Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

10
Ενα ένα παιδιά,για να μην συγχυζομαστε μεταξυ μας.

Spartan,ναι έχω διαβάσει βιβλία του και στα μισα το έκλεισα και δεν εννοώ βιβλία για το τσιπάκι ή την νέα τάξη ή την αρχαία ελλάδα.

Οι πλάνες και οι αιρέσεις είναι πολλές και οχι επειδή το λέει ο Σωτηρόπουλος ή ο οποιοσδήποτε,αλλά απο προσωπική μου κριση.

Και επειδή το θέμα είναι οι πλάνες του,ας πιάσουμε κάποιες ,αν και ο sarotos εβαλε κάποιο λινκ που τα λέει αναλυτικότερα.

α)πολέμαρχος του θεού.

Ερμηνεύει λάθος χωρία της Αποκάλυψης λέγοντας οτι ο πολεμαρχος είναι ο καβαλάρης του λευκού ίππου

β)αλλοιώνει χωρία της ΠΔ ,απο τον ψαλμο 104

ο ποιών τους αγγέλους αυτού πνεύματα, τους λειτουργούς αυτού πυρός φλόγα·

το εκανε
ο ποιών τους αγγέλους αυτού πνεύματα, τους ελοχιμ αυτού πυρός φλόγα·

δίνοντας έτσι την έννοια οτι οι ελοχιμ είναι υιοι του θεού(πριν την πτωση βέβαια) και αυτοί δημιούργησαν και τον άνθρωπο,μετά απο το εντολή που τους έδωσε ο Θεός!!!

είναι αυτό αίρεση;


αυτοί οι Ελοχιμ(οι υιοί του θεού,οι άγγελοι) λοιπόν είδαν τις κόρες,λέει ο Λιακό και ήρθαν σε επαφή(!!!) και έκαναν τους Νεφελίμ!

Είναι αυτό αίρεση,ναι ή οχι;

(Η εκκλησία δέχεται οτι υπήρχαν Νεφελιμ,άλλωστε το αναφέρει η ΠΔ,αλλά νεφελίμ ως γίγαντες,όπως το λέει και ο Χρυσόστομος απο την ένωση των υιών του Σηθ με τις κόρες του Κάιν).

γ)Λίλιθ

Ο Αδαμ οταν τον έφτιαξε ο Θεός(οι Ελοχιμ μάλλον,οπως λέει ο Λιακό) ειχε μέσα του και το αρσενικό και το θηλυκό στοιχείο(!!!!)(Καθαρή αίρεση απο γνωστικούς και πιο πριν).Επειδή ένιωθε μοναξιές αποφάσισε ο Θεός να διαχωρίσει το θηλυκό στοιχείο,αλλά δεν προλαβε ,το στοιχείο αυτό δέχτηκε την δαιμονική επίδραση και οταν ήρθε σε επαφή με τον Αδαμ ,άρχισε να γεννάει Νεφελίμ!!!!

(Αμα σας πέσανε τα μαλλια,είστε σε καλό δρόμο)

Είναι αυτό αίρεση ή οχι;

Παρεπιμπτόντως αυτά τα λέει το Ταλμούδ,το οποίο επηρεάστηκε απο την Καμπάλα..

Νομίζω αυτα τα λίγα φτάνουν.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

