυπνάδα ήταν τώρα αυτή; Στην Πατρολογία υπάρχει πολύ αλήθεια, και το ότι ο Λιάκο την επικαλείται ίσως έπρεπε να σε κάνει να σκεφτείς ότι μπορεί να λέει κάποια πράγματα που να στέκουν.
Μάλλον πρέπει να μιλήσω σε άλλη γλώσσα για να συννενοηθούμε.
Χουαλίλι
emman έγραψε: Τι ακριβώς ψάχνουμε να βρουμε βρε laptona?

Aν κάποια απο αυτα που λέει ο Λιακοπουλος στέκουν?

Ειμαστε σοβαροί ή το έχουμε χάσει τελείως?

Το γενικό σύνολο κοίτα laptona,το γενικό σύνολο.
Α γενικά το κοιτάς και εσύ. Εγώ προσπαθώ να τα κοιτάω όλα ειδικά. Δηλαδή να τα διαχωρίζω - ή τουλάχιστον να εξάγω τα ορθά από τα ανακριβή. Έτσι έμαθα.
emman έγραψε: Με την λογικη του μήπως έχει κάποια πράγματα που στέκουν,διάβασε και σατανισμό,διάβασε και μασωνία,διάβασε σιωνισμό,διάβασε ότι καρυδιάς καρύδι βρείς......... και να είσαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεις βρε παιδάκι μου που να στέκι απο αυτα που θα γράφουν...... στο εγγυώμαι εγώ αυτό με απόλυτη ακρίβεια.
Και όχι ένα και δύο,αλλα περισσότερα..... ισως περισσότερα απο αυτα που λέει ο Λιακόπουλος!
Να σου ξαναπώ για Χ2 φορά ότι ο Σατανισμός δεν έχει μέσα Πατρολογία και ότι διαβάζω Λιάκο επειδή έχει μέσα πατρολογία.
emman έγραψε:
Πάρε μία και μόλις ολοκληρώσουμε το θέμα πάμε στην επόμενη.
viewtopic.php?f=40&t=15731
Εντάξει την εμπεδώσαμε,μας την έβαλες και παραπανω.

Θα τα πούμε στα υπόλοιπα θεματα λοιπον....
εκεί περιμένω και εγώ ανταπόκριση, όχι εδώ, όπως περιμένω επίσης και σε αυτό το θέμα http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 85&t=15788
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: περί Δημοσθένη Λιακόπουλου: αιρετικές πλάνες ή αποκαλύψεις;

144
sarotos έγραψε:
Εδώ sarotos μιλάει για τους άγγελους (δες τίτλο) που εξέπεσαν στη συνέχεια.
λαπτονα, εδω ο λιακοπουλος, μιλαει για ΕΛΟΧΙΜ.

το ξερω οτι ουτε που το καταλαβες γιατι νομιζες οτι μιλαει για τους κανονικους αγγελους, αλλα οχι λαπτονα.
οχι.
ο πολυς λιακοπουλος μιλαει για τους ανυπαρκτους ελοχιμ.
Ως εδώ δεν λες κάτι διαφορετικό. Θα συμφωνούσε και ο Λιάκο.
οχι και παλι οχι λαπτονα.

ο λιακοπουλος εδω, λεει πως οι ΕΛΟΧΙΜ κλειστηκαν στα ταρταρα και οχι οι δαιμονες.
οι δαιμονες λεει ο λιακοπουλος ειναι ελευθεροι ενω οι ελοχιμ εχουν κλειστει στα ταρταρα.