11

Κώδικας: Επιλογή όλων

Είπες "είναι αιρετικότατος και πρέπει να αφοριστεί!"Μόνο στην πυρά δεν τον έριξες.
κοιταξε σπαρταν, η Εκκλησια δεν ειναι παιδικη χαρα, να κανει ο καθε ενας οτι γουσταρει. η Εκκλησια ειναι σωτηριολογικη.
απο την στιγμη που ο λιακοπουλος διαδιδει πραγματα αιρετικα εν γνωση του, ΠΡΕΠΕΙ να αφοριστει, διοτι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την Ορθοδοξη διδασκαλια και το Ορθοδοξο Δογμα.
ετσι εχει θεσπισει ο Θεος να γινεται μεσω των Αποστολικων Κανονων. Ορθοδοξος ειναι αυτος που πιστευει στα Ορθοδοξα δογματα. οποιος παρεκλινει εν γνωση του εστω και στο ελαχιστο πρεπει να αφοριζεται, διοτι δεν εχει σχεση με την Ορθοδοξια. εαν ειναι Εκκλησια, πρεπει να αναθεματιζεται. στην περιπτωση του λιακοπουλου, δεν μιλαμε για μια μικρη αποκλιση, αλλα για μια καινουργια θρησκεια, γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση με τον χριστιανισμο.
πρεπει λοιπον να αφοριστει.
ειναι τοσο απλο.
δεν τον εριξα στην πυρα λοιπον, οπως λες, διοτι αυτο κανει η Εκκλησια τοσα χρονια, με εντολη του Θεου. εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου δικαιοτερο του Θεου...
Να τον συμπεριλάβει στο μακρύ κατάλογο με τις αιρέσεις, όπως έχει κα΄νει με άλλους, πολύ πιο άγνωστους και ασήμαντους απ το Λιακόπουλο.
για την Εκκλησια ο λιακοπουλος ειναι πληρως ασημαντος.
σημαντικος ειναι μονο για εκεινους που δεν γνωριζουν τι ειναι Εκκλησια...
παρολα αυτα, σου ειπα την γνωμη μου.
πρεπει να αφοριστει απο την Εκκλησια.
Άντε πάλι με την Ιερά Σύνοδο και την καταδίκη! Αυτά γίνονταν στο Μεσαίωνα φίλε μου, τώρα ένας κατάλογος υπάρχει, αυτό είναι όλο. Άντε και κανα ανάθεμα. Που έγινε όμως έστω κι αυτό στην περίπτωση του Λιακόπουλου;
απο οτι διακρινω σπαρταν, δεν εχεις βασικες γνωσεις Εκκλησιολογιας.
δεν ειναι κακο απο μονο του.
κακο γινεται οταν χωρις γνωση τοποθετεις γνωμη.

αυτο γινοταν απο την εποχη των αποστολων, και αυτο γινεται μεχρι και σημερα.. για ποιον μεσσαιωνα μιλας ?
μηπως μπερδευεις την ιερα συνοδο με την ιερα εξεταση επειδη ομοιαζουν οι λεξεις ?
δεν μπορω να σε καταλαβω...
Τότε γιατί είπες ότι πρέπει να αφοριστεί;Πρώτα το μεγαλοποιείς και μετά το υποτιμάς το θέμα;

Κάθε άλλο παρά ασήμαντος είναι ο αριθμός των ανθρώπων που επηρεάζει ποικιλοτρόπως ο Λιακόπουλος. Οπότε δεν πρέπει λες να λάβει θέση η εκκλησία από τη στιγμή που είναι αιρετικός όπως λες; - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... TmESk.dpuf
και τα 2 ισχυουν φιλε σπαρταν.
υπαρχουν τοσοι και τοσοι ανθρωποι που εχουν δεκαδες αιρεσεις και κολαζονται, και νομιζουν οτι ειναι και Ορθοδοξοι. η Εκκλησια δεν καθεται να σχοληθει με καθε εναν απο αυτους παρα μονο οταν τα πραγματα γινουν σοβαρα.
στην περιπτωση του λιακοπουλου, επειδη αυτος ο ανθρωπος ,οπως ειπες πολυ σωστα, επηρεαζει πολλους ανθρωπους, πρεπει να αφοριστει οπως οριζουν οι κανονες της πιστεως.
με αυτον, πρεπει η εκκλησια να κατσει να ασχοληθει.
αυτη ειναι η γνωμη μου.
η γνωμη της Εκκλησιας οπως φαινεται, ειναι πως δεν εχει καμια αξια ο συγκεκριμενος ανθρωπος (που οντος δεν εχει) για να κατσει να σχοληθει μαζι του.
ειναι αλλο πραγμα το τι πιστευω εγω τι θα επρεπε η Εκκλησια να κανει, και αλλο τι γινεται μεσα στην ιερα συνοδο, που ασχολουνται με πολυ πιο σοβαρα θεματα απο τον καθε τυχαρπαστο, φαντασιοπληκτο, αιρετικο..

Και βέβαια εάν κι εφόσον λάβει θέση η εκκλησία για τον Λιακόπουλο και τον συμπεριλάβει στις αιρέσεις, θα δεχτώ την απόφαση αυτή χωρίς άλλες αντιρρήσεις.
βρε φιλε μου, εχεις καμια αναγκη να σου πει η εκκλησια οτι ο λιακοπουλος ειναι αιρετικος?

απο την στιγμη που ερχεται σε αντιθεση με τα θεμελια Δογματα του χριστιανισμου, τι αλλο θες για να καταλαβεις δηλαδη?

οταν λεει οτι τον ανθρωπο τον εφτιαξαν οι ελοχιμ, ενω Δογμα του χριστιανισμου ειναι πως τον ανθρωπο τον εφτιαξε ο ιδιος ο Θεος κατεικονα και καθομοιοσιν, τι αλλο θες να καταλαβεις δηλαδη?
ολοκληρη η Δογματικη περι της ενσαρκωσης του Χριστου και της θεωση του ανθρωπου παει στα σκουπιδια κατα την λιακοπουλια ηλιθιοτητα.
και τι να πρωτοπαρεις και τι να πρωτοαναλυσεις..
ειναι τοσες πολλες οι αιρεσεις του που πραγματικα, ο ανθρωπος εχει φτιαξει μια καινουργια θρησκεια που δεν εχει απολυτως καμια σχεση με τον χριστιανισμο.
τι περιμενεις απο την ιερα συνοδο, και τι να κατσει να σχοληθει η ιερα συνοδος με την ηλιθιοτητα του λιακοπουλου.
κατα την γνωμη μου θα επρεπε να τον αφορισουν να τελειωνει το θεμα.

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

12
κοιταξε σπαρταν, η Εκκλησια δεν ειναι παιδικη χαρα, να κανει ο καθε ενας οτι γουσταρει. η Εκκλησια ειναι σωτηριολογικη.
απο την στιγμη που ο λιακοπουλος διαδιδει πραγματα αιρετικα εν γνωση του, ΠΡΕΠΕΙ να αφοριστει, διοτι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την Ορθοδοξη διδασκαλια και το Ορθοδοξο Δογμα.
ετσι εχει θεσπισει ο Θεος να γινεται μεσω των Αποστολικων Κανονων. Ορθοδοξος ειναι αυτος που πιστευει στα Ορθοδοξα δογματα. οποιος παρεκλινει εν γνωση του εστω και στο ελαχιστο πρεπει να αφοριζεται, διοτι δεν εχει σχεση με την Ορθοδοξια. εαν ειναι Εκκλησια, πρεπει να αναθεματιζεται. στην περιπτωση του λιακοπουλου, δεν μιλαμε για μια μικρη αποκλιση, αλλα για μια καινουργια θρησκεια, γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση με τον χριστιανισμο.
πρεπει λοιπον να αφοριστει.
ειναι τοσο απλο.
δεν τον εριξα στην πυρα λοιπον, οπως λες, διοτι αυτο κανει η Εκκλησια τοσα χρονια, με εντολη του Θεου. εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου δικαιοτερο του Θεου...
Κοίταξε sarotos, καμία όρεξη δεν έχω να έρθουμε σε αντιπαράθεση σε αυτό το ύφος που παίρνεις.
Ούτε να υπερασπίζομαι το Λιακόπουλο για πολλά ποστ ακόμα, αρχίζει και με κουράζει αυτό, άσε που παρεξηγούμαι κιόλας. Δεν είμαι οπαδός του, αν αυτό νομίζεις. Τυχαίνει απλά να έχει κάποια κατά τη γνώμη μου ενδιαφέροντα στοιχεία σε αυτά που εκδίδει και επειδή ασχολείται με θέματα που κι εμένα με ενδιέφεραν πολύ πριν ακούσω καν το όνομά του, γι αυτό και μπαίνω στον κόπο να διαβάζω και να γράφω σχετικά με αυτόν.
Εγώ δεν είμαι ειδικός σε θέματα αφορισμών και αναθεμάτων, όπως δείχνεις εσύ ότι είσαι.
Δεν ξέρω τι πρέπει και τι θα κάνει η εκκλησία, ούτε και της υποδεικνύω.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, αντί να με ειρωνεύεσαι, να σκεφτείς λίγο΄ μήπως εσύ πιστεύεις ότι είσαι ο απόλυτος κριτής και δικαστής;
για την Εκκλησια ο λιακοπουλος ειναι πληρως ασημαντος.
σημαντικος ειναι μονο για εκεινους που δεν γνωριζουν τι ειναι Εκκλησια...
παρολα αυτα, σου ειπα την γνωμη μου.
πρεπει να αφοριστει απο την Εκκλησια.
Οκ, σέβομαι τη γνώμη σου, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να διακρίνεις εσύ ποιος είναι ασήμαντος και ποιος σημαντικός, πόσο μάλλον για την εκκλησία. Εννοώ ως προς την αξιολόγηση της επικινδυνότητας ή μη κάθε ανθρώπου ο οποίος κατηγορείται από κάποιους όπως εσύ για σύσταση αίρεσης.