καμια σχεση δηλαδη...
Κι εδώ δεν λες κάτι περισσότερο από αυτό που λέει ο Λιάκο, αλλά λες ότι ΔΕΝ είναι τόπος, αλλά πνευματική Κατάσταση. Αυτή συμπεραίνω είναι η ένσταση σου.
ο λιακοπολος λεει πως τα ταρταρα ειναι τοπος στον οποιο εχουν αλυσοδεθει οι ελοχιμ
ενω εγω λεω (η Ορθοδοξια) οτι τα ταρταρα ειναι κατασταση, και οχι τοπος, αναμονης των δαιμονων εως την Δευτερα Παρουσια οπου και ΤΟΤΕ θα κριθουν.
Ωραία όλα που γράφεις, εμείς τα έχουμε συζητήσει και σε άλλα θέματα. Αυτά που προσθέτεις όμως δεν αναιρούν ούτε δείχνουν ότι είναι τοποθεσίες η άβυσσος και τα τάρταρα.
μα το θεμα με αυτα που παρεθεσα, δεν ειναι να δειξω αν ειναι τοπος τα ταρταρα και η αβυσσος η οχι.

αυτα που παρεθεσα ηταν να δειξω οτι δεν ειναι οι ανυπαρκτοι ελοχιμ που πλανεμενα λεει ο λιακοπουλος στα ταρταρα, αλλα οι δαιμονες !
Όταν λες κατάσταση (προφανώς πνευματική;) τι εννοείς ; Σε τίνος το πνεύμα ήταν πνευματική κατάσταση ; Γιατί πνευματική κατάσταση υποδηλώνει πνεύμα. Άρα τι εννοείς - σύμφωνα πάντα με τους Ορθόδοξους Πατέρες;
οταν λεμε οτι οι δαιμονες αυτην την στιγμη ειναι σε μια κατασταση αναμονης, εννουμε οτι ειναι σε μια κατασταση αναμονης ανεφ της χαριτος και του ελεους του Θεου, το οποιο οι ιδιοι αρνηθηκαν και συνεχιζουν να αρνουνται.
η συνεπεια διχως Θεο ειναι η γνωστη.
αυτη ειναι η κατασταση των δαιμονων, και μεταφορικα η Γραφη λεει πως επεσα στα ταρταρα.
δηλαδη, στο απωτερο σκοτος (πνευματικο)
Πως γίνεται να είναι δεμένοι (σε μία κατάσταση δηλαδή περιορισμού) και ταυτόχρονα οι ίδιοι να πειράζουν τους ανθρώπους (που δεν είναι κοντά στο Χριστό)
διοτι ο περιορισμος τους ειναι το Αγιο Πνευμα.
οι ανθρωποι που εχουν Αγιο Πνευμα, εχουν γινει Οικος Θεου, και τοτε ειναι αδυνατον να εχει οποιαδηποτε εξουσια επανω σε αυτον τον ανθρωπο ο δαιμονας.
οι ανθρωποι ομως που δεν εχουν Θεο, τοτε ο διαβολος τους αγει και τους φερει. τους δαιμονιζει αναλογα με τα παθη τους, και στο τελος λαμβανει την ψυχη τους.
εχει δηλαδη εξουσια στον δευτερο θανατο τους, οπως λεει η Αγια Γραφη.
Πες μου κατά παραχώρηση οι δαίμονες δε πειράζουν μέχρι και τα μέλη της εκκλησίας ; Εδώ και το Χριστό στην έρημο πήγε να τον βάλει σε πειρασμό ο διάβολος.
ειναι αλλο το γεγονος του πειρασμου, και αλλο το γεγονος της εξουσιας.
ο διαβολος εχει το δικαιωμα να εκπειρασει οποιον θελει, απο την στιγμη που ειναι ακομη ελευθερος.
δεν εχει εξουσια ομως επανω στους ανθρωπους που ειναι Οικος Θεος, σε απολυτη αντιθεση με τους ανθρωπους που δεν ειναι, που εχει εξουσια.
εχει εξουσια τοσο εδω στην γη, οσο και μετα θανατον.
αυτη η κατασταση προφανως δεν ειναι ασπρο μαυρο, καθως η εξουσια που λαμβανει ο διαβολος εξαρταται αμεσσα απο τις δικες μας αμαρτιες.
σε αλλον εχει απολυτη εξουσια, σε αλλον αρκετη, σε αλλον λιγοτερη και σε αλλον καθολου.
εμεις του δινουμε το δικαιωμα της εξουσιας, αναλογα με τα αμαρτηματα μας και την αμετανοησια μας.
Τελικά όπως και προηγουμένως, συμπαιρένω το ίδιο : Η κεντρική διαφορά είναι στο ότι εσύ (σύμφωνα με τους Ορθόδοξους πατέρες) λες ότι η άβυσσος είναι πνευματική κατάσταση ενώ ο Λιάκο δεν λέει κάτι τέτοιο.