απο οτι διακρινω σπαρταν, δεν εχεις βασικες γνωσεις Εκκλησιολογιας.
δεν ειναι κακο απο μονο του.
κακο γινεται οταν χωρις γνωση τοποθετεις γνωμη.

αυτο γινοταν απο την εποχη των αποστολων, και αυτο γινεται μεχρι και σημερα.. για ποιον μεσσαιωνα μιλας ?
μηπως μπερδευεις την ιερα συνοδο με την ιερα εξεταση επειδη ομοιαζουν οι λεξεις ?
δεν μπορω να σε καταλαβω...
Όχι, δεν μπερδεύομαι από τις λέξεις που λες, η λέξη καταδίκη ήταν αυτή που με κέντρισε.
Σε καταδίκες προέβαινε η Ιερά Εξέταση το Μεσαίωνα. Η Ιερά Σύνοδος παίρνει αποφάσεις. Ξεπέζεψε. :cooll

και τα 2 ισχυουν φιλε σπαρταν.
υπαρχουν τοσοι και τοσοι ανθρωποι που εχουν δεκαδες αιρεσεις και κολαζονται, και νομιζουν οτι ειναι και Ορθοδοξοι. η Εκκλησια δεν καθεται να σχοληθει με καθε εναν απο αυτους παρα μονο οταν τα πραγματα γινουν σοβαρα.
στην περιπτωση του λιακοπουλου, επειδη αυτος ο ανθρωπος ,οπως ειπες πολυ σωστα, επηρεαζει πολλους ανθρωπους, πρεπει να αφοριστει οπως οριζουν οι κανονες της πιστεως.
με αυτον, πρεπει η εκκλησια να κατσει να ασχοληθει.
αυτη ειναι η γνωμη μου.
η γνωμη της Εκκλησιας οπως φαινεται, ειναι πως δεν εχει καμια αξια ο συγκεκριμενος ανθρωπος (που οντος δεν εχει) για να κατσει να σχοληθει μαζι του.
ειναι αλλο πραγμα το τι πιστευω εγω τι θα επρεπε η Εκκλησια να κανει, και αλλο τι γινεται μεσα στην ιερα συνοδο, που ασχολουνται με πολυ πιο σοβαρα θεματα απο τον καθε τυχαρπαστο, φαντασιοπληκτο, αιρετικο..
Μη πέφτεις στο λάθος να μπαίνεις εσύ στη θέση της Ιεράς Συνόδου φίλε μου. Δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα.


βρε φιλε μου, εχεις καμια αναγκη να σου πει η εκκλησια οτι ο λιακοπουλος ειναι αιρετικος?

απο την στιγμη που ερχεται σε αντιθεση με τα θεμελια Δογματα του χριστιανισμου, τι αλλο θες για να καταλαβεις δηλαδη?

οταν λεει οτι τον ανθρωπο τον εφτιαξαν οι ελοχιμ, ενω Δογμα του χριστιανισμου ειναι πως τον ανθρωπο τον εφτιαξε ο ιδιος ο Θεος κατεικονα και καθομοιοσιν, τι αλλο θες να καταλαβεις δηλαδη?
ολοκληρη η Δογματικη περι της ενσαρκωσης του Χριστου και της θεωση του ανθρωπου παει στα σκουπιδια κατα την λιακοπουλια ηλιθιοτητα.
και τι να πρωτοπαρεις και τι να πρωτοαναλυσεις..
ειναι τοσες πολλες οι αιρεσεις του που πραγματικα, ο ανθρωπος εχει φτιαξει μια καινουργια θρησκεια που δεν εχει απολυτως καμια σχεση με τον χριστιανισμο.
τι περιμενεις απο την ιερα συνοδο, και τι να κατσει να σχοληθει η ιερα συνοδος με την ηλιθιοτητα του λιακοπουλου.
κατα την γνωμη μου θα επρεπε να τον αφορισουν να τελειωνει το θεμα.
Έχει αλλοιώσει οτιδήποτε από την Καινή Διαθήκη;
Πως λές ότι "εχει φτιαξει μια καινουργια θρησκεια που δεν εχει απολυτως καμια σχεση με τον Χριστιανισμο";
Τώρα μας λες ότι έχει φτιάξει καινούρια θρησκεία.
Αν ήταν έτσι όμως δε θα χαρακτηριζόταν αυτομάτως αίρεση η θεωρία του από την εκκλησία; Ειδικά όταν επηρεάζει τόσο κόσμο;
Θα απαξιούσε όπως λες να ασχοληθεί η εκκλησία με την "ηλιθιότητά" του;
Μου φαίνεται ότι φάσκεις κι αντιφάσκεις.

Πάντως για να τελειώνουμε με τις αντιπαραθέσεις ξεκαθαρίζω για ακόμα μια φορά ότι δεν έχω αποδεχτεί ως σωστές τις θεωρίες του, αλλά και ούτε τον έχω καταδικάσει ως αιρετικό.
Είμαι στο ψάξιμο, δεν είμαι αυθεντία σε όλα, ούτε καν σε ένα θέμα. Οπότε θέλω να ακούω γνώμες και πληροφορίες σχετικά με αυτά που ψάχνω, όχι όμως σε υψηλούς τόνους, δεν υπάρχει λόγος.
Θα ήθελα μετά από το τέλος της όποιας συζήτησης να βγω ωφελημένος και σοφότερος, γιατί τελικά μεγαλύτερο αγαθό από την καλλιέργεια της ψυχής και την απόκτηση σωστού ήθους δεν υπάρχει. Καμία γνώση και καμία θεωρία δεν συγκρίνονται με αυτό.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

13
Για τον Τουλάτο σε σχέση με το Λιακόπουλο τι γνώμη έχετε ;
phpBB [video]
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

14
Πάντως η εκκλησία έχει τη γνώμη ότι ανήκει στις αιρέσεις. Βλέπεις μ αυτόν έκανε τον κόπο να ασχοληθεί και να τον συμπεριλάβει στον κατάλογο, τον θεωρεί φαίνεται πιο επικίνδυνο από το Λιακόπουλο! :dance2:

Βλ.
http://www.egolpion.com/toulatos.el.aspx

Δείτε τον Τουλάτο στο νο 116 τουκαταλόγου.

http://www.kivotoshelp.gr/Pages/Lista500.htm

Ο Λιακόπουλος, σε ποιο νούμερο είναι;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

15
Δηλαδή η εκκλησία έκανε το κόπο για τον Τουλάτο, αλλά όχι για τον Λιακόπουλο. Γιατί άραγε ; Εσύ Σαρωτέ τι γνώμη έχεις ; Διότι λες
για την Εκκλησια ο λιακοπουλος ειναι πληρως ασημαντος.
σημαντικος ειναι μονο για εκεινους που δεν γνωριζουν τι ειναι Εκκλησια...
παρολα αυτα, σου ειπα την γνωμη μου.
πρεπει να αφοριστει απο την Εκκλησια.
Δηλαδή ο Τουλάτος ήταν σημαντικός και ο Λιάκο ασήμαντος;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

16
Παιδιά,ο Τουλάτος είναι διαφορετική υπόθεση,είχε ολόκληρη ομάδα και έγιναν κατηγορίες εις βάρος του,έγινε νομίζω δίκη.
Τον πίστευαν γιατί ήταν... μετεμψύχωση του Αγίου Ιωάννη Τους έλεγε -σύμφωνα με το κατηγορητήριο- ότι είναι μετεμψύχωση του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου ή του Μεγάλου Αλεξάνδρου ή του Αρχάγγελου Μιχαήλ.
Έγινε επιτροπή απο την εκκλησία,διάβασαν τα βιβλία του και εβγαλαν απόφαση.

http://www.egolpion.com/toulatos.el.aspx


Ο Λιακόπουλος λέει πράγματα αντίθετα με την Ορθοδοξία,τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε;
Παρέθεσα κάποια.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

17
dominique έγραψε:Παιδιά,ο Τουλάτος είναι διαφορετική υπόθεση,είχε ολόκληρη ομάδα και έγιναν κατηγορίες εις βάρος του,έγινε νομίζω δίκη.
Τον πίστευαν γιατί ήταν... μετεμψύχωση του Αγίου Ιωάννη Τους έλεγε -σύμφωνα με το κατηγορητήριο- ότι είναι μετεμψύχωση του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου ή του Μεγάλου Αλεξάνδρου ή του Αρχάγγελου Μιχαήλ.
Έγινε επιτροπή απο την εκκλησία,διάβασαν τα βιβλία του και εβγαλαν απόφαση.

http://www.egolpion.com/toulatos.el.aspx


Ο Λιακόπουλος λέει πράγματα αντίθετα με την Ορθοδοξία,τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε;
Παρέθεσα κάποια.
Μα αυτό λέμε, ότι διάβασαν του Τουλάτου που λέει αντίθετα, διάβασαν και του Λιάκο που λέει αντίθετα, αλλά τον Λιάκο δεν τον έβαλαν ως αιρετικό. Γιατί ; :132
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Σύγχρονες πλάνες και αιρέσεις-Περι αποκρύφων,βιβλίο Ενωχ,Λιακόπουλου κ.τ.λ.

18
Σιγά μην κάθισαν να διαβασουν τα βιβλία του Λιακό και του κάθε Λιακό.

Αυτο πάλι δεν το καταλαβα όμως.

Τι θα πεί γιατί δεν διάβασαν και δεν έβγαλαν απόφαση αν είναι αιρετικός ή όχι.


Αλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν?

Εμενα προσωπικά δεν θα με αρεαζε να αρχίσει τους αφορισμούς η εκκλησία και να μην αφήνει διαφορετικές φωνές να πούνε αυτά που θέλουν να πούνε με πλήρης Ελευθερία.
Αν όμως αρχίσει τους αφορισμούς για προστασία και όλα τα συναφή ας ξεκινήσει απο τα του οίκου της και μετέπειτα ας πεί και για τους υπόλοιπους.
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”