Συνεπώς που διαφωνείς - δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω - διαφωνείς στο τελικό συμπέρασμα που βγάζει βάσει του κειμένου του Πέτρου ;;Δηλαδή το επιχείρημα σου για να καταλάβω είναι ότι ο Λιακόπουλος είναι λαοπολάνος, αιρετικός και σατανικός, επειδή λέει πως οι άγγελοι είναι δεμένοι σε τόπο ενώ εσύ (σύμφωνα με τους Πατέρες που επικαλείσαι) λες ότι δεν είναι τόπος αλλά κατάσταση ;Αυτό προσπαθώ να καταλάβω: τι ακριβώς κατηγορείς τον Λιάκο - σε αυτό το επιχείρημα. Αυτό που είπα ή κάτι άλλο;
οχι φιλε μου.
εαν ηταν αυτο, δεν θα ειχα αυτο το υφος, ουτε θα τον αποκαλουσα αιρετικο (παρολο που και αυτο ειναι αιρεση εν μερη).

αυτο που λεει ο λιακοπουλος ειναι οτι δεν ειναι οι δαιμονες στα ταρταρα, αλλα οι ελοχιμ.
και για να το στιριξει αυτο, λεει αλλες τοσες αιρεσεις οπως οτι οι δαιμονες δεν θα κριθουν και οτι εχουν ηδη κριθει...

καταλαβες τωρα ? ?
Μπορούσες λοιπόν πρώτα να παρουσιάσεις του επιχείρημα σου (τη θέση σου) και έπειτα να το τεκμηριώσεις με όλα αυτά που έγραψες...εφόσον στου το ζητούσε ο συνομιλητής σου, για να κερδίσεις χρόνο, κόπο, και τις τεράστιες παρεξηγήσεις.

Πάμε λοιπόν πάλι από την άρχη : Το επιχείρημα σου λοιπόν είναι ότι
sarotos έγραψε:αυτο που λεει ο λιακοπουλος ειναι οτι δεν ειναι οι δαιμονες στα ταρταρα, αλλα οι ελοχιμ.
Κάνεις όμως λάθος. Κι εδώ φαίνεται αγαπητέ μου η δική σου άγνοια και απροσεξία επί του θέματος.

Διότι ο Λιακόπουλος λέει πως όρος "δαίμονες" και αντίστοιχα ο όρος "άγγελοι" είναι πολύ γενικός. Αφού στην Παλαιά διαθήκη, υπάρχουν 9 ονομασίες για κάθε είδους αγγέλου (και λέει στην σελίδα 31 ) . Τα ίδια θα συναντήσεις και στα κείμενα του Διονυσίου Αρεοπαγίτη με τις ελληνικές ονομασίες τους

http://khazarzar.skeptik.net/pgm/PG_Mig ... archia.pdf.

Συνεπώς δεν λέει αυτό που λες ότι Ελοχίμ είναι στα τάρταρα και όχι δάιμονες αλλά λέει πως οι Ελοχίμ (που στην Ορθοδοξία ονομάζονται γενικώς δαίμονες) είναι στα τάρταρα, και το γένος εκείνο των δαιμόνων που δεν είναι στα τάρταρα είναι ελεύθερο και πειράζει τους ανθρώπους (αυτά που λέμε κοινώς δαιμόνια στην λαϊκή παράδοση). Και για να το στερεώσει αυτό χρησιμοποιεί αυτόν το συλλογισμό που εσύ ονομάζεις αίρεση.

Λέει πως γίνεται να είναι α.δεμένοι και β. να πειράζουν; = άρα γ. είναι άλλοι οι μεν και άλλοι οι δε. Οι "δε" είναι το "συνάφι" του Σατανά. Αυτό λέει.

Συμφωνείς εσύ με αυτό ή διαφωνείς;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron